Trainer Wim Jonker ziet perspectieven voor zijn ploeg Spelvreugde voorop bij De Kennemers Belangenorganisaties dreigen met acties ta moeten knokken China te sterk voor Oranje 10 voetbcilvaria en >V NEDERLAND - VOLKSREPUBLIEK CHINA Spelers weten dat sssTr*- En nog veel meer. Ui Voornemen BTW-heffing aangevochten Remi Arnoldi van Terrasvogels: VAG l.iuto 99 PANORAMA BADMINTON-INTERLAND 1 11 oktober 1980, SPORTHAL BEVERWIJK, Van Loenenlaan 1, AANVANG 19.30 UUR. f VfRDER IN DE 30 VRIJDAG 19 8 0 SPORT OKTOBER 1 0 kte TOEGANGSPRIJZEN: len est tie Johan ging de vernieling in. Ome Cor Coster, Sjakie Swart, Piet Keizer en Panorama willen hem nu uit de ellende halen. Lees in de nieuwe Panorama hoe Johan kapot ging aan drugs, drank en slechte vrienden. Lees hoe échte vrienden hem willen helpen. Nederland onder meer met Joke van Beusekom, Rob en Marjan Ridder, Herman Leidelmeijer. China verschijnt met het komplete wereldtopteam, dat onlangs de regerend wereldkampioen Indonesië met duidelijke cijfers versloeg. Badminton van een niveau zoals dat de eerstkomende jaren in Nederland niet meer te zien zal zijn!!! 950,- 900,- 950,- 000,- 750,- 500,- 000,- 950,- 500,- 500,- 500,- 500,- 750,- 000,- 950,- 500,- 000,- 750,- 950,- 500,- 000,- 950,- 700,- 750,- 500,- 500,- Afwachten 110 SB volwassenen ƒ8,50, kinderen t/m. 14 jaar ƒ6,-, NBB-leden op vertoon van bondskaart ƒ1,- reduktie. - 9$ Arnoldi: ..de sfeer is prima' Herman Feringa JAN BLIJBOOM in voor Een kapitaal aan leesplezier voor maar twee gulden. Overal te koop. Het gesprek met trainer Wim Jonker en aanvoerder (en keeper) Jos Wagenaar wijst ook in die richting: „Het gaat de goede kant op met De Kennemers”. „Keer met het eerste elftal zo snel als maar enigszins mogelijk is terug naar de tweede klasse”. Zo luidde ongeveer de boodschap die het bestuur van De Kenne mers haar nieuwe trainer Wim Jonker Een tweede routinier waaromheen het Kennemers-elftal dit jaar is geformeerd (31) meegaf aan de vooravond van het lopende voetbalseizoen. Zegt Herman Feringa, de voorzitter van de samenwerkende belangenorgani saties: „De medewerking die we tot nu toe al hebben ondervonden is uitstekend. Willekeurig citaat. „Wij hebben er alle begrip voor dat het Nederlandse volk dus wij ook in een tijd van economische teruggang moet inleveren. Maar om het de georganiseerde sport onmogelijk te ma ken om zijn sociale werk te blijven doen, daarmee kén ’s lands belang niet zijn gediend”. Wagenaar moest als „goalie” tot op he den al achtmaal de gang naar het net maken. Alleen Zandvoortmeeuwen (14) kreeg meer doelpunten tegen. Toch ge looft hij niet dat dit de schuld is van een falende verdediging: „Het feit dat we veel goals tegen krijgen ligt besloten in onze spelwijze. We spelen aanvallend en dan is het nu eenmaal zo dat je achter wat meer risico’s neemt”. Zo staan de besturen van de twintig afdelingen helemaal achter de actie, waarbij zij zich gesteund weten door de grote bond. Ik vind dat de afdelingen nu een stap verder kunnen gaan en binnen kort hun komende jaarvergadering het Ondanks het feit dat de voorzitter van het amateurvoetbal Jo van Marie heeft gezegd dat dezé actie „typisch werk voor de belangenorganisaties is” blijft toch de vraag reëel waarom de KNVB zelf niet in (Van onze badmintonmedewerker) BEVERWIJK. Morgen vindt in de Beverwijkse sporthal een unieke bad- mintoninterland plaats. Het Nederlands team komt daar in actie tegen het natio nale team van de volksrepubliek China. China is niet aangesloten bij de Interna tionale Badminton Federatie. Derhalve zijn Chinese badmintonners zelden of nooit in actie te zien tegen vertegenwoor digende teams van wel bij de IBF aange sloten landen. zijn stem kon laten