5 Manoeuvreerruimte rond Namibië lijkt beperkt L Vliegende universiteit in Polen krabbelt weer eens overeind DamiatePers 1111 D NOTITIES OVER: I IJmuider Courant Bh* Mr M MAANDAG 2 0 OKTOBER 19 8 0 4 Eê keiMH W li sombere wolken boven een paradijselijk eiland, door Ton Nillissen. een vorm van alternatief onderwijs in Polen, door Ronald Frisart. het bezoek van een VN-delegatie aan Pretoria, van onze redactie buitenland. C I eer lan see tof dei bej ku wo nir - Buiten aanbiedingen van reisfabrikanten en thee- verkopers om, verneemt men doorgaans weinig van het politieke en maat schappelijke wel en wee in Sri Lanka, of Ceylon zoals het vroeger heette. ^^==^=3namibie fociittefii Sri Lanka 1 verder in problemen Theepluksters op Sri Lanka Premier Pieter Botha 83 77! ANGOLA ZAMBIA BOTSWANA REP. ZUIDA 'IKA Kaapstad o Oud-premier mevr Bandaranaike anti-semitisch karakter 155,00 De Poolse vliegende univer siteit zal binnenkort haar acti viteiten hervatten, zo meldden vorige week de internationale persbureaus. In Zuidafrikaanse regeringskringen lijkt iedere dag het idee van een soort Lancaster House-conferentie (naar analogie van de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Zimbabwe in het Londense Lancaster House) om de kwestie Namibië te regelen meer post te vatten, hoewel Pretoria nog niet helemaal is afgestapt van het idee te proberen een oplossing te vinden in het kader van de VN. I Het is de bedoeling op grotere schaal dan ooit tevoren aan de slag te gaan. Dat laatste is waar, maar er is geen sprake van dat de Poolse beweging van zelfonder- wijs ooit zou hebben opgehouden te bestaan. Wel is de omvang van de activiteiten het afgelopen jaar betrekkelijk gering geweest, maar dat is geen nieuw verschijnsel voor deze beweging, die al ont stond toen Rusland aan het einde van de vorige eeuw nog de scepter zwaaide in Polen. Overigens is er niets illegaals meer aan de huidige vliegende universiteit. Zelfs het presidium van de Poolse Academie van We tenschappen is officieel in kennis gesteld van de oprichting. Namen van deelnemende mensen zijn niet geheim en geplande bjjeenkosten worden steeds lang van tevoren Premier Botha hinkt op twee gedachten en lijkt zich het recht voor te behouden een keuze te maken op het moment dat het hem het beste uitkomt. Op het ogenblik probeert Zuid- Afrika, dat in 1920 Namibië als mandaatgebied van de Volkenbond kreeg, de macht van het interimbewind te versterken. Dit interimbestuur bestaat uit een Nationale Vergadering met bepaalde wetgevende bevoegdheden. Enkele leden van deze vergadering helpen de Zuidafrikaanse administrateur- generaal bij het dagelijks bestuur. In december 1978 werd de Nationale Vergadering, toen nog als grondwetgevende assemblee, gekozen in omstreden algemene verkiezingen die een eerste fase moesten vormen van een ingewikkeld onafhankelijkheidsproces. Twee grote Namibische partijen, de SWAPO en het liberale Nationale Front van Namibië, boycotten destijds de verkiezingen die werden gewonnen door de DTA (Democratische Tumhalle Alliantie). In mei 1979 werd de assemblee door de Zuidafrikaanse j administrateur-generaal I uitgeroepen tot Nationale I Vergadering met wetgevende bevoegdheden. Hoewel Zuid-Afrika zich weinig illusies maakt over een erkenning van het interimbewind door de internationale gemeenschap, streeft het er naar het in ieder geval een groter politiek aanzien te geven. ^LWalvisbaaE In dit licht moet ook het Zuidafrikaanse streven gezien worden de VN, die de SWAPO als enige vertegenwoordiger van het Namibische volk erkent, af te brengen van deze „partijdigheid”. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Pretoria op dit gebied concessies zal vragen van de missie van de VN die vandaag naar Zuid- Afrika komt. Diplomatieke kringen in de Zuidafrikaanse hoofdstad wijzen er echter op dat de manoeuvreerruimte van de delegatie maar klein is. Volgens sommige waarnemers is premier Botha vastbesloten Namibië „los te laten”. Uit angst dat hij daarmee de blanke kiezers tegen zich in het harnas jaagt, kan hij dit niet direct doen, zo menen deze waarnemers. De Zuidafrikaanse regering zal op een gegeven moment bereid zijn met SWAPO- leden, die zij nu consequent „marxistische terroristen” noemt, aan één tafel te gaan zitten, zo wordt aangenomen. Waar, wanneer en in welk kader dit gebeurt, moet worden afgewacht. BEZORGKLACHTEN: maandag Lm vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije A gen Voc her is e lijk gin; stai zig one ver H de wa< vlic hot Dit ger C uiti de ma. ten Grc opé te bee ger en kar E is e me ver nai dui ten voc cee we: 0 var pot vie vri, E spe lijk bij de zee De ger ker bro IJn tig eer bot tur hui ten soa ger Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 <r President Jayawardene ---E Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 kiezers zo hardhandig heten weten van de premier en haar partij ver lost te willen worden. Behalve de politieke truc haar vijfjaren termijn met twee jaar te verlengen die zeer slecht bij de bevolking viel, gierde de laatste jaren van haar bewind het inflatiecijfer' naar torenhoge re cords en werden daardoor eerste levensbehoeften voor de aller armsten, zoals suiker, thee, peper, uien, onbetaalbaar. Bovengenoem de produkten verviervoudigden in prijs, terwijl veel andere nodige za ken als granen, melkpoeder, zeep en lucifers vaak getroffen werden door importverboden en eenvou digweg niet te krijgen waren. Ook braken de laatste jaren rellen uit naar aanleiding van het hoge werk loosheidscijfer, tekorten aan benzi ne (op de bon) en werd er in 1977 maandenlang door de spoorwegen gestaakt. Maar waar de meeste bitterheid over bestond was het nepotisme en de corruptie van de kliek rond Ban- daranaika. Zo gaf de premier onder meer zoon, dochter, neef en zuster belangrijke functies binnen het po litiek apparaat en was het een pu- bliek geheim, dat alleen de theep lantages van de familie Bandara- 18 30-19.00 uur 11,30-12.30 uur sterk droeg. Al kort na het aan de macht komen van de recent afgezette Poolse partijleider Edward Gie- rek ontstonden echter weer groe pen die boeken lazen welke door de autoriteiten op de zwarte lijst waren geplaatst. Van het een kwam het ander en enige tijd later werden specialisten uitgenodigd over hun vakgebied colleges te komen geven tijdens de bijeen komsten die de groepen belegden in particuliere woningen. Een mo menteel in Nederland wonende Poolse vluchteling vertelt dat hij in die dagen regelmatig bijeen komsten bijwoonde waar onder meer de werken werden bestu deerd van Marx, Kautsky, en de in Polen geboren Isaac Deutscher. Ook uit West-Europa afkomstige moderne literatuur en bijvoor beeld boeken van de in Engeland wonende Poolse filosoof Kola- kowski waren onderwerp van ge sprek op dergelijke bijeenkom sten. Onderlinge contacten van der gelijke groepen voor zelfonder- wijs brachten een discussie op gang over de wenselijkheid de zel- fonderwijs-beweging een vastere vorm te geven. Ruim twee jaar geleden gebeurde dat inderdaad met de oprichting van de Vereni ging voor Wetenschappelijke Stu die, in de wandeling de vliegende universiteit genoemd; vliegend omdat de bijeenkomsten telkens in andere particuliere woningen worden gehouden, universiteit omdat de cursussen zich op acade misch niveau bewogen. Op 12 februari 1978 verscheen de door 62 vooraanstaande Poolse intellectuelen ondertekende op- richtingsverklaring van deze vlie gende universiteit In de verkla- Spoorweg km^^600 Bij dergelijke pesterijen blijft het echter niet. Om een indruk te geven van de methoden waarmee de vliegende universiteit te lijf wordt gegaan, volgt hier een ge deelte uit een open brief van de coördinatoren van de cursussen over gebeurtenissen tijdens het seizoen 1978/79: „Groepen