rg Documentatiecentrum staat model voor te Velsense scholen Deel stationsgebouw ingewijd als Praathuis ,,De Zwijger •s I w fed H plein 1945 deze week PINKENVERKOOP VOOR PAROCHIEKAS ET BÈaiSSfi H II Trampoliner Bert Dammers kampioen van Nederland 5 - 1980 M A A N D A G 1 3 OKTOBER 4 SPONTAAN PROTEST NA AANRIJDING IN DRIEHUIS Sint Franciscusschool werkt aan nieuw systeem F VAST HONK VOOR SANTPOORTS BELANG nt Hi P' lakïnihaL 11 ml H liïï I b Ir ML ft IJMOND (Van een onzer verslaggevers) I Aanzet I Heftige pleidooien voor afslui ting, via de Dorpsraad Driehuis tot de gemeente gericht, lever den tot dusver niet meer dan een toezegging op waarmee de actie voerders van dit moment geen genoegen nemen. Leerboekje VELSEN. Inwoners van Driehuis gaven in het afgelopen weekeinde door een gedeeltelij ke wegblokkade blijk van hun ongenoegen over de situatie aan de smalle Kwekensteinsweg. Dagelijks benutten circa dui zend personenauto’s deze weg verbinding als sluiproute. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het documenta tiecentrum van de Sint Franci scusschool in IJmuiden is uitge kozen als model voor Velsense kleuter- en lagere scholen, die op voorstel van de Openbare Biblio theek een dergelijke afdeling wil len inrichten. Alle kleuterscholen en 14 lagere scholen hebben gere ageerd op het initiatief van de bibliotheek een basisdocumenta- tie aan te schaffen ten behoeve van het onderwijs. De gemeente stelt hiervoor een krediet be schikbaar. rr u. l t Actievoerders zetten sluipverkeer klem op smalle Kwekensteinsweg eenrichting- met grond- Het kernthema van de actie zal betrok- nr id >5.00 Kinderen in het documentatiecentrum zoeken informatie kJ te kunnen treffen voor de jeugd, aldus de voorzitster. Concrete plannen hiervoor werden echter niet aangekondigd in de toespraak. ankele □ectie- oesten lat zij laams- ischer- Zij na- r met pische srs en g rem ijdens iltelijk empe- eedui- In één adem met een documentatiecen trum noemt de heer H. Boddeke, hoofd van de school, het projectmatige onder wijs. De introductie van de zogenoemde wereldoriëntatie in het begin van de ze ventiger jaren gaf het onderwijsteam ge legenheid af te rekenen met het traditio nele onderwijs. IJMUIDEN. Bert Dammers van de Turnvereniging IJmuiden legde zaterdag Handvat voor het spontane protest, een wegblokkade gedurende korte tijd vrijdag en zaterdag, was een aanrijding met ernstig letsel in de avond van 30 beslag op het Nederlandse kampioen schap trampolinespringen bij jongens on der de twaalf jaar. Zowel in de verplichte als de keuze- ronde bleef hij zijn naaste concurenten van turnvereniging Pro Patria voor. Het laatste onderdeel verliep overigens niet geheel vlekkeloos. Volgend jaar komt Bert Dammers uit in een hogere klasse, de jeugdturners. Het meeste werk, dat verricht moet wor den om het centrum als model te laten functioneren, is gemoeid met het aanpas sen van het opzoeksysteem. De school hanteerde in de loop van de jaren diverse methodes. In samenwerking met de Open bare Bibliotheek wordt alle documentatie ingepast in het Siso-systeem dat gehan teerd wordt in alle openbare bibliotheken. De in te richten documentatiecentra voor de scholen bestaan uit basismateri aal. In geval er behoefte is aan uitgebrei- dere informatie kan een beroep gedaan worden op de openbare bibliotheek. De aangevraagde informatie wordt zonodig naar de diverse scholen gebracht. De aanzet tot het inrichten van een