Partijen zonder geestdrift akkoord Poolse bond negeert officiële erkenning Italië heeft nieuw kabinet Belgische formateur krijgt groene licht Gastanker bij Spanje vergaan Weigering Israel door UNESCO Warschau-Pact in Polen bijeen Marcos ontsnapt aan bomaanslag Moskou herhaalt Solidariteit vanaf vandaag wettig verklaring over veroordeeld Afghanistan milieu-industrie" Ginjaar: „Meer aandacht voor Provincies in verzet tegen plannen Trudeau )kje rwege staat rt zelf en zo- i de 6 le hel- t dan st van 1. Een us, en n het tabele niljoe- heeft BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 OKTOBER MAANDAG 20 ieter indt r y-v (Van onze redactrice in Canada, Margot Mignon) Tenminste vijf van de tien provin ciale eerste ministers in Canada hebben besloten dat de rechter maar een uitspraak moet doen over de plannen van premier Tru deau Canada een eigen grondwet te geven. BRUSSEL (ANP). Vier partijcongressen in België, die van Nederlands en Franstalige christendemocraten en socialisten, hebben gisteren, overigens zonder het geringste enthousiasme, hun goedkeuring verleend aan het regeer akkoord waarover christen-democraten en socialisten afgelopen donderdag overeenstemming bereikten. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De Griekse premier Rallis heeft gisteren bevestigd dat zijn regering ak koord is gegaan met het „plan- Rogers” inzake terugkeer van Griekenland in het militaire verband van de NAVO. A.J'Ü I ■i Griekenland keert BUK -Ah'l II terug in NAVO TURKIJE Formateur Martens van Griekenland binnen een paar weken in het NAVO-bondgenootschap, de ver keerde interpretatie kan wegnemen” die in Athene wat ontstaan rond de verhoog de militaire hulp van West-Duitsland aan Turkije. De voorzitter van de SPD en van de Socialistische Internationale sprak de hoop uit dat „politieke krachten in de bondsrepubliek hun invloed zullen ge bruiken om de problemen die Grieken land en Turkije nog steeds verdeeld hou den over de Egeïsche Zee en Cyprus op te lossen. Maar zelfs als de bondsrepubliek een bepaalde rol speelt, de belangrijke invloed in Turkije is gekomen van de Verenigde Staten. West-Duitsland heeft een plaatsvervangende rol gespeeld rond voorstellen die van de Verenigde Staten afkomstig waren”, aldus Brandt. Griekenland stapte in juli 1974 uit de militaire organisatie van de NAVO nadat NAVO-partner Turkije het noorden van Cyprus was binnengevallen. Athene vond dat het voor zijn standpunt inzake de kwestie Cyprus te weinig steun van het atlantisch bondgenootschap ondervond. Een vrouw, die zei namens de Bevrij dingsbeweging van de zesde april te spre ken. liet gisteren weten, dat deze organisa tie zich verantwoordelijk stelt voor de bomaanslag. De beweging heeft sedert 22 augustus verschillende bomaanslagen ge pleegd, waarbij een dode en 43 gewonden vielen. Zij verlangen het ontslag van pre sident Marcos, afschaffing van de nood wetten en terugkeer tot de macht van oppositieleider Benigno Aquino, die in ballingschap in de Verenigde Staten leeft. Dit zijn de belangrijkste punten uit de Russisch-Afghaanse verklaring aan het slot van het bezoek van de Afghaanse president Babrak Karmal aan Moskou, die al donderdag werd ondertekend, maar pas gistermiddag werd bekendgemaakt. In die verklaring heeft de Sovjet-Unie zich andermaal gesteld achter de princi pes die de Afghaanse regering in mei van dit jaar ter oplossing van de crisis rond Afghanistan had opgesteld. Vooral Pakistan wordt ervan beschul digd zich in de binnenlandse aangelegen heden van Afghanistan te mengen. Een politieke regeling voor Afghanistan hangt samen met een beëindiging van „buiten landse agressie” en de uitwerking van een regeling tussen Afghanistan en zijn buur landen Iran en Pakistan. Deze regeling zou moeten worden gebaseerd op de voor stellen van 14 mei, waarin Karmal de regeringen in Islamabad en Teheran op riep de betrekkingen met Kaboel te nor maliseren. In de verklaring van Moskou wordt steun beloofd aan Karmal, die „altijd kan rekenen op de solidariteit en de hulp van de Sovjet-Unie”. Elke internationale rege ling van de Afghaanse crisis die de positie van Babrak Karmal als leider van Afgha nistan niet erkent, wordt bij voorbaat afgewezen. De verklaring spreekt voorts van een tegenbezoek van Brezjnjev en Kosigin aan de zuiderbuur. Jarenlang moesten immigrantenkin deren in Quebec op vierjarige leeftijd een examen doen om te zien of ze naar een Franse dan wel Engelse kleuter school mochten. Aan deze situatie werd een eind gemaakt met de wét uit 1977 en de regering van Quebec vindt, dat de klok nu niet teruggedraaid mag worden door de federale regering. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Quebec een van de provincies is die een uitspraak wil van de rechter over de plannen van premier Trudeau. De andere provincies zijn Brits Columbië, Alberta, Manitoba en Newfoundland. De provincies zullen de vraag eerst voorleggen aan hun eigen hoven van appèl. Van daar gaat de zaak dan naar het Canadese hooggerechtshof. De regering van de Franstalige pro vincie Quebec is verder uitermate ont stemd dat Trudeau Engels- en Fran- staligen in heel Canada het recht wil geven op onderwijs in hun eigen taal. Na een jarenlange strijd bestaat er in Quebec sinds 1977 een wet die het Engelstaligen uit andere delen van Ca nada verbiedt hun kinderen in Quebec naar een Engelse school te sturen. Alle immigranten in Quebec moeten hun kinderen verplicht naar Franse scho len sturen. Premier Trudeau wil de Britse rege ring vragen de wet op drie punen te wijzigen en hem dan aan Canada over te dragen. Het voornaamste punt is dat Trudeau wil dat de fundamentele rechten van alle Canadezen in de grondwet vastgelegd worden. Verder wil hij dat grondwettelijk wordt vast gelegd dat rijke provincies geld af staan aan minder welvarende provin cies. De hele gerechtelijke procedure gaat minstens twee jaar duren, terwijl pre mier Trudeau volhoudt dat de Cana dese Tweede Kamer en Senaat voor Kerstmis dit jaar over zijn voorstel moeten beslissen, waarna hij zijn ver zoek officieel kan indienen bij de Brit se regering. Zowel het Britse Lager- als Hogerhuis moeten over het ver zoek beslissen. Koningin Elizabeth moet haar toestemming geven, omdat zij formeel staatshoofd van Canada is (en dat in het voorstel van Trudeau ook blijft). Hoewel de federale regering volhoudt dat de Britse regering het voorstel zonder meer zal goedkeuren, is dat nog niet helemaal zeker, vooral niet nu de vijf eerste ministers de zaak aan de rechter gaan voorleggen. Bovendien proberen vertegenwoordigers van de provincies, van vrouwengroeperingen en van indianenleden van het Britse parlement te bewerken om tegen het voorstel te stemmen. MANILLA (AFP). President Ferdi nand Marcos van de Filipijnen is gisteren aan een bomaanslag in het Filippijnse internationale centrum in Manilla ont snapt. De bom ontplofte nadat de president een welkomsttoespraak tot afgevaardig den van Amerikaanse reisbureaus had beëindigd. Enkele aanwezigen werden gewond. MOSKOU (AFP/DPA). De Sovjet- Unie blijft Afghanistan tegen de opstan delingen steunen. Moskou wil terugtrek king van zijn troepen pas in overweging nemen wanneer de „agressie” tegen het buurland ophoudt, hervatting van „onder mijnende acties van buitenaf’ door ga ranties uitgesloten is en het regime van president Karmal door de buurlanden wordt erkend. logeer- wereld u eens waard, ooiden am, en n ..Het r. Niet al was zijn er we er dat is :n auto je ook erdaad 60.000 tntiek- ijvoor- t ijzer kope- in een t wiel a. Had kope- 'estigd ngeeft. an was op te u de Neder- meer dat in andien en ge- >k nog want ,NWB- 'iat of Voor .ntiek- vel de auren- Rem- zelfs n dat en 2e en die an de iog op ;ulden de, en iel in ekend ips er eens lijhoff peens aek te idt-et- vroeg t niet rieën- ;r dan lis bij ar éé- inder- kwa- s, dat cunst- werd. ■n, en ik er t dus >mdat heeft wind- ant ja, i New er bij goeie je bij t zorg eer al /raagt ulden voord n van i zijn, a om- t wer- k ook hebt, a. De Jan zal ik touds brac- 3000 recht, grijze r oud j had tlden. st het mlas- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Het bedrijfsleven heeft tot nu toe te weinig aandacht besteed aan de ontwikkeling van milieuvriendelijke produkten”. Dit zei minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zater dag in het radioprogramma Leven en Wel zijn. De