gelden, vormde altijd een struikelblok voor toetreding. Momenteel maakt een sterke Chinese formatie, die vermoedelijk nog niet eens de absolute top uit het land vormt, een tournee langs enige Europese landen. De IBF heeft namelijk dispensatie verleend om een landenwedstrijd tegen een niet bij de IBF aangesloten land te spelen. Zwe den is al bezocht, na Nederland volgen nog bezoeken aan Denemarken en West- Duitsland. Gisteren speelde het Neder lands team in Geldrop tegen de Chinezen, morgen vihdt een ontmoeting in Bever wijk plaats en dinsdag wordt nog een wedstrijd gespeeld in Groningen. Een indicatie van de speelsterkte van de Chinezen vormt het resultaat, dat ze pas behaalden tegen de regerende wereld kampioen Indonesië. De Indonesische he ren werden met 6-3 verslagen, de dames met maar liefst 5-0. Gisteren bleek in Geldrop al de grote kracht van de Chinese spelers. Hoewel ze er alles aan deden om het talrijke publiek in de sporthal Coevering waren zo’n duizend bezoekers ten volle te laten genieten en daarom niet tot het uiterste van hun krachten gingen, kon het Neder lands team in totaal slechts één game winnend afsluiten. Dat was in het heren dubbel van Herman Leidelmeyer en Rob Ridder tegen Yao Ximing en Sun Zhian. In deel twee van de strijd deden de Chine zen het kalm aan, wat een 15-8 game- uitslag in het voordeel van de Nederlan ders betekende. Met een kleine tempover- hoging beslisten Ximing en Zhian deel drie van de strijd echter met 15-4 in hun voordeel. schoppen tegen de stoel van iemand die men misschien morgen al hard nodig heeft voor iets anders. Wij kunnen ons als belangenfederatie véél vrijer, véél onaf hankelijker opstellen”. Het staat intussen zonder meer vast dat er onder de ruim drieduizend aangesloten clubs zeer vele zijn die de grens van Herman Feringa hierover: „Ik wil niet op dit soort zaken vooruit lopen. Maar dat we wat in petto hebben staat zonder meer vast. We willen beslist voorkomen dat al die betrokken club vrij willigers alsmaar met het idee in aanraking komen dat ze zelfs in hun vrije tijd nog voor de fiscus werken. Waarbij we bovendien niet mo- ,gen vergeten met wat voor een admini stratieve rompslomp de penningmeesters worden opgezadeld”. Daarvan uitgaande ligt het ogenschijnlijk voor de hand dat besturen van zulke clubs zich in het geheel niet aangesproken voe len en elke vorm van actie achterwege laten. Stelt Herman Feringa: „Ik vind dat die zich tóch solidair moeten opstellen terwille van het algemeen belang. Boven dien moeten zij wel bedenken dat het ministerie van financiën, als die heffing er onverhoopt tóch door komt, de grens best wel eens zou kunnen verlagen. We kunnen wat dit betreft niet eendrachtig genoeg optreden”. Voorlopig wachten de bestuursleden van de belangenorganisaties af of een verzoek om een onderhoud met de minis ter wordt gehonoreerd en wat dit voor perspectief oplevert. Mocht de dreiging van de BTW-heffing onafwendbaar lij ken dan kan de bewindsman er op reke nen dat het amateurvoetbal zich niet zonder slag of stoot bij zo’n beslissing zal neerleggen. Citaat, tenslotte, van Jo van Marie, voorzitter van het amateurvoetbal: „Ik wil best pleiten voor een vrijdom per soort vereniging, gerelateerd aan het aantal leden. De steun van de belangen verenigingen is bijzonder welkom om aan te tonen dat het gebruik van de kantine van een sportvereniging veel meer inhoudt dan het nuttigen van een consumptie; dat de omzet van 125.000 guden die nu wordt aangehouden als BTW-plichtig in feite irreëel is”. 125.000 gulden niet halen; een belangrijk deel daarvan zelfs op geen stukken na. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Een degradatie van de tweede naar de derde klasse, een nieuwe elftalbegeleider (Henny van der Zon), een fors aantal nieuwe spelers en een nieuwe trainer voor zowel het eerste (Wim Jon ker) als het tweede elftal (Leen Jonker), dat zijn de nogal ingrijpende veranderin gen die zich dit seizoen bij de Beverwijk se voetbalvereniging De Kennemers vol trokken hebben. Na vijf competitiedagen kan voorzichtig geconcludeerd worden dat deze wijzigingen De Kennemers geen kwaad hebben gedaan. Door overwinningen op DEM en Zand voortmeeuwen, en gelijke spelen tegen KIC en TIJBB, nemen de Beverwijkers momenteel met zes punten uit vijf duels (van WSV’30 werd verloren) een derde plaats op de ranglijst van de derde klasse B in, twee punten achter het leidende HBC. tadhuisl )804 ftTSUN is uitl BIRD" Uitslagen: HE:'Rob Ridder-Han Jian 3-15, 8- 15; Richard Pal-Li Mao 5-15, 7-15; DE: Joke van Beusekom-Zhang Ailing 2-11, 8-11; Marjan Rid der-Han Aiping 1-11 4-11; HD: Herman Leidel- meyer/Rob Ridder-Yao Ximing/Sun Zhian 7-15 15-8 4-15; Richard Pal/Guus van der Vlugt-Luan Jin/Lin Jiangli 6-15 5-15; DD: Joke van Beuse- kom/Marjan Ridder-Zhang Ailing/Liu Xia 9-15 4-15; Hanke de Kort/Maureen Oskam-Han Ai- Toch blijft trainer Arnoldi bescheiden over deze prestaties: „Het is een bekend gegeven dat ploegen die promoveren naar de eerste klasse van de HVB het goed doen. De tegenstanders kennen je spelwij ze niet en er is heus niet zoveel verschil tussen de eerste en de tweede klasse. Vorig jaar werden wij tamelijk overtui gend kampioen hetgeen bewees dat we duidelijk sterker waren dan de concur rentie. Komen we dan in de eerste klasse Scheidsrechter Ruud Kaatee heeft in de pas begonnen competitie nog geen enkele wedstrijd gefloten. De 30-jarige Haarlemmer, die in drie seizoenen zo’n 75 wedstrijden (zestig voor de competitie en vijftien vriendschappelijk) in de top van het zaterdagvoetbal KNVB heeft geleid, kreeg aan het eind van de vorige competi tie alleen maar onbelangrijke wedstrij den te fluiten en was daarover zo teleur gesteld dat hij voorlopig althans voor de eer om als arbiter op te treden heeft bedankt. ping/Xu Rong 3-15, 2-15; GD: Marjan Ridder/ Rob Ridder-Liu Xia/Sun Zhian 14-17 6-15; Joke van Beusekom/Herman Leidelmeyer-Xu Rong/ Lin Jiangli 12-15 16-17. dan merk je dat wij eigenlijk voor geen enkel team onder hoeven te doen”. Het succes van Arnoldi is waarschijn lijk te danken aan de ingetogen sfeer die er rond Terrasvogels hangt. Problemen worden binnenskamers gehouden en dat komt de rust in de selectie alleen maar ten goede. De bebaarde trainer hierover: „Het werkklimaat is zonder meer goed. Er heerst onderling een prima verstandhou ding en als er moeilijkheden zijn kan er gepraat worden, zowel met begeleider Vic Pauletta als met mij. De spelers zijn alle maal erg gemotiveerd, maar ja, dat kan eigenlijk niet anders als de resultaten naar wens zijn”. De selectie, die al drie jaar lang vrijwel ongewijzigd is gebleven weet wat men aan Arnoldi heeft en omgekeerd is dat ook het geval. „Er is”, aldus Arnoldi, „een groot vertrouwen in elkaar. Tegen BSM bijvoorbeeld stonden we met 2-0 achter, maar op karakter komen wij terug tot 2-2. Alle spelers weten wanneer er geknokt moet worden en zijn bereid zich voor elkaar op te offeren”. Met een gerouti neerd iemand als Simon de Weers in de achterhoede (hij pikt ook regelmatig zijn karakter zouden moeten geven van een protestbijeenkomst tegen die voorgeno men BTW-heffing. Ik weet dat de groot ste afdeling, die van Noord-Brabant, in ieder geval een telegram van afkeuring (Van een medewerker) IJMOND. Sinds de komst van Remi Arnoldi bij .Terrasvogels is het de club goed gegaan. De Santpoorters grepen in het eerste seizoen onder de leiding van Arnoldi net naast