CONCLUSIE NA VIJFDAAGS BEZOEK Tien doden Korter werken in verkeer In december Manifestatie alleenstaande ouders Politie neemt s bepleit voor specialisten leeuw in beslag H Dodewaard had unieke zondag dr. De Jong p V d v< J ft „Geen uitbreiding frequenties voor zendamateurs” ME BLEEK NIET DE GROOTSTE VIJAND I Hodometer Rembrandt Hellingklokje MAANDAG 2 0 OKTOBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 2 M (V 1 pn be ko Rc Gr ve: 2= S3 (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De regering Chin A Sen biedt Suriname,de beste mogelijkheid de drie doel stellingen stabiliteit, weerbaarheid en sociale rechtszekerheid inhoud te geven en op weg te helpen. Tot deze slotsom komt een delegatie van de Partij van de Arbeid na een vijfdaags bezoek aan Suriname. De delegatie keerde zaterdag op Schiphol terug. trijfel PvdA: Surinaamse door Nico Scheepmaker steunen Justitie op weg naar het spreekgestoelte in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De minister sprak zaterdagmiddag ruim Betogers trotseerden bijtende kou WEERRAPPORTEN binnen- en Of u koopt zo’n klokje, dat halverwege tegen een mahoniehouten hellinkje staat aangekleefd. Je zet het klokje, dat zelf weer in een cilindertje is opgehangen zo dat het altijd met de 12 boven en de 6 beneden blijft staan, boven tegen de hel ling aan, en na drie dagen is het dan enkele decimeters lager aan de voet van de mahoniehouten helling aangeland. Een slow motion mobile avant la lettre dus, en nu weet ik wel dat het klokje in het dashboard van uw auto ook respectabele afstanden aflegt, maar daar zijn er miljoe nen van, en in uw kennissenkring heeft niemand zo’n hellingklokje! 11 ïo 10 10 10 11 11 10 10 10 7 28 1 0 0 1 0 6 2 1 7 3 2 0 7 2 UTRECHT (ANP). Er kan plaats gemaakt worden voor meer specialis ten door praktijkverkleining en het te rugbrengen van de werktijd tot meer normale proporties (met een navenan te inkomensdaling). Maar ook dan is er nog een beperking van de opleidings capaciteit nodig om een artsenover schot te voorkomen. Dit bleek zaterdag in Utrecht op het congres van de Lan delijke Vereniging van Assistent-Ge- neeskundigen (LVAG) dat als motto had „Vandaag assistent: morgen werk loos specialist?”. Staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) berekende daar, dat er in 1990 tegenover een vraag naar 26.000 artsen een aanbod van 31.000 zal staan. Voor het jaar 2000 zijn die aantallen respectievelijk 28.000 en 37.000. „Het is duidelijk dat hier iets moet gebeuren”, aldus de staatssecre taris. Overigens zijn de vijftig assistent- specialisten die werkzaam zijn in het Haagse gemeentelijk ziekenhuis Ley- enburg, een actie begonnen tegen het veelvuldig overwerk dat zij moeten verrichten. De actie is voornamelijk gericht op het boycotten van admini stratieve handelingen. 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas h. bew. mist 1. bew. regenbui mist 1. bew. mist mist zw. bew. mist onbew. regen onbew. onbew. onbew. mist zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. mist h. bew. onbew. onbew. motregen motregen onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. motregen regen 1. bew. 1. bew. onbew. mist zw. bew. 1. bew. 20 6 4 2 5 4 E en zor aki ovt 5 4 2 4 9 2 7 4 1 8 5 0 10 5 8 10 15 5 5 -1 18 18 F lan eer era var eer hal net I ge' reg ten vlo de bei vra tar we B De CO dee gen sati bez wei mei ster gen nad No< tie Isra wei mei kaa lijk nn; Jer E Vei hee dee gen de Jor V bij spr var uit' erv voc ver tot E zzw verand. w zw z nw z z zzw z n windst. n w o windst. zzw zw zzw windst. nnw