Zo nodig grenzen dicht Schmidt terug van vakantie voor overleg Na crisis over bezuinigingen Brood vier CDA-wethouders cent duurder Haarlem treden af Op korte termijn nadere studie Union Oil: haast met olie pijp naar IJmuiden nijman DR Meubelfabriek 4^7 Oisterwijk toonaangevend in eiken lliMiflis De Pous vraagt Nobelprijs voor oordeel kabinet natuurkunde naar over taak SER twee Amerikanen R VANDAAG HAARLEM Tot de volgende schok R a het woord is aan... agenda pagina 7 Illegalen Topman Randy Crawford En verder weersverwachting Wolkenvelden schrijfmachines il,* hl (ADVERTENTIE) DINSDAG 14 OKTOBER 1980 William Hazlitt: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 290 pagina's i solli- ■rIILMPH KANTOOR-TEKERKAMER-EFFICIENTIE enige linter- jnen. ig; ikelijk Binnen- en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten 11 15,17 2 i met oplei ding. Telefoonbeantwoorders 2, 3,4 SCHILDERIJEN wandplastieken - reproducties Kunsthandel team W 24 DEN HAAG (ANP). Nederlandse wegvervoerders die zes maal de Franse beladingsvoorschriften hebben overtreden, mogen Frankrijk voortaan nooit meer in. Ged. Oude Gracht 46 - Haarlem IJmuider Courant Fransen dreigen wegvervoerders 5, 6,7 (Van onze redactie buitenland) uit Nederland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3. I ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) van het KMNI tot morgenavond □ED OUOt ÜHACHl 103 20'1 GNHAAKEM 'El 023 324650 Het Westduitse kabinet zal morgen over de gespannen situatie spreken tegen de achtergrond van de door de Oostduitse partijleider Honecker geformuleerde eis dat West-Duitsland het bestaan van de DDR moet erkennen. BONN (DPA). Bondskanselier Hel mut Schmidt van West-Duitsland onder breekt morgen zijn korte vakantie om het kabinetsberaad te leiden over de jongste spanningen tussen beide Duitslanden. Dit is vanmiddag in regeringskringen in Bonn vernomen. Geheel verbouwd open haardvuur heerlijke afeermuziek dansen Gisteren is de jury begonnen aan de beoordeling van de 1919 inzendingen voor de wedstrijd om de Zilveren Camera, die zaterdag voor de 26ste keer zal worden uitgereikt. De jurering neemt een aantal dagen in beslag. V.l.n.r.: Care! Enkelaar (NOS), Pierre Huyskens (Elsevier), Eef Brouwers (Nieuwsblad van het Noorden), A. Kentie (regisseuse), Wim van Nimwegen en Paul Kwispels (fotograaf in het buitenland). vorderen. Omdat het eigen vervoer geen Franse ritvergunningen nodig heeft, gel den voor deze categorie andere maatrege len. Overbelading leidt dan behalve tot een boete en een proces-verbaal ook tot het aan de ketting leggen van de wagen met een borgsom die kan oplopen tot 10.000 francs (5000 gulden). Union Oil heeft ook diverse andere lo- katies onderzocht, maar is tot de conclusie gekomen dat IJmuiden de meeste moge lijkheden biedt. De komende weken zal gestudeerd worden op een nadere invul ling van het plan waarover de gemeente Velsen informeel ingelicbt is. De terminal (Van onze verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse CDA- wethouders Piet Sikma van sociale zaken en volksgezondheid en Aad Vos van openbare werken en econo mische zaken zijn vanochtend uit het college getreden. die Union Oil wil bouwen, zou moeten verrijzen op een terrein nabij de offshore haven dat eigendom is van het Staatsvis- sershavenbedrijf. Dit heeft de gronden verpacht aan een cementfabriek die ech ter het recht heeft andere bedrijven van de gronden gebruik te laten maken. Union Oil wil de olie na deze verwerkt te hebben per schip naar raffinaderijen in Rotter dam en Amsterdam vervoeren. Mochten de plannen in Velsen op veel verzet stuiten dan zal Union Oil overwe gen het project te annuleren. De maat schappij wil zo snel mogelijk aan de slag en heeft weinig trek in tijdrovende be