I MR. E. M. J. M1NDEROP GAAT MET PENSIOEN 99 Grote Houtstraat 145zw Ï1 N)VN MADEIRA 6 16 OKTOBER DONDERDAG 19 8 0 IJMOND I Lappendeken Plichten door Hein Dik B Moeite Diep geworteld Pinguins Tradities moet opstappen”, zegt de heer Minderop. „Ik heb alles gehad. Dan moet je verder niet zeuren”. „Het aantal ambtenarenza ken is belangrijk toegeno men. Toen ik begon, hadden we er een stuk of twintig per jaar. nu al meer dan honderd. Een reden is volgens mij dat Mr. E. M. J. Minderop is ruim 21 jaar voorzitter van het ambtenarengerecht en de raad van beroep in Haarlem. Binnenkort stopt hij ermee. Hij wordt 70 jaar, de leeftijd waarop rechters met pensioen moeten. „Ik vind het redelijk dat ik de ambtenaar zich beter be wust is geworden van zijn rechten. Hij is vrijmoediger geworden. Hij is eerder be reid om op zijn stuk te gaan staan”. Een vraaggesprek met een rechter die was gespecialiseerd in administratieve geschillen. zei sta be nit ni( Een Neckermann-reis boekt u echt alleen maar bij: onderstaand eigen Neckermann boekings/informatiecentrum, de Amro Banken met het Amro Reizen vignet.de Nutsspaarbanken met het Neckermann vignet of'de reisburo’s van Vroom Dreesmann. Neckermann biedt u volop keus. En is altijd voordelig. En geeft kinderkortingen tot soms 100%! Alle charterprijzen zijn inkl. brandstoftoeslag en luchthavenbelasting. Neckermann weet wat u toekomt. Organiseert daarom vele aantrekkelijke ekskursies, rondreizen en uitgebreide Sport Spel programma’s. Vlieg met Neckermann. Dan bent u voordelig Uit Thuis. Dat garanderen we! ISRAËL ISRAËL/EGYPTE MAROKKO v.a 734,- MIAMI/FLORIDA va 1341, Ik vind het redelijk dat ik moet (ADVERTENTIE) is i 2 weken 2 weken 2 weken IN NOVEMBER EN DECEMBER VOORBEELVLUCHTEN NAAR DE ZON De rechtspositie van ambtenaren bijzonder sterk? Mr. Minderop: „Inderdaad, ja. De wet telijke bescherming van de ambtenaar is tot in de kleinste bijzonderheden gere geld. Er is bijna geen detail waarover geen regeling of besluit is. Alles ligt tot in finesses vast: De verhuiskosten, maar bijvoorbeeld ook het bevorderingsbe- leid. Een ambtenaar kan een beroeps zaak aanspannen, omdat bij een sollici tatie een ander dan hij is benoemd. Hij komt dan in beroep tegen de weigering hem te benoemen. Moet er wettelijk iets veranderen aan de rechtspositie van ambtenaren? Een doordringende stem. Bijna be kakt. maar daarvoor toch te vriendelijk. Mr. E. M. J. Minderop ziet eruit als een heer. Kostuum met vest, een parel op zijn das, pochet in het colbertzakje. Even ben je bang voor afstandelijkheid, maar in het gesprek komt hij open en direct over. „Het merendeel van de ambtenarenza ken ligt op politie- en onderwijsgebied. De reden heb ik nooit kunnen opsporen. Misschien krijgen onderwijzers op den duur iets in hun houding van „meester heeft altijd gelijk” waardoor conflicten kunnen ontstaan”. De heer Minderop vertelt dat geschil len tussen ambtenaren en overheid vaak al te diep geworteld zijn als men bij de rechter komt. „Het kwaad is dikwijls al gesticht. Het conflict is te ver doorge- roest. Toch moet je een oplossing probe ren te vinden”. zien kleine raad als Haarlem behandelt jaarlijks meer dan tweeduizend zaken. De heer Minderop wil bij zijn afscheid geen commentaar geven op individuele zaken die hij heeft behandeld. Affaires die de aandacht trokken, waren onder andere het ontslag van de Zaandamse politie-officier De Rave en dat van de heer Overbeeke, chef van de afdeling onderwijs in Haarlem. Wel heeft hij alge mene kritiek op het personeelsbeleid van de overheid. va hr fu va oc qt ee de M. sti be ge sc te de I vin pra get tijd din tue wo tijk E gev me resi gra C het de plai t van daa 0 org, spn l na' rie en Vit op gei Zit vai on go zat de te aai op wij bli Ma ter eei Af’ kei aai „D tot Hij noemt de. verzorgingsstaat waarin we leven een goed ding, maar plaatst wel een kanttekening. „Het persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel is uitgehold, verzwakt. Mensen zijn zich er minder van bewust dat je in een samenleving moet functioneren met rechten en plich ten. Het is erg gemakkelijk geworden. „Mijn ervaring is dat men het in de ambtelijke wereld vaak heel moeilijk vindt een probleem met de betrokkenen aan te snijden. Men zou veei eerder moeten zeggen: Er zijn die en die bezwa ren tegen jou. Nu blijven moeilijkheden vaak te lang sudderen. Hierdoor wordt een oorspronkelijk nog wel op te lossen probleem niet aangevat en bekeken. Bei de partijen hebben een tegenzin erover te praten, zodat een verharding ontstaat. Men zou gewoon veel eerder tot een openhartig gesprek moeten komen. Niet om de hete brei heenlopen en denken, het lost zichzelf wel op. want het lost zichzelf nóóit op. Wat eerst een kleine verwonding was. wordt een zweer als je er niets aan doet. Tenslotte eindigt men met amputatie, dat wil zeggen ontslag”. „Een weg die wel eens kansen biedt, is een soort kortgedingprocedure. Zo'n bij eenkomst is besloten. Daardoor kun je soms iets regelen waar beide partijen tevreden mee zijn. Publiciteit heeft de werking dat standpunten polariseren. In beslotenheid geven mensen gemakkelij ker eigen fouten toe. Ikzelf kan in de raadkamer ook meer zeggen. Je treedt op als een soort kadi (Mohammedaanse rechter die verzoenend te werk gaat). Eén van de aantrekkelijke kanten van dit werk is dat je als rechter niet passief bent, zoals bij de rechtbank, maar be drijvend. Je kunt je speurzin gebruiken: dingen onderzoeken; je afvragen hoe een oplossing kan worden gevonden”. Mr. Minderop: „Als ik bel als voorzit ter van de raad van beroep, zeg ik er altijd bij: Sociale verzekeringen. Anders weten de mensen niet waar je het over hebt. Zelfs als je met ontwikkelde men sen, die door de krant op de hoogte zijn, begint over de raad van beroep, ontstaat er een geheimzinnige stilte. Mensen den ken: Dat is glad ijs, laat ik me daar maar niet op begeven. Ik denk dat op dit terrein een voorlichtende taak is wegge legd voor de vakbonden. Misschien moe natuurlijk wel erkend dat er een onei genlijk gebruik is. Er zit bijvoorbeeld een flink portie ww verborgen in d<> wao". „Het leven is altijd sterker dan de leer. De leer ligt vast in allerlei wettelijke bepalingen. Of het nou gaat om het ambtenarenreglement of om wat is vast gelegd in cao's en persoonlijke arbeidso vereenkomsten, is niet eens zo doorslag gevend. In de praktijk gaan mensen hun eigen weg. Er is een sfeer die los staat van deze regelingen. In de ambtelijke wereld is een zekere bedrijfsblindheid waardoor latente problemen te laat wor den aangepakt”. „Ik geloof wel dat ik kan omgaan met allerlei mensen. Door mijn advocaten loopbaan. maar ook door mijn opvoe ding. Mijn moeder was een rondborstige Vlaamse, daar neem je iets van over. Ik stel prijs op openhartigheid over en weer op de zittingen. Ik zie het meer als een spreekuur dan als een rechtszitting”. Hij vindt contactuele eigenschappen erg belangrijk voor rechters. „Mensen laten uitpraten. Zorgen dat ze hun hart kunnen uitstorten. De behandeling moet aanvaardbaar zijn voor mensen, ook als ze op grond van de wet en de jurispru dentie ongelijk moeten krijgen. Daarom vind ik het ook zo belangrijk dat ieder een behoorlijke rechtsbijstand krijgt. Voor de betrokkenen zelf is de zaak altijd emotioneel geladen. Hij vindt het redelijk dat hij moet stoppen, maar zegt toch: „Het gaat emo tioneel niet geruisloos, zoals je een krant dichtslaat. Het werk heeft me enorm geboeid. Ik heb het met grote ambitie gedaan. Ik vond dat ik het behoorlijk aan kon. Ik heb wel aan medewerkers