Joy St. Jago heeft vertrouwen in ‘de toekomst: Belangenfederatie naar Den Haag amateurvoetba Van der Wiele: van topscorer tot doelwachter Gesprek over BTW begin november stop btw op sportcantines EDO-VUC SNOUIIN ras IJ mond arbiters tegen een fusie W Wérkelijk alles op woongebied. 99 99 SPORT 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 1 7 I Ergernis B.T.W BETALEN, van voor 498,— 698,— 845,— 998,— Dit zijn de formaten: karpetten FEZ 150x200 165x235 250x200 200 x 300 225x325 250x350 NOORDERSPORTPARK A.S. ZONDAG 14.30 UUR 750,— 995,— 1275,— 1495,- 1825,- 1495,- 2195,- 1795,— Nooit maatgevend” ,1$ Bij Insaid vindt u de vloerbedekking die het beste bij u past. Karpetten en vaste vloerbedekking in alle kleuren en dessins. Als Buitenkansje in Insaid nu zuiver scheerwollen Marok kaanse berbers met meer dan 22.000 knopen per vierkante meter. ill! EI*- 'V* xffè Bij IJmuiden kan ik veel kwijt HENK SPRENKELER Joy St. Jago: ..IJmuiden blijft een eigen spelletje spelen JAN BLIJBOOM (ADVERTENTIE) .7 ('ADVERTENTIE) to bi i In dit verband heeft Herman Feringa en met hem de Federatie van belangenor ganisaties zich ook geërgerd aan een co LU Met het voetbal in Nederland had St. Jago echter ook bepaalde betrekkingen. Het feit dat hij tot driemaal toe mocht deelnemen aan de Koningsspelen (1972. ’73 en 1974) als spits of middenvelder van Al enkele jaren „een topper" in de hoofdklasse A. „Mijn studie is inmiddels zo belangrijk voor mij geworden dat ik niet eenvoudig zal vertrekken. Alleen al het feit dat ik bij IJmuiden de gelegenheid heb om mijn stage-opdrachten uit te voeren!”. De tegenstanders die Joy St. Jago in de competitie tegenkomt zijn voor hem alle maal vreemd. „Maar ik zie aan de typen spelers al wat voor voetbal ze zullen spe len. Tijdens de warming-up observeer ik die jongens en tijdens het eerste kwartier van de wedstrijd merk ik dan of ik gelijk „Wij spelen gewoon ons eigen spelle tje”, zegt hij op overtuigende wijze. „Ook morgen tegen Nunspeet. En je zult zien dat dat na verloop van tijd vruchten af gaat werpen. IJmuiden kan zeer zeker meedraaien in deze klasse. Iedereen weet waar hij aan toe is en de sfeer is en blijft gewoon goed. Dat is erg belangrijk”. ken die mij aangaan. Wat mij wel opvalt is dat IJmuiden één doelpunt tegen nodig heeft. Dan pas gaan we echt voetballen”. Volgens de voorhoedespelers hoeft nie mand bij IJmuiden van de laatste nederla gen te schrikken. „Door de keeperstraining heb ik aardig wat sprongkracht ontwikkeld en weet ik natuurlijk wat een keeper gaat doen,” aldus Van der Wiele. „Ik moet het trou wens toch van het rommelen hebben. Ik Fred van der Wiele; „Ik heb natuurlijk al eens vier jaar in het doel gestaan. Toen Siem Verdikt naar Stormvogels ging was er een plaats voor mij als doelman in het eerste team. Later kwam Richard van den Boogaard en ben ik gaan voetballen. In de spits bleek ik er aardig wat in te kunnen schoppen. En toen was ik spitsspeler ge worden." Dan immers komt koploper Haarlem op bezoek dat een voorsprong heeft van twee punten. Waterloo wil dat gaatje graag dichten. Van der Wiele: „Ik weet zeker dat we zondag erg gemotiveerd zullen zijn. zijn we in feite gestart met een nieuw team. Nieuwe spelers, een andere trainer, kortom afwachten en handhaven maar. Wij hebben dit seizoen de ervaring dat we dan van niemand hoeven te verliezen. Dus zondag denk ik ook niet.” Uw partypartner bij uitstek Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM de Antilliaanse jeugdselectie (Joy St. Ja go: „Ik speelde onder anderen tegen jon gens als Tscheu La Ling en Jantje Peeters”) en dat hij zelfs deelnam aan de voorron den voor het wereldkampioenschap in West-Duitsland (waarin de Antillen werd uitgeschakeld door Haïti) bleef bij voet- balkenners niet onopgemerkt. „Ik had op Bonaire contact met Peter van Brakel die iets deed bij de Wereldomroep”, vertelt