Ivan Lendl Indoor Friesland: verrassend langs Borg De Wolf in sportpuntiq Zege Timman op Browne voetspoor van Willems Stayerstitel Nuttert Norton 1 Wiersma tegen Mamina n’Diaye Winnares open Nederlandse kampioenschappen tafeltennis sportief 15 19 8 0 MAANDAG 20 OKTOBER 14 i 2 3 |g 3 vruchten trainingsstage i I Bettine Vriesekoop, die in de finale afrekende met de Chinese Yang Ying. Whitaker troeft Johan Heins af Theo de Rooy: vierde. Ivan Lendl: zege in Bazel Bettine Vriesekoop plukt Broek werd met De Gleeb achtste en laatste in de barrage. In totaal woonden ongeveer 10.000 per sonen de wedstrijden in drie dagen bij, een record voor Indoor Friesland. De or ganisatie, kort geleden wegens financiële problemen nog op het punt het evenement af te gelasten, kon zich dan ook tevreden in de handen wrijven: men kreeg te horen dat het evenement voor nog zeker drie jaar is gewaarborgd. am 1-0, irlem 1- V-Hera- enveen- rtuna S 34-8 19- 5 17-12 17-13 29-20 22-16 17-12 14-11 14-16 20- 24 13- 13 12-19 7-14 16-20 14- 26 12-20 12-23 5-22 Voor de wedstrijd tegen Frankrijk in Parijs op 28 oktober in de voorronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal heeft de Ierse bondsco ach Hand twee debutanten opgeroepen: Patsy Donar, de doelman van Celtic en Mick Robinson, de spits van Brighton. Canada zal zich officieel kandidaat stellen voor de organisatie van het eind- toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1990. Joao Havelange, de voor zitter van de FIFA, verklaarde na de kandi daatstelling dat Canada het zesde land is na Joegoslavië, Frankrijk, Italië, België/ Nederland (samen) en de Sovjet-Unie. Hellas heeft zich in Voorburg geplaatst voor de tweede ronde van het zaalhand- baltoernooi om de Europese beker voor landskampioenen (dames). De tweede wedstrijd voor de eerste ronde tegen Ba- scharage uit Luxemburg leverde opnieuw een ruime overwinning op: 24-9. De Japanner Shoji Oguma verdedigde met succes zijn wereldtitel in het vliegge- wicht (WBC-versie). Hij versloeg zijn uit dager, de Zuidkoreaan Park Chan Hee op punten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bettine Vriesekoop heeft amper twee weken na haar terug keer uit China de eerste vruchten kun nen plukken van een twee maanden durende trainingsstage in het tafelten- nismekka van de wereld. De ontmoe ting met de Chinese Yang Ying in de eindstrijd van de open Nederlandse kampioenschappen werd door Vriese koop gebruikt als propagandamiddel voor een dergelijke trip. De enige Azia tische deelneemster aan het toernooi kreeg van Vriesekoop vrijwel geen kans en zag haar faam door een dikke neder laag zelfs verminderen. Het als klapstuk geplande duel in een serie van vijf finales was voornamelijk in tactisch opzicht boeiend. Wanneer Vriesekoop haar gebruikelijke spelpa- troon had uitgevoerd, zou ze argeloos in de Chinese val zijn getrapt. Ze liet zich echter daar niet toe verleiden en bracht een spelletje op tafel waartegen Aziaten met hun penhoudergreep (alleen de voorzijde van het bat wordt gebruikt om de slagen te retourneren) het per defini tie erg lastig hebben. Vriesekoop, die tijdens haar trainings stage veel gewicht en kracht heeft verlo ren, haalde de snelheid uit het spel door met afwisselend effect trage, halfhoge ballen diep naar de backhand van haar tegenstreefster te spelen. In plaats van uitgespeeld te worden, kon Vriesekoop door deze tactiek zelf regelmatig langs haar opponente slaan. Dat gevoegd bij de vele fouten van Yang Ying de eerste Chinese die voor een fikse vergoe- BAZEL. De 20-jarige Tsjechoslo- waak Ivan Lendl schuift steeds meer naar de tennistop toe. De in Ostrava geboren en in Praag wonende nummer vijf van de wereldranglijst bedwong gisteren in de finale herenenkelspel van het toernooi om de open Zwitserse in doorkampioenschappen in Bazel nie mand minder