industrie zou op dit punt veel meer kunnen doen dan nu, hetgeen de werkgelegenheid ten goede komt, aldus Ginjaar. Ginjaar deelde verder mede dat bij de ministerraad een wetsontwerp milieuge vaarlijke stoffen ligt. Met deze wet hoopt hij te bereiken dat de overheid beter kan beoordelen of een bepaalde chemische stof in het maatschappelijk verkeer al dan niet aanvaardbaar is. Ginjaar zal als voorzitter van de milieu- ministerraad van de EG in april volgend jaar het algemene milieubeleid in de Europese Gemeenschap aan de orde stel len. Vervolgens zullen in juni concrete richtlijnen worden besproken. Formateur Wilfried Martens, de Neder landstalige christendemocraat die ook een vorige regering van christen-demo craten, socialisten en liberalen leidde, kan vandaag beginnen met het vormen van een rooms-rode regering. Martens denkt halverwege deze week zijn nieuwe kabi net te kunnen presenteren. De Vlaamse socialisten, die worden aan gevoerd door Van Miert, (die het bereikte regeerakkoord aanprees als een „eerbaar ROME (DPA). Italië heeft weer een regering, de 44ste na de Tweede Wereldoorlog. De nieuwe premier, de christen-democraat Arnaldo Forlani, heeft zaterdagochtend zijn regering van christen-democraten, socialisten, republikeinen en sociaal-democraten voorgesteld aan president Sandro Pertini. In het afgetreden kabinet van Francesco Cossiga ontbraken de so ciaal-democraten die in de oppositie waren. De regering kan in het parle ment rekenen op de steun van 360 van de 630 afgevaardigden. Het kabinet-Cossiga kwam op 27 september ten val toen het parlement met slechts een stem verschil het om streden „superdecreet” ter sanering van de economische toestand ver wierp. Negen van de tien eerste ministers zijn het geheel oneens met Trudeaus plan nen. Zij vrezen dat Canada van een federatieve staat, een staat wordt waarin de centrale regering het meest voor het zeggen krijgt. Ze zijn met name boos over sommige fundamen tele rechten die iedere Canadees moet krijgen. Zo willen ze bijvoorbeeld niet, dat iedereen in Canada maar kan gaan wonen waar hij of zij wil. Er is grote werkloosheid in sommige delen van Canada, en de provincies willen dat hun eigen mensen het eerst aan de beurt komen als er werk is. De Canadese Vrouwenadviesraad is, samen met andere vrouwengroepen, tegen het voorstel omdat het de funda mentele rechten en vrijheden van vrouwen niet duidelijk genoeg om schrijft. De indianen en eskimo’s zijn boos omdat ze maar een keer in het voorstel genoemd worden, en dan nog heel terloops. Voorstellen voor terugkeer waren aan Athene voorgelegd door de opperbevel hebber van de NAVO in Europa, generaal Rogers. Goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad hadden al eerder ge meld dat het plan was aangenomen door de regering. In antwoord op een verkla ring van oppositieleider Papandreou zei Rallis dat „geen enkel soeverein recht van Griekenland zal worden aangetast door het besluit tot terugkeer en dat integen deel zijn defensiekracht versterkt zal worden”. In nolitieke kringen in Athene verluidt WARSCHAU (Reuter/AFP). De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Pact van War schau, zijn gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau gearriveerd voor besprekingen die vermoedelijk een scala van onderwerpen zullen omvatten met als hoofdthema’s de oorlog tussen Irak en Iran, de betrek kingen tussen Oost en West en de politieke situatie in Polen. De delegaties vergaderen vandaag in het ministerscomité van het pact. Zij staan onder leiding van de Pool Stefan Olszowski, Petyr Mladenow uit Bulgarije, Bohuslaw Chnoupek van Tsjechoslowakije, Oskar Fisher van Oost-Duitsland, Stefan Andrei uit Roemenië, Frigyes Puja van Hon garije en Andrei Gromiko uit de Sovjet-Unie. Volgens officiële Poolse bronnen staan de volgende onderwerpen voor op bij het overleg van de bewindslie den: de nagenoeg in een impasse ge raakte voorbereidende besprekingen voor de in Madrid te houden confe rentie over de akkoorden van Helsin ki, de voorstellen van het oostblok voor een nieuwe ontwapeningsconfe rentie en de verhouding tussen Oost en West. het, dat door „de wijze waarop de voor stellen uiteindelijk