1 Synode onderschrijft Humanae Vitae Mogelijk gesprek over Amerikaanse gegijzelden Nieuw Belgisch kabinet ontziet laagste lonen Nieuw regeringsprogram bekend China bevestigt nemen kernproef Bij bezoek premier Iran aan VN 1 tegen Moskou Drie kandidaten Kadaffi weer voor leiderschap naar Syrië Labourpartij Chaos in Londen door regenval St.Helens in actie Industriële top Japan en EG Esquivel krijgt van junta per maand 10 mille Voorlopig geen loonstijging EG- parlementariërs Oud-premier Sri Lanka verliest Actie duizenden zrjiti wetenschappers Actie Greenpeace Bremen ten einde burgerrechten £3 wisse- krop; buidel- ddoos; ;zak te er toch ïdeling eduwe el iets fenced litiated printed ith an at the ittenti- firma- i Afghaanse leider hartelijk door Moskou ontvangen luwe )uch u4 3 BINNEN. EN BUITENLAND l 9 8 O OKTOBER VRIJDAG 1 7 tiers Til (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. De bisschoppensynode over het christelijk gezin bekrachtigt „eenstemmig én uitdrukke lijk” de leer over de geboorte regeling, die vervat is in de encycliek Humanae Vitae van Paus Paulus de Zesde. Bisschoppen: Geen voorbehoedmiddelen (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland)- voor oor het kje shag /an Van als „de >erts, de geleden de geld moeten je die er izla. wat i Croix, wist u jes zwa- m ze te NEW YORK-TEHERAN-BAGDAD. De Iraanse premier Radjai zal tij dens zijn bezoek aan New York, waar hij de zitting van de VN-Veiligheidsraad over de oorlog tussen Irak en Iran bijwoont, mogelijk ook spreken over het lot van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran, zo hebben Iraanse zegslieden verklaard. Tijdens zijn bezoek zal ..een belangrijke stap op de weg naar een fusie tussen beide landen bekendgemaakt worden", zo werd gezegd. Kadaffi heeft gisteren overigens de VS 'net „oorlog" gedreigd, wanneer de VS hun troepen niet uit Oman en Somalië terugtrekken. Hij heeft dit zowel Carter als Reagan telegrafisch laten weten. Syrië en Libië maakten op 10 september hun plan tot het samengaan van beide staten bekend. gescheiden mensen, die de toegang tot de sacramenten ontzegd is, blijven ongewij zigd. Martini noemde dit besluit „de alge mene lijn van de synode”, hoewel enkele bisschoppen voor verdere studie over „moeilijke gevallen” gepleit hadden. Deze besluiten zullen de paus worden voorgelegd in de vorm van „propositio- nes” (voorstellen). Een commissie onder leiding van de Westduitse kardinaal Rat zinger werkt aan de formulering ervan. De synode zal ook een boodschap tot alle gezinnen richten. Paus Johannes Paulus? de Tweede zei gisteren tijdens zijn audiëntie dat „Chris tus en zijn kerk de mensen niet tot vijan den van het lichaam willen maken en hun ook geen verachting van de seksualiteit willen opdringen. Integendeel de leer van Christus en de onderrichtingen der kerk zijn gericht op een positieve aanvaarding van het man- en vrouw-zijn”, aldus de paus. Al weken lang spreekt hij bij de wekelijkse audiënties over de onderwer pen. die ook op de vijfde algemene bis schoppensynode aan de orde komen. Uit de 162 interventies van de eerste week van de synode en uit de rapporten der taalgroepen is een duidelijke teneur te I het bezoek zal leiden tot enkele wijzi gingen in de Afghaanse regering. Krachtens een gentlemen’s agreement heeft de ministerraad tot nu toe niet ge schrapt in de begroting van het parlement en omgekeerd het parlement niet in de begroting van de ministerraad. Zo gingen de ministers enkele jaren geleden ak koord met een verhoging van reis-, ver- blijfs- en secretariaatskosten die een veel voud was van de