Beroep op overheid en actiegroepen 1 e Inflatietempo loopt verder op Prijzen gestegen p d met 0,8 procent Officieel metroritje Fel protest winkeliers bij De Ruiter a: [achtergrond] Ingewisselde baren goud blijken vals Teruggave deel loonbelasting aan bejaarden Kabinet laat parlement regeren het weer] E P P< in Sb Nutricia staakt ac Mogelijk acties bij omroepen verkoop produkten met kalfsvlees Soudant dirigent bij Frans orkest (Van onze kunstredactie) voor Noordzee” „Kaderwet nodig O1 2 IJC HD BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER ZATERDAG 1 1 19 8 0 Z E kei anc toe (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In een open brief aan regering, parlement, lokale overheden, kraakbewe ging en actiegroepen hebben de Algemeen Christelijke Poli- tiefederatie (ACP) en de Ne derlandse Politie Bond (NPB) met klem gevraagd, oplossin gen te zoeken die gewelddadig handelen van welke zijde dan ook overbodig maken. w vak i stac I plaa i er f vak i bon i stul i len I toef draj I Politiebonden bezorgd toenemend geweld over 4 0 o o 0.2 0 1 8 10 0.4 0 0.1 0 0 0 0 0 o 0.1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De kosten van levensonderhoud blijven stijgen. Tussen half augustus en half september steeg het -zogenaamde prijs- indexcijver met 0,8 procent, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren laten weten. zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. regen zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. h. bew. mist zw. bew. regen 1. bew. regen, onbew. zw. bew. onbew. h. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. regen h. bew. regen onbew. regenbui onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. zzo zo zzo zo zo zzo ozo zzo ozo o windst. nnw zw o w zo ono wzw z o nw zzw w o o z wnw zo w zo wnw z ozo windst. nnw zzo nw o wnw zzo nno windst. n wzw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis -s^ hebt voer parti oogg lana zijn dood Vo Volk verai echt< guer de bald werd de Z gaan losge Dl maa aard daal blijk gasa cent binr cent M 3 ■ss h c o o o o o 0.1 o o o o o o o o 15 0.1 o o o 2 3 0 '0.1 o 6 bers heeft in zijn eerste ronde de libera len nogal hard de waarheid gezegd: het beleid zoals jullie dat willen, helpt ons alleen maar verder in de moeilijkheden. Geen leuke taal voor een coalitiegenoot. Bovendien treedt het CDA nu ineens op als de kampioen van de belastingver laging, een zaak waar de VVD altijd voor geijverd heeft. De liberalen kunnen daar nu moeilijk verzet tegen aanteke nen, maar leuk vinden ze het natuurlijk niet dat het CDA dit in de komende verkiezingen goed te gebruiken punt scoort. Aan de andere kant heeft minister Van der Stee ook de VVD in de kaart ge speeld door „positief’ (zijn letterlijke woord) te reageren op de voorstellen van de VVD’er Joekes om een aantal maatre gelen in de sfeer van de sociale voorzie ningen te laten onderzoeken. Zaken als de zelf te betalen eerste ziektedag, de aanpak van het misbruik van uitkeringen en de invoering van een soort profijtbeginsel in de sociale zeker heid, heeft de regering al voor advies aan de Sociaal-Economische Raad voor gelegd. Maar zonder een eigen commen taar erbij. De VVD’er Joekes slaagde er in het debat in om Van der Stee dat „positief’ te ontlokken. Natuurlijk sprongen on middellijk PvdA en CPN op de kast, want met name het zelf betalen van de eerste ziektedag is daar een groot „ta boe”. Maar Joekes kon tevreden in zijn bankje gaan zitten. Ook de SER weet nu hoe het kabinet erover denkt. Van de krakers, hun sympathisanten en andere groeperingen die zich van geweld bedienen mag volgens ACP en NPB wor den verwacht dat ook zij inzien dat dit geweld niet zal leiden tot het door hen beoogde doel. „In toenemende mate drei gen de werkelijke problemen op de ach tergrond te geraken, wat leidt tot een treffen tussen overheid en hen die zich daar actief tegen verzetten, waarin de politie geen partij mag zijn. Maar de poli tieambtenaar komt bij de