Centrums karikaturale knap voortgezet Dagboek van een gek niet wezenlijk nieuw Verstilde sfeer ballet Van Schayk in Caballero Filter. serie Ritmesectie ijzersterk en uitdagend Meesterlijk spel bij homogeen trio In Chiaro-scuro zuivere vormen dramatisch uitgewerkt Bloembollen nü planten Vondelprijs voor Van Wilderode ■■■mei °/z donderdag Onderhoudend toneel met boeiend slot 19 19 8 0 OKTOBER 1 6 Frankl-Pauk-Kirshbaum Types uit eerste deel Loopbaan en Liefde uitgebouwd I ’t Is nu de tijd om bloembollen in uw tuin en balkonbak te planten. U plant dan de zeker heid van een voorjaar vol kleur en fleur. Doen. .etnbi IN nn. KUNST AMSTERDAM. Elke keer dat je Archie Shepp hoort en ziet spelen doorbreekt hij het ver wachtingspatroon dat hijzelf door de jaren heen bij het publiek heeft opgebouwd. Het is juist dat i pikante vermogen om de omstan- 1 digheden en zijn gemoedsstem ming van invloed te laten zijn op het concertevenement dat Shepp uittilt boven andere tenorgigan- ten. Daarbij komt dat deze sleu telfiguur in de geschiedenis van de moderne jazz naarmate hij ou der wordt aan status nog lijkt te winnen. Archie Shepp stelt zijn publiek altijd op proef ngen 4n ALWIN BAR JOHN OOMKES. (ADVERTENTIE) W KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) l JAN BAART Smaak voortwee HAARLEM. In deel twee van de serie Loopbaan en Liefde, het lunchpauzeprogram- ma van Centrum, stuit Hardien de Wit op het fenomeen homoseksualiteit. De serie krijgt hiermee een maatschappelijke verdieping, die maakt dat deel twee nog beter is dan deel 1. Goed, Shepp dus, heeft zijn publiek en toch weet hij dat telkens opnieuw andere aspekten van zijn persoonlijkheid te laten zien. De ene keer is hij opgefokt, dan zindert hij van woede of is galanterie zijn handelsmerk; in het BIMhuis bepaalt een mengeling van rustige zelfverzekerdheid en een vriendelijke mate van communica tie met het publiek zijn handelingen. Al de manier waarop hij opkomt is typisch Shepp. Zijn beide saxen stemt hij bij de piano en bij die noodzakelijkheid zwijgt zijn gehoor alsof er iets heel belangrijks plaatsgrijpt. Belangrijk is dat het verhaal boeiend genoeg is om de aandacht gevangen te houden, Het eenvoudige kantoorklerkje lijkt een nogal eenzaam mens, dat zijn dagdromen ’s avonds langzamerhand in waandenkbeelden ziet overgaan. Zijn lief devol verlangen gaat uit naar de bekoor lijke dochter van z’n chef en hij legt het aan met haar hondje om wat meer over Het mag dan ook niemand verwonderen dat de. zalen ook ditmaal overvol bezet zijn als hij door het land toert. In het BIMhuis werd het verscheidene mensen te veel, waaronder uw criticus. Een flauwgeval len meisje moest zelfs haastig worden afgevoerd. Dat is ook zo. De manier waarop hij gaat zitten, het kontakt voelt eh daarmee aan de gang gaat verraadt Shepp’s grote Archie Shepp komende weken nog in Edam en Haarlem voor concerten verraadt groot inlevingsvermogen. (Foto Lex van Rossen) Op het muzikale vlak heeft Van Schayk zich laten inspireren door de componist Carlo Gesualdo. Op canzon franzese, een clavecimbelwerk, laat de choreografie de introductie van het ensemble zien: zeven dansers en zeven danseressen als twee in lijnformatie harmonisch tegenover elkaar bewegende groepen. Het daarop volgende madrigaal lo pur AMSTERDAM. Bij het Nationale Ballet is woensdagavond een nieuw ballet in première gegaan, een fraai en doordacht werk gemaakt door Toer van Schayk. Hij koos