Nacompetitie financieel onzeker Trainer Derwall: 0 M l- mentaal sterker” „Nederlands team FV >N 1 HAARLEM-VOORZITTER HUT TWIJFELT OVER EXTRA INKOMSTEN 99 99 spel van Oranje Neuberger: te hard 'ft’t iotte agen Ria ïrte 12 13 'en. udé in). I M AANDAG 13 OKTOBER 19 8 0 tourant lem e Nederland onderschat Respect I 7.//Z Duidelijke taal (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Jan Zwart kruis koesterde het 1-1 gelijke spel tegen de Westduitsers als een kind van vier zijn verjaar- dagspresentje. De bondscoach van het Nederlands elftal had een succesje nodig, al was het alleen maar om het geschonden gezicht van het Nederlands voet bal enigszins te kunnen redden. Het echec in Italië, de aftakeling van het nationale clubvoetbal, de 2-1 nederlaag tegen een bij een geraapt stelletje profs, die in alle uithoeken van Groot-Brit- tannië hun brood verdienen in Dublin, dat alles deed de roep om een succesje tegen Europees kampioen West-Duitsland ook al was dat dan maar in een oefenwedstrijd sterker worden. - lili| (Van onze sportredactie) SPORTIEF Zie verder de derde sportpagina F5S De gelijkmaker voor Nederland ontstond uit deze situatie. Ernie Brandts haalde uit voor het beslissende schot. Jupp Derwall: Nederland onderschat. ZWARTKRUIS: DILEMMA 05200-51 PIET TEELING Brandts net iets te laat voetbalbond, Neuberger, West-Duitsland heeft de leiding genomen. Spelbos zit verslagen op de grond, terwijl doelpuntenmaker Hrubesch juicht. Op de achtergrond Muller en rechts Willy van de Kerkhof. EJARIGE IING TE: Toch heeft voorzitter Henk Hut zijn bedenkingen tegen de nacompetitie. „Als ik mag kiezen uit eredivisi- onist worden door kampioen te worden of door de HAARLEM. Nu Haarlem door het winnen van de eerste periodetitel gerechtigd is deel te nemen aan de nacompetitie, is de kans groot dat de clubkas van secretaris/penningmeester Bastiaenen aan het einde van dit seizoen wordt gespekt. De drie thuiswedstrij den in deze minicompetitie, waarvan de winnaar overgaat naar de eredivisie, leveren over het alge meen veel meer toeschouwers op dan normale compe titieduels. Henk Hut: „Tot nog toe zijn we iets onder het gemiddelde van 3800 gebleven. Ik denk echter, dat de prestaties in dit seizoen en het binnenhalen van het periodekampioenschap een positieve uitwerking heb ben op de publieke belangstelling. De laatste thuis wedstrijd tegen VW, waar 4300 mensen waren, be wees al, dat er een stijgende lijn inzit.” Haarlem speelt dit seizoen quitte als er gemiddeld 3800 toeschouwers per wedstrijd komen. De toeschou wersaantallen in de duels tegen Telstar en FC VW lagen daar boven, de andere drie eronder. toch één voordeel: namelijk dat ik meer spelers tot mijn beschikking heb om een keuze uit te maken. Eerst op 12 novem ber, vervolgens voor het kwalificatiedu el tegen België. Ik hoef niet meer met spelers te woekeren of binnen deze elf spelers te blijven. Ik kan kiezen, kiezen om het sterkste Nederlands elftal op de been te brengen,” aldus Jan Zwartkruis. Nederland stoorde waar het storen kon, joeg op de bal waar mogelijkheden om te jagen zich voordeden. Die speelwijze moet ook Zwartkruis hebben verbaasd, niet in de eerste plaats omdat hij onkundig was gebleven van de afspraken, die het keur corps na de oefenwedstrijd tegen Willem II, onderling had gemaakt. Van Breukelen had ook niet op de kracht van de Hamburger met het hoofd gere kend, waardoor de bal in de touwen ver dween: 0-1. Vijf minuten later was het de beurt aan Van Breukelens collega in het Westduitse doel, Schumacher. Bij een hoekschop van Vermeulen belandde de bal op het hoofd van