51 Nieuwe catastrofe Voor veel joden leeft God dreigt in Harrisburg niet meer in Frankrijk I s V Vijftien jaar strijd voor de Wadden 1 Damiate Pérs n Umuider Courant va Tr D£ NOTITIES OVER: I H ■■I 19 8 0 OKTOBER 1 3 MAANDAG 4 M Sii i F I De goede afloop van het zogenaamde „bijna-onge- luk” met de kerncentrale op Three Mile Island bij Harrisburg in de Ameri kaanse staat Pennsylva nia is nog lang niet in zicht. Integendeel: nieuw gevaar dreigt. De bekende uitdrukking „Ge lukkig als God in Frankrijk” komt voor het eerst voor in het jiddisch. Ze ontstond toen tien duizenden joden naar Frank rijk trokken om er vrij te zijn van vervolging en onderdruk king. de bijna-ramp in de Three Mile Island-kerncentrale die nog altijd een heel echte ramp kan worden, door Kees Wiese. nationalisme en anti-semitisme in Frankrijk, door Ru dolph Bakker. 15 jaar strijd om bescherming van de Wadden, door Kees Klaasse. IJI Turn V tiec scu koz klei voo the» len en age. bib: tie van stel sch: ti t< d t< v g I E Zl v Een van de weinige plekken in ons land die nog aanspraak kunnen maken op het predikaat natuurgebied, wordt gevormd door de groep eilanden ten noorden van het vasteland, de Wadden. Dreyfus Koeltoren in Harrisburg. een 155,00 r De Waddenvereniging bestaat intussen vijftien jaar en heeft in die tijd niet stilgeze ten. Vijftien jaar strijd voor de Wadden betekent, blijkens het pas uitgekomen jubi leumnummer van het Waddenbulletin, fors afzien voor een grote groep medewerkers om succesvol het hoofd te kunnen blijven bieden aan de pressie die onophoudelijk op het noordelijke eilandengebied wordt uitge oefend. In de Rijn worden bij gebrek aan een sluitend Rijncontract tussen de aanliggen de landen vele duizenden tonnen van de smerigste vergiften en afvalstoffen geloosd, waarvan uiteindelijk een flinke portie in de Waddenzee terechtkomt. Enkele jaren te rug, toen nog 22 nieuwe energiecentrales en vele industrieprojecten langs de Rijn op stapel stonden of reeds in aanbouw waren, werd al gesproken van een catastrofale toestand, „De Waddenzee is nu een bezink- put van afval uit de Rijn”, zegt de 40-jarige Jan Boom, één van de vele actievoerders van de jubilerende Waddenvereniging. Er zijn wel bedijkingen en inpolderingen uitgevoerd, in totaal (tussen 1930 en 1980) bijna tienduizend ha wad en zee, hoofdza kelijk om redenen van landbouw, havens en industrie, kunstverdediging en afwatering. Vooral het verlies van de ecologisch gezien zeer belangrijke kweldergrond telde daar bij zwaar. Naast inpolderingsplannen boet het Wad dengebied ook danig in door vervuiling. Niet dat de bewoners van de eilanden slor dig omspringen met de hen omringende wateren. Oorzaak is vooral de Rijn, waar van het water zich met de stroom mee langs de Hollandse kust verplaatst om met de getijdebewegingen de Waddenzee binnen te komen. Ook via het Usselmeer en de slui zen van de Afsluitdijk komt vervuild (Rijn- )water direct in de Waddenzee. en Straatsburg. Vooral in periodes van economische recessie staat de joodse gemeenschap meer dan an ders aan onverwachte donderbuien bloot. „De Eemshaven is een voorbeeld van hoe je geld, waar je zinnige dingen mee had kunnen doen, in feite weggooit”, aldus de 42-jarige econoom Andries Netjes uit Gro ningen, een actievoerder die een studie heeft verricht naar de Eemsmondproble- matiek voor het Milieukundig Studiecen trum in Groningen. Het toverwoord economische groei heeft daarnaast ook het Waddengebied beroerd, zodat op verschillende plaatsen langs de kusten kleine havens zijn uitgegroeid tot grote vestigingsplaatsen voor industrie, zo als Delfzij, Emden, Wilhelmshaven, Bre merhaven en de Elbe-mond. De lege Eems haven, waar nog steeds industrie moet ko men, is de Waddenvereniging begrijpelij kerwijs een doorn in het oog. Ondanks alle inspanning vonden en vin den verschillende (proefboringen plaats. Recentelijk hebben het ministerie van Eco nomische Zaken en de NAM eendrachtig besloten ook het laatste restje aardgas op Ameland te