leden van partij-organisaties zoals de Poolse Socialistische Studenten Unie (SZSP) begonnen de cursus sen bij te wonen. Ze begonnen in discussies met aanvallen vanuit ideologisch „rechtse” opvattin gen. Hun optreden verstoorde de bijeenkomsten niet. Integendeel, de mogelijkheid ontstond dat mensen met verschillende ideolo gische opvattingen met elkaar in debat gingen. Het werd echter al snel duidelijk dat dit slechts het voorspel was van een heel ander soort ingrijpen. Hun argumenten hadden steeds minder te maken met het onderwerp van gesprek en ontaardden steeds vaker in persoonlijke aantijgingen jegens deelnemers aan de bijeenkomsten en hun verwanten. Er werden gro ve beledigingen en insinuaties geuit. Toen ook daardoor de cur sussen niet konden worden ver stoord, verloren ze hun geduld. Overeenkomstig het principe dat lichamelijk geweld de voorkeur verdient, wanneer rationale argu menten falen, werden knokploe gen georganiseerd, bestaande uit leden van de SZSP, de Poolse So cialistische Jeugdunie en mensen van de geheime dienst.” De offi ciële Poolse studentenorganisatie SZSP heeft ronduit toegegeven betrokken te zijn bij dergelijke escapades. In een brief aan officiële instan ties beschrijven vertegenwoordi gers van de vliegende universiteit tot in details de slachtpartij die de knokploegen ruim een jaar gele den aanrichtten in het huis van Jacek Kurón. Kurón is een voor aanstaand lid van het Comité voor sociale zelfverdediging (KOR) en op de bewuste avond had de vlie gende universiteit bij hem thuis een bijeenkomst belegd. Enkele aanwezigen werden bewusteloos geslagen, anderen van de trap ge gooid, er werden vernielingen aan het interieur aangericht en de fa milie werd niet in staat gesteld een ambulance te bellen voor Kuróns vader die zojuist een hartaanval had gekregen. Toen dat uiteinde- Nobelprijswinnaar Czeslaw Milosz lijk toch lukte en de ziekenauto arriveerde achtte de knokploeg de tijd gekomen om te vertrekken. Uit alle documenten van de vlie gende universiteit blijkt, dat dit slechts een weerzinwekkend voor beeld is van een veel voorkomen de praktijk. Eind vorig jaar namen deze praktijken een dergelijke vorm aan dat de activiteiten van de vlie gende universiteit op een laag pi tje werden gezet, al was het alleen maar om de gezondheid en het leven van de deelnemers niet in gevaar te brengen. Vorige week achtte het coördi nerende comité de tijd rijp om weer op volle kracht aan de slag te gaan. De lezingen zullen niet meer worden gehouden in particuliere huizen, maar in zaaltjes van de onafhankelijke vakbonden die se dert de stakingsgolf van augustus zijn opgericht. Zelfs de officiële studentenorganisatie heeft de vliegende universiteit uitgenodigd voor het houden van lezingen, iets wat een jaar geleden nog ondenk baar was. De eerste bijeenkomst, die op korte termijn' zal worden gehouden, zal gewijd zijn aan de in Polen geboren dichter Milosz, aan wie onlangs de Nobelprijs voor literatuur werd toegekend. Hoewel één zwaluw nog geen Poolse lente maakt, staat wel vast dat het klimaat aan het verande ren is. Waarom de oprichting van de vliegende universiteit noodzake lijk was, werd glashelder onder woorden gebracht. „De onvolko menheid van het officiële onder wijs en de politieke en ideologi sche beperkingen die aan de we tenschap worden opgelegd, zijn reeds lang bekend en onderwerp van kritiek.” In een overzicht van de activiteiten van het eerste jaar van de vliegende universiteit werd dit nog eens uitgewerkt: „Acade mische kringen staan vaak hulpe loos tegenover de voortdurende druk die hen dwingt te werken in de omstandigheid dat de hoge scholen en universiteiten hun rei len en zeilen niet zelf kunnen be palen, terwijl ze hun integriteit niet kunnen beschermen tegen in grijpen van overheidswege, en ter wijl bovendien de universitaire vrijheid van discussie en publika- tie wordt