zijn geformuleerd, ze aan Griekse kant acceptabel worden ge acht”. Men voegt er echter wel aan toe dat de definitieve beslissing nu ligt bij het militaire comité van de NAVO, waarin ook Turkije vertegenwoordigd is. „En be sluiten van het comité kunnen pas worden afgerond als ze unaniem worden aan vaard”, aldus de welingelichte kringen in Athene. Details van de nieuwe voorstellen zijn niet onthuld. De voormalige Westduitse bondskanse lier Willy Brandt heeft in Athene beves tigd dat een volledige terugkeer van Grie kenland in de NAVO binnen een paar weken een feit kan zijn. Brandt verklaar de zaterdag dat de standpunten van Tur kije en Griekenland over deze Griekse terugkeer „niet meer zover uiteenliggen als in het verleden het geval was”. Brandt, die naar Griekenland was gegaan voor een privébezoek en om wat rust te krijgen na de recente verkiezingen in de bondsre publiek, gaf te kennen dat „de terugkeer (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De voorzitter van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren in een toespraak in Krakow gezegd, dat zijn organisatie zich vanaf vandaag als „wettig” beschouwd. BELGRADO-JERUZALEM (AFP). De algemene conferentie van de UNES CO heeft dit weekeinde Israel veroor deeld wegens het niettoepassen van aan genomen resoluties van deze VN-organi- satie voor onderwijs en cultuur in de bezette arabische gebieden. De resolutie werd aangenomen met 89 tegen 18 stem men. Tien landen onthielden zich van stemming. Tegenstemmers waren de ne gen EG-landen, de Verenigde Staten, Ca nada. Australië, Nieuw-Zeeland, Ijsland, Noorwegen, Zweden en Finland. Een mo tie van Peru om de woorden „veroordeelt Israel” te vervangen door „veroordeelt de weigering van Israel” die werd aangeno men, zorgde ervoor dat het Latijnsameri- kaanse kamp anders stemde dan gewoon lijk. Vandaag zal de UNESCO-vergade- ring een debat wijden aan de kwestie- Jeruzalem. Een delegatie van de Internationale Vereniging van Democratische Juristen heeft op haar beurt Israel gisteren veroor deeld wegens wat zij Israëlische schendin gen noemt van het internationaal recht in de Gazastrook en op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens Romeo Ferrucci, oud-rechter bij het hooggerechtshof van Italië is er sprake van staatsterrorisme van de zijde van Israel door annexatie van gebieden en uitwijzing van de Palestijnse bewoners ervan. Camp David heeft volgens hem voor de Palestijnen een „systematische versterking van de Israëlische repressie” tot gevolg gehad. Schrik en ontsteltenis staan te lezen op de gezichten van twee deelnemers aan de bijeenkomst van Amerikaanse reisagenten, nadat in het congresgebouw in Manilla een bom was ontploft Het congres is inmiddels afgelast. genwoordigers uit de VS, Engeland en West-Duitsland heeft ontboden om te pro testeren tegen de manier waarop persbu reaus uit deze landen berichten over de gebeurtenissen in Polen. MADRID (DPA). De 20.000 brt. me tende Griekse tanker Skyria Hope met vloeibaar gas geladen, is gisternacht voor de noordkust van Spanje vergaan. De 27 bemanningsleden zijn door het Spaanse vrachtschip Alcazar gered en naar San tander gebracht. De Skyria Hope was op weg van Bombay naar Engeland. De eerste minister van Newfoundland heeft al toegegeven dat de uitspraak van de gerechtshoven de plannen van Trudeau niet kan tegenhouden, zeker niet indien de Canadese volksverte genwoordiging daarmee akkoord gaat. De Liberale Partij van premier Trudeau heeft een meerderheid in de Tweede Kamer van tien zetels, terwijl een van de twee oppositiepartijen, de NDP (32 zetels) in principe niet tegen het voorstel is. Er staan premier Tru deau echter nog wel wat moeilijkhe den te wachten. Zo staat er ook in zijn voorstellen dat de Tweede Kamer de Senaat kan afschaffen. Het ligt in de verwachting dat de Senaat dit niet zomaar goedkeurt. Walesa waarschuwde de Poolse autori teiten, dat zij „de klok niet kunnen terug draaien”. Hiermee doelde hij op het feit dat zijn vakbond, de grootste en bekend ste onder de onlangs opgerichte vrije vak bonden, nog altijd niet officieel is erkend door de Poolse rechtbank, omdat een aan tal statuten nog niet in