gaan winnen, ongeacht wat daarvan de gevolgen zullen zijn voor het milieu. doodklap kan betekenen voor dit kwetsba re gebied. In feite gaat het om een gevoelen dat in veel meer en veel grotere volksgroepen al sinds bijbelse tij den heeft postgevat. In de recente Eveneens op de Vliehors is het Cavalerie Schietkamp, waar de landmacht met tanks, kanonnen en mortieren oefent. Ook boven en in de buurt van Terschelling houden de NAVO-luchtmachten schietoefeningen op grond- en luchtdoelen. Het zal duidelijk zijn dat de straaljagers, voordat ze in hun ver schillende doelgebieden zijn aangekomen, over de Waddenzee moeten vliegen. Veelal laag, terwijl bovendien boven het Gronin ger wad nog een NAVO-laagvliegroute ligt. Het „bijna-ongeluk”, dat op 28 maart 1979 begon, veroorzaakte een ongekend grote radioactieve be smetting in het reactorgebouw en de naaste omgeving. De besmetting in wijde omgeving (door geloosd gas) wordt minimaal geacht, maar de omwonenden zijn daar nog aller minst van overtuigd. Het reactorgebouw is op 23 juli voor een inspectie voor het eerst sinds het „bijna-ongeluk” in maart 1979 betreden; in april 1979 werd verondersteld, dat een eerste In spectie van het gebouw al voor het eind van dat jaar kon plaatsvinden. Twee vrijwilligers, die meer dan een uur nodig hadden om de acht tien kilogram wegende bescher mende kleding aan te trekken, ver bleven in juli twintig minuten in het gebouw en hepen ieder 200 millirem straling op (tweemaal zoveel als de Vo mett e( vi m HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewljks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C van der Mije Ni. scus uitgt over bijee boek pedi: wane nes besc allee In trum van wijs, were vent: leger nele BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van V k o d Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Maar het zijn niet alleen dit soort uitwas sen, die het Waddengebied bedreigen. Tot kort na de Tweede Wereldoorlog was de militaire aanwezigheid in de Waddenzee van geringe omvang. Veel meer dan een marinehaven in Den Helder was er niet. Daar is de laatste 25 jaar verandering in gekomen. Met name de intensiteit en daar mee de overlast van oefeningen is sterk toegenomen. De wapens, kanonnen, tanks De gebeurtenissen van de vorige week, de hulpeloze houding van de autoriteiten en de plotselinge explo sie van solidariteit bewijzen dat de Fransen tot nu toe geweigerd had den de signalen te zien. Als de rege ring zich nu onder het slaken van heroïsche kreten bereid verklaart maatregelen tegen de „neo-nazi’s” te nemen, is de kans echter groot dat het probleem opnieuw niet in de kern wordt aangevat. Het gaat im mers niet om de beperkte hart stochten van een kleine groep mar ginalen die als groep eenvoudig uit de samenleving weg te snijden zou den zijn. De enige juiste raad stond tijdens de betogingen op biljetten tegen de muren geplakt: „Als je verwacht dat men medelijden met je heeft, als je verwacht dat ze voor je zullen vechten, dan ben je niet waard dat je vrij bent, jood: voorwaarts”. De weg die heel wat Franse joden nu kennelijk volgen, is de weg naar Israel. De Waddenvereniging is een geesteskind van de toen 16-jarige lyceumleerling Kees Wevers, een inmiddels 31-jarige chemicus aan de Utrechtse universiteit, die een op roep tot actie deed in een dagblad tegen allerlei wilde plannen voor algehele of ge deeltelijke inpoldering van de Waddenzee. Hij richtte een actiegroep op waaruit uitein delijk de vereniging voortkwam. In Friesland werden rond die tijd (1965) het tweedammenplan onder Ameland en later een verkeersdam naar Ameland het meest besproken. De vereniging groeide fors. De laatste vier jaren staat vooral het buitendijkse gebied in Noord-Friesland in het middelpunt van de belangstelling. Lijkt de inpolderingsdrang van de doors nee Nederlandse bestuurder enigszins be teugeld, in de jaren zestig was dat wel anders. Nooit van de tekentafel gekomen, maar wel serieus overwogen werd het rechttrekken van de