Europees overleg voorgesteld over extreem-rechts n t Thatcher pal voor beleid van kabinet Leger VS is wel paraat” Libië steunt Iran openlijk Amin-getrouwen Door Westduitse minister s bezetten stad p Poolse vakbond Boekenbeurs met Graanakkoord VS en China op til r Congres Tories ten einde Produktie van aardgas daalt Lot Prinsendam nog niet zeker >dig Teheran naar Veiligheidsraad Stervende Chinese den acteur klaagt aan Politicus gedood in El Salvador boycot zwarte auteurs bedreigd Staking legt Italië plat dreigt krant over te nemen naar Suriname kV A PvdA-delegatie onbevooroordeeld 3 Slager van Lyon” woont in Bolivia zee” 2 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 1 OKTOBER 19 8 0 I I: M (Van onze redactie buitenland) BONN-PARIJS. De Westduitse minister van Binnenlandse Za ken, Baum, heeft gisteren gepleit voor spoedoverleg met collega’s in andere Europese landen om te spreken over bestrijding van de toenemende gewelddadigheid van extreem-rechtse groeperingen. i I il I s i (Van onze redactie buitenland) ;s i s (Van onze redactie buitenland) BRIGHTON. Met een pleidooi voor voortzetting van de huidige economi sche politiek van de Britse regering beëindigde premier Margaret Thatcher het congres van de conservatieve partij. ken totaal anders over het kabinet en de werkloosheid”. ij gen. prijs- >r de ken, scholen en banken dichtgingen. De meeste winkels lieten hun luiken zakken en treinen en bussen stonden een uur stil. 4 De PvdA-voorzitter denkt dat bijvoor beeld het gebrek aan mankracht een probleem zal kunnen zijn bij de uit voering van het programma. Maar als het lukt om bijvoorbeeld honderd man bedrijfskader te bewegen naar Suri name terug te keren, kan dat al veel betekenen. schip zal worden gerepareerd. Volgens een woordvoerder van het crui- sebedrijf in New York heeft het korte bezoek dat kapitein Wabeke woensdag aan zijn schip bracht, geen antwoord kun nen geven op de vraag of de Prinsendam als verloren moet worden beschouwd of niet. stuur na vertegen- V, TROS met een facilitair afdeling ische Ho- door de studiedag n. r en een n. een stem- overheid aat heeft in te ne- n Niettemin blijkt uit opiniecijfers dat 75 percent het niet eens is met de manier waarop de conservatieve regering de werkloosheid aanpakt. Premier Thatcher en haar ministers hebben tijdens dit con gres nog eens bevestigd dat dit kabinet zich meer bezorgd toont over en bezig houdt met financiële maatregelen dan met een sociale politiek. In Britse marinekringen is gisteren ver nomen dat Amerikaanse militaire deskun digen die zich zorgen maken over een eventuele afsluiting van de Straat van Hotmoez, werken aan een plan om de zeestraat vrij van mijnen te houden. Be richten uit Irak duiden er op dat de be trekkelijk kleine groep Nederlanders die nog in dat land verblijft het goed maakt. Donderdag hield deze groep een boycot actie van één dag uit protest tegen de aanwezigheid van Zuid-Afrika. De zwarte Afrikanen vinden de aanwezigheid van Zuid-Afrika een „belediging van de Afri kaanse waardigheid en persoonlijkheid”. De invoering van de visumplicht voor Surinamers die naar Nederland willen komen, heeft Van den Berg niet als doelmatig ervaren. De helft van de Surinaamse bevolking woont in Ne derland. Er zijn dus veel familieban den tussen de twee landen. Suriname en Nederland moeten het naar zijn mening eens zien te worden over maatregelen, die de stroom naar ons land kunnen keren, maar dat moeten niet alleen juridische middelen zijn, aldus Van den Berg. it dat het ijftig gul- ■n levens- 1 diefstal r een zeer er is het ie verlies seren, zo r van het overigens ulden is