LETTERKAST Letterkast I I Si i BI ?n J I dl L vxl igd Th. J. Koeckhoven 1 Peter Andriesse Jammer dat de duivels zwart zijn. Maar Kuifje is een Belg. Nederlanders lezen hem toch wel. Kunnen Belgen eigenlijk wel lezen? Die negers spreken dan wel een simpel taaltje, maar zo richten zij zich tot de blanke. Onder elkaar spreken zij vloeiend hun moe dertaal (wat een discriminerende uitdruk king). Negers en Indianen zijn dus zo knap dat zij naast hun eigen taal nog de taal van de blanke spreken. Het ligt voor de hand dat zij deze niet beheersen. Hebben we wel eens gelet op Nederlanders die Frans, Öuits of immers in het magazijn zitten vier atoom bommen en slechts één vrije (schuil-)kamer. Alleen degenen die goed op de hoogte zijn van de vigerende politieke spanningen, van de „Toestand in de Wereld”, kunnen mis schien met vrij grote zekerheid het verlang de atoombomvrije schuiljaar berekenen; mensen dus als W. L. Brugsma, G. B. J. Hilterman, H. J. A. Hofland, en nog zo’n paar bollebozen, die waarschijnlijk niet in de Nieuwmarktbuurt wonen. Ook goede kansen maken de met hun tijd meevibreren de Zieners, zoals daar zijn Simon Vinken oog, Hans Plomp en anderen. Maar hoe komt de eenvoudige burger aan de weet in welk jaar de Bom gaat vallen, zodat hij zich veilig kan overgeven aan deze wat uit de hand gelopen Russische roulette? In overleg met mijn huisgenote, die vol gens het formulier samen met mij mag schuilen als we het goed invullen, dacht ik in de eerste plaats aan het voor de hand liggen de jaar 1984, en bijna had ik dat jaar al omcirkeld, toen ik besefte hoeveel geschrif ten er bestonden met de titel: „Haalt. 1984?” (Voor mag u alles invullen.) Stel je voor dat we het jaar 1984 helemaal niet halen, dan staan we daar zonder toegangs pasje bij de ingang van de Metro (ABS), schuilend onder een paraplu van de HEMA tegen de fall-out en blootstaand aan de dode lijke radio-actieve straling. „Nog vijf jaar tjes wachten, meneer.” Zegt de controleren de Coördinator dan. „Ik kom er wel in!” zei mijn huisgenote heel zelfverzekerd, „Ik ga die Coördinator gewoon verleiden.” 1 rechting van burgemeester en wethouders, rijke stinkerds en beoefenaars van vecht sporten. Zelfs het miserabelste heroïnehoer- tje heeft recht op een geriefelijk plaatsje in de ABS, mits ze natuurlijk het bijgaande aanvraagbiljet invult en in de bijgesloten dienstenenveloppe ongefrankeerd verzendt, vóór 1 november 1980. („U wordt verzocht gebruik te maken van de blauwe girobus.”) Kuifjes-boeken zijn verschenen in vele talen, onder andere Arabisch, Braziliaans, Iraans en Japans. Kuifjes-boeken wemelen van stereoty pen, van beeld- en rolbevestigende stripfigu ren: een wereldvreemde conservator, een praatgrage werkster, een verstrooide pro fessor, de kolonel-houwdegen, de corrupte Zuidamerikaanse politicus. De domste Kuifjes-fïguren zijn de blanke detectives Jansen en Janssens. Een klassieke boef spreekt even simpel als een Indiaan: mij exkoseer, senor. ik u verzeker. Als Kuifje hem overrompelt: ca- ramba, het jonkman dat de papegee heeft wil vank. De echte schurken uit Het gebroken oor zijn blanken. Om een blanke moordenaar te ontmaske ren, vermomt Kuifje zich als een zwarte bediende. Mij bijna „neger” geschreven hadden. Staatsgrepen in Zuid-Amerika zijn aan l/n zo zal het wel gaan in deze Russische roulette: mensen met veel geld en vrou- wen met aantrekkelijk voorkomen zul len niet eens de moeite nemen