gehele Nederlandse kustlijn, een technische en waterstaatkun dige reuze aantrekkelijke klus als opvolger van de Zeeuwse Deltawerken. Zelfs de totale indijking van het Neder landse en Westduitse Waddengebied in één keer kwam ter tafel, een schrikbeeld voor de natuurliefhebber, die weet dat juist door het grillige leefmilieu van de Wadden een bijzonder rijk milieu is ontstaan. Reëler bedreigingen werden echter gevormd door inpolderingsplannen van het Amelander wad (17.000 ha), Dollard (1.000 na), Balg- zand (400 ha) en Noord-Friesland buiten dijks (4.000 na). Plannen die (nog) niet hun beslag hebben gekregen, medé door de be moeienissen van de Waddenvereniging. De ontsmetting van de naaste om geving (de hulpgebouwen op het eiland in de Susquahanarivier en de andere, nog steeds stilliggende kerncentrale) is nu vrijwel voltooid. Maar aan het ontsmetten van het reactorgebouw en het verwijderen van de brandstofstaven uit de onge- luksreactor kan pas worden begon nen als het hevig besmette water uit het gebouw weg is. En men weet nauwelijks een oplossing voor dat probleem. Dan lozen voorts al langer dan een eeuw aardappelmeel- en kartonfabrieken hun af val op de kanalen in de Groninger en Drent se veenkoloniën en bestaat er nog zoiets als een Groningse smeerpijp, waarvan al een gedeelte is aangelegd. Zaken, die elke mi lieubeschermer meteen de gordijnen in jagen. Vanaf het begin van de jaren zeventig heeft de Waddenvereniging met verve be zwaar gemaakt tegen ontgrondingen, die in het Waddengebied worden gepleegd. Om dat weinig bekend is over zandverplaatsing in de Waddenzee en over een natuurlijke aanvoer van zand uit de Noordzee, voert de overheid op dit punt niet meer dan een soort „natte-vinger”-beleid. Voor de zand winning geldt hetzelfde als voor de winning van schelpen; van het winnen op beschei den schaal zijn nooit schadelijke gevolgen gebleken, op grote schaal afgraven is on aanvaardbaar, zo meent de Waddenvereni ging, die elke ontwikkeling op dit gebied nauwlettend volgt. Zeer intensief heeft de vereniging zich de laatste tien jaar beziggehouden met actie voeren en bezwaar-aantekenen tegen aard gaswinning in het Waddengebied, omdat de bedrijvigheid die daarmee gepaard gaat, de Zou het water uit het reactprge. bouw weglekken zo is berekend dan zou het via het grondwater in achttien maanden de Susquahana rivier bereiken. Daaruit wordt ook drinkwater gewonnen. De besmet ting van dat drinkwater en van de in de rivier levende vis wordt door de Nuclear Regulatory Commission (NRC), die in de Verenigde Staten toezicht houdt op het hele kernener- giegebeuren, niet onoverkomelijk geacht. De drinkwaterbesmetting zou slechts een derde bedragen van de natuurlijke achtergrondstraling en wie 20 kilogram vis per jaar uit de rivier zou eten, zou nog eens eenzelfde dosis oplopen. De rond om Three Mile Island wonendö be volking wenst echter niet aan nieu we dosis radioactiviteit te worden blootgesteld. Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee strijdt voor de bescherming van dit leefmilieu voor mensen, dieren en planten. Gezien de veelheid van bedreigin gen waaraan het Waddengebied wordt blootgesteld, is het bestaan van deze vereni ging geen luxe. In de loop der jaren heeft de Waddenvere niging een schier eindeloze reeks bezwaar schriften geschreven, die soms ook resul taat had. Zo is bijvoorbeeld een vergunning tegengehouden voor de marine om bepaal- dé activiteiten van Texel naar Vlieland te verplaatsen. Een wat verwaarloosd facet, maar niet minder schadelijk, voor de eilanden, is de recreatie. De eilanden op de Wadden wor den haast onder de voet gelopen door hele horden toeristen, die aan de natuur behoor lijke schade toebrengen en uitnodigen tot het bouwen van hotels, pretparken en cam pings. Op dit terrein heeft de Waddenvere niging zich vooral beziggehouden met het aankaarten van personeelstekorten van Staatsbosbeheer en Domeinen en het stimu leren van de totstandkoming van beheers plannen. Jan Terlouw, fractievoorzitter