Komt wit in interieur terug? lein „bijgoed” is mooi tuingoed schildersdoek Zelfspannend Houten-wandbrochure DE DREVEL EN DE PUNT Informatie Tekstvertaler in braille Koffiezetten met warmtekan J r T i 2< EIGENHANDIG f k o Ruime keuze Jte.. s I Behalve de bekende Tuinieren is vooruitzien. Vandaar dal u die bolletjes en. knollen deze maand en-of in november in de grond moet stoppen. Dat doet u zo diep als het bolletje dik is. Het leestoestel voor blinden en slechtzienden zet regel voor regel de gelezen” letters en cijfers om in gebruikelijke brailletekens. meubelgebied wordt gemaakt is dan ook eigenlijk meer een wit-tint, waarin net een klein spoortje kleur is verwerkt. Zo is roomwit een van de kreten waarmee de mogelijke koper van meubels wordt bena derd. De gele, paarse en blauwe dwergirisjes bloeien al vroeg in maart. Scilla sibirica, die ca. 10 cm hoog wordt, de sterhyacint, en de bosanemoon (jazeker, de wilde, die is in de handel) bloeien ook als er nog geen bladeren aan bomen en struiken zitten. Ze hebben het licht hard nodig, en de zonne warmte. Scilla hispanica, blauw, wit of rose, wordt wel 50 cm hoog en bloeit pas in mei. Anemone blanda is er in zachte tinten rose, blauw en wit. Ze worden vaak ge mengd verkocht, maar er zijn ook culti vars op kleur verkrijgbaar. Tekenen en schilderen zijn hobby’s, die de laatste tijd sterk in de belangstel ling staan. Dat is niet alleen te merken aan het aantal mensen, die schriftelijke cursussen op dit gebied volgen, maar ook aan de verkoop van teken- en schil dermaterialen. Er komen nieuwe soor ten verf op de markt en de hoeveelheid „snufjes” of handige hulpmiddeltjes breidt zich langzaam maar zeker uit. Vele lezers maakten melding van een onjuistheid in het onlangs in deze rubriek verschenen artikeltje over drevels, doorslagen en centerponsen, dingen die alle maal zo veel op elkaar lijken. Er is inderdaad een vergissing gemaakt. Er stond dat de doorslag (voor het maken van gaatjes in dun metaalplaat) een holle punt had. Nee, die punt is vlak. Enkele mensen betoogden dat de drevel uitsluitend een holle punt heeft, maar in dat opzicht hebben ze slechts half gelijk: drevels zijn zowel met vlakke als met iets holvormige punt verkrijgbaar. In elk geval dank aan al die lezers die erop reageerden. Het Houtvoorlichtings- instituut heeft een nieuwe brochure uitgegeven, „Er is een houten wand voor elk interieur” geheten. Die bevat tien pagina’s kleuri ge informatie (en vooral inspiratie) voor mensen die aan het zelf-maken van een houten wandaf werking denken. De brochure draagt in die richting vele ideeën aan. De moeite waard om eerst eens door te nemen, alvorens aan het betimme ren te gaan. „Er is een houten wand voor elk inte rieur” kan gratis worden aangevraagd bij het Hout- voorlichtingsinstituut. Postbus 4225, 1009 AE Amsterdam, tel. 020- 920444. (Leucojum vernum) bloeit in februari al. In maart-april volgen de krokussen, waar onder heel bijzondere zoals Crocus chry- santhus (geel, wit en crèmewit) of Crocus biflorus (wit met een tikkeltje blauw). ontvan- •ven die een ad er num- arop dat - is ver; raagt de ervan of on moge- daarom jk op de et num- dverte r iw brief is in uw Een ruime keuze bieden de prijscouran ten, die rijk geïllustreerd zijn, zodat u kunt zien wat u bestelt. Tulpen, kordate ||r Ingenieurs van AEG-Telefun- ken ontwikkelden een leestoestel voor blinden, waarmee boeken of losse bladen regel voor regel ■(gelezen' en in braille omgezet Bvorden Het leestoestel kent alle ■gangbare grafische en schrijf- machine-symbolen. Bij het ont- ■werpen van het toestel werd re- kening gehouden met economi- sche aspecten. Een prototype l| van het leestoestel werd deze zo- |lmer in Duitsland aan specialis- [ten getoond Voor het lezen van teksten wordt het boek of blad op een I De laatste tijd is de belangstelling van tumbezitters voor het „bijgoed” sterk groeiende. Een wat discrimine rende benaming voor een grote hoe veelheid kleine bol- en knolgewassen, die door de telers