Baas corpulent hond te dik Deeltjesversneller: Onzin of in ontwikkeling? v l'X. ZATERDAGS BiiVOEGSEL DIEP/TECHNIEK maria- 5 door Wim Schrama door Kees Wiese Bij de cavia of de parkiet mag dat dan weinig reden tot zorgen geven die regelen hun eigen energiehuishouding wel het zijn juist notoire aandachtvragers als Bello en Fifi die er soms maar niet genoeg van kunnen krijgen. Met de beste bedoelingen worden ze op deze manier ’doodgevoerd’, zoals ze dat op de diergeneeskundige faculteit in Utrecht noemen. Kunnen deeltjesversnellers als wapen worden gebruikt? Kunnen met daarin opgewekte energierijke bundels kleine deeltjes als elektronen en protonen intercontinentale raketten met kernbommen in de ruimte (vanaf satellieten of van de grond af) worden vernietigd voordat zij neersuizen op hun doel? Er gaan geruchten over de ontwikkeling van zulke wapens door de Sovjet-Unie. Maar Amerikaanse natuurkundigen van het Massachusetts Institute of Technology in Cambridge (VS) vinden het allemaal nonsens: energierijke bundels van kleine deeltjes zijn niet geschikt voor militaire doeleinden. Uit pak of blik Tora Hiaat Nieuwe fase Ribben voelen Pillen Vasten Zoals veel mensen met welvaartsziekten kampen, zo ontkomt ook het huisdier er niet aan. Vetzucht, botafwijkingen en nieraandoeningen. Dat zijn zo ongeveer de belangrijkste kwalen waar veel honden en katten aan lijden, ook al zien we - dat niet elke dag om ons heen. En de oorzaak is bijna altijd een t verkeerde voeding. Te veel of te eenzijdig. Volgens ruwe schattingen lopen er in Nederland ongeveer anderhalf miljoen honden en een miljoen katten rond. Bijna een derde daarvan is te dik, als we tenminste mogen uitgaan van recente onderzoekingen in Engeland en West-Duitsland waaruit eenzelfde cijfer naar voren kwam. En het Is bij dieren al niet anders dan bij mensen: vetzucht gaat bijna altijd gepaard met een slechte conditie. Met in het vooruitzicht de eeuwige H vicieuze cirkel van minder bewegen, meer eten, nog minder bewegen, enz. Overgewicht betekent ook een extra belasting voor longen, hart en spieren. Een slechte gezondheid hoeft daarvan niet altijd het gevolg te zijn, maar wel V ligt het gevaar van aandoeningen veel eerder op de loer dan normaal het geval zou zijn. Kwalen waarvoor een dier gevoelig is, komen het eerst aan het licht. k&JH Onnodig dierenleed f t Majoor Stenley Rosen, chef van het satelliet verdedigingssysteem van de Amerikaanse luchtmacht, verklaarde onlangs echter dat de Verenigde Staten de mogelijkheden van laser- en deeltjes-bundelwapens actief bestuderen. Volgens hem zal het Amerikaanse defensie- apparaat omstreeks het jaar 2000 overigens ook geleid worden vanuit een grote satelliet, die ter hoogte van de evenaar om de aarde draait. Deze commanopost zal slechts door een tiental mensen worden bemand. Inmiddels publiceerde het Amerikaanse blad „Aviation Week and Space Technology” een Wat is dan goed dierenvoedsel? Door dierenartsen en in kennels worden menu’s gehanteerd, waarvan mag worden aangenomen dat ze evenwichtig van samenstelling zijn. Maar daarmee is de doe-het-zelver nog niet geholpen. Wie hond of kat met de pot laat meeëten zit doorgaans ook wel goed, zolang er maar sprake is van voldoende variatie en zolang alcohol, zout en kruiden achterwege worden gelaten. Wie zelf aan het experimenteren slaat, loopt de kans om fouten te maken. Het veiligst is dan gewoon handelsvoer. Droog uit het pak of nat uit het blik. En dat zou bijna op reclame lijken, als we et niet een paar kanttekeningen bij zouden plaatsen. Handelsvoeders dragen vaak de term ’volledig’ of’compleet’. Deze term is vastgelegd bij het Produktschap voor Diervoeders, waarbij de fabrikanten wettelijk zijn aangesloten. Zij hebben zich dus te houden aan de richtlijnen van het