w ono ono zo w \yindst. nw windst. zw nnw nnw wzw no n zw wnw zo o o 2 6 0.1 1 0 0 5 1 0 0 0 4 0 0.4 0.3 11 0 0 o 2 0 0 C et» Zaterdagmiddag, de kinderen logeer den bij vrienden, we hadden de wereld voor ons alleen. Waar zouden we nu eens naar toe gaan? Kop was Dodewaard, munt de Delftse Antiekbeurs. We gooiden net zo lang op tot munt boven kwam, en daar stonden we alweer in museum ..Het Prinsenhof’, voor de zoveelste keer. Niet voor de 32e keer, moet ik toegeven, al was het nu al de 32e beurs, maar we zijn er toch al vaak geweest, al hebben we er nooit iets gekocht. Te duur? Och, dat is maar hoe je het bekijkt. Je hoeft geen auto te kopen, met de strippenkaart kom je ook een heel eind. Koop je die auto inderdaad niet, dan houd je tussen de 10.000 en 60.000 gulden over om iets op de Delftse Antiek beurs te kopen. Een Hodometer bijvoor beeld, een groot houten wiel, met ijzer beslagen, vastgeklemd tussen twee kope ren stangen die van boven uitlopen in een houten handvat waarmee men het wiel met beide handen kon voortduwen. Had dat dan nut? Jazeker, want aan die kope ren stangen zit een soort klok bevestigd die geen tijden maar afstanden aangeeft. De Hodometer stamt van voor 1800 en was bedoeld om de lengte van wegen op te meten. Ik garandeer u dat u, als u de Hodometer voor u uitduwend de Neder landse wegen afstroopt, heel wat meer bekijks zult hebben dan wanneer u dat in uw Opel Kadett doet. Het is bovendien goedkoper (u slurpt geen benzine), en ge zonder, en u kunt zich al doende ook nog nuttig maken voor de maatschappij, want van die kilometerafstanden op de ANWB- borden klopt lang niet alles... VLISSINGEN (ANP). De rijkspo litie in Oostburg heeft zaterdagmiddag een anderhalf jaar oude leeuwin in beslag genomen op camping De Wild- hof in het Zeeuwsch-Vlaamse retren chement. Toen de politie na een telefoontje van ongeruste vakantiegangers op de camping arriveerde, zat de leeuwin verveeld te gapen op een plankiertje naast de caravan van een Belgische kampeerder. Het dier zat via een dun kettinkje met een touwtje vast aan een in de grond geslagen paaltje. De Belg bleek sinds twee dagen in het bezit te zijn van de leeuwin die hij als huisdier had aangeschaft. Hij zei tegen de politie het wel grappig te vinden, in plaats van met een gewone poes met een leeuw te gaan stappen. Intussen heeft de diergaarde Blijdorp in Rotterdam zich over het dier ont fermd. Tegen de Belg is proces-verbaal opgemaakt op grond van de wet op de bedreigde uitheemse diersoorten. Weer in buitenland de zaak in de hand. De actievoerders hadden zelf een grens getrokken die nog enkele tientallen meters voor de prikkel- draadafzettingen was gelegen. Iedereen die het prikkeldraad dichter wilde bena deren, werd weggejaagd. Dit overkwam ook een groepje jongeren dat het prikkel draad wilde doorknippen om op liet ter rein te kunnen komen. Ze waren er dus wel, de raddraaiers, zelfs met maskers en helmen. Maar die „harde kern” was vrij gering in vergelij king tot het gistermorgen tot zeker 12.000 mannen en vrouwen aangegroeide anti- kernenergieleger. De betogers moesten vaak op last van de actieleiders meer dan een kilometer omlopen „om de bewoners niet tot overlast te zijn”. Intussen werden in het tentenkamp bij Slijk-Ewijk auto’s weggesleept die, on danks waarschuwingen van de actielei ders, in de weg stonden. De auto’s werden naar een terrein van Rijkswaterstaat in Of u koopt, in plaats van een Fiat of Oldmobile, een ets van Rembrandt. Voor 14.000 is er al eentje te koop op de Antiek beurs, ingelijst en wel! Dat is dan wel