Franz Liszt-festival Functie onduidelijk Vietnamees wint Chopinwedstrijd Andersens fantasieën bij De Appel goed naverteld op Countdownfestival Niveau wisselt sterk s s Imponerend musiceren bij Mata en Harrell 4 Koreaanse sopraan Sung Sook Lee verrast in opera van Puccini Singerprijs naar Van Pallandt Museummedaille voor dr A. A. Thiadens 1 Liszt-Kring organiseerde concerten in Utrecht Krysztof Penderecki Sprookjes met weinig boeiende moraal naar Rotterdam The Specials gezellig, The Cure valt tegen Midzomernachtdroom bij Ro Theater voorlopig afgelast 11 KUNST MAANDAG 20 OKTOBER 19 8 0 AL I SCHEVENINGEN. Mensen sterven, regerin gen wisselen, maar de melodieën uit La Bohème zullen altijd leven, schreef Thomas Alva Edison in een brief (1920) aan Puccini. Deze prognose uit de jaren twintig is zeker waarheid geworden, want de muziekgeschiedenis heeft nu al bewezen dat deze muzikale tekening van een onsterfelijke vrouwen gestalte een meesterwerk is. Het is daarom een goede gedachte van de artistieke leiding van de Nederlandse operastichting geweest om Öit ras- paardje uit de Italiaanse operastal weer opnieuw in haar speelplan op te nemen: dit is voer voor Italofielen. Voldoende kwaliteit in La Bohème compositorisch gebruik van de muzikale Franz Liszt JOHAN VAN KEMPEN (Foto Pan Sok). ALMA POST. 11 JOOST NIEMÖLLER Het bestaan van scheurtjes in de vloer was al bekend, maar nu is geconstateerd dat deze groter zijn geworden. Vermoe- e mar- rtnuru), chool. eg - Hilver- alemen komen ie. Wat en kan lan ge ar kan ver be en die Inhoudelijk heeft De Overschoenen wat mij betreft dan ook niets te melden. Wat het wel heeft is de charme van de fantasie, waarmee Andersen zo rijkelijk de dingen buiten \het alledaagse tot leven wist te roepen. Een standvastige tinnen soldaat, met maar één been omdat hij als laatste van de serie uit een stuk tin gevormd werd, de kleine zeemeermin die voeten wil hebben, de prinses die een erwt door tien Minder positief is het spel van haar tegen speler, de Amerikaanse tenor Rico Serbo, als Rudolfo. Zijn metaalachtig timbre be zit ook te weinig kracht om met overtui ging verder dan de orkestbak te reiken. Een opvallende, en aanstekelijke pres tatie leveren de beide Limburgse vocalis ten, te weten de bariton John Bröcheler als Marcello en de bas-bariton Hubert Waber als Colline, waarbij gezien haar keelvirtuositeit in dit gezelschap zeker ook de pinnige Musetta van Mary Willems genoemd mag worden. Regisseur Jan Bouws handelt in de geest van het drama per Musica door de juiste accenten op de beheerste humor en het tragisch realisme te leggen. Hierbij sluiten zich de decors aai den dat Smith daarbij een groot improvi- satietalent aan de dag legde, maar lap werk blijft lapwerk. Soms nog vals ook trouwens, die ritmegitaar. Enfin, dat zal dus wel flink plakken en knippen worden bij die televisieregistratie. De tweede (The Game’s up) valt vooral op door het seksistische hoesomslag. Aange zien gedurende de twee avonden promo tiemateriaal geprojecteerd werd op het gordijn voor een van de twee podia, was dus hier een metershoge blote borst te zien. Omdat je jong bent en wat wilt kennelijk. Op het andere podium het Paul Sniff n the tears heeft twee knappe, maar weinig originele platen gemaakt voor die genen die een open haard bezitten maar daarom hun CV de deur nog niet uitdoen. Roberts horen dat hij de zwoele stem van zijn platen live niet kon nadoen. Zoiets tekent. ROTTERDAM (ANP). De voorstel lingen van Een Midzomernachtdroom die door het Ro-theater in de Rotter damse Schouwburg worden uitgevoerd, zijn tot nog nader te bepalen