Produktschap, al laten die nogal wat ruimte tot interpretatie. Vlees in dierenvoeders, zo zegt de wet, moet afkomstig zijn van dieren die voor menselijke consumptie geschikt zijn bevonden. En ten tweede moet het voer onder alle fysiologische omstandigheden toereikend zijn. In gewoon Nederlands komt het erop neer dat het voer zowel in de groei als bij drachtigheid en tepelvoeding alle benodigde bestanddelen moet aanvoeren. op verkeerde plaatsen terecht komt (bijvoorbeeld in weefsels of organen). Het is maar een voorbeeld, maar belangrijk genoeg om te beseffen waartoe een verkeerde voeding kan leiden. Volgens Aviation Week staat bij Saryshagan een betatron met de codenaam Tora, waaraan sinds november 1979 is gebouwd. Deze elektronenversneller zou zijn energie krijgen van een serie van twaalf explosie-generatoren, die de kracht van een chemische explosie omzetten in elektromagnetische energie. Aan de ontwikkeling van dit type generatoren werd verscheidene jaren geleden al gewerkt door de dissidente natuurkundige Andrei Sacharöv. Het via de satelliet waargenomen apparaat kan echter ook een militaire laser zijn, een prototype voor een nieuw soort kemfusiereactor of een instrument voor het onderzoek naar de structuur van de materie (zoals er o.a. ook staan bij Genève, Hamburg, en in de VS bij Stanford en Brookhaven). Als het inderdaad om een deeltjesversneller met een serie explosie-generatoren gaat, heeft de Sovjet-Unie mogelijk het probleem van het opwekken van enorme hoeveelheden energie (duizend miljoen elektrovolt) voor het maken van energierijke deeltjesbundels met een kleine, satellietfoto, tekeningen en een beschrijving van een Russisch deeltjesbundelwapen, dat zou zijn opgesteld bij Saryshagan in Kazakhstan, dicht bij de Russisch-Chinese grens. De Amerikaanse inlichtingendienst zou er echter, volgens het Engelse wetenschappelijke blad New Scientist, nog allerminst van overtuigd zijn, dat het om zo’n wapen gaat. Alleen zit hier het hiaat. Er wordt namelijk niet gezegd wat ’volledig’ of ’compleet’ voer dan wel is. Wetenschappelijke ontwikkelingen op dit gebied zijn nog niet zo ver gevorderd dat daarover nauwkeurige behoeftecijfers bestaan. De fabrikant mag die dus zelf invullen en heeft daarvoor zijn eigen verantwoordelijkheid. En zo komt het dat de inspectiedienst van het Produktschap nauwelijks steekproeven of monsters neemt, omdat de bewijslast van een eventueel tekort aan voedingsbestanddelen ten enen male ontbreekt. En toch is het handelsvoer in Nederland over het algemeen van goede kwaliteit. Dat is voor een,deel het gevolg van toegenomen verantwoordelijkheid en Kromme poten en woekeringen op de botten. Als hoogleraar dierenvoeding aan de diergeneeskundige faculteit in Utrecht kent prof. dr. A. Th. van ’t Klooster deze aandoeningen maar al te goed. „Het kan enorm pijnlijk zijn, vooral bij jonge dieren. Ik ken dierenartsen die erbij staan te huilen. Je kunt zo’n beestje nauwelijks aanraken of het begint al te janken. Grijp je vroeg in, dan is met een uitgebalanceerd dieet nog veel goed te maken. Maar bij een evenwichtige voeding van meet af aan was het niet gebeurd”. Prof. Van ’t Klooster betreurt het dat er op het gebied van de dierenvoeding nog altijd sprake is van een gebrekkige en ongecoördineerde voorlichting. Waar bij nutsdieren een regelmatige doorstroming van informatie naar de boeren toe plaats vindt, daar blijft het huisdier achter. „Van verschillende kanten bijvoorbeeld de kinologenverenigingen wordt de wens naar meer duidelijkheid geuit, maar het is er nog altijd niet van gekomen. Het blijft een beetje in de praatsfeer hangen. Maar ik zou de fout niet alleen bij de desbeteffende instanties zoeken. Ook bij eigenaren van huisdieren bestaat mijns inziens niet zo’n grote bereidheid om