van robuuste tul pen-, hyacinten- en narcisbollen in derdaad wat laatdunkend op een hoop werden geveegd. Intussen zijn ze echter wel doorgegaan met het kweken van nieuwe rassen, zodat er een rijk sortiment is ontstaan. De [bezitter van de kleine tuin en van de rotstuin, kan er al vroeg in het jaar zijn gaarde mee in bloei zetten. De stormachtige ontwikkelin gen op het gebied van de micro- felektronica maken het tegen woordig mogelijk minder-vali- pen allerlei verfijnde hulpmid delen te verstrekken. Daarmee worden hun integratiekansen in de maatschappij verbeterd van beide loodrecht op elkaar geplaatstë vensters gelegd. Een speciale microcomputergestuur- de camera tast dan de regels af. De symbolen worden elektrisch omgezet. Hoofdletters, getallen en speciale teksten worden weergegeven op een uit 40 te kens bestaand braillesysteem, dat in een toetsenbord naast het leestoestel is ingebouwd. hyacinten en uitbundige narcissen zijn voor een kleine tuin gauw te veel. Dan is „bijgoed” geschikter. b' kunt er een heel voorjaar lang bloemetjes in uw tuin van verwachten. Gaat u maar na. Winteracomet is meestal onbetwistbaar de eerste. Sneeuwklokjes zijn ook niet bang voor kou en ook het lenteklokje De gele hondstand (Erythronium) is erg leuk, evenals de druifhyacintjes (Muscari) dat zijn. Ze bloeien ook in april-mei blauw of wit evenals Camassia (behalve dan Camassia quamash, die de bloemen juni- juli presenteert). Vroeger, héél vroeger moeten onze natte weiden hebben volge staan met kievitsbloemen: Fritillaria me- leagris. Ze zijn nu te koop, evenals hun meer uit de kluiten gewassen familiele den, de keizerskroon (Fritillaria imperia lis), geel, oranje en rood bloeiend. Plant deze wel zo’n 15 cm uit elkaar. Wit wordt door veel mensen als kil, steriel ervaren. Vandaar waarschijnlijk ook dat de, eens zo toegejuichte, witte kunststofkeuken uit de gratie is geraakt. In de keuken voert nu ook het blanke, of in lichte transparante kleuren afgewerkte hout de boventoon, afgezien dan van de ook niet te verwaarlozen aantallen keu kens waarin het hout van kastfronten e.d. vrij donker wordt afgewerkt. Volgens leiders in de meubelmarkt gaan we nu voor wat betreft de inrichting van woon- en slaapkamers weer naar een „wit tijdperk”. Nu is dat wit maar betrekkelijk; puur wit is helemaal geen kleur, is met recht in alle opzichten blanco. Wat er op In deze tijd bloeit ook het zomerklokje (Leucojum aestivum), evenals de helrn- bloem (Corydalis) ook wel vogeltje-op krukje geheten, met bleekpaarse of witte bloemen. Ronden we het voorjaar af met de maand mei, dan zijn er de klaverzu- ringsoorten (Oxalis) die allerliefste bloe men uit de wortelstok te voorschijn tove ren, evenals de lelietjes-der-dalen. Of er dan helemaal geen kleine narcissen be staan, vraagt de liefhebber van die bloem zich af. Zeker wel: de grappige hoepelrok- narcis (Corbularia bulbocodium) en de Jonquilla-hybriden, met 2 tot 6 heerlijk geurende bloemetjes op een steel. Als u gaat bestellen, houdt u zich dan aan de wetenschappelijke namen. Dat sluit ver warring uit. Wilt u de bol- en knolgewasjes laten verwilderen, zorg er dan voor dat u de grond waarin ze staan met rust laat. U dient ze ook rustig te laten afsterven, wat bij dit kleingoed vaak vanzelf gebeurt wanneer in mei de vaste planten er boven uit gaan groeien. De lijsten zijn'kant en klaar en bespan nen met gegarandeerd Claessens- Vlaams doek (linnen 66, linnen 70 en mixed). Voor afwijkende maten komen er ook setjes hoekverbindingen en losse latten, zodat men zelf het raam op de gewenste maat kan maken. Het linnen kan dan met spijkertjes of een nietpis- tool aangebracht worden. De kant en klare lijsten zijn verkrijgbaar bij hobby en handenarbeidwinkels en bij zaken voor (kunst)schildersbenodigheden. Is dat niet het geval dan kunt u bellen naar de firma Kars Co BV te Kesteren, tel. 08886-1825. evenwicht hersteld wordt. Bij een te droge atmosfeer werk het weersysteem omgekeerd. De lijsten zijn in de volgende maten