de goedkoopste, u kunt ook bij Th. Lauren- tius uit Zaltbommel terecht voor een Rem- brandt-ets van 45.000 of 65.000 of zelfs 90.000 gulden. Die prijzen bewijzen dat het uitstekende drukken zijn, le en 2e staten, en niet van die vele herdrukken die in later eeuwen nog gemaakt zijn van de oorspronkelijke platen en die je nu nog op veilingen voor een paar honderd gulden kunt kopen. Wat me nu zo frappeerde, en verbaasde, was, dat een kunsthandel in Zaltbommel, dat voorheen alleen bekend was doordat die jongens van Philips er geboren werden, Karl Marx er wel eens gelogeerd heeft, en de dichter M. Nijhoff er heen ging om de brug te zien, nu opeens de grootste vindplaats ter wereld bleek te zijn van hoogkwalitatieve Rembrandt-et- sen. Er hingen er namelijk 23! Ik vroeg nog aan de heer Laurentius, of dat niet een bijzonder hoog aantal was, drieën twintig, waarop hij antwoordde dat er dan blijkbaar twee buiten zijn voorkennis bij gehangen waren, want dat er maar nentwintig hingen; maar dat'het inder daad voor Rembrandt-etsen van die kwa liteit inderdaad een hoog aantal was, dat waarschijnlijk door geen andere kunst handelaar in de wereld overtroffen werd. We gingen ze nog eens samen tellen, en kwamen toen tot drieëntwintig. Als ik er twee had meegenomen, had hij het dus nooit gemerkt! Dat komt misschien omdat hij er „thuis” ook nog eens twintig heeft liggen, hij pot ze op, na ze uit alle wind streken bijeen te hebben gegaard, want ja, als je eenmaal de reputatie hebt, van New York tot Londen tot Amsterdam, dat er bij jou in Zaltbommel nog wel eens een goeie Rembrandt-ets te koop is, dan moet je bij een zo zeldzaam artikel er natuurlijk zorg voor dragen dat je niet na een paar keer al nee moet verkopen. En als u mij nu vraagt of zo’n ets een prijs van 60.000 gulden waard is, dan moet ik helaas het antwoord schuldig blijven. Er zijn genoeg etsen van andere meesters die bijna net zo mooi zijn, maar die vele malen goedkoper zijn om dat ze niet door Rembrandt gemaakt wer den. Het gaat voor een deel natuurlijk ook om het idee dat je er eentje van Hem hebt, en niet eentje van Jan Boezeroen. De ouderdom doet er niet zoveel toe, Jan Boezeroen leefde ook in de 17e eeuw zal ik maar zeggen, en als je per se iets stokouds wilde, kon je ook in het bric a brac- kamertje voor spulletjes onder de 3000 gulden op de Delftse Antiekbeurs terecht. Daar boden ze bijvoorbeeld een witgrijze kralenketting van 3000 tot 4000 jaar oud die ooit aan een Sumerisch meisje had toebehoord te koop aan voor 100 gulden. Dat is 2,5 cent per jaar. Niemand dorst het blijkbaar te kopen, uit angst voor armlas tig te worden aangezien. 11 7 5 11 9 7 6 5 7 6 0 0.2 het nabijgelegen Andelst getransporteerd. Gistermiddag ontstond bij het tenten kamp een incident toen een loonwerker betogers een ultimatum had gesteld: „Om half drie al die tenten van mijn terrein, of ik rij ze ondersteboven met m’n combi ne...”. De man kon worden gekalmeerd. Zaterdagavond was eveneens consterna tie ontstaan door een valse bommelding. Alle auto’s en tenten werden doorzocht, maar er werd niets gevonden. Gistermorgen begon aan de noordkant van de centrale de ME even een wat grimmiger gezicht te trekken: helmen en schilden bleven echter nog steeds onge bruikt en de politie te paard patrouilleer de rustig in de bosjes onderaan de Waal dijk. Een groep demonstranten sprokkel de wat hout bij elkaar en ontstak op de dijk een kampvuurtje, anderen zaten zin gend op de dijk onder grote lappen land bouwplastic, dat hen tegen de regen moest beschermen. Die regen werd in de