Antonio Salieri biecht wandaden op Nederlandse solisten Decadente Authentieke stijl onder leiding bekwame Pickett sch wung bij Schneider Gaaf klankevenwicht bij Melodia Strijkkwartet Siouxsie: lijdend, maar niet lijdelijk 11 3 uitstekend in Azira Ruiterlijke bekentenis van ellebogenwerk in Amadeus Tuxedomoon opent nieuw theater met synthetische muziek en av-middelen Boekenprijs voor Ernesto Cardenal PVDA OP DE BRES VOOR BKR 11 19 8 0 OKTOBER 1'3 New London Consort en Nederlands Kamerkoor Mozart hoogtepunt in concert nieuw ensemble J MAANDAG KUNST 0 Am- ALWIN BAR. ■ie. 22.30 I P. ZWAANSWIJK JOHN OOMKES A, Scène uit Amadeus. In het midden Hans Kroes als Mozart, achter hem Willem Nijholt als Salieri. Hans Royaards, rechts Jules Royaards. (Foto Pan Sok). LÊC- .gUK Peter Shaffer geeft in zijn stuk over deze zaak geen historisch beeld, hij be handelt de zaak Salieri naar eigen inzicht, met als leiddraad de verteller: Salieri als 73-jarige, die het verhaal weergeeft zoals hij het zich herinnert. In deze versie mis bruikt Salieri zijn positie aan het hof om baantjes voor Mozart aan een ander te geven, om voorstellingen van Mozarts opera’s tegen te houden. Het ergste be waart hij echter voor het laatst: kort voor Mozarts dood laat hij hem teisteren door DEN HAAG. ‘Een giechelend kind, in staat om achteloos noten neer te schrij ven die mijn meest doordachte composi ties aan de kaak stellen als levenloze krabbels’ zegt de Weense hofcomponist Antonio Salieri in 1781 van Wolfgang Amadeus Mozart. De laatste had zich zojuist in Wenen gevestigd en zou er in de jaren die komen gingen zijn beroemdste werken componeren, alleen zag niemand dat nog. Salieri echter wel, en hij zal Mozarts komst dan ook met groene ogen hebben gadegeslagen. Wat er precies ge beurde is niet bekend, geruchten dat Sa lieri Mozart vermoord zou hebben zijn nooit bevestigd, maar wel blijkt uit brie ven dat hij er het zijne aan deed om Mozart’s carrière te vertragen. Het programma voor de pauze speelde zich geheel af in Venetië, waar Renaissan ce en Barok elkaar ontmoeten, onder an dere in de gedaante van Giovanni Gabrieli en Monteverdi, van wie respectievelijk Canzoni en een madrigaal ten gehore ge bracht werden. Typisch voor de Veneti- aanse stijl is de meerkorigheid, die in de muziekgeschiedenis een belangrijke rol gespeeld heeft. Deze „koren” kwamen gis teravond vooral in instrumentale vorm aan bod, en daar bleek dan de grote kwaliteit van het New London Consort. bezoeken van een geest (gespeeld door Salieri’s bediende, later door Salieri zelf), die Mozart een onmogelijke opdracht voor een requiem aansmeert, vergelijk baar met Mefisto die de ziel van Faust wil kopen. Wat Shaffer Salieri laat doen is in feite niet meer dan flink met z’n ellebogen werken, de strijd om het bestaan voeren. Het goede van het stuk is dat Shaffer het ons allemaal door de oudgeworden Salieri zelf laat opbiechten. Dat maakt het invoel baar. Salieri’s wandaden raken de kern van wat er mis is in onze maatschappij, en bekentenissen van dergelijke fouten kun je niet vaak genoeg horen, vind ik. Het stuk is opgezet als een raamvertelling. Het begint en eindigt met de oude Salieri, daartussenin zie je de jaren 1781-1791, van Mozart's komst naar Wenen tot zijn dood. Salieri verkleedt zich voor dit deel als jonge Salieri. Hij speelt mee, maar blijft zich ook nu met kommentaar op de ge beurtenissen tot het publiek wenden. Salieri is dus bijna voortdurend op het toneel, en de manier waarop de bekente nis over komt hangt af van zijn persoon. Op een anoniem schilderij, door De Haag se Comedie opgenomen in het tekstboek je, ziet hij er gevoelig, slim en bedroefd zijn en dat daar nu maar eens naar geluis terd mag worden. Het repertoire dat Peter zaterdagavond in een mager bezette Meervaart over het voetlicht bracht, blonk niet uit door origi naliteit. Er zat nogal wat cover-materiaal in zijn programma (Stevie Wonder’s To know you is to love you, Bille Joel’s Until the night) en daarnaast waren de voorna melijk door Jan Piet den Tex geschreven nummers van zijn soloplaat Fire and Ice allemaal te vangen onder hetzelfde mo- pauze al bijzonder mooi gezongen had, excelleerde ook in deze Hymne, evenals het New London Consort. uit. Van Peter Shaffer kreeg hij een paar sympathieke eigenschappen mee: een op rechte bewondering, ondanks alles, voor Mozarts muziek, en een nuchtere manier om de eigen verachtelijkheid te bespre ken, die heel mooi is, en mij deed denken aan de manier waarop Gerard Reve dat zelfde doet in zijn laatste boek. De invul ling van de rol van Salieri is belangrijk, wat dat betreft is Amadeus echt acteursto- neel. Willem Nijholt doet het voortreffe lijk. Hij speelt een gekwetste jongeman, een verbitterde grijsaard, maar steeds een sympathiek mens. Daarbij heeft hij een Siouxsie van the Banshees: bloedstollend optreden. (Foto Lex van Rossen). Haar ingebouwde, somber gestelde woede moet toch een aardig optreden hebben opgeleverd met als hoogtepunt een ongebruikelijk Onze Vader. Pas in 1978 kwam het tot een platendebuut, niet voor Joseph en zijn hofhouding zijn voorna melijk pruikendragende karikaturen ge worden in deze voorstelling, wellicht zou het ook anders kunnen. Een uitzondering vormde Pieter Lutz als Salieri’s bediende, en Arda Brokman, die Mozarts vrouw Constanze goed speelde, behalve de veel te sentimentele jammerklacht bij Mozarts sterfbed, een stijlbreuk in het verder zo gladde en gestileerde geheel. In het dezor van Harry Wich geven projekties 18e- eeuwse ruimtes weer, een oplossing die paste bij het flash-back-karakter van het stuk. Leonie Polak ontwierp 18e-eeuwse kostuums, en kleedde terecht Salieri in zwart, Mozart in wit met roze. ALMA POST. prettig vanzelfsprekend contact met de zaal. Een andere belangrijke rol is natuurlijk Mozart. Shaffer maakt er een kinderlijke grappenmaker ven, die muziek uit zijn mouw schudt en een passie heeft voor poep-grappen (Salieri, de luisteraar, de niet-producerende, heeft analoog daaraan een passie voor taartjes eten). Hans Hoes geeft hem zowel botheid als onschuld mee, een voortreffelijk tegenhanger van Salieri. VELSEN. Ter opening van de ka- mermuziekserie 1980-1981 had de Stich ting Theater en Muziek Velsen het Melo- dia Strijkkwartet, bestaande uit Gijsbert Beths - eerste viool. Skye Carman - twee de viool, Joel Lipton - altviool en Wout van Wilgenburg - violoncello uitgenodigd om in de historische Engelmunduskerk te Velsen-Zuid een concert te geven. Dit optreden, dat voor Haarlem en de regio een debuut betekende, heeft de in verheugend groot aantal aanwezige be langstellenden een avond van rijk muzi kaal genot geschonken, waarvan de eind indruk onverdeeld gunstig was. De leden van het nieuw gevormde kwartet, die al len deel uitmaken van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, bleken de voor deze muziekvorm noodzakelijke gelijke muzikale gerichtheid te bezitten, mede waardoor steeds een goede samenspeleen- heid en een gaaf klankevenwicht kon wor den gehandhaafd. Het Melodia Strijkkwartet, waarvan de naam wel als beginselverklaring zou kun nen gelden, kreeg in het zeer veeleisende programma dat was samengesteld volop FRANKFORT (DPA). De Vredes prijs van de Duitse boekhandel; is zon dag in Frankfort toegekend aan de lyrische dichter, politicus en priester Ernesto Cardenal uit Nicaragua. Aan de prijs is eenvan 25.000 mark ca 28.000 gulden) verbonden. Car denal verklaarde dat hij deze som „aan zijn volk ten goede zal laten komen”. Cardenal wordt geëerd als een poli tiek dichter, wiens revolutionair be-* wustzijn zich niet verwoordt in een verheerlijken van geweld. De prijswinnaar riep in Frankfort op tot steun aan alle revoluties in de we reld, en met name aan het volk van El Salvador, dat verscheurd wordt door interne strijd. KRO. m 2 óm nkomen sending, van dat tijd een houden, i op en van bij- i en het ine. 18.20 Jagd auf n a chain ualiteiten. ma. 22.00 2.50 Euer 1, /tv-film 1.05 Kleu- i School. 