Haven Rotterdam Water uit raketsilo Medische databank werknemers bepleit Niet alleen acties tegen Dodewaard 1 l Luchtbrug geopend op Iran - s FNV tegen plan Lubbers DamiatePers centrum Europese kolen-overslag Terminal Umuiden mogelijk Asiel Cubanen nemen Nieuw CDA-blad Vonhoff wellicht als commissaris naar Groningen FNV veroordeelt Bende van Vier strafrecht Ook andere kernenergie-objecten Molotov-coctail sticht brand in IJmuider Courant Londen stuurt oorlogsschip voorschotregeling Doodstraf weg uit militaire op vliegveld in Canada Nutricia bereid babyvoeding uit handel te Ir naar Amsterdam bejaardentehuis Defensie verruimt „hardnekkig” Bedrijfsarts speelt doktertje” tariefsstijging van gemeenten Grondstoffenfonds i F 9 x. fit VRIJDAG 1 O OKTOBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 V IF (Vê V not; jaar wet nau voo zal ind: blij: wat will groi ver: het aan ont 1 stc rui 35; str ke gei de bit du zij: ve: die be be vo on ble bie (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Rotterdam kan de belangrijkste Westeuropese overslaghaven voor Amerikaanse steenkool worden. Er wordt naar gestreefd dat de grote groei in 1984 zal beginnen. Mettertijd zal Rotterdam dan 50 miljoen ton Amerikaanse kolen te verwerken krijgen. ®-®«É J x Ji - verontreinigd met chemische stoffen, wordt in een tankwagen gepompt, waarna het zal worden vernietigd. (Van onze redactie buitenland) Tweede-Kamerleden 155,00 II gen van haa te ove (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De doodstraf moet vol gens het kabinet uit het Nederlandse recht verdwijnen. Dit blijkt uit een aantal wets ontwerpen ter herziening van het militaire straf- en tuchtrecht dat de regering om advies heeft gestuurd naar de Raad van State. De wetsontwerpen vormen de uit werking van een nota over het militaire recht die al in 1971 de Tweede Kamer werd aangeboden. Naast de afschaffing van de doodstraf bevatten de kabinetsvoorstellen een rege ling waarbij de krijgsraden zullen ver dwijnen. Krijgsraden zullen worden ver vangen door militaire kamers bij de gewo ne rechterlijke macht. De Verenigde Staten exporteren op het ogenblik betrekkelijk weinig steenkool: 60 miljoen ton per jaar. Op de economische wereldtop in Tokio kondigde president Carter eerder dit jaar al aan dat de VS hun kolenproduktie belangrijk zouden uitbreiden om de westelijke wereld min der afhankelijk te maken van olie. De produktie zou in de loop der jaren moeten worden opgevoerd tot honderden miljoe nen tonnen per jaar. ministerie van Economische Zaken wordt gezegd dat Nederland tegen het jaar 2000 zo’n 30 miljoen ton kolen nodig zal hebben om voor 40 percent in zijn elektriciteitsbe hoefte te voorzien. De rest van de elektri citeit zal met andere grondstoffen maar steeds minder met het schaarser worden de aardgas worden opgewekt. TOKIO (UPI). Achter gesloten deuren zijn deze maand hoorzittingen begonnen in een proces tegen de Bende van Vier in China, onder wie de wedu we van Mao-Tsetoeng. Zij heeft gewei gerd schuld te bekennen en het proces zou wel eens lang kunnen gaan duren. Dit hebben hoge Chinese functiona rissen verklaard alsdus het Japanse persbureau Kyodo. Volgens Kyodo beginnen de eerste openbare zittingen tegen de bende be gin november en moet het proces tegen het einde van het jaar afgerond zijn. Chinese functionarissen sloten niet uit dat de weduwe van Mao, Jiang Qing, woon doorgaat. Minister Van Aardenne is er intussen nog steeds niet in geslaagd leden te vinden voor de stuurgroep die de brede maat schappelijke discussie over de kernener gie in ons land moet begeleiden. Van Aar denne heeft de Kamercommissie van dit feit op de hoogte gesteld. Irak heeft gisteren een nieuw wapen in de strijd geworpen. Met twee meter lange raketten hebben de strijdkrachten dood en verwoesting gezaaid in de