een lid egt de dexcij- waar- ■nt van van de ten. sterke- van de zonde- exter- ijkt uit Com- WASHINGTON (Reuter, UPI). De Ame rikaanse minister van Defensie, Harold Brown, heeft verklaard dat de Ameri kaanse krijgsmacht wel degelijk klaar staat voor een oorlog, als dat nodig mocht zijn. Beschuldigingen van het tegendeel bestempelde hij als „uitermate mislei dend”. Verwijzende naar opmerkingen van on der meer de oud-ministers van Defensie Melvin Laird en James Schlesinger, dat recent zou zijn gebleken dat geen enkel militair onderdeel paraat voor de strijd zou zijn, zei Brown: „De vraag is niet hoe hoge ogen verschillende militaire onder delen gooien. De belangrijke vraag is: staan wij klaar voor oorlog als dat nodig mocht zijn en kunnen wij doeltreffend optreden? Ik verzeker u dat het antwoord bevestigend is.” erland op de xcijfer jkt uit Com- 'an de DEN HAAG (ANP). In de eerste acht maanden van dit jaar is de Nederlandse aardgasproduktie met acht procent ge daald tot 56,4 miljard kubieke meter, zo blijkt uit de cijfers van de Gasunie over de gasafzet. De export daalde met drie pro cent tot 30,8 miljard kubieke meter, de binnenlandse afzet liep met dertien pro cent terug tot 25,6 miljard kubieke meter. Nadat vlak tevoren werd gemeld dat Libië en Syrië een luchtbrug voor aanvoer van goederen op Teheran hadden ge opend. Kadaffi riep Saoedi-Arabië en de andere arabische landen op zich te verbin den „met de mohammedanen van Iran in plaats van hen ten gunste van de Ver enigde Staten te bestrijden”. De Libische leider hekelde de stationering in Saoedi- Arabië van vier Amerikaanse AWACS- radarvliegtuigen. Iran heeft laten weten dat het het con flict met Irak zal voorleggen aan.de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Tehe ran zal bij de raad een klacht wegens agessie tegen Irak indienen. Dat terwijl de Amerikaanse graanverko- pen aan de Sovjet-Unie gedeeltelijk zijn stopgezet sinds de invasie in Afghanistan. De Chinezen willen zes tot negen miljoen ton graan per jaar gaan kopen op de Amerikaanse markt. Volgens een officiële zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken zou het akkoord geen rechtstreekse gevolgen heb-, ben voor de graanhandel met de Sovjet- Unie, maar een andere functionaris gaf toe dat het wel degelijk de betrekkingen met Moskou beïnvloedt. 'dbestuur middelen )e Ruiter gen plan- n bestaan meer te organise niddelen- <e is van 1”. De fi- fstandige n ramp- MILAAN (AP). In Italië zijn giste ren alle industriële, en commerciële ac tiviteiten gedurende vier uur stilgelegd in het kader van een nationale, algeme ne staking van ongeveer 18 miljoen werknemers ter ondersteuning van hun collega’s die door de directie van Fiat naar huis zijn gezonden. De staking had tot gevolg dat fabrie- De CDA-Kamerleden Couprie en Van Zeil willen dat minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat een onderzoek gaat instellen naar de juistheid van de beschuldigingen over de conditie van de boten, de aanwezigheid van reddingsmid- delen en noodrantsoenen van de Prin- i sendam. Nederland heeft een bijzondere relatie met Suriname. Dit wettigt ook dat de Partij van de Ar beid zich intensief met dat land bezig houdt. Bovendien zijn veel mensen die uit Suriname zijn gekomen lid van de partij. Dit zegt PvdA-voorzitter Max van den Berg, die morgen met vice-voorzitter Bram Peper, die ook deskundig is op het gebied van ontwikkelingssamen werking, en tweede fractievoorzitter Ed van Thijn naar Suriname vertrekt. De PvdA-delegatie, die het bezoek op eigen initiatief brengt, zal in Suriname met tal van persoonlijkheden en auto riteiten, onder