Iraakse troepen in Abadan Bemiddelingsvoorstel naar defensieraad Iran >rs Voorstel in ontwerp-wet gemeenten: Niet-raadsleden irs Soares tijdelijk weg uit protest tegen president Hanoi: China Fraser wint Hffl fflBEffl kunnen tijdelijk wethouder worden Betogers oneens over voortduren blokkade bezet dorp in Noord-Vietnam verkiezingen in Australië SPORTIEF Mu’js „In een week 222 doden bij geweld in El Salvador” VANDAAG Voorruiten Nkomo wil uitstel Weer bevingen in El Asnam van verkiezingen Minderheid wil bij Dodewaard blijven Zeven gevangenen ontsnapt, drie weer aangehouden KNOV: voorstellen Albeda onduidelijk ook de schitterende kollektie leer van Etienne Aigner... het woord is aan... agenda pagina 7 Succes Vriesekoop DL En verder weersverwachting w kamtoor-tekerkamer-efficiertie Veel bewolking FRÖSCHER MAANDAG 20 OKTOBER 1980 Marnix Gij sen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 295 pagina's ft 4 B.V. r het en na htdat jiging ANTIEK en OUD ZILVER Beurs Binnen- en buitenland Facetten Gastenhoek Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie Strips Sport 13, 14, 15, 16, 17, 19. 21, 23 Trijfel2 Weerrapporten2 W' 1 A men’s fashion grote houtstraat 124/haarlem S’uWïSmÏ bureauSTOELEN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De positie van de gemeenteraad ten opzichte van het college van B. en W. moet worden versterkt. Bij tussentijds vacant worden van een wethouderspost kan „als noodsprong” een wethouder van buiten de gemeenteraad wor den benoemd. IJmuider Courant (ADVERTENTIE) Spekstraat 10, Haarlem. Tel 023-320274 •N BV. (Van onze redactie buitenland) 12 5.7,9 10 tte- lijk n- t ten- (Van onze redactie binnenland) GED OUDE GRACHT 103 2011 GN HAARLEM TEL 023-324650 SF die- i de Islamitische Conferentie om de oorlog tussen Irak en Iran te beëindi gen, zal worden voorgelegd aan de Nationale Defensieraad van Iran. Pagina 6 Duinwijck laat het afweten in Europa Cup werk- se ver- ieheer- goede zijn. i ti- n- T SAN SALVADOR (AP). De vorige week zijn er als gevolg van politieke ge welddaden in El Salvador niet minder dan 222 mensen om het leven gekomen. Dit heeft de waarnemend aartsbisschop van San Salvador, Arturo Rivera y Damas, gisteren gezegd. Ook dit weekeinde hield het politieke geweld in het Middenamerikaanse land aan. De politie van San Salvador meldde gisteravond meer dan tien bomaanslagen. Of bij deze aanslagen doden vielen is niet bekend. Inkoop Verkoop wethouders voorgesteld. Vooral in kleine re en grotere gemeenten zal het aantal raadsleden toenemen. In gemeenten met meer dan 500.000 inwoners wordt het aan tal raadsleden vergroot van 45 tot 57. De werkgroep stelt dat vergaderingen van de raad en van raadscommissies, wijk- en deelgemeenteraden in beginsel openbaar moeten zijn, Bij de vorming van een colle ge moet overleg worden gepleegd met alle in de raad vertegenwoordigde groepen. De werkgroep wil ook dat een gemeente een dwangsom mag opleggen van maxi maal 10.000 gulden bij het niet nakomen van gemeentelijke voorschriften. Dit bete kent dat de gemeente dergelijke overtre dingen veel beter kan tegengaan dan tot nu toe het geval is. Minister Wiegel zal het voorstel bekij ken, adviezen inwinnen en het daarna - vermoedelijk pas over enkele jaren als wetsontwerp bij de Kamer indienen. De enkele weken geleden uit Chi na, waar ze een trainingsstage door liep, teruggekeerde Bettine Vriese koop heeft het afgelopen weekeinde haar eerste grote overwinning ge vierd. Ze eiste tijdens de Open Ne derlandse kampioenschappen twee titels voor zich op. In het damesen- kelspel was ze in de finale te sterk voor de Chinese Yang-Ying en in het gemengd dubbel versloeg ze met haar partner Andrezj Grubba de Hon garen Frank en Urban. Pagina 7 Dames ODIN