datum afgelast in verband met scheurtjes in de toneelvloer. Zeer goede belangstelling en een idem stemming was er zeker wel ten aanzien van het concert door dit pianistencollec tief. Maar ook hier viel uiteindelijk weer te leren, dat de twee jaar geleden opge richte Liszt Kring eerder de nostalgie dient, dan dat er op het werk van de door dik en dun verdedigde componist nog een werkelijk nieuw licht geworpen zou kun nen worden. dere malen moest het publiek verzocht worden om toch alsjeblieft naar achteren te gaan. En de muziek, dat was dus ska met vijftig percent basgitaar. Op een neer en steeds maar weer. Onvergetelijke beelden zal dat opgeleverd hebben in de regiewagen buiten. Maar toen viel het geluid uit en was het afgelo pen met de pret. VARA-matinee, serie A nr. 1. Uit voerend ensemble: Rotterdams Ph.il- harmonisch Orkest. Dirigent: Eduar do Mata. Solist: Lynn Harrell, cello. Programma: Hindemith, Schumann, Dvorak. Grote zaal Concertgebouw Amster dam, 18 oktober 1980. maakte op het hoofdstedelijke podium zijn schitterende Nederlandse debuut. De souplesse en het natuurlijk even wicht waarover het RPhO beschikt, stel den Mata in staat om naast de markante ritmen en fel aangezette lijnen, ook fijn afgewerkte schakeringen en details aan te brengen. Mata’s nooit overdreven maar beeldende en inspirerende gebaren, leid den tot een eindresultaat dat uitnodigt tot een beschrijving in superlatieven. jenoch- 20 uur. m pra- komen >rd die Ook is >n leid- ies” in inisatie afden. laai Hilver- ;esprek hoofd )ep so- neegse de we- met de Mun- ideeën -happij lom. ïorgen- i 14.30 meer: gevolge idighe- cham- en gul- van de vikkelt v wijn- navond lur. De m deze jkertijd isten in Kauf- Ameri- James zorgen ig van DEN HAAG (ANP). Dr A. A. Thia dens uit Aerdenhout is de museummedail le in goud toegekend. De minister van CRM geeft hiermee blijk van waardering voor het museale werk in Nederland in het algemeen en voor de natuurhistori sche musea in het bijzonder, van dr Thia dens. Deze was 26 jaar lid, waarvan tien jaar voorzitter, van de commissie van advies voor de natuurhistorische musea. Hij ij verde voor onder meer de autonomie van de musea ondanks financiële steun van de overheden en initieerde bijdragen aan de nota Naar een nieuw museumbeleid. Grandioos van virtuositeit en zuiver heid van intonatie en met een eindeloos genuanceerde toonvorming vol ware ro mantiek in de expressie, bracht hij het tot een vertolking van ongeëvenaard indrin gende kracht. JOHAN VAN KEMPEN 18.30 Harry ■mische Jour- ■levisie- ■ogram- i. 22.30 naai. KRO. i 2 om at met er het rannes irnalis- kerke- n daar tingen iïO i. 18.20 ifilmse- leidung 0 Actu- 22.00 ch war ry), En- •ubriek. Pat Benatar had hardrocktrucjes ge leerd en er nu alweer een heleboel Ameri kaanse hitsingles bij, sinds haar optreden van vorig jaar in Paradiso. Ze zingt trou wens nog steeds over mannen die de ene keer nodig zijn (I need al lover) en de andere keer weg moeten (You better run). Het Rotterdams Philharmonisch toonde zijn Amerikaans aandoende klankcultuur (dit in de meest positieve zin bedoeld) al direct in Hindemiths Metamorfosen, een compositie vol kernachtigheid en drift, waarvan de instrumentale rijkdom in de praktijk tot een imponerende ervaring werd. En de Amerikaan Lynn Harrell, die daarbij als sofist te horen was in Schu manns Celloconcert, maakte ook al zo’n geweldige indruk, dat een toegift (de sara bande uit de solosuite in c-klein) daarvan haast wel een logisch gevolg genoemd kan worden. Tijdens de rest van het optreden stond er vooral veel bewaking op dat podium. Bij de Specials