HAARLEM: LICHT IN SELECTIE THIJSSEN 5 GEBRUIK TEGEN AZ ORANJE IN GEVAAR Kessler: Gelijkspel tegen Vitesse minder dan verdiend TELSTAR NU IN FASE VAN „HARD WERKEN” Er werd lang té doordacht gespeeld" B.V. 13 19 8 0 OKTOBER MAANDAG 20 len 53 5 a (Van onze sportredactie) SPORTIEF 4 1 )0 De Ajacieden Lerby. Schoenaker (11), Kieft en Ziegler (v.l.n.r.) protesteren bi) scheidsrechter Corver. die AZ 67 een penalty heeft gegeven ar de (Van onze sportredactie) 206.00 192.00 570.00 4.60 449.00 369.00 3.00 3.00 96.00 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Nadat Ajax zich voor de eerste maal in het betaald voetbal in een thuiswedstrijd had laten verrassen door AZ’67 (12), wees het scheidsrech ter Charles Corver aan als de verant woordelijke man voor die nederlaag. Trainer Leo Beenhakker stelde vast dat de Alkmaarders hulp van bovenaf had den gekregen en doelde daarmee op de penalty, waarmee AZ in de 67ste minuut een achterstand mocht wegwerken. Bij een poging van Lerby om de bal na een voorzet van Metgod tegen te houden, had het er alle schijn van dat de Deen de bal met de handen wegsloeg. Corver, die zich schuin achter Lerby had opgesteld, gaf AZ het voordeel van de twijfel, zodat Welzl zijn 14de treffer in dit seizoen mocht afleveren. „Ik heb met Corver om honderd gulden gewed, dat ik geen hands maakte. Ik kreeg die bal recht in mijn gezicht. M’n handen zijn er niet aan geweest”, aldus Lerby, die steun kreeg van zijn landge noot Frank Arnesen: „AZ is goedkoop aan die 1—1 gekomen. Een overwinning van 1—0 voor ons zou terecht zijn geweest”. Terwijl er in de verdediging van Vitesse wordt geappelleerd voor buitenspel begrijpelijk omdat het hier een grensgeval betrof haalt Rob Wn der Meer uit voor een schot (boven). Met succes, want de snel reagerende doelman Ben Nijhuis (onder) heeft de bal al langs zich heen zien gaan. Het is 2-2 geworden; een knappe stand voor Telstar Links Koen Akersloot. IPSWICH Bondscoach Jan Zwartkruis kan voor de WK-interland op 19 november in Antwerpen tegen België vermoedelijk niet beschikken over Frans Thijssen. De middenvelder van Ipswich Town verliet zaterdagmiddag in de thuiswedstrijd tegen Manchester United reeds na tien minuten geblesseerd het veld. De medische staf van de koploper in de Engelse league constateerde een spierscheuring in het linkerbovenbeen. Frans Thijssen gaat er zelf vanuit dat hij drie tot vier weken uit de roulatie zal zijn. „De twee Europa-Cupwedstrijden van Ipswich tegen Bohemians Praag zal ik in elk geval missen, maar ik zal vermoedelijk ook niet tijdig genoeg fit zijn om met het Nederlands elftal tegen België te spelen. Ik reken daar tenminste niet op”. De kwetsuur van Thijssen, die ook in zijn periode bij FC Twente regelmatig soortgelijke blessures kende, was overigens geen gevolg van een directe confron tatie met een tegenstander. „Al op de training voelde ik dat het niet goed ging. Ik ben toch aan deze wedstrijd begonnen, maar al na vijf minuten voelde ik een stekende pijn in mijn been”. Oefenmeester Georg Kessler, die in te genstelling tot Ajax met een vrijwel com pleet elftal kon optreden (alleen de gebles seerde Jonker was vervangen door Weijs- ters) had eeh kwartier bedenktijd uitge- trokken om de tegenstander te analyse ren. „Er waren zoveel vreemde gezichten die wij niet hadden verwacht, dat wij eens rustig wilden bekijken waar wij aan toe waren”. Met het oog op dit lijvige doktersrap- port had het voor AZ gemakkelijk moeten zijn om zich van dit gelegenheidsteam te ontdoen. In plaats daarvan