Umondiale demonstranten verwachten harde confrontaties in Dodewaard rs gevonden voorwerpen I H Opleidingspakket Hoogovens niet burgerlijke stcincj 9 Geen spreekuur langer aan mannen voorbehouden 99 kort ijmonclnieuws 99 1 GRIMMIGER VERZET TENDENS VAN TACHTIGER J AREN •p Tijdelijke banen in de verpleging nt lm Sporthal Zeewijk weer lokatie voor Velsense jeugdzeskamp verpleegkundigen A verpleegkundigen B verpleegkundigen Z gediplomeerd ziekenverzorgenden Inschrijving open voor krakelingenrit Kustgebeuren thema voor bijeenkomsten ,,De Brulboei” 4 5 19 8 0 OKTOBER ZATERDAG 1 1 IJMOND BEDRIJFSSCHOOL BLIJFT PIJLER PERSONEELSVOORZIENING HEEMSKERK Met het openbaar vervoer zijn we gemakkelijk bereikbaar. De volgende bussen stoppen pal voor de deur: 1,2,3. 5, 70 en 77 (je buskaartje wordt vergoed) Geweld Multiplan Uitzendorganisatie heeft tal van plaatsingsmogelijkhe den bij instellingen en ziekenhuizen in Haarlem en omgeving voor Als je lang of kort wilt werken, met wisselende of vaste diensten: vrijwel alles is mogelijk, zelfs part-time! Wanneer je nog niet zo veel ervaring hebt of een paar jaar uit de "running'' bent geweest, maak je toch een goede kans op zo'n tijdelijke baan. Kortom: kom gewoon even bij ons langs en laat je volledig informeren Wie weet kun je overmorgen al aan de slag. Irene Rol van onze vestiging aan de Rijksstraatweg verwacht je tussen 8.30 en 17.30 uur. Tot ziens bij: Multiplan Uitzendorganisatie, Rijksstraatweg 238, Haarlem. Telefoon 023-390944. «mm (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De demonstratieve blokkade van de kerncentrale in Dodewaard zal ook vanuit de IJ- mond gesteund worden. In de af gelopen maanden heeft het Per manent Overleg Orgaan in de IJ- mond voorbereidingen getroffen om aan de actie deel te nemen. Daarvoor worden gegadigden op geroepen. Het Permanent Overleg Orgaan bestaat uit ver schillende linkse groeperingen en werd in het leven geroepen door de Kritische Gemeente IJmond (KGIJ). Het ligt in de bedoeling dat de demonstranten uit de IJ mond gezamenlijk optreden. Aarzeling Vergaarbak” Uitzendorganisatie - Groeiproces het (ADVERTENTIE) h 1 and 155,00 V De heer E. L. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 i uur uur De verschijning van vrouwen op de werkvloer schetst hij als een verheugende ontwikkeling waarvan Hoogovens al in de naaste toekomst profijt denkt te trekken. Het lager beroepsonderwijs, met name de lts, vormde tot voor kort het aangewezen voedingsgebied voor de bedrijfsschool. Binnen het Permanent Overleg Orgaan leeft de verwachting dat de gehele blokka de van korte duur zal zijn. Er wordt wel terdege rekening gehouden met een harde confrontatie met het ME-peloton dat zich rond de centrale zal opstellen. Volgens Johan Brouwer, vertegenwoordiger van het Permanent Overleg Orgaan namens de PSP, en KGIJ-pastor Jurjen Beumer heeft vooral de voorbereiding op geweld dadigheden in de afgelopen maanden een belangrijke rol gespeeld. deerden van de bedrijfsschool worden opgevangen. Dit bij een optimale bezet ting. Onderwijsruimten en huidig docen tenkorps zijn berekend op maximaal zes honderd cursisten. Met gerichte propa ganda wordt welbewust in die richting gewerkt. Een moment van aarzeling, ge manifesteerd via een leerlingenstop in 1977, lijkt daarmee voor de eerstvolgende jaren overwonnen. zaken nog in nog te L-stort- 1, vast- 1 sprei- ide ge- Heems- stellen ran de ing af- elsense van 24 gel „op in zelf en tot er een ak, hij an on ge en