documentatiecentrum was het gevolg van het zoeken naar een andere manier van lesgeven. Alles wat er aan informatiema teriaal op school te vinden was, werd bij elkaar gebracht. Ouders van de leerlingen zijn vanaf het begin betrokken geweest bij het inrichten van deze afdeling. punten tekort. „De leerboekjes sloten niet aan bij de actualiteit, speelden niet in op de interesse van het kind en waren te eenzijdig. Ze hebben plaats moeten ma ken voor een leer/werkplan, waarin het zelfstandig werken van de kinderen op de eerste plaats staat. Vroeger „behandelde” ik Frankrijk. De kennis bleef een paar maanden hangen, maar daarna kon ik overnieuw beginnen. Nu geef ik een inlei ding over een bepaald onderwerp en de leerlingen gaan daarna zelf aan de slag. Ze leren informatie op te zoeken en de kennis te formuleren. Kortom ze zijn ac tief betrokken bij het leerproces. Het do cumentatiecentrum speelt daarin een cen trale rol”, aldus de heer Boddeke. september op de kruising P.C. Hooft- laan-Marnixlaan. Een 10-jarige fietser werd hier door een auto geschept en vertoeft nog steeds in het Zeeweg Zie kenhuis met een schedelbasisfractuur en diverse kneuzingen. kenen ook aan gemeentekant inmiddels genoegzaam bekend zijn. De Kweken steinsweg leent zich eenvoudig met voor autoverkeer van welke intensiteit dan ook. Zeven jaar geleden werd hierover vanuit Driehuis voor aan de bel getrok ken. Van eerdergemeld dagtotaal (dui zend auto’s) passeren vierhonderd auto- moblisten de smalle weg gedurende de avondspits die vrijdag gekozen was voor de eerste protestactie. De Kwekensteins weg is vanuit oostelijke richting (Huize Beeckestijn) toegankelijk voor autover- De onthulling zaterdag van het naam bord dat over de nieuwe gemeenschaps- bestemming van de vroegere vrachtgoed- ruimte in het stationsgebouw geen enkele twijfel laat bestaan. lactief imaak dl de oeren r wes- itrum 3rd in route, onen, gela agd. rrrr^ nHjrwj 15,90 15,85 >0.00 10,70 13.00 0,80 nir ur Volgens de heer Boddeke schoten de methodes met een leerboekje op tal van ntrale, iu dat w veel oor de 00.000 beider gebro- ijven. zat en in de Is het uw is ter ge- Naar brand- of ge- verklaren voor sluipverkeer. Het uitge reikte kattebelletje sloot met het vrien delijke maar dringende verzoek „in het vervolg liever een andere rijroute te nemen”. Het landelijke sluipweggetje is in maart van dit jaar in avond en nacht wèl tijdelijk autovrij geweest om parende padden een veilige oversteek te verzeke ren. Wat meesmuilend wordt daaraan herinnerd op spandoeken gedurende de gevoerde actie. Teksten luidden: „Af sluiting. Wel voor padden, niet voor in de or op- le bo- Iwater itting- deelte n be- ?e (15 m een doen IC en inlijk” eactie atting activi- het SANTPOORT-ZUID. Nogal onwillig gaf het nieuwe ontmoetingscentrum in het oude stationsgebouw Santpoort-Zuid z’n naam ’t Praethuis „De Zwijger” prijs bij de officiële opening afgelopen zater dag. De onthulling was voorbehouden aan J. Voskamp en K. van Berendonk, die beiden de uit maar liefst 103 inzendingen gekozen naam hadden bedacht. Nabij de kruising Jacob van Lennep- laan/P.C. Hooftlaan stonden actievoer ders opgesteld toen vrijdag op het eind van de middag de eerste automobilisten vanaf de Kwekensteinsweg in zicht kwa men. Uitgereikte stenciltjes meldden de betrokken bestuurders de recente harde feiten. De aanrijding van 30 september waaraan gekoppeld de noodzaak de Kwekensteinsweg voorgoed taboe te Tussen