Statenleden hekelen star ruimtelijk beleid Provincie wil KLM niet verplicht tot overleg met OR over vliegveiligheid Gesprek over ontsluiting natuurgebied geld van Rijk voor pilot-plan Bonden voorzien h Zie je dat... Miele maakt ook komplete keukens hard gevecht om behoud Van Gelder Voorwaardelijke celstraf en boete voor deurwaarder Luchtvaartmaatschappij wint kort geding Ondernemingsraad vraagt om garanties keukens bv Miele 9 PROVINCIE 19 8 0 OKTOBER I 7 VRIJDAG perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk lies van keukens, indelingen en j- 4 7 IBIl (Van onze IJmond-redactie) VELSEN. Ondanks het feit dat de overheid besloten heeft miljoenen guldens steun te verlenen aan de krantenpapierfabriek van Van Gelder in Renkum blijft de situatie in Velsen zorgwekkend. De Raad van Bestuur is bij het bepalen van zijn toekomstig beleid al uitgegaan van de overheidsteun. Was deze er niet gekomen, dan zou dit waarschijnlijk het einde van heel Van Gelder betekend hebben. Voor de Velsense vestiging kunnen geen extra-gelden vrijgemaakt worden, deze zijn nodig voor het aflossen van schulden en investerin gen elders. Vakbonden en ondernemingsraad voorspellen een hard gevecht om het behoud van Van Gelder Velsen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het betreden van niet officieel van overheids wege gebaande paden in de ruim telijke ordening is een moeizame aangelegenheid. Dat heeft het D’66-statenlid Ina Klaasen moe ten ondervinden. Alweer maan den geleden stelde zij aan Gede puteerde Staten schriftelijke vra gen over een plan van drie Delft- se architectuurstudenten voor be bouwing van de strandvlakte bij IJmuiden: Zeemuiden. Deze week kreeg zij antwoord. GS wil len de mogelijkheid van woning bouw op de strandvlakte ten zui den van de zuidpier niet eens on derzoeken. Het college deed de zaak af met een uiterst summier antwoord. Inhoudelijk gingen GS niet in op het idee van de Delfte- naren. Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulkei Ook al materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Grijpensteinweg 8 - Haarlem. er is geen betere TeL ü23 24 b8 64/24 82 81 (Van onze IJmondredactie) SANTPOORT. De provincia le overheid gaat overleggen met de diverse instanties die het be heer voeren over de natuurgebie den die tesamen het potentiële park Zuid-Kennemerland vor men. Dat overleg moet onder meer leiden tot een op elkaar la ten aansluiten van fietspaden in de gebieden. •k Gedeputeerde Van der Knoop. (ADVERTENTIE) ANWMOOO Ina Klaasen. I. boordwerktuigkundigen, de VKV, protes teerden tegen deze maatregel van de KLM-directie. In een brief deelden zij de KLM mee dat de vluchten op Teheran werden uitge voerd in tegenspraak met de tot dan toe geldende voorschriften, er werd op zicht gevlogen in plaats van op instrumenten, met als bijlage een aansporing aan haar leden-vliegers de vluchten verder te sta- De man stond onlangs terecht op be schuldiging van verduistering. De offi cier van justitie eiste toen drie maanden voorwaardelijk en een boete van 2500 gulden. De rechtbank achtte slechts een van de drie ten laste gelegde feiten bewe zen. Een overweging in het vonnis is dat de geschorste deurwaarder het vertrou wen, dat hij door zijn functie genoot, ernstig had geschaad. Veel Statenleden was het uit het hart gegrepen, dat het streekplan het kader was voor een integrale planning van aller lei zaken in het streekplangebied. Achter straat had in dit verband met bevreem ding vastgesteld, dat het arbeidsbureau Hoofddorp zou worden opgeheven. Net alsof er geen omvangrijke plannen be staan voor woningbouw tussen Haarlem en Hoofddorp. Plannen die het voortbe staan