ijn r a er en te ch- 'es- ke 68- ■es- ih- ch- de ge ua- lis Al e- we „Dit schooltype is zeker de laatste jaren een vergaarbak van jeugd zonder duide lijk zicht op een verdere beroepskeus. laatste jaren met overigens ook elders te signaleren terugloop van het leerlingen aanbod. Voor de heer Bart reden genoeg om bedrijfspropaganda in de richting van ook het MAVO-onderwijs te intensiveren. HAVO met goede cijfers voor exacte vak ken”. In totaal 503 jongeren nemen in het cursusjaar 1980-1981 deel aan de opleidin gen. Inschrijving gaat gepaard met slui ting van ook een arbeidscontract met het staalbedrijf.De verplichting Hoogovens daarna als min of meer blijvende werkge ver te kiezen staat nergens zwart op wit. VELSEN. de Velser Sportstichting houdt op 22 en 23 december voor het achtste achtereenvolgende jaar een zes kamp voor de plaatselijke jeugd van 9 tot 13 jaar. De sporthal Zeewijk aan de IJmuidense Eenhoornstraat is daarvoor op genoemde data gereserveerd. Deelne mers krijgen verdeeld in teams van acht kinderen zes hun nu nog onbekende sportverrichtingen af te werken. Bij het evenement is direct betrokken de Gemeentelijke Dienst Sport en Recrea tie. Inschrijving is tot 25 november moge lijk op het vestigingsadres van deze dienst (Heidestraat 47, IJmuiden-Oost) en direct aan de sporthal Zeewijk. Aanmeldings formulieren worden op beide adressen uitgereikt. Spectaculair slot van het twee daagse evenement wordt op 23 december een demonstratie trampolinespringen uit gevoerd door de turnvereniging „IJmui den”. Na de aanzienlijke kosten die het bedrijf maakt voor het eigen vakonderricht blijft echter een grote meerderheid in de prak tijk het bedrijf trouw. Van de afgestudeer den tussen 1973 en 1977 gold dat voor ruim 83 procent. Iets lagere maar toch bevredi gende percentages werden voor eerdere opleidingslichtingen teruggaand tot 1958 geregistreerd. Juridische stappen om oud- cursisten binnenshuis te houden zijn daarmee volstrekt overbodig. Het bedrijf legt jaarlijks dertigduizend gulden toe op één enkele cursist. Een tegemoetkoming van het rijk (vierduizend gulden per cur sist) verviel met ingang van het lopende cursusseizoen. Daarmee ontstaat een fi nancieel gat van een miljoen gulden. De bedrijfscursussen omvatten theorie- vakken, gegeven in het opleidingsgebouw aan de Wenckebachstraat, en praktijk- werk waarvoor eigen praktijklokalen en produktie-afdelingen worden opgezocht. Voor specifieke „doe-figuren” onder hen bieden wij met een praktijkgericht cur suspakket ruime keuzemogelijkheid”. De bedrijfsschool gold de afgelopen ja ren als pijler voor de personeelsvoorzie- in de komende jaren meer en meer het karakter krijgen van openlijk verzet. Dit zal toenemen als het parlement de wensen van het volk ter zijde blijft schuiven”, aldus Johan Brouwer, die evenwel be aamt dat ook voor hem de blokkade in Dodewaard een hele stap is. „We hebben immers de zorg voor de mensen uit het overlegorgaan, waarvan de meesten niet als frequente, demonstranten zijn aan te merken. We zijn er echter van overtuigd dat deelname van mensen die duidelijk geen „beroepsdemonstranten” zijn de ac tie aan kracht doet winnen”, aldus Johan. Door bestaande voorkeuren, bij althans de ouders, voor witte-boordenfuncties, kampt juist deze onderwijsrichting de „Voor velen onder ons is dit de eerste keer dat aan zo’n actie wordt deelgenomen. Bovendien zijn we ook bang voor een gewelddadig optreden in Dodewaard, daar de publieke opinie daardoor ten