GERICHTE BENADERING OP HUGO DE GROOT-MAVO Buitenlandse leerlingen in Velsen toevertrouwd aan speciale brugklas politienieuws Bezwaarschrift berokkent Heemskerk flinke schade DAKS KafteünüsfKl^'srtHar! Exclusieve merken zoals DAKS pantalons, colberts, damesrokken, van de beste Engelse stoffen. Cursus stadsvernieuwing als nieuw initiatief voor inspraak ^kwispel- F door CKl Het Motorhuis IJmond I Bridge-uitslagen Een vriendelijk woord voor Speedy NAAM: Speedy Bang&Olufsen 1 w r kruisstraat 7 haarlem tei.023-320089 11 Ml 1 J 19 8 0 DONDERDAG OKTOBER 1 6 7 iverveen; t VERTRAGING IN BOUWPLAN DE MAER Basiskennis voor doolhof Veelzijdig gebruik van De Nieuwe Slof Sluisfunctie LM BÜI g|| 6 IJMOND Tel. 023 De ekonomische special, de luxe Berlina, de vlammende SR en alle andere J Opel Kadetts: bij Het Motorhuis rijdt u er nu binnen de kortste keren in weg? Kom maar eens snel langs, voor een proefrit én een opbeurend gesprekje over inruilprijzen. want ook voor andere merken dan Opel geeft Het Motorhuis een verrassend hoge prijs! Geautoriseerd B&Odealer De Vilder Velserduinweg 173 IJmuiden Tel. 02550-12346 WILDSEIZOEN 1980 al weer 5 jaar uw Opel dealer voor de IJmond! 1 BEVERWIJK. Dat in de gemeente Beverwijk inspraak geen loos begrip is blijkt uit het initiatief van de projektorganisatie stadsver nieuwing om een cursus te starten voor bewoners van het stadsver nieuwingsgebied en andere betrokkenen. Het gaat daarbij om zes bijeenkomsten die de deelnemers een zekere basiskennis moeten geven omtrent allerlei facetten van de stadsvernieuwing. 8 i t .89. (ADVERTENTIE) 241266 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) strijkt verlaten zwembad moet emo- <rant aorm ibitie arlijk rkers het ;heb- eruit i dat s het (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De voorgenomen op vang van 35 Vietnamese bootvluchte lingen bracht de gemeente Velsen de finitief over de streep. Voor de op vang van anderstalige leerlingen zijn ook bij het voortgezet onderwijs ade quate voorzieningen nodig. De aller eerste stap in die richting is inmid dels gezet door de Hugo de Groot- - MAVO aan de IJmuidense Graham- straat. Voor een brugklas uitsluitend bestaand uit 19 anderstaligen wordt gebruik gemaakt van via het rijk be schikbare extra financiële ruimte om te zetten in extra-mankracht, lestij den en leermiddelen. Voor mensen die niet zoveel eisen stel len aan een viervoeter, is Speedy mis schien een ideale huisgenoot. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerkbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 te IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks open van 9-12 en van 3-6 uur. ’s Zaterdags van 9-1 uur. Brand Door nog onbekende oorzaak raakte woensdagmiddag op de Munniken- weg in Beverwijk tijdens het rijden de motor van een auto in brand. De auto brandde geheel uit. De bestuurder, een 28- jarige Beverwijker, slaagde er in zonder letsel te ontkomen. Bekend De Beverwijkse politie hield woensdagmiddag een 28-jarige man aan zonder vaste woon- of verblijfplaats, die bekende een inbraak gepleegd te hebben in het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk. De buit, een tuner/versterker en een artsenkoffertje, trof de politie aan in een kluis van het NS-station. zaarin st wel ver- ;hold, inder eving plich ien. LEEFTIJD: ’n half jaar RAS: vuilnisbakkie SOORT: meid PRIJS: 80 gulden INLICHTINGEN: 02550-15744. Rable de Lièvre Bernadette Hazerug met appel WIJNSUGGESTIE: 1976 Nuits St. Georges i be- s mr. nton- ,aan- cht”. t het heb ibitie i erg ne te onei- ■beeld in d<> nooit en in g een van denk 5 die meer irden litgé; Beverwijk: Komngsstraat 40-42. Tel. 