orde zou zijn. „Als wij niet worden geregistreerd, dan kan bureaucratie ons niets schelen”, aldus Walesa. De Poolse rechter Pawela die voor de beoordeling van de statuten van Solidari teit verantwoordelijk is, heeft gisteren in een interview gezegd, dat de nieuwe bond de leidende rol van de Poolse communisti sche partij in de statuten moet erkennen. De vertegenwoordigers van Solidariteit menen echter, dat het vermelden van trouw aan de grondwet voldoende moet zijn. De Poolse kardinaal Stefan Wyszynski heeft gisteren zijn steun betuigd aan de nieuwe vakbonden in Polen. Hij deed dit tijdens een bijeenkomst met twintig vak- bondsfunctionarissen uit Warschau en Gdynia. De Poolse bisschoppen hebben in een verklaring aan het slot van de bis schoppenconferentie in Warschau, de be volking van het land opgeroepen zich in te zetten „voor de veiligheid en de vrijheid in Polen”. Het Poolse persbureau PAP meldde za terdag, dat het ministerie van Buitenland se Zaken in Warschau diplomatieke verte- compromis”), bleken op hun congres be paald niet warm te lopen voor de in het regeerakkoord overeengekomen loonma tiging. Van Miert mocht dan wel betogen dat deze loonmatiging wellicht zelfs nog het begin zal blijken te zijn van nog ver dergaande maatregelen, zijn congres was van mening dat loonmatiging de Belgi sche economie alleen nog maar verder in het slop zal brengen, omdat beperking van de bestedingen een funeste invloed zal uitoefenen op de economie. Ook bij de Franstalige socialisten, die worden aangevoerd door Cools, bleek een diep wantrouwen te bestaan tegen het nut van de in het regeerakkoord overeengeko men loonmatiging. Tijdens het congres van de Franstalige socialisten bleek men vooral bevreesd te zijn voor de reactie van de vakbonden. De Franstaligen hebben overigens besloten dat er, indien nodig, in de komende weken een „evaluatiecon- gres” zal plaatsvinden en dat kan een tijdbom betekenen onder het nieuw te vormen kabinet. Maar ook bij de christen-democraten viel gisteren tijdens hun partijcongressen weinig enthousiasme te ontdekken over de rooms-rode coalitie. Bij de Franstalige christen-democraten gaf Vanden Boey- nants (de leider van de Partie Socialiste Chrétienne) te vertaan dat na de jongste kabinetscrisis in België zijn partij „geen andere keuze” meer had dan om met de socialisten in zee te gaan. Bij de Vlaamstalige christendemocra ten kwam men op het partijcongres van zaterdag tot de conclusie dat het regeerak koord dat vorige week werd bereikt het „absolute minimum” is. Op dat congres bleek duidelijk het wantrouwen tegen de socialisten, toen op een gegeven moment gesuggereerd werd dat een „oppositie- kuur” de partij wel eens een „veel betere profilering" zou kunnen geven. De liberalen, zowel de Nederlands- als Franstalige, die bij het laatste conflict binnen de Belgische regering uit de boot zijn gevallen, hebben op partijcongressen die zaterdag werden gehouden, reeds aan- gekondigd een „harde oppositie” te zullen bedrijven. Bij zowel de Nederlands- als de Franstalige liberale partijen heeft men reeds uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen voor het voeren van een verkie zingscampagne als die nodig mocht zijn. Over de terugkeer van Griekenland is de afgelopen vier jaar bijna voortdurend onderhandeld. Een regeling van de kwes tie stuitte echter steeds af op de kwestie Cyprus, maar veel meer nog op de ver uiteenliggende standpunten van Grieken land en Turkije over de bevoegdheden in het lucht- en het zeegebied van de Egei- sche zee. De doorbraak naar een oplossing is, naar verluidt, tot stand gekomen tijdens de laatste ontmoetingen tussen de twee landen, waarbij van de zijde van de Ame rikaanse regering politieke en diplomatie ke bijstand werd verleend. Afgelopen donderdag had generaal Rogers in Napels een gesprek met hoofd van de Griekse generale staf, generaal Agamemnon Grat- sios, en vrijdag in Ankara met het Turkse staatshoofd, generaal Kenan Evren. Volgens inlichtingen uit Athene zal het militaire comité van de NAVO de komen de dagen in Brussel bijeenkomen om de terugkeer van Griekenland definitief te regelen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3