na dele van de actiegroepen wordt beïnvloed. Het is juist onze bedoeling om de grote groep twijfelaars voor ons te winnen.” ..Jill Uiteindelijk doel van de blokkade is de sluiting van de kerncentrale, die niet zou voldoen aan eisen die aan (nieuw te bou wen) kerncentrales in Nederland worden gesteld. De landelijke anti-kernenergie- groeperingen hadden een ultimatum ge steld voor de sluiting van de centrale. Deze liep 1 oktober af. Minister Van Aar dende weigerde op het ultimatum in te gaan, hetgeen het startsein was voor de actiegroepen om langs een andere wég de sluiting van de centrale af te dwingen. De heer E. L. Bart was voor aanstelling als hoofd opleidingen werkzaam in de g administratieve sector van het bedrijf met Tl als specifieke taak automatisering. De zelf geambieerde functieverandering heeft di rect te maken met onderwijsbemoeienis in de vrije tijd. Via oudercommissies, plaatselijke en regionale schoolbesturen belandde hij enkele jaren geleden op de voorzittersstoel in de Rooms-katholieke Schoolraad IJmond. Persoonlijke interes se vormt een voor hem aantrekkelijke combinatie met het dagelijks werk sinds de functieverschuiving eerder dit jaar. De demonstratieve blokkade wordt in principe geweldloos gevoerd, zo heeft het landelijke Overleg Basisgroepen Dode waard besloten. De blokkade zal zondag 19 oktober om 8.00 uur ’s morgens begin nen. Het startsein voor de actie wordt gegeven in de gemeente Valburg waar voor de demonstranten een tentenkamp is ingericht. Vanuit het tentenkamp zal ’s morgens de stoet naar de kerncentrale beginnen waarna met een menselijke ke ten de toegang naar de centrale wordt afgesloten. GEBOREN: Sue-Ann Lourens, Anouk Lisei Steding, Michel Horn. GEHUWD: Stoffel J. Boot en Jozina Janse, Eusebius J. W. Korhorn en Corne lia P. Beentjes, Engelmundus G. de Ruij- ter en Gertruda C. M. Bloedjes, Lambert Folkers en Jolande E. Vervelde. ONDERTROUW: Johannes C. J. Zoon en Anna C. Eckhardt, Petrus C. Karsten en Grietje Schuil, Charles J. Bakkum en Willemina Kleinman, Johannes M. Lame- ris en Marie L. C. J. Linting, Jacobus G. P. Beentjes en Gijsbertha Kluft, Hendrikus J. Hoenderdos en Aissa Fatma. OVERLEDEN: Catharina Heldoorn- Schoon, 69 jaar; Hidde Bruinenberg, 78 jaar; Johannes Antonius Dam, 50 jaar. Genoteerd staat verder een expositie in te richten door IJmuidenaren op 18 no vember, gecombineerd met filmvertoning en fotowedstrijd over het evenement Sail ’80. Andere thema’s: IJmuiden in oorlogs tijd (16 december). Poëzie en muziekbeoe fening in het vooroorlogse IJmuiden (20 januari 1981), TNO (17 februari) en scheepsvaarthistorie (geschiedkundig fei tenmateriaal) gepresenteerd door Arie van der Veer op 17 maart. Films over het reddingswezen worden vertoond op 14 april. Besloten wordt op 19 mei 1981 met, eveneens een historische, sfeerbeschrij ving door Jan van Baarsel. Voor de bij eenkomsten maakt De Brulboei dankbaar gebruik van de recreatiezaal van Huize Breezicht aan de Keizer Wilhelmstraat. Voor de fotowedstrijd, aangekondigd voor 18 november, is vanaf 25 oktober inzending mogelijk van fotomateriaal op het adres Kanaalstraat 228. Mede-organisator Johan Brouwer van het Actiehuis in Velsen werkt vanuit een wat radicalere maatschappijvisie. „We willen niet alleen veranderen, maar een omwenteling te weeg brengen.” Om dit doel te bereiken gaan we veelvuldiger een stapje verder dan de gebruikelijke vrede lievende demonstraties”, aldus Johan. Hij onderkent dat de vrij harde acties