Iraanse stad Dezfoel, zo werd zowel in Bagdad als in Teheran gemeld. De Iraanse geestelijke leider Khomeini verklaarde dat Iran net zo hard terugslaat en dat het zich dus niet al te bezorgd hoeft te maken over de nieuwe Iraakse raket ten, die van Russische makelij zouden zijn. De ayatollah zei dat Iraks president Saddam Hoessein een nog grotere misda diger is dan de vroegere sjah en dat Iran ernaar streeft in Irak een islamitisch be wind aan de macht te helpen. Irak heeft gezanten gestuurd naar een zestal landen, waaronder Italië en Tur kije, die mogelijk zouden kunnen bemid delen. De Pakistaanse president Zia Oei Haq, wiens eerste bemiddelingspoging mislukte, maakte gisteravond in Bonn be kend dat de secretaris-generaal van de Islamitische conferentie, de Tunesiër Ha bib Chatty, naar Teheran en Bagdad is gezonden om te trachten de strijdende Bij de ingang van de Straat van Hor- moez is intussen de Britse torpedobootja- ger Coventry aangekomen om zonodig in te grijpen wanneer de Straat zou worden afgesloten. 1 de co vo ga BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije rij ze mi w< tis vo ec ge I Ve teli Ha dir ku vol VOI N2 wc hoi ka: me kei I die eer vei wij bu de 1 tot ser ko Nc 1 vai rir Hr i he” we tie lijl ree Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 E .sat: UTRECHT (ANP). Burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht wordt genoemd als opvolger van mr. E. H. Toxopeus als commissaris van de koningin in Gronin gen. Hij bracht gisteren een kort bezoek aan de provincie, vergezeld door zijn vrouw. Een woordvoerder van de gemeen te Utrecht liet vandaag desgevraagd we ten dat noch de afdeling voorlichting, noch de burgemeester zelf, in de positie verkeren om te reageren op een mogelijke benoeming van Vonhoff als commissaris der koningin in Groningen. Een belangrijk deel zal zijn bestemd voor doorvoer naar andere landen, maar een grote hoeveelheid zal in eigen land worden gebruikt. In de kolennota van het (Van onze redactie buitenland) GANDER Twee Cubanen, een man en een vrouw, hebben op het vliegveld van Gander, op het Canadeze eiland New foundland, politiek asiel gevraagd. Bei- den maakten deel uit van een gezelschap dat met een Oostduits vliegtuig vanuit Cuba onderweg was naar de DDR en in Gander een tussenlanding maakte. De man vroeg, toen de passagiers in de vertrekhal van het vliegveld wachten op het bijtanken van het vliegtuig, politiek asiel aan een Canadese functionaris. Daarop vroeg ook de vrouw om asiel, maar later zou ze dit ingetrokken hebben en toch weer aan boord van het vliegtuig zijn gegaan. Omdat de Canadese autori teiten vermoedden dat de vrouw onder druk was gezet, werd zij hierna nog een keer verhoord. De Cubaanse besloot toen toch in Canada te blijven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/ZOETERMEER. Als daar uit een oogpunt van volksgezond heid aanleiding toe bestaat, is Nutricia bereid de Olvarit-babyvoeding waarin kalfsvlees is verwerkt, uit de handel te nemen. Dit heeft een woordvoerder van Nutri cia gisteren gezegd in een reactie op de uitkomsten van een Westduits onder zoek, dat vorige week aantoonde dat in verschillende merken babyvoeding (met kalfsvlees) synthetisch oestrogeen voor komt. Het oestrogeen, een hormoon, kan groeistoornissen en misvorming van de geslachtsorganen veroorzaken. Ook in Olvarit baby- en kleutervoeding van het Nederlandse bedrijf Nutricia komt de stof voor. Bedrijfsgezondheidszorg mag niet bij de poort van het bedrijf ophouden. Werk nemers dienen ook buiten het bedrijf me disch te worden gevolgd, aldus Sturmans. Hij is zelfs van mening dat ook familiele- !den van werknemers bij het medische onderzoek moeten worden bewtrokken. In zijn pleidooi noemde de hoogleraar als voorbeeld werknemers die gedurende kortere of langer tijd direct dan wel indi rect zijn blootgesteld aan een bepaalde stof. Sturmans noemde het in dergelijke gevallen van groot belang dat er gegevens beschikbaar zijn over de mate van bloot stelling en vooral ook over de latere ge zondheidstoestand van de betrokken werknemers. Dit omdat de gevolgen van blootstelling aan bepaalde stoffen vaak (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De actiegroep Dodewaard Gaat Dicht zal zich het volgend weekeinde en de dagen daarop niet louter en alleen beperken tot een blokkade van de Dodewaardse kerncentrale. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur - HHI -.at'®® '7 DEN HAAG (ANP). Het kabinet heeft besloten om Amsterdam voor te dragen als vestigingsplaats voor het bestuur van het grondstoffenfonds van een aantal UNCTAD-landen. De ministerraad heeft ingestemd met de Nederlandse bijdrage van 25 miljoen dollar aan een grondstof fenfonds van in totaal 400 miljoen dollar, zo deelde vice-premier Wiegel gisteren na het kabinetsberaad mee. babyvoeding, naar aanleiding van een telegram over de kwestie van het Konsu- menten Kontakt. De consumentenorga nisatie dringt bij het ministerie aan op een verkoopverbod van Olvarit met kalfsvlees. pas na verloop van een aantal jaren zicht baar worden. Tenslotte onderstreepte Sturmans dat naar zijn opvatting bedrijfsgezondheids zorg en ziekteverzuim alles met elkaar te maken hebben. „Ziekteverzuim zou best eens een eerste signaal kunnen zijn van een algemene weerstandsvermindering als gevolg van bepaalde arbeidsomstan digheden”, zo zei hij. ROTTERDAM (ANP) Drie onbekend gebleven mannen hebben vanmorgen om drie uur in Rotterdam een molotov-cock- tail gegooid door een ruit van het aan de West-Kruiskade gelegen bejaardencen trum Leeuwenhoek. Volgens de politie ontstond er brand in de recreatieruimte van het tehuis. Door snel ingrijpen van het personeel werd erger voorkomen. De poli tie heeft geen idee over het motief van de daders. Op het trottoir van de Anna Paulowna- straat, een zijstraat van de West-Kruiska de, kwam eveneens een molotov-cocktail tot ontbranding. Deze richtte echter geen schade aan. DEN HAAG (ANP). Aan de voor avond van de totstandkoming van het Christen-Democratisch Appèl (CDA) is gisteren het eerste nummer van Cdaktu- eel verschenen, het nieuwe politieke' weekblad van het CDA. Het blad neemt de plaats in van de tot nu toe verschenen Publikaties Nederlandse Gedachten (ARP), de Nederlander (CHU) en Politiek Nieuws (KVP). Nederland is overigens de belang rijkste kalfsvleesproducent en -expor teur van Europa. De oestrogeen-kwestie, welk hormoon nu ook in babyvoeding maar al eerder in gewoon kalfsvlees was ontdekt, wordt in een groot aantal lan den zo zwaar opgenomen, dat de gehele Europese markt voor kalfsvlees dreigt in te storten. In Frankrijk en België zijn kopersstakingen uitgebroken, terwijl Italië en Griekenland de invoer al heb ben verboden. TEL AVIV/TEHERAN/BAGDAD/ WASHINGTON. Syrië en Libië, die sinds kort zeggen een federatieve staat te vormen, hebben woensdag een luchtbrug op Iran geopend. Dat werd gisteravond in Israel vernomen. Er zou onder meer militair materieel naar Teheran worden gevlogen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van De fensie gaat de korpsadministrateurs van land- en luchtmacht ruimere bevoegdhe den geven om voorschotten te verlenen aan militairen die als gevolg van de beta lingsproblemen op departement in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gis- tëren bekend gemaakt. Ook zullen reeds verstrekte voorschotten niet worden te ruggevorderd, zolang de betaling niet nor maal is. Belangenverenigingen van militairen hadden eerder deze week gedreigd met een kort geding tegen het ministerie. De betalingsproblemen bij Defensie zijn ont staan nadat in juni een nieuw computer systeem werd