Automatisering in ziekenhuiswereld staat ter discussie -Recordaantal werklozen in Dertigjarige bejaardencentrale: Amsterdam 120.- 150.- Showroom geopend van 19 tot 21 uur. Kijken naar: Keukens,Tegels, i Sanitair, Openhaarden, f Dakramen en Schuifpuien „Maak einde aan vrijblijvendheid” ésWorbouw en verbouw onder één dak*! ■I: Minder gespaard 99 Joppers en Montycoats hensen vakkleding en vrijetijdsmode o ze P- lan Nijverheidsweg 27-2031CN Haarlem-(Ind.terrein Waarderpolder) Tel. 023-319120 19 8 0 OKTOBER ECONOMIE DONDERDAG 21 1 6 VRIENDEN IN NOOD marine blauw Joppers Coats V/olmerk en? iata zeeduffel, waterafstotend en winddicht (Van onze redactie economie) DEN HAAG De politieke partijen, de vakbeweging en haar leden en ook de werkge vers en hun organisaties zul len voor de komende jaren kleur moeten bekennen. De keuzeproblemen zijn gigan tisch en hebben in wezen be trekking op het functioneren van de democratie en de on dernemingsgewijze produktie. De tijd van een vrijblijvende aanpak is voorbij. Als verant woordelijkheden blijvend naar „de ander” worden afge- schoven, wordt daarmee geko zen voor de afbraak van onze nationale economie. GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG (Van onze redactie economie) UTRECHT De ziekenhuizen staan voor de keus: automatiseren of geautomatiseerd worden. Dat wordt gesteld in een publikatie van het Natio naal Ziekenhuis Instituut NZI, waarmee wordt ingehaakt op de aan de gang zijnde discussie over de maatschappelijke gevolgen van de micro-elektronica (de chips). De problemen voor de ziekenhuizen op dit gebied worden binnen kort op een speciale bijeenkomst besproken. Haarlem: Paarlaarsteeg 1 - tel.: 023-326750 Gen. Cronjestraat 76 - tel.: 023-27 1552 r ai (ADVERTENTIE) NCW waarschuwt voor afbraak van economie - (ADVERTENTIES) r ondergeschoven kind óvergrote deel mannen). I kunt dekt ouwmatron j i i i 356.00 3.00 3.00 ■x-claim, laten. 7.02 1.66 „Zo roept de epe maatregel weer andere op. Dat proces wordt versterkt door een toenemende bureaucratisering zowel bij de overheid als in de ondernemingen. Subsidies en toewijzing van kapitaalstro men roepen een toenemende „verstaatlij- king” op van het bedrijfsleven, waardoor ook de mentaliteit bij de ondernemingen verandert. Delen van India, Oeganda er andere landen proberen de gevolgen van overstroming en hongersnood te boven te komen Nicaragua. Suriname, Zimbabwe begonnen aan een nieuw hoofdstuk in hun geschiedenis. «r )b Je X Ib 1 1 I I 1 Ie 1 Publicatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus 93140 - Den Haag 49,10 79,00 120,50 85,00 104.00 105,00 17.40 41,70 276,00 30,20 80,00 49,50 144.50 53,00 66,50 87,00 15,00 139,50 157,20 5320 109,00 56,30 99,50 DEN HAAG (ANP). In de eerste acht maanden van dit jaar is bij banken en spaarbanken ongeveer een half miljard gulden minder gespaard dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Volgens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) is er in de periode januari/augustus van dit jaar 40,8 miljard gulden gestort tegen 34,7 miljard gulden in januari/augustus vorig jaar. Er werd echter verhoudingsgewijs veel meer opgenomen dan verleden jaar: 36,4 mil jard gulden tegen 29,9 miljard gulden. Het spaarverschil liep daardoor terug van 4,87 miljard gulden vprig jaar tot 4,38 miljard gulden dit jaar. De gezamenlijke spaartegoeden met in begrip van bij geschreven rente bereikten een omvang van 112,4 miljard gulden: 11,1 miljard gulden meer dan een jaar gelden. In al die situaties wórdt ook op de plaatselijke kerken gerekend voor hulp, opbouw, geestelijk herstel. Dan moet die kerk ter plaatse wel overeind kunnen blijven, met haar medewerkers, haar instellingen, haar gods vertrouwen en haar evangelische bewogenheid AMSTERDAM (ANP) De bejaar denhuisvesting dreigt het onderge schoven kind te worden in het overheidsbeleid. Zo wordt in de toe lichting op de begroting 