zich erin te verdiepen”. „handzame” generator overwonnen. Maar dat is slechts een van de problemen die opgelost moeten worden wil men de deeltjesbundel ook militair gebruiken. De natuurkundigen van het Massachusetts Institute of Technology noemen in een in april verschenen rapport de overige problemen zo onoverkomelijk, dat zij de ontwikkeling van zo’n wapen buitengewoon onwaarschijnlijk achten. Een van die overige problemen is het richten van de deeltjesbundel op een doel. Dat zou met een nauwkeurigheid moeten gebeuren van minder dan een duizendste graad bij een doel op een afstand van vijfduizend kilometer - en over dat soort afstanden heeft men het als men vijandelijke raketten met kernbommen in de ruimte zou willen onderscheppen en vernietigen. Zelfs al zou men dat probleem onder de knie krijgen, dan bereikt de deeltjesbundel nog het doel niet: het niet overal even sterke aardmagnetische veld doet de bundel afbuigen naar een ruwweg cirkelvormige baan om de aarde. Bij een gemiddelde sterkte van het aardmagnetisch veld buigt een deeltjesbundel, die op een op 5000 kilometer ver verwijderd doel wordt afgestuurd, maar liefst zo’n 250 kilometer af. Daarnaast is de bundel deeltjes ook zeer gevoelig voor andere magnetische velden. Hij is daarom bijvoorbeeld onmogelijk onder controle te houden in een gebied waar kernexplosies plaatshebben. Geeft majoor Rosen van de Amerikaanse luchtmacht toe, dat de VS onderzoek doen naar de militaire mogelijkheden van deeltjesbundels, dat verbeterde produktieprocessen, maar meer nog van de hevige concurrentie tussen de fabrikanten onderling. De acht grote producenten, die in dit land ongeveer 85 procent van de markt in handen hebben (een paar kleintjes vechten om de overige 15 procent), doen bepaald hun best om hun produkten zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Daarbij worden steeds pikantere wegen bewandeld. Het toevoegen van extra smaakstoffen (voor de hond) en kleurstoffen (voor de baas) was al een tijdje in zwang, maar tamelijk nieuw is een zodanige samenstelling van het voedsel dat het uitlaten van de hond tegenwoordig een fluitje van een cent is. Met andere woorden: het komt snel en ziet er bovendien nog fraai uit ook. Een mooie drol is het bewijs van goede voeding, zo adverteert een fabrikant al. Een dergelijke bewering is natuurlijk Net zo min als veel huisartsen door tijdgebrek optimaal over ontwikkelingen in de voedingsleer geïnformeerd kunnen zijn, zo is dat ook bij dierenartsen het geval. Prof. Van ’t Klooster geeft dat (ongaarne) toe. „De kennis van dierenartsen is over het algemeen niet toereikend om op de vele vragen antwoord te geven. Die kennis blijft wel eens achter bij de praktijk. Je moet eigenlijk internationale literatuur lezen, wil je een beetje bijblijven. Ook in Nederland is er en dan steek ik de hand in eigen boezem op dit gebied te weinig materiaal voorhanden. De enige mogelijkheid tot bijscholing is eigenlijk een post-academische cursus. En ik moet zeggen dat de belangstelling daarvoor toeneemt. En verder dienen we natuurlijk wel te beseffen dat we ook over de voeding van de mens nog lang niet alles weten. Bij het dier ligt dat om die reden niet anders”. Er is overigens wel een stichting Ivon (Informatiebureau voor Zeer negatief liet ook de Amerikaanse natuurkundige prof. B. T. Feld (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, en lid van de internationale Pugwash Council) zich uit tijdens de, in Breukelen gehouden, Pugwash Conferentie. ook de Sovjet-Unie met zulk onderzoek bezig is, mag wel worden aangenomen. Volgens New Scientist verklaarde drie jaar geleden generaal- majoor George J. Keenan van de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht als eerste, dat zulk onderzoek in de Sovjet-Unie plaatshad.Hij