avonduren steeds erger. Het spoelde het wolvevet en de leeuwepoep geadviseerd als probaat middel tegen traan- en braakgas van de ME steeds meer van de schoenen. Het leed werd verzacht door de soep- en thee- tentjes die de demonstranten van het Gat van Hagen naar de Waaldijk in Dode waard hadden meegevoerd. Volgens de actieleiders waren gisteren tegen het eind van de middag zo’n 30.000 actievoerders op de been. Hoewel dat getal overdreven was, bleken er toch veel meer dan de verwachte tienduizend betogers te zijn gekomen. De actievoerders brachten niet het hele „leger” tegelijk op de Waaldijk, maar had den een aflossingssysteem ingevoerd door om de vier uur nieuwe groepen uit het tentenkamp weg te dirigeren. Elke groep was acht uur in touw; vermoeide groepen keerden dan terug naar hun bivak bij het Gat van Hagen. Weer twee uur lopen. (Van onze redactie binnenland) WIERINGERWERF. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto’s op rijksweg 7 tussen Wieringermeer en Mid- denmeer zijn gistermiddag drie mensen om het leven gekomen en drie anderen gewond. De slachtoffers zijn de 63-jarige H. Kwarten en de 56-jarige C. J. de Nes- Bakker uit Gorinchem en de 79-jarige W. Bakker-van der Meer uit Sneek. Zij zaten bij elkaar in een auto. Een mede-inzitten- de en de twee inzittenden uit de andere auto raakten zwaar gewond. In Winschoten kwam zaterdagmiddag de 24-jarige H. Koop van Calker om hét leven toen hij op een spoorwegovergang met zijn auto onder een trein kwam. Bij een ongeluk op de weg Zwolle-Om- men is zaterdagavond ter hoogte van Dalfsen de 73-jarige mevrouw C. H. Schipper uit Noordeinde (Gemeente Olde- broek) omgekomen. Bij het ongeval wa ren drie auto’s betrokken. Een van de auto’s slipte en kwam dwars op de weg te staan, waarna twee auto’s uit tegenover gestelde richting een aanrijding niet meer konden voorkomen. Drie mensen raakten ernstig gewond. De 58-jarige P. Dirks uit Barendrecht overleed gisteren in een ziekenhuis nadat hij eerder die dag met zijn bromfiets ver zuimd had voorrang te verlenen en door een personenauto was aangereden. De 16- jarige Robert Verkoulen uit Heythuisen Limburg) werd gisteren met zijn brom fiets eveneens het slachtoffer van een ongeluk. Hij werd op een kruising in zijn woonplaats door een personenauto ge schept en overleed ter plaatse. In Hoogeveen botste zaterdagavond de 50-jarige J. Linde-Visscher uit Dedems- vaart met haar auto tegen een winkelwa gen die achteruitrijdend uit een uitrit kwam. Zjj overleed op weg naar het zie kenhuis. De 21-jarige Westduitser H. G. Soer ver ongelukte zaterdag in Nieuw-Amsterdam. Hij raakte door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg, botste tegen een boom en raakte in het Dommerskanaal. Een mede-inzittende wist zich te redden. Bij een ongeval in zijn woonplaats Gro ningen is gisteravond de 71-jarige H. Kui pers om het leven gekomen. Bij het te voet oversteken van een weg werd hij geschept door een auto. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. Niet de Mobiele Eenheid maar een snerpende, door merg en been gaande en af en toe tot storm aanwakkerende wind, meer malen vergezeld van striemende re genbuien, was gisteren de grote vij and van het leger tegen kernenergie demonstrerende actievoerders Do dewaard. Minister de Ruiter van vierduizend mensen toe die een manifestatie bijwoonden van de overkoepelende organisatie van alleenstaande ouders, de^FIOM Ijp de bijeenkomst vroeg de FIOM om meer aandacht voor de positie van onvolledige gezinnen. regering Vanuit een oogpunt van een gemeenschappelijke