o a Betere ontvangst Belgische Wijziging bestemmingsplan tv-zender via kabeltelevisie voor bouw aan Hoofdstraat burgerlijke stand j s Waardering voor inrichting woonomgeving in Oud IJmuiden [politienieuws VELSENAREN BEPROEVEN NIEUWE AFWEERTECHNIEKEN Ie kort ijmondnicuws I Nieuwe straalverbinding met Haarlem it Jubileumprogramma Visserijschool Jeugdige Heemskerkers bekennen diefstallen n Vrouwencafé Praatochtend Ruilbeurs Evangelist 5 4 IJMOND OKTOBER 19 8 0 VRIJDAG 1 7 RAAD WIJST PLAN NIET BIJ VOORBAAT AF RAAD ONDANKS HOGE KOSTEN TEVREDEN VELSEN Nèt even iets anders. Dat proeft u. In alles! Kraken (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het bestuur van de Stichting Kabeltelevisie Bever wijk heeft-twee overeenkomsten afgesloten die einde november zullen leiden tot een verbetering van het in Beverwijk. Velsen. Heemskerk en Castricum gedis tribueerde Belgische tv-signaal BRT 2. Ijshockeyers Gevaar deMtfaailo ns n hel Wethoudet van ikpaik ZEEWEG 63 OV- ZEEM AMenwan 023-^Mï s Maandags gntten (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenteraad van Velsen staat niet onwelwillend tegenover de bouw van een showroom en twaalf etagewoningen aan de Hoofdstraat in Santpoort. Er zal een herziening van het bestem mingsplan voorbereid worden en als dat eenmaal gebeurd is komt de zaak weer terug in de raad. door Eli Vlessing Dat moet tot het uiterste worden voorkomen. Voor de rest is iedere aanval zinloos. In zijn volledige uitrusting is de ME-er toch erg beperkt in zijn bewegingsvrij heid. De videobeelden van de on geregeldheden in Amsterdam be vestigen wat de praktijk ons al leerde; als we t^gen het toene mende geweld overeind willen blijven dan zullen we onze verde- digings- en afweertechnieken moeten verbeteren.” NUNSPEET/VELSEN. „Je ontkomt er niet aan dat je af en toe charges uit moet voeren. Dat zijn namelijk de situaties waarin de politieman, zo in het nauw gedreven, uit lijfsbehoud naar zijn wapen zou moeten grijpen. Inzetbaar Projectielen te ^<4 Mj| vJ Praten met de pers. De PvdA beziet het plan met de nodige id 5,00 RESTAURANT „Ik weet dat ik het niet mag zeggen, maar Op de Vein we suizen ME-ers straatklinkers om de oren ■sterkte ent het kleine zonder- veront- "i zoge- A'orden an tus- nkt aan uidko- ten. Daar staat volgens hem tegenover dat het woongenot ter plekke flink zal toenemen. loet het ijk ele- gegaan. n dit te ij zeker 6 waar van de ;pistool rikbare Wiegel m voor isloten, draad nunitie gevon- ergste agsjoe, /an de uizend s deze voor- studie- liversi- week gische, miver- waarin jsident ior de rnatio- >m het eaanse i werd 1 door dkore- tot de rei dit 1 En- het ham, eefd. jr ir 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 In het vrouwencafé Velsen wordt op 29 oktober het stuk „Als we maar bevallen” van de groep Proloog opgevoerd. De voor stelling wordt om 20.00 uur in het Witte Tejater in IJmuiden gegeven. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden, kaarten zijn verkrijgbaar bij buurthuis De Brul boei aan de Kanaalstraat. heel te houden kunnen we ons werk doen.