Hans de Boer op fusiecongres: Van Agt: Beetje verknocht aan politiek geraakt T Met minister Van Aardenne PPR wil niet Dodewaard-activisten bereid tot overleg samengaan met ex-CDA’ers Jhr. De Brauw lid van D’66 Spookrijders door politie aangehouden fors omhoog” „Premie WAO en AAW moet I yerkeer eist Zeker 11 slachtoffers (net \x/eerj 99 J y I vi Affiche I T Rellen 1980 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 1 3 MAANDAG M door Nico Scheepmaker I 1 rer VOf raa (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het CDA dient volgend jaar „een krach tig nee” te laten horen tegen de eventuele plaatsing van nieu we NAVO-raketten voor de middellange afstand in Neder land. Deze duidelijke politieke stellingname komt Van oud- AR-voorzitter en CDA-Kamer- lid De Boer, die dit zaterdag zei op het fusiecongres in Den Haag van de drie grote Neder landse confessionele partijen, KVP, ARP en CHU. - Sa If b sr S crijfel 1 CDA moet nieuwe dagavond proces-verbaal op tegen een 58- 18 25 18 7 18 13 13 18 20 10 15 8 22 22 1 12 12 6 8 8 11 13 20 10 19 13 6 3 0 0 0 De 86-jarige Rotterdammer zei dat hem al snel was opgevallen dat hij tegen het verkeer in reed, maar dat hij geen afslag had kunnen vinden. Na het ingrijpen van de politie leverde de man eigener bewe ging zijn rijbewijs in. De politie van Enschede maakte vrij- fr Hoogtepunt van het CDA-fusiecongres zaterdag was de ondertekening van het fusieproto- col door scheidend CDA-voorzitter Piet Steenkamp. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de ex-voorzitters van de drie confessionele partijen: de KVP'er Van Zeil (staande achter Steenkamp), de ARP'er De Boer (die over Van Zeils schouder meekijkt) en de CHU'er Van Leeuwen (staande uiterst rechts). Rechts naast Steenkamp zit CDA-vice-voorzitter Jansen van Raay. Achter Jansen van Raay de nieuwe voorzitter van het CDA, P. Bukman. De 29-jarige H. Stellingwerf uit Sexbie- rum is gisteravond door een verkeerson geluk in de gemeente Barradeel om het leven gekomen. De auto van de man raak te door nog onbekende oorzaak van de weg en sloeg over de kop. Door eèn verkeersongeval in Rotterdam is gisteravond de 26-jarige K. van der Torre uit Rotterdam om het leven geko men. De man raakte met zijn auto door onbekende oorzaak op de middenberm. Daar ramde zijn auto achtereenvolgens een lantarenpaal en een boom. wordt besloten of tegen Van Berkel maat regelen worden genomen. Sprekende over de zogeheten loyalis ten of gedogers in de CDA-fractie sprak de premier als zijn mening uit, dat de lijst van onderwerpen waarvoor geen stemdwang geldt, beperkt moet blijven. Principiële bezwaren tegen het bestaan van loyalisten heeft hij niet. ma van het CDA, waartegen hij op enkele punten wel bedenkingen heeft, zal uitmonden in een verkiezingspro gramma, dat hij voor zijn rekening zal kunnen nemen. Met andere woorden, het zal geen beletsel voor hem vormen een eventueel lijsttrekkerschap op zich te nemen. Als Van Agt geen lijsttrekker wordt, betekent dat niet dat er een einde komt aan zijn politieke carrière. „Het is voor mij niet: eerste minister of niks”. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis -0 5 1 21 9 8 5 2 7 6 9 6 5 3 14 3 0 3 8 13 12 5 11 0 0 4 21 0 0 0 44 29 9 34 6 0 0 (Van onze redactie binnenland) HILVERUM. „Nu ik tien jaar in dit beroep bezig ben, ben ik er stilaan toch een beetje aan verknocht ge raakt”. Premier Van Agt zei dit gister- midddg in een radioprogramma van de AVRO. Hij sprak daarin de verwachting uit dat het ontwerpverkiezingsprogram- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Jhr. mr. M. L. de Brauw, die voor DS’70 minister van Wetenschaps beleid en Wetenschappelijk Onderwijs was in het kabinet-Biesheuvel (1971-1972), is lid geworden van, D’66. De Brauw zegt voor D’66 gekozen te hebben omdat hij graag „in de moderne liberale hoek wil zitten”. Eerder was De Brauw lid van de WD en vanaf 1970 van DS’70. Toen DS’70 in 1975 fors verloor, is ook De Brauw uit die partij gestapt. Sindsdien was hij partijloos, De Brauw zegt geen politieke functie binnen D’66 te ambiëren. „Ik wil geen Tweede-Kamerzetel en zal me bescheiden opstellen. Ik moet eerst zien een bijdrage aan de partij te leveren, alvorens ik naar buiten treed”. V Ter verl de i in 2 zijn schi Ror uits een van dat beg voo ano beg and had digi vroi H de schi gek doo huv is d van de i verl opz den den n J< h: ai di A kan funi Beh was van V hö bra< vaai zate Dri< vasl voo: den pro] Z. gree rel evei war Ece pig redt tie 1 A reel in a mill staa van tant Ei reel zijn staa radi dige op staa Vi te N VI bi k; et A ken moe gem gror de r het tion Khc laati oud Kha slist strij In drei rege op i het mur side als Kamerlid Bas de Gaay Fortman, dat de PPR eventueel zichzelf zou moeten op heffen, oogstte veel kritiek. Het partijbestuur, dat volgende week verkennende besprekingen over samen werking voert met een groep CDA-dissi- (Van onze redactie binnenland) DELFT/ENSCHEDE. De Delftse politie heeft zaterdagavond op rijks weg 13 ter hoogte van Delft-Zuid een bejaarde spookrijder van de weg gehaald voordat er ongelukken gebeurden. het CDA „geen structurele bondgenoten” kent. De leider van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, Lubbers benadrukte in zijn rede, dat de bereidheid tot inkomens- matiging onder de lagere inkomenstrek- dat het standpunt van De Boer binnen het CDA zal leiden tot „een levensgroot con flict", vooral omdat De Boer ook namens de andere loyalisten zou spreken. Op het fusiecongres in Den Haag werd zaterdag door de scheidende voorzitter Wat stond er nu eigenlijk in dat opruien de affiéhe? Ik heb het allemaal voor u overgeschreven, het is nu toch al geschie denis geworden; „OPROEP 10 en 11 OCTOBER ANTI METRO DEMONSTRATIE. Aktie is het enige antwoord op de vie. ring van prestige-objecten als: Opening van de Bijenkorfparkeerga- rage (op de plaats waar huizen gebouwd hadden kunnen worden). De bouw van een Stopera op het Waterlooplein (800 miljoen, o.a, uit de pot voor Volkshuisvesting). Het Belgisch Cultureel Centrum in de Nes. Als toppunt: de opening van de metro (2,1 miljard). Voorlopig programma 10 October, on der het motto: „Doe wat je wilt, als het maar protest is”. Vóór 9.45 uur: Sabotage aan metro- werken. Vanaf 9.45 uur (voor de liefhebbers): Het bestoken van het metro-traject en de gasten met lichte, en eventueel zwaardere middelen vanaf het beginpunt Gaasper- plas. 10.20: Demonstratie vanaf het Centraal Station naar de restanten van het Noord- Hollands koffiehuis. 10.35: De bestorming van de rokende puinhopen van dit koffiehuis. 12.00: Vertrek te voet naar metrostation (CS). 12.15: Het bewerken van metrotreinen. Vanaf CS naar Gaasperplas, onderbro ken door korte aktie-stops, bijv. Nieuw- markt en Waterlooplein. 13.00: Het duidelijk kenbaar maken aan de gasten hoe wij over de metro denken. 