noemde de wapenlaboratoria in Semipalatinsk. Maar hij raakte over de betekenis van deze zaak in conflict met zijn superieuren en nam ontslag. Volgens New Scientist zouden er in juli 1977 proeven met het afvuren van bundels deeltjes op bewegende doelen zijn uitgevoerd bij Sarova in de buurt van Gorky. Vrij recent zou ermee geëxperimenteerd zijn in de ruimte, zowel vanuit Cosmos-satellieten als van het bemande ruimtestation Saljoet. „De algemene reactie hier op deze berichten is puur negatief’, verklaarde een staflid van de commissie voor de inlichtingendiensten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden aan New Scientist. „We hebben het allemaal al zo vaak eerder gehoord. Maar... eens zal er misschien een bericht zijn, dat we niet naast ons neer kunnen leggen”. Over vetzucht, de meest voorkomende honde- en kattekwaalK zegt hij: „We zouden eigenlijk de conditie van het dier wat beter in de gaten moeten houden. Zowel bij honden als katten moeten de ribben nog net voelbaar zijn als je er met de hand losjes overheen strijkt. Dat kan natuurlijk van ras tot ras verschillen bij sommige hazewindtypen moet je de ribben zelfs kunnen zien en bij een dikke vacht zijn ze minder goed voelbaar maar zo is toch tamelijk eenvoudig te zien of een dier te dik is”. En: „Verder zijn voldoende beweging en Goed handelsvoer dus, maar even anders ligt dat bij het nog immer groeiende assortiment vain aanvullende voedingsstoffen in de vorm van kalk- en vitaminepreparaten, gistsnoepjes en dergelijke. De verkoop van deze produkten staat in geen enkele verhouding tot de behoefte van het dier. Wie handelsvoer geeft, kan er geheel van buiten. Maar met enkel vlees is nu eenmaal geen complete voeding samen te stellen, dus lijken ze nodig. Alleen: hier ontbreken de wettelijke flauwekul, maar kan verder ook weinig kwaad. Je zal ten slotte maar in een flat wonen, dan is een regelmatige ontlasting van het huisdier een gerechtvaardigd verlangen. Huisdiervoeders) die onder andere kranten en dierenartsen regelmatig van informatiebulletins voorziet. Maar dit bureau vervult een public relations- functie ten behoeve van fabrikanten en detailhandel, en is dus om begrijpelijke redenen verre van objectief. Prof. Van 't Klooster: „Ik kan moeilijk zeggen dat een dergelijke voorlichting ideaal is”. „Nonsens”, noemde hij die berichten, „zo’n wapen kan niet”. „De huidige toegenomen militaire research op dit gebied door beide supermachten is een bijzonder duidelijk voorbeeld van de wijze waarop nieuwe technologische ontwikkelingen de zo moeizaam bereikte resultaten van onderhandelingen over wapenbeheersing ondergraven. Er wordt nu al sterke druk uitgeoefend om het verbod op anti- raket-raketten van 1972 een van de weinige concrete resultaten van de SALT- onderhandslingen te verzaken of in te trekken”, aldus prof. Feld. Hij verklaart de toegenomen militaire research op dit gebied tevens uit de wens van militaire fanaten het leeuwedeel van de fondsen voor militaire research in handen te krijgen en gebruikt daarbij zelfs de term bedrog. „Wat wel gebeurt, als resultaat van zulke nonsens, is dat de exploratie van de ruimte een gebied, dat een paar jaar geleden een grote belofte voor het welzijn van de mensheid inhield feitelijk door de militairen wordt overgenomen. We lopen ernstig gevaar een nieuwe fase van militaire competitie in te gaan, die verzadigd is van vooruitzichten op conflicten en confrontaties”, aldus prof. Feld. Op de Pugwash Conferentie de internationale bijeenkomst van verontruste wetenschappers, die zich verzetten tegen de bewapeningswedloop konden aanwezige Russische wetenschappers desgevraagd niet vertellen wat de satellietfoto in Aviation Week voorstelt. Ook zij verwierpen de berichten over het militaire gebruik van