van een zelfstandig arbeisbureau voor dit nieuwe stedelijke gebied alleszins rechtvaardigen. Achterstraat uitte ook kritiek op de regi- onale-kernenplannen (niet meer uitbrei ding van elk dorp maar de woningbouw concentreren in een met zorg uitgekozen „hoofddorp”). Wanneer de woningbouw voor een dorp buiten de eigen gemeente was gepland kon men het die gemeente niet kwalijk nemen, dat men toch streefde naar eigen woningbouw, zo meende Ach terstraat. De burgerij kon immers de wo ningbouw niet buiten de eigen gemeente afdwingen. Alleen de eigen raadsleden kon men ter verantwoording roepen. provincie heeft bijgedragen in de aan koop van de drie genoemde duinterrei- nen. Voor Duin en Kruidberg was dat ruim 1.8 miljoen gulden en voor de Hee- renduinen bijna 1.7 miljoen gulden. Aan de verwerving van Midden Heerenduin heeft de provincie niet meebetaald. Dat landgoed is aan Natuurmonumenten gele gateerd. Door de provinciale overheid zijn daar bij geen voorwaarden gesteld aan Natuur monumenten over het beheer van de duin- terreinen. Wel. is min of meer geëist dat de vereniging bereid moest zijn tot overleg, om te komen tot een meer uniforme rege ling over de toegankelijkheid van de ver schillende duingebieden. Een voorberei dend gesprek met Natuurmonumenten heeft inmiddels plaatsgevonden. Daaruit blijkt volgens Gedeputeerde Staten dat de voorkeur van de vereniging geenszins uit- Vanuit Bloemendaal houdt het fietspad richting IJmuiden plotseling op in de duinen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als het rijk het zoge noemde „pilot-plan” te IJmuiden niet wil financieren is het zinloos, dat de provin cie het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied voor deze haven plannen nader uitwerkt. GS komen dus pas is actie voor een nadere streekplanin- vulling (artikel 4 lid 8 van de wet ruimte lijke ordening) wanneer het rijk over de brug komt. Gedeputeerde Ve- der Knoop heeft dat donderdagmiddag meegedeeld aan de Statencommissie voor de ruimte lijke ordening. I jaren geworden. Soms heeft een gemeente al twee keer van gemeenteraad gewisseld (een raadsperiode duurt vier jaar) eer een bepaalde Kroon-uitspraak er is. De dan zittende raad heeft dan aan het plan nau welijks behoefte meer, en zo gebeurt er helemaal niets. A Janssens (PPR) en Klaasen wezen op de zinloze formaliteit van hoorzittingen bij procedures, die van hoger hand worden gedicteerd. Bij een streekplanwijziging op aanwijzing van de minster zoals bij voorbeeld destijds bij het streekplan voor -J, J Dat zeggen Gedeputeerde Staten in ant woord op vragen van statenlid Jac. Zuur- bier (PPR). Deze stelde zijn vragen naar aanleiding van een publicatie in onze bla den over de mogelijke aanleg van een fietspad van IJmuiden naar Zandvoort. Dat pad zou onder meer door de duinter- reinen Duin en Kruidberg, Midden Hee renduin en Heerenduinen lopen. Uit dé publicatie bleek dat natuurmonumenten, die eigenaar is van de natuurgebieden, er niets voor voelt het natuurgebied open te stellen voor recreatieve doeleinden. Ook dat bewuste fietspad wordt nu echter be trokken in het voorgenomen overleg. Uit de antwoorden van Gedeputeerde Staten wordt tevens duidelijk hoeveel de Volgens Frans van der Veer, centraal onderhandelaar van de Industriebond FNV, profiteert alleen Renkum van de financiële injectie van de overheid. Dezè fabriek is door eerdere steun vanuit Den Haag eigenlijk in handen van de overheid gekomen. Van Gelder zelf is niet veel meer dan aandeelhouder. De vestiging in Velsen krijgt door de hulp aan Renkum nauwelijks extra-ruimte. Van der Veer: „Uit het feit dat zowel de Nationale Investeringsbank als Crown Zellerbach