35 Lotto- i Morgen kaal pro- nagazine AMSTERDAM. Philip Pickett, de man die het concert van gisteravond leid de kan met recht een muzikale duizend poot genoemd worden. Begonnen als (ba rok) trompettist, leerde hij geleidelij- kaan alle vroege blaasinstrumenten, on geveer 80 in aantal bespelen. Als dirigent echter is hij eveneens bijzonder bekwaam. Zijn zeer sprekende en duide lijke dirigeergebaren resulteren precies in de klank die hij hebben wil. New Londen Consort en Nederlands Kamerkoor o.l.v. Philip Pickett. Wer ken van Giovanni Gabrieli, Montever di, Leopoldi en Biber. Concertgebouw Amsterdam, Grote Zaal, 12 oktober 1980. ■genoch- 1.20 uur. ortage is ’ramma, nde uit- ■ve alle- it onder ’eningse n onder- gefirma. Hemaal” en oude n hand ig- ■genoch- .10 uur. erie van rater. In ;r drink- □er per ser dag. >rdt de eigd. Er 1 water- vering. O. Mor- >m 16.30 o’er van echter iet pro- op slot let pro- zelf en nieuwe anderde uitzen- de im- V. Van- 3-40 uur. orte tijd 280.000. tot de in ons beidson- 3e gere- t binnen ederlan- dit pro- eer vra- t er met cwijnen- mtwoor- k geloof (Van onze kunstredactie) DORDRECHT De Partij van de Ar beid gaat volgende maand bij de behande ling van de begroting van binnenlandse zaken een motie indienen, die de voorge stelde financieringswijziging van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) per 1 januari 1981 ongedaan moet maken. Dit heeft de partij in een brief aan de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK) laten weten. De BBK hield zaterdag in Dordrecht een druk bezochte ledenvergadering ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan, die in het teken stond van het protest tegen de „onaanvaardbare aantasting van de BKR”. Op dit moment kost de uitvoering van de regeling, waar een kleine 3000 kunste naars gebruik van maken, de gemeenten slechts 5 procent van het totale bedrag dat voor de regeling wordt uitgegeven; het Rijk betaalt de overige 95 procent. In het kader van het decentralisatiebe leid heeft het kabinet-Van Agt besloten tot wijziging van het Financiële Verhou- dingsbesluit-1960 (binnenlandse zaken). Dit betekent dat gemeenten voor een aan tal „welzijnsvoorzieningen”, waartoe de BKR wordt gerekend, niet meer alle kos ten uit het Gemeentefonds terugkrijgen. Met algemene stemmen werd zaterdag in Dordrecht besloten dat hiertegen fel verzet zal worden aangetekend door mid del van harde acties in Den Haag en in de regio. Giuseppe Verdi: Alzira. Omroepor kest en Groot omroepkoor (ingestu deerd door Peter Serpent!) o.l.v. Kees Bakels m.m.v. Cristina Deutekom, Henk Smit, Adriaan van Limpt, Hein Meens, Lieuwe Visser, Thea Vermeu len. Guus Hoekman. Concertgebouw, Grote Zaal, sterdam. 11 oktober 1980. boeien. In dat verband moet dan natuur lijk ook de naam van Peter Serpent! ge noemd worden, die de koren had ingestu deerd. Een beter openingsconcert van de VA- RA-matinee hadden we ons dus niet kun nen wensen. AMSTERDAM. Hoe vaak komt het voor dat twee concerten op één en dezelfde avond en in één plaats beide een dwingend beroep doen op het inlevingsvermo gen van het publiek? Zondagavond was Amsterdam een groots decor voor zowel Tuxedomoon uit San Francisco als Siouxsie and the Banshees uit Londen. Twee groe pen die verschillende extremen vertegenwoordigen in de „betere" popmuziek. Tuxedomoon is een opvallend kwartet dat zonder drummer en de gebruikelijke elek trische gitaar opereert, op zijn zachtst gezegdnogal gecharmeerd is van een veelvuldig gebruik van audiovi suele middelen en derhalve niet in een bestaand Amster dams theater leek te passen. Ook Bibers Requiem klonk zeer fraai, niet in het minst door de uit het koor gerecruteerde solisten, die stuk voor stuk uitstekend waren. Een prachtig stuk