St. Jago, „en die liet mijn naam vallen bij NEC en Haarlem”. Voor NEC zou de IJmuidenspits zelfs een oefenwedstrijd spelen, maar een meniscus gooide roet in hét eten. „Ik werd geopereerd en kreeg van NEC het advies normaal door te trai nen en het een jaar later nog eens te proberen. Persoonlijk leek het me echter beter om gewoon^ een jaar lang helemaal niets te doen om zo mijn knie optimaal rust te kunnen geven. Vandaar ook dat ik nooit meer teruggegaan ben naar Nijme gen om mijn geluk bij een betaalde voet balclub te beproeven”. De eerste de beste wedstrijd krijgen we klop van DSS maar daarna is het alleen maar beter gegaan. Geen wedstrijd werd meer verloren waardoor we boven in de middenmoot hangen. We weten dus nu dat we geen ondergeschikte rol hoeven te spe len. Wanneer we elke wedstrijd een goede mentaliteit op kunnen brengen kunnen we alle tegenstanders aan.” Evenals tegen DSS bleek afgelopen za terdag in het bekerduel tegen ZOB de juiste mentaliteit niet aanwezig waardoor ook prompt weer werd verloren. Afgelo pen dinsdag is daar binnen de spelers groep dan ook over gepraat. Voor Water loo is een brok karakter nu eenmaal on ontbeerlijk om tot goede resultaten te komen. Voor aanstaande zondag zeker. Nadat de donkere spitsspeler door mid del van een viertal doelpunten in twee wedstrijden de aandacht van velen die zich bezighouden met het zaterdagvoetbal had getrokken deden plotseling de meest wilde geruchten rond de afkomst van St. Jago de ronde. Over het algemeen werd gesteld dat hij uit Aruba afkomstig was, maar een enkele krant kon melden dat IJmuidens puntspeler van Brazilaanse origine was. St. Jago lacht maai* wat. „Ik kom van Bonaire”, zegt hij om aan alle misverstanden een einde' te maken. „Sinds drie jaar ben ik nu in Nederland. Ik kwam hier om te kunnen gaan studeren in Overveen bij het CIOS”. Geert Wolting lanceerde destijds zijn opmerking „strikt persoonlijk en uit oogpunt van efficiency”. Hij zei toen verder onder meer: „Binnenkort heb ben wij twee vacatures, in het bestuur, terwijl bij IJmond ook telkens plaatsen open vallen. Wat lijkt logischer dan weer samen te gaan? Wat geweest is, is geweest. Bovendien wordt er veel dub bel geld uitgegeven, zoals voor twee trainers, zaalhuur voor vergaderingen en lezingen e.d. En wellicht is het bij een fusie haalbaar te komen tot de bouw van een eigen clubgebouwtje”. Zondag zal hij wel op doel staan of Piet Pesch moet weer fit zijn maar dan zal hij zeker in de spits lopen. In ieder geval is hij erbij op welke plaats weet hij zelf echter nog niet. Nadat we toch wel versterkt uit de overschrijvingsperiode waren gekomen Tot zover een kerncitaat uit het betoog van Geert Wolting. De auteur van het IJmondse rond schrijven, voorzitter Bart Bleyi, deelt de zienswijze van de HSV-secretaris geenszins en verwondert zich alle reerst over het feit dat de suggestie niet eerst in de daarvoor geëigende overle gorganen is gebracht. En hij vervolgt: „De heer Wolting moet blij zijn dat er maar twee scheidsrechtersver- enigingen zijn. Het zou best mogelijk zijn dat er drie of nóg meer vereni gingen in de afdeling Haarlem zouden functioneren. Het is immers zo dat wannéér 25 scheidsrechters een vereni ging willen oprichten zij hiertoe een verzoek kunnen indienen bij de CVOS en dat dit verzoek over het algemeen zal worden gehonoreerd. Voorbeelden van meerdere scheidsrechtersver- enigingen in één afdeling zijn de afde ling Noord-Holland en de afdeling Utrecht”. (Van onze sportredactie) BADHOEVEDORP De Federatie van samenwerkende belangenorganisaties in het amateurvoetbal heeft van het ministerie van Financiën een uitnodiging ontvan gen vrijdagmorgen 7 november te komen praten over de voorgenomen BTW-heflïng op de omzet van sportkantines die een jaarbedrag van 125.000 gulden te boven gaat. Het gesprek zal in Den Haag worden gevoerd met het hoofd directie verbruiksbelas tingen, J. B. van der Zanden, daartoe door minister A. van der Stee en staatssecretaris drs. M. van Amelsvoort aangewezen. „Niet, zoals ik wel eens ergens gelezen heb omdat trainer Doornbos dat zo graag wilde, maar omdat ik mijp wensen bij deze club goed kwijt dacht te kunnen”, verklaart St. Jago. „En tot nu toe bevalt het rr^ nrima”. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Al enkele jaren prijkt de naam van Fred van der Wiele hoog op de topscorerslijst van Waterloo. Vorig jaar bijvoorbeeld schopte de spits in veertien wedstrijden maar liefst vijftien doelpun ten bij elkaar. Voor de tegenstander der halve iemand om in de gaten te houden. Dit jaar echter kwam Van der Wiele nog niet éénmaal tot scoren. Reden: Van der W’iele speelt niet meer in de spits maar verdedigt als poortwachter het Waterloo- doel. Een ogenschijnlijk vreemde situa tie, Een topscorer wordt uit de spits ge haald om te gaan keepen. heb gehad". Volgens de spits zijn de ploe gen die in de eerste klasse uitkomen van zeer uiteenlopende kwaliteit. „ACV werd aan mij voorgesteld als een zeer sterk team”, lacht hij, „maar daar bleek toch weinig van, terwijl Volendam mij heeft verbaasd. Wat een technisch kunnen heeft die ploeg”. Over zijn rol in het IJmuiden dat dit seizoen voortvarend van start ging, maar na twee wedstrijden wat ongelukki ge tegenslagen te verwerken kreeg is St. Jago wel tevredén. Ondanks het feit dat trainer Jaap Doornbos zich eens liet ont vallen dat St. Jago slechts in de spits stond om doelpunten te maken. St. Jago: „Een spits moet natuurlijk scoren, dat staat vast, maar ik zorg gewoon dat ik in elk duel goed speel. Dan zijn er weinig kritie- Hoewel hij zegt nog altijd een positie bij een eerste- of eredivisieclub te ambië ren moet volgens zijn zeggen een eventu eel aanbod wel zeer aantrekkelijk zijn wil hij IJmuiden 'verlaten. Over de efficiency van een fusie merkt Bart Bleyi op „dat dit natuur lijk argumenten zijn om over na te denken". Toch menen hij en zijn mede bestuursleden dat deze „nooit maatge vend kunnen zijn voor een fusiege- dachte”. En zij baseren die uitspraak onder meer op praktijkgevallen uit het verleden die het tegendeel zouden aantonen. Bart Bleyi: „Wat wèl een overweging kan zijn is het gebrek aan leden die zich voor een functie in de vereniging beschikbaar willen stellen. Indien de leden dié bereidheid met elkaar niét kunnen opbrengen houdt een vereni ging op te functioneren en wordt zo doende gedwongen een fusiepartner te gaan zoeken. En dat zal dan gebeuren op de manier zoals die omschreven staat in de statuten en het huishoude lijk reglement van de .vereniging. Wij hopen echter dat dit nooit nodig zal zijn.” Inmiddels heeft er volgens IJmonds voorzitter reeds een verhelderend ge sprek tussen beide besturen plaatsge vonden. IJmuiden speelt de wedstrijd tegen Nunspeet morgen op het hoofd veld van het sportpark Schoonenberg. Aanvang 15.00 uur. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Met een brede glimlach stapt Joy St. Jago van het trainingsveld van IJmuiden af. „Het valt niet mee hoor om die kleine gozertjes voldoende voet- balonderricht te geven”, meldt hij. „Vooral de groep tussen zes en zeven jaar moet zeer veel aandacht hebben. Ze moe ten spelenderwijs op voetbalgebied grootgebracht worden”. Om de door zijn studie verplicht gestelde stage te kunnen lopen en om voetbal van een redelijk hoog peil te kunnen spelen koos St. Jago aan het begin van dit seizoen voor de zaterdageersteklasser IJmuiden. Namens de Federatie zal een commis sie, bestaande uit Herman Feringa, Her man Kaspers en Jan Staal en bijgestaan door minstens één financieel deskundige, aan de bespreking deelnemen. Hoewel bij de Federatie het vermoeden bestaat dat de gedachtenwisseling van de zijde van de heer Van der Zanden uitsluitend een oriën terend karakter zal dragen, zullen