Staatssecretaris Koning: Pleidooi Tweede Kamer: Kalverhouderij in de problemen Actieweek voor P; ft I Blokkade Dodewaard gaat door H vc gezondheidszorg in bedrijven Ei 99 krijgt morgen uitsluitsel „WW-uitkering hier gemakkelijker dan in andere landen Kritische” ME’er Teopi Big Open en dicht Hozipo In gesprek 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 OKTOBER DONDERDAG 1 6 E door Nico Scheepmaker - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat de politie meer aandacht gaat besteden aan het bestrijden van de lichte crimi naliteit. De meerderheid van de Kamer gaat daarom akkoord met het aanstellen van meer agenten zoals door de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) is voorge steld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het (openbare) gesprek gistermiddag tussen minister Van Aardenne (Economische Zaken) en een twintigtal woordvoerders van de Gelderse stroom- groepen, die zondag zullen meedoen aan de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard, is blijven steken in het- Over en weer herhalen van beschuldigingen en we derzijdse standpunten. TI Vc va In pr pa en (V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De gemeenten komen er volgend jaar niet bekaaider af dan het rijk zelf. Staatssecretaris Koning (Binnenlandse Zaken) verzekerde dat de Tweede Kamer, waar hij gisteren zijn begroting moest>verdedigen. 5 £3 p ff c g Si trijfël Meer aandacht voor kleine criminaliteit het wecr] 99 9 9 Actievoerders beëindigen gesprek met Van Aardenne 28 20 0 Jacobse (WD) wees op het toenemende vandalisme en kleine criminaliteit als een voudige inbraken en baldadigheid. Vol gens hem moet er alles aan gedaan wor den om deze-ongewenste ontwikkeling te stuiten. Stoffelen (PvdA) wil dat de politie zich meer richt op de meest voorkomende lichte criminaliteit in plaats van de zeldza mere zware misdaden. Dit bleek tijdens de gisteren gehouden behandeling van de hoofdstukken politie in de begrotingen van Binnenlandse Za ken en Justitie. 10 14 12 1 3 0.2 0.5 0.4 14 0 0.2 1 0 0 Het gesprek werd door de actievoerders afgebroken, toen minister Van Aardenne concludeerde, dat de actievoerders „een totalitaire oplossing” voorstfean en weigerde een door hen meegebracht document te ondertekenen. In dit document stond het besluit de kerncentrales in Nederland te sluiten. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde zowel de minister als een woordvoerder van de actiegroepen niets anders van het gesprek verwacht te hebben. Van Aardenne zei desondanks blij te zijn, dat het gesprek had plaatsgevonden. De actievoerders lieten weten dat de blokkade van de wegen nadr de kerncentrale in Dodewaard zondag doorgang zal vinden. De minister benadrukte vooral, dat het bestaan van de kern centrales in Dodewaard en Borssele is gebaseerd op besluiten van de Tweede Kamer. Uitbreiding van het aantal centrales, zoals de regering-Van Agt wil en het in werking blijven, dan wel het sluiten van de bestaande centrales zullen ook democratische parlementaire beslissingen zijn, aldus Van Aardenne. Van Aar denne zei, dat alle mogelijke standpunten in de maatschappelij ke discussie over energie kunnen worden ingebracht, dus ook sluiting van Dodewaard en Borssele. „Geheel volgens de regels van de democratie worden vervolgens de argumenten in het parlement afgewogen. Hierbij past niet het nemen van het recht in eigen hand”. „De regering kan niet toestaan dat sluiting van Dodewaard wordt afgedwongen door een blokkade”, zo sei Van Aardenne. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het is in Nederland veel gemakkelijker in de WW te komen dan in de ons omringende landen. Lamers, de directeur-generaal sociale voorzieningen van het ministerie van Sociale Zaken, zei gisteren op een bijeenkomst van bedrijfs verenigingen in Utrecht: „De voorwaar den voor een aan het loon gerelateerde werkloosheidsuitkering zijn beduidend milder dan in andere landen, met name in EG-verband”. Zoals bekend, is de regering van plan de bestaande regeling waarbij aan werklo zen een uitkering wordt gegeven, te ver zwaren. Nu komt iemand voor een WW- uitkering in aanmerking als hij voor zijn werkloos-raken tenminste 65 dagen ach tereen gewerkt heeft. In het pakket van aanvullende bezuinigingen, dat de rege ring kort geleden heeft opgesteld, geldt een periode van tenminste 130 dagen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Landbouwschap heeft een klemmend beroep gedaan op landbouwminister Braks om snel met maatregelen te komen voor de fokkers van kistkalveren. De kalverhouderij is in grote problemen geraakt door de stagnerende export van kalfsvlees. PvdA-Kamerlid Rienks stelde voor om het gemeentefonds, waaruit de gemeenten hun geld krijgen, met honderd miljoen gulden te spekken. De in de begroting voorziene verhoging met anderhalf pro cent vond hij te laag. Gemeenten zouden in financiële moeilijkheden geraken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente - Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 11 28 0 e: S1 t( 0 n n h ST Euro Gezi; toevl zulle De hebb men moet miss; lerne ris v; Door eiger mens ten J De I meti He valt van lands ment in Si ring sei, te sts halve een Italia uitge Per c L( teru onn Call 17 17 W; maa ke giste gin nieu de r vleu we i een kan tee nr lej.de men ger activ gers, opvc De kend Han< in he van 12 17 9 11 22 22 8 14 7 23 0 12 0' 1 0 0 9 0.1 0.2 19 De heer R. A. Edelman uit Huizen ver telt het volgende: „In het stadje Harder wijk staat tegenover Pius, het plaatselijke ziekenhuis, een café genaamd Teopi. Dat café is al tijden dicht, waardoor ik nooit de kans gekregen heb even binnen te stappen en na het gebruikelijke kopstoot je te vragen wat die naam nu eigenlijk betekende. Tot ik een keer langs het café liep en in een moment van geestelijke helderheid opeens zag wat Teopi beteken de: Tegen Over Pius...”. Gerda Edens uit Spaarndam zat vroe ger in een korfbalclub die BIG heette: Blijft Immer Geestdriftig. Alle leden droe gen een varkentje'op hun broek. C net te, „In veil voe gek ma: C spr; hog de ken „vo dat de zei Am Stn Per mo| een goe ver kaa „w; niër star in t Irar 12 17 12 14 12 9 14 9 8 23 27 3 2 7 -0 8 6 3 16 13 1 10 7 5 5 8 4 5 4 10 8 8 6 8 14 18 4 14 -0 9 19 17 3 4 5 15 „Dat zou gelijk staan aan het ten grave dragen van de democra tie”. De actievoerders zeiden geen vertrouwen meer in de democratie te hebben. Voor wat betreft kernenergie is volgens hen al twaalf jaar lang een politiek van voldongen feiten gevoerd. De woordvoerders van de actiegroepen die de blokkade organiseren stelden, dat democratie en kernenergie eikaars tegenpolen zijn. „De bevolking mag van niets weten. Er is een leugenachtige voorlichting, terwijl contracten geheim zijn en ongelukken worden verduisterd”. De woordvoerders wezen er voorts op, dat Dodewaard reeds is veranderd in een mini vesting. Zij vrezen dat Nederland een politiestaat wordt, wan neer kernenergie op grote schaal wordt toegepast. „In die zin is onze strijd er ook één voor het behoud van de democratie”. Volgens hen heeft het constante negeren door de overheid van het groeiend verzet tegen kernenergie de actie Dodewaard Gaat Dicht aangewakkerd. De voorgestelde bouw van drie nieuwe kerncentrales is een oorlogsverklaring aan allen die tegen kernenergie zijn, aldus de woordvoerders. De actievoerders vroegen Van Aardenne of hij bereid was te praten over een manier, waarop Dodewaard zou kunnen worden gesloten; voor de minister een onaanvaardbaar verzoek, omdat hij de maat schappelijke discussie, niet wil frustreren en het parlement niet kan passeren. Terwijl de actievoerders reeds aanstalten maakten om te vertrekken, deed de minister nog een beroep op de actievoer ders zich te bezinnen op hün methoden van actievoeren. Na afloop