dan vijfvoudig Wimble- donkampioen Björn Borg. Tsjechoslowaak zich al moeizaam over de baan van het Tom Okkercentrum. Het leek vervolgens wat beter te gaan, maar op 6-5 verspeelde Kulhaj vier matchpunten. In de tie-break ging Kul haj eenvoudig door de knieën: 7-1. In de halve finale won Wilborts met 7-5, 2-6, 6- 1 van de Amerikaan Paul Batten. De Amerikaan John McEnroe heeft de open Australische tennistitel gewon nen. In de finale van het toernooi ver sloeg hij zijn landgenoot Vitas Gerulaitis met 6-3, 6-4 en 7-5. De Amerikaan Jimmy Connors heeft voor 6000 enthousiaste toeschouwers in de Chinese plaats Canton een internatio- omhoog is geschoten, bevestigde in vijf lange games zijn .status van Europese topper: 12-21, 21-17, 20-22, 21-8, 21-19. Enerverend waren vooral de halve finales van het herenenkelspel, waarin tamelijk onverwacht ook de Hongaarse routinier Jonyer was doorgedrongen. De uitslagen van de zaterdagavond ge speelde ijshockeywedstrijden voor de na tionale bekercompetitie zijn: Utrecht-Den Bosch 6-3, Groningen-Nijmegen 5-1, Heer- enveen-Assen 9-4. Blauw Wit heeft gisteren in Beek de tweede wedstrijd voor de kwalificatie- ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zaalhand bal (heren) tegen VFL Gummersbach met 16-17 verloren. VFL Gummersbach, dat het eerste duel met 25-13 had gewonnen, bereikte hierdoor de eerste ronde. De Nederlandse bekerhouder bij de heren, Sittardia, heeft zich ondanks een nederlaag bij de Luxemburgse club Ber- chen (20-23) geplaatst voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese be ker. De Limburgers hadden het eerste duel met 30-13 gewonnen. Het eerste parkoers was een vrij lastig door Sieto Mellema, volgens het klassieke type, opgezet onderdeel. In de tweede manche moesten de combinaties een puis- sanceparkoers nemen. Mede door het ont breken van enkele wel aangekondigde buitenlanders, zoals Europees en wereld kampioen Wiltfang, zijn landgenoot Win kler en de Engelsman McMahon konden vrij veel Nederlanders zich in de prijzen rijden. Van de acht combinaties, die de barrage bereikten, kwamen er vijf uit Nederland. Rob Ehrens reed zich met Koh-I-Noor naar een derde plaats, ge volgd door Piet Raymakers (met Isocra tes) en Emiel Hendrix (op Livius). Jan die bij het Nederlandse herentafeltennis is ingetreden, waren niettemin in de ver te enige lichtpunten te bekennen. Spe lers als Ron en Henk van Spanje, Pat- trick Swier en Eric Noor, blijken genoeg talent te hebben om in de toekomst het Nederlandse tafeltennis naar een hoger niveau te brengen. Bij de dames is de trainingsijver WASSENAAR. Nuttert Norton, met B. Dapper in de sulky, heeft tijdens de koersen op Duindigt in Wassenaar de draverij om het stayerskampioenschap van Nederland gewonnen. Na 3800 meter had Nuttert Norton, die tot de outsiders behoorde, een riante voorsprong op Ova- tio met A. J. Mollema. Gondar, met J. van Dooyeweerd, eindigde als derde en de winnaar van de gouden zweep, Nanouk (met M. Vergay) ging als vierde door de finish. Lange tijd had Noordse Stern op de door de vele regen bijzonder modderi ge baan de leiding. Bij het ingaan van de laatste ronde sprong het paard echter weg. Nuttert Norton profiteerde daar dankbaar van en sloeg een gat van enkele tientallen meters. De totaaltijd was 5.13,4 en de kilometertijd 1.22,0. De overwin ning leverde de eigenaresse mevrouw Van Rijswijk een bedrag van 18.000 gul den op. Bij de totalisator bracht Nuttert Norton winnend 24,90. DEN HAAG. Damwereldkampioen Harm Wiersma speelt van 31 oktober t/m 9 november in zeven verschillende plaat sen in Nederland een match van tien partijen tegen de Malinese grootmeester Mamina n’Diaye. Grote Prijs: 1. Michael Whitaker (Eng) met Owen Gregory, 0 strafpunten, 33,09 seconden (na barrage); 2. Johan Heins (Ned) Larramy: 0- 34,28; 3. Rob Ehrens (Ned) Koh-I-Noor: 0-34,49. Kleine finale: 1 Edgar Cuepper (Bel) met Tim: 0 strafpunten, 38.57 seconden (na barrage), 2. Lionel Collard-Bovy (Bel), Pascal; 0-38,99, 3. Andre Heller (WD1), San Francisco: 0-39.08. BUENOS AIRES. Jan Timman zette zijn afgebroken partij uit de derde ronde van het schaaktoernooi in Buenos Aires tegen de Amerikaan Walter Browne in winst om. Het duel vergde 50 zetten. De Deen Bent Larsen schoof op naar de eerste plaats in de stand door twee afge broken partijen (tegen de IJslandse FI- DE-voorzitter Olafsson en de Tsjechoslo waak Hort) te winnen. Ook de Ameri kaan Kavalek won tweemaal, van Olafs son en de Argentijn Quinteros. oor een pot van prijzen f 75.548; .914. er op de Hongaarse Balogh. Toen De Kruiff haar dubbelspelpart- ner Yang Ying echter aan de andere zijde van de tafel trof, moest de Leidse vlot inbinden. Kooter hield het vijf ga mes lang vol tegen de Westduitse Stork, maar kon de prestatie van De Kruiff, die tot de laatste acht doordrong, niet evenaren. Ahead, AZ ’67- ragenin- II, Gro- -9-10- 1 41. De deelne- 3.198.70 543.619; 232.980; i in de s: 1. nr. Robby Penny gulden, Heeren- p, Am- VW. Vlaar- sse-Den Larsen heeft na drie ronden nu een half punt voorsprong op het trio Andersson (Zwe), Kavalek en Timman. Wereldkam pioen Karpov deelt de vierde plaats met anderhalf punt. De stand na drie ronden is: 1. Larsen 2,5 punten; 2/4 Andersson, Kavalek en Tim man 2; 5/10. Balasjov, Giardelli, Karpov, Ljubojevic, Najdorf en Panno 1,5; 11/13. Browne, Hort en Quinteros 1; 14. Olafsson 0,5. i 3 - 37 - 48. I ’77” is: 22- 7 19-10 19-11 18-10 15-13 15- 11 14-13 16- 15 14-18 14-18 11-12 8-11 8-12 11-11 7- 11 8- 13 6-11 10-16 13-25 20. Het .g was Iden. Afgezien van dé prestaties van Vriese koop die met haar vaste partner Grubba (Polen) ook het gemengd dubbelspel won, bleef er voor Nederland niet veel meer over dan het meepikken van krui mels. Zo mocht Sandra de Kruiff aan de zijde van Yang Ying het centrecourt betreden voor de finale damesdubbel- spel, waarin echter het Poolse koppel Sikora-Urbanska met 3-1 won. Zo had het gastland toch nog inbreng in drie van de vijf finales. In de enkelspelen bleef de rol van de Nederlandse afvaardiging, bij de heren tien en bij de dames elf man sterk, zeer beperkt. Bij de heren overleefde alleen René Hijne de tweede ronde dank zij een gunstige loting. Daarna verloor hij van de Pool Kucharski (3-1). In de duisternis, groot, maar zijn er weinig speelsters te vinden die daar talent aan vast kunnen koppelen. Sandra de Kruiff en Brigit Kooter behoren niet tot die uitzonderin gen, maar zij kwamen in Den Haag relatief gezien wel met de beste resulta ten voor de dag. De Kruiffs overwin ning op de Westduitse Olschewski mocht er zijn, evenals de zege van Koot- Einduitslag: 1. Schmutz 23.11, 2. Mutter 23.28, 3. Duclos-Lassalle 2W.50, 4. Fuchs 23.59. 5. Panizza 23.00, 12. Zoetemelk 24.28. Tonny Luttikhold van ASV heeft zater dag in Barendrecht een stratenloop over tien Engelse mijl gewonnen. Hij maakte een tijd van 49 minuten en 50 seconden. In Valkenswaard zegevierde Cor Vriend van HAC uit Helmond in een loop over 20 kilometer. Hij finishte na 1 uur, 3 minuten en 45 seconden. Johan Bril van Marathon werd voorts te Vlissingen eerste in een veldloop over 7020 meter. Hij had 22 minuten en 15 seconden nodig. Bij de start van de eerste Himalaya- autorally in India hebben zich verschillen de relletjes voorgedaan. De start in Bom bay wërd ontsierd door een enorme ver keerschaos, veroorzaakt door het toege stroomde publiek. Verder hebben studen- tengroepen geprobeerd de rally te verhin deren. De Opel van de leider in de Rally, Mehta, werd met stenen bekogeld, zodat verschillende ruiten braken. De wereldkampioen van 1975 toonde meer inzet dan tijdens de landenwed- strijd, maar struikelde in het zicht van de eindstrijd