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Nadat eerder de betrokken commissies hun waardering uitgesproken hadden over de inrichting van de woonomgeving in Oud IJmuiden kwam donderdag avond ook de gemeenteraad met een positief oordeel. Dit ondanks het feit dat de aan de inrichting verbonden kosten 460.000 gulden hoger blijken te zijn dan aanvankelijk was begroot. Tot deze overeenkomsten is besloten omdat de kwaliteit van de ontvangst van de Belgische zender in de IJmond al sinds de invoering van kabeltelevisie veel te wensen overlaat. er is in feite sprake van het inlossen van een oude ereschuld” zo zei Kranendonk, daarbij refererend aan een soms bewogen verleden. Een bijzonderheid is nog dat na afloop van de Belgische uitzendingen op sommi ge avonden via de nieuwe straalverbin ding met Haarlem het programma van het eerste net van de BBC ook aan de IJmond wordt doorgegeven. De kwaliteit van dit een open-haardvuur. ploffen op de grond en bonken op de schilden. Adjudant Kuyl onderbreekt de „aanval" als er in de ver dedigingslinie fouten worden gemaakt. Voordat het middagprogramma begint met het schoonmaken van de eerder op de dag gebruikte karabijnen, kunnen de Vel- sense politiemensen een babbel maken met de pers. Frans Pais, Willem van Wi- chem, Willem Moreels, Han Schafstall, Ron Voorbach, Arie van der Pijl, Cees Langedijk, Ruud van der Laan en Cle mens Braber hebben een stuk praktijker varing. De treinkaping en gijzeling van kinderen in Assen. Rellen in Amsterdam rond kraakacties en de ongeregeldheden tijdens de kroningsfestiviteiten. ihuis ge- De tweede overeenkomst is gesloten met de CAI in Haarlem voor het toeleve ren aan deze straalverbinding van het in Haarlem te ontvangen signaal van de BRT 2. BEVALLEN: - M. Koster-Heersma IJmuiden; A. van der Bent-Van Gelder (z), IJmuiden; K. M. E. de Vos-Challis (z), IJmuiden; I. J. Dekker-Van der Breggen (z), IJmuiden, L. J. Beck-Schipper (z), Santpoort: I. A. de Jager (z), IJmuiden; L. M. A. Koks-Vlek (z), Santpoort; J. H. M. Pullens-De Graaff (z), Santpoort; J. Visser-Van Leeuwen (d), IJmuiden: H. H. M. Bron-Dijkhuizen (z). IJmuiden: C. A. Graaman-De Wit (d), Santpoort; C. J. M. M. Janssens-Kuijpers (d), IJmuiden; S. Sarier-Köksal (d), IJmui den; J. van Pel-Duba (z), Santpoort. B. Meijboom-Van der Zwet Slotenmaker (d), IJmuiden; A. C. Kesterink-Wassing (d), Haarlem en H. Zwaan-Van der Galien (z), Beverwijk. ONDERTROUWD: C. P. Groot en C. J. Mooij. Haarlem; G. J. Post en E. Wijtman, IJmuiden; J. Jas pers en J. F. van der Zee, Velsen-Noord; J. H. Suijkerbuijk en M. J. M. Uijtendaal, Hoorn; E, Kip en J. C. Kramer, Velsen- Noord; M. Jhinnoe en T. Mahabier, Den Haag. GEHUWD: J. H. Demmers en G. Y. M. Nijssen, Santpoort: A. A. M. Verkooijen en A. Alves de Souza. IJmuiden; J. J. A. van Vuuren en J. Ouwekerk, IJmuiden; J. Langbroek en K. Hoogendijk, Alkmaar; L. P. S. van der Hulst en J. C. G. van der Heijden. Haarlem; J. H. van Weelden en M. P. Dingerdis, Beverwijk; J. A. de Jong 'et die >ewind plaats ■rsito’t 1 gear- haar ;mid- Het scepsis maar wil niet bij voorbaat een onverbiddelijk „nee” laten horen. „Wij vragen ons af of dit wel de goede manier is om de schaarse ruimte voor goede wonin gen te bestemmen. Maar het lijkt ons desondanks beter even te wachten op de dingen die gaan komen” zo zei de socialist K. Kranendonk. Wethouder K. Bijl zegde de raad toe dat de achterzijde van het complex in ieder geval netjes „ingepakt” zal worden. en H. J. M. Biemans, Beverwijk. OVERLEDEN; W. Kouwenhoven, 80 jaar; G. Tempel, 67 jr.; P. Hofman, 87 jaar: E. Jonkman, 83 jaar: A. M. Nijs, 72 jaar, J. Valster, 86 jaar; T. J. Bras, 86 jaar en R. Schuil, 79 jaar. De ontvangst in Haarlem is beter dank zij een technisch beter ontvangststation. Op de PEN-centrale in Velsen-Noord wordt nu een nieuwe antenne geplaatst die rechtstreeks wordt gericht op het Haarlemse ontvangststation. De techni sche voorbereidingen zijn in volle gang. In buurtcentrum Zeewijk wordt op 