verantwoor delijkheid zullen de Nederlandse regering en de politieke partij en dit beleid moeten steunen, weten erop in te spelen en samen te werken met de Surinaamse regering, aldus woordvoerder Max van den Berg. Naast de PvdA-voorzitter bestond de delegatie uit vice-yoorzit- ter Bram Peper en het Tweede-Kamerlid Ed van Thijn. Van den Berg zei dat de delegatie graag met gevangen Surinamers had willen spreken. Uit gesprekken met prenier Chin A Sen, minister Haakmat van Justitie en met de Militaire Raad had men de indruk gekregen dat die mogelijkheid bestond, maar niet name Haakmat bleek niet in staat de toezegging te effectueren. Van Met duizenden tegelijk waren de beto gers reeds vrijdag en zaterdag naar het Gat van Hagen (de plassen bij het Betuw- se Slijk-Ewijk) getrokken om de oevers van de grote windsurfvijvers daar om te toveren tot een gigantische camping van waaruit de blokkade-actie tegen de kern centrale in Dodewaard werd geleid. Na een wat rumoerige avond en nacht, grotendeels gevuld met vergaderingen van de deelnemende groepen waarbij het ene plan na het andere werd gewijzigd kwam de groep gistermorgen in bewe ging door een uitstekend geleide en zeer gedisciplineerde protestmars naar de om streden kerncentrale bij het Waaldorpje Dodewaard. Urenlang trotseerden de actievoerders de bijtende koude nadat zij reeds ’s nachts in hun tentjes tot op het bot waren verkild. De door de actievoerders in het tenten kamp gestichte (illegale) zender Radio Ac tief, wist van minuut tot minuut orde te scheppen in de gelederén van het opruk kende leger. Groep voor groep bereikten de demonstranten de prikkeldraadver sperringen. De actieleiders leken de „troe penverplaatsingen” volledig in de hand te hebben, dank zij hun eigen etherpiraat. Enkele zendamateurs op de 27-MC- band en illegale radio-amateurs probeer den echter verwarring onder de betogers te stichten. Keer op keer werd Radio Ac tief uit de ether weggedrukt, zodat de vele verzoeken en opdrachten niet goed door kwamen. Dit leidde al direct tot ruzies tussen actievoerders en Betuwse zend amateurs Radio Actief werd door Rijks politie en PTT gedoogd en wist zelfs voor elkaar te krijgen dat de storende Betuwse illegalen werden opgespoord. De PTT zou daar aan meewerken. „We hebben onze zender nodig om de zaak rustig te houden onder de groepen”, aldus een vertwijfelde omroeper van Ra dio Actief. Ondanks de storingen slaag den de actieleiders erin hun medestanders onder commando te houden. Zo kon het gebeuren dat in het kielzog van de demon stranten meelopende jongeren die kenne lijk op rellen belust waren, keer op keer tot de orde werden geroepen. Zij die door particuliere terreinen hun weg kozen, werden daar door actieleiders wegge haald. Dat gaf nu en dan aanleiding tot strubbelingen onderling, maar men hield V Ath heb Rog Grit mei de ring Ral Grit het dee woi In den Berg verwees hierbij naar de onderlinge verstandhouding in Suriname. Hij gewaagde verder van gesprekken met vrouwen van gevan genen, die niet weten waarom hun mannen zijn opgepakt. De delegatie tast in het duister of de gerechtelijke instanties wel bewijzen hebben voor de feiten, waarvan de gevangenen worden beschuldigd. De omstandigheden in aanmerking génomen kan worden gezegd dat de behandeling van de gevangenen goed is, aldus de PvdA-voorzitter. Van Thijn zei niet de indruk te hebben, dat de Militaire Raad een dictatoriale instelling is. Hij meende, dat de positie van de raad sinds 13 augustus is veranderd en in de eerste plaats geen politieke verantwoordelijkheid meer