van het gesprek met actievoerders van Dodewaard Gaat Dicht liet minister Van Aardenne gisteren nog weten, dat hij tot nu toe twee mensen heeft benaderd met de vraag of zij voorzitter willen worden van de stuurgroep die de brede maat schappelijke discussie over kernenergie ën ons land moet bege leiden. De bewindsman wilde niet zeggen wie hij had benaderd. Eén heeft bedankt omdat hij het niet eens was met de opzet van de discussie, terwijl de ander geen tijd had. Nederland is de grootste producent en exporteur van kalfsvlees in de Euro pese Gemeenschap. Doordat een aan tal malen in Nederlands kalfsvlees hor monen werden aangetroffen hebben Griekenland en Italië echter de import van Nederlands kalfsvlees verboden, terwijl onder meer in Frankrijk ko- persstakingen plaatsvinden. Het ge bruik van hormonen, met name oestro- geen, om kalveren sneller te laten groeien, is in ons land wettelijk verbo den, maar wordt door malafide fok kers wel toegepast. Recentelijk heeft Nutricia baby- en leutervoeding (Olva- rit), waarin kalfsvlees is verwerkt, om die reden uit de handel moeten nemen. U kent natuurlijk die ansichtkaarten die je even moet bewegen, en dan staat een meisje dat zojuist nog decent gekleed was opeens in haar nakie. Of er wordt geknip oogd, of bewogen, of je ziet een zee golven, of een slagman in het Amerikaanse base ball zijn knuppel als een razende in het rond zwaaien, of een jongleur met „echt" rondvliegende ballen jongleren, of je ziet Paus Pius XII, en als je die een tikje schuin houdt zie je opeens het Vaticaan. Het had erger gekund, moet u maar den ken. Ik zou nog wel een paar varianten kunnen bedenken: Van Gogh met en Van Gogh zonder oor, Johannes de Doper met hoofd en zonder hoofd, of eerst zie je Stalin, en als je de kaart dan een beetje kantelt zie je opeens Breznjev. Misschien iets voor de Poolse ansichtkaartenindu strie om zoiets te produceren. Beatrix met steeds een ander hoedje, ot anders Rembrandt met steeds een ander hoofddeksel, als u dat liever is. Nee, ik zou het wel weten! Dries van Agt in het zadel, maar als je de kaart even beweegt zit Joop den Uyl in datzelfde zadel. De mogelijkhe den zijn legio, misschien moet ik dat soort kaarten eens gaan sparen, dan heb ik ook eens een hobby. Of Jan Boddeke uit Hil versum ze spaart, weet ik niet, hij bezit in ieder geval een paar van eerdergenoemde glimglomkaarten, en wijst me op een an der voorwerp, in dit geval uitgegeven door de Nederlandsche Bank, dat hetzelfde ef fect heeft als ansichtkaarten waarop pop pen of kinderen of jongedames de ogen het ene ogenblik gesloten hebben, en-het andere ogenblik open. - - Het gaat om de nieuwe gulden en rijks- daalder, met de dubbele beeltenis (beelde naar, moet je eigenlijk zeggen) van Julia na en Beatrix. Als je die gulden of rijks- daalder even in het licht heen en weer beweegt, maakt het 'ook de indruk dat Juliana en Beatrix de ogen eerst open hebben, en dan weer sluiten. Het is niet zo evident als bij dié ansichtkaarten helaas, maar het is wel waar. Kijkt u zelf maar eens. Ik vroeg laatst of iemand een even mooie, adembenemende samentrekking van woorden of namen wist als Pamado. de naam van een Amsterdams restauran tje, dat gerund werd door Pa, Ma, en Dochter. De heer van Beijeren uit Lange- weer maakt mij attent op het van oor sprong houten overnaadse tweemastertje van de heer Sappé, die zijn boot met zink bekleedde toen hij ging lekken, om hem daarna nog eens met polyester te bekle den. Aan dat Hout, dat Zink en dat Polyes ter dankt de boot zijn naam Hozipo. Om de stabiliteit te bevorderen heeft de heer Sappé kortgeleden een kuub beton in de boot gestort, zodat hij er nu over denkt de naam te verlengen tot Hozipobe. maar zover is het nog niet. De Hozipo sleept intussen een klein roeibootje voort dat Waarom heet. Vraagt iemand: „Waar om?”, dan pleegt de heer Sappé te ant woorden: „Omdat die grote