van D’66 en voorzitter van de Kamercommissie voor de Waddenzee, zegt over de jubilerende vereniging: „Het is een van de meest profes sionele zoniet de meest professionele, die zich een algemeen belang ten doel stelt. Als de vereniging er niet was geweest, waren de aantastingen van de Waddenzee veel erger. Ik weet dat de belangstelling in de Tweede Kamer zeer groot is. Voor een groot deel is dit te danken aan de activiteiten van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee”. Vorige week trokken door de straten van Parijs en van andere stéden in het land kleine en grote optochten van Fransen die protes teerden tegen vijf achtereenvolgen de aanslagen tegen leven, have en goed van joodse medeburgers die tijdens het weekeinde van 27 sep tember hadden plaatsgevonden en culmineerden in een bomaanslag op een synagoge in de Rue Copernic in Parijs. Al jaren lang kan men echter een lange lijst opstellen van aanslagen tegen joods bezit en joods leven. Vinden de Franse joden Frankrijk nog steeds net alsof God er leefde? Voor velen van hen leeft God alleen nog in Israël. De Franse filosoof Jean-Paul Sar tre stelde in zijn in ’54 verschenen „Studie over het Joodse Probleem”: „Een jood is iemand die anderen voor jood houden, dat is de simpele waarheid waarvan we moeten uit gaan”. Uit een aantal vraaggesprek ken dat vorig jaar twee auteurs (André Harris en Alain Sédouy) met een aantal bekende en onbekende Franse joden had, bleek dat een groot aantal van hen zich niet voor jood hield, maar dat zij toch op een gegeven ogenblik door invloeden van buiten af op met hun jood-zijn werden geconfronteerd. De elite heeft het ongetwijfeld in zijn assimilatieproces gemakkelij ker dan de grote massa joden die in de loop van de jaren het land is binnengestroomd. Op het ogenblik zouden er naar schatting 650.000 joden in Frankrijk wonen, maar duidelijke cijfers ontbreken. In Pa rijs en omgeving wonen er in ieder geval zo’n 350.000, waarvan er 90.000 uit Oost-Europa afkomstig zijn. Tussen de belde wéreld- oorlogen trokken 40.000 joden uit de Sovjet-Unie, 40.000 uit Polen en In 1972 werd een wet van kracht, die „aanzetten tot rassenhaat en tot rassendiscriminatie” verbiedt. In verband met de aanslagen van het afgelopen weekend heeft het dag blad Le Monde een lijstje gepubli ceerd van alle aanslagen op joods bezit sinds 1975. In april van dat jaar ontplofte een bom in de Parijse synagoge in de Rue Amboise-Tho- mas. In maart 1979 werd een molo- tov-cocktail tegen een synagoge in de Rue Sainte-Isaure geworpen. In november van hetzelfde jaar kwa men twee brandbommen terecht te gen een synagoge in Straatsburg en op 11 april '80 werd een aanslag op een synagoge in Maison-Alfort ge pleegd. In de kringen van de Franse jour nalistiek hoort men dat het hebben van een joodse naam en tevens van succes altijd tot achterbakse of openlijke antisemitische opmerkin gen voert. Een van de bekendste Franse journalisten hij werkt on der meer voor de radio en voor een krant is Ivan Levai en hij vertelt zich pas echt jood te zijn gaan voe len toen hij met een joodse vrouw was getrouwd. Levai ontvangt dag in, dag uit antisemitische scheld brieven. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80 In deze zelfde periode waren er herhaalde aanslagen op gebouwen van joodse organisaties en op die van de MRAP (een communistisch getinte beweging voor de mensen rechten) en de LIGRA (een joodse organisatie tegen het antisemitis me). Tevens werden joodse grafzer ken besmeurd, winkels en gebou wen van joodse zakenlui in brand gestoken of vernield. De bom die afgelopen weekend naast de syna goge in de Rue Copernic werd ge plaatst, was de eerste die doden eiste. De daders van deze aanslag noch die van de zeer lange lijst voorafgaande aanslagen werden ooit gevonden. Boze tongen bewe ren dat de politie nooit echt heeft gezocht. Het wassende water, waarin de radioactieve elementen cesium, strontium en tritium zitten, heeft al kortsluiting veroorzaakt in