de titel in de tweede klasse van de HVB maar zagen hun aspi raties in de agelopen jaargang van de competitie wel gehonoreerd. Zodoende speelt Terrasvogels nu in de eerste klasse en draait zelfs mee in de top. Een tweede voorbeeld waaruit Jonkers trainersvisie blijkt is de vrijheid die hij de spelers zowel binnen als buiten diet veld geeft, of, zoals Jos Wagenaar het formu leert: „Jonker weigert zich als een soort politieagent op te stellen”. De Beverwij- ker hier zelf over: „Het spelplezier staat bij mij voorop. Daarom mogen de spelers van mij vrijuit voetballen, zonder alle maal strikte opdrachten. Een speléf die de taak krijgt iemand van de tegenpartij uit te schakelen voetbalt niet prettig en dat soort dingen zou eigenlijk voorkomen moeten worden”. Voor aanstaande zondag is door de KNVB de tweede bekerronde vastge steld. De Kennemers ontvangt daarin op eigen veld de Amsterdamse eersteklasser SDW, die de Beverwijkers in de oefen campagne een 3-1 nederlaag wist toe te brengen. „We zijn zeker niet kansloos”, meent keeper Jos Wagenaar nu echter. De oefenmeester, die verleden jaar nog hulptrainer onder Clement Koster was, ziet zeker perspectieven om dat doel te bereiken: „Promotie naar de tweede klas se behoort met dit jonge, enthousiaste elftal wel degelijk tot de mogelijkheden. Een vergelijking tussen ons team en de vijf tegenstanders die we tot nu toe gehad hebben valt zeker niet in ons nadeel uit, vooral niet nu de juiste mensen op de juiste plaats in het elftal staan. Tijdens de oefenperiode, maar ook nog tijdens het begin van de competitie, bleek bijvoor beeld dat we een leidinggevende figuur op het middenveld misten. Daarom heb ik daar toch maar weer Fred Witte neerge zet, die met zijn routine in staat is onze jongere spelers leiding te geven”, aldus Wim Jonker, die.voordat hij de A-selektie onder zijn hoede nam bepaald geen vreemde was bij De Kennemers. De Be verwijkse oefenmeester voetbalde al van af zijn pupillentijd bij de rood-zwarten, waarvan een groot aantal seizoenen in het eerste elftal. Eén jaar speelde Jonker, die in het bezit is van een C-diploma, zelfs nog bij Telstar, maar een knieblessure maakte een voortijdig einde aan zijn carrière in het betaalde voetbal. China is momenteel wel aangesloten bij de World Badminton Federation, die voornamelijk uit onbetekenende Aziati sche landen bestaat. Nu de IBF ermee akkoord gegaan is een land stemrecht naar rato van het aantal spelers in het desbetreffende land te verlenen, is China er alles aan gelegen toe te treden tot de IBF. Badminton is in China een zeer po pulaire sport. Het feit dat dat zeer grote aantal spelers tot nu toe naar de smaak van de Chinezen niet voldoende in de IBF Om hiertegen scherp protest aan te te kenen heeft genoemde fedératie eind vori ge maand een open brief gestuurd naar minister Van der Stee tevoren was de komst van dit schrijven per telegram aan- gekondigd waarin het sociale karakter van de werkzaamheden die vrijwel overal pro deo en hoe dan ook op basis van vrijwilligheid door vele duizenden club mensen wordt verricht, onder de aan dacht van de bewindsman wordt ge bracht. Behalve de twee genoemde brieven heeft de federatie méér acties ontwikkeld om de clubbesturen en hun leden warm te laten lopen voor de ontworpen slogan „Stop BTW op sportkantines”. Zo kunnen alle voetbalclubs volgende week affiches verwachten waarop illustratief het pro test onder de aandacht wordt gebracht, met daarbij een hoeveelheid stickers die hetzelfde beogen. De woorden van Wagenaar wijzen erop dat Wim Jonker, een fervent voorstander is van open, aanvallend voetbal: ..Het Met De Kennemers speelde hij afwisse lend in de eerste, tweede of derde klasse van de