heeft. Men activeert bij voorbeeld op grote schaal volkscomités. Deze raad werkt volgens Van Thijn primair met bevelhebber Bouterse samen. Volgens Van den Berg dreigt de doorgaande stroom van Surinamers naar Nederland de samenleving te ontwrichten. De geldstroom van Nederland naar Suriname draagt onvoldoende bij om aan de toestand van nu te ontkomen. De huidige ontwik keling lijkt tal van mogelijkheden te bevatten voor een nieuwe start van Suriname. Nederland zal alles moeten doen om deze regering mogelijk te maken met tastbare resultaten te komen. Er moet een ontwikkeling tot stand worden gebracht, waaraan de bevolking kan deelnemen, zo meende hij. Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Zonnige perioden, maar later weer kans op regen. Middagtemperaturen omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers, gemid deld over Nederland, voor woensdag: aan tal uren zon: 0-5. Minimumtemperatuur: omstreeks 9 graden. Maximumtempera tuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. „Het is ons honderd procent meegevallen. Als het zo blijft doorgaan, is het prima”. Dat was gisteren de algemene reactie in Dodewaard, het dorp dat nog nooit in zijn geschiedenis op zo’n unieke wijze zondag had „gevierd”. Vele inwoners van Dodewaard haalden gisteravond opgelucht adem, omdat de actie zo’n rustig verloop had. Er bleek gisteravond nog wel meer in het dorp, dat in de binnen- en buitenlandse pers zo nadrukkelijk in het nieuws is gekomen. De opvatting van de Dodewaarders ten opzichte van de kernenergie is deze dag namelijk langzaam maar zeker gekenterd. Het wantrouwen tegen de anti- kemenergiebeweging sloeg hier en daar zelfs om in enige bewondering. „Je moet toch wel een gruwelijke hekel aan kernenergie hebben als je daar een hele nacht voor in een koude tent gaat liggen. En dan nog dat stuk sjouwen ook”, zei een van de omstanders, die voor de poiitieafzetting op de dijk keken naar de bonte stroom van anti-kemenergieactivisten. Al in de vroege morgenuren ston den Dodewaarders, uitgerust met verrekijkers, op de dijk. Maar verder verschil de het leven in het dorpje maar weinig van andere zondagen. 11 14 11 11 10 13 8 12 11 20 17 13 7 17 20 19 7 19 7 13 20 19 11 14 7 28 28 DINSDAG 21 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.13 uur, onder 17.31 uur Maan op 16.56 uur, onder 03.27 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.07 uur en 21.28 uur Laagwater 01.11 uur en 13.38 uur (Van onze redactie binnenland) SLAGHAREN. De eerstkomende vijf jaar zal het aantal frequenties voor zend amateurs niet worden uitgebreid. Dit zei staatsecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat zaterdagmiddag tijdens de eerste „familiedag” van 27 MC-radioama- teurs in Slagharen. Eerst zal de appara tuur voor de nu nog professionele 900 megaherzband moeten worden verbeterd, alvorens aan uitbreiding kan worden ge dacht, aldus de staatssecretaris. De bewindsvrouwe deed een beroep op de inmiddels 170.000 gebruikers van „bak kies” om zich vooral aan de regels te houden en hun zendapparatuur niet ster ker te maken dan de toegestane half watt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Op 9 december ver schijnt het eerste gedeelte van deel 10 van dr. L. de Jongs seriewerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog. Deel 10 A gaat onder meer over de offensieven van de gealieerden en de toe stand in het bevrijde zuiden en in Londen. Ook dit deel bestaat weer uit twee banden. Deel 10 B verschijnt eind volgend jaar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2