werd de gezellige men- senchaos compleet. Hele horden beklom men tijdens Sock it to me J. B. (ouderwet se soul, hommage aan James Brown) het podium. Plotseling was daar een grote hossende massa te zien in rode spotlights. WARSCHAU (Reuter). Een Vietnamees is zondag winnaar geworden van de tien de Chopinwedstrijd in Warschau, die werd ontluisterd door het weglopen van twee leden van de jury van beoordeling. De 22-jarige Thai Son Dang uit Hanoi ging strijken met de eerste prijs van ruim 30.000 dollar en het vooruitzicht op een internationale carrière. De twee juryleden die wegliepen waren beiden vorige winnaars van Chopinwed- strijden, de befaamde Argentijnse pianis te Martha Argerich en de in Hongarije geboren Brit M. Kentner. Zij vonden dat er onregelmatigheden bij de beoordeling plaatshadden en waren het niet eens ge weest met de uitsluiting in een vroegere ronde van een briljante Joegoslaaf, Ivo Pogorelic. De tweede prijs van het concours was voor de 27-jarige Russin Patajana Szeba- nova. De enige Westeuropeaan die tot de finale doordrong was een Fransman, die zesde werd. Aan de wedstrijd is deelgeno men door 149 kandidaten uit 36 landen. 5 Kleu- School. 15 Lief- Mor- lowpro- ippelijk 5 Klas- AMSTERDAM. In de vrijdagaflevering van dit dagblad was te lezen dat de live- versie van Countdown wordt opgeheven. Omdat je dus wel jong mag zijn en wat willen, maar dat niet te veel moeite moet geven. Enfin, „nog één keer flink uithalen”, zoals samensteller Lex Harding dat noemde. Negen groepen op drie avonden in een grote ijshal. Kijk eens mamma, zonder playback. Peter van der Linden en Willem Wagter (rechts) in De overschoenen van het geluk bij toneelgroep De Appel. AMSTERDAM. Twee musici van wereldfaam zorgden er samen met het Rotter dams Philharmonisch Orkest voor, dat de VARA matinee dit weekeinde tot een bijzondere belevenis werd. De Zuid-Amerikaanse dirigent Eduardo Mata, wiens opmerkelijke vertolkingen men hier tot nu toe alleen via grammo- foonopnamen had kunnen beoordelen, Al luisterend naar deze noten kom je tot de conclusie dat Puccini niet alleen over een uitzonderlijk theatertalent beschikt, maar naast de neiging tot al te grove gewelddaden, bijna tastbare dramatische effecten, ook oor heeft voor een delicaat orkestcoloriet, en een eigen, onmiddellijk herkenbare, melodievorming. De uitvoe ring van zaterdagavond in het Circusthea ter was een herinstudering van de pro- duktie uit 1970, destijds onder regie van Bodo Igesz, nu in de reprise overgenomen door Jan Bouws. Op de twee dramatisch personae na, te weten Mimi en Rodolfo, is de gehele zangerscast van eigen bodem. De Amerikaanse, Koreaanse sopraan Sung Sook Lee, zij zong vorig jaar de hoofdrol in Madame Butterfly, verrast met een indringende vertolking van het doodzieke, aan tering lijdende kostuum- naaistertje Mimi. Met haar fraaie, lyrische stem, ook in het hoge register zeer klaar, weet zij met de juiste dosis getemperde, bij schrijnende bewogenheid die tragiek op te roepen, welke Puccini van zijn Mimi „met de koude handjes” vraagt. SCHEVENINGEN. .Jacht op het geluk’ noemt Peter van der Linden als algemene noemer van de Sprookjes van Andersen, door hem uitgekozen voor zijn tweede Andersen-programma De overschoenen van het geluk. Het sprookje van de overschoe nen beschrijft gevallen van mensen die een paar zeer bepaalde overschoenen aan de voeten krijgen, die alle wensen vervullen, wat de drager steeds alleen maar verdriet en ellende blijkt te bezorgen. Aan het begin van het programma trekken Peter van der Linden en Willem Wachter ook een paar van die overschoenen aan, niet