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113. Tel. 02550-23450 De Deense wrmge«ers»n bedden geluid 3 jaar garantie KWIS op één van de fietsenrekken neer en laat Speedy wat bijkomen. Als zij de hele omgeving afgesnuffeld heeft komt zij naar KWISPELdoor toe, om een vuile natte poot op diens beige jas te leggen. Als zij merkt dat KWIS niet reageert op het gebeurde, springt ze met beide poten tegen hem op. Haar schroom verdwijnt en toont zich een schuchter, maar toch erg aanhankelijk dier. Heel vatbaar is ze voor een paar lieve woorden. Haar licht bruine ogen glinsteren als KWIS tegen haar praat. Het lijkt of ze begrijpt wat er wordt gezegd. Dat dit niet zo is, komt gauw aan het licht als KWIS haar vraagt te gaan liggen. Iets dergelijks is haar nooit geleerd. Als KWIS haar achterste naar beneden duwt gaat ze weliswaar braaf zitten, maar het commando „zit” kent ze nog niet. Dit pientere meiske zal snel leren. Ze is nog jong en zo te zien erg leergierig. Standen (in percenten): A-lijn: Schadé-Timmer 164.44. Boender-Kra- mer Jr. 163.07, Bakkum-Breur Sr. 162.74, Door- nenbal-Siegers 156.99, Wareman-Breur Jr. 153.81, echtp. De Groot 150.49, Van Harten- Heijerman 149.95, echtp. Strube 139.28, Bagger- man-Van der Vlugt 137.25, Van den Burg-Kra- mer Sr. 127.72. Uitslagen (in matchpunten): A-lijn: Bakkum-Breur Sr. 136. Van Harten- Heijerman 135, Boender-Kramer Jr. 133, Van den Burg-Kramer Sr. 116, mevr. Wareman- Breur Jr. 106, echtp. Strube 103, Baggerman- Van der Vlugt 101, Schadé-Timmer 101, Doome- bal-Siegers 95. echtp. De Groot 94. Snelheidscontrole De Velsense poli tie verbaliseerde woensdagmorgen in vijf kwartier 95 automobilisten tijdens een snelheidscontrole aan de zuidelijke rij baan van de Stationsweg in IJmuiden, Haar pittige snuitje met ruige snot kijkt KWIS veelbegrijpend aan als de terugweg wordt ingezet. Plotseling ver andert haar houding als een schapedoes aan de horizon verschijnt. Haar vacht staat recht overeind en grommend en blaffend gaat ze haar soortgenoot tege moet. Haar pels glanst in het flauwe zonnetje, Bij die schapedoes vergeleken is het maar een bescheiden formaat hond. Veel groter wordt ze niet. In de aanbiedingsbrief op de gemeente begroting 1981 wordt de voorziening voor anderstaligen aan de Hugo de Groot-MA- VO omschreven als „een soort I.S.K.” wat wordt het gebruikelijke vakkenpakket uitgezonderd Engels en Frans. In heel het leerplan ligt het accent op Nederlands, het leervak dat Marjan Hendriks ook elders op de school doceert. I maakt worden”. Inschakeling van een landseigen leer kracht of vaste tolk bij het leerproces acht zij als „onmisbare bi-culturele aanvul ling” gewenst. IJMUIDEN. De derde ronde van de wintercompetitie bridge van De Jump le verde in de A-lijn een zege op voor het duo Bakker-Breur Sr. (60.71 percent). Bij de „Scheveningers” ging op de Noord-Zuid- plaatsen de winst naar de dames Van Sprang en Van der Vlugt (60.83). In de andere windrichting zegevierde de combi natie mevrouw Need-Mijnsbergen (62.08). Schadé en Timmer behielden in het alge meen klassement van de hoogste afdeling de leiding (164.44). Boender en Kramer Jr. (163.07) zijn tweede. In de B-lijn verdron gen de dames Maagdelijn-Pippel (171.81)1 hun clubgenoten Van Maanen-Pippel (168.03) van de bovenste plaats. Het ont- troonde paar is nu tweede. zicht te hebben in hoe de gemeente werkt, hoe de relatie is tussen buurt, ambtenaren en bestuur en de samenhang met de pro- jektorganisatie. De bijeenkomsten van 18 november, 25 november en 2 december worden besteed aan bewonersorganisatie, inspraak en in formatie. Op 9 december wordt dan nagepraat over de cursus zelf; of deze inderdaad in een behoefte heeft voorzien, of een herha ling gewenst is en in welke vorm. Voor de cursus kunnen nog deelnemers- (sters) worden geplaatst. Zij kunnen zich uiterlijk tot 22 oktober aanmelden via de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad (Hans Zonneveld), telefoon 27647 of het Informatiecentrum Stadsvernieuwing (Gerard Bakker), telefoon 21884. Verontwaardiging tekende het gelaat van de Heemskerkse wethouder B. ten Haken gisterochtend, tijdens een hoorzitting in het Provinciehuis in Haarlem. Daar lichtten bewoners van de Prof. Ten Doesschatestraat in Heemskerk hun bezwaarschrift toe tegen de bouw van acht woningen bij de school De Heemskinderen. Die acht woningen maken deel