overigens (zonder enig spoor van Bibers stoutmoedigheden, zoals die in zijn viool muziek voorkomen), waarvan de kennis making dus zeer de moeite waard was. ALWIN BAR Concerten: Tuxedomoon in Flora-Theater en Siouxsie and the Banshees in Paradiso. Amster dam, 13 oktober 1980. Melodia Strijkkwartet, bestaande uit Gijsbert Beths eerste viool, Skye Carman tweede viool, Joel Lipton altviool, Wout van Wilgenburg violoncello met medewerking van Jac ques Meertens klarinet, allen leden van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest. Programma: Borodin, Mozart, Debussy. Engelmunduskerk Velsen Zuid, 11 oktober 1980. AMSTERDAM. Gelukkig maar, dat Verdi het niét altijd bij het rechte eind had bij de beoordeling van zijn eigen werk. Hij betitelde zijn in 1845 geschre ven opera Alzira als ’’ronduit verschrik kelijk”. Het werk werd geschreven in de periode, dat hij, om in leven te blijven, aan de lopende band opera's moest com poneren. en dit zo snel deed als „zijn pen maar bij kon houden”. Niettemin naast al het naïefs en zelfs banaals, dat inderdaad ook te horen is, vindt men er al de geweldige theatercon ceptie in, en af en toe de magnifieke harmonische wendingen, die hem met kop en schouder boven Donizette enzovoort doen uitsteken. Zelfs de ’deunerige” ge deelten zijn al helemaal Verdi. Het idee van de VARA om deze opera eens (in concertvorm) ten gehore te bren gen kan dus alleen maar worden toege juicht. Temeer als dat in zo’n voortreffe lijke uitvoering gebeurt. Deze geheel Ne derlandse bezetting was weer eens een krachtige weerlegging van het artistieke snobisme, dat aan buitenlanders de voor keur geeft. De titelrol werd gezongen door Christi na Deutekom, samen met Elly Ameling, dè Nederlandse wereldster op vocaal ge bied. Een stem van enorme dramatische kracht, met een zeer rijk nuanceringsver- mogen, die met het grootste gemak de uiterst lastige coloraturen ten gehore bracht. Een ovationeel applaus viel haar ten deel, en dat was volkomen terecht. Zij gaf een schitterende vertolking. Het moet gezegd dat ook haar beide tegenspelers: Adriaan van Limpt als Za- moro en Henk Smit als Gusmano grandio ze prestaties leverden. Van Limpts stra lende, krachtige tenor en Smits soepele, zeer dramatische bariton wedijverden beide op excellente wijze om Alzira’s hand. Italiaanse stemmen zouden het niet beter doen. Ook de andere solisten voldeden zeer goed; met weliswaar minder zeggings kracht (Guus Hoekman was soms zelfs moeilijk hoorbaar boven het orkest), maar dat zit ook in hun rollen zelf. De man, die dit alles moest dragen was Kees Bakels die het Omroeporkest en het Groot Omroepkoor op werkelijk uitste kende wijze leidde. Zelfs de gedateerde massale momenten klonken nooit massief maar altijd lenig en buigzaam. De klank van het orkest was prachtig (fraaie bla- zerssoli) en pittig, en zelfs de mannenko ren (die zo slaapwekkend) kunnen klin ken, klonken soepel genoeg om te blijven De feitelijke start van de eerste Europese tournee van deze Californiërs begon dan ook in het tot een audiovisu eel centrum en disco omgebouwd Flora-Theater achter het Rembrandtplein, een illusionistisch decor voor een theatraal opererende band die de meeste charme aan zijn fraaie, in structuur verbrokkelde muziek ontleent. Zowel presentatie (een projector omgebouwd tot handspot ter illustratie van het gegeven dat iemand die besmet wordt met film tot film verwordt) als instrumentaal gebruik doen gezwollen als kwetsbaar aan. Tuxedomoon - zowel een elpee als 12-inch toonden dat al aan - is allesbehalve een omhooggeschoten synthetisch versterkt gezelschap. Veel aardser, maar minstens zo ambitieus is de muziek en performance van Siouxsie, oorspronkelijk een hoog stens door make-up, kleding en gedrag opvallende fan van de Sex Pistols. Óp 20 september 1976 maakte Susan of Suzie Sioux haar officiële debuut in de nu ter ziele gegane, maar destijds als