alleen gelden voor Renkum beschikbaar stellen kan afgeleid worden dat het ook voor Velsen een moeilijke tijd gaat worden. Crown Zellerbach (de Ame rikaanse papierfabriek die 50% van de Van Gelder-aandelen in handen heeft, red.) heeft geweigerd ook nog eens in andere vestigingen dan Renkum te inves teren/ Daar valt niet eens over te praten”. Van der Veer heeft de indruk dat het bijzonder moeilijk zal worden om in de toekomst als dat nodig is gelden voor „Velsen” los te peuteren. „Niemand wil zich aan die vestiging binden” zo zegt hij. Ook de ondernemingsraad realiseert zich terdege dat de toekomst allerminst roos kleurig is. Secretaris Freek Donkei zegt daarover: „Wij weten allemaal hoe de vlag er bij hangt. Van Gelder krijgt weliswaar iets meer lucht, maar daar zullen wij in Velsen weinig van merken. Toch is het nog te vroeg om nu al allerlei sombere verhalen af te steken. Er is sprake van een tijdelijke teruggang op de witpapier- markt maar die situatie kan zo weer ver anderen. Het produceren van witpapier heeft wel degelijk toekomst, ook in Vel sen. Het is voor ons alleen een grote handi cap dat overheid en Crown Zellerbach weigeren geld in de Velsense vestiging te steken”. De OR heeft inmiddels overleg gevoerd met de directie in Velsen over de wijze waarop de afbouw van de papiermachine 18 plaats moet vinden. Deze machine waarop krantenpapier gemaakt werd, moet eind deze maand stopgezet worden. Met de directie is overeengekomen dat alle vacatures binnen het bedrijf aange meld zullen worden waarna werknemers die zonder werk komen te zitten intern kunnen solliciteren. Wel heeft de OR geëist dat de directie aangeeft op welke (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Een 46-jarige ge rechtsdeurwaarder uit Zaandam is gisteren door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand en een boete van duizend gulden. ken. Op deze bezwaren van de vliegers en boordwerktuigkundigen reageerde de KLM op een vergadering met de vakver enigingen. Zij achtte de vluchten op de Iraanse hqofdstad wel degelijk verant woord en was van mening dat op grond van de CAO de vluchtopdrachten moes ten worden uitgevoerd, uiteraard met in achtneming van de eigen verantwoorde lijkheid van de betrokken gezagvoerders. De vluchten werden uiteindelijk gestaakt nadat een inspecteur van de Rijkslucht vaartdienst op verzoek van de VNV was meegevlogen en deze het verder continu eren van de vluchten op Teheran onver antwoord achtte. De voorzitter van de KLM onderne mingsraad, de heer A. Korringa, toonde zich na de uitspraak van de kantonrechter uiterst teleurgesteld. „De rechter heeft procedureel geoordeeld en gaat niet in op de principiële vraag of de KLM mag af wijken van de bestaande voorschriften”, aldus Korringa. Hij deelde verder mede dat door de ondernemingsraad hoogst waarschijnlijk cassatie bij de Hoge Raad zal worden aangetekend. Tegen een uit spraak in een dergelijk geschil is geen hoger beroep mogelijk. Ook de vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers toonde zich teleurgesteld over de uitspraak. Net als de ondernemingsraadvoorzitter is de vice-president van de VNV, de heer Pay- mans van mening dat de uitspraak geen werkelijke beslissing inhoudt. „Wij zijn bang, nu er geen werkelijke uitspraak is gedaan, bij de KLM de indruk is gewekt dat de KLM in het gelijk is gesteld. De KLM kan op grond van deze afspraak besluiten achterwege laten. Op deze ma nier ontstaat een situatie dat de KLM regels verandert zonder dat de onderne mingsraad kan ingrijpen”, aldus Pay- mans. De advocaat Van de ondernemings raad, de Haagse pleiter Maris was niet bereid commentaar op de uitspraak te