een veilig jaar te reserveren. Zij hoeven niet eens 30 dagen na ontvangst van hun Beschikking Tijdelij ke Toelating in beroep te gaan bij de Coör dinator. En de straatvechters rukken een voudig het toegangspasje uit de handen van weerloze, oude besjes en minder in de vecht sport geschoolde zwakkelingen als ik. Het recht van de sterkste blijft ook geldig op de dag dat de Bom valt. Ik heb mijn aanvraagformulier plus ant- woordenenveloppe, waarop stond „Dienst- geheim!”, aan mijn buren gegeven (er lag er slechts één in de brievenbus, terwijl het huis drie gezinnen bevat) en heb mij opgegeven voor karateles. Jet is toch prachtig, zoals onze Coördi- I I nator waakt over onze veiligheid! Al- leen, wie weet wanneer die verdomde Bom valt? Het roulatiesysteem doet me ver dacht veel denken aan het gevaarlijke spel letje met een revolver, waarvan het roule rende magazijn slechts één kogel bevat, en dat vermoedelijk werd uitgevonden door zich vervelende officieren in een land dat, o ironie!, voor eeuwig haar naam eraan ver bonden heeft: Rusland. Alleen het risico voor de betrokkenen is in dit geval groter. ■■■1 1 I I hervormden en katholieken. Maar Roline heeft zich terecht beperkt tot de zwarte mens. Mij helaas bleekgezicht zijn, maar gelukkig zwarte ziel hebben, slechts boeren- hufter zijn die nog nooit een flikker heeft uitgevoerd om jodenstreken tegen mensen van de zwarte kousenkerk te voorkomen. En laten wij in ieder geval letten op verborgen discriminatie en seksisme. Als man met een Belgische achternaam verzet ik mij tegen Belgenmoppen, hoewel die Belgen snappen het toch niet. Maar van de Belgische Hergé en zijn Kuifje moeten ze afblijven. Kuifje komt overal, ook in Afrika en de negers die de slimme blanke Kuifje daar ontmoeten zijn veel te simpel, ik geef het ken heeft gelezen, wil ik voor wetenschappe lijk tegenwicht zorgen. Welke universiteit maakt mij eredoctorandus? Ik heb Kuifje dus persoonlijk wetenschap pelijk onderzocht evenals Arendsoog. Wij hebben ooit veertig Arendsoog-boeken beze ten. Daarin ook Witte Veder (Indiaan) voor komen. Zeker, ook deze roodhuid heel sim pel spreken, maar deze Indiaan wordt be schreven als een dapper, trouw en intelli gent figuur. In Witte Veder Indiaan zeker niet gediscrimineerd worden. Engels proberen te spreken? Rode man daar heilig bij zijn. Eens bezocht ik met een vriend een Duits café, waar hij wilde telefo neren. Hij richtte zich tot de waard met het verzoek: kann ich hier bellen? De waard keek meewarig naar die stommen Hollander die in zijn kroeg wilde bellen. JBiscriminatie in boeken en vooral in kin- I derboeken moet worden bestreden. In deze conclusie val ik Roline van harte bij. Dus geen discriminatie van negers, indi anen, islamieten, boeren, homofielen, joden, IW/ïijn wetenschappelijk onderzoek heeft Wl zich toegespitst op een Kuifjes-avon- tuur in Zuid-Amerika. Het verhaal heet: Het gebroken oor. Het gaat over een geschonden afgodsbeeldje. Het onderzoek heeft geleid tot verrassen de conclusies. Het aanvraagformulier ziet eruit als een ingekort aangifteformulier van de belasting dienst, en geheel onderaan staat in vette letters: „Ondergetekende geeft aan als voorkeursjaar: (omcirkel het jaar van uw voorkeur) - 1981 - 1982 - 1983 - 1984 - 1985 -.” Kinderboeken en andere boeken mogen helemaal niet discriminerend zijn. Joden en boeren zijn ook mensen. Vrouwen hoeven niet alleen in de keuken te staan of bood