wie president en pre mier Chin A Sen, gesprekken voeren. „Wij hebben tbt het bezoek besloten nadat wij eerst de zekerheid hadden gekregen met iedereen te kunnen spreken”, aldus Van den Berg. De PvdA-voorzitter betoogt met nadruk dat de partijdelegatie niet op voor hand al oordelen klaar heeft over alle mogelijke verschijnselen en vraag stukken in Suriname. De drie PvdA- voormannen zullen zich wel nauwkeu rig laten informeren over tal van za ken. Daarbij zullen aan de orde komen thema’s als de economische ontwikke ling van het land, de huidige constitu tionele orde, emigratie en remigratie en hoe het met de mensenrechten is gesteld. In verband met het laatste onderwerp zal ook van gedachten worden gewis seld over de instelling van het bijzon der tribunaal, waardoor van corruptie verdachte figuren uit en rond de voor- nalige regering-Arron zullen moeten terechtstaan. Van den Berg weet dat de commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties in Genève twijfels heeft geuit over de wijze van procesvoering omdat die volgens de commissie sterk afwijkt van de inter nationaal geldende rechtsregels. „Wij hebben alle stukken daarover in onze tas zitten”, zegt hij. Maar ook op dit punt zal de delegatie zich niet uitspre ken voor zij zich uitgebreid heeft laten voorlichten over alle kanten van de aangekondigde processen. De PvdA-delegatie wil ook aan de weet komen wat de Surinaamse regering voor heeft met de nu bestaande consti tutionele orde en hoe het in verband daarmee staat met de mensenrechten in Suriname. Van den Berg, Peper en Van Thijn willen ook praten met de van corruptie verdachte gevangenen en met hun advocaten. De PvdA-delegatie juicht toe dat de Su rinaamse delegatie en de Nederlandse sectie onder leiding van Prof, van Dam in de Commissie Ontwikkelings samenwerking Nederland-Suriname (CONS) vorige maand het economisch hulpprogramma van 55 projekten ten bedrage van 500 miljoen gulden heb ben goedgekeurd. Daarmee kan nu daadwerkelijk iets voor de bevolking worden gedaan, meent de PvdA-voor zitter. Hij voegt er aan toe dat dit programma een politiek stabiliseren de factor kan zijn. „Wij zullen ons wel op de hoogte laten stellen hoe men dit programma denkt uit te voeren, waar de problemen precies liggen en wat voor hulp Suriname hierbij denkt te kunnen gebruiken. Maar zij zullen dat zelf allemaal moeten bepalen”, stelt Van den Berg. ind) besloten in potjes t de'han- rking dat lormoon- daarover week UÜ mi niste ,.ocht. net rood n aardaf- t besluit nderzoek ond zijn- nde acti- belasten j'n grote :e, dat de en kader- f wetge- en dat de elkaar in milieu en aarbij zal itellen. In ring haar FRANKFORT (DPA). Zwarte Afri kaanse schrijvers en uitgevers hebben gis teren gedreigd de internationale boeken beurs in Frankfort volgend jaar te boycot ten, wanneer Zuid-Afrika dan nog wordt toegelaten. De schrijvers en uitgevers uit 32 Afrikaanse landen, die dit jaar aanwe zig zijn op de boekenbeurs, die „zwart Afrika” als thema heeft, hebben in Frank fort een resolutie van deze strekking aan genomen. 1'. Honderdduizenden werknemers hielden vreedzame protestdemonstra ties in verscheidene Italiaanse steden. Tot de acties was opgeroepen door de drie belangrijkste Italiaanse vak bonden. De autofabrieken van Fiat bleven voor de tiende opeenvolgende dag ge blokkeerd door postende stakers, zon der dat er enig vooruitzicht was op een regeling. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De nieuwe lente in de Amerikaans-Chinese betrekkingen en de verkilling tussen Washihgton en Mos kou worden dit jaar verder bezegeld door een graanakkoord. waar de Amerikanen en de Chinezen nu over onderhandelen. BONN (UPI). Klaus Altmann, „de slager van Lyon”, die na de oor log in Frankrijk wegens nazi-misda- den tweemaal ter dood is veroor deeld, leeft in Bolivia als raadsman van de militaire junta die daar in juli de macht heeft gegrepen, aldus het tijdschrift Stern te Hamburg. Een verslaggever van Stern heeft een vraaggesprek met hem gehad in zijn woning in La Paz. KAMPALA (AP). Troepen uit Zalen Soedan zijn Oeganda binnengevallen en hebben tenminste één belangrijke stad ingenomen, zo is gisteren bekendgemaakt door regeringsfunctionarissen in de Oe- gandese hoofdstad Kampala. Mininster van Buitenlandse Zaken Ote- ma Allimadi weigerde de aanvallers te identificeren, maar de berichten volgden op grensschendingen van troepen die vol gens de vroegere Oegandese president Milton Obote trouw zijn aan de afgezette dictator Idi Amin. Betrouwbare zegslieden meldden dat bij gevechten rond de stad Koboko een volledige eenheid van het Oegandese re geringsleger verloren was gegaan. Kobo ko is een klein plaatsje bij de grens met Zaïre. Het is de geboorteplaats van Idi Amin. De grootte van de eenheid werd niet aangegeven. Engeland, met zijn recordaantal werk lozen en voortdurende bedrijfssluitingen, heeft om werkgelegenheid in de toekomst te garanderen „geen regering nodig die geld uitgeeft als water”, sneerde Thatcher aan het adres van de Labour-oppositie. Eerder in de week hadden haar ministers in dezelfde trant uitgepakt, want de eco nomie van het land stond centraal op dit congres. Tijdens het economisch debat had minister van Financiën Geoffrey Ho we de conservatieve gedelegeerden al la ten weten niet terug te zullen schrikken voor nog hardere bezuinigingsmaatrege len. „Het zou gekkenwerk zijn om nu terug te keren”, vond de minister. „Heb geen angst, wij zullen niet falen”. Angst was er wel onder de „zachte eie ren", zoals premier Thatcher de liberale vleugel van haar achterban pleegt te noe men. Het is geen geheim dat, aangespoord door verontruste industriëlen, de linkse conservatieven graag wat meer regerings- ingrijpen willen zien. Maar over het alge meen Was het een bijzonder eensgezind congres. De enige dissidente geluiden kwamen van de boulevard buiten het congrescen trum. Daar demonstreerden duizenden mensen tegen de werkloosheid. Een aan tal van hen had deelgenomen aan een „recht op werk”-tocht, die drie weken geleden van start ging in Wales en gister ochtend aankwam in Brighton. Binnen zeiden de partijgenoten het ge roep van buiten tegen Thatcher niet op prijs te stellen. „Die demonstranten verte genwoordigen slechts een klein deel van het Britse volk”, verklaarde minister van Arbeid Jim Prior, die de demonstranten gemakshalve beschouwde als militante uitzonderingen. „De meeste Britten den- (Van onze kunstredactie) PEKING. Het Chinese Volksdagblad heeft donderdag een felle aanklacht gepu bliceerd tegen de bemoeienissen van func tionarissen van de communistische partij met de kunsten. Het artikel bestaat uit de Wacht die de gisteren overleden Zhao Dan, China’s beroemdste filmacteur, op zijn sterfbed uitte. De filmacteur verweet de partij „ama teurs” te belasten met de zorg voor en beoordeling van de kunsten op elk niveau. „Letterkunde en andere kunsten zijn een zaak van schrijvers en andere kunste naars. Als de greep van de partij op de kunst te vast is, kan er geen hoop meer bestaan”, zo schreef Zhao Dan. .De Surinaamse regering, de mensen die nu iets opzetten in hun land hech ten waarde aan een oordeel van Ne derland, dus ook van de PvdA. Vanuit die positieve stelling gaan wij naar Suriname. Wij zullen in