uit van het gewijzigde bestemmingsplan De Maer, dat voorziet in de bouw van 76 voornamelijk kleinere huizen in de wijk De Maer. Door het bezwaarschrift tegen de bouw van die acht woningen, wordt de uitvoering van het totale bouwplan De Maer vertraagd, iets waar wethouder Ten Haken zich erg over opwond. De indieners van het bezwaarschrift stellen dat toekomstige bewoners van de acht woningen erg veel hinder zullen ondervinden van de nabijgelegen school. Ook hebben ze er bezwaar tegen dat voor een parkeerplaats bij de woningen een stuk openbaar groen moet verdwijnen. Wethouder Ten Haken antwoordde dat er vorig jaar en het jaar daarvoor uitvoerig is OW: mevr. Need-Mijnsbergen 149, Van Maan en-Pippel 119, dames Bosma-Sintenie 115, da mes Kramer-Ris 114, mevr. De Vries-Diik 112 Koster-Luidjes 111. B-lijn: Maagdelijk-Pippel 171.81, Van Maan en-Pippel 168.03, Van Sprang-Van der Vlugt 167.43, Need-Mijnsbergen 166.10, Kramer-Ris 160.37, Bosma-Sintenie 152.47, Jongkind-Van Poecke 152.20, Creemers^Drupsteen 147.29, De Vries-Van Dijk 146.67, Kion-Maagdelijn 143.79, echt. Koster 117.67, Dogger-Van der Glind 113.18. Die kennis- en informatie-overdracht vindt zodanig plaats dat deze direct in de praktijk kan worden gebruikt. Deskundi gen, ambtenaren of bestuurders houden tijdens elke bijeenkomst een korte inlei ding, waarna men kan discussiëren, even tueel in kleine groepjes. Alle informatie wordt daarbij „spelenderwijs” in de prak tijk gebracht. Begin oktober is er een bijeenkomst geweest om vast te stellen waar de proble men en onduidelijkheden liggen. Uit het resultaat daarvan is het volgende pro gramma tot stand gekomen. Op 4 november is ruimtelijke ordening het centrale onderwerp met onder meer de aspekten rondom de bestemmings plannen en de procedures. Enige kennis van de wet op de Ruimtelijke Ordening is daarbij onontbeerlijk. Op 11 november komt de gemeentelijke organisatie en de projektorganisatie ter sprake. Vele bewoners blijken weinig in- In de klassegroep vertegenwoordigde nationaliteiten: Vietnamezen (de nume riek grootste groep), Turken, Joegoslaven en een leerling van Chinese komaf. De Vietnamezen, behorend tot de in Velsen op te nemen groep, zijn momenteel nog gehuisvest in het Heemskerkse St. Jozef Ziekenhuis, fungerend als centraal op- vangadres. De knelpunten bij een gerichte onderwijskundige aanpak zijn aan de Hu go de Groot-MAVO inmiddels genoeg zaam aan de dag getreden. Formeel staat de groep op deze openbare MAVO-school te boek als doorsnee-klas bedoeld om de aansluiting lager- onderwijs/voortgezette opleiding te vergemakkelijken. De onder wijspraktijk ligt een tikkeltje anders, zo blijkt uit een verklaring van de docente Marjan Hendriks. Bemoeienis met de bui tenlandse brugklas, haar vaste taak, vergt eenderde van haar werktijd op de school. Afwijkend van het gangbare zijn het vak kenpakket, gehanteerde methodiek en aard van de buitenschoolse activiteiten. „De groep is opgesplitst naar leeftijd (12 tot 16 jaar en ouder dan 16 jaar). Gegeven gesproken over hét bouwplan met een werkgroep, die was samengesteld uit wijkbewo ners. „Op verschillende momenten is er toen voor de bewoners gelegenheid geweest om te reageren. Niemand van de mensen die hier nu zitten, heb ik toen gehoord”, zo zei de wethouder. Een woordvoerder van genoemde werkgroep gaf een soortgelijke reactie. HEEMSKERK/HAARLEM. „De gemeente Heemskerk wil zo snel mogelijk bouwen in De Maer. Door dit bezwaarschrift echter wordt alles onnodig vertraagd. Nu al is er door de gemeente een schade geleden van 350.000 gulden vanwege die vertraging”. B-lijn (NZ): dames Van Sprang-Van der Vlugt 146, dames Maagdelijn-Pippel 137, Jongkind- Van Poecke 136, dames Creemers-Drupsteen 118, mevr. Kion-Maagdelijn 116, dames Dogger- Van der Glind 67. Bijna keert KWISPELdoor het asiel de rug weer toe, als de deur wordt geopend en Annelies zich verontschuldigd voor het niet horen van de bel. Maar goed dat KWIS zich niet zomaar terug laat sturen. Na het bellen enkele malen te