Spelbos, die keurig teruglegde op Brandts. De PSV’er aarzelde geen mo ment en zond de bal buiten bereik van Schumacher in het Westduitse doel: 1-1. Dat het Nederlands elftal na ruim een half uur spelen toch op achterstand kwam, was de fout van Ronald Spelbos. De AZ-voorstopper kende nu eenmaal niet het gevaar, dat schuilt in de vrije trappen van Hansi Muller en juist zo’n vrije trap belandde op het hoofd van Spelbos’ vaste bewaker, Horst Hrubesch. Dat de Oranje-mannen, die van bonds coach Jan Zwartkruis het voordeel van de twijfel hadden gekregen, in de tweede helft overeind bleven en zelfs het respect van de Duitsers afdwongen, was voorna melijk terug te voeren op de mentaliteit. Vanaf de stoel aan de zijlijn zag Zwart kruis het voor zijn ogen gebeuren. Hij spoorde zijn manschappen aan, aan te vallen, zoals de legerkapitein zijn com pagnie naar het front stuurt: met heftige armbewegingen. Het leverde wat kleine kansjes op voor de Nederlandse aanval, waar Pier Tol de plaats had overgenomen van Pierre Ver meulen. De AZ-spits, die sinds Kist uit het Noordhollands team is verdwenen duide lijk aan agressie heeft gewonnen, deed het vooral nadat hij nauwelijks binnen de lijnen was, bepaald niet onverdienstelijk. Jan Peters: „We hebben ons na die wed strijd op een van de kamers in Zeist teruggetrokken om de gang van zaken in die oefenwedstrijd te bespreken. Wij wa ren er zelf van overtuigd dat het zo niet Goed, Nederland was in die eerste helft in Eindhoven de meest verdedigende ploeg, moest ook vrij veel aan de nood rem trekken, maar was bij plotselinge aanvallende acties bepaald niet onge vaarlijk zoals Jonker in de 24e en Wild schut amper drie minuten later aan toonden. moest tegen de Duitsers; Ons uitgangs punt was jagen, afpakken en stormen”, zo stelde Oranje’s aanvoerder die die wijze les had onthouden uit de tijd dat hij bij NEC nog onder Wiel Cörver trainde. Het zou ook onverdiend zijn geweest, die tweede treffer voor de Westduitsers, want de veertien van Zwartkruis ver dienden het allesbehalve om te verliezen. Dat gaf ook oefenmeester Jupp Derwall later toe. „Ik geloof’, zo stelde de West duitse coach, „dat Nederland sterker was, mentaal sterker, sterker in ieder geval, dan wij hadden verwacht van het Nederlands elftal.” „Misschien”, zo stel de Derwall later, „hebben we ze daarom ook wel onderschat.” -317403. van Nederland als voetbalnatie. En dus dient de vraag zich aan of Zwartkruis de jonge werkpaarden van zaterdagavond plaats moet laten maken voor een aantal luxe paarden. Moet hij routiniers als Krol, Haan, Hovenkamp en Rep om er maar een aantal op te noemen terugha len in zijn selectie voor het duel tegen de Belgen. Zwartkruis, opgelucht, bevrijd van een zware last omzeilde dat pro bleem diplomatiek, omdat ook hij weet, dat zijn „werkpaarden” van zaterdag avond dat niet verdienen. „Ik denk dat we erg voorzichtig moe ten zijn met direct conclusies te trekken. Maar ik geloof wel, dat het tijdperk, waarin ik spelers als Rensenbrink en Krol moest selecteren, ook al hadden zij de vorm van de dag niet, met het optre den van dit team is afgesloten”. nacompetitie te winnen, dap kies ik toch voor het eerste,” aldus Henk Hut. „Ik vind het sportieve aspect toch wel belangrijker dan het financiële, temeer daar je nog maar moet afwachten of de wedstrijden in de nacompetitie veel toeschouwers trekken. Het verleden heeft wel eens anders uitgewezen. Ik kan me herinne ren, dat Telstar enkele jaren geleden alleen tegen Willem II een volle bak trok. De publieke opkomst hangt voor een belangrijk deel af van de prestaties van het