Statiegeld op komst voor plastic flessen Metingen in Harrisburg 2> I beurs deze week C! 2 Werkloosheid zal toenemen' Ondernemers hebben bezwaren Stormloop op dubbeldektrein f KLM dient klacht Tijdelijk vakantie bij Agfa-Gevaert Van Aardenne wil tnd STAND HYPOTHEEKRENTE Braks: Export zuivel biedt in tegen Britse luchttarieven ?ahe ghe Vife ekend - in Frankrijk weinig soelaas Benzine duurder urging t of droog aaarne, Zd eg 50a 314935 o „Grote toekomst I voor biologische waterzuivering” „export-loket” voor bedrijven 1 ■di E Jil 11 19 8 0 OKTOBER ZATERDAG 1 8 ECONOMIE II 1 (Van onze redactie economie) I Wi .4 BRUSSEL. De Europese i" Commissie heeft gisteren in :haar jaarlijks economisch .rapport verklaard dat de eco- "nomische teruggang in Euro pa waarschijnlijk ook volgend jaar zal doorwerken maar dat door krachtig handelen van de negen EG-landen de invloed van de recessie kan worden verminderd. p I EG verwacht geen Verder herstel op Damrak Naam Bank: )-ers Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 12,32 11,4 12,32 11,4 Ned. Middenstandsbank ■ers si nodig). 11,5 12,66 12,43 5/10 jaar 2 11,3 )-ers leningen tot 70% van de executiewaarde 10,75% de duurste 11,5%. en Veluwe huizen. Centrumbank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 17 oktober 1980 5 jaar variabel 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 11,0 11,0 10,7 10,7 10,7 10,7 11,25 11,3 11,71 11,74 11,14 11,14 11,14 11,14 11,70 12,00 10,7 10,7 11,0 11,0 10,7 10,7 11,25 11,6 11,71 11,74 11,14 11,14 11,14 11,14 11,70 12,33 1 1,25 END- ïuren-tuen bungalows iog Texel. luizen, s bij. Kom eweg 335. perkt is, verdient de biologische zuivering volgens Fohr de voorkeur boven fysisch- chemische methoden van zuivering. 1,5 1,5 1,5 1 1 1 1,25 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 De commissie, het dagelijks bestuur van de EG, dringt er bij de regeringen op aan, de afhankelijkheid op buitenlandse olie te verminderen en een evenwicht te vinden tussen de maatregelen gericht op de eco nomische groei en de anti-inflatiepolitiek. De commissie voorspelt dat het Bruto Nationaal Produkt van de Gemeenschap volgend jaar met slechts 0,6 procent zal stijgen. Dat betekent het laagste groei percentage sinds 1975. De produktiviteit zal met 0,9 procent stijgen, wat ook een diepterecord sinds 1975 betekent. De werkloosheid zal waar- 11,0 11,25 11,25 11,25 11,74 11,99 11,99 12,16 11,51 11,51 Opgave bank 11,25 11,25 11.25 11,5 11,0 11,0 11,0 11,5 11,5 11,5 12,02 11,99 11,99 12,27 11,51 11,51 11,67 12,22 12,04 12,04 Vooral Koninklijke Petroleum was bij zonder vast door Amerikaanse belangstel ling voor het fonds, die weer verband hield met de vaste stemming deze week voor de gehele oliesector in Wall Street. De Newyorkse effectenbeurs boekte zo wel maandag als woensdag voor de index van de 30 hoofdaandelen een koersstij ging van tien punten en kwam daardoor vrijwel weer op de eerder dit jaar bereikte top van 1974. Nadat donderdag dit niveau tijdelijk nog eens met bijna tien punten voorbij werd gestreefd, liet de beurs tegen het slot ruim 20 punten vallen. Dit meer op technische gronden, wegens het aflopen van de oktoberopties. De obligatiemarkt liet al een flinke koersstijging zien, hetgeen mede hielp de ondergrond voor de aandelenmarkt te Maar Wall Street is vooral geschrokken door het uitlekken van een geheim rap port, opgesteld voor de Amerikaanse re gering, w.aarin wordt voorspeld dat als de Perzische Golf voor alle olievervoer ge blokkeerd zal worden, de olieprijs in snel