1980 van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening slechts één ali nea gewijd aan de bejaardenhuisves ting en dat zijn dan nog „vage kreten”. Het NCW-blad stipt de drieledige func tie van de winst aan: financieringsmiddel voor nieuwe investeringen, buffer voor risico’s met de mogelijkheid om reserves op te bouwen, en prikkel tot het doen van investeringen. De rendementsverwach- ting is richtsnoer voor de richting waarin beschikbaar kapitaal het best kan worden ingezet. Als sociale partners en regering niet in staat zijn een beleid te voeren dat gericht is op rendementsherstel kan een beeld als dat van de huidige Engelse economie in zicht komen. Kapitaalvernietiging met forse teruggang in welvaart en sterk stij gende werkloosheid moeten dan tot een nieuw begin leiden. „Een uiterst lange weg met veel sociale en materiële schade”, aldus het NCW. politieKe opstelling nodig, dan de vrijblij vende die de verkiezingsprogramma’s nu nog kenmerkt aldus het NCW. Als winst- herstel niet kan via een constructief mee werkende vakbeweging en ook de politici het laten afweten, is de vraag interessant welke gevolgen dat heeft voor het maat schappelijk bestel. Het NZI wil met deze publikatie een aanzet geven tot een „brede discussie” over automatisering in de ziekenhuiswe reld. Geconstateerd wordt dat de automa tisering de komende jaren in een stroom- chnische fouten^ koersen, voor dit men euvel uus aan. naand 1 over land Uiteindelijk vermindert de drang tot doelmatig werken en ontstaat een produk- tiepakket dat veel duurder is dan in een zogenaamde markteconomie. De vakbe weging, die nu pleit voor een planmatiger beheersing van het economisch proces, staat bij die aanpak volledig buitenspel, aldus het NCW. Ook het inkomensbeleid zal immers centraal moeten worden gere geld om de noodzakelijke gelden vrij te maken. tockdiv. fi termijnaanpak enoteerd: 13920 Dat zegt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW in zijn blad De Werkgever. De organisatie wijst erop dat ook de komende jaren de groei van de gemeenschapsuitgaven nog steeds die van het nationaal inkomen zal overtreffen. De verliezen van de bedrijven zouden nog 1 groter worden. Het NCW meent dat de grote vraag is of de maatschappij het aankan om bij een r. zeer lage economische groei niet alleen te kiezen voor winstherstel, maar die keuze ook uit te voeren. Op grond van de feitelij ke ontwikkeling in de afgelopen tijd lijkt die vraag negatief te moeten worden be- antwoord. Vooral de vakbeweging is door haar leden niet gemachtigd om te onderhande- 1 len over een koopkrachtontwikkeling „die dik in de min loopt”. En het merendeel van de politici zal geneigd blijven met een schuin oog naar de kiezers een korte- T voorrang fe geven boven een toereikende lange-termijnbenadering. Het beste voorbeeld daarvan ziet het stichting, in feite een woningbouwvereni ging die bejaardenvoorzieningen bouwt, renoveert en beheert, viert dit jaar haar 30-jarig bestaan. Uit de bevolkingsprognose van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat het aantal personen van 65 jaar en ouder van 1.570.000 in het jaar 1980 zal oplopen naar 1.800.000 in het jaar 2000. Cijfers die een actief overheidsbeleid op het gebied van de bejaardenhuisvesting en -verzorging rechtvaardigen, want al leen al voor het stijgende aantal bejaar den zal een jaarlijkse groei van het voor zieningenpakket met bijna twee procent van de huidige omvang nodig zijn, aldus Witte. Dat beleid zou dan moeten komen van de twee ministeries die zich met de bejaar denzorg bezighouden: het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning en het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk (CRM). Ook over de toelichting op de begroting van CRM inzake het bejaardenbeleid is Witte niet erg te spreken. Hij verwijst voor commentaar naar het zojuist verschenen jaarverslag van de stichting. Daarin staat, dat