diverse elektriciteitskabels en Instrumen ten in het gebouw. Het water moet worden weggepompt voordat het de twee elektrische pompen van het eerste koelwatercircuit bereikt. Het zou wel kunnen worden gezuiverd, maar de gigantische hoeveelheid en de tussenopslag daarvan bemoeilij ken dat. Ook in Frankrijk zijn de verwij ten jegens de joden vanuit een be paald soort „volks”-antisemitisme steeds dezelfde. Ze zijn gebaseerd op ervaringen in de jaren dat de arme christenen van joden geld leenden, an komen neer op de be schuldiging van uitbuiterij en vrek kigheid. Dit volks-antisemitisme ging zelfs kort na de Tweede Wereldoorlog zo ver dat men wel hoorde zeggen dat „de joden in de oorlogsjaren toch maar lekker geen belasting hadden betaald”. Overi gens hebben ook bijna alle intellec tuele joden verhalen over vormen van antisemitisme in uitlatingen op lagere scholen, lycea en universi- teiten. Het radioactieve water uit het eer ste koelwatercircuit, dat in het .reac torgebouw staat, is nu zo hoog ge stegen dat er spoedig kortsluiting dreigt te ontstaan in de twee elektri sche pompen van dat koelwatercir cuit, waarmee de gedeeltelijk ver nielde brandstofstaven in het druk vat nog steeds moeten worden ge koeld. In het gebouw staat nu meer dan 2600 miljoen liter water. Het reikt tweeëneenhalve meter hoog. Eind augustus was de waterspiegel nog maar 2,5 centimeter verwijderd van de elektrische pompen. Dage lijks lekt er uit het koelwatercircuit 550 liter water bij. Als de pompen uitvallen, ontstaat opnieuw een dreigende situatie. Joods Reveil op de Champs Elysées in Parijs. Duizenden demonstranten pro testeren tegen een bomaanslag. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 20.000 uit Griekenland en Turkije Frankrijk binnen. In '56 was er een nieuwe stroom van 20.000 joden uit Egypte en tussen ’57 en ’64 kwamen daar nog eens tienduizenden uit Al gerije, Tunesië en Marokko bij. Door hun komst raakten de azhke- nazi (uit (Oost-Europa) achter bij de sefardim. Dit leverde binnen de joodse gemeenschap nauwelijks een probleem op. Met name in de nu met een bom bestookte synagoge in de Rue Copernic, die wordt beheerd door de Liberale Israëlitische Unie, belijden joden met uiteenlopende riten hun geloof. Deze grote meerderheid van jo den,- die dacht in Frankrijk even gelukkig te zullen zijn als God, staat veel meer in de loopgraven dan de elite. In 1968 bijvoorbeeld deed zich een geval voor in Orleans, waar joodse neringdoenden er door de Vorige week deed heel Frankrijk mee aan een golf van grote opwin ding tegen wat de „neo-nazi’s” wer den genoemd. Zo eenvoudig was het niet. Maar een enkele journalist durfde na afloop van de betoging te schrijven: „Daar gingen ze weer, gedisciplineerd, geroutineerd, als antwoord op de oproep van hun partijen of hun bonden, voor de grote rituele plechtigheid van het goede geweten en het herstellen van de schade. En iedereen schreeuwt de voorgekauwde slogans in de we tenschap dat de oplossing toch niet langs de Boulevard Voltaire klaar ligt om te worden opgeraapt”. (Een van de straten waar de betoging doortrok was de Boulevard Voltai re, genoemd naar de „verlichte” sa tiricus uit de 18e eeuw, die over de joden opmerkte: „Ze zijn dom, bar baars en afgrijselijk gierig, wat overigens geen reden is om ze nu meteen te verbranden”). geschiedenis was het vooral de Frans-Duitse Oorlog die in Frank rijk hele massa’s tot antisemitische hysterie bracht en die in 1896 uit mondde in het grootste antisemiti sche schandaal van Europa: de Dreyfuss-affaire. Frankrijk is in zijn antisemitisme altijd bijzonder kwetsbaar omdat het een volk is van chauvinisten. Nationalisme en antisemitisme gaan samen. Volgens het NRC-rapport zal de complete schoonmaakoperatie, in clusief het verwijderen van de brandstofstaven, minstens zeven jaar in beslag nemen en geen noe- menswaardige gevaren opleveren voor de schoonmakende arbeiders en de omwonenden. De operatie zal niet voor juli 1981 kunnen be ginnen. smolten toen de