geven. Van der Knoop was het roerend met hem eens. De plannen voor de woning bouw tussen Haarlem en Hoofddorp wa ren in overleg met het rijk (en gemeente) opgesteld (verticale coördinatie). Maar in Den Haag was tussen de ministeries geen overleg geweest (geen horizontale coördi natie). De departementen hadden weer eens langs elkaar heen zitten werken. Soortgelijke ergernissen had trouwens het Structuurschema Burgerluchtvaart- terreinen bij GS opgeroepen. Dat struc tuurschema was volkomen in strijd met de verstedelijkingsnota, die toch ook door de minister van Verkeer en Waterstaat was ondertekend. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „De KLM heeft in de geruchtmakende Iran-affaire -géén besluiten genomen in de zin van het veiligheidsartikel in de wet op de ondernemingsraden. Het beroep op nietigheid dat door de ondernemings raad aan de kantonrechter was ge vraagd, moet dan ook als onterecht worden aangemerkt”. Met deze uitspraak heeft de Am sterdamse kantonrechter mr. J. A. L. Brada de directie van de luchtvaart maatschappij in het gelijk gesteld in de civiele procedure die de KLM had aangespannen tegen de OR over de vraag of de OR medebeslissingsrecht heeft bij het veranderen van de vei ligheidsvoorschriften. Centraal in deze procedure stond de vraag of de KLM vhegveiligheidsregels mag aanpassen aan plaatselijke omstan digheden zonder daarbij de onderne mingsraad te betrekken. Het geschil tus sen de luchtvaartmaatschappij en de on dernemingsraad ontstond aan het bègin van het vorig jaar ten tijde van het Uitbre ken van de binnenlandse crisis in Iran. Ondanks de onveilige situatie in het lucht ruim, de verkeersleiding in Iran had er de brui aan gegeven, droeg de KLM haar personeel op te blijven vliegen op de Iraanse hoffdstad Teheran. De vakvereni ging van vliegers, De VNV, en die van gaat naar een beleid waarin „bordjes ver boden toegang” centraal staan. De, belanghebbende gemeenten (bij voorbeeld Velsen), worden niet meteen bij het overleg betrokken. Dat kan eventueel in tweede instantie gebeuren. De D’66-fractie gaf in de commissiever gadering ter bespreking van het begro tingshoofdstuk ruimtelijke ordening don derdag uiting aan haar teleurstelling. Ver- weij vond de radicale - maar nauwelijks toegelichte - afwijzing vooral ook vreemd, omdat Van der Knoop in het kader van de discussie over Noord-Kennemerland had gezegd, dat alle mogelijkheden zullen worden bestudeerd. Gedeputeerde Van der Knoop gaf als toelichting dat GS willen oppassen om inhoudelijk in te gaan op „allerlei scrip ties en afstudeerprojecten”. „Dat is onze taak niet”, zo stelde hij. Verweij wierp tegen, dat de zaak in dit geval niet op deze wijze kon worden afgedaan. Het ging hier om een stuk landaanwinning, waarmee iets heel nuttigs kon worden gedaan voor de volkshuisvesting. Het benutten van een in de schoot geworpen mogelijkheid, waarmee landschappelijke schade elders in de provincie (nog ongerepte polders) kon worden voorkomen. Dat aspect maakte het plan Zeemuiden juist zo inte ressant. Van der Knoop kwam daarop met de vrijblijvende toezegging, dat het idee van Zeemuiden in een algemener breder ver band zouden worden „meegenomen”. Mo menteel hoorde de door de wind opgesto ven zandvlakte echter tot geen enkel streekplan. „We hebben er geen enkele zeggenschap' over, ’t Is terrein van het Rijk”, aldus Van' der Knoop (zoals bekend zou het gebied in kwestie deel hebben üitgemaakt van de grote voorhaven, die aan de zuidpier was gedacht. GS en Pro vinciale Staten hebben dit plan destijds met overtuiging afgewezen). Ina Klaasen mompelde nog misnopgd, dat de gemeente" Velsen de paaltjes al aan het