verhogingen die nationa le parlementariërs ontvingen. De begroting van de Gemeenschappen valt uiteen in afzonderlijke begrotingen voor de Europese commissie, de raad van ministers, het Europees parlement en het hof van justitie. Deze begrotingen worden door het parlement en de ministerraad gezamenlijk vastgesteld. Het parlement heeft het recht de begroting in haar geheel te verwerpen, en een klein deel van de uitgaven^ van de Europese commissie bin nen een bepaalde, smalle, marge te ver hogen. PEKING (AFP’UPI). China heeft gis teren een kernproef genomen. Dit is van daag in Peking officieel bevestigd door een woordvoerder van de Chinese rege ring. Deze weigerde echter verdere infor matie te verschaffen. i deze roef ik verta- tat een ■n bag irikan- eduwe die op oen is, in met ns een n Van junten ■al het 'ift op erwar- k. 3 allebei t eerste kost en verschil erts een •e-Fries aar „De mdanks in ,.Ko- MOSKOU-ISLAMABAD. Tijdens een diner in het Kremlin heeft de Rus sische leider Brezjnjev getuigd van Moskous „onwankelbare steun" aan het bewind van de Afghaanse presi dent Karmal. lelie is, ir vers" Heb je de lipje klepje van de Doe je de bo- zitten, it: „Me- shag is 1. Voor s tabak gewoon achter- verze- dat de ar „een eduwe" Hoop” in wer- oftewel m Dou- zien de mtucky is op Een gedeserteerde officier van het Afghaanse leger heeft in de Indiase hoofdstad New Delhi gezegd dat Ka boel slechts kan rekenen op tiendui zend eigen soldaten naast de 85.000 van de Sovjet-Unie)’ Westerse militaire deskundigen 'hébben tot op heden een aantal van 35.000 Afghaanse sbldaten verondersteld. olhou- e best .veinig doen en. In i afge- „Van boven esbare k An- Hope” ■meldt excel- witte ality”. irs op oogje: r Van r ook e balk Karmal kwam gisteren in Moskou aan voor zijn eerste officiële bezoek aan de Sovjet-Unie. Op het vliegveld werd'hij verwelkomd door een zware delegatie onder leiding van Brezynjev zelf. Sommige waarnemers menen dat (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De strijd in de Britse Labourpartij om de opvolging van par tijleider James Callaghan is gisteren verhevigd, doordat zich nog een derde oud-minister. Peter Shore, aanmeldde als kandidaat voor die functie. Direct nadat Callaghan woensdag zijn ver trek aankondigde stelden de vroegere bewindslieden Denis Healy en John Silkin zich al kandidaat. Naar ver wachting zullen nog meer oud-minis- ters zich de komende tijd aankondigen. De leider van de linkervleugel van Labour, Benn, heeft al laten weten dat. wie ook de nieuwe partijleider woijdt, deze slechts als „tussenpaus" kan fun geren'. omdat de wijze, waarop Labour zijn leider kiest, zal veranderen. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) Alle inkomens, behalve de laagste lonen, twee jaar lang op de nullijn. Dat is de kern van de loonmatiging die wordt aangekondigd in een programma van de Belgische regering die volgende week in functie komt. Nelle n gel- i shag Ver- i pun- i pun- mwij- roker, dan ’berts laadt :oveel t mo- STRAATSBURG (ANP). Na verzet van de kant van de Europese minister raad, hebben socialisten en conservatie ven in hei Europees parlement hun frac tievoorzitters, die in overleg met de leiders van de andere politieke groeperingen in beginsel hadden besloten tot een toekom stige aanzienlijke salarisverhoging, terug gefloten. Het was de bedoeling dat dezer dagen, bij de behandeling van de begroting 1981 van de Europese gemeenschappen, zou worden besloten tot invoering van een Europees, uniform salaris voor alle 410 leden van het Europees parlement. Zij worden thans betaald volgens nationale