roepsprocedures. Zie verder plaatselijke pagina's STOCKHOLM. De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse James W. Cronin en Val L. Fitch. Cronin is verbonden aan de univer- stiteit van Chicago en Fitch aan die van Princeton. Volgens de Zweedse Academie van We tenschappen is hun de prijs toegekend voor „de ontdekking van afwijkingen van de fundamentele symmetrie-beginselen bij het uiteenvallen van neutrale K-meso- nen”. Mesonen behoren tot de elementaire deeltjes waaruit de materie is opgebouwd. Andere elementaire deeltjes zijn bijvoor beeld protonen en neutronen. Mesonen hebben een levensduur van slechts een fractie van een seconde. Aan de Nobelprijs voor natuurkunde is een bedrag van 430.000 gulden verbonden. Het CNV is bereid het CDA-plan om de prijscompensatie op 1 januari te vervangen door belastingverlaging te steunen, mits dat een eenmalige zaak is. De andere voorwaarde is dat er een werkgelegenheidsfonds komt. Zie pagina 2 Israel heeft enkele zeer positieve stappen gedaan om het meningsver schil met Egypte in de kwestie van de Palestijnse autonomie te overbrug gen. Vandaag is in Washington het overleg tussen de VS, Israel en Egyp te over dit vraagstuk hervat. Zie pagina 3 ■bete- ait en elijk. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf ƒ20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020456456 9 (van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Maandag gaat de prijs voor brood (van 800 gram) met 4 cent omhoog. De minimumbroodprijs mag met 3 cent worden verhoogd tot 1,46. De bakkers hadden het ministerie van Economische Zaken toestemming gevraagd voor een verhoging van 5 cent. Het ministerie wilde echter niet zover gaan. Veel bakkers werken naar hun zeg gen met verlies, omdat de bloemprijs voortdurend stijgt Wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Minimumtemperatuur onge veer 3 graden. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Tot matig toe nemende wind uit noordoost tot noord JO8 DE QRAAFF Gierstraat 47. Tel. 312801 Hlem Het adres voor al uw omlijstingen Dat Schmidt zijn vakantie voor dit kabi netsberaad onderbreekt, is een teken van de bezorgdheid bij de Bondsregering om de verslechtering van de betrekkingen, aldus een woordvoerder. zie ook pagina 3 Daarmee heeft een ernstig politiek me ningsverschil over de wijze van bezuini gen zijn climax bereikt. Breekpunt vorm de het vooruitschuiven en schrappen van werken in het gemeentelijk investerings plan. Een meerderheid in raad en college van PvdA, WD en D‘66 wil in de periode ’81 tot en met ’85 voor 25 miljoen aan wer ken in het investeringsplan vooruitschui ven om zodoende guldens vrij te maken. De CDA-fractie in de Haarlemse raad wil niet verder gaan dan een bedrag van tien miljoen gulden. Belangrijkste argument bij die zienswijze is dat door verschuivin gen in het investeringsplan de werkgele genheid in Haarlem en omgeving nadelig zou worden beïnvloed. Het college van B. en W. heeft vanochtend twee uur beraads laagd alvorens de beide CDA-bewindslie- den hun aftreden bekend maakten. In een eerste reactie verklaarde burge meester Jan Reehorst het vertrek van Sikma en Vos te betreuren. „Dit is niet goed voor een bestuur, maar we moet verder leven met de harde politieke fei ten.” Uitstel van de begrotingsbehande ling acht Reehorst niet meer van belang, „gezien de onwrikbare standpunten van partijen”. -- De moderne kennis van de aardkorst en haar gedragingen, met snelle stappen ge vorderd mede door de uitvinding van nieuwe technieken en onderzoekmetho den, is desalniettemin onmachtig om aardbevingen te voorspellen. Wel kan zij „schokgevaarlijke” zones op de wereld zeer nauwkeurig bepalen waarbij de sinds eeuwen nauwkeurig geregistreerde ram pen en schokbewegingen van