le vaart zal oplopen tot 100 dollar per vat,~ terwijl nu de prijs tussen de 30 en 35 dollar schommelt. Dit zou zeer zeker tot een enorme economische wereldcrisis leiden. Maar de oliemaatschappijen, met hun gi gantische olievoorraden, zouden enorme winsten behalen. En door het uitvallen van de olieproduk- tie in Irak en Iran is een gat gevallen van drie miljoen vaten per dag. Bij lang aan houden van de huidige strijd, waardoor de vernielde olie-installaties in beide lan den niet kunnen worden hersteld, kan deze situatie over enige tijd tot een nieuwe olieschaarste leiden. Vandaar grote aankopen van olie waar den in Wall Street, ondanks de verwach ting dat de winstcijfers over het derde kwartaal, die nu elke dag kunnen komen, wel eens zouden kunnen tegenvallen. Zo liet de bekende Occidental Petroleum de ze week al weten in het derde kwartaal een winstvermindering van 30 procent te hebben opgelopen. De grote overschotten aan ruwe olie die ook nu nog altijd be staan, zijn hieraan debet geweest. Wel werd de nieuwe staatslening een succes. Niet zozeer wat het totaal inge schreven bedrag van 600 miljoen gulden betreft, de vorige staatslening haalde 900 miljoen gulden binnen, maar wel wegens de bereidheid van de inschrijvers met een SCHIPHOL. De KLM en 23 andere luchtvaartmaatschappijen hebben bij de Britse rechter een klacht ingediend tegen de Engelse luchthavenautoriteiten. De luchtvaartmaatschappijen zijn het niet eens met het besluit van de Britse luchthavenautoriteiten de tarieven voor landingen op de Löndense luchthavens per 1 april dit jaar te verhogen. Het gaat volgens de KLM-woordvoerder om stij gingen met 30 tot 40 percent. Tot en met september hebben de 24 maatschappijen de nieuwe tarieven wel betaald. Met ingang van 1 oktober betalen ze weer het oude tarief en storten het ver schil op een speciale rekening. De Britten hebben nog niet officieel gereageerd op de aanklacht. hoge emissiekoers genoegen te nemen. Zo werd op de emissiekoers van 100,7 pro cent slechts 29 procent van de ingeschre ven bedragen toegewezen. Voor de aandelenmarkt was de beurs deze week duidelijk positief gestemd. Hierdoor kon het herstel van de vorige week na de sombere septembermaand worden voortgezet. De dalingen die voor kwamen, waren eerder reacties op forse koerswinsten die vorige week werden ge boekt. Zo zakte Gelatine-Delft terug van f374 op f360. De koerswinst van Konink lijke Petroleum was daarentegen verbluf fend. Het fonds liep op van f 182 tot f 192 en bereikte daarmede een nieuwe jaartop. Ook vele andere hoofdfondsen boekten een flinke vooruitgang van f5, deels in navolging van Wall Street, maar ook als gevolg van de wetenschap dat de extra aardgasbaten volgend jaar grotendeels voor de verlichting van het bedrijfsleven zullen worden benut. Gist-Brocades kon zelfs van f 32 op rond f 40 komen, doordat in Wall Street een onderneming die werkzaam is op gene tisch gebied, waar ook Gist-Brocades mee experimenteert, werd geïntroduceerd en daardoor alle aandacht op dit nieuwe, waarschijnlijk spectaculaire gebied richt te. Bij Van Gelder Papier heerste vanzelf sprekend grote vreugde over de bekrach tiging van het nieuwe 75 miljoen gulden grote steunplan, waardoor de onderne ming weer verder kan marcheren. Het leverde ter beurze een koersstijging op van f 8 op f 14. I sportvelden n 't I Jssel- ileuren-tv. iel nodig) 38 iel nodig) 98 END- ■pers, rekt- lio. uizen Veluwe uizen Annuïteitenhypotheken A.B.N. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 1 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 11,67 11,95 11,77 11,77 11,0 11,25 11,25 11,2 11,0 11,0 werke lijk PARIJS (AP). De Franse regering heeft besloten met ingang van gisteren de prijzen van benzine en stookolie te verho gen met 1,8 percent. Een liter super zal na de verhoging 3,51 franc kosten. Het ministerie van Economi sche Zaken deelde mee dat de verhoging niet het gevolg is van de gestegen prijzen voor ruwe olie maar het resultaat is van hogere transport- en opslagkosten. i uw surf- ialiseerd in /leen plan- 23-327128 T comfort, :e, kachel, gas, getin- chikt voor Hoewel er enige teleurstelling bestond over het uitblijven van de rentedaling, nam men genoegen met het feit dat er geen verdere stijging meer optrad. De gemiddelde bankrente ligt nu op 13,5 pro cent, want het niveau van 14 procent, dat door de grote City Bank van New York werd ingesteld, werd niet overgenomen. Het wachten is nu op de eerste grote verlaging als bewijs, dat het nu werkelijk afgelopen is met de rentestijging. DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken is voorstander van het instellen van een centraal „export- loket”, waar het bedrijfsleven terecht zou kunnen voor algemene informatie over bestaande regelingen en instrumenten van met name de overheid voor exportbe vordering. (Van onze redactie economie) DEN HAAG.Of de groeiende export van zuivelprodukten naar de Derde We reld zal leiden tot een beter evenwicht op de internationale zuivelmarkt, moet enr- stig worden betwijfeld. Dat komt vanwe ge de sterke toename van de melkproduk- tie in de EEG. Dat zegt minister ir. Gerrit Braks (Land bouw) in antwoord op vragen over zijn begroting voor volgend jaar. Hij noemt van groot belang de groeiende behoefte van zuivelprodukten in de Derde Wereld als gevolg van de stijgende koopkracht in een aantal landen, de sterke bevolking stoename en de achterblijvende lokale melk- en zuivelproduktie. De minister stelt dat een premie op vrijwillige beperking van de melkproduk- tie in Eiiropa als een afzonderlijk instru ment geen alternatief meer is. In Brussel is dat al gebleken. Een dergelijke premie is in de EG slechts bespreekbaar in sa menhang met een even grote heffing op uitbreiding van de produktie. Pas dan zullen fraude-mogelijkheden („melk via de buurman leveren”) niet meer aantrek kelijk zijn, aldus Braks. Braks voelt niks voor beschermende maatregelen voor kleine melkveehouders. „Die categorie heeft in veel gevallen be paald niet de zwakste schouders omdat het vaak parttimers of gemengde bedrij ven betreft. Aan een hoger „tarief’ voor grote producenten zou een land als Neder land onevenredig zwaar worden getrof fen. Dat komt door de gespecialiseerde en daardoor grotere omvang van de produk- tie-eenheden in ons land. ken •shino, So 40 stuks anaf ƒ68 nthesizers hts ƒ365 at 117, Hil (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De lege plastic limonadeflessen die nu nog met miljoenen tegelijk in plastic afvalzakken verdwijnen om vervolgens te worden losgela ten op het milieu, zullen waarschijnlijk binnen een jaar niet langer onze nationale afvalberg belasten. Minister Ginjaar van Milieuhygiëne wil voor deze flessen namelijk statiegeld invoeren. Vier miljoen van die zogenaamde PET- flessen (PET staat voor polytheen terefta- laat) gaan jaarlijks over de toonbank om na gebruik op de vuilnisbelt te belanden. En dan te weten dat de fabrikant van de flessen zegt dat uit tien lege flessen een herenkostuum kan worden gemaakt. De handel is niet erg gelukkig met de