salarisschalen, gerelateerd aan die welke gelden voor de leden van de negen natio nale parlementen. Het gevolg is dat West- duitsers, Fransen en Nederlanders onge veer driemaal zo veel verdienen (90.000 tot 100.000 gulden per jaar) als bijvoorbeeld de Engelsen (32.000 gulden). De fractielei ders meenden dat gelijke arbeid gelijk moet worden beloond. Intussen wordt Pakistan overspoeld met een grote hoeveelheid onbruikba re hulpgoederen voor de in dat land verblijvende Afghaanse vluchtelingen, zo verklaarde gisteren een hulpverle ner van de VN. Uit de Verenigde Sta ten zijn zaken gestuurd als weggooi- luiers, schoenen met hoge hakken en minirokken. De opslag van deze goede ren kost volgens de VN-vertegenwoor- diger alleen meer geld, dat veel beter voor andere zaken aangewend kan worden. „De Sovjet-Unie dreigt naar het oordeel van Amerikaanse en Europese deskundi gen in een wetenschappelijk isolement te raken, zoals dat met Duitse onderzoekers in de nazitijd is gebeurd en wat' tot verval van de wetenschap in het Derde Rijk heeft geleid”, aldus een verklaring van het Co mité redt Orlov (een vooraanstaande Rus sische wetenschapsman die gevangen zit - red.) aan het Europees centrum kernonderzoek CERN in Genève. tariërs met vijf procent worden vermin derd. Tantièmes worden met hetzelfde percentage verlaagd. Belgen die jaarlijks meer dan 350.000 gulden verdienen zullen in de komende twee jaar verplicht worden in te schrijven op nieuwe staatsleningen of nieuwe aandelen. In dezelfde sfeer zit de aankondiging dat de kosten'van direc- tie-auto’s voortaan fiscaal niet meer'volle dig aftrekbaar zullen zijn. Als de regeringspartijen dit program komend w eekeinde goedkeuren - en nie mand die daar aan twijfelt - dan wordt Martens premier van de vierde regering in twee jaar, ofwel de zesde sinds 1975. Of dit kabinet de economische crisis beter zal bestrijden dan de voorgaande regeringen, moet worden afgewacht. Maar het pro gram dat de partijleiders hebben opge steld. bevat veel aankondigingen maar weinig concrete maatregelen. Ter bestrijding van de werkloosheid wordt vooral de bouw een handje toege stoken. De BTW wordt van 16 tot 6 pro cent verlaagd bij de bouw van huizen tot 400.OüO gulden die de eigenaar zelf gaat bewonen (tot een maximum van 28.000 gulden). Ruim 200 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor steun aan kleine en middelgrote ondernemingen. Industrieën die nieuwe investeringen doen, krijgen een fiscaal douceurtje. Bestrijding van belastingfraude moet een miljard gulden opbrengen. En die is hard nodig want afgesproken is dat het tekort bij de staats begroting niet meer dan zeven miljard mag bedragen op een totaal van ruim honderd miljard. Gevreesd wordt dat de ze grens dit jaar al weer overschreden wordt. De Belgische regering wil ook een mil jard besparen bij de sociale uitkeringen. Dit gebeurt onder andere door wijziging van de WW-uitkeringen waardoor werklo ze vrouwen minder zullen ontvangen dan nu het geval is. Deze bezuiniging ging de liberalen die deel uitmaakten van de vori ge regering-Martens twee weken geleden niet ver genoeg. Ze stapten uit het kabinet in de hoop dat nieuwe verkiezingen zou den volgen. Maar zo ver lieten christen democraten en socialisten, bevreesd voor stemmenverlies, het niet komen. Hierin wordt het gebruik van voorbe hoedsmiddelen aan rooms-katholieken verboden. Dit heeft aartsbisschop Carlo Maria Martini van Milaan gisteren op een persconferentie in Vaticaanstad medege deeld. Samen met de Peruviaanse kardi naal Juan Landazuri Ricketts en de Indi sche bisschop Patrick d’Souza maakte