hiervoor als titel Chiaro-scuro, de Italiaanse term voor het contrastrijke licht donker effect uit de schilderkunst, dat we in ons normale spraakgebruik kennen onder de Franse naam clair-obscür. Natuurlijk is er daarna ook het echte spel, het serieuze vak. Ditmaal komt Ar chie langzaam bouwend op gang. Hij zoekt, rijgt akkoorden en triolen aaneen, kleurt bij met half- en boventonen, onder zoekt, het instrument, bijna dwingend, de grenzen van thematische elasticiteit op en bouwt dan naar een climax toe. Vanuit de sfeer van vriendelijkheid groeit dan toch zo’n ogenschijnlijk vrije manier van bla zen, waarbij associatief geïmproviseerd wordt, uit tot een spannend concert, waar in opnieuw de bop en ballad niet gemeden wordt. inlevingsvermogen. Hij legt zijn rietin- strumenten terzijde en legt heel spiele- risch een kitscherig stukje pianosenti- ment neer dat op een hartelijk applaus onthaald wordt. Voorstelling: Dagboek van een gek, gespeeld door Henk van Ulsen. Auteur Nicolai Gogol (1809-1852). Beweging Leon Koning. Toneelbeeld Coen van Lith. Kostuum Henny Scholten. Première Nieuwe de la Martheater, Amsterdam, 14 oktober 1980. Gesualdo is ook de inspiratiebron ge weest voor Jan van Vlijmen bij diens compositie Omaggio a Gesualdo per violi- no e sei gruppi strumentali, waarop het laatste deel van de choreografie gezet is. Dit deel heet, „het dispuut”, naar een in de tijd van Gesualdo mogelijkerwijs gehou den twistgesprek over de verhouding man-vrou\v en de liefde. Twee grote pas de deux trekken hier de meeste aandacht. Eén in wat hoekige stijl, door Maria Aradi en Luc Amyot in technische superioriteit verdedigd, en een meer lyrisch gericht duet, door Monique Sand en Bruno Barat in volle overgave uitgevoerd. De 62-jarige Van Wilderode kreeg deze prijs voor zijn vertaling van Vergilius. Hij heeft in het Nederlandse taalgebied de eerste volledige vertaling van de verza melde werken van deze Romeinse dichter gepubliceerd. Aan de prijs van de zogenaamde Ham- burgse F.V.S.-stichting is een bedrag van 20.000 mark (ruim 20.000 gulden) verbon den. De prijs die genoemd is naar de Nederlandse dichter Joost van den Von del (1587-1679), wordt op 14 november uitgereikt. Tot slot volgde nog als toegift het Scher zo uit het tweede Trio van Mendelssohn, zeer fraai, hoewel mijns inziens iets te snel, gespeeld. het lot van deze componist om in het arti stiek fnuikende communistische klimaat te moeten leven, zonder de muzikale vrij heid, die wij hier in het decadente impe rialistische Westen gewend zijn. Tot de geniaalste momenten van dit aan de nazi- terreur referende werk behoort het derde deel, een treurzang, die door de strijkers aangrijpend gespeeld werd, samen met de stokkende akkoorden van de piano, door Peter Frankl bijzonder knap gerealiseerd. Voorstelling: Column, tweede deel van het lunchpauzeprogramma Loop baan en Liefde. Tekst en regie: Peter Romer en Ton Vorstenbosch. Groep: Centrum. Dekor:. Benno de Vries. Met Ellis van den Brink, Egbert van Pari don, Henk Rigters, Jules Hamel, Mar jan Berk, Ingeborg Elzevier. Première 15 oktober 1980 in De Toneelschuur te Haarlem. Daar nog te zien op 22 okto ber. Op 17, 23, 24 oktober in Centrum Bellevue, Amsterdam. Aanvang 12.30 uur, duur ca. 40 minuten. MÜNSTER (DPA/ANP). De Joost van den Vondel-prijs, die verleend wordt voor bijzondere culturele prestaties bin nen het Nederlands-Nederduitse taalge bied, is voor dit jaar toegekend aan