ingevoerd. partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen. Zia Oei Haq toonde zich over de mogelijkheid daartoe optimistisch. „Ik ben ervan overtuigd dat de twee zeer binnenkort met elkaar zullen praten”, zo zei hij. Ook de niet-gebonden landen start ten opnieuw een bemiddelingspoging. De Cubaanse minister van Buitenlandse Za ken, Malmierca, is met dat doel in Bagdad aangekomen. De Amerikaanse president Carter ver klaarde gisteren dat het feit dat de Ver enigde Staten niet in de oorlog tussenbei de komen geen teken van zwakte is zoals zijn tegenstrever in de race om het presi dentschap, Reagan, beweerde, maar juist een teken van kracht, omdat de VS hun belangen met vreedzame middelen behar tigen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De FNV ziet geen heil in de plannen van CDA-fractieleider Lub bers, die tijdens de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer heeft voorge steld de prijscompensatie af te schaffen en het verlies aan koopkracht dat daarvan het gevolg is, bij te spijkeren door belas tingverlaging. Volgens FNV-loondeskundige Drabbe is voor dat plan meer nodig dan de door Lubbers genoemde twee miljard gulden. Bovendien meent de FNV dat verdwijnen van de prijscompensaties ook betekent clat veel prijsstijgingen eveneens achter wege moeten blijven, maar de kans dat de ondernemers daartoe kunnen worden ge dwongen acht hij gering. Daarnaast wijst hij er in De Vakbonds- krant op, dat zelfstandigen en mensen in vrije beroepen wel van de belastingverla ging profiteren, maar de inkomensverla- ging, die de werknemers wel opgelegd krijgen, kunnen omzeilen. Drabbe merkt op dat Lubbers plannen ónder het huidige kabinet helemaal niet Üitvoerbaar zijn. Het betekent volgens hem dat de werknemers een deel van hun inkomenszekerheid kwijtraken terwijl ze -j- gezien het kabinetsbeleid nog maar moeten afwachten of ze er iets voor terug krijgen in de vorm van werkgelegenheid en economisch herstel. en de drie andere leden van de bende ter dood worden veroordeeld, aldus Kyodo. Volgens de bronnen hebben de bendeleden tot nog toe geweigerd een reeks verraderlijke misdaden „op te biechten”, waaronder pogingen de re gering omver te werpen, het vormen van hun eigen fascistische regering en samenzwering tegen politieke vij anden. Met name Jiang Qing gedroeg zich erg onbeschoft en was scheldend te keer gegaan tegen de rechter tijdens de zittingen achter gesloten deuren die sinds het begin van deze maand elke dag zijn gehouden, aldus het Japanse persbureau. Ook andere instellingen en objecten die iets van doen hebben met atoomenergie, zoals de Kema en het hoofdkantoor van de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij in Arnhem, zullen in de massale acties worden betrokken. De actiegroep heeft een uitgebreide lijst opgesteld van objecten die in aanmerking komen om acties tegen te voeren. Deze lijst zal zondag tijdens een laatste landelij ke overlegbijeenkomst in Nijmegen wor den bekendgemaakt. „Ons doel is het stil leggen van de kerncentrale in Dodewaard en daarin betrekken we alles wat in dat kader past”, aldus woordvoerders van de gezamenlijke actiegroepen. Spoedoverleg vandaag tussen de direc tie van Kema en de Arnhemse politie heeft intussen reeds geleid tot het opstellen van een forse reeks maatregelen ter bescher ming van de „Arnhemse instellingen”. Met ingang van de afgelopen nacht is in Borssele de kerncentrale van de Provinci ale Zeeuwse Energiemaatschappij IPZEM) buiten bedrijf gesteld. Verwacht wordt dat de centrale zondag weer in bedrijf kan worden gesteld. In die tussen tijd zal een aantal reparaties worden ver richt. De Tweede-Kamerleden Zijlstra IPvdA), Jansen (PPR en Lambers (D’66) hebben niet veel bereikt met hun brief, waarin zij stelden onoverkomelijke moei te te hebben met het feit, dat het