elftal in de nacompetitie. Als je meteen wordt uitgeschakeld komt er geen hond meer. Ik vind de nacompetitie wat extra-inkomsten betreft een onzeke re zaak. Bovendien is de club meer uitgaven dan bij een gewone competitiewedstrijd kwijt, omdat de premies >r de spelers hoger zijn.” gehouden door evenals Willy van de Kerkhof („iedereen stond er versteend bij, dus wat moest ik”) de bal van de doellijn te trappen. Daartegenover staat de visie van Zwartkruis zelf. Hij, de man, die zater dagavond opnieuw opriep hem wat tijd en vertrouwen te geven, wil in het belang van het Nederlands voetbal de eindron de van het wereldkampioenschap in Spanje bereiken. „Deze prestatie heeft Wat Zwartkruis daarmee probeert te zeggen is duidelijk. Voor hem is het niet het probleem of Van Mierlo, Ronald Spelbos, Wildschut, Vermeulen of Brandts of nog een handvol anderen, de allure van internationals hebben, de vraag is of grotere voetballers als Krol, Hovenkamp, Kist en Rep, de instelling nog kunnen opbrengen die Oranje straks in België zo hard nodig heeft. Kan hij verwachten, dat die mannen met die grote reputatie zich straks op 12 november in de tussentijdse oefengele genheid, voor zover ze al beschikbaar zijn, ook met dezelfde overgave in de strijd werpen, als de veertien zaterdag avond dat deden in Eindhoven? Zwartkruis weet ook dat wanneer hij voor het duel in Ierland een ploeg spe lers met dezelfde instelling en mentali teit tot zijn beschikking zou hebben ge had, hij niet zo erg veel problemen en zorgen had gekend in de afgelopen we ken. Al zijn die zorgen met het 1-1 gelijke spel tegen de Westduitsers niet opgelost en alleen maar complexer geworden. Want hoeveel spelers zal hij straks op 12 novembter in willen ruilen van het elftal, dat hem in Eindhoven het succes bracht voor spelers met meer ervaring en routi ne en waarvan de instelling uiterst onze ker is? Ronald Spelbos, zaterdagavond tot al les bereid, op momenten dat hij Horst Hrubesch even kwijt was, lijkt zich nau welijks zorgen te maken. „Wat heb je nu te verliezen? De besten worden geselec teerd. Als ik in AZ overeind blijf, dan kunnen ze toch niet om me heen. Dat is nu eenmaal gerechtigheid,” stelde de stoere voorstopper, die ervan overtuigd is, dat zijn doorbraak naar Oranje voor hemzelf eigenlijk twee jaar te laat komt. Of Ernie Brandts, die zich in gelijke bewoordingen uitliet en daarbij boven dien voor Oranje’s gelijkmakende tref fer had gezorgd en Oranje in de eerste helft van een grote achterstand had af- Nederland: Van Breukelen; Wijnstekers (Mo lenaar), W. van de Kerkhof, Spelbos en Brands; Wildschut, Jol, Peters en Jonker (Metgod); Van Mierlo, Vermeulen (Tol). Duitsland: Schumacher (Immel), Kaltz, For ster, Niedermayer, Dietz, Magath, Briegel, Mül ler, Rummenigge, Hrubesch, Allofs. Die speelwijze bleek niet voldoende om opnieuw een bres te slaan in het Duitse verdedigingsblok (Kaltz, Niedermayer, Förster en Magath). Ook in die slotfase waren de beste kansen voor de Westduit sers. Zoals voor Rummenigge en voor Allofs, maar zij joegen de bal voor het doel van Van Breukelen langs. Maar zijn omhaal verdween iets te hoog over het doel van invaller-doelman Immel. is ontv. u lez. privé- laan 80 el. 02907- vr. gevr. Van onze sportredactie) EINDHOVEN. De wil om te winnen en te werken won het uiteindelijk van de klasse. Van de Westduitsers, de Europese kampioen, waarvan het Nederlands elftal sinds die gedenkwaardige veertiende maart van 1956 in Düsseldorf, geen keer meer had gewonnen. Slechts twee van de tot zaterdagavond acht gespeelde wed strijden tegen de Westduitsers hadden