de Vlaamse priester, filoloog en dichter An ton van Wilderode, pseudoniem van Cy- riel Paul Coupé die leraar is aan het kleinseminarie in Sint-Niklaas. lukkig wordt het bewegen nooit domine rend. Zo is deze derde Gek als toneelbelevenis zeker de moeite waard voor wie de eerste twee versies niet heeft gezien. En wie Het Dagboek van een Gek wel eerder zag, kan er vanuit gaan ook nu een uitstekende voorstelling te zien, zonder meer. Afgezien van de mislukte ceiloilageolet- ten in het begin (maar die zijn dar. ook wel beestachtig moeilijk, en dan ook zo open geschreven), werd ook het tweede Sjosta- kowitsj-trio weer meesterlijk gespeeld. Zoals gewoonlijk bij Sjostakowitsj is ook dit stuk weer een mengsel van genialiteit en banale plekken. Het was nu eenmaal Toch heeft de nieuwe voorstelling me een beetje teleurgesteld, ook al heb ik Van Ulsens afgewongen toneelspelen met ple zierige aandacht zitten volgen. Neen, het gaat meer om de manier waarop De Gek nu weer gespeeld wordt. Het ambtenaar tje dat we nu zien verschilt in wezen niet veel van de twee vorige voorstellingen, ligt daar wat karakterisering betreft zo’n bee tje tussenin. Iets wezenlijk nieuws is er in deze derde versie van Het Dagboek van een Gek dus niet bereikt. Zelden ook hoort men een musiceren waar alles zo wordt uitgespeeld. Mis schien dat het Andante ietwat langzaam was (de componist schrijft er Con Moto bij), maar het spel was hier dermate su bliem (de laatste variatie was onvergete- het voorwerp van zijn liefde te weten te komen. Dat hij dan nog niet helemaal van realisteitszin beroofd is, laat hij weten wanneer hij ons meedeelt hoe hij van het dier te weten kwam op welk een laatdun kende manier de meesteres over hem spreekt. Gogol beschrijft het proces van het af glijden naar totale krankzinnigheid knap en geloofwaardig en het spel van Henk van Ulsen draagt er zowaar toch toe bij dat je de beelden die de gek oproept steeds helderder voor je gaat zien. Vooral z’n aankomst en verblijf in de psychiatri sche inrichting leveren prachtige momen ten op. De gek waant zich dan köning van Spanje, hoewel het toch door z’n kop maalt dat er iets niet in orde is. Een toneelvondst is dan dat het plastiek dat in deze voorstelling lang niet altijd met zin gebruikt wordt, als het ware verglijdt van koningstroon naar kinderstoel. Het vormt De grotere rollen hebben in de serie duidelijk het voordeel dat je ze sneller leert kennen, want deze opzet moet het hebben van vaste gebaren en uitspraken, die je gaat herkennen, ongeveer zoals dat bij strips het geval is. Hardien is nu een oude bekende, Axel (Jules Hamel) wordt dat nu ook, hij ontwikkelt zich tot een geniale hypochonder. Henk Rigters had al een aardige vorm voor de tv-programma- leider Wiebe, bestaande uit iets te extreme woordkeus („Hardien, je bent de crème de la crème”). Marjan Berk gaf een prima AMSTERDAM. Het is nooit eenvou dig voor drie gerenommeerde solisten om samen een werkelijk homogeen pianotrio te vormen. Ieder heeft zijn eigen vertrek punt, gevormd door langdurige podium- ervaring. Het trio Frankl-Pauk-Kirsh- baum echter heeft aan deze opgave ruim schoots voldaan. Als Trio hebben zij trouwens ook al een tamelijk lange loop baan achter de rug, daar zij al in 1972 hun eerste concert samen gaven. Sinds dien behoren zij tot de meest gevraagde ensembles. Daar komt dan nog bij, dat zij alle drie magnifieke musici zijn, zodat er dan wel weinig te wensen overblijft. 