uitoefening van zijn functie wel telkens tussen hamer en aambeeld, ongeacht zijn persoonlijke op vattingen”, aldus de bonden. (Van onze parlementsredactie) De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over Troonrede en Miljoenennota hebben de afgelo pen dagen een weinig verheffend schouwspel opgeleverd. Een rege ring die steevast weigert een eigen standpunt in te nemen, een minis ter-president die erin slaagt in vier uur praten niets te zeggen en een Kamer die zich dat vooralsnog laat welgevallen. „Regering regeer!”, riepen de critici na het verschijnen van de Miljoenennota in koor, omdat de regering daarin geen enkele keuze maakte, maar dat onder het mom van „open en reëel overleg zonder voorwaarden vooraf’ aan de so ciale partners overliet. Dezen zijn daar niet ingetrapt. „Rege ring en parlement moeten eerst maar eens besluiten hoe zij het loonmatigings- beleid willen voeren”, was de eensgezin de opvatting van werkgevers en werkne mers. „Na de algemene beschouwingen praten we dan wel verder”. De regering heeft deze oproep min of meer naast zich neergelegd. Hoewel de diverse fracties in het debat tal van meer of minder waardevolle suggesties op ta fel hebben gelegd, was daar van achter de regeringstafel nauwelijks een concre te reactie op te verkrijgen. De oppositievoorstellen werden stuk voor stuk naar de prullenmand verwe zen, dat wel, maar dat verbaasde nie mand. Het alternatieve PvdA-plan deugt niet, zei Van der Stee bijna letterlijk. In het kader van de algehele vriendelijk heid van CDA- en WD-zijde tegenover D’66, werden de Democraten nog wat onder de kin gekieteld als dank voor hun goedbedoelde pogingen, maar daarmee hield het op. Maar dat Van Agt en Van der Stee ook PE heeft blicet tiona: biet Mach Dan, zijn s De teurs beooi „Lett zaak naars kunsl besta rantie, die slechts verliezers kan opleve ren. „De geweldsspiraal moet hoe dan ook doorbroken worden om te voorkomen dat in Nederland situaties-ontstaan zoals wij die kennen uit de ons omringende lan den”, aldus ACP en NPB. Regering en parlement zullen volgens beide bonden op korte termijn moeten komen met maatregelen, die de oorzaken van maatschappelijke onrust en spanning onder grote groepen in de samenleving zullen wegnemen. Als voorbeelden noe men de politiebonden oplossingen voor de woningnood, het energievraagstuk en de problemen van minderheden. „Wij denken bijvoorbeeld aan een maat schappelijk aanvaardbaar woningbeleid, dat leidt tot betaalbare woningen voor iedereen en een sluitende wetgeving ter bestrijding van leegstand van woonruim te met winstoogmerk”, aldus ACP en NPB. Van de lokale overheid mag volgens ÉE EÜ In de eerste negen maanden gere kend vanaf half december 1979 kwam de prijsstijging daarmee op 5,8 procent. Niettemin zegt het ministerie van Economische Zaken desgevraagd dat de stijging nog wel in de pas loopt met de overigens bijgestelde prognose voor dit jaar in totaal, die tot maximaal 6,5 procent gaat. Inmiddels is het infla tietempo (voortschrijdend prijspeilge- middelde) opgelopen van 5,7 tot 6,0. Van de produkten en diensten die in prijs stegen, namen kleding, schoeisel en verse groenten de voornaamste plaats in met totaal 0,6 procent. Verder stegen nog: eieren, vers fruit en de elektriciteitstarieven. Er waren ook da lingen: koffie en benzine. De stijging van de olieprijzen heeft Onder de genodigden die gisteren in Amsterdam het eerste officiëje metroritje maakten, waren de voormalige burge meester van Amsterdam Samkalden (rechts), oud-wethouder Lammers (mid den) en VVD-gemeenteraadslid Claesen. ge musicus treedt met ingang van 1 janua ri in dienst bij het Nouvelle Orchestre Philharmonique van de Franse radio. Soudant beschikte al over veel buiten landse ervaring en won enkele hoog aan geschreven concoursen. Weer in binnen- en buitenland vervroegde uittreding tot 61 jaar en een regeling voor vakbondsfaciliteiten. De NOS zegt dat er geen overeenstem, ming mogelijk was doordat de overheid de omroepwerkgevers niet in staat heeft gesteld een duidelijk standpunt in te ne men tegenover de vakbondseisen. Overigens heeft het NOS-bestuur na enig tegenstribbelen van de vertegen woordigers van de AVRO, NCRV, TROS en Veronica gisteren ingestemd met een personeelsuitbreiding voor het facilitair bedrijf van de NOS. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De onderhandelingen over een CAO voor de ruim vijfduizend omroepmedewerkers voor dit jaar tussen de omroepwerkgevers en de bonden zijn afgebroken. Donderdag komen de partij en opnieuw bijeen, maar wanneer dan geen overeenstemming wordt bereikt, zul len de bonden hun leden oproepen tot acties. Dat heeft bestuurder Engelsman van de Dienstenbonden FNV gisteren be kendgemaakt. Tot nu toe hebben de omroepwerkge vers niet willen ingaan op de door de bonden voorgestelde arbeidsplaatsen overeenkomst, het herstel van de prij scompensatie op 31 december met de ver werking van de 26 gulden van de loon maatregel in de lonen, een verlaging van Met name de voortdurende zorgwek kende situatie rondom het pand De Groote Keyser in Amsterdam en de van daar uit opererende illegale zender is voor de bonden aanleiding geweest voor de dringende oproep om te stoppen met geweld. de bonden een duidelijk uitvoeringsbeleid gevergd worden, dat leidt tot een eerlijke, voor iedereen aanvaardbare verdeling van de schaarse woonruimte. In het algemeen mag van de overheid volgens de politiebonden een duidelijker beleid gevraagd worden, dat inspeelt op signalen vanuit de samenleving. „Wettelij ke kaders kunnen leiden tot doorbreking van de kringloop kraken-ontruimen-kra- ken en massaal overtreden-politieoptre- den-massaal overtreden, waarbij het ge bruik van geweld steeds grimmiger vor men heeft aangenomen”, aldus de politie bonden. Geweld, dat zich volgens ACP en NPB ook los van de kraakbeweging heeft gemanifesteerd. De beide bonden vrezen dat geweld zo om zich heen zal grijpen dat allerlei groe peringen het recht in eigen hand gaan nemen. Voorbeelden zijn er volgens de bonden al in de vorm van knokploegen en gewapende „beroepsdfemonstranten”. Beide bonden schrijven ernstig bezorgd te zijn over de ontwikkelingen in de maat schappij die gepaard gaan met een toene mend gebruik van geweld. De politiebonden waarschuwen voor een toenemende maatschappelijke intole- Gisteren heeft ook Lubbers, die im mers de steun van de VVD voor zijn eigen voorstellen nodig heeft, de libera len in de armen gesloten. In de motie waarin hij het genoemde belasting- BTW-prijscompensatieplan voorlegde, waren ineens ook de extra bezuinigin gen op de sociale voorzieningen als be spreekbare punten opgenomen. het afgelopen jaar in Nederland slechts weinig invloed gehad op de stijging van het algemene indexcijfer van de consumptieprijzen, zo blijkt uit een overzicht van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. In antwoord op vragen van een lid van het Europees Parlement, zegt de commissie, dat het algemene indexcij fer met 4,5 procent is gestegen, waar van slechts 0,3 procent (6.6 procent van het totaal) voor rekening komt van de prijsstijging van aardolieprodukten. In Nederland is de inflatie in sterke re mate dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap met uitzonde ring van Luxemburg, meer van exter ne dan interne oorsprong, zo blijkt uit het overzicht van de Europese Com missie. AARDENBURG. De 34-jarige diri gent Hubert Soudant zorgt voor een pri meur door als eerste Nederlander als chef-dirigent in dienst te treden bij een Frans orkest. De uit Maastricht afkomsti- NIJKERK (ANP). De rijkspolitie van Nijkerk heeft naar eerst gisteren bekend gemaakt is, eind vorige maand in samen werking met de rijkspolitie van Ermelo een 35-jarige inwoner van Nieuw-Millin- gen (gemeente Apeldoorn) gearresteerd die ervan wordt' verdacht verschillende banken voor in totaal één miljoen gulden te hebben opgelicht. Hij zou dat hebben gedaan door vals goud in te wisselen in contant