schappen te doen. De kostwinnende man en vader mag best een keer huilen en de baby een schone luier omdoen. Ik heb zelf meer dan honderd kinderboeken gelezen en daar heb ik alle rolbevestigende typen aangetrof fen. Helaas heb ik geen Chinese, Afrikaanse of Arabische boeken gelezen. Hoe fraai wordt de blanke daarin gekleurd? ^en Indiaan ziet voor het eerst blanken op de fiets. Zijn reactie zet het bleekge- zicht er gekleurd op: blanke man schandelijk lui; blanke man zelfs zit als hij loopt. Misschien kent de donkere Surinaam se Roline Redmond met haar kleurrijke naam deze uitspraak. Mij op kinderboeken pagina van 4 oktober over Roline gelezen hebben. Negers zijn nog steeds roetmoppen, stond er boven. In kinderboeken wordt nog veel racistische geschreven. Zelfs het Op perwezen is een blanke man, terwijl God net zo goed een zwarte vrouw kan zijn. Roline weet het allemaal; zij heeft voor haar studie een honderd Nederlandse kinderboeken ge lezen en ook nog een stapel Angelsaksische literatuur doorgeworsteld. Om oudere boe ken behoeft zij zich niet zoveel zorgen te maken. Toen wisten wij nog niet beter en het was allemaal niet zo kwaad bedoeld. De boeken van vandaag en morgen mogen in ieder geval niet racistisch zijn. Ze moeten de zwarte mens volledig in zijn waarde laten. Roline heeft volkomen gelijk. voorbeeld iu82 opgeeft, reserveert na defi nitieve toekenning automatisch 1987. Toewijzing van een plaatsingsjaar is bin dend. U kunt tegen een jaarindeling in beroep gaan binnen 30 dagen na ontvangst van Uw Beschikking Tijdelijke Toelating, bij de Coördinator van de Civiele Verdedi ging, kamer 102, Stadhuis Amsterdam.” Daarachter staat tussen haakjes: „(zie Toe lichting achterzijde)”. En aan de achterzij de ziet men bij het cijfer 4 de volgende toelichting: „Hier dient U een jaartal naar keuze te omcirkelen. Na toekenning van een voorkeursjaarwaarvoor de Toela- tingsrol geldig is, volgt automatisch verde re indeling in het roulatiesysteem. Wie bij- Mij Roline volstrekt serieus nemen, maar haar uitspraak dat het blanke superioriteits gevoel ook in kinderboeken leidt tot een volkomen verwrongen beeld van de zwarte mens lijkt mij sterk overdreven, zeker van daag de dag. Wat is er verder tegen een plezierig realistische beschrijving van een negerjongetje met spierwitte tanden, een zwarte krullenkop en een donkere huid? Roline vindt ook het spreken van negers sterk opvallend. Hun taalgebruik is simpel en gebrekkig en komt niet uit boven het zo geliefde racistische indianentaaltje: jij dom zijn. Mij dat goed weten, .want boel Arends oog-boeken gelezen hebben. Witte Veder ook zo praten. de orde van de dag. Het leger van de repu bliek San Theodoros (ja, echt) heeft meer kolonels dan sergeants. Britse en Ameri kaanse multinationals hebben commerciële en dus politieke belangen in Zuid-Amerika. Het onderhavige boek kan worden gezien als zeer militairistisch of juist anti. De Arumbaya’s zijn de wreedste india nen van heel Zuid-Amerika, maar de zeer Britse ontdekkingsreiziger Ridgewell wil nooit meer/terug naar de beschaafde wereld. Hij is gelukkig bij de Arumbaya’s. De vijan dige stam der Bibaro’s is echter onmenselijk wreed. De Indiaan die optreedt als gids van Kuif je spreekt volmaakt de taal van Witte Veder (ik weten, andere blanke senor willen gaan bij Arumbaya’s), maar bel blanken in deze boek ook zo praten. Opperhoofd Arumbay a’s niet zo simpel, hij alleen eigen taal spre