Wegens gebrek aan geld bij ministerie CRM Goede gewoontes: Hoogovens wil proces tegen industriebond Regionale opzet bestrijden vredesrampen voorgesteld Steeds minder vraag naar personeel 9 M ff —xjdBonthuisGebf d Stelt 1J-J-J PÜ5TCÜDE feuMnevèndoeH. 91 voor al uw bontwerken Zwanenburgbaan weer in gebruik WAGENWEG 11 bij het HOUTPLEIN donderdag Geheime notitie over organisatie uhuis 1 6 OKTOBER 19 8 0 PROVINCIE (Van een onzer verslaggevers) Haarlem IJmond voorjaar een begroting naar Den Haag gestuurd voor het instellen van dagcentra en woon- en werk projecten voor verslaafden die moeten dienen om de verslaafde uit de drugs-scene te houden. Lisse HAARLEM. De organisaties die in Haarlem hulp verlenen aan verslaafden aan drugs zijn onge rust geworden, omdat door bezui nigingen bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk (CRM) mogelijk ook in hun nog op te zetten hulppro gramma zal worden gesneden. Nu al verstrekt de GG en GD van Haarlem methadon, een vervan gingsmiddel voor heroïne aan verslaafden. Ook het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) geeft methadon aan ver slaafden; het CAD wil zich vooral richten op de groep die van hun verslaving afwil. Ten slotte zijn er de huizen van bewaring die ver slaafden methadon verstrekken. De gemeente Haarlem heeft dit Hoofddorp ptt post/ BOETIEK ANS van der STELT J. OLLfENBURGLAAN 17 BERGEN (N.H.) TEL. sinds 15 september ook uw speciaalzaak in JEUGDBONTMODE IN IEDERE STIJL -• (ADVERTENTIE) Subsidie voor hulpprogramma drugsverslaafden in gevaar (ADVERTENTIE) Stijging werkloosheid zouden zet door ui provincie (Van een onzer verslaggevers) il dat 5-117 - 02208-4641 Service is uiteraard als vanouds Bonthuis Bergen 1 secreta- moeten dit beleidsorgaan. De samenstelling van deze commissie houdt in dat voor het begrenzen van de regio is gekozen voor het gebied, waar de Bescherming Bevol king actief is en niet het gebied, waar de regionale brandweer werkzaam is. Waar om deze keuze is gemaakt, vermeldt de notitie niet. De werkloosheid in de IJmond steeg I ind. baar ie Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie. Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal SCHIPHOL. Automobilisten die re gelmatig gebruik maken van Rijksweg 4 tussen Amsterdam en Den Haag, kunnen weer vliegtuigen over de snelweg zien taxiën. Gisteren is namelijk de zuidelijke rijbaan over Rijksweg 4 naar de Zwanen burgbaan (01L-19R) wéér in gebruik geno men. Deze taxibaan is sinds februari vorig jaar buiten gebruik geweest in verband met de aanleg van tunnelvak 14 van de Schiphol-spoorlijn naar Den Haag. Dit tunnelvlak kruist de zuidelijke rijbaan naar de Zwanenburgbaan op enkele tien tallen meters ten oosten van het vliegtuig- viaduct over Rijksweg 4. Om het 380 meter lange en 12 meter brede tunnelvak te kunnen aanleggen, moest het zandlichaam waarop de rijbaan ligt, over een lengte van ongeveer vijftig meter worden afgegraven. Dat betekende, dat het taxiënde vliegverkeer van en naar baan 01L-19R alleen nog maar gebruik kon maken van de noordelijke taxiroute naar de Zwanenburgbaan. Die loopt over de tunnel in Rijksweg 4. Van het feit dat de zuidelijke rijbaan naar baan 01L-19R opgebroken was, is meteen gebruik gemaakt om op het nieuw aangelegde tunnelvak een viaduct te bou wen. Via dit viaduct zal het huidige vrach- tareaal van Schiphol over een aantal ja- ren verbonden worden met het gebied ten zuiden ervan. In dit gebied wil Schiphol namelijk in de loop van de jaren tachtig een tweede vrachtareaal aanleggen. Als dat zover is, zullen drie soorten Bontmantels in alle prijsklassen Ook tijdens koopavond geopend De werkloosheid groeide het meiest in de kantoorsector, waar vierhonderd mensen op straat kwamen te staan, maar ook in de bouwsector liep het aantal fors op met 320 naar een totaal van 2750. Deze negatieve ontwikkeling deed zich voor in alle beroe pen, maar vooral de timmerlieden en met selaars werden er mee geconfronteerd. In de metaalbranche groeide het aanbod met honderd tot 2660. Met name de automon teurs kwamen in de problemen; veertig van hen werden werkloos in september. Walserjjpersoneel daarentegen, waarnaar een vraag van 330 bestaat, staat niet meer bij ue arbeidsbureaus ingeschreven. De zelfde situatie doet zich voor bij draaiers, machinebankwerkers en pijpenmonteurs; de vraag is aanzienlijk groter