aangetast”. Het overzicht maakt verder melding van de onbeperkte macht van de staat aangaande het onderwijs, die vooral tot uitdrukking komt in het afstemmen van de wetenschap op de politieke behoeften van de Poolse autoriteiten. gepubliceerd in de bladen van de Poolse oppositie. Hoewel de vliegende universi teit steeds heeft benadrukt zich strikt te zullen houden aan de Poolse grondwet en aan de bepa lingen uit internationale verdra gen die door Polen zijn onderte kend, ziet de communistische par tij toch een enorme bedreiging in het bestaan van de zelf- onderwijsbeweging. De reeds ge noemde Poolse vluchteling vindt dat niet verwonderlijk: „Het in stand houden van het systeem zo als dat in Polen en elders in Oost- Europa bestaat, begint bij het in- derwijs”. De autoriteiten in Warschau ge ven verre de voorkeur aan een bevolking die gedwee de partijpa- rolen herkauwt, boven mensen die zelfstandig nadenken en verder kijken dan de officiële weten schap, die eerst en vooral de taak heeft het heersende bureaucrati sche systeem te handhaven. Al leen al de titel van een cursus die de vliegende universiteit in het seizoen 1978/79 organiseerde, maakt duidelijk waarom de auto riteiten zo bevreesd zijn. Bedoelde cursus heette De taal van de totali taire staat. Het zal in het licht van het voor gaande nauwelijks verbazing wekken dat de vliegende universi teit veel moeilijkheden op haar weg vindt. Aanhouding van do centen en studenten door de poli tie is aan de orde van de dag. Meestal worden ze na 48 uur weer vrijgelaten, omdat ze daarna slechts kunnen worden vastge houden wanneer hun iets ten laste is gelegd. Dat laatste gebeurt slechts in een beperkt aantal ge vallen en dan nog zijn de aan klachten uiterst twijfelachtig. Destijds kwamen kleine groep jes mensen bijeen om zich bezig te houden met allerhande weten schappelijke onderwerpen die door de machthebbers aan de offi ciële onderwijsinstellingen niet werden toegelaten. Ook later, tij dens de bezetting door nazi-Duits- land, bleef het zelfonderwijs door gaan, zij het uiteraard illegaal. Ge durende de Tweede Wereldoorlog noemde de beweging van zelfon- derwijsgroepen zich Vliegende Universiteit en sedert enkele jaren wordt die benaming opnieuw ge bruikt. Tijdens de hoogtijdagen van de stalinistische onderdrukking in Oost-Europa hield het zelfonder wijs in Polen op te bestaan, maar de tweede helft van de jaren zestig gaf weer een opleving te zien. Die werd echter ruw onderbroken na dat de Warschaupact-troepen in j 1968 het Tsjechoslowaakse „socia lisme met een menselijk gezicht” onder de voet liepen. Toen was Polen het toneel van een ware intellectuelenjacht, die ook een ring schrijven de ondertekenaars dat ze tegemoet willen komen aan „de bestaande behoefte aan een meeromvattende, rijkere en com pletere kennis”, met name op het terrein van de menswetenschap pen, zoals filosofie, sociologie, let terkunde en geschiedenis. Eenmaal in de zoveel jaar ver scheen er in kranten een enkel kort berichtje waarin werd melding ge maakt van een oude premier die herkozen was danwel opgevolgd door iemand wiens naam toch nie mand iets zei. Dat is de laatste weken aan het veranderen. Berichten over voorge nomen moordaanslagen op de hui dige president Jayawardene door aanhangers van de een paar jaar geleden bjj de verkiezingen versla gen premier mevrouw Bandaranai ke en de geslaagde poging deze oud- premier van haar burgerrechten te beroven, verstoren het tot dan toe vrijwel rimpelloze beeld, dat de meeste Westeuropeanen van het pa radijselijke eiland hebben. De kiem voor het gebeuren nü, ligt in de zeven jaar, dat Bandara naike het kleine eiland (anderhalf keer Nederland) onder de zuidpunt van India, leidde. Ze werd in 1970 als leidster van de socialistische Vrijheidspartij (SLFP) voor de tweede maal premier en gekozen met een overweldigende meerder heid. Door een handige