in de vishcil it Eenvoudige boeken stimuleren kinderen met leesmoeilijkheden Informatiecentrum anderstaligen en onderwijswinkel geopend aan bos voor wandelaars rs KINZO Mi i een Groene Betaalcheque en de Groene Beta ai pas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. PORSCHE? uitkomst Rooswijk-studies” PORSCHE; C||AW16t/m iFiiWr W W 22 oktober Hoogovens moet wachten op „Spaarnwoude” heeft tekort t nt erp is kort ijmondni&jws Uitslaande brand in garage i it Ondernemingsraad over inkrimping verwerkingsbedrijf: STUDIEPROJECT VAN PEDAGOGISCHE AKADEMIE DA COSTA Bazaar Bloemschikken ACTUALISERING VAN BASISPLAN BEVERWIJK: IJMUIDEN: CUAlAf 16t/m X, i» 4 5 IJMOND DONDERDAG 16 OKTOBER 19 80 J VOORZIENINGEN VOOR IJMONDGEMEENTEN (Van een onzer verslaggevers) 9 Nu ook zondags geopend van 7.00 tot 20.00 uur. ARAL /////1MV 61.6 CT PER LITER 72 x GEFILTERD Selectie PARALLELWEG 1 IJMUIDERSTRAATWEG Geestig (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Uit de onderne mingsraad van Hoogovens is een commissie gevormd die zich be zig moet gaan houden met de door de directie voorgestelde in krimping van het verwerkingsbe drijf Rooswijk. Dit bedrijfson derdeel waar tweede-keus mate riaal bewerkt wordt, moet vol gens de directie ingekrompen worden omdat het te kostbaar wordt Rooswijk in de huidige vorm voort te zetten. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Studenten van de Pedagogische Akademie „Da Costa” in Santpoort werken aan een project voor kinderen met leesmoeilijkheden, in de leef tijd van acht tot tien jaar. Nieuw is de gedachte om de kinderen te interesseren voor lezen. De stu denten gaan ervan uit dat motiva- tiegebrek een belangrijke oor zaak kan zijn van leesmoeilijkhe den. Door de kinderen een aantal geselecteerde boeken aan te bie den, die aansluiten bij hun ge dachtenwereld en een eenvoudig taalgebruik hebben, hopen de studenten een drempel weg te nemen. lijk tegelijk in het recreatiegebied zijn. VELSEN. Voor 1990 moeten er in het recreatieschap Spaarn woude 10.000 recreatieplaatsen bijkomen. Vooral is er een tekort aan bos voor de categorie wande laars. Het recreatieschap ver- wacht op een zogenoemde norm- i dag 30.000 recreanten. Ongeveer 20.000 daarvan zullen dan moge- v (Van i een medewerker) Prijzen in guldens. r r7f/</ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) end 155.00 (ADVERTENTIE) AMSTELVEEN tumau lijkheid bestaan om samen met de directie aan de slag te gaan. van de jofferen eelsven den aan i aan de danolfa- Dp deze goedko- ingevat n 1983, ihatting zou de kunnen id) I ft giste- een ak- lakt aan bielcon- ngekon- ners per mag het lopende cnemers den zul- iplegen. zal het n onder- ie) binnen >aar ma- 1 wordt ninklijk gisteren behan- gemené 15,90 45.85 60.00 180.70 233.00 0,80 uur uur Jan Krab verzorgt binnenkort weer een cursus van vier lessen in bloemschikken in het buurthuis „De Spil” aan de IJmui- dense Rembrandtlaan. Voor inlichtingen en inschrijving; telefoon 10186. De commissie uit de OR moet over onge veer anderhalve maand met een rapport komen waarin duidelijk gemaakt wordt wat de mogelijkheden van Rooswijk zijn. De directie staat overigens geen sluiting voor ogen aangezien het verwerkingsbe drijf ook verpakkingsmateriaal produ ceert. Deze activiteit is lonen, en kan der halve voortgezet worden. (Door de verbe terde produktiemethoden van de koud- bandwalserijen komt er echter steeds minder tweede-keus materiaal naar Roos wijk. Hoogovens wil om die reden de In de „Rank” aan de Wilhelminakade.in ijmuiden wordt vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober weer de jaarlijkse bazaar gehou den met een veelheid aan prijzen en spij zen. De prijzen worden zaterdagavond verloot. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de kerk. Mevrouw E. Maes (D’66) en de heer M. van Veelen (CDA) spraken hun onvrede uit over de trage totstandkoming van ont- behandeling van dit materiaal, dat niet direct leverbaar is, stopzetten. De directie heeft ook een studiegroep in het leven geroepen die eveneens over anderhalve maand verslag uit zal brengen. Volgens Hans Cornelissens, secretaris van de OR, is tijdens het overleg met Hoogovens niet ingegaan op de inhoudelijke kant van de zaak. „Wij hebben slechts de beschikking over een interim-rapport dat onvoldoende houvast biedt. Het gesprek met Hoog ovens had vooral betrekking op de be- drijfs-economische aspecten. Over de ge volgen in de personele sfeer is niet gespro ken, dat probleem is op het moment niet aan de orde”. Om onrust onder het Rooswijk-perso- neel te voorkomen; wil de OR dat de directie op geen enkele wijze al vooruit gaat lopen op eventuele saneringsmaatre gelen. Pas na de publicatie van de rappor ten van de twee studiegroepen kan een concrete invulling van de plannen volgen. De OR heeft besloten een eigen commissie in het leven te roepen om geheel op eigen benen te kunnen staan. Het samen met Hoogovens verrichten van een onderzoek werd van de hand gewezen. Pas in een later stadium zou er eventueel een moge- De actualisering van het basisplan is uitbesteed aan een particulier bureau. De eerste fase - de inventarisatie van de pro blemen en ontwikkelingen is nagenoeg afgerond. Eind van dit jaar hoopt men gereed te zijn met het nieuwe basisplan dat gebruikt wordt voor de komende tien jaar. In 1990 zal het recreatiegebied hele maal voltooid zijn. Er zijn dan sinds de eerste gedachtevorming voor het recrea tieschap bijna dertig jaar verstreken. In het verwerkingsbedrijf vinden 130 man, die lichamelijk niet optimaal in het staalbedrijf mee kunnen draaien, werk. De directie heeft toegezegd als dat inder daad nodig mocht blijken te zijn voor hen elders werk te zoeken. De OR wil daar vooralsnog niets van weten en wachten op meer gegevens over de situatie van Roos wijk. Niet al het materiaal dat Hoogovens produceert, is direct leverbaar. Het verwer kingsbedrijf Rooswijk heeft tot taak staal dat mankementen vertoont bij te schaven waardoor het alsnog verkocht kan worden. Door verbeterde produktiemethoden krijgt Rooswijk echter steeds minder te doen. NAAM STAAT BORG VOOR KWALITEIT De boeken zijn geselecteerd aan de hand van drie criteria. Het boek moet gemakkelijk te lezen zijn, het verhaal moet geschreven zijn voor kinderen in de leeftijdsgroep van acht tot tien jaar en de presentatie, zoals het aantal illustraties en het lettertype, moet aantrekkelijk zijn. Vaak krijgen kinderen boeken voorge legd, die te moeilijk geschreven zijn. In het geval er sprake is van een leesbaar boek, blijkt het doorgaans bedoeld te zijn voor veel jongere kinderen. Het project loopt al sinds 1978. Sinds dien is een lijst samengesteld met zestig titels. Deze lijst is inmiddels aangeboden aan acht scholen in de regio, waaronder De Comiteeschool in IJmuiden. Ongeveer honderd kinderen met leesmoeilijkheden hebben aan de hand van deze lijst boeken gelezen. De heer Rademaker zegt over de samen begeleiding. Met de kinderen worden let ters en lettergrepen geoefend. De andere kant wordt verwaarloosd. We proberen kinderen te stimuleren door hen aantrek kelijke boeken aan te bieden”. Veel belangstelling is voor het project getoond door de School Begeleidings Dienst, uitgevers, de bibliotheekwereld, onderwijzers en studenten van de Pedago gische Akademie. Uit alle delen van het land komen aanvragen voor de met zorg samengestelde literatuurlijst. Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Velsen. stelling van de lijst: „We hebben niet van uit een deskundigheid de kinderen bena derd maar we lieten de kinderen zelf kiezen. Als de kinderen een boek uit had den, vulden ze een vragenlijst in, waarop ze aangaven in welke mate zij het boek waardeerden. Veelal bleek dat bepaalde boeken door mondreclame veel gelezen werden. Andere boeken werden niet of nauwelijks gelezen en schrapten we van de lijst”, aldus Rademaker. Behalve voor scholen is de lijst ook voor ouders van kinderen met leesmoeilijkhe den te krijgen bij de schoolbibliotheek aan de Lange Nieuwstraat in Ijmuiden. Per 1 kg.: tarbot 22,40-22,00, grote tong 19,74, grootmiddel tong 19,60, kleinmiddel tong 22,21-22,18, tong één 21,50-20,53, tong twee 17,58, zalm 23,20. Per 40 kg.: tarbot 529-432, griet 459-329, kabeljauw één 150, kabeljauw twee 222- 166, kabeljauw drie 172-134, kabeljauw vier 150-134, kabeljauw vijf 122-75, schol één 144, schol twee 142-136, schol drie 132- 75, schol vier 70-50, wijting drie 57-34, makreel twee 66-41, schar 72-33, fing 16, haai 112-92, poontjes 60-57, rode poon twee 172-164, rode poon drie 100-76. De besommingen waren: UK 141 UK 271 2.500, UK 141 UK 218 1.600, UK 128 UK 228 2.000, UK 17 UK 48 4.000, UK 24 UK 129 1.500, UK 134 5.000, UK 135 UK 145 1.600, UK 205 7.100, UK 234 UK 233 10.600, VD 19 5.500, VD 20 870, VD 77 3.800, WR 71 1.600, YE 25 2.600, UM 1 900, IJM 2 1.000, IJM 3 2.100, IJM 14 1.200, IJM 18 4.800, IJM 19 1.100, IJM 27 1.600. illllllllllllllllliiilillllllliillllllllllllliillllllllllllliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii kabinet esluit te mei ah. rijdings- Kamer waarin, jer jaarS e advies wraagdj besluit sluitingen van het gebied. De CDA,woord- voerder stelde dat de miljoeneninveste ring voor Spaarnwoude door het gebrek aan ontsluitingen niet in overeenstem ming is met het mogelijke gebruik van het gebied. Mevrouw Maes pleitte voor het aanleggen van bushaltes bij het recreatie gebied. (ADVERTENTIE) neelsbe- tot 20Ö en. Vot igers les van dè rers opï splan is miljoen Vooral geestige boeken slaan bij de kin deren aan. Schrijvers als Roald Dahl en de Deen Kirkegaard scoren hoog. De eer ste selectie stellen de studenten samen, maar die wordt getoetst aan de belangstel ling van de kinderen. Het blijkt dat kinde ren gewonnen worden voor het lezen. De geselecteerde boeken vormen een spring plank naar andere boeken. Of de kinde ren met leesmoeilijkheden blijven lezen is volgens Rademaker moeilijk na te gaan omdat de bemoeienissen van de studenten te kort zijn. Na een onderzoeksperiode van twee maanden op een bepaalde school wordt het project afgesloten. Een dergelijk project in Alkmaar gaat uit van de technische structuur van de boeken en niet van de bevindingen van de kinderen. >at in de verzoek een Ka- et voor de kin- Is leden erken. het het ehande* zet. dat het jaar een regeling melding van gemelde voorzieningen ten behoeve van leerkrachten in het werkge bied, omvattend het gehele IJmondgebied inclusief Castricum en Uitgeest. Aan dacht krijgt daarin met name de situatie van de gastarbeider, waarbij uiteraard centraal staat de taalbarrière. Hans Cornelissens daarover: „Dat moet dan een zogenaamde begeleidingscom missie worden die de door Hoogovens aangekondigde maatregelen moet gaan begeleiden. Van een dergelijke aanpak is nu beslist geen sprake aangezien eerst nog vast moet komen te staan of Rooswijk wel gesaneerd zal worden”. R. Schoondergang (Progressief Velsen) meende dat Spaarnwoude geen surrogaat moet worden van het duingebied om „duinrecreanten” te werven, maar een eigen karakter moet krijgen. Hjj pleitte er tevens voor het autogebruik in en naar het recreatiegebied zo weinig mogelijk te sti muleren. Het huidige basisplan beant woord aan de zienswijze van de woord voerder van Progressief Velsen, maar de pas ontwikkelde opvattingen geven blijk van een versoepeling ten aanzien van het autogebruik. Met name voor de groep gehandicapten en bejaarden en bij slecht weer moet volgens de nieuwe opvattingen in het recreatiegebied ruimte zijn voor autogebruikers. van de bevolkingsgroei anders uit te pakken. Mevrouw N. Groot (PvdA) ging in op de ontwikkeling van plan Zeebad. „Het re creatieschap streeft ernaar het recreatie gebied dermate aantrekkelijk te maken dat de duinranden minder intensief door recreanten worden bezocht. Het lijkt me eveneens zinvol - naast de toeloop naar het recreatiegebied de ontwikkeling van plan Zeebad in het onderzoek te betrek ken, dat potentiële bezoekers van Spaarn woude trekt,” aldus mevrouw Groot. IJMOND. De in Beverwijk gevestig de Onderwijsbegeleidingsdienst Midden- Kennemerland geeft de eigen dienstver lening een nieuwe impuls met de opening van twee gloednieuwe voorzieningen op 29 oktober. In de hoofdvestiging Plata nenstraat 2 in Beverwijk worden vaste ruimten vrijgehouden voor een zoge noemde onderwijswerkplaats en als tweede een informatiecentrum andersta ligen. ^GROENE- Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 280 kg tong; 6 kisten tarbot en griet; 268 kisten kabeljauw en griet; 767 kisten wijting; 241 kisten schol, 141 kisten schar; 9 kisten makreel en 53 kisten di versen. De heer J. Vonk van het projectbureau Spaarnwoude ontleende deze cijfers aan twee nog niet gepubliceerde nota’s, te we ten de Provinciale Recreanten Balans en het Provinciaal Structuurschema voor de Openluchtrecreatie. Hij noemde deze ge gevens in verband met de actualisering van het basisplan, dat woensdag ter dis cussie stond in de commissie voor recrea tie en toerisme. Het huidige basisplan dateert van 1967 en gaat uit van een aantal achterhaalde ontwikkelingen, zoals de aanleg van een spoorplijn van Haarlem naar het industriegebied van Amsterdam en de totstandkoming van recreatiegebied plaats van woningbouw in de Velser- broekpolder. Ook blijken de prognoses De onderwijswerkplaats is bedoeld als trefpunt voor leerkrachten van lagere scholen. Gelegenheid wordt hier geboden voor uitwisseling van onderwijskundige ideeën en informatieverstrekking daar voor. Onderwijs aan anderstaligen wordt als thema genoemd waaromheen tal van aspecten nog nadere invulling behoeven. Op verzoek is hierbij inbreng mogelijk van terzakekundigen uit de vaste O.B.D.- staf. De levensvatbaarheid van het werk plaats- of winkelidee hangt uiteraard vol ledig af van de animo hiervoor in onder wijskring. Het O.B.D.-staflid Marianne Kuster, consulente anderstaligen, is direct betrokken bij eerdergemeld Informatie centrum Anderstaligen. Een vaste lokali teit in het gebouw Platanenstraat 2, een voormalige school, bevat onder deze noe mer een uitstalling van lesmateriaal, taal- bulletins, handleidingen, woordenboeken en verdere documentatie over een voor veel scholen volstrekt nieuwe onderwijs kundige benadering. Eerdergemelde in formatiebronnen kunnen op werkdagen van negen uur ’s ochtends tot vijf uur ’s middags worden geraadpleegd. Het laatste nummer van „Loep”, het O.B.D.-informatieblad, maakt uitvoerig Koos Rademaker, docent taaldidactiek aan de Pedagogische Akademie is initia tiefnemer en begeleider van het project. 1 „In de traditionele aanpak”, aldus Rade maker, „ligt de nadruk op de technische Kinzo presenteert de nieuwe Porsche modellen ’81 tijdens een grandioze show in Amstelveen, Ouderkerker- laan 150, samen met 25 z.g.a.n. Porsche’s! Dat is een buitenkansje als u minder wilt betalen en tóch ’n echte Porsche wilt rijden. Tijdens de show 100% garantie voor een periode van 3 maanden! Dat kan alleen Kinzo, omdat hij official Porsche dealer is voor pnastw» JpSS™N.W.-Nederland. *3 Kn>.-. - - r I getrainde werkplaats- I bezetting met veel ervaring en liefde I voor het vak. Indien u I verhindert bent kan luw Porsche gehaald en gebracht wordem Ouderkerkerlaan 150 (t/o zwembad 't Keerpunt) Amstelveen. Tel.: (020) 411199. brandweer assistentie. Kortsluiting in een in de garage gestalde auto is de mogelijke oorzaak van de brand. De auto en de in de garage opgeslagen inboedel werden volledig vernield. De schade wordt geschat op 40.000 gulden. Woensdagmiddag brandde een gara ge naast een woonhuis aan de Papen- burghlaan in Santpoort geheel uit. De brandweer was een kwartier na de mel ding de brand meester. Met een autos- puit met twee stralen verleende de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5