Willem II zet Nederlands elftal voor schut Hockeyteam speelbal Australië Van bovenaf werken aan Van Heumen Zege van bridgeteam Van Oorschot: sportpuntiq vier duels ES toto-lotto] B „We zijn overklast” democratie van onderaf L 1 i i J Ad van den Berk nieuwe voorzitter badmintonbond )4et nge •zegt insti alers Kj Bé I I I 29 19 8 0 SPORT VRIJDAG 10 OKTOBER N, Adviezen ,,Niet juist” 0 ■fli „Tijd en geld” •kJ ORANJE KLEURLOOS Willem II was naar het Utrechtse afge- Wim van Heumen: geen perspectief ^£3 Nog voor het einde van de eerste helft werd gegeven verloor Nederland ook Wil ly van de Kerkhof (hij verstapte zich, maar dokter Kessel verwacht dat hij morgen weer fit is). Daarmee was Ben Wijnstekers de enige speler die 14 juni Het hoofdbestuur van de Nederlandse Motorsportbond heeft de vijf leden, die vorige week het bureau in Den Bosch bezetten, geroyeerd. Het vijftal (Van der Kruys, Beute, Prins, Van Kateren en Ko- ning) heeft beroep aangetekend, omdat het nu niet aanwezig kan zijn op de bui tengewone algemene ledenvergadering op 23 oktober. Het bestuur van de Neder landse Katholieke Sportfederatie heeft voorgesteld een onafhankelijke commis sie in het leven te roepen, die de NMB- problemen gaat onderzoeken. In Mexico heeft de Canadese amateur- wielrenner Gordon Singleton de werel drecords op de 200 en 500 meter vliegedne start verbeterd. Op de 200 meter noteerde hij 10.654 (record was met 10.67 in handen Het titelgevecht tussen Rudie Koop- mans en Eddie Mustafa Muhammad, dat eerder werd verplaatst van Philadelphia naar Atlantic City, is verschoven van 22 naar 28 november. Bovendien wordt het gevecht dan gehouden in Oakland bij San Francisco aan de Amerikaanse westkust. van de Rus Fakadze) seconden en op de halve kilometer 27.31 (stond met 27.85 op naam van de Fransman Trentin). Omdat van de 80.000 leden er zo’n 55.000 behoren tot de recreatieve sector, zal binnenkort een functionaris worden aangetrokken die het „recreatiegebeu ren” van de grond moet helpen. Van den Berk: „Er zijn nu veel leden die nauwe lijks toekomen aan het bedrijven van hun sport en in feite alleen donateur zijn. De clubs zullen daarom tips krijgen hoe zij hun leden het best aan hun trekken kun- Om die reden vindt Van den Berk het niet juist dat de topsportbegeleidings- commissie heeft voorgesteld om volgend jaar geen team af te vaardigen naar de All England, de officieuze wereldkampi oenschappen in Londen. „De topsporters in Nederland hebben geklaagd dat wij als bondsbestuur anti-topsport zouden zijn, maar dat is niet juist. Willen wij goed in de belangstelling blijven van het minis terie van CRM, dan zullen wij ook met onze topspelers regelmatig internatio naal acte de presence moeten geven. Onze toppers zullen er dan ook zeker niet bij inschieten”. jan PREENEN ne ledenvergadering. Het gevolg is dat er, hopen wij, veel gerichter zal worden ver gaderd. Tot nu toe kwamen vereni- gingsbestuurders vaak naar de vergade ring toe omdat ze moesten, kwamen ze niet dan kregen ze een boete. Van werke lijke interesse was in de meeste gevallen geen sprake. Zes jaar geleden hebben we ook al eens geprobeerd om de structuur te wijzigen. Toen waren er nog geen 30.000 leden en zagen de mensen de noodzaak van decentralisatie nog niet in. Nu is al leen het district Zuid-Holland met 20.000 leden al bijna even groot als de bond in 1974”. Van den Berk is trouwens zelf ook een pro deo-werker. In die rol richtte hij twaalf jaar geleden met zeven anderen de BV Lisse op en voert hij nu het bestuur van de NBB aan: „Als accountant werkte ik al voor de bond. Zodoende leerde ik de mensen kennen. Via de financiële com missie en het