80 A a Het karikaturale karakter van Loop baan en Liefde zorgt ervoor dat het onder werp vrolijk benaderd wordt. Een voor beeld: Hardien, grande dame van de Ne derlandse televisie geworden, past een nieuwe creatie van de lesbische modeont werpster Adrienne Malawi. Ze noemt Adrienne „een mopperpot”, schrikt dan, en zegt „sorry dat ik pot zei”. Misschien ziet het er op papier niet zo grappig uit, maar gebracht met de brutale onschuld van Hardien is het dat wel. Van een Mary Hartman, imitatie ontwikkelt Hardien (El lis van den Brink) zich in dit tweede deel tot iets heel eigens, een burgertrut, maar goudeerlijk en met het hart op de tong. Ik vermoed dat velen van ons, hoe progres sief we ons ook voelen, denken wat Har dien zegt, en dat maakt haar optreden des te leuker. een ontroerend slot van een voorstelling die in z’n totaliteit nog moet groeien. Henk van Ulsen heeft de regiesteun ditmaal ingeruild voor meer accent op het bewegen. Choreograaf Leon Koning stond hem daarbij terzijde. In een sculp- tuur-achtig bouwsel, waarachter vertikale jalouzieën, laat Van Ulsen tekst en bewe ging steun bij elkaar vinden. Soms lukt dat perfect, vaak ook nog niet, maar ge- Première: Chiaro-scuro bij Het Nationaal Ballet. Choreografie: Toer van Schayk. Muziek: Carlo Gesualdo en Jan van Vlijmen. Reprises: The Four Temperaments (George BalanchinePaul Hindemith) en Antwoord Gevend (Rudi van Dantzig/Anton Webern). Stadsschouwburg Amsterdam, 15 oktober 1980. Naast de sterke lichtwisselingen en de klassiek ogende aankleding, wat ook al voorkomt in Van Schayks cyclus Pyrrhi- sche dansen, valt vooral de verstilde sfeer op. Daardoor veroorzaakt niet alleen het lichtcontrast, maar ook het opvallend ge bruik van rust op het toneel een dramati sche uitwerking van een heel zuivere vorm. Meteen al in Brahms’ tweede Trio bleek dat de balans tussen de instrumenten niet de gebruikelijke schoonheidsfouten ver toonde: een te sterke piano en een te zachte cello. De cello was weldadig duide lijk hoorbaar en de piano was aanvanke lijk (later niet meer) zelfs wat aan de zachte kant. Bij het unisonobegin van viool en cello klonk dadelijk al die bloei ende strijkerstoon die de hr avond zou blijven opvallen; uitbouw aan Misia, voormalig schaat- strainster, nu journaliste bij Nieuws-Nu, en door haar liefde voor Hardien aan de pillen en de psychiater. Ingeborg Elzevier maakte een schitterend modieus type van de ontwerpster Adriënne Malawi. ALMA POST Peter Frankl, piano; Gyorgy Pauk, viool; Ralph Kirshbaum, cello. Wer ken van Brahms, Sjostakowitsj enD- vorak. Amsterdam, Concertgebouw, kleine zaal. 15 oktober 1980. Concert: Archie Shepp Quartet. Be zetting: Archie Shepp (sopraan- en tenorsaxofoon), Michel Herr (piano), Santy - Debriano (bas). John Betsch (drums). Tournee door Nederland met nog concerten in Edam en HJC, Haarlem (25/10) in kader Oktober Jazzmaand. BIMhuis Amsterdam, 15 oktober 1980. reisburo's enmagot* Het verhaal bevat nog steeds de worste lingen van Hardien om de ideeën van haar geniale verloofde, de mediafilosoof Axel, aan de man te brengen. Tot haar ergernis wordt ze er alleen zelf beroemder van, en er komt nog een complicatie bij doordat haar ex-trainster Misia ook al lesbisch blijkt, en verliefd op Hardien. Aan het eind treffen we Axel en Hardien aan in Japan, bij een mediacongres, waar Axel zal spreken, maar waar Hardien ongetwij feld weer het middelpunt zal zijn. Zo’n plotselinge