13.30: Demonstratie en aktiviteiten van af CS langs de metro, 24.00: Einde Vrijdagprogramma. PROGRAMMA 11 OCTOBER Om 13.30 uur een massale demonstratie voor: Vrijlating van de arrestanten van 10 October, Het stoppen van prestigeobjecten nu! Verzamelen: PH kade 77 de luxe. PS. Trix komt ook, U ook? Nog meer autonomen. U ziet het, de toon is lichtelijk ludiek (de rokende puinhopen van het koffiehuis, en de aankondiging bij voorbaat van een demonstratie voor de vrijlating van de arrestanten van 10 oktober), maar nu ook weer niet zó ludiek, dat je van al die punkers en opgewonden standjes kunt verwachten dat hun neus gaat krullen van verfijnd kunstgenot als zij zo’n tekst lezen. Of van hen juist wel, en van de verontrus te burgers niet? Hoe ging het ook al weer op 4 april 1966, alweer bijna vijftien jaar geleden? Roel van Duyn, provo, werd ge arresteerd vanwege de inhoud van Provo nr. 7, waarin werd opgewekt de nog niet bestaande IJ-tunnel op te blazen en de stadsplanner ir. De Gier („stedebouwkun- dig misdadiger nr. 1”) te liquideren. De provotijd was de tijd van geen daden maar woorden, maar de autoriteiten na men alles hoog op wat die jongens deden. Hans Tuynman kreeg drie maanden on voorwaardelijk, omdat hij het woord „imaazje” riep, „althans mompelde”. Van mr. Stheeman, president van de recht bank van het arrondissement Amster dam, stamde toen de uitspraak: „Ik geloof dat een gezagshandhaver dus een ongenu anceerd denker is”. En hoewel Roel van Duyn c.s. in die dagen geen metrostations kapot sloegen, en geen stenen naar agen ten gooiden, werd Roel van Duyn eerst elf dagen in preventieve hechtenis gehouden, en later tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld (Rob Stolk tot vier weken, Luud Schimmelpennink tot drie weken). Dat was op 9 juni. Op Koninginnedag hadden de provo’s intussen al hun provo- tariese koninginnedag gevierd, ook met een voorgedrukt programma, net als nu bij de opening van de metro. Hoe lieflijk ging het toen nog toe: 1. Start witte fiets marathon rond het Paleis op de Dam. 2. Verkiezing miss provo-chick 1966. 3. Toernooi boter kaas en eieren tussen provoos en kommissarissen. 4. Verkoop bij opbod van Provo 1 en 7. 5. Demonstratie frisse lucht happen(en) door witte schoorsteen. 6. Wedstrijd rookbomgooien. 7. Straattekenwedstrijd. 8. Oranje-appel balspel. 9. Opening van de zwarte doos. 10. Prijsuitreiking. Een tweejarig meisje werd tot miss Pro- vó-chick gekozen, de politie verichtte tien tallen arrestaties... van het CDA, Steenkamp, een klemmende oproep gedaan tot verdraagzaamheid. „Het CDA komt voort uit drie groeperin gen, die samen al 250 jaar oud zijn. Dat vereist een maximum aan verdraagzaam heid”, aldus Steenkamp, die ook zei dat denten, voelde zich door de manifesten voor de voeten gelopen. Leden van dé kerngroep spraken zaterdag van „scheurmakerij” en „verraad” ten op zichte van de PPR-achterban. Bij acclamatie werd Ria Beckers door de kerngroep aangewezen als lijsttrek ker bij de komende Tweede-Kamerver- kiezingen. Op de tweede plaats van de kandidatenlijst komt het Kamerlid Walt mans. Een voorstel van het partijbes tuur Waltmans op de (wellicht onver kiesbare) vierde plaats te zetten, vond in de ogen van de kerngroep geen genade. Het advies van het partijbestuur werd „stijlloos” genoemd. jarige inwoner van Hengelo, die eveneens aan de verkeerde kant van de snelweg reed. De man verklaarde dat hij een af slag had gemist en toen was omgekeerd omdat hij te weinig benzine had om de volgende afrit te kunnen halen. Tijdens een zogeheten vossejacht voor 27-MC’ers zijn de 21-jarige Cornelis de Wit uit Koedijk en de 18 jaar oude Alexandra Antonia Elisabeth Dekker uit het Noord- hollandse Bergen om het