Jaarlijkse beleidsnota weinig verrassend begroting Tarieven en belasting in Velsen flink omhoog k it Regionale havencommissie voor Noordzeekanaalgebied Gemeentebestuur erkent managementproblemen Velsen afhankelijk van Aantal bebouwing Velserbroek s woningen groeit gestaag Zorgen Velsen om afname werkgelegenheid n lad Parkeren kwartje per kwartier lit s n Twee nieuwe gebouwen bij raadhuis nt BJ i Waaierweelde Houtopstand Volkstuinen Telstar Brandweer Wrakkenweg Tandartsen Treinverkeer Atletiekbaan IJMOND 4 1980 VRIJDAG 10 OKTOBER BELASTING - 5_U (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de begroting en het meerjarenplan is over het algemeen rekening gehouden met een van rijkswege toegesta- ne verhoging van verschillende tarieven met vijf percent. Maar het college van B. en W. stelt de burgers van Velsen nogal wat extra-lastenverzwaringen in het vooruitzicht, ter verhoging van de gemeentelijke inkomsten. medi- n. Dat rmans, rijfsge- Voorlichting .;.J Huisvesting (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Dat het be stuurlijk en ambtelijk manage ment in Velsen kan worden ver beterd verhullen B. en W. niet in de aanbiedingsnota bij de begro ting. Concreet wordt echter nog geen aanzet tot oplossingen aan gedragen. In verhouding tot veel andere gemeenten is de financiële positie van Velsen zo slecht nog niet, al haalt men niet geheel ten onrech te fel uit naar de centrale overheid. 3535 woningzoekenden (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de aanbiedings nota bij de begroting voor het jaar 1981 stellen burgemeester en wethouders van Velsen dat er nauwelijks financiële ruimte is voor nieuw beleid. In Den Haag zal men daar niet zo van onder de indruk zijn, want uit de nota blijkt nu ook niet zo overduidelijk wat men aan nieuw beleid zou willen ontwikkelen. Voor een groot deel is die nota meer jaar verslag dan een beleidsvisie op het komende jaar die bij gebrek aan geld niet verder kan worden ontwikkeld. VELSEN. Per 1 juli 1980 «tonden bij het bureau Woon ruimteverdeling niet minder dan l geregi streerd. Daarbij wordt aangete kend dat 135 woningwetwonin gen die binnenkort in oud-IJmui- den opgeleverd worden, de pro blematiek „zij het in beperkte mate” verminderen. Resteren dus 3400 woningzoekenden. Dat zijn er altijd nog 200 meer dan vermeld in de aanbiedingsbrief die een jaar geleden de gemeente begroting over het lopende jaar begeleidde. Die situatie was toen voor het college nog aanleiding om aan de oplossing van dat pro bleem de hoogste prioriteit te bieden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen heeft met de provincie, Zaan stad en Amsterdam verkennende gesprekken gevoerd over dë mo gelijke vorming van een regiona le havencommissie. Deze zou zich vooral bezig moeten houden met de havenontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebied. In de aanbiedingsbrief bij de begroting stellen B. en W. van Velsen be zorgd te zijn over de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Het op timaal functioneren van de ha vens en aanverwante industrie wordt vanwege de arbeidsplaat sen die dit oplevert van groot belang geacht. kV .d) ƒ:5 -y i zicht- I Medewerkers van de sociografische bu- nd >5,00 heeft becijferd ^EH Wethouder van financiën Th. C. Witte Begrotingspositie Helseig nog tamelijk rooskleurig percent duurder. De begrafenisrechten gaan met vijftien percent omhoog. Daar mee wordt de helft van de kosten gedekt. e voor aan het DA) is 2daktu- olitieke' semt de ichenen lachten Politiek rs in de hten op politiek tionaris. n asiel, hebben liegtuig autori- f onder nog een iot toen op 53.000,- en dat is inderdaad geen bedrag om bokkesprongen te kunnen ma ken. Het bestaande voorzieningenniveau behoeft echter niet te worden aangetast. Passen op de plaats dus. Als gevolg van de verslechterde sociaal-economische si tuatie in Nederland geldt dat voor de meeste gemeenten. B. en W. geven als hun mening, dat de centrale overheid de nei ging heeft de problemen in onevenredige mate op de gemeenten af te wentelen. Bovendien wordt het financiële beleid van de gemeenten bemoeilijkt door de wijze van presentatie van maatregelen en de tijdstippen waarop deze bekend worden Gebrek aan woongelegenheid wreekt zich ook waar het gaat om het