dan het aantal werklozen dat deze beroepen heeft. De totale openstaande vraag daalde de vorige maand in Noord-Holland met 1757 naar 10.275. Dit komt overeen met 1,4 procent van de afhankelijke beroepsbe volking. HAARLEM. De werkloosheid in Noord-Holland nam de vorige maand weer verder toe. Het aantal mannen dat zonder werk is, groeide met bijna duizend tot een totaal van 22.144. Dit komt overeen met 4,1 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Bij de vrouwen was de groei 580, waar mee het totaal op 13.421 kwam, wat overeenkomt met 6,9 procent van de loontrekkenden. Gemiddeld kwam in september de werkloosheid in Noord- Holland hiermee op een percentage van 4,8. De jeugdwerkloosheid steeg tot 2100 (+30) bij de mannen en bleef bij de vrouwen constant op 2640. vervoer elkaar op de plaats van het via duct kruisen: onder de grond de trein, op de begane grond het vracht- en ander gemotoriseerd verkeer en daarboven de taxiënde vliegtuigen. Het viaduct, waarvan de pijlers op de wanden van tunnelvak 14 van de Schip hol-spoorlijn rusten, heeft drie openingen - twee van ca. 13 meter, één van ca. 10,5 meter - en een vrije doorrijhoogte van 4.10 meter. Het is in opdracht van de N.V. Luchthaven Schiphol aangelegd door de afdeling betonbouw van de Dienst van Infrastructuur van de N.S. Dagelijks je tanden poetsen. Dat is een goede gewoonte. Net als: meteen even de postcode vragen wannéér u iemands adres noteert Bij een telefoongesprek bijvoorbeeld. Schrijf dan gelijk even die postcode in uw klapper. Dan hebt u voortaan het complete'adres bij de hand. Mèt de postcode erbij. met 28 tot een totaal van 1172 mannen, hetgeen overeenkomt met 2,8 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Het aantal geregistreerde werkloze vrouwen nam toe met 26 en kwam daarmee op 883 (7,7%). De openstaande vraag naar perso neel daalde met 115 naar 606 vrouwen en mannen. Vorig jaar september was dit 1144! Eer gemeente steeg de werkloosheid naar 551 in Beverwijk, 222 in Castricum, 434 in Heemskerk, 101 in Uitgeest en 744 in Velsen. Op grond van voorlopige berekeningen becijferde Hoogovens de schade als ge volg van de acties op 2,2 miljoen gulden. lepje. rkomt (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De Hoogovens-directie is voornemens de Industriebond FNV voor de rechter te dagen. Deze bond voerde in maart van dit jaar tweemaal actie bij het staalbedrijf en deed dat ondanks felle protesten van de directie. Deze noemde de acties destijds onrechtmatig. Hoogovens heeft bij de Industriebond FNV een claim van 2,2 miljoen gulden op tafel gelegd. De bond weigert echter te betalen waardoor Hoogovens zich genoodzaakt ziet naar de rechter te stappen. □men. De werkloosheid in de bollenstreek blijft voorlopig in een stijgende lijn. De grootste boosdoeners van de toename van het aantal werklozen zijn de bouw en de handels- en kantoorsector. De moeilijkhe den in de bouw hebben ook negatieve effecten op andere sectoren, zoals het vervoerswezen. De werkloosheid onder jongeren nam eveneens sterk toe, onder meer een gevolg van de komst van school verlaters op de arbeidsmarkt. Per septem ber 1980 stonden bij het GAB te Lisse 698 werkzoekennden ingeschreven. In het gewest Haarlem is de werkloos heid belangrijk minder toegenomen dan in augustus. De groei betreft vijftien man nen en 27 vrouwen. De totalen komen hiermee op respectievelijk 1230 en 763 voor de maand september. Wel daalde het aantal vacatures sterk en wel met 254 tot een totaal van 1136. In de Haarlemse me taalsector blijft eveneens de vraag naar mensen nog steeds boven het aantal werk lozen zodat in deze branche geen somber beeld heerst. Maar wel komen jeugdigen er moeilijk aan de slag, met name jonge ren die een LTS-opleiding automonteur hebben gevolgd. Duidelijk blijkt dat het in de bouwnij verheid slecht gaat, als de vraag nu (97) met die van vorig jaar september (309) vergelijkt, aldus een toelichting van het arbeidsbureau. In de handelssector doen zich voornamelijk problemen voor bij de vrouwen, van wie er velen zich als werk zoekenden lieten inschrijven. Tientallen verkoopsters zijn werkloos geworden als gevolg van de economische stagnatie en slechte vooruitzichten. In de kantorensector zijn ook veel vrou wen als werkzoekende geregistreerd, om dat uitzendbureaus momenteel weinig op drachten krijgen en het aantal