ken: Tothnopah karpanteto.U dat be grijpen? De twee ergste boeven zijn blanken. De zen verdrinken tenslotte en worden nog on der water door drie klassieke duivels met hoornen en bokkepoten terstond naar de hel gesleept. Jet ziet er naar uit dat het er heet zal JJ toegaan in de jaren tachtig, want waar -■- -*• ter wereld is er op dit moment geen oorlog, onrust of olieschaarste? Het zoemt overal van agitatie en agressie, en zelfs de progroms tegen de joden zijn weer dagelijks nieuws in de kranten. Telt men bij deze gegevenheden op het aantal landen dat beschikt, of binnenkort zal gaan beschikken, over atoomwapens, dan begrijpt men dat ik bijzonder ingeno men was met de brief die ik ontving van De Coördinator van de Civiele Verdediging, ze telend in kamer 102, ten stadhuize van Am sterdam. De brief was gericht „Aan hen die wonen en werken in de Nieuwmarktbuurt”, en uit de inhoud ervan blijkt dat ik me gelukkig mag prijzen om in deze bange dagen in de buurt van de Nieuwmarkt te Amsterdam te wonen (en te werken). /A wefenbUT<?jetiortiert gaarn bjj Awmbgys fartyxeer fartg ge ie tiert. be b/ertbejehgets.,. weetcAti<sti: kwam neaitterug. Hijschijnt ertieh niets varaan te trekken. De brief betreft namelijk, dat staat er boven, ,,Atoombombestendige Schuilkelder (ABS) Metronet station Nieuwmarkt”. Met het gereedkomen van het metrostation Nieuwmarkt, beschikt men nu tevens over een „eveneens geheel voltooide en ingerich te atoombombestendige schuilkelder (ABS)”. Een veilig idee in deze benarde tijd, maar helaas, zoals bijna altijd, schuilt er weer een addertje onder het gras. Ik citeer maar weer, want stadhuistaal is onweer staanbaar: „Er zijn in het ABS Metronet Nieuwmarkt 5000 plaatsen beschikbaar. In het stadsdeel waarvoor deze ABS ter be schikking is gesteld, wonen 25.000 per sonen”. Dat wordt dan een heel gedrang als de Bom valt, dacht ik al voorbarig, maar daar had onze Coördinator wel degelijk rekening mee gehouden. Dat gedrang, zo moet hij meteen beseft hebben, leidt alleen maar tot gewelddadigheid, paniek en vele gewonden, ja misschien zelfs doden, zodat het middel erger zou zijn dan de kwaal. Onze Coördina tor (een man die ik te vriend moet houden, helaas weet ik zijn naam niet, want hij ondertekent zijn brief onleesbaar; er staat zoiets als Zoemplft) heeft het eventuele ge drang en het vertrappelen van weerloze ou de besjes en minder-validen bij het vallen van de Bom al van tevoren ingetoomd door middel van een zogenoemd „Distributiemo- del”. Dit model is naar de geest van de tijd een eerlijk en vooral democratisch model, want: „Op basis van het distributiemodel is het mogelijk gebleken om een ieder om de vijf jaar van een gereserveerde plaats te voorzien”. Ieder op zijn beurt een jaartje veilig tegen de Bom dus, en geen bevoor- t w >.T Kuifje niet discrimineren Russische roulette in de Meuwmarkt tatie L-■- fczjjfc'X erne beu- land die eta- der- uw iken Een ruit ingeslagen Is het mens gék geworden? Integendeel. Ze is deskundig voorgelicht door de afdeling Verkrachtingspreventie van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid en de richtlijnen, haar door de afdeling per vouwblad toegespeeld, heeft ze nauwkeurig opgevolgd. Héar kan niets meer gebeuren. Of de voorlichtingsactie op televisie wordt ondersteund door een Verkrachtingspreventje („Wordt u belaagd dooreen ranzige boef? Tik een ruitje in!”) vermeldt de historie (opgedist in het Algemeen