om hun wensen in vervulling te zien gaan, maar om ons binnen dit raam een aantal andere sprookjes te vertellen die ook over geluk gaan. UTRECHT. Franz Liszt is nu niet bepaald een componist die door de muziekwe reld. zoals dat dan heet: verwaarloosd is. Had hij tijdens zin leven nog fervente tegenstanders, inmiddels staat hij al sinds jaar en dag in de annalen der muziekhisto- rie bijgeschreven als een van de onbetwistbaar grote meesters der Romantiek en als vernieuwer in optima forma inzake het materie. Daarbij kwam dat het als een concert- ruimte gebruiken van deze overakoesti- sche kerk, een misrekening betekende ten aanzien van de effectiviteit van de betref fende partituren voorgeschreven solo stemmen en instrumenten. Ook de kwaliteiten van Reinbert de Leeuws belangrijke bijdrage op de vleu gel, moest op die manier onttrokken wor den aan elke veroordeling, domweg door dat zo het klankbeeld finaal verwaterde en er dus niet eens te horen was welke bedoelingen er eigenlijk precies werden nagestreefd. Lichtpunten waren sommige koorbij- dragen van het Collegium Musicum Am- stelodamense onder leiding van Kees de Wijs, maar eerder nog hetgeen hier door organist Bernard Bartelink werd gepres enteerd. In het laatste geval ging het overi gens dan ook om een voor de kerk geëi gend instrument; een uit 1956 daterend orgel, dat ondanks z’n neobarokke signa tuur door Bartelink op indrukwekkende wijze werd benut in de variaties op een thema van Bach: Weinen, klagen, sorgen, zagen. Moest men zich dus wat Reinbert de Leeuws spel in de Nicolaïkerk betreft onthouden; des te helderder inzicht kreeg men zondagavond in Vredenburg in de kwaliteit van musiceren van deze pianist in Historische Hongaarse portretten, waarin esthetische verfijning in genuan ceerde aanslag hoogtij vierde. Deze tweede avond in deze Utrechtse manifestatie, was een zogenaamde piano- marathon, waaraan nog vijf andere pia nisten meewerkten; Alwin Bar trof hier onder andere met een expressieve vertol king van de tweede St. Franciscuslegen- de, Daniël Wayenberg dwong groot res pect af met de ónmogelijkste virtuositeit in Funérailles uit Harmonies poétiques et religieuses en ook Ronald Brautigam, Toos Onderdenwijngaard en Martijn van den Hoek droegen bouwstenen voor het programma aan. ROTTERDAM (ANP). De Poolse componist en dirigent Krysztof Penderec ki brengt van 22 tot en met 26 oktober een bezoek aan Rotterdam. Hij is daar de gast van de Rotterdamse Kunststichting, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Rotterdams Conservatorium en De Doe len. Penderecki zal het RPO in een pro gramma van eigen werken dirigeren. a. ^1.45 Actua- ramnia. matrassen heen kon voelen: je kunt er niet omheen, het is aantrekkelijk. Ik vind Peter van der Linden en Willem Wachter dan ook het best waar ze de sprookjes gewoon navertellen, want dat doen ze allebei erg goed. Dat komt vooral in de tweede helft van het programma tot uiting, de eerste heeft een collagevorm vol van moralistisch-sarcastische Andersen grapjes, die zelden grappig zijn. Het pro gramma wordt gebracht tussen zilveren decorelementen, die de spelers tot voet stuk, tafel en noem maar op dienen, Hans Troost (viool) en Jprn Plas (gitaar) bege leiden het met zelfgemaakte klanken die eerder adequaat (stemmingsgeluiden) dan mooi zijn. In onze tijd is het een kwestie van smaak geworden; je waardeert zijn mu ziek wel of niet of op een meer genuan ceerde wijze. Maar aan zijn positieve bij drage aan de kunst wordt niet getwijfeld. Zijn naam blijft actueel en zijn muziek is geliefd. De programma’s vermelden Liszts naam met de