Cogema- PZEM-opwerkingscontract slechts ver trouwelijk mag worden ingezien. De Ka mercommissie voor kernenergie heeft slechts afgesproken dat volgende week met minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) onder meer wordt gesproken over de vraag hoe je in een openbaar debat moet omgaan met vertrouwelijke gegevens en vastgesteld dat het bezoek van PZEM- en Cogemadeskundigen ge- Synthetisch oestrogeen wordt door sommige fokkers van kistkalveren ge bruikt om de dieren sneller te laten groeien. Dit ondanks het feit, dat ge bruik van het middel wettelijk is ver boden. Het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag is gisteren een onderzoek ge start naar de aanwezigheid van hormo nen in kalfsvlees, dat is verwerkt in De luchtbrug, die door Iraanse Boeing- toestellen wordt onderhouden, loopt vol gens Israel niet alleen door het Griekse en mogelijk het Turkse luchtruim, maar ook door dat van Bulgarije en de Sovjet-Unie. In het Iraaks-Iraanse front lijkt wat beweging te komen nu Iran in de provin cie Khoezestan is overgegaan tot een groot tegenoffensief. Volgens waarne mers heeft Iran zijn posities in de stad Khorramsjar kunnen verbeteren en ook elders zouden de Iraanse troepen Irak terugdringen. (Van onze redactie binnenland) GELEEN. Er moeten regionale computercentra komen, waar de medi sche gegevens van alle werknemers in Nederland worden opgeslagen. Dat stelde de Nijmeegse hoogleraar in de sociale geneeskunde, F. Sturmans, vandaag in Geleen bij de opening van het nieuwe gebouw van de bedrijfsge zondheidsdienst van DSM. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Volgens de FNV romme len de gemeenten maar wat aan bij de verhoging van hun tarieven, hetgeen een forse aanslag betekent op de toch al zo bedreigde koopkracht. Uit een onderzoek van de FNV in 68 gemeenten bleek dat veel tarieven soms met honderd procent omhoog gingen, ter wijl slechts een verhoging van 3,5 procent is toegestaan. De federatie concludeert dan ook dat het ministerie van Binnen landse Zaken klakkeloos alle aanvragen van gemeenten voor ontheffing van de maximale tariefsverhoging inwilligt. Een woordvoerder van het ministerie verweer de zich tegen die beschuldiging door te zeggen dat alle aanvragen zorgvuldig wor den bekeken. FNV-bestuurder Van de Biggelaar noemt het een grove schande dat de ge meenten ongemerkt een aanslag op de koopkracht kunnen doen, terwijl in de politiek en bij de FNV met tienden van procenten wordt gerekend om de koop kracht van de laagstbetaalden veilig te stellen. Arbeiders van de Amerikaanse luchtmacht zijn begonnen met het wegpompen van reusachtige hoeveelheden water, die in het Amerikaanse Damascus werden gespoten in een diepe silo van een Titan-2-raket, vlak voordat deze met een daverende klap ontplofte. Het water, dat is Sturmans oefende scherpe kritiek mp het huidige functioneren van de bedrijfs gezondheidsdiensten. De betrokken art sen bepalen zich volgens hem veel te veel tot wat hij „doktertje spelen” noemde. Aan preventieve bedrijfsgezondheidszorg wordt niet of nauwelijks aandacht be steedt en dat vindt Sturmans een zaak die moet veranderen. Op initiatief van de Nederlandse am bassade in Washington is een delegatie uit het Nederlandse bedrijfsleven in de Ver enigde Staten geweest om de kolenstroom naar ons land op gang te krijgen. Overi gens zou niet alleen Rotterdam, dat op de Maasvlakte een groot kolen-terminal aan het aanleggen is, ervan profiteren. Ook havens als Terneuzen (dat nu al een be langrijke kolen-overslag heeft) zouden er hun deel in krijgen. Voor IJmuiden wordt ook aan de bouw van een kolen-terminal gedacht; dat lijkt echter pas te kunnen wanneer voor Umuiden de al lang in discussie zijnde voorhaven wordt gebouwd. 15,90 45,85 60,00 18070 233,00 0,80 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4