alhoewel de toelichting een hoofdstuk bejaardenbeleid bevat „het beleid van CRM meer lijkt gericht op gedegen en gestructureerd overleg over naderende beleidsvoornemens dan op het daadwer kelijk voorzieningenpakket, nodig om de „zelfredzaamheid” - laat staan: de zelf standigheid en het welzijn - van de doel groep op langere termijn op peil te houden”. „Vage kreten”, zo karakteriseert Ton Witte eveneens de toelichting op de begro ting van CRM. en hij voegt eraan toe, dat er sinds 1975 eigenlijk geen sprake meer is geweest van nieuwe beleidsvoornemens. In dat jaar verscheen de nota bejaar denbeleid, waarin het voor verzorgingste huizen (tehuizen waar bejaarden volledig worden verzorgd) geldende planningsbe- leid is vastgesteld, de zogenoemde 7 pro- cent-norm. Die regeling houdt in, dat niet meer dan zeven procent van de bejaarden in een verzorgingstehuis mogen wonen. Een en Gevolgen daarvan zijn sterk verschil lende inkomensontwikkelingen in het hele land. De bezuinigingsvoorstellen van mi nister Pais van onderwijs zijn in feite een voorbeeld .van een dergelijke aanpak, meent het NCW. Maar er is weinig hoop dat die weg begaanbaar kan zijn, hoewel enkele vooraanstaande economen het de enig juiste weg vinden. Ten slotte is er de lijn van de geleide economie, waarbij de overheid kapitaal inzet op basis van de ontwikkelingen die zij gewenst vindt en bij het ontbreken van winstverwachtingen. Dan neemt de overheid de eindverantwoordelijkheid voor de afloop van het economisch proces op zich. ander betekent, dat er ongeveer 49.000 verzorgingsplaatsen zouden moeten ver dwijnen. Bejaarden die normaal gespro ken naar een verzorgingstehuis zouden gaan, maar die daar volgens de huidige indicatienormen (nog) niet voor in aan merking komen, zijn dan aangewezen op „tussenvoorzieningen” (als bejaardenho ven en -woningen), waarvan er te weinig zijn. Voorts blijkt in de praktijk, dat met name in grote steden lange wachttijden voor verzorgingstehuizen zijn ontstaan. Ton Witte noemt in dit verband de stad Amsterdam (waar men nu bijna aan de zeven procent zit) waar wachttijden zijn van twee tot drie jaar. Uit de grieven die de NCHB bij monde van Ton Witte spuit, zou de indruk kun nen ontstaan dat de NCHB een soort belangengroepering is voor bejaarden. Dat is niet zo, benadrukt Ton Witte, en dat blijkt tevens uit de statuten, die dertig jaar geleden werden opgemaakt:,, De stichting stelt zich uitsluitend ten doel in het belang van de verbetering der (bejaar den) volkshuisvesting in Nederland werk zaam te zijn”. Daarin lijkt de stichting in ieder geval geslaagd. In de achterliggende dertig jaar realiseerde de stichting ondermeer zo’n 120 verzorgingstehuizen, acht verpleeg huizen, negen dienstencentra en enkele duizenden bejaardenwoningen. Geen be langenvereniging dus in de strikte beteke nis van het woord, maar wel een organisa tie die gezien haar lange ervaring en haar nauwe samenwerking met de bejaarde norganisaties in „het veld” recht van spre ken lijkt te hebben. Dit jaar neemt de 30-jarige NCHB dat recht in eigen handen met twee manifesta ties, waarmee de stichting „een verder gaande discussie over de bejaardenhuis vesting en doorwerking daarvan in het overheidsbeleid wil stimuleren... De eer ste vindt plaats op 23 en 24 oktober in het gebouw De Flint in Amersfoort onder de titel bejaardenhuisvesting in kaart. De tweede is op 17 december in het Rai Congrescentrum in Amsterdam, waar een aantal sprekers vanuit diverse invalshoe ken de verschillende aspecten van het thema „bouwen voor ouderen” zullen be lichten. In de huidige situatie ontbreekt de; risi- cobuffer van het rendement, zodat de factor arbeid de opvang moet vormen. Dit effect uit zich in toenemende ontslagen en groeiende werkloosheid. Een tekortschie tend centraal beleid kan worden vervan gen door een aanpak per onderneming. De werknemers kunnen de keus voor werk in directe