een gelijk spel opgeleverd, het laatste in Cor doba in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. Zaterdag avond volgde opnieuw een gelijk spel (1-1), ook al was het Nederlands elftal vooral in die eerste helft langs een diepe afgrond gegaan. Dat er in die ijver ook fouten zijn ge maakt, is ook zeker, maar omdat Zwart kruis’ devies: voor elkaar en met elkaar tot in de puntjes werd uitgevoerd, bleef de schade tot een minimum beperkt. Oranje had natuurlijk zijn zwakke pun ten, die voortkwamen uit de noodgedwon gen gekozen tactiek. Pierre Vermeulen (en later AZ-spits Pier Tol) en Toine van Mier lo wisten eigenlijk al van tevoren, dat zij samen er niet in zouden slagen de West duitse defensie uiteen te rafelen. Maar de vechtlust won het uiteindelijk van de klas se en wanneer die vechtlust in de persoon lijke. confrontaties (Spelbos-Hrubesch, Jonker-Hansi Mïiller, Wildschut-Kaltz, Wij nstekers-Allofs, Brands-Rummenigge) het moest afleggen tegen de Duitse klasse, dan was er altijd wel een ander (Willy van de Kerkhof, Martin Jol of Jan Peters) die de Westduitse scoringsdrift wist in te perken. Die 1-1 van zaterdagavond was zonder meer een prestatie, de manier waarop de veertien in het Eindhovense PSV-stadi- on op pure inzet de Westduitse ploeg bedwongen, dwong alleen maar respect af. Ook het respect van de bondscoach zelf „De jonge paarden kunnen nog dra ven en dingen doen, die je van oude en afgedraafde paarden niet ziet,” stelde Zwartkruis later. Aan de andere kant heeft de bondscoach van Oranje er nooit een geheim van gemaakt dat zelfs dit elftal, ongetwijfeld het hardst werkende elftal van de laatste jaren, niet het elftal is, waarmee hij over zo’n vier weken naar België vertrekt voor de tweede kwalificatiewedstrijd voor de eindronde van het toernooi om het Wereldkampi oenschap voetbal van 1982 in Spanje. Vrijdag nog had Zwartkruis opgemerkt dat dit team eigenlijk niet zijn eigen keuze was. „De omstandigheden hebben mij hiertoe gedwongen. Op kardinale punten wijkt deze formatie nog af van de gewenste,” brieste een norse Zwart kruis vrijdagmiddag in Zeist. Niet voo-r niets heeft Jan Zwartkruis de afgelopen weken geprobeerd Ruud Krol terug te halen in zijn Oranje-defen- sie. Hetzelfde geldt overigens ook voor de toenaderingspoging tot PSV-doelman Pim Doesburg. En hoe graag had Zwart kruis zaterdagavond niet de beschikking gehad over een echte spits, een Nannin- ga of een Kist? Voor die vragen heeft Zwartkruis za terdagavond geen oplossing gevonden. Zijn probleem is alleen maar complexer geworden. Immers, het duel tegen de Belgen is van veel groter belang voor het Nederlands voetbal dan het prestigeduel afgelopen zaterdagavond tegen de West duitsers. Het gaat om het voortbestaan :hten wel ig niet op en. Als ll egeven. i kakker- /orm enz. 3-262784 i.’ „De Nederlanders heb ben onwaarschijnlijk hard en vaak gemeen ge speeld. Dat mag niet ge beuren in een vriend schappelijke wedstrijd. Ik begrijp niet dat de scheidsrechter niet een maal daadwerkelijk heeft ingegrepen”. Het merendeel van de spelers deelde de mening van hun voorzitter niet. Aanvoerder Bernard Dietz: „De inzet van bei de teams was normaal. Niet anders dan ik ge wend ben in de Bundes liga.” Alleen debutant Kurt Niedermayer was kriti scher. „Te vaak werden we door onze tegenstan ders van achteren ge raakt. Dat was niet cor rect.” EINDHOVEN. De voorzitter van de West duitse Hermann heeft na afloop van de vriendschappelijke in terland Nederland West-Duitsland ernstige kritiek geuit op het spel van Oranje.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13