hij een voorlopige balans op over het verloop van de algemene synode over de taken van het christelijk gezin in de huidige maatschappij, die sinds eind vorige maand in Vaticaanstad wordt gehouden. Hieraan nemen ruim 200 bisschoppen uit alle delen van de wereld deel. Ook de geldende opvattingen van de rooms-katholieke kerk over hertrouwde TOKIO (AP). De Japanse auto- industrie heeft gisteren ingestemd met een voorstel van autofabrikanten van de Europese Gemeenschap voor het houden van een industriële topconfe rentie over de gestegen Japanse auto- export naar de Europese markt. Een woordvoerder van de Associatie van Japanse Automobielfabrikanten (JAMA) deelde mee dat was ingestemd met het voorstel van het Comité van Automobielconstructeurs van de Euro pese Gemeenschap (CCMS) omdat „wij een aantal misverstanden met be trekking tot onze auto-industrfe uit de wereld willen helpen". Maar het is weinig waarschijnlijk dat vakbonden en werkgevers zullen meewer ken aan dit plan van de rooms-rode coali tie van Vlaamse en Waalse chrlsten-demo- craten en socialisten. Toekomstig premier, thans kabinetsfor mateur Wilfried Martens, een Vlaamse christen-dèmócraat, maakte het rege- ringsprogram gisteren bekend. De loon matiging, alsmede bezuinigingen bij de overheidsuitgaven, vormen de kern van een sociaal-economische herstelplan waarover een week is onderhandeld. Maar de regering legt voorlopig niets op, sociale partners krijgen eerst drie voor stellen voorgelegd waaruit ze kunnen kiezen. Als het overleg met vakbonden en werk gevers niets oplevert, moet het vier-partij- enkabinet - nu al weer „kabinet van de laatste kans” genoemd - de knoop zelf doorhakken. De voorgestelde loonmati ging gaat overigens niet erg ver omdat het indexmechanisme - aanpassing van lonen en sociale uitkeringen na prijsstijgingen - onaangetast blijft. Hetzelfde geldt trou wens ook voor tarieven bij de vrije be roepen. Om het goede voorbeeld te geven zullen de salarissen van ministers en parlemen- Nadat de fractieleiders, buiten medewe ten van de meeste afgevaardigden, onder ling waren overeengekomen bij de behan deling van de begroting 1981 de basis te leggen voor een wat voor de meeste parle mentsleden zou neerkomen op een forse salarisverhoging, liet het Luxemburgse voorzitterschap van de ministerraad ech ter weten dat de ministers hiermee niet zonder meer akkoord zouden gaan. Door deze waarschuwing, en het verzet van socialisten en conservatieven, lijkt de sa larisverhoging voorlopig van de baan. Onder de wetenschapsmensen, die voornamelijk uit de VS en Europa komen, zijn 32 Nobelprijswinnaars. Ze komen juist nu met hun initiatief, omdat volgen de maand in Madrid de Conferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking (CEVS) van start gaat. „Als men wil dat we onze actie na de conferentie opschor ten, verwachten we een beduidend herstel van elementaire mensenrechten voor zo genoemde dissidente deskundigen in de Sovjet-Unie”, aldus de woordvoerder. BREMEN. ,De blokkade van de mi- lieubeschermingsorganisatie Greenpeace van het afvalschip Kronos, in de haven van Bremen, is gisteravond zonder ge weld beëindigd. Na het verstrijken van een eerder ge steld ultimatum kapte de politie de tou wen van de rubberboten, waarmee Green- peace-leden zich vier dagen lang aan de Kronos hadden vastgeketend. Gistermiddag wezen de actievoerders het ultimatum van de politie af, maar zeiden erbij geen verzet te zullen bieden wanneer de politie zou ingrijpen. Bisschop Ernst van Breda pleitte er op de synode voor, dat de kerk met.de seksu aliteit net zo zou omgaan als met