zetten was. Zoals bekend heeft Velsen vage plannen voor een recreatieproject terplaatse. De mensen achter het idee Zeemuiden (onder wie het D’66-statenlid zelf) vinden, dat moet worden voorkomen, dat onomkeerbare processen een zinvolle re bestemming van de strandvlakte (wo ningbouw en recreatie) onmogelijk maken. D’66 is overigens niet de enige politieke groepering in de Staten die gefrustreerd is door formeel en procedureel zand in de machine van de ruimtelijke ordening. De commissie Ruimtelijke Ordening stond lange tijd stil bij de onvolkomenheden op dat terrein. Van der Knoop zelf wees op de dringende behoefte aan een nieuwe wet ruimtelijke ordening. Het in orde maken van bestemmingsplannen is een zaak van Volgens de gedeputeerde is voor de ver wezenlijking van dit „kleine voorhaven plan” medewerking van Hoogovens no dig. Het plan beslaat namelijk een deel van het Hoogovensterrein. Hoogovens heeft aan medewerking de voorwaarde verbonden, dat de eigen uitbreidingsplan nen kunnen doorgaan. Bij de behandeling van het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied hebben de Staten echter afgesproken, dat dit pas mogelijk zal zijn, na nadere uitwerking van het streekplan. Het pilot-projekt vormt een aanzet tot de ontwikkeling van een overslagfunctie voor het havengebied bij IJmuiden. (Pilot is Engels voor loods. Hier wordt met het woord bedoeld, dat alvast vooruit wordt gelopen op een bepaalde havenontwikke ling). Tenslotte gaf Van der Knoop nog een uitleg vafi de bedoeling van de twee mil joen gulden, die GS op de begroting 1981 willen uittrekken voor de instelling van een stadsvernieuwingsstimuleringsfonds. Het gaat in dit fonds om een ondersteu ning van stadsvernieuwingsprojecten. Bijvoorbeeld in geval van dubbel grond gebruik (parkeerkelders onder huizen). De extra kosten van dit soort zaken, die juist in de oude stad zeer zinvol zijn, kunnen soms juist een subsidiëring in de weg staan. De provincie zou dan bij kun nen springen om financiële gaten te dichten. De gedeputeerde wees er op, dat het niet de bedoeling is van het fonds, dat er complete stadsvernieuwingsplannen mee worden betaald. De Noordhollandse ste den (Amsterdam niet uitgezonderd) krij gen samen in 1981 niet meer dan 15 mil joen gulden voor de stadsvernieuwing. afdelingen er in de toekomst inkrimpin gen of zelfs sluiting te verwachten valt. Van Gelder zal proberen aan te geven hoe groot de bezetting op deze afdelingen on geveer moet worden. De Raad van Bestuur is er door de OR in Velsen nadrukkelijk op gewezen dat er onder het personeel in deze vestiging sprake is van onrust. Een slecht beleid van de Van Gelder-top is hiervan de oor zaak, zo meent de OR. Alleen door het betrachten van een zo groot mogelijke mate van openheid, van hoog tot laag, kan de onrust bestreden worden, zo heeft de OR laten weten. Ergernis over formele afwijzing Zeemuiden ZuickKennemerland wordt met hoorzit tingen de indruk gewekt, alsof er nog ruimte voor een ander beleid zou zijn, terwijl dat absoluut niet het geval is. De zaken staan allang vast en toch wordt pro forma een hoorzitting gehouden. Dat gold bijvoorbeeld ook voor de procedure rond om het wereldhandelscentrum in Amster dam en de tracering van de Almere-spoor- lijn. Wat de Almere lijn betrof had Klaa sen er vrede mee, wanneer GS hun be voegdheid zo ruim zouden opvatten, dat het gewijzigde tracé zonder meer in het streekplan voor Gooi en Vechtstreek zou worden opgenomen. De voltallige Staten hoefden daar niet aan te pas te komen. Van der Knoop was het eens met de stelling, dat hoorzittingen soms een „far ce” waren. 1 2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9