de Fe- deratie-afgevaardigden zich aldus Her man Feringa „zeker niet met lege han den laten terugsturen”. Hij vervolgt: „Er is overal in het amateurvoetbal zoveel deining over de voorgenomen BTW-hef- fing ontstaan, dat er wel degelijk concrete afspraken uit dat gesprek moeten kom^n”. De federatievoorzitter verheelt niet dat de opstandigheid onder de clubs erg groot is en dat hij bijvoorbeeld massale demon straties in de grote stadions van het land niet bij voorbaat uitsluit. ben geen goede voetballer maar dat maakt me niets uit. Als spits ben ik ver schrikkelijk lastig. En zolang ik ze blijf maken vind ik het prima. Het is nu een maal fijner om ballen erin te schoppen dan ze te moeten laten gaan.” Met dat laatste wordt hij echter weer geconfron teerd. De nieuwe Waterloo-doelman Piet Pesch raakte in de oefencampagne fors aan zijn hand geblesseerd en tweede doel man Van der Waal kampt met een knie blessure waardoor trainer Han Janssen weer een beroep deed op oud-gediende Fred van der Wiele. Blessures, een feit waar elke ploeg mee te maken heeft, maar Waterloo wel in het bijzonder. Zeker vier vaste spelers van het keurteam zitten in de lappenmand. Toch zijn de resultaten tot op heden niet tegengevallen. Met zes pun- - ten uit vijf wedstrijden draait Waterloo bescheiden mee in de top. Onder de huidi ge omstandigheden een uitstekende pres tatie van de vorig jaar uit de afdeling Haarlem gepromoveerde ploeg. Fred van der Wiele: „Dat valt inderdaad niet tegen. artikel in „Ondernemersvisie” (orgaan van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond KNOV) waarin onder de kop „Para-commercialisme kost 12.000 banen en 2,5 miljard” de activiteiten in onder meer sportkantines aan de schand paal worden genageld. Citaat, heel opmerkelijk in een onderne mersblad, van bestuurders van de Hore- cabond FNV: „Er zouden tussen de 10 en 12.000 volledige arbeidsplaatsen bezet kunnen worden, indien de nu nog para- commerciële bedrijven legaal zouden gaan werken. Op enkele uitzonderingen na wordt daar zwart gewerkt door zoge naamde beunhazen Van de kant van de politie dient alle medewerking gegëven te worden aan een efficiënte controle op dergelijke instellingen”. Herman Feringa. verontwaardigd: „Daar heb je weer dat nattevingerwerk. Ik vind het ronduit treurig dat clubmede- werkers aan het kantinegebeuren als beunhazen worden beschouwd waar de politie op afgestuurd moet worden. Het wordt tijd dat zulke uitlatingen nu eens met betrouwbare berekeningen hard wor den gemaakt”. De affiche die alle voetbalverenigingen vanavond bij het inleveren van de toto lotto krijgen uitgereikt. (Van onze sportredactie) IJMOND. Het bestuur van de scheidsrechtersvereniging IJmond is in zijn wiek geschoten over een sug gestie van de secretaris van de Haar lemse Scheidsrechters Vereniging Geert Wolting, gedaan in de bijlage Amateurvoetbal ’80-’81 (27 augustus), dat „het een goede zaak zou kunnen zijn als beide verenigingen weer één geheel worden.” Het wijst dat idee resoluut af met de opmerking, ge maakt in een rondschrijven aan de leden, „dat uw bestuur de gedachte aan een fusie, met wie dan ook, pas zal gaan ontwikkelen indien dat komt uit de leden zelf’. Insaid Badhoevedorp, Vlierstraat 25, telefoon 02968 - 6612. Oisterwijk, Heusdensebaan 50,telefoon 04242 - 9030 Geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdag koopavond) Elke zaterdag GRATIS advies van binnenhuisarchitekt in Insaid. Hij maakt graag een uurtje voor u vrij Een berber op z ’n mooist En naar blijkt een bruikbare. De gemid delde produktie van Van der Wiele be draagt per seizoen een kleine twintig doel punten. Doelpunten voornamelijk ge maakt met het hoofd want dat is zijn specialiteit. Publicatie. Federatie van Belangenorganisaties in het amateurvoetbal L B A V C V en V Z C. K -NTV#'-, ..'iv

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29