deze aanrijding en de ver keersdrukte op de Kwekensteinsweg wordt door de actievoerders direct ver band gelegd. Begeleid door het plaatselijke muziek korps „Wilhelmina” zongen de vele be langstellenden het toepasselijke „Op een klein stationnetje”, waarna men het nieu we home in feestelijke stemming kon be wonderen. In haar openingswoord dankte mevrouw E. van Heerde, voorzitster van de Vereniging Santpoorts Belang, onder meer degenen die hun vrije tijd offerden om de vervallen loods in een gezellige ruimte voor de gemeenschap te herscha pen. Omdat jongeren de zaal niet als ont moetingscentrum mogen gebruiken hoopt men, in samenwerking met het Wijkcomi- té Santpoort-Noord, elders voorzieningen Over belangstelling van de Santpoor ters voor hun nieuwe buurthuis heeft de vereniging zeker geen klagen. Door de zeer vele aanmeldingen voor de kursussen en bijeenkomsten in het nieuwe honk ver wacht men al spoedig het programma met een aantal aktiviteiten te moeten uitbrei den. Het eerste ontmoetingscentrum van Santpoort-Zuid lijkt daarmee al bij voor baat een daverend succes. Vast staat dat de Santpoorters voortaan om meer dan één reden trots kunnen zijn op hun ongemeen fraaie stationsgebouw en... moeilijk te vinden is het zeker niet! De twaalfde pinkenveiling die zater dag ten bate van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bij stand te Santpoort-Noord werd gehou den is weer succesvol verlopen. On danks de malaise in de veehandel door stagnatie in de vleesexport verwissel den de tien voorgebrachte pinken vlot en voor redelijke prijzen van eigenaar. Nadat veilingmeester Kees Duineveld eerst de hele handel in één koop had aangeboden, en ontdekte dat daar geen gegadigden voor waren, werden de koe beesten per stuk aangeboden en ging de eerste pink voor 1350 gulden van de hand. Naar later bleek was dit tevens de goedkoopste pink want de volgende dieren brachten rond de tweeduizend gulden en meer op. De duurste pink veranderde voor 2450 gulden van eige naar. Als laatste kwam een vaars (jon ge koe) aan bod die woensdag via een keizersnee was bevallen. Dit dier deed 1975 gulden; het kalf dat ze ter wereld had gebracht ging weg voor 625 gulden. Het duo vormde met een gezamenlijke opbrengst van 2600 gulden de succesvol ste aankoop van het pinkencomité. Dit onderdeel van de verkoopdag werd af gewikkeld nabij het kerkgebouw aan de Frans Netscherlaan. Nadat pastoor Wuste alle medewerkers aan de veiling Niet zozeer viel de keus op de Franci scusschool omdat de school over de meest uitgebreide documentatie beschikt als wel over de meest gevarieerde informatie, het bijeengebrachte materiaal bestaat naast boeken uit honderden diaseries, encyclo pedische kaarten, radioprogramma’s wandkaarten, stempels, knipsels en vitri nes met opgezette insecten. Bovendien beschikt de school over een ruimte die alleen gebruikt wordt voor dit doel. Begrotingscommissies. De vergader- agenda voor het Velsense gemeentehuis^ staat voor deze week helemaal in het teken van de naderende begrotingsbehan deling. Negen onderdelen van de gemeen tebegroting 1981 worden behandeld in af zonderlijke bijeenkomsten van de begro tingscommissies. Maandag komen aan de orde de hoofdstukken personeelszaken (14.00 uur) en algemene zaken (16.00 uur)-' Dinsdag komen aan de beurt de thema’s Verkeer en vervoer (19.00 uur) en econo mische zaken (20.30 uur). Onderwerpen voor woensdag: Milieuza ken (15.30 uur), Volkshuisvesting (19.06'- uur) en Ruimtelijke ordening (20.30 uurV Aan de hoofdstukken Bedrijven en Recre- atie/toerisme wordt vrijdag aandacht be steed (achtereenvolgens 14.00 en 16.00 uur). Commissie bedrijven. De commissie bedrijven vergadert woensdagmiddag om twee uur. Behandeld wordt een brief van de huurdersvereniging Velsen waarin een pleidooi voor volledige subsidiëring van woningisolatie waarmee doorberekening daarvan in de huur achterwege kan blij- ven. Gevraagd wordt met de voorgestelde subsidieverhoging, inmiddels doorge speeld naar het Ministerie van VRO, adhe sie te betuigen. Commissie recreatie/toerisme. In de commissie recreatie/toerisme, woensdag middag 15.30 uur in vergadering bijeen, wordt mondelinge informatie verstrekt over het basisplan Spaarnwoude. Hier voor is uitgenodigd ir. J. J. Vonk van het projektbureau Spaarnwoude. Raadsvergadering. Velsens gemeen- teraad komt donderdagavond om half acht in vergadering bijeen. Een bedrag van 4,5 ton is nodig voor isolatiewerk- zaamheden (thermopaneglas, spouw- muurbehandeling) aan de bejaardencen tra. De Moerberg en Breezicht, beide te IJmuiden. Hiervan wordt per tehuis een bedrag van ruim 3700 gulden als onrenda bel deel van de investering onttrokken aan de algemene bedrijfsreserve. Een principe-uitspraak wordt gevraagd over invoering van het leervak dansex- pressie aan de IJmuidense Pleiaden- school en zogenoemd bewegingsonder wijs aan de L. P. Krijgerschool in Velsen- Noord. Voor de bouw van een showroom met twaalf etagewoningen aan de Santpoortse Hoofdstraat (Plan-Van der Velden) is bij ontbreken van een bestemmingsplan een voorbereidingsbesluit noodzakelijk. ■Wnrirrjrrrr'r” Ti'jTjlT'nu had bedankt voor hun aandeel aan de veiling riep veilingmeester Kees Duine veld alle aanwezigen op om naar de gymzaal aan de Terrasweg te gaan waar vele geschenken bij opbod „ver- pierd” zo den worden. Ook hier heerste een gezellige sfeer. I L keer, aangegeven spijlen. leis wat door geanimeerd en slagvaar dig bieden op de aangeboden goederen in de hand werd gewerkt. De uitgestal de artikelen, gebruiksartikelen en „koopjes” in natura, gingen hier door de bank genomen eveneens voor goede prijzen weg. Beeld van de protestactie in het weekeinde op touw gezet onafhankelijk van de Dorpsraad Driehuis. Actievoerders posteerden zich vrijdag tijdens de avondspits aan de westkant van de Kwekensteinsweg. Zaterdagochtend om elf uur trokken deelnemers aan de actie voor hetzelfde doel opnieuw de straat op. kinderen?” en „P.C. Hooftlaan: P.C. Ra cebaan”. De Dorpsraad Driehuis distantieert zich intussen met nadruk van de actie die tegen de achtergrond van een ge meentelijke toezegging (afsluiting voor verkeer uit oostelijke richting) „impul sief’ en zelfs „overbodig” wordt genoemd. Een woordvoerder: „Voor een auto vrije Kwekensteinsweg hebben wij de gemeentelijke toezegging zwart op wit. Daarmee valt in feite niets meer te be vechten al kun je bij trage nakoming van die belofte natuurlijk vraagtekens plaatsen”. Automobilisten komend van de Kwe kensteinsweg namen de actie in het weekeinde voor lief zonder merkbare wrevel. Slechts een enkeling omzeilde de gedeeltelijke blokkade door met een nors gezicht vol gas te geven. Auto’s van actievoerders pal langs de rijbaan neergezet, bemoeilijkten de doorgang bij de ingang van het dorp op het tijd stip van de actie vrijdagmiddag en za terdag. i ■W, v# jak

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5