geld. De verdachte is ingesloten in het Huis van Bewaring in Utrecht. Volgens de poli tie heeft hij in totaal twintig baren „goud” ingewisseld tegen contant geld bij ver schillende banken. Thuis had hij nog twee baren. Het „goud” was in werkelijkheid een legering van diverse metalen. De „goudharen” waren voorzien van valse merken en verschilden in afmeting en gewicht van échte baren goud. DEN HAAG (ANP). Op verzoek van twaalf Tweede-Kamerleden heeft staats secretaris Van Amelsvoort van Financiën besloten tot een fiscale tegemoetkoming aan ongehuwde bejaarden, die de schat- ■kist naar schatting ongeveer vijftien mil joen gulden gaat kosten. De staatssecreta ris corrigeert daarmee de voor de Kamer leden onverteerbare situatie, dat onge huwde bejaarden met een extra pensioen tje of een rentezegeluitkering van enige tientallen guldens per jaar als gevolg van inhouding van loonbelasting op de vakan- tieuitkering minder netto-inkomen genie ten dan degenen, die alleen een AOW- uitkering hebben. Van Amelsvoort heeft besloten dat on gehuwde bejaarden met zeer bescheiden neveninkomsten dit jaar op de vakantie- uitkering 1980 ingehouden loonbelasting van 136,18 terugkrijgen. Die teruggave geschiedt nadat dit bedrag is verminderd met een derde deel van het voor de loon belasting met de AOW-uitkering 1979 sa mengevoegde neveninkomsten voor zover dit neveninkomen 87,24 of meer be draagt. De teruggaaf, die door de Sociale Verzekeringsbank naar verwachting in maart volgend jaar zal kunnen worden uitbetaald, moet daarbij tenminste tien gulden bedragen. De maatregel geldt al leen voor de loonbelasting. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nutricia heeft besloten de twee soorten babyvoeding in potjes waarin kalfsvlees is verwerkt, uit de han del te nemen. Oorzaak: de verdenking dat in dit kalfsvlees een bepaalde hormoon- stof voorkomt. De meldingen daarover kwamen in eerste instantie deze week uil West-Duitsland. Samen met twee ministe ries wordt de zaak verder onderzocht. Het gaat om twee soorten met row etiket: kalfsvlees met groenten en aardap pelen en sperziebonen. Aan het beslui voegt de fabriek toe dat verder onderzo?» moet aantonen of de twijfels gegrond zijn- W mar sen ling - ovei Frai jard ban zien den einc Z. FN1 ginp 1 gele ban met afsp 21 t gele ook keft D voo: gev, ovei woc op 5 een steu nen van DELFT (ANP). De toenemende acti viteiten op en om de Noordzee belasten het milieu zodanig en doen zo n grote aanslag op de beschikbare ruimte, dat de regering zal moeten komen tot een kader wet Noordzee. Beleidsnota’s of wetge vingen zullen ervoor moeten zorgen dat de verschillende activiteiten met elkaar in overeenstemming blijven en het milieu en de mens worden beschermd. Daarbij de overheid prioriteiten moeten stellen. In een oriënteringsnota zal de regering haar beleid moeten formuleren. Dit staat in een rapport van de afdeling civiele planologie van de Technische Ho geschool in Delft, dat gisteren door de Werkgroep Noordzee op een studiedag werd gepresenteerd en besproken. De VVD stribbelde voor de vorm nog wat tegen, want vooral het optrekken van het financieringstekort met 1 mil jard zit de liberalen niet lekker. Maar met wat geven en nemen (Lubbers ruilt zijn „luxe”-BTW-idee in voor een wat selectievere benadering), zit overeen stemming tussen de coalitiepartners er wel in. Nu Lubbers in zijn motie ook nog de gerichte steun voor het bedrijfsleven, meer medezeggenschap voor ïle werkne mers en het inzetten van extra-aardgas- baten heeft opgenomen, lijkt zelfs een bredere meerderheid er nog wel in te zitten. Vooral omdat hij voorlopig niet verder gaat dan het onderzoeken van de invoering van een zelf betaalde eerste ziekte-dag. De Kamer zal volgende week de kno pen doorhakken. De algemene beschou wingen, die begonnen als een soort af- en doorschuifoperatie, eindigen daarmee dus tot op zekere hoogte zoals de rege ring dat wilde. Het parlement (beter: Lubbers himself) heeft