penningmeesterschap ben ik voorzitter geworden. De meesten voe len er niets voor. Zo’n functie kost tijd en geld en levert niets op. Vaak vergeet je ook nog te declareren”. Als voorzitter voelt hij zich overigens niet boven anderen verheven: „Op de al gemene ledenvergadering hebben wij ons met opzet niet langer hoofdbestuur maar bondsbestuur genoemd. Wij willen niet langer overkomen als aristocraten. Niet dat de mensen in het verleden zo waren, maar wij willen gewoon de schijn wegne men. Wij willen van bovenaf werken aan democratie van onderaf’. Omdat te bereiken is gekozen voor de centralisatie, een initiatief waarmee de 662 clubs inmiddels hebben ingestemd. Van den Berk en consorten willen daar mee bewerkstelligen dat de betrokken heid van de verenigingen wordt vergroot. „Eerst wordt nu vergaderd in districten die kiesmannen zullen moeten aanwijzen. Deze mensen, in totaal 60, zullen dan hun district vertegenwoordigen in de algeme- VALKENBURG. Het Nederlands team heeft op de eerste dag van de halve finales van de bridgeolympiade in Val kenburg met 83-75 van Denemarken ge wonnen. De zege kwam in de tweede zitting tot stand, nadat de Denen in de eerste sessie een voorsprong van 63-33 hadden. In wedstrijdpunten betekent dit, dat Nederland met 111-9 heeft gezege vierd, aangezien een overwinning hon derd punten oplevert. Het bridgeteam nam in de eerste zitting toch in ieder geval via die ene vlekkeloze combinatie de gelijkmaker te scoren. Bondscoach Zwartkruis liet zich na af loop niet zien. Hij sjokte naar het honk waar Oranje de rust zocht, belde vandaar naar Twente en voegde Martin Jol aan zijn selectie toe. Woensdagavond voetbal de de verdediger van FC Twente nog mee met Jong Oranje, vandaag meldt hij zich in Zeist. Als reserve, waarschijnlijk wel. Zwartkruis houdt vermoedelijk vast aan Johnny Metgod als libero, met Brands als voorstopper, Ben Wijnstekers als rechter- verdediger en Piet Wildschut op links. Met dit viertal startte Zwartkruis tegen de Tilburgers. Daarvoor een middenveld van vier: Keje Molenaar op rechts, Willy van de Kerkhof in teruggetrokken positie, Jan Peters als centrale as en Jos Jonker op links. In de spits Pier Tol en Toine van Mierlo. Een kleurloos geheel op papier en in de harde werkelijkheid. „Moeten we daarmee de Europese kampioen ver slaan?”. Een vraag die rond het oefenveld zeer vaak gesteld werd en wrange grap pen als gevolg kenden. „West Duitsland komt maar met acht man”, was er èèn, „Als ik die Zwartkruis was zou ik Willem van Hanegem oproepen” was een andere. Ad van den Berk: opvolger van Ton van Beusekom weggespeeld, had ik niet verwacht. Ik denk dat de vermoeidheid ook een rol heeft gespeeld. Veel jongens hebben de hele dag gewerkt en dan kan je een paar uur later geen topprestatie verwachten. Als excuus wil ik het overigens niet aan voeren, want daarvoor waren wij kwalita tief te zwak”. Pas in het tweede bedrijf slaagde Aus tralië er in afstand te nemen van Neder land. Tot die periode had de ploeg door de 1-1 score die na vijfendertig minuten was bereikt via Litjens voor Neder land uit een lange corner en Greg Bro wing voor Australië na zwak uitverdedi gen van doelman Joost Claushuis nog de illusie dat er een positief resultaat af te dwingen viel. Jim Irvine (3x), Colin Batch en David Bell (strafbal) maakten een einde aan die optimistische visie. Paul Litjens tenslot te reduceerde de achterstand, hetgeen de Kampong-speler nog een record oplever de: zijn 225e interlanddoelpunt. AD HEESBEEN Vorig jaar werd vooral van de zijde van lands kampioen Duinwijck protest aangetekend te gen de benoeming van assistent-bondscoach Han Nakken als bestuurslid. Nakken