hebben herhaald krijgt de verzorgster door het aanslaan van de honden in het buiten verblijf in de gaten dat er iemand aan „de poort” staat. Een ietwat verlegen hondje loopt met haar mee naar het hek. Van onbestemde afkomst zullen we maar zeggen. Wat wel vaststaat is dat het dier zwervend is aangetroffen in het IJmuidense. KWIS ziet zijn geest al dwalen als hij de riem, met daaraan de klagelijk piepende Speedy, van Annelies overneemt. Speedy trilt op haar dunne pootjes. Dui delijk ontdaan door het plotse verzetje. Ze gaat vol tegenzin mee. Luid piepend, daarbij de aandacht van overige wande laars trekkend. KWIS wordt erop aange keken, alsof hij de blaffer „honds” be handelt. Bij het QlAl IK herenmode damesmode VVll I herenkleding maatkleding (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het jaarverslag over 1979 van de Stichting Ontmoetingscen trum „De Nieuwe Slof’ bewijst dat de inmiddels tot stand gekomen uitbreiding noodzakelijk was. Er was een gebrek aan bepaalde ruimten ontstaan en niet alle ruimten voldeden meer aan de eisen of verwachtingen. In 1979 is het gebouw gebruikt voor activiteiten van zeer uiteenlopende aard, die door in totaal 141.309 personen wer den bezocht. Dat is iets minder dan het jaar daarvoor. Maar dat wordt geweten aan de slechte weersomstandigheden in de eerste maanden van het verslagjaar waardoor veel aangekondigde evenemen ten moesten worden geannuleerd en een drastische vern^indering van het aantal antiekbeurzen, als gevolg van gewijzigde wettelijke bepalingen. Ten opzichte van 1978 is het exploitatie tekort met ruim honderdduizend gulden verminderd De vernieuwde accommodatie zal woensdagavond 5 november officieel worden heropend door burgemeester A. J. Hubers. De buitenlandse brugklas die aan de Hugo de Groot-MAVO een grote diversiteit van nationaliteiten vertoont staat voor Internationale Schakelklas. Binnen het leerplan van de IJmuidense MAVO-school is de buitenlandse klasse groep nog niet als zodanig ingepast. Een I. S. K. zoals al twee jaar onder die naam operationeel bij scholengemeenschap De Brink in Beverwijk, staat formeel los van de hieraan gekoppelde school en heeft een duidelijke sluisfunctie. De opzet is door verwijzing van de leerling - na twee jaar - naar ook andere onderwijsinrichtingen bij gebleken geschiktheid daarvoor. For meel zit de Velsense voorziening volledig bij de betrokken MAVO-school inge bakken. Velsens onderwijsinspecteur P. Wiel aard spreekt vol optimisme over „een I soepele aansluiting op het MAVO-onder- wijs”. Of die hooggespannen verwachtin gen gewettigd zijn is op dit moment nog verre van zeker. Maijan Hendriks hield voor de opzet van een eigen leerplan rug gespraak met Amsterdamse en Alkmaar- se scholen die al kunnen bogen op erva ring met opvang van buitenlandse leerlin gen. Een reeks hierop toegespitste leerme thoden (Nederlandstalig, naar verhouding veel plaatwerk) is daarvan het tastbare resultaat. I. S. K.-onderwijs omvat naast het eigenlijke lesgeven ook tal van sociaal/ maatschappelijke elementen. Overbrugd moeten hierbij worden verschillen in godsdienst, taal en cultuur. Marjan Hendriks: „Cultuurverschil is misschien een wat hoogdravende aandui ding van, voor ons, opzienbarende knel punten. Leerlingen met blote voeten in sandalen en met open hemd die het Ne derlandse klimaat niet om te harden vin den. Hoe benader je volwassenen. Wan neer je, wanneer jij. Allemaal zaken ver band houdend met een sociale aanpassing waar de docente van deze toch wel specia le brugklas het behoorlijk druk mee heeft. Naast kennis en vorming moet een lange reeks sociale vaardigheden worden overgedragen. Dóódsimpele gewoontetjes om je in Nederland te kunnen handhaven moeten in tal van gevallen aangeleerd worden. De kinderen moeten voor een toekomst temidden van ons weerbaar ge- De cursus wordt gegeven in het Infor matiecentrum Stadsvernieuwing, Ko ningstraat 139, van 19.30 tot 22 uur. De cursus is gratis. iËS: y

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7