over zijn dubbelpartner Orlowski, die na een 2-0-achterstand in games sterk terugsloeg. Zweden had in Michael Appelgren een talentvolle ver tegenwoordiger bij de laatste vier. De Europees jeugdkampioen bewees zijn kwaliteiten tegen Dvoracek ruim schoots, maar kwam niet tot winst (3-2). LEEUWARDEN (ANP). De Engelse ruiter Michael Whitaker heeft het hoofdnummer van het 14e internationale concours hippique Indoor Fries land in Leeuwarden op zijn naam gebracht. Hij bleef met het paard Owen Gregory in de barrage met acht combinaties foutloos in 33,09 seconden. Whitaker was in deze barrage als eerste van start gegaan. De concurrentie deed vervolgens vergeefse pogingen de eerste prijs nog uit zijn handen te houden. Oud-Europees kampioen Johan Heins kwam als laatste deelnemer nog het dichtst bij, maar bleef toch op 34,28 seconden steken. Hij had teveel tijd nodig voor de derde hindernis. Internationaal springconcours: 1. Johan Heins (Ned), Larramy 65.50 seconden, 2. Edgar Cuepper (Bel), Cyrano 65,65, 3. Franke Sloot haak (WD1). Futura 68,17. Nationaal springconcours: 1. Rob Ehrens met Oscar Drum, 0 strafpunten. 40,21 seconden, 2. Henk Nooren, Orpheus: 0-41,06, 3. Jan Tops, St. Claire: 4-44,80, 4. Harry Wouters van den Ou- denweyer, Valentia: 8-41,58 (allen na barrage), 5. Johan Heins, Seven Valleys, 4-75,8. Feyen- 1C 3-0, oningen iead-Wa- Willem elijk 42 edstrijd prijzen- js is iets Internationaal progressief springconcours: 1. Brian Henry (Ier) Knockkany, 21 punten, 31,25 seconden, 2. Willi MeUiger (Zwi), Livia, 21-31,56, 3. Johan Heins (Ned), Socrates, 21-32,95. De Afrikaan, die momenteel in Neder land verblijft en in de nationale competi tie voor het Appingedamse Fivelgo uit komt, behoort tot de topspelers van zijn continent. Het is voor beide spelers de laatste voorbereiding op het komende we reldkampioenschap, dat eind november in de Malinese hoofdstad Bamako begint. ding aan de Westduitse competitie deel neemt en daarin nog ongeslagen is verklaart hoe eenvoudig Vriesekoop de titel in de wacht kon slepen. De winst in de tweede game na de eerste reeks met 21-13 te hebben gewon nen, gaf uiteindelijk de doorslag. Vrie sekoop wist een 15-20-achterstand op sublieme wijze weg te werken en deelde in de verlenging een morele klap uit: 22- 20. Weliswaar moest Vriesekoop de der de game met 14-21 uit handen geven, maar de tactische zege kreeg in de vier de reeks overduidelijk gestalte: 21-11. Op weg naar de finale had Vriesekoop in het uiterst zwak bezette damestoer- nooi de Hongaarse Edit Urban als een lastige horzel van zich afgeslagen. De Hazerswoudse had tegen deze Urban iets goed te maken, aangezien ze zich in de finale van de landenwedstrijden (vrij dag) door deze speelster had laten ver rassen. Na opnieuw een slechte start kwam Vriesekoop nu wel tijdig in het ritme, waardoor ze in de halve eindstrijd haar revanche kreeg: 15-21, 21-15, 21-16, 21-11. Bij de heren kwam duidelijk tot uiting dat Tsjechóslowakije als enig Europees topland de sterkste afvaardiging naar Den Haag had gestuurd. Na vrijdag al de landentitel te hebben veroverd, brach ten de Tsjechoslowaken hun overmacht gisteren ook in de enkelspelen tot uit drukking. De eindstrijd werd een onder onsje tussen Josef Dvoracek en Milan Orlowski. Dvoracek, die jarenlang in de schaduw van zijn landgenoot heeft ge staan maar vorig jaar. op latere leeftijd. naai tennistoernooi gewonnen. Hij ver sloeg de 21-jarige Amerikaan Eliot Telt- scher in twee sets: 6-2, 6-4. De als derde geplaatste, 15-jarige Amerikaanse Andrea Jaeger heeft zater dag in de halve finales damesenkelspel van het internationale toernooi in Deer field Beach (Florida) voor een verras sing gezorgd door de als tweede geklas seerde Martina Navratilova uit te scha kelen. De setstanden waren 6-1, 1-6, 6-4. In de andere halve finale zegevierde