regelmaat van de klok. En dat er van de ongeveer 1300 composities die Liszt naliet, nog zo’n 65 niet in druk zijn verschenen, daarover hoeft men zich toch niet zo te verwonde ren, als je beseft dat toch zelfs de minder belangrijke werken nog een aandacht krijgen die zij artistiek gesproken vaak niet of nauwelijks verdienen. In die mening werd men dit weekeinde tijdens het in Utrecht gehouden Liszt- festival weer eens gesterkt. Ondanks dat de stichting Nederlandse Liszt Kring die dit beknopte muziekfestival organiseerde, juist op het belang van de onbekende Liszt wilde wijzen, werd om te beginnen op het openingsconcert in de Nicolaïkerk eigenlijk juist het tegendeel gesuggereerd. Overigens is sinds kort de tweede elpee van The Specials uit. Daarop zijn interes sante muzikale wijzigingen te horen en vooral dat prachtige nummer Stereoty pes. Maar het „hoselement” overheerste in de Edenhal. Na twee toegiften werd de dolgedanste meute uitgelaten met Enjoy Yourself. Voorstelling: De overschoenen van het geluk, gebaseerd op sprookjes van Hans Cristiaan Andersen. Gezel schap: De Appel. Samenstelling en regie: Peter van der Linden. Spelers: Willem Wachter en Peter van der Lin den. Muziek: Jprn Plas en Hans Troost. Première 17 oktober 1980 Ap- peltheater, Scheveningen. La Bohème, opera van Giacomo Puc cini. Nederlandse Opera Stichting. So listen Rico Serbo, John Bröcheler, Ar thur Schildmeyer, Hubert Waber, Tom Haenen, Sung Sook Lee, Mary Wil liams. Amsterdams Philharmonisch Orkest m.m.v. het Nederlands Opera- koor en Kinderkoor o.l.v. Paul Hame- leers. Muzikale leiding B'ohumil Gre gor. Première 18 oktober. Circusthea ter, Scheveningen. Want ondanks de treffende aandacht voor de uiterlijke verschijningsvorm, waarbij een allesoverkoepelende controle op het totale klankbeeld opviel, bleek hij zich tevens en eigenlijk allereerst op de innerlijke gratie van het werk te richten en werden de lyrische vervoeringen die er in verscholen liggen, overal en zonder een hang naar effect op zich zelf, manifest. LAREN (ANP). De beeldhouwster Charlotte Baronesse van Pallandt krijgt de Singerprijs 1980. De prijs is haar toegekend voor haar gehele oeu vre en wordt 30 oktober in het Singer Museum in Laren uitgereikt door prin ses Juliana. De prijs bestaat uit een zilveren legpenning en een bedrag van 4.000 gulden, aldus de Stichting Singer. De Singerprijs wordt om de drie jaar toegekend aan een Nederlander of Ne derlandse die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van het mu seumwezen, de beeldende kunst of de muziek. ken Rótterdam en bouw- en woningtoe zicht probeert men de problemen op te lossen. De directie van het theater en het toneelgezelschap vinden het voorlopig niet verantwoord ook maar het gering ste risico te lopen wat betreft de veilig heid van het publiek. De overige voorstellingen in de Schouwburg zullen naar verwachting gewoon doorgaan. Op de zaterdagavond was het gezelliger en drukker. Raymond van het Groene- woud was onverstaanbaar goed en vanaf zijn liedje over Maria waar hij van houdt, bleef de zaal actief golven. Daarop volgde Madness, wat een volksverhuizing ople verde vanwege een verwachte podium- wisseling die niet doorging. Daarbij kwam menigeen in de verdrukking. Meer- De twee voorgaande acts vielen op an dere wijze in het ach-en-wee-genre. Stichting Nederlandse Liszt Kring: twee concerten, geheel gewijd aan composities van Franz Liszt. Uitvoe renden: Alwin Bar, Bernard Barte link, Ronald Brautigam, Martijn van den Hoek, Else Krieg, Reinbert de Leeuwe, Lucia Meeuwsen, Toos On- derwijngaard. Lieuwe Visser, Daniël