overgang naar Japan is teke nend voor de manier van schrijven in deze serie: flitsende overgangen van de ene plaats naar de andere, van hoogtepunt naar hoogtepunt. De gebruikte taal is voornamelijk die van het cliché, waarmee ik niets afbrekends bedoel, want de schrij vers passen die clichés bewonderens- waardig knap toe. 3- AMSTERDAM. Voor de derde maal heeft Henk van Ulsen Het dagboek van een gek, een novelle van Nicolai Gogol ter hand genomen. Opnieuw heeft hij het kantoorambtenaartje tot leven gebracht, dat wil zeggen laten zien hoe iemand langzaam krankzinnig kan worden, wanneer hij klem raakt tussen de knelpunten van zijn bestaan. Van Ulsen is nogal bezeten van Gogols schepping en dat is niet verwonderlijk, want wat vooral opvalt bij zo’n nieuwe ontmoeting met De gek is het virtuoze van de gebruikte taal. Van Ulsen heeft geput uit verscheidene vertalingen. Of hij daaruit inderdaad het beste gekozen heeft, wil ik aannemen; de tekst klinkt perfect. lijk) dat dit bezwaar gauw vergeten was. Een erg prettige bijkomstigheid was bo vendien dat het Scherzo nu eens niet afge jakkerd werd. Een origineel programmapunt was ook het daarna gespeelde vijfde Trio van Dvo rak (het derde van de vier die bewaard gebleven zijn) een werk, waarin de componist zeer goed naar Brahms geluis terd heeft. Maar dan zonder de gediscipli neerde verwerking van de gegevens, die deze altijd biedt. Want als echt Slavische componist schuwt Dvorak niet een zekere mate van wijdlopigheid, en eigenlijk te recht daar deze zo helemaal in het beeld past. Wat de uitvoering betreft, werd de indruk, die de musici voor de pauze had den gewekt, niet gewijzigd. Alle drie de instrumenten klonken weer rijk en bloeiend. Als perfectionist en groot stimulator van dat effect kan beschouwd worden de Italiaanse schilder Michelangelo Cara vaggio (niet te verwarren met de wereld beroemde Michelangelo Buonarroti van de Sixtijnse kapel). Enkele kanten van Caravaggio’s vormgeving, waaronder met name het licht-donker effect, hebben het ballet Chiaro-scuro beïnvloed. respiro m cosi gran aoiore (ternauwer nood leef ick in soo diepe smarte) geeft zeer kenmerkende bewegingen voor Van Schayk. In langzaam, bijna vertraagd tempo zien we vier danseressen en twee dansers in een soort dramatische uit eenzetting, met gestileerde gebaren waar uit „schrik” en „verbazing” opgemaakt kan worden. Vooral de geaccentueerde handgebaren ten opzichte van ogen en mond vallen daarbij op. Henk van Ulsen in de nieuwe voorstelling van Dagboek van een gek (Foto Carel van Hees) Verstilde sfeer en dramatische werking In het slotbeeld van Toer van Schayks nieuwe ballet Chiaro-scuro. Shepp wordt ditmaal gesteund door een ritmesectie waarmee hij vaker tot grote hoogte is gegroeid. Ook nu dagen Debria no met krachtig gepunt spel en een mooie toonvorming en de sterk met intercepties en roffelende figuren drummende Betsch Shepp uit tot grote onderzoekingen. Pia nist Herr laat het wat dat betreft afweten. Behalve in Confirmation en een blues- klassieker komt hij niet verder dan noten maken. Shepp zelf ondergaat elke eis tot een hogere mate van inzet als vanzelfspre kend en houdt zich daar dan ook aan. Ditmaal vond ik een enkele bijdrage op sopraansax wederom gelijkmatiger van uitdrukking dan zijn tenorwerk, hoewel Shepp ook op sopraan irritant zijn pu bliek op de proef kan stellen. Maar dat wist u al. 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19