vrouwen dat na een paar jaar niet te hebben ge werkt weer aan de slag wil, sterk toe neemt. Voor jeugdig kantoorpersoneel is weinig werk. Bij het onderwijs verbeterde de situatie zich iets door de. behoefte aan leerkrachten voor het nieuwe schooljaar. In de horeca verslechterde de arbeids markt. Per gewestgemeente kwam de werkloosheid op: Bloemendaal 67, Benne- broek 23, Haarlem 1622, Haarlemmerliede 16, Heemstede 112 en Zandvoort 153. Voorgesteld werd het verschil van me ning zo zakelijk mogelijk uit te vechten. Hoogovens wil de FNV-leden niet massaal tegen zich in het harnas jagen door de Industriebond publiekelijk onderuit te ha len. Een woordvoerder van de Indu striebond FNV in Amsterdam het weten verrast te zijn door de plannen van Hoog ovens. „Wij dachten eigenlijk dat de zaak voorbij was, maar Hoogovens zet blijk baar toch door. De rechter moet maar uitmaken of die claim terecht is, wij zullen voor die tijd niet tot betaling overgaan” zo zei de woordvoerder. vang van verslaafden. „De overheid heeft steeds een beleid uitgestippeld waarbij een koppeling werd gelegd tussen ver strekking van methadon en een zekere opvangmogelijkheid. Toen deze zomer bleek dat niet alle wensen van onze begro ting in keer gerealiseerd konden worden hebben we moeten kiezen wat het meest noodzakelijk was van de twee voorgestel de dagopvangcentra en de woon- en werk projecten.” (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Twaalf burgemeesters uit Haarlem en omgeving buigen zich vrijdag in een besloten vergadering over het bestrijden van zogeheten vredesrampen. Aan de orde komt een voorstel over de voorbereiding, die nodig is, om dergelijke rampen en de gevolgen daarvan in de regio vakkundig te kunnen aanpakken. In de nu nog geheime notitie van de afdeling secretariaat en kabinet van de gemeente Haarlem wordt geopperd de regionale rampenbestrijding te organiseren door het instellen van ëen beleidscommissie, een coördinatiegroep en verschillende werkgroepen. Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte l.id Stuhtinp Bontwaarhori’ Gebr van der Stelt j Wagenweg 11 2012 NA Haarlem Tel (023) 31 20 86 i (v.h. Kamperman) Gebr van der Stelt b b Hertenlaan 8.1861 EJ Bergen Tel (02208) 55 30 ^4 Bij het ministerie van CRM wordt be vestigd dat het realiseren van nieuwe pro jecten uiterst moeilijk is, omdat de moge lijkheden voor financiering erg gering zijn geworden. „Er is echter nog niets definitief geschrapt uit de begroting van het Haarlemse hulpprogramma voor drugsverslaafden,” aldus een van de amb tenaren bij het ministerie. „De datum van 15 november kan ik niet plaatsen. Ik weet alleen dat wij financieel heel erg krap zitten, maar wij zoeken binnen het minis terie naar mogelijkheden om de projecten die gestart moeten worden toch op gang te krijgen.” Het gewestelijk arbeidsbureau in Hoofddorp noteerde in de achterliggende periode slechts een kleine stijging van het aantal werklozen. Daartegenover stond dat de vraag naar personeel sterk terug liep. Het aantal werkloze mannen daalde met 9, terwijl er in september 13 werkloze vrouwen bij kwamen. Procentueel gezien blijft de werkloosheid in De Meerlanden (Aalsmeer, Haarlemmermeer en Uit hoorn) met 1,8 procent aan de lage kant. De meeste werkzoekenden zijn te vinden in de sectoren bouw, metaal, kantoor en ongeschoold. nen worden. De lage drempel houdt in dat de drugsverslaafde op medisch voor schrift het vervangingsmiddel methadon naar behoefte voorgeschreven krijgt. Het dagcentrum staat voor ƒ266.175 op de begroting die dit voorjaar werd inge diend. „Het ziet er op maatschappelijke uit,” aldus Maria Buyen gisteren. „Vol gens het telefoontje dat ik kreeg moeten de extra bezuinigingen bij CRM op onder delen waarvoor zwart op wit nog geen toezeggingen zijn gedaan voor 15 novem ber bekend zijn. De kans bestaat dan dat veel niet door zal gaan van onze wensen.” Zij is van mening dat juist de maat schappelijke begeleiding voor verslaaf den belangrijk is, om hen uit het wereldje van de verslaafden te halen. „Als de ver slaafde dakloos en werkloos is en bijvoor beeld in een kraakpand zit, dan komt hij nogal makkelijk in'de „scene” terecht.” De heer L. J. de Graaf van de afdeling maatschappelijke hulpverlening van de gemeente maakt zich ernstige zorgen over mogelijke verdere bezuinigingen in de op- Op 16 juli werd de