op peil houden, dan wel uitbreiden van werkgele genheid. Overloop naar Alkmaar biedt te weinig soulaas om te kunnen spreken van een oplossing. Bovendien zit ook de kaas stad met een toenemende wachtlijst van eigen woningzoekenden. Woningzoeken den met medische indicaties en de zoge noemde kleine huishoudens lijken extra in de verdrukking te komen door het Aan verdere ontwikkelingen in het ha vengebied rond IJmuiden, die op den duur arbeidsplaatsen op zouden kunnen leveren, stellen B. en W. hoge eisen. Zo De vroegere speciale uitkeringen voor sociaal-culturele zorg (tachtig percent ver goeding) worden nu gefaseerd geïnte- Een reeds vorig jaar aangekondigde no ta over de positie en mogelijkheden van het havengebied IJmuiden-west zal vooral toegespitst worden op de uitkomsten van het gesprek dat B. en W. hierover met de minister van Verkeer en Waterstaat gehad hebben. Omtrent de mogelijke bebouwing van het duinterrein ten westen van de Keet- berglaan in IJmuiden zijn besprekingen gaande met het provinciaal bestuur. In de praktijk komt dat er op neer, dat de gemeenten die in verhouding veel geld aan sociaal-culturele doeleinden uitgaven nu moeten inleveren, namelijk terug moe ten naar het Nederlands gemiddelde per inwoner en per woning. Voor Heemskerk is die regeling bijna rampzalig en ook Beverwijk moet grote bedragen inleveren. Velsen blijkt één van de gemeenten te zijn die op basis van de vroegere tachtigper- centsregeling onder dit gemiddelde lagen. Uit de informatie over de gemeentelijke voorlichting valt niet.op te maken dat men al veel verder is gekomen met de instelling De ervaringen die zijn opgedaan bij de tot nu toe gehouden reeks wijksgewijze ontmoetingsbijeenkomsten worden niet „onverdeeld gunstig” genoemd en volgens' B. en W. verdient het aanbeveling te overwegen of deze methode van informa tieverschaffing moet worden voortgezet. lur ur man en eld van 1 New- [d. Bei- :elschap vanuit R en in Het succes van de tentoonstelling „Waaierweelde op Beeckestein” is voor het gemeentebestuur aanleiding ge weest met de eigenaar van deze collec tie in overleg te treden over de moge lijkheid een permanente bruikleenove reenkomst te sluiten. In de begroting 1981 is een bedrag van 40.000,- opgenomen voor verbete ring van de houtopstand in het park Hoogergeest. Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor de aanleg van meer volkstuin complexen wordt voortgezet, mede ter voorkoming van het ontstaan van ille gale volkstuinen. De sportclub Telstar blijkt een prak tisch sluitende exploitatie te kunnen voeren. De bezoekersaantallen blijven echter onder de door de gemeenteraad gestelde minima. regelingen 2.255.546,-. 15,90 15,85 50,00 1070 53,00 0,80 want de nieuwe uitkeringsnormen leveren deze gemeente in 1981 een voordeel op van 145.100,-. 3» Wat de huisvesting van het gemeentelij ke personeel is het streven bij het stadhuis twee centrale kantoorgebouwen tot stand te brengen, waarin nagenoeg alle gemeen telijke diensten en bedrijven kunnen wor den ondergebracht. De voorbereidingen verkeren in het stadium dat B. en W. de hoofdlijnen waaraan de te stichten gebou wen moeten voldoen hebben vastgesteld. Ondanks het feit dat de werkloosheid in de IJmond onder het landelijk gemiddel de ligt, zijn B. en W. bezorgd over de negatieve ontwikkelingen bij Stork Vel sen en Van Gelder Papier. Ten aanzien van de papierfabriek wordt opgemerkt dat het zaak Is om een structuuronder zoek te verrichten naar de overlevings kansen van de sector wit papier. Met het Staatsvissershavenbedrijf, de Dienst der Domeinen en ter plaatse geves tigde bedrijven worden besprekingen ge voerd over een verantwoorde bebouwing van oud-IJmuiden ten westen van de Oranjestraat. De gemeenteraad kan een voorstel verwachten om het tarief van de par keermeters vast te stellen op een kwartje per kwartier. Een motivering daarvoor ontbreekt in de aanbiedingsnota bij de begroting. Enige relatie met het oplossen van prangende parkeerproblemen of met het stijgen van de controlekosten wordt niet gelegd. De reinigingsrechten zullen voor 1981 met tien percent worden verhoogd. Dat levert de gemeente 161.000,- meer op, maar daarmee is dan slechts ruim de helft van de kosten gedekt. Het tarief van het rioolafvoerrecht wordt buiten de