KNVB. Vqoral tussen die twee laatste afdelingen zijn er volgens hem nogal wat verschillen: „De tweede klasse staat in technisch opzicht op een hoger peil, en het niveau is er toch ook wel wat hoger. Verder wordt er in de derde klasse gewoon harder gespeeld, forser op de man. Een ander groot verschil is natuur lijk de vele derby’s, die vooral voor de supporters aantrekkelijk zijn”. voetbal is er de laatste jaren als kijkspel enorm op achteruit gegaan. Er worden en mede 'daardoor laat het publiek het afweten. Als er niets aan gedaan wordt gaat de aan trekkelijkheid van het voetbal nog meer verloren, en dat moet voorkomen worded”. het geweer is gekomen. Antwoord van Herman Feringa hierop: „Alleszins begrij pelijk dat hier en daar die opmerking wordt gemaakt. Maar daar is een verkla ring voor. 'En wel deze: je kunt van de naar het ministerie gaat sturen. Als dat KNVB moeilijk verwachten dat deze gaat er bijvoorbeeld twintig zouden kunnen worden is dat naar mijn smaak toch niet niks”. (Van onze sportredactie) BADHOEVEDORP/ZEIST. Binnen kort kunnen ruim drieduizend vereni gingen een brief verwachten van de fede ratie van samenwerkende belangenorga nisaties in het amateurvoetbal (LBA- VCV-VZC) met een tekst die geschreven is om in de clubbladen te worden opgeno men. Vervolgens is het de bedoeling het bewuste verenigingsorgaan op te sturen naar het ministerie van financiën. Het onderwerp waar dit en nog meer acties om draaien: het voornemen van de minis ter en staatssecretaris om omzetten in sportkantines die een jaarbedrag van 125.000 gulden te boven gaan, BTW-plich tig te maken. „Je rekent een paar belangrijke wed strijden te krijgen, ik had heel goeie rap porten en dan schepen ze je met onbelang rijke wedstrijden af”, merkt Ruud op. „Ik was daarover zeer teleurgesteld. Op 14 juni heb ik een brief naar de scheidsrech- terscommissie van de KNVB gestuurd en daarin gesteld geen wedstrijden meer te willen fluiten. In plaats van dat die com missie mij óp andere gedachten zou bren gen, kreeg ik op 31 juli bericht dat het de heren speet dat ik als scheidsrechter was gestopt, maar dat zij anderzijds verheugd waren dat ik als trainer niet voor de voetbalsport verloren ging. Nou vraag ik je toch. Het vreet echt aan me en ik hunker er gewoon naar om weer te gaan fluiten, maar wil toch eerst wel eens mijn standpunt nader uiteen zetten”. is keeper Jos Wagenaar. Al sinds jaar en dag (Wagenaar: „Ik geloof dat ik in 1964 in het eerste debuteerde”) verdedigt de geinig doelpunten gemaakt, nu 34-jarige Wagenaar het doel van de 1- Beverwijkse vereniging, die hem 27 jaar geleden als lid kon inschrijven. Wim Jonker, de nieuwe oefenmeester van het Beverwijkse De Kennemers: „Spelers vrijlaten". doelpunten mee) en een sterk collectief hoopt de oefenmeester van de Elta-bewo- ners dit jaar in de hoogste regionen te blijven hangen: „Het is natuurlijk nog te vroeg om over een titel te praten. Voor een echte terugslag na een gunstige periode ben ik echter ook niet bang. De spelers kunnen eventueel vormverlies of tegen slagen wel opvangen dacht ik. Als het echt een keer gaat tegenzitten (schorsingen en blessures in groten getale) dan is het uiter aard moeilijk om de successen’ vast te houden. Kijk maar naar een paar ploegen die vorig seizoen hoog meedraaiden en nu in de staart van de ranglijst te vinden zijn. Het is allemaal mede afhankelijk van een beetje geluk”. Arnoldi zal er echt niet „ziek” van zijn als het wat minder gaat: „Winnen is altijd leuk en iedereen wil wel kampioen worden, maar de tijden dat ik echt niet te genieten was na een nederlaag zijn voorbij”, besluit hij relati verend. REDJOHANNEESKENS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31