deeltjesbundels als „nonsens”. .een goede verzorging natuurlijk belangrijk. Een glanzende vacht is vaak een goed teken. Een slechte voeding weerspiegelt nogal eens in het haartapijt van een dier. Dat gaat wel niet altijd op, maar omgekeerd is het zeker waar: een gezond dier dat gezond gevoed wordt, heeft een glanzende vacht”. Over het afslanken van honden en katten kan prof. Van ’t Klooster kort zijn. Gewoon vasten, is zijn advies. Of althans de voeding drastisch verminderen. „Er zijn natuurlijk veel mensen die het smeken om voedsel niet kunnen weerstaan. Een onderzoek in Engeland toonde in dit verband een opmerkelijk verband tussen de conditie van de hond en die van zijn baas. Hond te dik, baas ook corpulent. Maar onderzoek hier aan de faculteit heeft aangetoond dat je een hond tot enige weken toe al het voer kunt onthouden. Je moet dan wel voor vitamines, mineralen en water zorgen, want het lichaam verbruikt vet. Maar het dier ervaart dit nauwelijks als storend. De eerste paar dagen zal het voortdurend naar voedsel lonken, maar later blijkt dit geen probleem meer te zijn. Bij een kat is het volledig vasten niet aan te raden, maar een flinke reductie van het voedsel geeft ook hier geen enkel probleem”. bepalingen van het Produktschap en dus ligt al gauw een overdosis van het een of ander op de loer. Want het is niet zó dat alle overtollige vitamines het lichaam van het dier weer via de urine of de ontlasting verlaten. Zo kan een kat een teveel aan vitamine A (lever) niet uitscheiden, waardoor bij jonge beesten ook nu weer botaandoeningen kunnen optreden. Toevoeging van vitamine C is zelfs volstrekt overbodig. Op enkele uitzonderingen na (aap, cavia) maken dieren dit zelf. Met aanvullende preparaten en pillen is het dus oppassen geblazen. Maar wie hond of kat puur vlees geeft, is er wel op aangewezen. In dat geval is een schepje fosforzure kalk (een béétje drogist heeft het) en een vitaminepilletje de meest goedkope en aanbevelenswaardige oplossing. De dierenarts zal over de dosering graag advies geven. vitamine D kan leiden tot ontkalking van het skelet, terwijl een teveel er daarentegen voor kan zorgen dat er kalk imrleni fi-'ïo er van overvoeding al geen sprake is, j dan is een onjuiste samenstelling van het voedsel ook een bron van veel dierenleed. Vooral voor jonge dieren in de groei kan t dat pijnlijke gevolgen hebben. Door een s foutieve kalkfosforvoorziening (te veel, te i weinig of in het geheel niet) kunnen I bijvoorbeeld ernstige botafwijkingen optreden. ■Kiiereiueeu 7 door slecht voedsel r» De risisco’s van vetzucht zijn hierboven al t; pmschreven. En dan zijn er nog de nieraandoeningen, eveneens een pijnlijke E;J geschiedenis die veel bij oudere honden E» voorkomt. De preciese oorzaak daarvan is nog niet geheel duidelijk, maar tot de EJ vermoedelijke boosdoeners behoort een slechte kwaliteit eiwit dat in veel jaren is p* geconsumeerd. Lj Veel voedingsfouten vinden hun grond in pj het misverstand dat hond en kat pure K» Vleeseters zouden zijn. Bello krijgt K‘ zodoende pens of tartaar en Fifi hart of i lever, om maar eens een alledaags voorbeeld te noemen. Eiwitrijk voedsel, H dat wel, maar bijzonder arm aan T broodnodige vitamines en mineralen die |T in feite het stofwisselingsproces op gang f moeten houden. Het lichaam van een dier is in wezen net als bij een mens omgezet voedsel. Dus de samenstelling van het lichaam moet ook in het voer worden teruggevonden. Puur vlees mist daartoe nogal wat voedingsstoffen, en geeft ze zeker niet in de juiste verhouding. Zo is een bepaalde hoeveelheid vitamine D nodig voor het mobiliseren van kalk en h zieke»1'*’ ‘velderlpafl’ irdwijkiZ^1 el 02523-32- fosfor naar de botten. Het ontbreken van M iio

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21