rekentruc wist Bandaranaike haar termijn van vijf jaar tot zeven te verlengen, maar na die zeven jaar waren de 7 miljoen kiezers haar toen ook zo spuugzat, dat ze bij de verkiezingen in juli 1977 een politiek ongekend pak slaag kreeg. De Verenigde Nati onale Partij (UNP) van Jayawarde ne met 17 zetels tot dan in de opposi tie, veroverde in één klap 140 zetels in het 168 afgevaardigden tellende parlement, terwijl de Vrijheidspar tij van mevrouw Bandaranaike van 85 naar 8 zetels terugviel. Het was niet zonder reden, dat de dat de progressieve oppositie zich begon te roeren en voordat ook de Vrijheidspartij tot de bevinding kwam dat de wonden lang genoeg waren gelikt en dat er politieke ver bindingen moesten worden aange gaan om in 1982 Bandaranaike weer aan de macht te brengen. Maar zoals de ontwikkelingen er nu voorstaan, zal dat voor wat betreft de oud-premier een vrome wens blijven. De afgelopen week stootte een meerderheid in het parlement mevrouw Bandaranaike voor zeven jaar uit haar burgerrechten en moest zij haar parlementszetel voor diezelfde periode prijsgeven. Wie wil opmerken, dat de grond waarop tot deze stap is besloten fraude en corruptie tijdens haar bewind een oneigenlijke is en dat de maatregel meer te maken heeft met Jayawardenes pogen een for midabele politieke tegenstandster uit te schakelen, heeft gelijk. Noch tans behoeft men weinig mededo gen te hebben met deze politica, die tijdens haar regime zelfverrijking niet schuwde en poogde van de re publiek Sri Lanka een familiebe drijf te maken. Mededogen en bezorgdheid is wel op zijn plaats ten aanzien van de miljoenen armen die in de broeder strijd die al is losgebarsten en in het bloedvergieten dat na deze ontwik kelingen zeker zal toenemen, niets te winnen hebben en alleen het eni ge dat ze nog over hebben, hun leven, kunnen verliezen. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (Inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 naar Zwitsers model en met vrij handelszones zoals Singapore en Hong Kong die onder meer kennen, trok kapitaal aan als licht muggen. Gevolg was wel, dat de allerarm sten het nog veel slechter kregen. Door de liberalisering van de im port en doordat er een eind werd gemaakt aan subsidie op bijvoor beeld rijst, stegen de prijzen in som mige gevallen tot 70 percent. De werkloosheid bleef onverminderd hoog en steeg zelfs tot 30 percent (anderhalf miljoen) van de beroeps bevolking. De verwachting dat industrieën die zich in de vrijhan delszones rond de hoofdstad Co lombo vestigden, vele tienduizen den arbeidsplaatsen zouden schep pen kwam niet uit. Terwijl in Colombo de winkels als gevolg van het gewijzigd importbe- leid volgestapeld lagen en liggen met allerlei voor de meeste inwo ners onbetaalbare, dus volstrekt I nutteloze luxezaken, blijven de le- j vensomstandigheden voor het aller grootste deel van de bevolking van Sri Lanka ook onder Jayawardene J uiterst marginaal. Onder deze omstandigheden duurde het toch nog twee jaar voor- WINDHOEK AFRIKA/ Grootfpntein ZUIDWEST- BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 naika aan nationalisatie waren ont komen. Het werd tijd voor verandering, reldbank en het IMF. Het Westen zo bleken de kiezers van opvatting kende bij het verstrekken van die te zijn en in zeldzame eensgezind- leningen geen enkele aarzeling. Het heid juichten de kranten in 1977 de liberaal-economische plan van Jay- verkiezingsoverwinning van de awardene, opgezet naar het Singa- toen 71-jarige Richard Julius Jaya- poorse model met een banksysteem wardene toe. Dat is overigens wel veranderd. President Jayawardene (in okto ber 1977 wijzigde hij de grondwet en werd daarna president van de democratische socialistische repu bliek Sri Lanka) voerde een zeer liberaal importbeleid en ging grote leningen aan bij onder meer de We-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4