schatte het zijn tegenstander lange tijd veel te sterk in. Evenals vorig jaar, toen het op 22 bleef steken, leek AZ de dupe te worden van zijn gebrek aan zelfkennis. In werkelijkheid raakte AZ een helft lang niet uitgekeken op de samenstelling van de achterhoede van Ajax, waarin in eerste instantie de kleine Weggelaar was gekoppeld aan Welzl en Lerby ten koste van de gepasseerde Boeve met Tol optrok. Na de entree van Wijnberg mocht Wegge laar zijn speelsheid in dienst stellen van de voorhoede. Voor AZ maakte het weinig verschil. Het liet beide spitsen Tol en Welzl naar hartelust switchen, zonder ze de broodnodige hulp te verlenen. Achteraf moest Kessler dan ook vast stellen dat zijn opdracht te letterlijk was uitgevoerd en dat er van het bekende dieptespel lange tijd niets terecht was gekomen: „Voor rust heeft mijn ploeg té doordacht en te weinig energiek ge speeld”. In die periode moest het zich ook beperken tot acties van Welzl, die vrij voor doelman Schrijvers opdook maar werd afgestopt en van Peters, die de bal eenmaal juist naast het doel schoot. Met die treffer leidde Ajax zelf zijn ondergang in. Vanaf dat moment was de wedstrijd niet langer theorie voor AZ, maar praktijk. De overtuiging die tot dan toe had ontbroken, was er opeens dank zij de prikkel waarvoor Ajax had gezorgd. Met Nygaard, die éénmaal een strafschop werd onthouden en de bal een keer van afstand tegen de paal schoot, met Van der VELSEN. Vitesse-trainer Henk Wul- lems liet er geen twijfel over bestaan: met de behaalde 2-2 op Schoonenberg mocht zijn ploeg tevreden zijn. Zelfs een bescheiden nederlaag - wat het record van ongeslagen-zijn zou hebben geëlimi neerd - zou in overeenstemming met het spelbeeld zijn geweest. Waarmee maar gezegd wil zijn dat Telstar zich voor de 2200 toeschouwers die de barre weersom- standigehden hadden getrotseerd pren- senteerde als een formatie die meer in haar mars heeft dan de huidige stand op de ranglijst doet vermoeden. Meer, die in de ogen van Kessler zijn beste wedstrijd tot nu toe speelde („Hij heeft vanavond een vaste plaats in het elftal verdiend”), maar ook met Kist spoelde AZ alsnog over Ajax heen. Kist, die dit seizoen alleen tegen NAC (20 minuten) en het Luxemburgse Red Boys had mogen optreden, kreeg alsnog genoegdoening van Kessler, die moest toe geven dat AZ met de vervanger van Weijs- ters vanaf de 57ste minuut duidelijk aan aanvalskracht won. Drie minuten nadat Welzl de omstreden strafschop had aange grepen om AZ naast Ajax te zetten, stelde Kist Tol in staat om het winnende doel punt te scoren. De „vergeelde” Arntz, op de bon geslin gerd wegens aanmerkingen op de leiding: „De spelers bij ons zagen pas erg laat in dat het niet liep, dat de plaatsen op het middenveld slecht werden overgenomen en dat de voorhoede te weinig steun kreeg. Haarlem zal vanaf 15 maart 1981 zijn thuiswedstrijden op de zaterdagavond (aanvang 19.30 uur) spelen. Hut: „Het meest ideaal is natuurlijk, als we ’s middags om half vier gaan spelen, maar dat kan voorlopig nog niet. Half acht zie ik eigenlijk niet zitten, dat is te laat. Het is bekend, dat er zaterdags tussen drie uur en zeven uur een vacuüm zit in de vrijetijdsbesteding van de mensen. Die tijd zou ideaal zijn voor het betaalde voetbal. De aanschaf en bouw van de installatie hebben ongeveer 650.000,- gekost. Daarvan betaalt Haarlem zelf drie ton, het Budget Bewakings Instituut de rest. 53 51 30 )0 )0 Toen men dat inzag en ook wilde werken, is het gaan lopen”. Ajax dat in de herkansing nog een riante mogelijkheid