verkrijgbaar: 18x24, 24x30, 30x40, 40x50, 50x60, 50x70, 60x70, 60x80, 70x80, 70x90 en 100x80 centimeter. Doeken groter dan 1 m2, worden met een (eveneens meeverend) verbindingskruis geleverd. De adviesprijzen variëren van circa f7,95 (24x30) tot f39,95 (70x90 cm). De elektrische koffiezet ter moet, wanneer de kof fie is „doorgelopen”, inge schakeld blijven om, via een ingebouw elektrisch element, de koffie warm te houden. Een nieuw appa raat van Inventum maakt dat stroomverbruik nadat de koffie klaar is overbo dig. Het is uitgerust met een warmhoudkan. Het schakelt zichzelf uit wan neer de koffie is doorgelo pen en dat scheelt de helft op „koffie-elektriciteit”. Onlangs maakten we kennis met een nieuw produkt, dat zeker de makers van (olieverfschilderijen zal interesseren: zelfspannend schildersdoek. Hiermee is een al heel oud probleem opgelost, na melijk het slap worden van het doek of kromtrekken van het schilderij. Door een veersysteem in de kunststof hoek verbindingen blijft de spanning op het doek onder alle klimaatsomstandighe- den gelijk, zodat het altijd even strak staat. Wanneer de vochtigheidsgraad in de lucht hoger wordt, zet het doek uit. Het veersysteem drukt de spielatten dan iets verder uit elkaar, zodat het spannings- Wanneer we de smaakmakers in de meubel- en woninginrichtingsbranche mogen geloven, komt „wit” weer terug in het interieur. Op de jongste vakbeurzen voerden witte meubelen, vloer- en wand- bedekkingsmaterialen de boventoon. Dat hebben we zo’n kleine tien jaar geleden ook beleefd, maar toen is die „witte golf’ weer vrij snel weggeëbt. De reactie erop was het donkergekleurde hout, dat een tijd lang heel populair is geweest. Wat het hout betreft: blank hout wint het nu weer heel duidelijk van donker eiken enz. Ook een symptoom dus van de nieuwe voorkeur voor meer licht in het interieur. De nieuwe energiebespa rende koffiezetter wordt aan de wand bevestigd, dus neemt ook minder werkruimte in de keuken in beslag. Hij kost 139 gul den. wit van de inrichting weer weg te werken, heeft natuurlijk de verkeerde keus gemaakt. Wie aan de aanschaf van nieuwe meu bels denkt en zich daarbij geconfronteerd ziet met die „nieuwe witte trend”, doet er goed aan zich eerst af te vragen of daar mee een interieur op te bouwen valt dat voor vele volgende jaren zal bevredigen. En het is ook goed om bij het kopen van een wit interieur een totaalconcept voor ogen te hebben, dus met kasten e.d. in dezelfde wittint als de zitmeubelen. An ders loopt men de kans dat het wit langza merhand groen en geel voor de ogen wordt... Een vuistregel, die u met een gerust hart Ikunt toepassen. Bij de bol de neus naar iboven, de wortelschijf onder. Bij ane- ■noontjes is dat dikwijls een gok, maar die redden zich wel. Eerder dan oktober plan- rten kan tot gevolg hebben dat te vroeg uitgelopen loof afvriest; te laat 'planten heeft vaak ook late bloei ten gevolge, omdat de bollen voordat de vorst echt ■invalt, wortels gemaakt moeten hebben. 'Soms moet u ’s winters de neuzen van de Hoe het ook zij: van wit moet je houden. Maar het biedt wel erg veel mogelijkhe den om met de kleuren van de overige elementen in het interieur te spelen. Wan den, vloer, gordijnen, kussens enz. spre ken in een wit basisinterieur veel sterker. Er valt een heel kleurenaVontuur mee op te bouwen, wat trouwens ook wel weer zijn riskante zijden heeft. Want wie pro- boort mot allerlei knallende kleuren het Naast de standaardappara- tuur, kan randapparatuur wor den aangesloten, waardoor het leestoestel deel kan uitmaken van een volwaardige arbeids plaats voor blinden. bollen afdekken. Bewaar daar de takken van de kerstboom voor. schroten en rabatdelen zijn er nog diverse andere materialen die voor dit doel kunnen worden ge bruikt. Trouwens, door met de „gewone” materialen op een wat andere manier te werken dan ze zomaar ho rizontaal of verticaal aan te brengen, kunnen heel bijzondere effecten be reikt worden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25