leven gekomen door nog onbekende oorzaak. Gisteroch tend trof de politie hen dood in hun auto aan, die in een sloot was beland. Ongeveer tezelfder tijd trof de politie in Eibergen het levenloze lichaam aan van de 16-jarige I. P. J. M. Klein Nlenhuls uit Ruurlo. ’s Nachts was de jongeman met zijn brom mer tegen een boom gereden en in een greppel beland. Op de weg tussen Deventer en Apel doorn kwamen gisteren twee personen om het leven en raakten er vijf gewond toen hun auto door nog onbekende oor zaak naast de weg belandde. De slachtof fers zijn de 35jarige mevrouw R.Prithi- palsinghMangon en haar 7 jaar oude dochter Soenita. Bij een frontale aanrijding van twee auto’s tussen Coevorden en Emmen zijn gisteravond de 29-jarige mevrouw A. Rijks uit Alblasserdam en de 60 jaar oude R. D. Beuker uit Gieten omgekomen. Zes personen raakten bij het ongeluk gewond, 1 onder wie enkelen zeer ernstig. 2 13 12 13 13 11 13 13 12 12 9 11 24 21 13 15 11 11 9 10 8 8 11 19 13 13 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De Politieke Partij Ra- dikalen (PPR) wil over samenwerking praten met de groep-Goudzwaard die het CDA de rug heeft toegekeerd. Daar bij wil ze echter niet zo ver gaan zichzelf op te heffen om op te gaan in een nieuwe partij. In deze geest heeft de kerngroep (partijraad) van de PPR zich zaterdag in Utrecht uitgelaten. Kerngroep én partijbestuur waren geïrriteerd over twee manifesten van prominente PPR-leden waarin openlijk naar de CDA-spijtoptanten werd ge lonkt. Vooral de suggestie van Eerste- kers vrij algemeen aanwezig is. De hogere inkomenstrekkers dienen te beseffen dat tweede huizen en tweede auto’s eveneens te danken zijn aan „de vette aardgas- rand”, waarop de Nederlandse economie drijft”, aldus Lubbers. Premier Van Agt betoogde daarop tot de congresgangers dat het minimum jeugdloon in Nederland absoluut te hoog is. Van alle inkomenstrekkers mag een koopkrachtverlaging worden verlangd. Met grote overtuiging meent Van Agt dat dit „volstrekt niet asociaal is”. In dat kader stelde Van Agt ook, dat de emancipatie van de vrouw niet pas is geslaagd als zij spoedig een groter aan deel heeft in het betaalde werk. Wat aan onbetaald werk en toewijding aan het gezin kan worden gedaan, is veel belang rijken aldus premier Van Agt. Hoogtepunt van het fusiecongres van de confessionele partijen in Den Haag was de overhandiging van een gesigneerd fu- sieprotocol aan Steenkamp en de toeken ning van het erevoorzitterschap aan de voormalige voorzitter van het CDA. Vice- voorzitter Jansen van Raay verzocht de fotografen te knielen, opdat de congres gangers de ondertekening van het proto col door Steenkamp niet zou ontgaan. De nieuwe voorzitter van het CDA, Piet Bukman, stelde zich zaterdag ten doel om de partij op één lijn te krijgen. „Het poli tieke functioneren van het CDA is de afgelopen jaren enigszins in het gedrang gekomen doordat te veel aandacht werd besteed aan het totstandkomen van de fusie. Daaraan moet nu een einde komen. Het CDA dient leiding te geven aan zijn politici, terwijl tot dusver nogal eens de politici het CDA op sleeptouw hebben genomen”, aldus Bukman, die het fusie congres opriep om tolerant te blijven ten opzichte van de verschillende vleugels van de partij. ozo windst. verand. verand. nw zzw windst. verand. wzw w windst. zo nnw n wzw verand. nno o z verand. windst. n nnw o windst. n windst. nw I nw wnw nnw windst. windst. no no windst. w wzw z ozo n windst. ozo w (Van ónze redactie binnenland) NIJMEGEN-EPE. Het landelijk