over het hoofd zag (Arnesen, ook nu met Lerby ver uitstij gend boven zijn medespelers, liep zich vast op Treytel), weet daardoor nu al dat het met een achterstand van zeven pun ten voor het eerst sinds drie jaar met een troostprijs genoegen zal moeten nemen. JAN PREENEN 7.57 1.59 claim, en. nische iten ersen. or dit en euvel s aan. Het pleit voor de mentale instelling van Telstar dat het geen protestdemonstratie hield, ook niet toen na rust een overtre ding tegen Sjoerd Boot in het strafschop gebied werd weggewuifd. Het kreeg, kort nadien, toch loon naar werken door een treffer van Rob van der Meer - de meest geëigende centrumspits van de selectie al zou hij in sommige gevallen zeker wat „lastiger” kunnen zijn, zoals deze middag zijn collega Hans Bleijenberg aan wie Koos Kuut de handen vol had. Na de bereikte 2-2 moest Vitesse zich zó te weer stellen dat het nauwelijks meer aan ge vaarlijke counters toekwam. Geel was er voor Rudi Das en Joop Heezen (overtredingen tegen respectieve lijk Floor Buma en Sjoerd Boot). Laatst genoemde werd in het laatste kwartier uitgewisseld voor Theo van Seggelen. 31,00 50.30 77,00 113.70 85.70 103.00 103.00 i 17.20 40.60 I 273.00 29.50 80,00 49.60 138.50 53.50 65.50 J 87.50 1 14.60 140.00 f 156.00 52,20 108,20 55,00 100.50 58.00 42.50 I 32.30 279.00 220.00 78.30 44.50 138,00 43,90 j 60.40 64,00 139.00 62,00 J 72.60 157.00 111.50 160.00 45.50 61.00 140.00 68.00 64.20 49.50 85,50 106.60 52.50 144.00 60.00 48.20 83.50 31.00 56.80 197.00 104.00 60.00 176,00 45,60 114,40 165.00 77,70 273,50 38.10 90.50 126.50 28.00 43.50 38.70 57.70 49.90 126.80 365,00 JAN BLIJBOOM TELSTAR: Jan Nederburgh. Mens, Ayre, Kuut, Van Nieuwpoort. Reuser, Akersloot, Boot (Van Seggelen). Buma, Van der Meer. Kramer. VITESSE: Nijhuis, Zaaijer. Heezen, Van der Vail. R. Das. Veenstra, Deykers, Smand (Zwart kruis), Koolhof. Bleijenberg, Van Oosterom. lange tijd terug - de rol van laatste man vervult. Koos Kuut zich als voorstopper moet manifesteren en van Nieuwpoort en Cees Mens als verdedigers op de flanken hoopt Brand (voorlopig) de oplossing te hebben gevonden voor de defensieve pro blemen die zich gedurende de afgelopen weken tegen FC Cambuur, Fortuna SC, FC Vlaardingen en FC Amersfoort open baarden, getuige het feit dat die ontmoe tingen slechts twee schamele punten ople verden. Waarbij uiteraard voor een deel ook de verrichtingen van de „schutterij” te wensen overlieten. Al met al reden genoeg voor trainer én spelers voor een herbezinning, die juist tegen een evenwichtige ploeg als Vitesse uitsteken kon worden uitgetest. Waarbij Telstar het niet trof dat al na acht minuten een nauwelijks waarneembare kortslui ting tussen Frans Reuser en Koos Kuut voor de snelle én wendbare Rudi Das genoeg was om de vertwijfeld springende Jan Nederburgh kansloos te laten: 0-1. Henk Wullums hierover later: „Op dat moment dacht ik dat we het niet moeilijk zouden krijgen”. Een voorbarige gevolgtrekking, want nauwelijks zes minuten later knikte Sjoerd Boot uit een hoekschop van Koen Akersloot de bal doeltreffend naar de rechter bovenhoek, tot grote schrik van doelman Ben Nijhuis die al een misser had ingecalculeerd: 1-1. Met dezé fraaie treffer onderstreepte Boot zijn goede vorm in dit duel; of zoals Brand het uitdrukte: „Wat een werklust en wat een actieradius”. Met een steeds beter spelende Frans Reuser op het mid denveld begon Telstar zich vervolgens ge leidelijk aan de allure aan te meten van degene die de meeste aanspraken op het veroveren van een voorsprong mocht