gevraagd me te waarschuwen als het niet meer zou kunnen. Niet-belangheb benden die zouden zien dat je achteruit gaat, t Je eigen brilleglazen zijn in dat opzicht soms beslagen. Gelukkig is het niet nodig geweest". Aan de andere kant mogen we nooit vergeten dat er nog heel veel mensen in een moeilijke positie zitten. Er is nog een hoop narigheid onder mensen die van een uitkering moeten leven. En denk eens aan mensen van boven de 45 die werkloos worden. Die komen nooit meer aan de slag, zijn te oud. Mensen worden in onze maatschappij veel te snel uitge; In de oorlog trad Minderop op als repetitor staatsrecht voor studenten die geen college meer konden lopen en geen examen meer konden doen aan de geslo ten Leidse universiteit. Na 1945 was hij De heer Minderop werd 29 november 1910 in Rotterdam geboren als zoon van een notaris. Zijn vader had hem graag als opvolger gezien maar: „Het notariaat trok me niet. Het leek me een te droog, zittend leven”. Na zijn rechtenstudie in Leiden („Ik heb veel aan het korps te danken. We. gingen heel openhartig niet elkaar om.”) werkte hij bij een Rotter dams en een Amsterdams advocaten kantoor. „Ik heb veel steun gehad van prof. Romme. Hij heeft me het vak ge leerd”. Hij gelooft niet dat de zwarte toga van de rechter drempelverhogend behoeft te werken. Lachend: „Iemand die ongelijk had gekregen, zei eens: Er zaten twee pinguins in de zaal en twee heren in burger. Vroeger vond ik traditie erg be langrijk en was daarom voorstander van de toga. Zo sta ik er nu niet meer tegeno ver. Maar die dracht maakt duidelijk dat je onafhankelijk bent. Geen verlengstuk van één van de partijen. Of het drempel verhogend werkt, hangt helemaal af van je persoonlijk optreden. Je moet goed luisteren, aandacht hebben, de zaak he lemaal tot je laten doordringen en de mensen tot rust brengen". Hij noemt het totale gebouw van socia le verzekeringen een onoverzichtelijk in stituut. „Men heeft op verschillende tijd stippen bepaalde maatschappelijke risi co’s willen indekken. Daaruit is een lap pendeken ontstaan die niet meer is te overzien”. „Soms heb ik me behoorlijk geïrri teerd aan die onoverzichtelijkheid. Er is af en toe merkwaardig gescharreld, zeer tot mijn ergernis. Een voorbeeld. Voor zieningen op het gebied van woningaan passing en huishoudelijke hulp kwamen aanvankelijk in behandeling bij de Ra den van beroep als er een geschil ont stond. Toen die al een hele poos bezig waren, kwam opeens de uitspraak dat ze thuis hoorden bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Onder tussen werden de mensen die zo'n voor ziening hadden aangevraagd maar zoet gehouden. Klagers die al waren begon nen via 1 Raden var beroep, moesten opeens weer opnieuw beginnen bij een ander orgaan". Boos wordt mr. Minderop ook over onbegrijpelijk taalgebruik. Hij leest gea giteerd een stuk voor over de toepassing van de aaw waaraan geen touw is vast te knopen. „Zelfs ontwikkelde mensen begrijpen er niets meer van. Voor deskundigen moeten aaw-cursussen worden gegeven, hoe zouden eenvoudige mensen er dan nog iets van snappen. Het wordt onnodig moeilijk gemaakt. Spinnijdig word ik daarover. Het vergalt je de lust tot wer ken. Hoe kan ik dingen aan een klager uitleggen die ik zelf niet begrijp?” Mr. Minderop wil geen oordeel uit spreken over verondersteld misbruik van sociale voorzieningen. „Wij zien al leen de gevallen waar een uitkering of voorziening is geweigerd. Dus hebben we geen zicht op het aantal keren dat er misschien ten onrechte wel een uitkering wordt gegeven. Wat ik ervan weet, is uit de krant. Algemeen wordt De overheid bezuinigt op grote schaal. Er wordt minder geïnvesteerd. Bete kent dit dat er in sommige diensten ambtenaren te veel zijn? „Daar heb ik geen oordeel over. Het