29 oktober een praatochtend over het thema „Vrouwen en gezondheidszorg” gehou den. Belangstellenden zijn vanaf 9.15 uur van harte welkom. De entree bedraagt een gulden per persoon. De afdeling Kennemerland van De Ver zamelaar houdt zondag 19 oktober in ge bouw Velserduin te IJmuiden een ruil beurs. Deze is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. L' Zondag 19 oktober zal de evangelist H. G. Koornstra spreken tijdens een dienst van de (Pinkstergemeente in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Voor inlichtingen kan men terecht bij D. P. Hartendorp, Velserduinweg 61, IJmuiden, tel. 02550-12355. Op weg naar de plek waar de verbeter de afweertechniek van projectielen zal worden beproefd vertelt Kuyl: „In wezen heb je te maken met twee heel belangrijke zaken. In de eerste plaats de mentaliteit van de politieman. Zelfbeheersing en het vermogen om te incasseren zijn de absolu te voorwaarden om als groep opdrachten te kunnen uitvoeren. Die opdrachten heb ben niet één specifiek karakter. Rellenbe- strijding is natuurlijk actueel. Maar die noodzakelijke groepseenheid hebben we ook nodig bij massale zoekacties, bij ka pingen en gijzelingen. Verder moet de uitrusting in orde zijn. De verwondingen die bij ongeregeldhe- dèn in Amsterdam werden opgelopen hebben ons wel iets geleerd. Alleen helm,' schild, gasmasker, wapenstok en gebits- beschermer zijn onvoldoende gebleken. We gaan nu werken met body- en beenbe- schermers zoals ijshockeyers die gebrui ken en een tok (beschermstuk voor onder buik. EV.) De constructie van de helmen wordt veranderd en ook wordt het ge bruik van een keelbeschermer nog nader bekeken. Gebruik van betere bescher ming en een gedegen mentaliteitstraining komt de veiligheid ten goede. Ook die van de tegenpartij. Als we er in slagen onszelf De Stichting Kabeltelevisie Beverwijk gaat voo’" 1981 de abonnementskosten niet verhc n Deze blijven in de gemeente Beverwijk (voor Velsen en Heemskerk Om de „echtheid” van de aanval te vergroten wordt de oefening voortgezet met gasmaskers. De brokken hout wor den vervangen door klinkers. Stijf van de kledings- en uitrustingsstukken staan tien politiemensen en een broodschrijver als Michelinmannetjes in afwachting van de volgende aanvalsgolf. Brigadiers en adju danten die uit belangstelling de oefening gadeslaan tonén zich bereid met Jan Kuyl mee te gooien. Het is opmerkelijk dat de groep al snel in de gaten heeft wie het hardst en „het gemeenst” gooit. „Die lan ge heeft er zin in” gromt mijn collega ter rechterzijde. Verderop naar links in de linie heeft men ook door vénwaar het „gevaar” komt. „Kijk uit, die lange mikt klinkt het onderdrukt gelden andere tarieven) ƒ9.10 per maand voor flatwoningen en 9.90 voor eenge zinswoningen en dat is relatief laag. Het feit dat Velsen gebruik maakt van het ontvangststation in en op de PEN- centrale heeft voor Beverwijk het voor deel dat men aan de PTT opdracht kon geven tamelijk goedkoop een tweede voe- dingskabel aan te leggen van het ont vangststation in de PEN-centrale naar het lokale verdeelnet in Beverwijk. Gedeelte lijk kan die kabel namelijk samenvallen met de voedingskabel naar Velsen waar voor de graafwerkzaamheden toch moe ten worden verricht. De eerste voedings kabel voor het lokale verdeelnet in Bever wijk loopt via een intensief gebruikt lei- dingtracé (Westerhoutweg), waardoor de kans op storingen bij werkzaamheden ten behoeve van andere leidingen van nutsbe drijven bepaald niet uitgesloten is. Bever wijk kan na de aanleg van