centrum voor de Londense punkbeweging geldende 100 Club. Ervaring of muzikale vorming hinderde haar niet in het minst, en het was een wonder dat ze het een half uur op het podium uithield. Zo groot als Gabrieli jr. en Monteverdi zijn, zo klein is het compositorisch talent van de Habsburgse keizer Leopold I *658- 1705), een der monarchen die zich in hun vrije tijd onledig hielden met het vullen van notenpapier (Frederik de Grote van Pruisen is een ander bekend voorbeeld). Leopold leefde een kleine 100 jaar later dan beide vorige meesters en heeft dus duidelijk een andere (strakkere en meer metrische) stijl. Het koor dat ook voor de Deze klank is bij beide door hem geleide ensembles, het New London Consort en het Nederlands Kamerkoor, opmerkelijk gelijksoortig. En dat terwijl hij wel vaste dirigent (en zelfs oprichter) is van het New London Consort, maar van het Neder lands Kamerkoor alleen gastdirigent (mo menteel heeft dit koor geen vaste leider). Zijn opvattingen zijn musicologisch uitge kiend maar nergens abstract dogmatisch. Dus een ideale vorm van musiceren in authentieke stijl niets The Scream geheten; een in vrijwel alles van de toen gloriërende new wave afwijkend produkt. Join Hands was een veel minder suggestieve tweede plaat, maar met de carrière van de band ging het schijnbaar opwaarts. Vorig jaar september klapten The Banshees ruziënd uit elkaar, zodat Siouxsie samen met haar basest Stave (Havoc) Severin opnieuw beginnen moest. Drummer Budgie (The Slits) en de exceptionele gitarist John McGe- och (Magazine) hielpen het duo uit de brand. De onlangs verschenen derde plaat, Kaleidoscope, vormt het centrale thema .van de huidige Siouxsie-tour- nee. Zowel plaat als concerten moeten als hoogtepunt in de carrière van de zangeres en band worden aangemerkt. Zelden heb ik een bloedstollender optreden gezien dat overtuigender een spiegelbeeld vormt van de geest van de tijd. Siouxsie’s muziek is bijna onveranderlijk die van een gepijnigde vrouw die het gebrek aan toekomst in deze tijd lijdend maar niet lijdelijk ondergaat. Angst, vrees en woede gaan hand in hand, zelfs zodanig dat de overvoerde en met technische hulpmiddelen extatische gitaar- en basgeluiden een belichaming worden van Si ouxsie’s emoties. Een schijnbaar vrolijk nummer als Happy House toont het kader van het subtiele beulswerk van de onvermoei baar intelligent acterende Siouxsie aan. Tezamen met goede versies van oude songs als Regal Zone en Jigsaw Feeling resulterend in een concert én gebeurtenis van hoog niveau. gelegenheid dit artistieke credo als vertol- kingsprincipe toe te passen. Reeds in het eerste werk: het Kwartet nr. 2 in D. grote terts van Alexander Borodin werden de Russische thema’s, die de componist klas siek verwerkte, nu eens vederlicht, dan weer met grotere klankexpansie voorge dragen, maar steeds met zorgvuldige aan dacht voor de melodische lijnen. Deel 3, de befaamde dromerige Notturno, door de cellist met fraaie sonoriteit geïntrodu ceerd, werd klankrijk en expressief door het kwartet uitgewerkt en vormde een pakkende tegenstelling tot de markante ritmiek van de Finale. Deze meeslepende inleiding werd op dit concert nog overtroffen door de magnifie ke vertolking van het verrukkelijke Klari- netkwintet in A grote terts, K.V.581 vgp Wolfgang Amadeus Mozart. Voor de uit voering hiervan was de medewerking ver kregen van de voortreffelijke klarinettist Jacques Meertens, eveneens lid van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, een rasartiest, die zijn virtuoze speltech niek uitnemend dienstbaar maakte aan een innig muzikale voordracht. Zijn in alle registers schoon klinkende klarinet- toon werd in het subliem vertolkte Larg hetto door de strijkers omrankt door een verfijnd geprofileerd klankweefsel. De voor Mozart karakteristieke afwisseling tussen mineur (het eerste trio van het Menuet voor strijkers alleen) en majeur (de