normale verhoging van vijf percent nog eens met acht percent extra verhoogd en het is dan kostendek kend. Ook de hondenbelasting wordt tien Velsen overweegt in overleg met de rijksinspectie voor het brandweerwe- zen opnieuw de vraag of men alsnog moet toetreden tot de regionale brand weer. menen zij dat er ten noorden van de noordpier alleen sprake van overslagacti- viteiten kan zijn als vast is komen te staan dat een uitbreiding van Hoogovens daar door niet onmogelijk gemaakt wordt. Ook moet de hand gehouden worden aan de milieu-eisen, zo meent het college. De plannen tot vorming van een regionale havencommissie moeten volgens B. en W. gezien worden als het vooruitlopen op de totstandkoming van de Nationale Haven- raad die het landelijk havenbeleid gaat structureren. De opzet is om ook het ha- ven-bedrijfsleven in het Noordzeekanaal gebied bij de oprichting van de commissie te betrekken. of minder lange termijn kunnen worden opgeleverd. Minister van Houtenlaan, Kieftendellaan, Reigersbossenlaan, Wil- lemsbeekweg, Hoofdstraat, Kalverstraat en Hagelingerweg zijn de plekken waar een dergelijke heugelijke gebeurtenis te gemoet kan worden gezien. Niet mag wor den verwacht dat het veel verandering zal brengen in de nijpende situatie van be schikbare woonruimte. Dat lijkt het college zelf ook wel in te zien waar het opmerkt dat van een funda mentele aanpak van de woningnood pas kan worden gesproken in de tweede helft van de jaren tachtig. Dan namelijk zal de woningproduktie in de Velserbroekpolder vruchten gaan afwerpen. „Geen nieuw bouw van enige betekenis in de eerste helft van de jaren tachtig leidt tot een blijvende onaanvaardbare druk op de ve le woningzoekenden en op de betrokken ambtenaren”. ningwetwoningen en enkele winkels aan de De la Reij straat en de President Krü- gerstraat. Het plan is gereed. Gewacht wordt op de afloop van de ter zake aange spannen artikel 19-procedure. Voor verdere bouw in oud-IJmuiden verwacht het college nog financiële steun op basis van de subsidieregeling Goed en Goedkoop! Her en der lijkt nog een aantal wonin gen voor renovatie in aanmerking te ko men. Voortgang daarvan zal geheel af hankelijk zijn van beschikbare tijdelijke huisvestingsmogelijkheden. De zogenoemde wrakkenweg bij de Velsertunnel kan niet worden openges teld voor de buslijn 77 (Heemskerk- Haarlem), die Velsen-Zuid weer een directe verbinding met Haarlem zou kunnen geven. Die wrakkenweg dient volgens Rijkswaterstaat vrij te blijven voor hulpverlenend verkeer. Tussen NZH, Rijkswaterstaat en gemeente wordt thans overlegd over de vraag hoe op een andere wijze een oplossing kan worden gevonden, bijvoorbeeld met een aparte busbaan naast de wrak kenweg. ns dat dheids- kaar te iu best jn van idering mstan- In het algemeen hebben de herverde, lingsmaatregelen van de rijksoverheid voor Velsen een voordelig effect van in totaal 292.700,-. Daartegenover leidt de verlaging tot 1.5 percent van het volume- accres (dat is ruwweg vertaald het alge mene groeipercentage van de rijksuitke- ringen) voor Velsen tot een vermindering van inkomsten van ongeveer 675.000,-. Een opname vanuit de lucht van het IJmuidense havencomplex waarover een regionale havencommissie zich binnenkort zal buigen. Rechts achter de vuurtoren de Vissershaven, links de off-shore haven met in het verlengde een deel van de Haringhaven (Luchtfoto fotopersbureau De Boer) gemaakt en van kracht worden. „Het ge heel van regelingen met betrekking tot de financiële verhoudingen van het rijk met de gemeenten begint zo langzamerhand de vorm van „een verrassingspakket” te krijgen”, aldus de verzuchting van het college met daarbij de kanttekening dat het samenstellen van een gemeentelijke begroting daarmee gedeeltelijk „een sprong in het duister” wordt, waardoor de gemeenten „gefrustreerd” raken. reaus van Velsen en Beverwijk/Heems- kerk zullen samen met de afdeling exter ne planologie en personeelvoorziening van Hoogovens een arbeidsmarktteam vormen. Dit team, waarbij ook de Haar lemse Kamer van Koophandel en het Ge westelijk Arbeidsbureau IJmond betrok ken worden, zal eind dit jaar met een rapport over de regionale arbeidsmarkt komen. WWIUII.M De concept-nota gemeentelijk, perso neelsbeleid is niet eerder dan in het voor jaar van 1982 