de tweede voedingskabel dan onmiddellijk overschakelen op de tweede. Meer zeker heid dus voor een ononderbroken ont vangst. Het aantal aangeslotenen in Beverwijk benadert het landelijk record, namelijk bijna 95 percent. In Beverwijk staan acht tien kanalen ter beschikking. In Velsen zes. Eén ervaring hebben ze gemeen. De spanning die vooraf gaat aan een actie en het gevoel van dankbaarheid als je er zonder kleerscheuren doorheen bent gekomen. Han Schafstall: „Ik vind dat mensen die zich met straatterreur bezig houden in de pers te veel in de belangstelling komen. In Amsterdam heeft een knaap een persfoto graaf gevaarlijk verwond met een bran dende granaat. In alle kranten heb je het kunnen lezen. De verhalen over de ver wondingen van tientallen van mijn colle ga's na de rellen in Amsterdam heb ik moeten zoeken.” HEEMSKERK. De Heemskerkse po litie hield in de loop van de week zes Heemskerkers aan in de leeftijd van 12 tot 15 jaar die bekenden in groepsverband diefstallen en inbraken in Heemskerk te hebben gepleegd. De groep heeft ingebroken in een leslo kaal van een autorijschool aan de Ar- noudlaan en een leslokaal van muziek school „Heemskerk" aan de Dirk van der Leckstraat. Voorts bekenden zij diefstal len uit kleding in kleedlokalen van het sportcentrum aan de Kerkweg in Heems kerk en verscheidene winkeldiefstallen. De buit bestaat uit twee tuners, twee versterkers vier geluidsboxen, tientallen cassettebandjes, gereedschap, messen, snoepgoed en geld. maar duidelijk hoorbaar. Mijn linker- buurman struikelt over de brokstukken en valt achterwaarts. „Schitterend”, roept Jan Kuyl. „nu niet omkijken maar aan sluiten.” Als de voorraad projectielen op is, is de oefening ten einde. Uitpeilen en één uur tijd om te lunchen. Dat gebeurt in het vacantie-oord Dennehoeve. Voor genodigden wordt op 31 oktober een receptie gegeven in het schoolgebouw Ha venkade 55 in IJmuiden. Gastheer is het bestuur van de school, in dit geval het Velsense college. Tijdens een „open huis", op 1 november (10.00-15.00 uur in het schoolgebouw) wordt informatie ver strekt over het zeevaartonderwijs in al zijn facetten inzonderheid zoals gegevep aan de IJmuidense school. Voor oud-leer- lingen en vroegere personeelsleden wordt op dezelfde datum een reünie gehouden in het gebouw aan de Havenkade. Nadere informatie daarover kan worden inge wonnen via het telefoonnummer 02550- 14581. Voor een samen te stellen gedenk boek is fotomateriaal welkom uit kringen van oud-leerlingen en oud-docenten. Ook schoolherinneringen op schrift komen voor het doel erg goed van pas. Deze stijging is het gevolg van het aan leggen van woonerven in plaats van het doorsnee stratenpatroon. De CDA’er W. Koopman kon niet nalaten op te merken dat zijn fractie toch wel de nodige twijfels over deze gang van zaken heeft. Deson danks kon het CDA akkoord gaan met de voorstellen van het college dat de inrich ting van Oud IJmuiden in vier fases uit wil voeren. De financiering van iedere fase moest in verband met het aanvragen van subsidies reeds in een vroegtijdig stadium geregeld worden. Wethouder K. Bijl liet de raad weten dat het college iedere subsidiebron aan zal boren. Bij het beslissen over het wel of niet verlenen van extra financiële steun moet de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onder meer de financiële positie van de aanvragende gemeenten in ogen schouw nemen, zo informeerde Bijl de raad. De socialist K. Kranendonk merkte op dat de renovatie van Oud IJmuiden inderdaad een kostbare zaak is