haar sociale leer. In het sociale verkeer legt dej kerk zfeh wel bindend vast op de richting van het zedelijke handelen, maar de con cretisering laat zij aan de betrokkenen over. Hetzelfde zou de kerk moeten doen waar het gaat over de seksualiteit, zo betoogde hij. Ook hield hij in tegenstelling tot bijvoorbeeld kardinaal Felici aan de synode voor, dat deze ook moet luisteren naar de praktische beleving der gelo vigen. halen: niet één bisschop heeft het ge waagd het strikte verbod van voorbe hoedsmiddelen door Humanae Vitae in twijfel te trekken. Toch wordt er onder de bisschoppen heel wat genuanceerder over deze ency cliek gedacht dan uit de interventies blijkt. Dit is gebleken tijdens de internati onale discussies na de publicatie van de encycliek. De Franse bisschoppen bij voorbeeld legden toen een gezamenlijke verklaring af, waarin zij zeiden: „De con traceptie is altijd een zaak van wanorde, maar die wanorde is niet altijd een schul dige". In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Energie, dat het om een atmosferische proef ging die plaatsvond in de buurt van Lob Nor, in het noordwes ten van China. De kracht van de ontplof fing was aanzienlijk groter, dan die van de laatste kernproef die in 1978 werd geno men. Zestien jaar geleden bracht China zijn eerste atoombom tot ontploffing. BUENOS AIRES (AFP). Adolfo Pe rez Esquivel, de Argentijnse winnaar van de Nobelprijs voor vrede 1980. zal een toelage krijgen van ongeveer 10.OÜO gul den per maand van de Argentijnse rege ring. De Argentijnse militaire junta zou heb ben besloten alle Argentijnse nobelprijs- winnaars een dergelijke toelage te geven. De voormalige beeldhouwer en archL tect. die maandag de prijs kreeg toege kend, zat wegens zijn activiteit voor de rechten van de mens meer dan een jaar in de gevangenis onder het huidige bewind van generaal Videla. Na een stilzwijgen- van twee dagen verspreidde de junta aan communiqué waarin de kersverse win naar van de Nobelprijs ervan werd be schuldigd zonder het te weten terroristen te hebben geholpen. Perez Esquivel liet de junta weten dat de organisatie „Paz y Justitia" waarvan hij voorzitter is, zich altijd tegen het terrorisme heeft uitge sproken. VANCOUVER (UPIAFP). De vul kaan mount St. Helens is gisteravond op nieuw uitgebarsten. Tot een hoogte van 9.000 meter spuwde de berg dampen en as in de atmosfeer. Dit hebben deskundigen van de universiteit van Vancouver in de Amerikaanse staat Washington bekend gemaakt. Een vrachtwagen en een personenauto op een verlaten weg in de buurt van de Iraanse stad Abadan, waar hevig wordt gevochten. De rookwolken zijn afkomstig van een in brand geschoten olie-installatie. Radjai kwam vanmorgen aan in New York. President Carter van de VS en zijn minister van Buitenlandse Zaken Muskie lieten gisteren weten bereid te zijn tot een gesprek met de Iraanse regeringsleider, „als deze daarvoor ontvankelijk zou zijn". Radjais komst naar New York heeft in de VS geleid tot speculaties over spoedige vrijlating van de gegijzelden, maar het Witte Huis heeft tot nu toe steeds ontkend dat een vrijlating op handen zou zijn. Secretaris-generaal Waldheim van de VN Heeft gisteren verklaard dat hij bij zijn gesprekken met premier Radjai de gijzelingszaak zeker aan de orde zal stel len. De Iraanse regering ontkende giste ren overigens dat in het geheim zou wor den onderhandeld met de VS over de vrijlating van de gegijden. Radio-Teheran noemde dergelijke berichten „verkie zingspropaganda”. Diplomaten in New York noemen het bijwonen van de zitting van de Veilig heidsraad door Iran belangrijk omdat