had zich dan ook meerdere malen afgezet tegen het Zuid-Afrika-beleid dat door de bond werd ge voerd. De rentree van Paul Snellens, die twee jaar geleden met zijn werk als penningmeester stopte omdat hij het er niet mee eens was dat Zuidafrikanen in Nederland (Beverwijk) kwa men spelen, heeft daarentegen geen vragen opgeroepen. De al maanden kibbelende ijshockey- clubs Utrecht en Groningen zijn onder leiding van mr. dr. G. Overdiep (president van de Groningse arrondissementrecht- bank) tot een schikking gekomen. De spe lers Plumers en Van Gog blijven bij Gro ningen spelen, Van Onlangs, Sproxton, Redshaw en Muizelaar gaan naar Utrecht. Jan Hein Donner heeft in de schaak- driekamp in Amsterdam van Paul van der Sterren gewonnen. Laatstgenoemde is daardoor kansloos voor de zege, die recht geeft op een plaats in het Nederlands team, dat deelneemt aan de olympiade op Malta. (Van onze sportredactie) LISSE Met een aanwas van ongeveer 10.000 leden per jaar behoort de Neder landse Badmintonbond tot de snelst groeiende sportorganisaties in Neder land. Vijf jaar geleden was de NBB in het nationale sportleven met 30.000 aanhan gers nog een splinterpartij. Anno 1980 heeft zij bijna 80.000 mensen verenigd en staat zij qua aantal met een vette stip genoteerd als tiende sportbond van Ne derland. „Wij groeiden sneller dan we hadden gedacht, maar nu zijn we eraan gewend”, aldus Ad van den Berk, die met klem ontkent dat de nieuwe leden het bestuur boven het hoofd zijn gegroeid. Om het risico van verstikking ook in de toekomst uit te sluiten, is wel een aantal ingrijpende maatregelen genomen. Toen hij twee-en-een-half jaar geleden penning meester werd gaf Van den Berk al de aanzet tot een automatiseringsproces. Op dit moment werkt de 43-jarige Lissenaar, die op 21 september Ton van Beusekom opvolgde als voorzitter, mee aan het ver der professionaliseren van de bond. Dat gebeurt onder meer via decentralisatie, het aantrekken van meer beroepskrach ten (mogelijk dankzij het ministerie van CRM, dat voor 60 procent participeert in de kosten) en de verwezenlijking van het nationaal badmintoncentrum in Nieuwe- gein. Van den Berk: „Als je er ieder jaar zoveel nieuwe leden bij krijgt en je intus sen werkt met een begroting van 2,5 mil joen gulden per jaar, is het een normale zaak dat er meer mensen in vaste dienst komen. Op dit moment zijn er negen. Op korte termijn zullen er twee bij komen en verder ligt het in de bedoeling om dat aantal nog verder te verhogen. Van ver schillende kanten hebben we te horen gekregen dat vrijwilligers dan kennelijk niet meer nodig zijn. Wel, laat ik voorop stellen dat we alle hobbyisten willen be houden maar dat we ze willen helpen en wat adviezen willen geven. Bovendien zal overdag overleg moeten worden gepleegd met diverse instanties. Als wij de vrijwilli gers niet ontlasten, dan zijn ze straks te moe en loop je de kans dat er van het kader niets meer overblijft”. “3 nen laten komen. Er zullen adviezen wor den gegeven voor het samenstellen van clubbladen en bestuursleden zullen wor den begeleid. Aangezien deze nieuwe man moeilijk op alle plaatsen tegelijk kan zijn, zal hij ongetwijfeld nauw sa menwerken met de pr-man die we even eens zullen aantrekken en die alle initia tieven van zijn collega aan een groter publiek kan overbrengen”. Als gevolg van de snelle groei is een volwaardig nationaal badmintoncentrum onontbeerlijk geworden. Volgens plan ning zal dat in november 1981 in gebruik worden genomen in Nieuwegein, waar op korte termijn zal worden begonnen met de bouw van een kantoor, vergadercen trum en een sporthal. Dat alternatief voor het verouderde, krappe