geworden. Geen enkele partij wenste zich donder dagavond al bij voorbaat uit te spreken voor de bouw van het project. Aan het woord is Jan Kuyl. De 43-jarige Haarlemse adjudant van politie die is be last met de coördinatie van ME-taken in Noord-Holland. Op een stuk terrein van de Generaal Winkelmankazerne in Nun- speet heeft hij zes weken met politiemen sen uit Noord-Holland, die deel uitmaken van de Mobiele Eenheid, alle bijzonderhe den van die verbeterde technieken door genomen. Iedere week een nieuwe groep van zo’n slordige zestig manschappen. Vi deobeelden bekeken. Nieuwe methodie ken besproken en daadwerkelijk be proefd. Velsense ME-ers maakten deel uit van de groep die in de week van 13 tot 17 oktober werden „bijgeschoold”. VELSEN. De Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart in Velsen wijdt eind deze maand een jubileumdrie- daagse aan het 75-jarig bestaan als onder wijsinstelling. Voor deelnemers aan de opleidingen Lager en Middelbaar Zee vaartonderwijs is voor de data 29, 30 en 31 oktober een feestprogramma opgezet. Instructeur Kuyl doet zijn verhaal. „Nu we onze uitrusting hebben uitgebreid met beenbeschermers en een tok hoeven we met het schild een kleiner deel van ons lichaam af te schermen. Ga niet met je schild als een tennisracket de projectielen die op je af komen te lijf. Probeer ze door opvarigen te smoren. Houd dat aardappel- mandje recht voor je uit anders krijgt je buurman de zaak in zijn nek. Duik met elkaar omlaag als de rotzooi waarmee wordt gegooid daar terecht komt. Kom gelijk omhoog. Blijf in linie. Houd de schilden aaneen gesloten. Valt er een man om ongeacht welke reden uit zoek dan opnieuw aansluiting. Niet omkijken als je geep stuiter in je nek wilt hebben.” Terwijl Kuyl praat demonstreert hij de houdingen en bewegingen die wel en niet gemaakt moeten worden om de zaak zo goed mogelijk te laten verlopen. Na een instructie van een kwartier komen de eer ste projectielen aansuizen. Brokken hout, die eigenlijk vredig horen te smeulen in De eerste overeenkomst is gesloten met de PTT betreffende een tijdelijke straal verbinding tussen de ontvangststations van de CAI in Haarlem en de Stichting Kabeltelevisie Beverwijk. Deze straalver binding wordt ter beschikking gesteld tot het moment waarop de Belgische zender Schoten weer op de oorspronkelijke sterkte gaat uitzenden en de Beverwijkse stichting via de eigen antenne de Belgi sche tv-beelden in een goede kwaliteit kan ontvangen. Engelse programma zal evenwel slechts zo nu en dan een aanvaardbare kwaliteit hebben. Ook in Haarlem is de ontvangst daarvan als gevolg van atmosferische condities vaak slecht. Dat heeft veel te maken met de zeer onstabiele atmosfeer boven de Noordzee die door de ty-signalen nauwelijks kan worden overbrugd. Hef ontvangststation in Haarlem krijgt bin nen afzienbare tijd een 32-voudige anten ne (nu een 16-voudige) die enige verbete ring kan opleveren. Een permanent goede ontvangst vanuit Engeland is pas moge lijk bij ingebruikneming van een satelliet. Eensgezind zijn de Velsense politiemen sen, van wie alleen de 23-jarige Jos Hooge- boom de vuurdoop in de praktijk nog moet ondergaan, het er over eens dat zij bij de uitvoering van hun taak nog te vaak worden gezien als tegenstanders van de acties waarvoor ze - voor de handhaving van de openbare orde - ter assistentie zijn opgeroepen. „Er zijn rellenschoppers”, zo merkt één van hen op, „die vaak niet eens weten waarvoor of waartegen ze proteste ren. Wat ze zoeken is rotzooi. Het is op merkelijk - we hebben het bij herhaling op de video gezien, dat dergelf,.