de eerste plaats goed luisteren en ons laten voorlichten en ons daarna pas een oordeel vormen. Wij zullen dan echter zeker niet zwijgen over zaken die ons onjuist lijken. Onze delegatie zal even wel niet op voorhand met alle mogelij ke oordelen komen”, aldus PvdA- voorzitter Max van den Berg. Nadat de Pakistaanse president Zia Oei Haq gisteren liet weten dat de secretaris generaal van de Islamitische Conferentie, Chatti, naar Bagdad en Teheran zou rei zen voor een bemiddelingspoging, liet de ze Chatti zelf gisteravond in Belgrado weten dat hij wel verzoeken naar beide staatshoofden heeft gestuurd om te wor den ontvangen, maar dat hij eerst het antwoord zal afwachten voordat hij daad werkelijk naar Iran en Irak vertrekt. De Pakistaanse president, die zelf na mens de Islamitische Conferentie, een mislukte bemiddelingspoging heeft ge daan, zei bij terugkeer in zijn land, dat westerse landen aan een door de Islamiti sche Conferentie tot stand gebrachte op lossing voor de oorlog de voorkeur zouden geven. In Moskou hebben de leiders van de Sovjet-Unie en Syrië gisteren hulde ge bracht aan de Iraanse revolutie. De Sov jet-Unie ontkende ten stelligste dat Russi sche militaire goederen via de Jordaanse havenstad Akaba naar Irak zouden zijn ROTTERDAM/NEW YORK (ANP). Slecht weer in de Golf van Alaska is er de oorzaak van dat bergingsdeskundigen nog niet in staat zijn geweest om het cruiseschip Prinsepdam grondig te in specteren. De Holland Amerika Lijn laat het van die inspectie afhangen of het ■SAN SALVADOR. Guerrillastrijders hebben gistéren de voornaamste woord voerder van de christen-democratische partij van El Salvador vermoord. Volgens ooggetuigen werd Melvin Rigoberto Orel lana vlak bij zijn huis in San Salvador in zijn auto doodgeschoten. Hij was op slag dood, aldus de ooggetuigen. Volgens de omstanders is het linkse Volksbevrijdingsleger voor de aanslag verantwoordelijk. Deze bewering kon echter niet direct bevestigd worden. Deze guerrillabeweging verklaarde donderdag de Zuidafrikaanse ambassadeur Archi bald Dunn, die bijna een jaar geleden werd ontvoerd, te hebben gedood, omdat de Zuidafrikaanse regering weigerde in te gaan op de gestelde eisen, waaronder een losgeld van ongeveer 40 miljoen gulden. Een reusachtige pop, voorstellende Giovanni Agnelli van Fiat, werd gisteren in Milaan door demonstranten meegevoerd. De betoging was onderdeel van een landelijk protest tegen de duizenden ontslagen die Fiat heeft aangekondigd (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON/MOS- KOU/TRIPOLI. De Libische lei der, kolonel Kadaffi, heeft gisteren als eerste arabische leider zich volle dig opgesteld achter Iran, dat in oor log is met het buurland Irak. Uiterst rechtse activisten worden ervan verdacht de hand te hebben gehad in bomaanslagen in Frankrijk, Italië, West- Duitsland en België, waarbij de afgelopen weken bijna honderd mensen om kwamen. In Frankrijk hebben alle schoolkinde ren gisteren een les gekregen over de gevaren van racisme. President Giscard had daartoe opdracht gegeven naar aan leiding vari de aanslag vorige week op een synagoge in Parijs, die aan vier personen het leven kostte. De Parijse politie heeft intussen weinig hoop de dader van deze bomaanslag nog te kunnen achterhalen. Het spoor van de motor die de dader heeft gebruikt, loopt volgens de politie dood. De Franse opperrabbijn Kaplan heeft verklaard zeer gekant te zijn tegen het plan van een Israëlisch parlementslid om gewapende Israëliërs naar Frankrijk te sturen ter bescherming van de joodse gemeenschap daar. Het Franse weekblad L’Express meent uit een onderzoek de conclusie