Industriebond FNV schriftelijk gevraagd dit bedrag binnen twee weken te betalen hetgeen niet ge beurde. Het bestuur van de bond liet ver volgens op 8 augustus weten de claim van Hoogovens niet terecht te vinden waarna het staalbedrijf op 22 augustus liet aan kondigen naar de rechter te zullen stappen. De projectcoördinator van het Circuit Ernstig Verslaafden Kennemerland, Ma ria Buyen, die dit opvangproject bege-\ leidt, kreeg eergisteren van het ministerie van CRM te horen dat de subsidieaan vraag via de rijksbijdrageregeling jonge ren en jongvolwassenen opnieuw tegen het licht gehouden zal worden. Afgelopen zomer is al het nodige uit de begroting voor het project op de lange baan gescho ven: een dagopvang voor verslaafden in een middendrempelig programma - de verslaafde krijgt dan geleidelijk minder methadon verstrekt bij een meer thera peutische hulp - en begeleide huisvesting sneuvelden voorlopig. In een werkbegelei- dingsproject werd al danig gesneden, al leen een dagcentrum voor een laagdrem pelig programma zou gerealiseerd kun- dit moment voor de onderbouw somber De gemeenten Haarlemmerliede/ Spaarnwoude en Hillegom behoren niet tot het door de Bescherming Bevolking bestreken gebied, maar zijn daaraan toe gevoegd. Overigens kennen bijna alle ge noemde gemeenten ook al enige vorm van samenwerking op de terreinen van brand weer, politie en het ambulance-vervoer. De beleidscommissie krijgt volgens het voorstel tot taak het opstellen van uit gangspunten voor een beleid over het vre- desrampenplan. In deze commissie zou den burgemeesters van de deelnemende gemeenten, een vertegenwoordiger van de regionale brandweer en een secretaris van de gemeente Haarlem zitting moeten hebben. De technische voorbereiding van een vredesrampenplan behoort naast een in ventarisatie van gevaar aantrekkende ob jecten, het samenstellen van aanvalsplan- i nen, het organiseren van oefeningen en het regelmatig bijstellen van de planner^ tot de taak van de coördinatiegroep. Deze groep zou, zo staat in de notitie te lezen, moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de brandweer, politie en GG en GD uit de hele regio. De gemeente Haarlem zou in deze opzet eveneens het - haat van de Coördinatiegroep verzorgen. De verschillende werkgroepen zich moeten bezig houden met het opstel- 1 ;len van deelplannen voor het vredesram penplan, zo blijkt uit de notitie. Volgens plan zouden de werkgroepen kunnen be staan uit vertegenwoordiger „per dienst- soort” van elke deelnemende gemeente. •Het secretariaat van de werkgroepen zou moeten berusten bij de Bescherming Be volking. Aanleiding tot het maken van de notitie is een brief van de commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, Roel ;de Wit. Daarin vroeg hij op 7 mei 1979 aan ;de burgemeesters in de provincie hun (mening te geven over een regionale opzet •van de vredesrampenbestrijding. Alge meen is inmiddels onderkend dat vredes- irampen gemakkelijk de gemeentegrenzen ‘kunnen overschrijden. Dat de meeste ge meenten in de regio Kennemerland over 'een gemeentelijk rampenplan beschikken •wordt dan ook niet voldoende geacht. J»Een snelle en goed gecoördineerde inzet Jvan de samenwerkende gemeenten” is ■volgens de notitie noodzakelijk, terwijl reeds een provinciaal model is gemaakt wn te bevorderen dat gemeentelijke ram penplannen bij rampen van grote omvang •naast elkaar kunnen worden gebruikt. Een ramp is volgens de geheime nota een gebeurtenis „van zodanige aard en -omvang dat de bestrijding van de gevol gen daarvan op enigerlei wijze de 'krachten te boven gaat van de samenwer- jkende diensten, waaraan de handhaving jvan openbare orde en veiligheid in eerste (instantie is opgedragen. Gedacht wordt •daarbij aan grote rampen bij het vervoer ;Van gevaarlijke stoffen of ongevallen bij het weg- en luchtverkeer. In het nu ontworpen voorbereidings schema gaan de samenstellers ervan uit dat de brandweer de kern van de hulpver lening wordt. Dat is ook de reden, waarom een vertegenwoordiger van de regionale brandweer een plaats krijgt in de beleids commissie. Naast de brandweer krijgen de burgemeesters van Hillegom, Benne- broek, Heemstede, Bloemendaal, Zand voort, Haarlem, Haarlemmerliede/ Spaarnwoude, Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Uitgeest een plaats in -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9