volksliedachtige Landler in het tweede trio van het Menuet), de beurtelings uit bundige of weemoedige variaties van het Allegretto con variazione, het dartel to nenspel van de reprise met toch steeds een melancholieke ondertoon vormden teza men een hoogtepunt van muzikale schoonheid. Na de pauze volgde met de uitvoering van het Kwartet nr. 7 opus 10 van Claude Debussy muziek van weer geheel andere geaardheid. De krachtige en positieve aanpak van het eerste deel stond in tref fend contrast tot de effectvol toegepaste pizzicati, afgewisseld met breed gestreken strofen van het tweede deel. Expressief en melodieus klonken daarna de pastorale motieven van het Andantino, voor alle instrumenten in overwegend lage ligging. De bezonken introductie van de finale leidde naar een gepassioneerd en turbu lent slot, waarmee het kwartet bewees, dat het ook met deze muziek volkomen vertrouwd was. Al met al: een avond die zeer veel te genieten gaf, verzorgd door een nieuw ensemble, dat een verrijking van het muzikale aanbod in ons land betekent. _J 0 Cursus pel. 19.45 10.15 Lan- rtje. 21.45 ’ilmrepor- 20.40 Tv- ving (Dez i. 23.00 Het was wel jammer, dat de zinken nogal eens uit de bocht vlogen. Het is echter een feit, dat juist de hoge koperbla zers in de Barok en daarvoor steeds weer bijzonder moeilijk te bespelen blijken (Bachs 2e Brandenburgs Concert!) - maar na de pauze klonken de clarino’s toch gaver en zuiverder. Overigens moeten de beide violistes van het ensemble, Monica Hugget en Alison Bury, in het bijzonder genoemd worden voor hun voortreffelijke aandeel in de voorlaatste canzone van Gabrieli. Voorstelling: Amadeus van Peter Shaffer. Vertaling: Martin Hartkamp. Gezelschap: Haagse Comedie. Regie: Guido de Moor. Dramaturgie: Watze Tiesema. Dekor: Harry Wich. Kos tuums: Leonie Polak. Muziek: W. A. Mozart/J. H. Andriessen. Met: Willem Nijholt, Hans Hoes, Arda Brokman, Bas ten Batenburg, Gaston van Erven, Wim van den Heuvel, Pieter Lutz en anderen. Première op 11 oktober 1980 in de Koninklijke (Schouwburg te Den Haag. Concert: JP den Tex en Peter Schneider. Bezetting: Peter Schnei der, zang, JP den Tex, gitaar, zang. Jaap van der Sluys. basgitaar. Harry Hardholt, gitaar. Tom Berlage, Saxo foon, toetsinstrumenten. Wim Ennes, toetsinstrumenten. David Weiss, drums. De Meervaart, Amsterdam, 11 oktober 1980. derne black music concept. Vooral in de ballads (zoals het op single uitgebrachte Black) kreeg het soort talent wat Schnei der heeft daarbij de juiste ruimte. Ook JP den Tex (die ook een plaat uitgebracht heeft - Heart beat - en die meegaat in hetzelfde promotiepakket) maakt voornamelijk gebruik van zwarte muziekinvloeden. Met zijn Van Morrison achtig stemgeluid (maar helemaal niet zo goed) is het allemaal wat rauwer, of liever: boerser. En eigenlijk al heel gauw stom vervelend. Dat is dus alweer geen tweede Herman Brood. JOOST NIEMÖLLER AMSTERDAM. Een heel bijzonder stemgeluid, dat zich op opvallend ge schoolde wijze weet te manoeuvreren van heel hoog en heel zuiver naar heel laag en heel zwoel (als dat van zang genius Smo key Robinson, maar nu ook weer niet zö goed) en soms met een geraffineerd ope- ra-achtig vibrato-effect (als dat van ge cultiveerd kitschgenius Bryan Ferry, maar nu ook weer niet zo consequent). Daarbij een performance die in al haar damesachtige uitgekiendheid en gelaats uitdrukking stijl heeft. Peter Schneider is iemand die opvalt binnen de Nederlandse popscène. Al is het alleen maar omdat hij het aandurft de eeuwige Rhytm Blues-invloeden en de eeuwige machostandjes (concept Brood, Phoney The Hardcore, Golden Earring) naast zich neer te leggen. Omdat hij daar entegen met een haast decadente schwung op het podium durft te staan (dat kapsel alleen al van die man en dat ge- frunnik daaraan) en daarbij durft te laten horen dat echt goed zingen belangrijk kan

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11