Dagblad) niet. Wel vei strekt het vouwblad nog een paar nuttige tips voor het geval de verstandige Amerikaanse vrouw onverhoopt op de pakweg 93ste verdieping van datenge kantoorgebouw moet zijn, waardoor ze genoodzaakt is geruime tijd in één lift te verblijven metja, je kunt van alles tegenkomen in zo’n lift. Nog ééntje? Hier dan: Wat doet een verstandige Amerikaanse vrouw wanneer ze, ondanks alle voorgaande veiligheidsmaatregelen, dooreen onguur type wordt achtervolgd? Al wéér goed, mevrouw, ze gebruikt de hoedepen. Maar wat heeft de verstandige Amerikaanse dan al volbracht? Ze heeft bij het eerste huis dat ze tegenkwam aangebeld en er een ruit ingeslagen. orden )r het ngs- m, 183. ïtie sch bus n. Eigen schuld. Want als ze écht verstandig was geweest, dan had ze onmiddelIIijk doorzien dat het behulpzame Preventje een man is. En mannen spannen immers altijd samen? KEES TOPS Vertrouwt ze, het slagveld overziend de situatie al meteen niet, dan treedt onmiddellijk alarmfase 1 in werking: Stap niet in de lift als daar iemand in staat met een onbetrouwbaar uiterlijk. Dat wordt dus al lópen in negen van de tien gevallen. Maar zelfs in het irreële geval dat de medereiziger er betrouwbaar uitziet, is het geenszins uitgesloten dat hij het niet is. Dat de bekende wolf in schaapskleren de noodzaak van vertikaal transport voorwendt. In dat geval voorziet alarmfase 2: Blijf in de buurt van de knopjes. Juist, ik zie het gebeuren. Nonchalant een deuntje fluitend, schuifelt de kordate bezoekster richting bedieningspaneel. Maar een béétje aanrander wordt door een dergelijke verandering in de opstelling natuurlijk niet geïmponeerd. Hij slaat dus toe. Alarmfase 3 brengt uitkomst: Druk op alle knoppen tegelijk, inclusief de alarmknop. Einde rampenplan. Maar wat nu? Tien tegen één dat de lift tussen twee verdiepingen tot stilstand is gekomen. Mevrouw zit als een rat in de val. ---—es- Welke handelingen verricht een verstandige Amerikaanse vrouw precies wanneer ze met de auto een bezoek wil afleggen? Dat is eenvoudig, zult u zeggen. Ze verlaat het huis, laat de deur in het slot vallen, wandelt naar het wachtende voertuig, pakt de autosleutels, opent het portier, neemt plaats achter het stuur, trekt het portier weer dicht, maakt contact, start de motor en rijdt weg. Jammer. U bent gezakt. Een Amerikaanse vrouw mag deze handelingen misschien verrichten, de verstandige Amerikaanse vrouw pakt de zaken anders aan. Om te beginnen blijft ze voorlopig binnen. Ze zoekt haar autosleutels en zorgt dat ze deze gebruiksklaar in de hand heeft, voordat ze naar buiten stapt. Vervolgens kijkt ze of haar auto leeg is. dat wil zeggen, of er geen daartoe onbevoegde snuiter in zit. Pas dan verlaat ze het huis. In strak tempo moet ze nu zien veilig in de auto te komen en vervolgens kart ze in één keer door naar de plek van bestemming. Ze neemt natuurlijk onder geen beding lifters mee,. Hoe wandelt een verstandige Amerikaanse vrouw door de stad en wat heeft ze in dat geval altijd in de hand. U bent gewaarschuwd, trap er niet wéér in. Inderdaad. Ze houdt, onder het wandelen, haar omgeving nauwlettend in het oog en is steeds bedacht op onverhoedse aanvallen van duister ogende sujetten. Voor praktische doeleinden anders dan waarvoor ze gemaakt zijn heeft ze altijd een naald of hoedepen in de hand. Vanzelfsprekend mijdt ze stille straten. i' a «'5

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25