te kunnen trekken dat één op de acht Fransen vindt dat er te veel joden in Frankrijk zijn. Het blad concludeert verder dat tien percent van de bevolking meent dat een joodse Fransman niet gelijk is aan andere Fransen. In Palestijnse kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet wordt intussen met be zorgdheid vastgesteld dat de Israëlische regering tracht politieke munt te slaan uit de aanslag op de Parijse synagoge. Kort na de bomaanslag stelde de regering van premier Begin niet alleen de Franse overheid min of meer in gebreke, maar werd bovendien beweerd dat neo-nazisti- sche groepen in Europa zouden samen werken met „de organisatie van moorde naars die zichzelf PLO noemt”. Arabische politieke kringen menen dat Israel op deze wijze reageerde uit be zorgdheid over de groeiende sympathie die in Europa voor de Palestijnse zaak te bespeuren is. getransporteerd. Opmerkelijk genoeg verklaarde de door de Iraakse president Saddam Hoessein naar Wenen gestuurde gezant vrijwel tegelijkertijd dat een deel van de Iraakse voorraden via Akaba is aangevoerd en dat die goederen wel dege lijk van de Sovjet-Unie afkomstig zijn. Gisteren heeft Iran gedreigd de eigen, door Irak bezette steden te zullen bombar deren. Dat dreigement volgde op hevige raketaanvallen van Irak op een aantal Iraanse steden, President Bani-Sadr deed een beroep op de Iraanse bevolking van die steden om hun woonplaats snel te verlaten. WARSCHAU. De onafhankelijke vakbond Solidariteit in de Poolse haven- stad Gdansk heeft gisteren gedreigd een plaatselijke krant te zullen overnemen als er geen eind komt aan het geknoei in de I vakbondsrubriek in het blad. Volgens de i bond schrappen de redacteuren grote stukken in de vakbondsbijdragen en vul- 1 len ze de rubriek die aan Solidariteit is toegewezen deels met hun eigen bij dragen. West-Duitsland leent Polen 1,2 miljard i mark om het land te helpen bij het aflos- sen van zijn schulden en bij de ontwikke- ling van de steenkolenmijnboiiw. De overeenkomst voor de lening is gisteren in 1 Frankfort ondertekend. Polen had 1,5 mil- jard mark willen lenen. De Westduitse banken hebben dit bedrag verminderd,ge- zien de arbeidsonrust en de enorme schul- denlast van 19,4 miljard dollar die Polen I eind vorig jaar had. Zoals verwacht gaat het bezoek van een FNV-delegatie aan de Poolse vakbewe- ging niet door. De FNV had al maanden geleden voor de opkomst van de onaf- hankelijke vrije vakbonden in Polen met de officiële Poolse vakcentrale CRZZ afspraken gemaakt voor een bezoek van 21 tot 24 oktober. De FNV wilde van de gelegenheid gebruik maken om in Polen ook in contact te komen met de onafhan kelijke vakbonden. De Hongaarse regering heeft gisteren voor het eerst op hoog niveau overleg gevoerd met de Hongaarse vakcentrale over het economisch beleid. De vertegen woordigers van de bonden drongen aan op verbetering van de levensstandaard en een betere voorziening van de markt. Ze steunden hét regeringsvoorstel om de lo nen meer af te stemmen op de prestaties van de arbeiders. Het blad vermeldt het verhaal van Altmann over zijn terugkeer naar West-Duitsland aan het eind van de oorlog. Daar leefde hij met valse pa pieren. Hij zei toen dat hij vluchteling was. Hij werd eenmaal door de Britse en eenmaal door de Amerikaanse be zetters gearresteerd, maar in geen van beide gevallen werd hij herkend. Zes jaar later vluchtte hij naar Italië, geholpen door een organisatie die oud-nazi’s nieuwe papieren en een nieuw leven bezorgde. Van Italië ging hij naar Argentinië en daarna naar Bolivia, aldus Stern.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3