Chris Lloyd-Evert, nummer één van de plaatsingslijst, met gemak over de Tsje- choslowaakse Regina Marsikova: 6-1, 6- 2. De Wolf was overigens niet de favo riet in deze 74e Ronde van Lombardije. Dat was de Italiaan Gibi Baronchelli. De verliezer van het wereldkampioen schap won vorige week de laatste Itali aanse etappekoers, de Ruta d’Oro. Bo vendien was het miezerige, koude weer rond het Comomeer in zijn voordeel. Baronchelli kreeg onderweg echter maagklachten en stapte voor de finale af. Veertig kilometer voor het einde ont snapte het trio Fons de Wolf, Afredo Chinetti en Ludo Peeters. De Wolf was in de sprint de snelste. Theo de Rooy en Hennie Kuiper zorgden met een vierde en vijfde plaats, op anderhalve minuut van de kopgroep, voor Nederlandse inbreng aan de top van het klassement. De Rooys vierde plaats was een knap pe bekroning van zijn eerste seizoen bij de profs, waarin hij het in eeh Belgi sche formatie lang niet slecht deed. Hij won drie wedstrijden na een lange pe riode van aanpassing. (Van onze sportredactie) COMO. Na Daniel Willems, die drie weken terug de grote herfstprijs won, heeft nu ook Fons de Wolf zijn eerste klassieke zege binnen. De Belg, die dit seizoen tot nu toe niets dan tegenslag ontmoette, was in de finale van de Ronde van Lombardije te snel voor zijn medevluchters Chinetti (tweede) en Peeters (derde). De partij, die in de St. Jakobhalle 6700 toeschouwers trok, vergde vijf sets: 6-3 6-2 5-7 0-6 6-4. Het was de derde neder laag voor de Zweed in 1980. Tijdens het toernooi om de landenbeker in Dussel dorf moest Borg zich eerder dit jaar gewonnen geven aan de Argentijn Guil lermo Vilas en in de finale van de strijd om de open Amerikaanse kampioen schappen (Flushing Meadow) was de Amerikaan John McEnroe sterker. In zijn eerste vier partijen had Borg in Bazel in totaal slechts acht games behoe ven af te staan, waarvan drie tegen een goed op dreef zijnde Tom Okker. In de halve finale verloor Okker met 6-1, 6-2. Toen Borg de derde set met 7-5 had gewonnen en vervolgens doorstoomde naar 6-0 leek hij toch te gaan winnen. Borg moest echter in de eerste game van de beslissende set een doorbraak op zijn opslag toestaan. Tot 4-4 bleef de strijd gelijk op gaan. Toen Lendl daarna op nieuw een servicegame op zijn tegen stander veroverde was hij zeker van de winst, die met een bedrag van 13.000 dollar extra werd verzoet. Eric Wilborts heeft in Zevenaar ook het tweede satellietcircuit gewonnen. De zestienjarige Brabander kreeg de zege vrijwel cadeau. Zijn tegenstander in de finale, de Tsjechoslowaak Dusan Kul haj, gaf na twee sets wegens een achilles peesblessure op. Wilborts won eerder in Bergen op Zoom en heeft nu 62 punten. De Zweed Jörgen Windahl en Kulhaj volgen met 33 punten. Het satellietcir cuit omvat vijf toernooien. De linkshan dige Wilborts kon na zijn overwinning 1200 gulden in ontvangst nemen. Kulhaj mocht 760 gulden incasseren. De 22- jarige Kulhaj trok met 6-4 de eerste set van de eindstrijd naar zich toe. In de laatste games van die set bewoog de Het Nederlandse korfbaltwaalftal heeft gisteren in Merksem bij Antwerpen de 85ste interlandwedstrijd tegen België met 6-4 gewonnen. Bij rust stond Neder land al met 4-3 voor. Gody Schmutz heeft gisteren dwars door Lausanne gewonnen. De Zwitser won zowel de rit met geza menlijke start als de tijdrit die beiden over hetzelfde traject van 5150 meter gingen, waarin boven een hoogtever schil van ruim 260 meter overwonnen moest worden. Joop Zoetemelk, reeds enkele jaren achtereen winnaar van deze gecombineerde rit, moest ook nu zijn vele inspanningen van de laatste maanden bekopen. De Nederlander, vorige week nog laatste in de 45ste Grand Prix des Nations, eindigde als negende in de tijdrit en als twaalfde in het eindklassement.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15