onderkomen in Haarlem zal ongeveer 4,5 5 miljoen gulden gaan kosten. Van den Berk: „We kunnen een krediet krijgen van ten hoog ste 2,7 miljoen, maar zoals de zaken er nu voorstaan zal niet meer dan 2 miljoen nodig zijn. Er is een Stichting Nationaal Badmintoncentrum in het leven geroepen waarmee wordt voorkomen dat de bad mintonbond eventueel door een financiële strop in Nieuwegein zou moeten ver dwijnen”. In het badmintoncentrum kunnen in principe de nationale en internationale kampioenschappen van Nederland wor den gehouden, evenals de wereldkampi oenschappen in 1989, waaraan op dit mo ment wordt gedacht. Dat de Europese kampioenschappen dit jaar in Groningen slechts 5000 toeschouwers trokken (overi gens 1000 meer dan begroot), maakt vol gens Van den Berk niets uit: „Er zijn in Groningen juist meer mensen gekomen dan we hadden verwacht. We denken daarom wel degelijk aan een WK, ook al omdat we ook in dat opzicht ons visite kaartje zullen moeten laten zien”. ZEIST. Ab van Oorschot is voor vier wedstrijden onvoorwaardelijk geschorst, nadat hij afgelopen zondag in het duel tegen Amersfoort zijn derde gele kaart had gekregen. Bovendien kreeg de Tel- star-speler een boete van 150 gulden. Voor Van Oorschot betekent dit zijn tweede schorsing in dit seizoen. Eerder moest hij drie wedstrijden aan de kant blijven. Voorts kreeg Willy van de Kerk hof een zware straf opgelegd. Hij is voor drie wedstrijden onvoorwaardelijk ge schorst, nadat hij tegen Feyenoord voor de derde maal het geel te zien had ge kregen. Jeugdspelers: Haarlem. B. van Niekerk, drie wedstrijden geschorst en 125,- boete. van dit jaar in Napels de nederlaag tegen de West Duitsers meemaakte. Schrijvers, Hovenkamp, Haan, Stevens, Rep en Kist zijn tijdelijk dan wel definitief op stal gezet, Krol is niet beschikbaar wegens verplichtingen bij zijn jongste schnabbel Napoli en René van de Kerkhof en Michel van de Korput zijn geblesseerd. Willy van de Kerkhof werd na zijn bles sure vervangen door Martin Vrejjsen, Ro nald Spelbos nam de plaats in van Ernie Brandts (hij tobt met een lichte voor- hoofdholte-ontsteking) en Ajacied Keje Molenaar werd vervangen door Pierre Vermeulen. Uitblinkers aan Nederlandse zijde vielen niet te noteren, slechts tegen vallers zijn het vermelden waard. Jan Peters bijvoorbeeld die geen moment de centrale pion was, John Metgod die faalde in de organisatie van zijn verdediging en... ach, wie viel er eigenlijk niet op zijn neus. Doelman Hans van Breukelen ontkwam er ook niet aan. Bij die eerste treffer van Raven ging hij vrijuit, aan de tweede had hij schuld. Raven schoot hard in, de FC Utrecht-doelman kon de bal niet vasthou den en Broeken kogelde het terugsprin gende leer in. Uit de strafschop kon Oranje acht mi nuten voor het einde van de officiële speeltijd de eer redden. Vreijsen plaatste zich achter de bal, daarmee de opdracht van Zwartkruis („Jij nemen, Pierre”, Vermeulen) negerend. Doelman Ton Ver kerk stopte de penalty, maar in tweede instantie had de NAC-speler toch succes: 2-1. tegen de Verenigde Staten een voor sprong van 26-12. Daarentegen nam Indo nesië tegen de Nederlanders met 64-32 de leiding. Deze wedstrijden worden van daag voortgezet. Bij de dames werd de Verenigde Staten kampioen. Het vergaarde 408 punten. Ita lië eindigde als tweede (389) en Groot- Brittannië (378) derde. De Nederlandse dames, die in de laatste wedstrijd met 10- 10 gelijkspeelden tegen West-Duitsland, legden beslag op de negende plaats. Ondanks het feit dat Nakken en Snellens, die nu secretaris is. er in politiek opzicht een andere mening op nahouden, voorziet voorzit ter Ad van den Berk geen problemen: „Wij willen goede mensen in het bestuur die voor hun mening durven uit te komen. Wel, beiden zijn vaklui. Als ze dan anders denken is dat hun goed recht. Een stemming zal wel uitwijzen wat moet worden gedaan, als Zuid-Afrika eventueel weer zal komen”. Het scoreverloop: 7. Litjens (lange corner) 1-0, 25. Browning 1-1, 36. Irvine (strafcorner) 1-2, 39. Irvine (lange corner) 1-3. 