reactorkern tijdens het „bijna-ongeluk” gedeeltelijk droog kwam te staan en de tempe- ratuur opliep tot boven de tweedui zend graden Celsius. Tijdens het weghalen van de brandstofstaven kan de reactor op nieuw „kritisch” worden als de bo- riumconcentratie in het koelwater te laag wordt. Ook kan een ketting reactie ontstaan in het gedeelte waar de brandstofstaven zijn be schadigd. De veiligheidsmarge (15 procent te weinig neutronen om een blijvende kettingreactie te doen ontstaan) wordt door de NRC en Metropolitan Edison „aanzienlijk” genoemd. Mocht een kettingreactie optreden, dan zal naar schatting eenzelfde hoeveelheid radioactivi teit vrijkomen als tijdens het „bijna-ongeluk” De totale hoeveelheid radioactief afval, die bij de grote schoonmaak moet worden verwijderd, wil de NRC per vrachtauto vervoeren naar het 3700 kilometer verder wes telijk gelegen federale centrum voor radioactief afval in Hanford in de staat Washington. Die route, waaraan 700.000 mensen wonen, moet dan door 1700 met afval gela den vrachtauto’s worden afgelegd. christenen van werden beschuldigd handelaars in blanke slavinnen te zijn. Het gerucht ontstond als zovele geruchten zonder enige grond en het werd beschouwd als een school voorbeeld van het soort van middel eeuwse paniek, die zich in de tijd van de massamedia van een ge meenschap kan meester maken. In de jaren ’70 werden gelijksoortige uitschieters tegen „kleine joden” vastgesteld in plaatsen als Amiens en vliegtuigen zijn bovendien van steeds zwaarder kaliber geworden. Het streven van de Waddenvereniging is erop gericht de militaire activiteiten geheel te doen verdwijnen. Vanaf het allereerste begin heeft de Waddenvereniging zich hier mee beziggehouden. De activiteiten van de fensie behelzen onder meer de marinebasis Den Helder met verscheiden vaar-, vlieg-, en schietactiviteiten. Op het zuidpunt van Texel ligt het Amphibiseh Oefenkamp, waar de marine landingsoefeningen houdt. Het noorden van Texel ondervindt veel overlast van de oefeningen op de Vliehors. Hier op het oostelijk deel van Vlieland oefenen NAVO-luchtmachten met straalja gers in het aanvallen van gronddoelen. Daarbij wordt geschoten met boordkanon- nen en raketten en worden bommen en granaten afgeworpen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie. 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02650-15437 en 16450 postgiro. 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES. telefoon 023-31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 De NRC concludeert in een juist verschenen, voorlopig rapport over de mogelijke gevaren voor het mi lieu van een complete schoonmaak operatie, dat de voordelen van zo’n operatie ruimschoots opwegen te gen de gevaren. Het onderzoek is het resultaat van zes maanden on derzoek. Maarde NRC heeft juist wegens het „bijna-ongeluk” wel he vige kritiek te verwerken gekregen van onder andere de presidentiële onderzoekscommissie-Kemeny en ernstig aan geloofwaardigheid in geboet. jaarlijkse natuurlijke achtergrond straling). Op 15 augustus maakten enkele vrijwilligers een tweede inspectie tocht door het gebouw. Zij moesten vroegtijdig naar buiten, omdat zij het te warm kregen: hun lichaams warmte kon niet door de bescher mende kleding heendringen. Zij na derden echter wel het water met stralingsmeters op telescopische hengels tot op enkele meters en maten een straling van veertig rem per uur. De eigenaar van de kerncentrale, Metropolitan Edison, vreest nu dat de ontsmetting van het gebouw veel meer tijd zal vergen dan de door de NRC becijferde 200.000 tot 400.000 manuren, als iedere arbeider slechts een half uurtje onafgebro ken in het gebouw kan verblijven. Het openen van het drukvat en het daaruit verwijderen van de brandstofstaven worden als het water eenmaal uit het gebouw is verwijderd eveneens een zeer ge vaarlijk en moeizaam karwei. Naar schatting 30 procent van de brand stofstaven is opengebarsten of ge- K A.~.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4