^ figuren de gangmakers zijn die vaak moeilijk te grij pen zijn maar die je overal weer ziet opduiken. Wat denken de Velsenaren van collega's die weigeren in ME-verband een opdracht uit te voeren omdat ze sympathyseren met de actievoerders? Han Schafstall: „Als je bij de politie gaat weet je wat je boven je hoofd hangt. Als politiemensen zelf zouden kunnen uit maken waar ze wel of niet op af zouden willen, zou je een soort willekeur krijgen. Het éne deel van de dienst is leuker dan het andere. Maar voor alle onderdelen moet je inzetbaar zijn. Dat staat los van je persoonlijke gevoelens. Hans collega’s knikken instemmend. Ja, zo ligt dat ongeveer wel. En even eensge zind zijn ze blij dat ze het komende week end niet hoeven aan te treden in Dodew- aard. Winkeldiefstal - Tegenover de Bever wijkse politie verklaarde een 34-jarige in woonster uit Heemskerk dat zij voor 20 gulden aan goederen had gestolen bij een warenhuis aan de Breestraat in Bever wijk. Bij onderzoek bleek dat zij eerder op 'de dag bij een ander warenhuis aan de Breestraat voor 230 gulden aan artikelen had gestolen. Willem Moreels; „In Amsterdam heb ik het even benauwd gehad bij die massale steengooierij in de Vondelstraat”. Arie van der Pijl: „De meeste actievoer ders zijn niet de probleemmakers. Het is de, aanhang die de tijd schijnt te hebben om rotzooi te trappen. De manier waarop ze dat doen is vaak gemeen, smerig, ach terbaks. Ze bewijzen er de mensen die gemotiveerd actie voeren geen dienst mee.” Ron Voorbach: „Neem die toestand aan de Prins Hendrikkade. Die had niks met het kraken van woonruimte te maken. Willem Wichen: „Op zichzelf is het kra ken van een woonruimte eén goeie zaak. Helemaal omdat er een woningnood is en ze in Den Haag zitten te kibbelen over halve en hele procenten. Maar als ik kna- pies van misschien 15 of 16 jaar hoor blèren „wij willen wpnen”, dan denk ik, blijf jij voorlopig nog maar een tijdje bij je moeder thuis!” Een schraal herfstzonnetje schijnt door het Veluwse geboomte waaronder de groep Velsense ME-ers onder leiding van pelotonscommandant-inspecteur Bert Hoek bezig is zichzelf in pakken. Er is gerekend op bezoek van de pers. Een complete gevechtsuitrusting ligt klaar. Als „meneer de journalist” er iets voor voelt deel te nemen aan een bekogeling met stenen, dan kan dat. „Maar het hoeft natuurlijk niet”, zegt een uitermate vrien delijke Hoek terwijl een groep Velsense politiemannen duidelijk met belangstel ling de discussie 'en het resultaat volgt. Bereidwillige handen assisteren bij het aansjorren van de uitrustingsstukken. Een overall, een gevoerde halflange jas, een zwemvest, beenbeschermers, schoe nen met stalen neuzen, schild en wapen stok en een gasmasker. Wei liet D’66 bij monde van mevrouw C. Maes-Janssens weten redelijk tevreden te zijn over de wijze waarop de achterzijde van de twaalf woningen aangepast is. De ze contrasteert nu minder met de omlig gende bebouwing dan aanvankelijk het geval was. Nadat de Stichting Santpoorts Belang de nodige bedenkingen tegen de bouw geuit had, heeft het college de Rijks- dienst voor Monumentenzorg om advies gevraagd. Deze dienst meent dat er geen bezwaar tegen het plan gemaakt kan wor den aangezien de nabije omgeving niet het predikaat „beschermd dorpsgezicht" ge geven mag worden. Daarvoor ontbreekt voldoende samenhang in de bebouwing. «Bk* Gezamenlijk omlaag voor een paar stevige klinkers

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5