boot Hozipo heet”. O ono ono o o o ono ono o ono nw windst. windst. z zzo o no w wzw wnw nnw nno wzw o no ozo zzw wzw zo no nnw n zo zo zo nw verand. w w no windst- windst. niet ontvangen De PvdA had de regering ervan be schuldigd haar bezuinigingsproblemen af te schuiven naar de gemeenten. Weer in binnen- en buitenland Minister Van Aardenne van Economische Zaken (links) in gesprek met actievoerders die sluiting van de kerncentrale in Dodewaard willen. De bewindsman noemde de blokkade van de kerncentale die voor zondag is aangekondigd, totalitair. Daarop maakten de actievoerders een einde V aan het gesprek. VVD en CDA zaten op de lijn van de staatssecretaris. Deze rekende voor, dat de gemeenten niet te klagen hebben. Het vrij besteedbare budget van het rijk zelf neemt iets meer dan één procent toe, terwijl de gemeenten anderhalf procent meer krijgen. CDA-woordvoerder Mate man riep de gemeentebesturen op om noodzakelijke bezuinigingen niet alleen te zoeken in nieuwe investeringen, maar ook in bestaande uitgaven, met name in de Er moet echter niet worden doorgegaan met het versterken van de politie. Faber (CDA) vindt het een te simpele oplossing om de toename van misdaad te beant woorden door meer „blikken agenten open te trekken”. 1 Stoffelen vindt het een doodlopende weg om de politie ieder jaar te vergroten. Er moet meer worden gedaan om de onbe nutte capaciteit vrij te maken voor het eigenlijke politiewerk. Hij wees evenals Faber en mevrouw Wessel (D’66) op de reorganisatie, die door een interne werk groep van de politie is,opgesteld. De werkgroep wil de bureaucratie bij de politie verminderen, waardoor meer men sen voor het eigenlijke werk op straat vrijgemaakt kunnen worden. Meer men sen in de wijken, in de auto, op de fiets en te voet in plaats van op het bureau, zo was de algemene wens. De drie grote .partijen vinden dat in de politiekorpsen te veel erg jonge agenten rondlopen. Bij de rijkspolitie is ongeveer 40 procent van de agenten jonger dan 24 jaar. „Het pistool op zak en puistjes in het gezicht”, aldus het CDA-Kamerlid Faber. Jacobse en Stoffelen vroegen de be windslieden of het niet mogelijk is de onderste leeftijdsgrens en de maximum leeftijd voor toetreding tot de politie te yerhogen. Hiermee hopen de Kamerleden de onevenwichtige leeftijdsopbouw te ver beteren. In een brief aan minister Braks spreekt het Landbouwschap van een „noodsituatie”, waarbij maatregelen noodzakelijk zijn, wil het niet op grote schaal tot bedrijfssluitingen komen. Door het teruglopen van het aantal slachtingen met dertig tot vijftig pro cent, zijn er op het ogenblik 35.000 mestkalveren, die niet owrden afgeno men, hoewel ze slachtklaar zijn. 0.3 0 0 0.1' 0.6 0.2 0 0.1 0 4/ 0 de gemeenten zou een nadelige uitwer king hebben op de werkgelegenheid. Koning verzekerde de Kamer, dat de regering geen plannen heeft om halverwe ge 1981 opnieuw op de uitkeringen aan de gemeenten te korten. Dit jaar is dat wel gebeurd, maar de Kamer liet duidelijk weten dat niet nog eens te accepteren. Een toezegging dat de onderwijsuitkeringen aan de gemeenten voorlopig zullen wor den ontzien, wilde de staatssecretaris niet geven. Rienks had hierom gevraagd, om dat hij vindt dat de gemeente niet met nog forsere onderwijstekorten mogen worden opgescheept. Een motie daarover komt volgende week in stemming. Rienks diende ook een motie in om te pleiten voor handhaving van de bestaan de Regeling Beeldende Kunstenaars. Een wijziging zoals de regering wil, zou de kunstenaars voor hun inkomens te veel afhankelijk maken van de goede wil van gemeenten. Voor zijn motie kreeg de PvdA’er gisteren geen steun tijdens het Een tijdje geleden schreef ik, via een brief van Jan P. Strijbos, over de geza menlijke telefoonaansluitingen op Us’ land. In Canada komt dat ook voor, meldt de heer B. de Wijs uit Delfzijl: „In West-Ontario, 200 km noordwest van Toronto