voor c|e buitenstaanders onsympathiek overko men. Actievoerders zijn volgens hem ook aan een „groeiproces” onderhevig. „De harde acties zijn een vervolg op de veel vuldige tevergeefse demonstraties. Van beide kanten is het optreden grimmiger geworden. Te verwachten is dat de acties De deelname van de kerkelijke groepe ring KGIJ aan de blokkade is volgens Jurjen de bevestiging van een ingeslagen weg. Al eerder traden leden van de KGIJ dit jaar openlijk in verzet bij het Energie- centrum in Petten waar deelgenomen werd aan de blokkade tegen het transport van radioactief afval. „Daarbij traden we niet op vanuit een politieke visie. Het is onze intentie inhoudelijk te reageren van uit het Evangelie en indien noodzakelijk, in het geweer te komen op plaatsen waar de samenleving bedreigd wordt. In de kerk is het altijd de gewoonte geweest dat je alles mocht zeggen, maar concreet han delen, dat was taboe. Daarmee breken wij, aldus de KGIJ-pastor. VELSEN. Tot 19 oktober is inschrij ving mogelijk voor „de vijfde Krakelin genrit” op 24 oktober te houden onder auspiciën van de automobielclub De Rijn- monders. De start is vanaf acht uur ’s avonds bij het Paviljoen Schoonenberg aan de Minister van Houtenlaan in Vel- sen-Zuid. Deelname is mogelijk in de cate- gorieën A en B, voor achtereenvolgens geroutineerden en gevorderden, beide Z over 100 kilometer. Voor de deelnemers- klasse C, beginners, is een route over negentig kilometer uitgezet. Adres voor aanmelding: Oosteinderweg 19, Velsen-Zuid. (tel. 17089). De uitslag telt mee voor het zonekampioenschap en uit- Z eraard ook voor de clubcompetitie. IJMUIDEN. Na een succesvolle proef van drie bijeenkomsten hervat het buurthuis De Brulboei dit najaar de film en lezingencyclus gewijd aan het kustge- beuren voorzover zich afspelend in en rond IJmuiden. Op een eerste bijeen komst op 21 oktober worden over dit thema films vertoond. De Hoogovens-bedrijfsschool omvat op dit moment de opleidingen procestech niek, werktuigbouwkunde, installatie techniek, bouwkunde, elektrotechniek en meet- en regeltechniek. De cursusduur is twee jaar. De vereiste vooropleiding vari eert van „enige jaren voortgezet onder- wijs” tot lts, MAVO en „bijna voltooide n^rig" Hoogovens tracht "zich via optimaal bezette vakopleidingen in te dekken tegen wisselvalligheden op de arbeidsmarkt. Voor een juiste waardebepaling produ ceert de heer Bart cijfers over het perso neelsverloop dat de afgelopen jaren 6 a 7 procent bedroeg. De helft van het al of niet natuurlijke verloop kan met afgestu- Het ligt in de bedoeling om georgani seerd naar het tentenkamp in Valburg te vertrekken. De vertrektijd uit de IJmond is evenwel nog niet bekend. Contact daar over kan met het Aktiehuis in Velsen worden opgenomen (tel. 30804). Bart, nieuwe man aan het hoofd van de sector bedrijfsopleidingen bij Hoogovens. Film - De jongerensoos Midway Mid way in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan in Beverwijk draait woens dagavond om acht uur de film Bonny and Clyde. De film handelt over het legendari sche duo dat in de dertiger jaren de Ver enigde Staten onveilig maakte. Jeugddienst. Zondag 12 oktober, 's avonds zeven uur, wordt in de kerk De Hoeksteen te oantpoort-Zuid een speciale jeugddienst gehouden met als onderwerp „Je toekomst”. Bijeenkomst NCVB. De afdeling Sant- poort-Zuid van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt woensdag 15 okto ber, samen met de afdeling Bloemendaal, een bijeenkomst in het