zin maken door naar ge lang van de omstandigheden ruimte te maken via inkomensmatiging. Dat zegt Ton Witte, werkzaam op de afdeling algemene zaken van de Stichting Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden (NCHB) in Amsterdam. De versnelling zal raken. De ziekenhuiswe reld heeft de keus zich passief op te stellen vanuit de gedachte dat de ontwikkelingen onafwendbaar zullen komen dan wel er actief op in te spelen. Dan dient de ziekenhuiswereld zich de vraag te stellen wat er van nut kan zijn en wat niet en zij kan dan dienovereenkom stig de automatisering gaan sturen of bij- sturen. Het NZI pleit voor een actieve opstelling en noemt voorwaarden op om te komen tot een verantwoorde keus over de mate van automatisering. Ook wordt een overzicht gegeven van de toekomstige mogelijkheden, waaruit keuzes zouden zijn te maken. De mogelijkheden van automatisering moeten ook worden afgewogen tegen vraagstukken als de waardigheid van de patiënt, de kwaliteit van de zorg, de kos tenbeheersing, de persoonlijkheidsbe- scherming, de werkgelegenheid en de de mocratisering. Ook worden aanbevelin gen gegeven voor toepassing van automa tisering en wordt gepleit voor het opstel len van richtlijnen voor de ontwikkeling op dit stuk. AMSTERDAM (ANP). Het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) in Amsterdam heeft vorige maand een groter aantal werklozen in zijn bestand dan ooit sinds de oorlog. Vorige maand stonden bij het GAB 18.959 werklozen geregistreerd, wat 916 meer is dan in augustus. Het aantal werkloze mannen steeg met 539 tot 12.398. Het aantal werkloze vrouwen nam met 577 toe tot 6561. Belangrijke stijgingen deden zich voor in de bouw, bij de leerkrachten en bij de metaalbewerkers (auto- en elektromon- teurs) en het administratief personeel. De vraag in deze sectoren is aanzienlijk lager, behalve in de metaalsector, waar vooral bankwerkers worden gevraagd. Het werkloosheidspercentage in de re gio Amsterdam bedraagt 6,4, 0.1 percent hoger dan het landelijk gemiddelde. Bij taannen is het 5,9 (landelijk 5,2) en bij vrouwen 7,4 (landelijk 10,2). Naast de werklozen staan er bij het Amsterdamse GAB nog 11.871 mensen ingeschreven die om een of andere reden I giet als werklozen worden beschouwd. Het gaat hier bijvoorbeeld om mensen die 1 minder dan 25 uur willen werken (1482 van wie 1180 vrouwen) en mensen die niet meer „bemiddelbaar” zijn (4293, voor het „Bejaardenhuisvesting IIC-L LzCöLC VUU1 LHJUlvl Uldcii Vdll Ilt-L 1) NCW in de opstelling van PvdA-leider WDen Uyl tijdens de algemene beschouwin- 448.00 449.01 ’gen' ”Hi-i volSde nauwkeurig de opstelling -..1_ l’nn z4z-v Tm vx Z-.V-T wmcxr T-x vrz-I z-xz~x„ 3) ff jn staat een constructieve bijdrage aan het 99,00 99Ï Vanavond naar i Bouwmatron 57,40 41,00 31,50 278,00 210,00 79,50 44.40 139,50 43,50 60,70 63,40 143,00 6620 74,00 159,90 111,50 165,00 4620 63,00 146,00 66,50 64,00 48,50 85,006 113,00 51,80 60,50 46,90 81,00 31,10 53,90 194,50 106,50 60,00 177,20 46,00 109,00 169,90f 77,20 273,06 38.40 92,30 119,20 28,00 42,60 38,50 54,70 51,20 131,50 365,00 206,00 192,00 584,00 „9) f, gen. „Hij volgde nauwkeurig de opstelling 38121. van de vakbeweging en was daardoor niet debat te leveren”. Als het tot een ombuiging volgens „Be stek ’85” moet komen van 30 miljard gul den, zoals secretaris-generaal Rutten van het ministerie van Economische Zaken onlangs voorrekende, is er wel een andere In Japan is onlangs het eerste energiebesparende schip ter wereld te water gelaten Behalve met een groot aantal energiebesparende maatregelen zoals computercontrole en verwerking van uitlaatgassen is het schip ook uitgerust met twee computergestuurde zeilen. Het brandstofverbruik kan daardoor tot de helft worden teruggebracht. Op de foto: de Shinaitokoe Maroe. het eerste echte energiebesparende schip ter wereld, in volle zee.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21