mindere omvang bijdragen tot de geografische en cartografische vaststelling van aardbe- vingsgebieden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. W. de Pous, voorzit ter van de Sociaal-Economische Raad (SER), heeft de regering in een brief aan premier Van Agt om een oordeel gevraagd over een aantal veranderin gen die de SER in zijn taak wil zien aangebracht. Zo wil de SER met regering en parle ment de mogelijkheid nagaan om te adviseren over initiatief-wetsontwer- pen van kamerleden. De raad wil ver der een duidelijker gedragslijn van de minister van Financiën, wat betreft hun verplichting om bij de SER om advies te vragen. Die verplichting, die nu voor een aantal bewindslieden bestaat, wil de SER daarnaast uitgebreid zien tot de ministers van Onderwijs en Weten schappen en van Wetenschapsbeleid, voor zover het om maatregelen gaat die ook een belangrijke sociale of eco nomische betekenis hebben. Randy Crawford zingt al een kleine tien jaar. werkte onder meer samen met George Benson en Cannonball Adderley en opereert in het overgangsgebied tussen r b, jazz, gospel en blues. Deze fantastische zangeres, die haar bekendheid dankt aan de meeslepende ballad One Day I'll fly away, treedt donderdag in Am sterdam op. Zie verder de kunstpagina Het gebied IJmond was vele weken achtereen wijkplaats voor grote groepen illegaal in ons land verblij vende buitenlanders. De Kritische Gemeente IJmond sprong in de bres voor de bedreigde groep. Publiciteit hieromheen bracht een pittige dis cussie op gang. Zonder overigens enig effect op de levenssituatie van de betrokkenen. Een KG.IJ.-mede werkster komt in een terugblik tot die slotsom. Zie verder de streekpagina’s Velsen krijgt een kerkelijke topman binnen zijn grenzen in de persoon van Dr. P. Vriens. Na diens vrijwillige ontslag als secretaris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, voort spruitend uit onvrede met de gang van zaken, ligt voor hem een taak te wachten als teamleider in de IJmui- dense parochies H. Gregorius en H Laurentius. Zie verder de streekpagina s Parijs heeft tot deze verscherpte maat regel besloten, omdat Nederlandse weg vervoerders zeer vaak zondigen tegen het maximaal toegestane laadvermogen van 38 ton in Frankrijk. De Fransen vinden dit oneerlijke concurrentie. Ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben dit onlangs te horen gekregen tijdens een gesprek in Parijs met collega’s van het Franse ministerie van Transport. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat vandaag meegedeeld. Wie het maximaal toegestane laadver mogen overschrijdt krijgt een proces-ver baal en een boete. Maar daarnaast komen er andere maatregelen. De eerste en de tweede overtreding worden afgedaan met een waarschuwing. Wie een derde overtre ding begaat, wordt de toegang tot Frank rijk voor een maand ontzegd. De vierde overtreding betekent drie maanden, ont zegging van de toegang tot Frankrijk. De vijfde overtreding leidt tot zes maanden ontzegging. Overbeladingen van minder dan vijf procent worden op technische gronden buiten beschouwing gelaten. Bij overbela dingen tussen vijf en tien procent, wordt het systeem na vier overtredingen van kracht. Frankrijk kan een wegvervoerder de toegang ontzeggen door geen Franse rit vergunningen meer te geven of terug te OPEN: 20.00-02.00 uur Zonder uitzondering betreuren de wet houders van PvdA WD en D‘66 het aftreden van hun CDA-collega’s. Wet houder Paul Captijn (D‘66) die vanoch tend nog een tussenvoorstel lanceerde om de begrotingsbehandeling uit te stellen: „Er zijn té vroeg té harde posities inge nomen.” Wethouder Wim Mensink (PvdA) van financiën verweet zijn CDA-partners in het dagelijks bestuur van Haarlem het college „voor 't blok te hebben gezet”. Evenals zijn liberale collega Ton Thuis sprak hij van een „ultimatum” van de zijde van de christen-democraten. Thuis voegde daar nog aan toe te betreuren dat het CDA in Haarlem „de moeilijkheden van een pijnlijke bezuinigingsoperatie uit de weg gaat.”