ma ken. Juist daarom was het een flinke tegenslag dat Vitesse nog vóór de rust volkomen ten onrechte een tweede doel punt maakte; onterecht omdat Gerrie Deykers zeker, duidelijk waarneembaar, enige meters buitenspel stond toen hij de bal kreeg aangespeeld en vervolgens scoorde (1-2). Zelfs Vitesse-officials waren die mening zonder meer toegedaan. Arbi ter Cees Bakker had het echter niet gecon stateerd. evenals de desbetreffende grens rechter. ■kdiv. ed. ioteerd: Ook al omdat de Denen in het begin van de week in Kopenhagen vertoefden voor de interland tegen Griekenland, kon Beenhakker zijn oefenstof afgelopen maandag aan niet meer dan zes veldspe- lers kwijt. Ophof en reservekeeper Storm waren weliswaar weer beschikbaar, maar daar stond tegenover dat hun plaats in de ziekenboeg (waar Van Geel, Hamberg, Meutstege en Ling zich al lan ger bevinden) werd overgenomen door Galjé en de grieperige Zwamborn. Daar naast werd Wijnberg, die last heeft van een beenvliesontsteking achter de hand gehouden. Hij werd pas ingezet toen Mo lenaar al na een half uur te kennen gaf te veel hinder te ondervinden van zijn buik spieren. Arnesen, die doorgaans goed weet te relativeren, gaf ditmaal echter een ge kleurd verslag van een wedstrijd, waarin AZ’67 dan wel simpel langszij kwam, maar vooral na rust kwaliteit plaatste tegenover de inzet van Ajax. De Amster dammers moesten dan ook weer nadruk kelijk experimenteren omdat op het spreekuur van de dokter in deze weken bijna evenveel spelers verschijnen als op de training van Beenhakker. En dat hij ook geen „spielereien” tijdens de wedstijd tolereert - en zeker niet in een eindfase waarop een inmiddels bereikte 2- 2 beter kan worden geconsolideerd - on dervond linkervleugelverdediger Bart van Nieuwpoort die vanaf de zijkant on verbiddelijk de (figuurlijk gesproken) wind van voren kreeg. Met een linie waarin Colin Ayre - na Nu de tweede periode is aangebroken gaat oefenmeester Joop Brand de teugels strakker aanhalen. Voor hem is de. wat hij noemt, „observatie-fase” voorbij en wordt het accent van nu af aan op werken, hard werken gelegd. En hij voegt daar aan toe: „Wie niet wil moet maar verdwijnen”. Als gevolg van die verscherpte aanpak heeft de van Hoofddorp overgekomen Bert Nel- lissen van de jeugdselectie inmiddels al zijn biezen kunnnen pakken. „Geen men taliteit”, oordeelt Brand die daar meteen op laat volgen dat er „nog een op de nominatie staat om weggestuurd te worden”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. In de week van 11 tot 18 januari van het volgend jaar zal Haarlem zijn nieuwe lichtinstallatie in gebruik nemen. Het ligt in de bedoeling om ter gelegenheid daarvan een lichtwedstrijd te spelen tegen AZ’67. Voorzitter Hut: „AZ en Haarlem zullen nog met elkaar moeten afspreken welke dag het meest geschikt is. Op 18 januari start in de eredivisie de tweede helft van de competitie, het zal dus wel in de week ervoor moeten. Van het snelle overschakelen van verde digen op aanvallen was dan ook geen sprake, zoals ook het middenveld niet die superioriteit wist te demonstreren die het anders pleegt te tonen. AZ gooide de voor zichtigheid pas overboord, toen het na acht minuten in de tweede helft verras send op achterstand werd gezet. Edo Op hof, overgenomen van NEC, zette zijn competitiedebuut in het Olympisch Stadi on kracht bij door de bal als gelegenheids- aanvaller met het hoofd langs doelman Treytel te werken. Doelpunt Ajax prikkel voor voorzichtig AZ’67

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13