voeren ranglijst aan Pagina 8 Eerste handbaloptreden in zaal levert dames Wijk aan Zee gelijk spel op Pagina 4 IJmuiden kan publiek niet boeien Pagina 5 ADO 20 maakt gebruik van misstap Stormvogels 'attend is en en op- ildoen, sollici- szaken LISSABON (AFP/Reuter). De Portu gese oud-premier Soares heeft gisteren bekendgemaakt zijn functie als secreta- ris-generaal van de Socialistische Partij te zullen neerleggen tot na de presidentsver kiezingen op 7 december. Soares doet dit uit protest tegen de steun die zijn partij blijft geven aan presi dent Eanes die als kandidaat meedoet aan de verkiezingen. De oud-premier meent dat Eanes die steun niet meer verdient, omdat deze zich in de afgelopen week heeft uitgesproken voor de economische politiek van de regerende centrumrechtse coalitie. De coalitie wees in het afgelopen week einde de toenadering van Eanes van de hand. De regeringspartijen hebben als kandidaat generaal Sa Carneiro. Uit opi niepeilingen in de afgelopen week blijkt dat Eanes nog zou kunnen rekenen op een steun van ruim tachtig procent van de bevolking. Zie verder onze bijlage SPORTIEF Pagina 1 Ajax acht Charles Corver verant woordelijk voor nederlaag tegen AZ'67 Pagina 2 Telstar opmerkelijk werklustig Pagina 3 Ivan Lendl maakt indruk tegen Björn Borg in Brussel 2,3 ...,4 ...,9 „11 set- :t igd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De brief, die minister Albeda van Sociale Zaken afgelopen vrij dag naar de Stichting van de Arbeid heeft gezonden heeft niet veel duidelijkheid ge schapen. Dit zegt het KNOV, de organisa tie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, in een reactie op de brief. Volgens het KNOV komt met name niet uit de verf wat de voorstellen van de minister betekenen voor de consumptieve bestedingen die voor het midden- en klein bedrijf zo belangrijk zijn. In de brief van de minister worden kortingen van de prijscompensatie (2 procent) en de vakan tietoeslag (een half procent) voorgesteld, om de loonomstijging in 1981 tot 5,5 pro cent te beperken. jr de 3 - rt- iek. er- ior ;rde pro- iese /e- -4 ■óy V.U» VEENHUIZEN (ANP). De politie heeft gisteren drie van de zeven gevan genen aangehouden die eerder op de dag uit de strafinrichting in het Drent se Veenhuizen ontsnapten. Gisterochtend wist een man, na het doorzagen van een tralie, de inrichting Norgerhaven te ontvluchten. Tijdens een zwaar onweer wisten ’s avonds zes mannen over de muur van de inrich ting Esserheem te klimmen. Van deze zes zijn er inmiddels drie weer aange houden. DODEWAARD. De ongeveer tweeduizend actievoerders die van morgen nog in Dodewaard waren, blijken verdeeld over de vraag of de blokkadeactie na vanmiddag moet worden voortgezet. HANOI (AFP). Chinese ordetroepen bezetten sinds vorige week woensdag be paalde delen van het district Xin Man in het noorden van Vietnam. Dit staat in een zaterdag in Hanoi gepubliceerde bekend making van het Vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken. In de bekendmaking wordt gesproken over gewapende Chinese provocaties, waarbij onder de burgerbevolking doden en gewonden zouden zijn gevallen. Chine se troepen zouden Vietnamees gebied zijn binnengetrokken en bezet houden. Veel bewolking met in de nacht en ochtend mogelijk wat lichte regen of motregen. Minimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 4 graden langs de oostgrens. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Tot matig toe nemende wind uit zuid tot zuidwest. SYDNEY. De regeringscoalitie van premier Malcolm Fraser heeft, tegen de voorspellingen in, de Australische verkie zingen gewonnen. De samenwerkende re geringspartijen, de Liberale Partij en de Nationale Country Partij, beginnen daar mee aan hun derde regeerperiode. Nadat ongeveer tachtig procent van de stemmen was geteld bleek gisteren dat de regeringscoalitie weliswaar haar meer derheid in het parlement ziet afnemen, van 49 tot 15 a 20 zetels, maar dat de in opiniepeilingen voorspelde overwinning van de oppositionele Labour Partij is uit gebleven. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/BAGDAD. De Iraan- se president Bani-Sadr heeft van daag gezegd, dat een voorstel van secretaris-generaal Habib Sjatti van De antikerncentralebetogers zat het niet mee. Naast de Mobiele Eenheid was daar ook nog het gure herfstklimaat Zware slagregens teisterden de demonstranten soms urenlang. Sommigen hadden een plastic-oplossing gevonden, anderen lieten voor de camera blijken, dat de stemming er best inzat zie pagina 2. De Belgische kabinetsformateur Wil fried Martens kan vandaag beginnen met het vormen van een rooms-rode regering. De partijcongressen van de Nederlands- en Franstalige christen democraten en socialisten keurden gisteren het regeerakkoord goed, waarover afgelopen donderdag al overeenstemming werd bereikt. zie pagina 3. Een minderheid van enkele honderden actievoerders zou met de gistermorgen begonnen blokkade van de kerncentrale willen doorgaan. Om half twaalf vanmor gen begon een druk bezochte vergadering waarop de betogers een besluit zouden nemen, maar het is niet zeker dat een eventuele beslissing tot terugtrekking unaniem zal worden aanvaard. Tegen de middag zijn alle demonstranten opgeroe pen vanuit het tentenkamp naar de cen trale te gaan. Vannacht hebben ruim 150 actievoer ders de blokkade voortgezet hoewel gis teravond een meerderheid van de demon stranten had besloten de actie tot vroeg in de ochtend te onderbreken. De 25 perso neelsleden die sinds zaterdagmorgen in het reactorgebouw verblijven zouden in de loop van vandaag via de rivier de Waal worden afgelost. Via de rivier vindt ook de vervanging van de leden van de Mobie le Eenheid plaats. Vanmorgen ontstond een ogenblik spanning bij een toegangsweg tot de kern centrale omdat actievoerders weigerden een autobus met personeel voor een nabij gelegen conservenfabriek door te laten. Na bemiddeling door de actieleiding kon de bus zjjn tocht voortzetten. (Zie verder pag. 2» ADVERTENTIES Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft vanmorgen voor de NCRV-ra- dio gezegd, dat de overheid mogelijk een eind zal maken aan de actie indien deze vandaag voortduurt. Burgemeester Bergh van Dodewaard heeft in een eerste reactie daarop gezegd, dat de beslissingsbevoegd heid daarover bij hem ligt en niet bij de minister. Hij zei gisteravond waardering te hebben voor het verloop van de actie. De huidige Surinaamse regering ver dient Nederlandse steun. Tot deze conclusie komt een delegatie van de Partij van de Arbeid na een vijfdaags bezoek aan Suriname Zaterdag keerde de delegatie op Schiphol terug. van het KMNI tot morgenavond ALGIERS. Het afgelopen weekeinde hebben zich in en om het door eerdere aardbevingen zwaar getroffen algerijnse El Asnam weer enige aardschokken voorge daan. Daarbij vielen geen slachtoffers maar in El Asnam is een aantal al beschadigde gebouwen nu geheel inge- stort. Zaterdag hebben de Algerijnse autoriteiten bekend gemaakt dat er na de aardbeving op 10 oktober 44.000 gewonden zijn geregistreerd, van wie er 4000 ernstig aan toe zijn. Eerder was al berricht dat er 6000 lijken zijn geborgen, terwijl er nog 12000 doden onder het puin moeten liggen. SALISBURY (AP). Minister Joshua Nkomo van Binnenlandse Zaken van Zimbabwe heeft gisteren ver zocht om uitstel van de volgende maand te houden regionale verkiezingen van het land. Volgens Nkomo worden de kiezers door gewapende personen „gedwon gen hun stem uit te brengen op een bepaalde kandidaat”. De