overleg van de actie Doodewaard gaat dicht wil met minister van Aardenne van Economische Zaken praten wanneer deze daar nog prijs op stelt. Daartoe is gisteravond besloten. Eerder heeft de minister gezegd dat de activisten daartoe niet bereid waren. Door een verkeersongeluk zaterdag avond op de Antwerpseweg onder Rijs- bergen is de 77-jarige C. van Looveren uit Wernhout zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis in Breda overleed. De heer van Looveren reed mee in een auto, waarvan de 66-jarige bestuurster, afkom stig uit Tholen, plotseling linksaf ging om een parkeerterrein op te rijden. Zij kwam daarbij in aanraking met en uit de andere richting naderende personenauto. De be stuurder daarvan bleef ongedeerd, de vrouw uit Tholen kon na behandeling in een Breda’s ziekenhuis naar huis terug keren. Een 21-jarige automobilist uit Lemele is zaterdagavond ingereden op een groep van dertien meisjes, die buiten de be bouwde kom van Hellendoorn aan de rechterkant van de Weg liep. Eén van de meisjes, de 13-jarige J. G. M. Legtenberg uit Hellendoorn, was op slag dood. Eén van haar vriendinnen liep waarschijnlijk een lichte hersenschudding op. De andere meisjes kwamen met de schrik vrij. De autobestuurder heeft nog geprobeerd de wandelende groep meisjes te ontwijken, maar doordat hij ze in het donker te laat opmerkte, lukte dat niet meer. De dag voor de opening van de Total- Metro in Amsterdam, arresteerde de poli tie vier advokaten en twee medewerksters van een Advokatencollectief. Reden: een affiche achter de ruit, waarin de mensen werden opgewekt sabotage aan de metro te plegen, en de genodigden met harde en zachte voorwerpen te bekogelen. Gevolg: rellen, eerst donderdagavond, daarna vrijdag overdag. Niet dat die rellen anders uitgebleven waren op vrijdag, maar ze zouden dan minder gemotiveerd zijn geweest. De actievoerders hebben wel de voor waarde gesteld dat dat gesprek openbaar moet zijn, bijvoorbeeld op radio of televi- sie. Gisteren hield het landelijk overleg, dat uit ongeveer 175 basisgroepen uit het hele land bestaat, een slotbijeenkomst in Nijmegen over de voor aanstaande zon dag geplande blokkade van de kerncen trale bij Dodewaard. Besloten werd dat actievoerders die wil len proberen de linies van de Mobiele Eenheid te doorbreken die op enige hon derden meters van de centrale zullen zijn opgesteld, zullen worden tegengehouden. Wanneer de doorbraak toch niet kan wor den verhinderd zal de blokkade honderd meter worden teruggetrokken. Daarmee wil de actieleiding duidelijk maken dat het niet de bedoeling is de blokkade in geweld te laten ontaarden. Het landelijk overleg besloot gisteren de blokkade zoveel mogelijk op de toegangs wegen naar de centrale uit te voeren. Privé-eigendommen en terreinen van de omwonenden zullen door de actievoer ders worden ontzien.. In het dorp Dodew aard lijkt de stemming onder de bewoners zich overigens tegen de actievoerders te keren. De in Dodewaard en omgeving wonende actievoerders zijn al bedreigd en het afgelopen weekeinde was er een po ging tot brandstichting in de voorlichting- stent over energie van de vereniging Mi lieudefensie. De actie Dodewaard gaat dicht denkt de Waal langs de centrale niet te kunnen blokkeren howel daartoe nog wel pogin gen in het werk worden gesteld. Zoals de zaken er nu voorstaan, rekent de actielei ding op tenminste tienduizend demon stranten. Deze zullen zich daags voor de blokkade verzamelen rond de recreatie- plas Het gat van Hagen op enige kilome ters van de