Wayenberg, Collegium Musicum Am- stelodamense o.l.v. Kees de Wijs. Nicolaïkerk en muziekcentrum Vre denburg, Utrecht 17 en 19 oktober 1980. Countdown-live. Met: Sniffn the tears, Pat Benatar, The Cure, Ray mond van het Groenewoud. Madness. The Specials. Amsterdam, Jaap Edenhal, 17 en 18 oktober 1980. Duidelijk werd bovendien op dit mid dagconcert, dat Lynn Harrell inmiddels tot de beste cellisten ter wereld behoort en voorts dat zeer weinigen onder zijn colle ga’s een dergelijk, uitgesproken gevoel voor de intense melancholie van Schu manns muziek bezitten. Het programma van de vrijdagavond zag er wat merkwaardig uit: een niet onaardig Dire Straits-imitatiebandje (Sniffn the tears), een Tros top 50/Top- pop/Countdown-snoepje van de week (Pat Benatar) en een heuse new wave groep voor intelligente mensen (The Cure). Drie acts dus, die ieder om een totaal verschil lend publiek vroegen. En aangezien The Cure daarvan de enige met een behoorlij ke live-reputatie was, mocht deze als laat ste met de meeste fans in de zaal. Maar met The Cure viel het dit keer zwaar tegen. Daarvoor was de afwezig heid van toetsenman Matthieu Hartley verantwoordelijk. Deze zorgde op Seven teen Seconds de prijselpee van het stel voor een aan Brian Eno referende Am bient atmosfeer, met name door zijn ruim telijk pianospel. Maar deze avond was The Cure weer net als vroeger een trio en moest grote man Robert Smith al het werk opknappen. Dat werd dus een con cert lang ritmegitaar. Gezegd moet wor- uuyan Neil Peter Jampolis, die als Anton Preekachti ge kerstkaarten de locale kleur van een levend Montmartre opriepen. De kleine bijdrage van het operakoor en een speels kinderkoor (leiding Paul Ha- meleers) was op enkele déraillementen na, van een gedegen gehalte. Het Amsterdams Philharmonisch or kest onder Bohumil Gregor zorgde voor een accurate en slagvaardige begeleiding, maar men kan zich bij een meer effektie- vere dynamiek een orkestklank voorstel len. die eerder opbloeit dan zich, zoals nu alleen maar manifesteert. Kortom: Een voorstelling met kwaliteit. Voör liefhebbers: La Bohème blijft nog in Scheveningen-Circus-theater op 20 en 22 oktober en in Amsterdam-Stadsschouw- burg op 27 en 29 oktober en 2, 3, 9, 10,12 en 14 november. ANDRE KAART. Een ellenlang en rommelig samengesteld protramma van voornamelijk quasi-misti- ke composities toonde grotendeels slechts de tijdgebondenheid van die creaties aan. Jacht op het geluk vindt ik een ongeluk kige, want veel te algemene betiteling voor de inhoud van de sprookjes. Noem eens een verhaal of toneelstuk dat niet op een of andere manier over de jacht op geluk gaat, nietwaar? Wat interessant zou zijn is hoe de jacht op het geluk er uit ziet, en bij Andersen is dat meestal nogal te leurstellend, juist omdat hij sprookjes schrijft. Vergelijk bijvoorbeeld het smachten van Sonja uit Oom Wanja van Tsjechow, stil hopend dat dokter Astrov ooit een keer verliefd op haar zal worden, met het smachten van de tinnen soldaat naar de danseres die op een belendend buffet staat. Vergelijk de moord van de Macbeth’s op Duncan, teneinde hogerop te komen, met de bal die steeds hoger stuitert om in een geliefd vogelnest te belanden. De menselijke versie is altijd interessanter dan de sprookjesversie, wel ke laatste immers maar een abstractie is van de gebeurtenissen op menselijk niveau. Sung Sook Lee en Rico Serbo als Mimi en Rodolfo in La Bohème. (Foto Jaap Pieper). defijk is de draaiende tribune, ondanks getroffen veiligheidsmaatregelen, de oorzaak. In samenwerking met gemeentewer- L

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11