43. Batch 1-4, 52. Irvine (strafcorner) 1-5, 30 Litjens (lange corner) 2-5, 67. Bell (strafbal) 2-6. Opstellingen: Nederland: Claushuis, Litjens, Steens, Van der Have, Diepeveen. Leefers. Kruize, Hillen, Doyer, Leopold en Van Grimbergen. Australië: Reid, Irvine, Bell, Davies, Boyce, Charlesworth, Smith. Batch, Walsh. Thornton, en Browning. Scheidsrechters: (WD1). Toeschouwers: 1250. DEN HAAG (ANP). De lotto en toto hebben het afgelopen weekeinde geen eerste-prijswin- naars opgeleverd. Uitslag lotto nr.: 40: voor de bijna 30.000 winnaars van lotto nr. 40 was een prijzenbedrag beschikbaar van 1.534.820,-. Ie prijs geen win naar, van dit prijsbedrag van ƒ537.187,- gaat een bedrag van 107.437,- als Jackpot naar week nr. 41. De resterende drie ton gaat naar de overige prijswinnaars van deze lotto. 2e prijs 15 winnaars, die elk 17.394.60 bruto ontvangen; 3e prijs 230 winnaars, die elk 1.468,- bruto ontvangen; 4e prijs 11.788 winnaars, die elk f 35,10 ontvangen; 5e prijs 26.529 winnaars, die elk 15,60 ontvangen. Uitslag toto nr. 40: voor de 154 winnaars van toto nr. 40 was een prijzenbedrag beschikbaar van 269.634,- le prijs geen winnaars, van dit Prijsbedrag van 73.725,- gaat een bedrag van 32.536,- als jackpot naar toto nr. 41. De reste rende 41.000,- gaat naar de overige prijswin naars van deze toto. 2e prijs (11 goed) 13 win naars, die elk 6.283,50 bruto ontvangen; 3e Prijs (10 goed) 141 winbaars, die elk 1.102,20 bruto ontvangen. Uitslag toto-gelijk nr. 40: voor de bijna 2000 winnaars van toto-gelijk nr. 40 was een prijzen bedrag beschikbaar van ƒ35.158,-. le prijs geen winnaars, van dit prijsbedrag van 9652,- gaat een bedrag van ƒ3158,- als jackpot naar toto- gelijk nr. 41. De resterende 6500,- gaat naar de overige prijswinnaars van deze toto. 2e prijs (4 tw) 4 winnaars, die elk 1.191,90 bruto ontvan- 3e prÜs <4 goed) 93 winnaars, die elk 120,40 ontvangen; 4e prijs (3 goed) 1.732 win naars die elk 9,20 ontvangen. hecht team, dat internationaal inmiddels de top heeft bereikt. Zo eindigden zij op het wereldkampioenschap in Argentinië in ’79 op de derde plaats, achter Neder land en bleken zij de laatste twee keren in ’79 in Perth en in januari van dit jaar in Karatsji te sterk voor de Van Heumen- equipe. Ook tijdens de trip, die Australië deze maand door Europa maakt, heeft men zich verrassend sterk gepresenteerd. Er werden tot dusver acht wedstrijden ge speeld, onder meer tegen Frankrijk (2x), Wales, België en Ierland, die alle in winst werden omgezet. Alleen tegen Engeland kwamen zij niet verder dan een 1-1 pun- tendeling. Tegen Nederland bleef die ongeslagen status moeiteloos gehandhaafd, enerzijds door het hoge tempo en de gevarieerde aanvalspatronen van Australië, en ander zijds door het zwakke spel van de oranje- vertegenwoordigers, die in verdedigend opzicht keer op keer voor schut werden gezet. Van Heumen: „We werden totaal overklast, vooral wat het tempo betrof. We konden geen greep op de wedstrijd krijgen. Ik was gewaarschuwd voor dit Australië, maar dat we zo zouden worden Jan Zwartkruis heeft weinig reden tot lachen bij het aanschouwen van de Oranje-verrichtingen tegen Willem II. Naast de bondscoach kijken Vreijssen, Spelbos en Hiele mee. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Na het verval van het Nederlandse voetbalelftal dreigt nu ook de nationale heren-hockeyploeg, die al jarenlang met wereldkampioen Pakistan op het internationale front de toon aangeeft, in een crisissituatie terecht te komen. Hoe ernstig de toestand is, kan pas na zondag worden bepaald, wanneer de oranjeformatie de serie van drie vriendschappelijke ontmoetingen tegen Australië heeft afgewerkt, maar verontrustend is de recessie zeker, afgaande op het negatieve resultaat een 2-6 nederlaag van de eerste confrontatie met de „Aussies” gisteravond op het nieuwe kunstgrasveld van de Haagse hockeyclub Klein Zwitserland en het uitermate povere y spelt - V „Het was een wedstrijd zonder perspec tief’, aldus typeerde de zichtbaar aange slagen bondscoach Wim van Heumen na afloop de verrichtingen van zin volgeling en. Een duidelijke uitspraak, die tevens aangeeft dat Van Heumen de toekomst en de overige twee duels tegen Australië morgen in Venlo en zondag in Amstelveen met weinig vertrouwen tegemoet ziet. En niet zonder reden, want veel valt er op dit moment niet te sleutelen aan het team. De selectie is erg smal en herbergt aan zienlijk minder kwaliteit dan voorgaande jaren. Weliswaar kan de Bosschenaar nog steeds een beroep doen op spelers met een grote staat van dienst, zoals Paul Litjens, Tim Steens, Wouter Leefers, Theo Doyer en sinds kort ook weer Ties Kruize, maar er hebben de laatste maanden te veel routiniers o.a. Maarten Sikking, Hans Kruize, Ron Steens, André Bolhuis af gehaakt. Dat heeft kwaliteitsverlies tot gevolg gehad, hetgeen de nieuwe lichting niet heeft kunnen compenseren. Wim van Heumen wacht derhalve de niet eenvoudi ge en ondankbare taak in de korte tijd een nieuw en sterk team op te bouwen tenein de het verworven internationale prestige zo min mogelijk te doen schaden. Die pogingen verlopen vooralsnog niet voorspoedig, vandaar dat de bondscoach hoopt op een snelle terugkeer van Tom van ’t Hek en Ewout van Asbeck, die om uiteenlopende redenen geruime tijd niet beschikbaar waren. Bij Australië ligt een en ander duidelijk anders. De ploeg speelt al meer dan twee jaar met dezelfde formatie en blijft dat ondanks de hoge gemiddelde leeftijd 28 jaar voorlopig ook doen. Die langdurige samenwerking heeft geresulteerd in een (Van onze sportredactie) ZEIST Aan de reeks sombere voet- ba'dagen die bondscoach Jan Zwartkruis beleeft werd er donderdag weer een toe gevoegd. In de ochtenduren kwam uit de dokterskamer de mededeling dat laatste man Michel van der Korput deze taak zaterdag in Eindhoven tegen de West- duitsers niet kan vervullen en in de late middag werd zijn kleurloze selectie overduidelijk op haar nummer gezet. Willem II was naar het Utrechtse afge- reisd om als sparringpartner op te treden I voor de Oranje-kandidaten,- maar wat ge- I beurde... het slachtoffer knoopte als overwinnaar de bokshandschoenen los. Het werd 2-1 voor de Tilburgers, die een I ruimere overwinning hadden behaald als scheidsrechter De Munnik uit Amsterdam zich het lot van het tobbende Nederlands elftal niet had aangetrokken en Roger Raven, Bud Broeken en Jan van Gestel iets minder lankmoedig met de kansen waren omgesprongen bij werkelijk ideale mogelijkheden. Willem Il-trainer Jacobs was met zijn mannen naar het sportcentrum gekomen om Oranje te helpen, maar die werking had het bezoek niet. De geselecteerden werden dieper in de put geduwd en in die beweging kon ook Zwartkruis zich niet staande houden. „Jongens, kom nou”, het klonk als een smeekbede door de Zeister bossen; een oproep van een wanhopige bondscoach tot zijn uitverkorenen om Seidler (WD1) en Kraft X?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29