statie; eldre; elin; Coca-Cola Nederland is bijvoorbeeld ban; dat de consument de plastic anderhalve-literfles die het bedrijf voert, zal laten liggen omdat de invoering van statiegeld zo veel extra handelingen met zich meebrengt dat de inhoud van de fles automatisch duurder moet worden. En de fles Cola in de anderhalve-literver- In Wall Street is het dus wachten op een duidelijk sein van de rentedaling. Maar ook op de Amsterdamse Effectenbeurs. Daar werd woensdag na beurs de handel in obligaties zelfs gestaakt door wilde geruchten over een nieuwe discontoverla- ging, die achteraf op een flauwe grap bleek te berusten. Het koerspeil op de obligatiemarkt liet deze week overigens maar weinig beweging zien en van een overtuigende koersstijging was nergens sprake. opbloei economie schijnlijk stijgen tot 6,8 procent, het hoog ste percentage sinds de Tweede Wereld oorlog. De prijzen zullen met 9,7 procent stijgen tegen 12 procent dit jaar. Het rapport legt de schuld voor de eco nomische slechte tijden bij de stijgende olieprijzen en de daling van de Europese handelsbalans. De verslechterende econo mische positie van Europa weerspiegelt de algemene tendens in de wereldecono mie, waar de groei van de handel dit jaar slechts 2,5 procent bedroeg en men voor volgend jaar zelfs een verlaging van 2 procent verwacht, aldus het rapport. ENDBOOÏ v, m. gesl 1- stuurinr 1.90 mtr ’3-317264 derse KA- srn. maho- mtr., bouw i, '72, int 2,0 litr. 1! H. de Ruij- t 54, Sant- i-374910. 1CARAVA) 50 kg. k.k r.g.a.n. Pi verstevigen. Maar Wall Street werd deze week vooral opgetrokken door forse koersstijgingen voor vele oliewaarden en toenemende hoop op een snelle beëindi ging van het gijzelaarsprobleem, nu de Iraanse premier naar New York toog om de Verenigde Naties te bezoeken. pakking is nu al (per liter) duurder dan de vloeistof in de normale glasfles. Goot-winkelier Dirk van den Broek vreest dat die plastic flessen zich ook veel minder lenen voor terugname. „Ze zijn veel kwetsbaarder. Ze knikken makkelij ker. Als ik merk dat het terugnemen van die plastic flessen extra werk oplevert, gooi ik dat produkt er direct uit”. De Enka-dochter Strongpac te Emmen maakt de polytheen tereftalaatflessen. Een woordvoerder van het bedrijf zegt dat zo snel mogelijk gesprekken gevoerd moeten worden met bottelaars en de han del over de invoering van statiegeld op de PET-fles. In die gesprekken moet vooral aandacht besteed worden aan praktische uit.verking. „Vast staat dat onze flessen bijzonder milieuvriendelijk zijn. Ze wor den niet voor een tweede keer gebruikt. Dus ook geen gespoel met chemicaliën. De PET-fle'ssen worden fijn gemalen”. en soort tussenpersoon tussen een be drijf en de betrokken overheidsinstantie. Bestaande organisaties en overheids structuren, gericht op de exportbevorde ring, wil de minister ongemoeid laten. Van Aardenne, die dit in een brief aan de vaste Kamercommissie voor handelspolitiek heeft meegedeeld, voelt niets voor herin deling van de exportinstrumenten. De willige stemming voor oliewaarden werd in de hand gewerkt door de indruk dat de oorlog tussen Irak en Iran tot een dagelijkse ruwe-olieproduktieverlaging zou leiden van ongeveer twee miljoen va ten. Weliswaar hebben Saoedi-Arabië en andere Golfstaten hun olieproduktie ver hoogd, maar volgens eigen verklaringen is het technisch niet mogelijk voorlopig da gelijks meer dan één miljoen vaten ruwe olie extra boven de grond te brengen. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: -■ Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk BRUSSEL (ANP). Het in Mortsel bij Antwerpen gevestigde fotochemische be drijf Agfa-Gevaert gaat drie- tot vierdui zend werknemers tussen december en 4 ..januari met verplichte vakantie sturen. De ondernemingsraad is hiervan op de hoogte gebracht. De bedrijfsleiding voert ..voor de tijdelijke werkloosheid van de werknemers aan, dat de voorraden te /hoog zijn opgelopen. Het voormalige 50/50 percent Westduits/ Belgische bedrijf moest in april van dit jaar, als gevolg van de sterk gestegen zilverprijzen in de wereld, tot een kapi- taalsuitbreiding met 200 miljoen gulden Övergaan. Dat geld kwam in zijn geheel uit Westduitsland. WAGENINGEN (ANP). De zuivering van afvalwater door middel van bacteriën heeft een grote toekomst. Er zijn nog grote mogelijkheden voor verder onderzoek naar biologische procédés, waarbij bacte riën op verschillende manieren worden ingeschakeld als milieuvriendelijke en energiebesparende schoonmakers. De Wageningse hoogleraar P. Fohr zei dit bij zijn afscheid van de Landbouwhoge school. Fohr was elf jaar geleden de eerste (buitengewoon) hoogleraar in de water- zuivering aan de LH. Hij en zijn staf 2550-1913< hebben goede resultaten geboekt met het zogenaamde actief slib, dat Fohr om schrijft als „een miljardenleger van bacte riën, veelzijdig van samenstelling en ge concentreerd in vlokken”. Medewerkers van Fohr slaagden erin bacteriën op verschillende manieren aan het werk te zetten, met name voor de afbraak van stikstofhoudende verbindin gen en van fosfaten. Zolang het gehalte aan biologisch on-afbreekbare en bacte- riedodende stoffen in het afvalwater be- vana Nutsspaarbank West Nederland .Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden (Van onze redactie economie) UTRECHT. De attractie van de dubbeldektrein, die sinds vorige week proef rijdt tussen Amsterdam en Amersfoort, blijkt zo groot te zijn dat NS aan de vijf uit Frankrijk gehuurde rijtuigen een zesde heeft moeten toe voegen. 1 Op een ochtend de trein vertrekt even na half acht uit Amersfoort werden 900 passagiers geteld, aldus De Koppeling, het weekblad van NS. Dit betekent dat er ondanks de zes rijtui gen die op dat moment waren ingezet, bijna 120 zitplaatsen te weinig waren. NS’ eigen trein die gewoonlijk op dit tijdstip rijdt, kan maximaal 590 passa giers vervoeren. Aangezien de belangstelling van vooral incidentele reizigers na een of enkele reizen wel zal wegebben, heeft NS besloten de enquête naar het oor deel van de gemiddelde passagier over het dubbeldekrijtuig uit te stellen tot de laatste van de proefweken, te meer omdat voor de regelmatige passagiers het verrassende nieuwtje dan eraf is zodat NS een beter gefundeerd oordeel verwacht. Het loket zou ook kunnen optreden als De Amsterdamse Effectenbeurs volg de deze week wederom het gedrag van haar Newyorkse zuster op een afstand. Gezien de koersstijgingen daarginds overwogen ook hier de verbeteringen, die neerkwamen op een verder herstel van in voorgaande weken opgetreden omvangrijke koersdalingen. Opmerkingen: Over de ontwikkeling op de hypotheekmarkt valt niet veel positiefs tè melden. De goedkoopste banken hanteren voor 5 jaar vaste leningen met gemeente garantie of voor Vijf technici van de maatschappij Metropolitan Edison zijn dezer dagen de kerncentrale in Harrisburg binnengegaan om in enkele ruimten de mate van radio-acitviteit te meten. Zoals bekend was deze centrale vorig jaar het toneel van een bijna-ramp. i i i o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11