dit erop wijst dat Teheran poogt uit zijn inter nationaal isolement te komen. Tot nu toe had Iran de bijeenkomsten van de Veilig heidsraad geboycot. Premier Radjai zei gisteren voor zijn vertrek, dat zijn land niet met Irak zal onderhandelen zolang er Iraakse troepen op Iraans grondgebied zijn. Iran verwacht van de Veiligheidsraad dat h'ij de rechten van Iran erkent en vaststelt dat Irak de agressor is, aldus Radjai. Aan het front wordt intussen nog steeds hevig slag geleverd bij de steden Khor- ramsjar en Abadan. Volgens waarnemers is Irak bezig voorbereidingen te treffen voor het „definitieveoffensief’ om Aba- dan in handen te krijgen. Iran meldt ech ter dat de Iraakse strijdkrachten kilomte- ters zijn teruggeslagen. Iraakse oorlogsvliegtuigen hebben gis teren Teheran gebombardeerd en aanval len uitgevoerd op Iraanse olieopslagplaat- sen. Op zijn beurt bombardeerde Iran de Iraakse hoofdstad Bagdad. Frankrijk wil de komende weken straal jagers. hefschroefvliegtuigen en antitank- raketten leveren aan Irak, zo is gisteren vernomen in diplomatieke kringen in Pa rijs. Van officiële Franse zijde wilde men geen enkel commentaar geven op deze berichten. Indonesië heeft gisteren Irak en Iran opgeroepen de strijd te staken, omdat alleen de supermachten daarvan volgens Jakarta profiteren. Indonesië kondigde aan dat het zijn olieproduktie zal opvoe ren wegens de gevolgen van de oorlog voor de wereldolievoorziening. WASHINGTON/GENÈVE. Onge veer 7900 wetenschapsmensen uit 44 lan den hebben zich aangesloten bij een actie die tot doel heeft de wetenschappelijke contacten met de Sovjet-Unie op te schor ten uit protest tegen de gevangenhouding en onderdrukking van Russische weten schapsmensen die afwijken van de lijn van het Kremlin. Dat heeft woordvoerder Pripstein gisteren in Washington bekend gemaakt. LONDEN (DPA). De zwaarste regen val van dit jaar heeft gisteren het verkeer in het zeven miljoen inwoners tellende Londen voor een deel tot stilstand ge bracht. Tienduizenden pendelaars wer den hel slachtoffer van de overstroomde straten en defecten bij de ondergrondse. Ook de autobussen konden in de ver keerschaos niet verder. De hoofdwegen waren urenlang geblokkeerd. Volgens weerkundigen viel gisternacht ongeveer een derde van de gemiddelde neerslag van de maand oktober. Colombo (Reuter). Het parlement van Sri Lanka heeft gisteren oud-premier Sirimavo Bandaranaike haar burgerrech ten voor zéven jaren ontnomen, na een stormachtig debat waarbij een van haar aanhangers met geweld uit de zaal werd verwijderd. Mevrouw Bandaranaike zal niet naar een zetel kunnen dingen bij de parle mentsverkiezingen noch kandidaat zijn bij de presidentsverkiezingen. Zij mag zeven jaar lang geen openbare functie bekleden. Mevrouw Bandaranaike werd in 1960 de eerste vrouwelijke premier ter wereld en was van dat jaar tot 1977 tweemaal premier. Het parlement heeft tevens haar neef. Felix Dias Bandrangike. een oud-minister onder haar regeringen, voor zeven jaren uitgeschakeld. De maatregelen zijn genomen op aanbe veling van een presidentiële commissie die onderzoek heeft verricht naar be schuldigingen van wanbeheer onder haar bewind. De Vrijheidspartij en de Tamil-partij Verenigd Bevrijdingsfront stemden tegen de resoluties, maar werden gemakkelijk verslagen met de vereiste tweederde meerderheid. DAMASCUS (UPI). De Libische lei der Kadaffi zal volgende week naar Syrië gaan om de laatste hand te legger: aan de plannen tot het samengaan met dat land. Dit hebben Syrische regeringskringen gis teren meegedeeld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3