minister eist dat eerst een vrij en eerlijk verloop van de verkiezingen wordt gegarandeerd. Hij noemde ditmaal niet de naam van zijn grootste politieke tegenstanders, de leden van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU), maar in eerdere toespraken heeft hij deze partij meermalen beschuldigd van gewelddadig optreden. Deze raad zal beslissen of het bemidde lingsvoorstel wordt geaccepteerd. De raad zal voorts bekijken of een delegatie van de Islamitische Conferentie zal wor den toegelaten tot Iran, aldus Bani-Sadr. Intussen zijn gisteren voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog Iraakse troepen de buitenwijken van de Iraanse oliestad Abadan binnengedrongen. In de stad vinden volgens radio-Teheran ge vechten van man tegen man plaats. Ook uit de havenstad Khorramsjar worden felle straatgevechten gemeld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie temperde gisteren optimistische geluiden over spoedige vrij lating van de Amerikaanse gegijzelden. De Iraanse premier Radjai zei zaterdag dat de VS de vrijlating „een stuk dichter bij” een oplossing zouden brengen als ze de vier AWACS-verkenningsvliegtuigen zouden terughalen uit Saoedi-Arabië. Muskie wees dit van de hand en zei dat er geen reden is om erg optimistisch te zijn over vrijland een ogenblik spanning bij een toegangsweg tot de kerncentrale om dat actievoerders weigerden een autobus met personeel voor een nabijgelegen con servenfabriek door te laten. Na bemidde ling door de actieleiding kon de bus zijn tocht voortzetten. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f Qpeldoorn&Zn HAARLEM ITEPHENSONSTR AAT 8 23 TEL 023 244827 Dit zijn de belangrijkste punten uit het ontwerp voor een nieuwe gemeentewet, dat de werkgroep-Van Kinschot vanmid dag heeft aangeboden aan minister Wie gel van Binnenlandse Zaken. De werk groep, die bestaat uit vertegenwoordigers yan gemeenten, provincies, rechterlijke tnacht en wetenschap, heeft drie jaar ge werkt aan het ontwerp. Door voor te stellen dat een wethouder Óok buiten de gemeenteraad kan worden gezocht, speelt de werkgroep in op proble men die zich in het verleden vooral bij grotere gementen hebbeti voorgedaan. In de praktijk blijkt de benoeming - voor een korte periode - van een wethouder uit de raad om moeilijkheden te stuiten, omdat het betrokken raadslid daarvoor zijn baan moet opgeven voor een wet houderschap van soms slechts enkele maanden. Om de positie van de gemeenteraad te versterken moet volgens het ontwerp de raad de bevoegdheid krijgen, algemene regels op te stellen voor het beleid van het college van B. en W. Voortaan moeten alle bevoegdheden worden opgedragen aan de gemeenteraad, met enkele uitzonderingen op het gebied van het dagelijks bestuur. De raad kan daarna naar eigen inzicht bevoegdheden delegeren aan B. en W. De raad moet de hoofdlijnen van het gemeen telijk beleid bepalen door eens in de vier jaar een beleidsplan op te stellen. Voorts moet de gemeente elk jaar behalve de gebruikelijke begroting een meerjarenra ming van de gemeentelijke financiën voor tenminste de komende drie jaar aan Ge deputeerde Staten van de provincie stu ren. Deze meerjarenraming behoeft niet te worden goedgekeurd door GS. In het ontwerp voor de nieuwe gemeen tewet staat verder, dat B. en W. verplicht zijn ook op vragen van individuele raads leden te antwoorden. Voorts wordt uit breiding van het aantal raadsleden en Spanning bij Dodewaard. Op de voorgrond overleggen actievoerders over het al dan niet opheffen van de blokkade. Op de achtergrond de Mobiele Eenheid en het reactorgebouw. Wij mensen zijn allen arm, al leen hebben sommigen van ons ook nog een zware beurs te torsen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1