is een kant van de zaak waar je als ambte narenrechter geen zicht op hebt. We zien in elk geval geen groei van het aantal beroepszaken met als oorzaak overbe zetting bij ambtenaren”. vervolgens bouwde hij een eigen advo catenpraktijk op in Haarlem. Opmerkelijk is het verhaal dat Minde rop vertelt over zijn benoeming in Haar lem. „In de jaren vijftig speelde politieke gezindheid nog een rol bij het benoemen van mensen in deze functie”, licht hij toe. „Ik werd gebeld door mr. Van Rijc- kevorsel die toen in de Kamer zat voor de KVP. Hij vroeg of ik belangstelling had voor de vacature. Het was toen zo dat bij de Raad van beroep in Utrecht een PvdA’er werd benoemd, in Zwolle een liberaal en in Haarlem een katho liek. Van Rijckevorsel zat in de commis sie voor Justitie”. Achteraf neemt mr. Minderop afstand van deze gang van zaken. „Tja, die poli tieke gezindheid Ik zie het belang er niet meer van in. Het speelt nu ook helemaal geen rol meer. De bekwaamste man moet gewoon worden benoemd". Neckermann Reizen ten we zelf ook meer aan publiciteit doen, meer naar buiten treden". In sommige opzichten komt die detail lering overdreven op me over. Ander,- zijds zie je dat er soms in de praktijk toch een onjuist beleid wordt gevoerd tegenover ambtenaren. Bij de uitvoering worden toch wel fouten gemaakt. Ik denk dan vooral aan ontslagproce dures”. Voordat hij solliciteerde vroeg mr. Minderop advies aan Romme en aan prof. Cleveringa. „Ze kenden mij goed en de baan waar het om ging. Beiden vonden dat ik het moest doen. Romme zei tegen me: „Na je vijftigste krijg je als advocaat steeds meer moeite met het artikel cliënt. De uitvoerige verhalen die je moet aanhoren. De geruststellingen die je moet uitspreken. Het is dan pretti ger je bezig te houden met rechtsge schillen". Toch meent hij dat zijn ruim 20-jarige ervaring in de advocatuur een goede achtergrond is geweest. „Je leert met mensen omgaan van allerlei slag. Ik heb in Amsterdam veel strafzaken gedaan, echtscheidingen, van alles en nog wat. Het heeft mijn mensenkennis enorm verrijkt". „Ik zie niet in dat je veel kunt verbete ren door wettelijke maatregelen. Het probleem zit meer in het eigene van de ambtelijke sfeer. De gewoonten, tradi ties en opvattingen die daar heersen, verhinderen soms een praktische aan pak. Het zou misschien nuttig zijn als personeelsfunctionarissen van de overheid kennis namen van hoe het toe gaat in het bedrijfsleven. Daar is het ook niet ideaal, maar men is er in elk geval De meeste mensen weten wel dat het ambtenarengerecht geschillen behan delt tussen overheid en ambtenaar. Veel minder bekend is het werk van de raad van beroep die zich bezighoudt met me ningsverschillen over sociale uitkerin gen (wao, aaw etc.). Toch neemt het werk van de Raad van beroep veel meer tijd in beslag. Door de uitbreiding van de sociale wetgeving is het aantal zaken X'athanya hotel logies/ontbijt 1 week v.a 852, 2 weken v.a. 1069 Unieke kombinatie 1 week v.a 1542,-y Iedere zondag vertrek. Appartementen logies/ontbijt 1 week v.a. 697,- 2 weken v.a 789,- Appartement halfpension 1 week v.a 777,- 899,- Naast voorzitter van de raad van be roep en het ambtenarengerecht was mr. Minderop plaatsvervangend kanton rechter en lid van de commissie „aan trekken leden rechterlijke macht". Vooral van de laatste functie sjpijt het hem dat hij haar moet opgeven. „Ik heb dat werk met ongelooflijk veel ambitie gedaan. De minister heeft me een erg persoonlijke brief geschreven om me te bedanken”. opstappen” Iedere zaterdag naar Agadir. Hotel logies/ontbijt 1 week v.a 637,-/ Iedere zondag voor ongelooflijke prijzen. Hotel logies iioq 1 week v.a I IjO spectaculair gegroeid. Een landelijk ge- MECKERMANN REIZEN

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6