. De wethouders Vos en Sikma zullen hun vertrek vandaag nog schriftelijk aan de burgemeester meedelen. De komende twee weken handelen zu hun lopende za ken af. In de eerstvolgende gemeente raadsvergadering moet een tweetal opvol gers gekozen worden. IJMUIDEN. De Amerikaanse oliemaatschappij Union Oil wil op korte termijn een nadere studie in stellen naar de mogelijkheden om in IJmuiden een oliepijpleiding aan te landen. Deze zou de verbinding moe ten vormen tussen een boorplatform op de Noordzee en een in IJmuiden te bouwen terminal. De onvoorstelbare gevolgen van de aardbeving in de Algerijnse stad El As nam zijn voornamelijk te wijten aan het volkomen onvoorbereid zijn van autoritei ten en bevolking, ofschoon noordelijk Al genje deel uitmaakt van een primair ge- vaarsgebied. Het feit dat aardbevingen niet te voorspellen zijn, rechtvaardigt die betrekkelijke zorgeloosheid niet helemaal Wie het Nederlandse Deltaplan en de daarin reeds verwezenlijkte waterwerken bekfjkt, zal tot de conclusie komen dat de onvoorspelbaarheid van spring- en storm vloeden hier niet heeft verhinderd om een kostbare defensieve kustversterk ing aan te leggen, die misschien eens in de vijftig jaar de waterwolf buitenhoudt, maar door iedereen als volkomen verantwoord (ook wat de kosten betreft) .wordt geaccep teerd. Natuurlijk is de verdediging tegen aard bevingen heel wat moeilijker, omdat de ■chokken nu eenmaal niet zijn tegen te houden. Wat echter wél kan, dat zijn twee ifdoende voorzieningen. Ten eerste: geen grote bevolkingsconcentraties bouwen boven op de aardbevingsgordel. Ten twee de: de wijze van bouwen in de omgeving van de gevaarszones aanpassen aan het geweld dat kan worden verwacht. Het enorme aantal doden in El Asnam is mede veroorzaakt door de gigantische opeen- itapelingen van zwaar puin, betonblok ken en gewapende betonvloeren, die met het bouwsel waarin zij zijn aangebracht Ineenzakken en alles wat onder hen leeft ik het ware platpersen. De betonnen hoogbouw, afgekeken van westerse bouwmethoden en uiteraard •nel, goedkoop en met ongeschoolde ar beidskrachten te verwezenlijken, is een concessie aan de veiligheid. Er zijn bouw methoden ontwikkeld die in deze streken grotere ontsnappingskans zouden bie ten, maar deze zijn te duur. Hier blijkt weer de betrekkelijkheid van de term ■duur*'. Wanneer een stad als El Asnam met de grond gelijk geschokt wordt is de Khade (het verlies aan geld) vele malen groter dan wanneer „duurdere” maar vei liger en stabieler methoden zouden zijn gevolgd. Lichte bouw met toepassing van •luminium en hout, die minder funda- mentwerk vergt, maar meer ruimte en meer materiaalkosten veroorzaakt, zou duizenden levens hebben kunnen sparen. Toch ziet men bijna overal ter wereld waar aardbevingen schering en inslag ójn, hoe men na de ramp weer moeizaam beton op beton stapelt en daar mensen in •topt tot de volgende schok. In Algerije komt men geen ruimte tekort, dus hoog bouw is niet nodig. Nu de halve wereld te hulp snelt om te helpen bij de ramp, rijst de vraag of die halve wereld dat geld niet bad kunnen lenen aan Algerije’s, als er tenminste van dat land uit efficiënte en intelligente pogingen waren gedaan om °P basis van Algerijes onmetelijke aard- JMvoorraden een goed financieringsbe- «id te voeren, dat op het welzijn van de bevolking was gericht ■HUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wie zich geen vijanden durft de maken, krijgt ook geen ware vrienden. s 4 A F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1