gebouw De Duin pan te Santpoort-Zuid. De heer H. E. Pfuff zal een lezing verzorgen over de geschiedenis van de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem. De bijeenkomst begint ’s avonds acht uur. Excursie. Dinsdag 14 oktober houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Binnen het Overleg Orgaan is uitvoerig gediscussieerd over de gevaren verbon den aan het deelnemen aan de actie in Dodewaard. In principe geweldloos bete kent voor Jurjen Beumer zelf niet begin nen. „We houden echter rekening met een gewelddadige doorbreking van de blokka de. Immers recente acties hebben uitge wezen dat er fel wordt gereageerd op demonstranten en actievoerders. De at mosfeer is steeds grimmiger geworden. Bij ons zullen de helmen, leren jassen en andere middelen om ons te verdedigen dan ook niet ontbreken, aldus Jurjen. Hij maakt daarbij duidelijk dat de actie niet zonder enige angst tegemoet wordt gezien. 2 BEVERWIJK. Wethouder C. J. M. - Hienkens is verhinderd maandag 13 okto ber zijn wekelijks spreekuur te houden. - Voor spoedeisende gevallen kan telefo- liisch een afspraak worden gemaakt via de hoofdbode van het Stadskantoor. •Cr Het gebouw aan de Wenckebachstraat. huisvesting biedend aan de Hoogovens-bedrijfsopleidingen De rol van kweekplaats voor /ong vakbekwaam produktiepersoneel is ook met een haperende staalmarkt bepaald nog niet uitgespeeld (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het in 1976 begonnen experiment met vrouwelijke kraandrij vers staat bij Hoogovens niet op zichzelf. In de opleidingssfeer is een welbewuste doorbraak aan de gang naar „mannenbe roepen” door vrouwelijke schoolverla ters. Als eerstejaars voor de bedrijfsop leidingen staan momenteel 253 jongeren ingeschreven. Bij die groep zitten acht meisjes, deelnemers aan de studierich ting „vakman procesindustrie”. Dit cij fermateriaal hierover wordt uit de kaar tenbak opgediept door de heer E. L. Bart, nieuwe man in de functie van „hoofd opleidingen”. Op 1 juni schoof hij op de stoel van de heer H. Stoel na een inwerk- periode van enkele maanden VELSEN. De volgende voorwerpen Ajn in de week van 3 tot 10 oktober als gevonden bij de politie Velsen aangege- Ven: honderhalsb. (ketting) penn. 791196, okergele stallantaarn, goudkl. .dameshor loge met zwart bandje, antennesleuteltje, feren sleutelh. (groen) met 2 autosleutels, gestreepte herdershond, ring met 2 auto sleutels, grijs/wit speelgoedbeest, goudkl. dameshorloge met bruin bandje, gouden bedeltje (dobbelsteenmotief, voordeur- keutel, zwart plastic tas inh. roze dames- C Ruitje, gouden armbad, blauw Adidas- C lack, gouden broche met diamantjes, rood/wit/zwarte damessjaal, bruine porte- - inonn. met inh., kunststof zonnewering voor auto, zwarte fietstas, slagermes, en kele b.b., zwarte knipportemonn. met inh., groen kinderjack (116), ring met 3 sleutels, rode portemonn. met inh., portemonn. inh. o.a. eurochequepas, bruine plastic tas Zjh- Symbroekje etc., zwart/rode skai por temonn. met inh., herenbril bruin mon tuur, sehakelarmbad met nm.pl. Adila, verz.pl. HGW-393, grote koperen ring met ‘0 sleutels. Vereniging van Huisvrouwen een excur sie naar het Instituut voor epilepsiebe- strijding Meer en Bosch in Vijfhuizen. Vrouwengilde. Het Vrouwengilde Driehuis-Santpoort heeft voor woensdag 15 oktober een creatieve avond op het programma staan, waarbij onder meer het zelf maken van bloemstukjes aan de orde komt. «5Ï

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5