in de agrarische gebieden rond Kitchener, zijn meestal een stuk ot zes boerderijen op één telefoonlijn aange sloten, met elk hun eigen belsignaal. Als een van de boerderijen een gesprek voert, is de lijn voor de andere boerderijen be zet. Maar wil iemand op een van die andere boerderijen zelf een gesprek voe ren, dan kan hij het gesprek van de ander binnenvallen, zodat bijvoorbeeld de dok ter in noodgevallen toch meteen gewaar schuwd kan worden. Iemand die echter van buitenaf wil bellen en het ongeluk heeft dat een van de andere aangeslote nen een kletspraatje houdt, heeft de pech dat hij de hele tijd dé’„in gesprek toon hoort. (Van onze redactie binnenland) EPE. Burgemeester Beuke van Epe zal hoofdagent A. van Berkel van deze gemeente morgen meedelen, wel ke beslissing is genomen naar aanlei ding van diens weigering om als lid van de Mobiele Eenheid op te treden tegen de actievoerders, die dit weekeinde de kerncentrale van Dodewaard willen blokkeren. Van Berkel schreef de burgemeester vorige week een brief van die strek king. De hoofdagent wil wel lid blijven van de ME, maar als tegenstander van kernenergie denkt hij niet te kunnen optreden tegen de demonstranten. Van Berkel was met tien collega’s in Epe aangewezen om aanstaand weekeinde in Dodewaard als ME’er dienst te doen. Wordt hij geschorst, zoals burge meester Beuke hem dezer dagen in een gesprek liet doorschemeren, dan be hoort Van Berkel tot de demonstran ten, zo liet hij gisteren weten. „Dat is geen vorm van protest. In mijn vrije tijd had ik sowieso mee gedemon streerd,” aldus Van Berkel. Van Berkel sprak gisteren mqt zijn collega-ME’ers. Zij waren unaniem van mening dat Van Berkel lid zou moeten blijven van de ME. De meer derheid vond, aldus Van Berkel, dat ik gezien de omstandigheden in Dode waard beter voor één keer thuis kon blijven. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het Europees Vakver bond (EW), waarvan FNV-Wim Kok voorzitter is, heeft de eerste week van november uitgeroepen tot actieweek van de bedrijfsgezondheidszorg. Uit rapporten van zowel het CNV als van de FNV, beide aangesloten bij het EW, blijkt dat het met zowel de arbeids omstandigheden als de gezondheid en vei ligheid op het werk slecht is gesteld. De twee vakcentrales presenteerden die Bro chures gisteren op een gezamelijke pers conferentie in Utrecht. In de door de FNV opgestelde nota Beter Werk staat dat de slechtste banen de grootste sterftekans geven. Degenen die het zwaarste en meest ongezonde werk doen, zoals de ongeschoolde handarbei ders, hebben ook de hoogste kans om vroeg te sterven. Al vier jaar geleden noemde de staatscommissie Bevolkings vraagstuk deze „ongelijkheid voor de dood” een van de meest schrijnende vor men van ongelijkheid. In het kader van de actieweek staat onder meer een studiedag in het Tropen instituut in Amsterdam op het program ma dat gewijd is aan de bedrijfsgezond heidszorg in Nederland. extra gepakt” Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Enkele buien, ’s Nachts minder koud. Overigens weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtem peratuur: omstreeks 7 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Ex 13 J2 12 11 13 11 13 11 13 12 9 26 Gemeenten niet -I zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. Zw. bew. zw. bew. regen h. bew. regen zw. bew. regenbui onbew. h. bew. mist regen h. bew. regen regen regen zw. bew. mist zw. bew. regenbui regen regen zw. bew. regen regenbui h. bew. zw. bew regenbui onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist regen mist 1. bew. onbew. zw. bew. zzo VRIJDAG 17 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.06 uur, onder 17.40 uur Maan op 14.43 uur, onder 23.39 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 08.44 uur en 21.08 uur Laagwater 03.51 uur en 16.17 uur O. Ei 2 3 F

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2