centrale. Artsen en verpleeg sters zijn daar aanwezig. Hoofdagent A, van Berkel in Epe heeft zijn korpsleiding meegedeeld niet mee te zullen doen aan eventuele acties van de Mobiele Eenheid tegen demonstranten. Van Berkel wenst daarentegen wel lid te blijven van de ME, ook in Dodewaard, omdat „dit deel uitmaakt van mijn politie taak. Ik wil mijn verantwoordelijkheid als politie-ambtenaar niet uit de weg gaan, maar persoonlijk ervaar ik atoomenergie als een bedreiging voor onze samenle ving”, aldus de hoofdagent. Morgen zal Van Berkel een onderhoud hebben met de burgemeester van Epe. Pas na het ge sprek, waarbij ook de korpschef van de gemeentelijke politie aanwezig zal zijn, kernwapens afwijzen” 27 27 23 DINSDAG 14 OKOTBER Zon- en maanstanden Zon op 07.00 uur, onder 17.46 uur Maan op 12.09 uur, onder 20.55 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.26 uur en 18.37 uur Laagwater 02.01 uur en 14.23 uur mist mist mist mist mist mist mist mist geh. bew. mist zw. bew. onbew. onbew. regen mist mist geh. bew. regen zw. bew. regen regen misi motregen 1. bew. mist onbew. h. bew. h. bew. 1. bew. regen onbew. zw. bew. mist onweer zew. bew. geh. bew. regen regen zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. 1. bew. weerlicht DEN HAAG (ANP). De premie voor de WAO, de arbeidsongeschikt heidsverzekering voor werknemers, moet volgend jaar omhoog van 14,1 naar 17,2 procent. De premie voor de AAW, de volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid, met van 4,2 naar 4,95 procent stijgen. Dat staat in, twee secretariaatsnota’s van respectievelijk het Arbeidsonge schiktheidsfonds (AOF), dat de WAO-gel- den beheert, en het Algemeen Arbeidson geschiktheidsfonds (AAF), dat dit doet met de AAW-gelden. De fondsen stellen in het najaar steeds de premies voor het volgend jaar vast. Dat gebeurt overmor gen voor 1981. Die premies worden dan ter goedkeuring aan de minister van Soci ale Zaken voorgelegd. De Boer, die later zei de gevoelens van de loyalisten uit de CDA-Kamerfractie te hebben vertolkt, kwam hiermee niet tege moet aan de wens van oud-KVP-voorzit- ter Van Zeil, die „een belangrijke vpor- waarde voor het slagen van de fusie van het CDA” achtte, dat politieke discussies „intern worden gevoerd en niet via de publiciteit”. In een schriftelijke verklaring liet De Boer het congres weten, dat sympathisan ten van de werkgroep Niet Bij Brood Alleen van de Tweede-Kamerfractie van het CDA in grote lijnen het manifest van deze werkgroep steunen, waarin onder meer plaatsing van de cruise-raket van de hand wordt gewezen. Oud-CHU-voorzitter Van Leeuwen sprak in zijn rede tot het congres de hoop uit dat de AR „als voorheen” de rijen zal sluiten als buitenstaanders zich in de par- tijdiscussie mengen. Het programma Niet Bij Brood Alleen is verleden tijd, zo be toogde hij. Nu gaat het „om een zinvol bestaan”. Oud-KVPvoorzitter Van Zeil deed een beroep op de AR-leden die het CDA-lid- maatschap weigeren, om daarop terug te komen. PvdA-fractieleider Den Uyl zei zaterdag Q. 1 0.1 1 o o o 0.1 o o 0.1 0.4 0.1 o o o 0.1 o 0.2 0 O.fl 6 7 44 0 1 3 0 Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Opklaringen, maar mogelijk ook wat regen. Weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers, gemid deld over Nederland, voor woensdag: aan tal uren zon: 1 tot 7. Minimumtempera tuur: omstreeks 5 graden. Maximumtem peratuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN Weer in binnen- en buitenland

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2