te verwachten. Voor de personeelsaspecten met betrekking tot de Velserbroek wordt een speciale werk groep ingesteld. van een informatiecentrum (uitlegwin- kel). Genoemd worden de noodzaak van een informatiecentrum speciaal voor de Velserbroekpolder en de eventuele uitga ve van een gemeentelijk huis-aan-huis pe riodiek, maar concrete voorstellen wor den nog niet aangekondigd. greerd in de algemene uitkering uit het gemeentefonds per inwoner en per woning. In oud-IJmuiden wordt de huidige bouwstroom van 135 woningen (naar ver wachting) op gang gehouden door een daarop aansluitend projekt van 42 wo- Aan de noodsituatie met betrekking tot het tandartsentekort begint in Vel sen zo langzamerhand een einde te komen. Alleen in IJmuiden en Velsen- Noord is nog een tekort. achterblijven van aanbod van passende woonruimte. Het lijkt er nog meer dan een jaar geleden op, dat oplossing van de woon- ruimteproblematiek de hoogste prioriteit dient te genieten! B. en W. hebben besloten te komen tot de ontwikkeling van een structuurvisie voor het gehele grondgebied van de ge meente als toetsingskader voor te ontwik kelen en aan te passen bestemmings plannen. Het college heeft opnieuw een inventari satie opgesteld van woningen die op korte Een rapportage van de werkgroep die de minister moet adviseren over een reorganisatie van de treindienst, verlenging van de spoorlijn naar Zee- wijk/Zeebad en de afstemming van de busdiensten daarop wordt aan het ein de van dit jaar verwacht. Om de begroting sluitend te maken moet de saldireserve dat is wat men op basis van de jaarrekeningen in voorgaan de jaren heeft overgehouden voor een bedrag van 100.000,- worden aangespro ken, maar die reserve beloopt nog 6.500.000,- en daarin is dan nog niet begrepen het batig saldo over 1979. De begroting voor 1981 sluit met een raming op de post onvoorziene uitgaven van rond 954.000,-, maar daarvan is via raadsbesluiten al 554.000,- opgesnoept, zodat er voor werkelijk niet te voorziene uitgaven een bedrag van 400.000,- be schikbaar blijft. De ruimte voor nieuw beleid is becijferd aiws De onroerend-goedbelasting voor de zakelijk gerechtigden mag op grond van de algemeen geldende normen niet meer dan met tweeëneenhalf percent worden verhoogd. Dat levert de gemeente 190.000,- op. Maar het college stelt de raad voor de onroerend-goedbelasting voor gebrui kers te verhogen met 11.4 percent en dat betekent een hogere opbrengst van 4.345.000 ster H. ■noemd eus als Jronin- bezoek >r zijn emeen- gd we- chting, positie 'gelijke lissaris I Het ontbreekt Velsen aan een eigen atletiekbaan. De aanleg van een een voudige sintelbaan zal volgens B. en W. een hoge prioriteit moeten krijgen. Door het wijzigen van het bestem mingsplan voor Santpoort zal worden getracht een atletiekaccommodatie, eventueel tennisbanen en sportvelden aan te leggen. Door het renoveren van het sportpark De Elta, gepland voor 1981, krijgen honkbal en softbal een volwaardig veld. Over de interne bestuurlijke organisatie wordt in de nota gezegd: „Naarmate de gemeentelijke problematiek veelomvat- tender en ingewikkelder wordt, is het gegeven het feit dat in ons gemeentelijk bestel het beleid collegiaal wordt gevoerd minder eenvoudig tot een geïntegreerd totaalbeleid te komen. De coördinatie van het beleid zal bijzondere zorg vragen”. En- „Ons beleid is er op gericht te ko men tot een zodanig funktioneren van het ambtelijk apparaat, dat niet alleen de coördinatie-problematiek tot zo klein mo gelijke proporties wordt teruggebracht, maar dat ook het management in volle omvang in de ambtelijke organisatie meer aandacht kan krijgen dan thans het geval is”. Gepleit wordt voor een verbetering van de wetgeving inzake de intergemeentelij ke samenwerking, zoals voorzien in het wetsontwerp gemeenschappelijke rege lingen. Gekozen is voor een vaste overleg structuur in IJmondverband en een ad- hoc-overleg met het gewest Kennemer- land, maar aan beide moet nog nader I vorm worden gegeven. Dat de intergemeentelijke regelingen binnen het gemeentelijk bestel steeds be- langrijker worden mag blijken uit de be cijfering dat Velsen voor 1981 de netto- kosten van het totaal aan gemeenschappe- lijke regelingen heeft becijferd op t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5