gereageerd. En geregeerd. Het kabinet kan met dit „houvast” de onderhandelingen met de sociale part ners ingaan, zonder een duidelijk eigen standpunt te hebben. Binnenkort gaat dat gesprek weer verder. „Open en reëel overleg zonder voorwaarden vooraf’? Of „een toonbeeld van regeerloosheid”? Het is maar hoe je het noemt. Slim is het wel, maar of we daar nu op zitten te wachten... WOERDEN (ANP). Het hoofdbestuur van het Vakcentrum levensmiddelen heeft telegrafisch bij minister De Ruiter van Justitie fel geprotesteerd tegen plan nen, die op het ministerie zouden bestaan om kleine winkeldiefstallen niet meer te vervolgen. Het vakcentrum, een organisa tie van 2500 zelfstandige levensmiddelen detaillisten, vindt dat hier sprake is van „officiële aansporing tot diefstal”. De fi nanciële gevolgen voor de zelfstandige levensmiddelendetaillisten zullen ramp zalig zijn, zo wordt gesteld. Het vakcentrum gaat er van uit dat het plan is, diefstallen beneden de vijftig gul den niet meer te vervolgen. In een levens middelenwinkel, zegt het, is een diefstal van 49,90 echter geen kleine maar een zeer grote diefstal. Voor de winkelier is het onmogelijk het daardoor ontstane verlies met omzetvergroting te compenseren, zo wordt gezegd. Een woordvoerster van het ministerie ontkende gisteren overigens dat een grens van vijftig gulden is genoemd. 22 25 22 6 18 12 - 10 19 16 12 10 11 22 27 25 26 26 23 ZONDAG 12 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.57 uur, onder 17.50 uur Maan op 10.06 uur, onder 19.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.18 uur en 17.34 uur Laagwater 01.00 uur en 13.21 uur MAANDAG 13 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.59 uur, onder 17.48 uur Maan op 11.08 uur, onder 20.18 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.56 uur en 18.07 uur Laagwater 01.31 uur en 13.58 uur de voorstellen van CD^ en WD weinig serieus zouden benaderen, is met name bij die fracties onaangenaam aangeko men. Verder dan opmerkingen als „sym pathieke gedachten”, „positieve bijdra ge" en „bouwstenen voor het overleg” kwamen de heren niet. Dat was ook niet de bedoeling. Van der Stee gaf dat op een interruptie van de Engwirda (D’66) ook onomwonden toe: „Het parlement moet maar beslissen wat het wil”. Het kabinet houdt de kie zen op elkaar omdat het geen keuze wil doen. In een verkrampte poging het overleg met de sociale partners zonder een dictaat in te gaan, laat de regering datgene na waarvoor ze is aangesteld: regeren. Slim is het natuurlijk wel. Vooral om dat CDA en WD het nog niet hartelijk eens waren over de te volgen weg. Minis ter Van der Stee zei het donderdagavond zelf: de plannen van de beide regerings fracties staan waar het de betaalbaar heid betreft haaks op elkaar. Dat wil zeggen: het CDA-plan om de prijscompensatie voor een keer af te schaffen, de loon- en inkomstenbelas ting te verlagen en de BTW op „luxe” (wat dat ook moge zijn, dat weet zelfs Lubbers niet) fors te verhogen, was niet verenigbaar met het WD-voorstel om het vakantiegeld te halveren, de prij scompensatie af te toppen en nog eens 1,3 miljard op de sociale voorzieningen te bezuinigen. Had het kabinet gekozen voor een van de twee plannen zonder de andere te honoreren, dan was een van de twee coalitiepartners in de gordijnen gejaagd, dat was duidelijk. En daar paste het kabinet voor. De beide partners moesten het dus in de Kamer zelf maar eens zien te worden. Maar dat ging niet zo gemakkelijk. Er speelden en spelen namelijk de nodige gevoeligheidjes mee. CDA-leider Lub- Vooruitzichten voor maandag, opge steld door het KNMI: Enkele buien maar ook flinke opklarin gen. Weinig verandering in temperatur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtemperatuur omstreeks 4 gra den. Maximumtemperatuur omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN 5 o O 13 12 12 13 13 13 13 12 12 11 13 27 21 12 16 11 11 11 11 8 8 12 20 16 10

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2