Verrassende kennismaking met Belgische chansontalent Open Huis Hoogovens succes rs Soli en Santpoorts Hervormd koor leveren muzikaal visitekaartje af plein 1945 deze week 3 Damnieuws DCIJ TifeJ Della Bosiers brengt moderne toer-de-chant Eerste duinenrij bij IJmuider Slag ideaal nt Dirigenten hebben groot aandeel in welslagen concert 5 IJMOND 19 8 0 MAANDAG OKTOBER 2 0 4 Dun bemand ^-46*5 Ideaal (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Velsen is de eerste kustgemeente in Neder land die het zeilvliegen legali seert. De gemeente stelt een duin top beschikbaar nabij de IJmui der Slag, waar zeilvliegers onder bepaalde voorwaarden hun sport kunnen beoefenen. Op 1 januari wordt de gemeentelijke verorde ning van kracht. HEEMSKERK. De Belgische zangeres Della Bosiers geniet in haar geboorteland redelijk grote bekendheid. Uit het materiaal, verzameld op haar drie in België uitgebrachte elpee’s heeft ze een. liedjesprogramma samengesteld, waarmee ze nu ook het Nederlandse' publiek van haar compositorische en zangtechnische kwaliteiten wil overtuigen. Velsen eerste kustgemeente met verordening voor zeilvliegers JOKE DIEBEN-FRERICHS Soaring, is een wijze van vliegen die gehanteerd wordt aan de kuststrook MBIA SANA IKA Tsis >O- mt, G. D. KONING Dirigent Cees Brugman heeft de beschikking over een relatief nd 55,00 i i iiTiia ii Zeilvliegers aan het werk nabij de IJmuider Slag. 15.90 45,85 60,00 80,70 33.00 0,80 jur lur neer toet als iet DRIEHUIS. Dat het een uitstekende gedachte is geweest van de besturen van de Muziekvereniging „Soli” en het Sant poorts Hervormd Koor om een gezamenlijk concert te geven, viel af te meten aan het succes dat de realisering van dit idee vrijdagavond in het Soli-Muziekcentrum in Driehuis boekte. Centraal in het optreden van de Harmonie Soli stond het uitvoewn van de twee werken die zullen worden gespeeld tijdens de deelname aan het federatief bondsconcours begin volgende maand in Haarlem, waarbij Soli uitkomt in de afdeling uitmun tendheid. Het verplichte werk Dutch Cavalcade van Hugo de Groot werd wat onzeker en zweverig ingezet, overigens fraai opgebouwd door dirigent Jan Schuit waarbij aangetekend dient te worden dat de klankverhouding en balans een vertekend beeld opleverden door de relatief kleine ruimte waarin werd gemusiceerd. Stijlvol orkestspel viel te beluisteren in het tweede en derde deel: Soli beschikt in alle sekties over goede muzi kanten. Het vrije werk Rhapsodie Francaise van Henk van Lijnschoten is een interessante eh knap doorwerkte compositie, evenwel vol met voetangels en klemmen die het uiterste van het orkest vergden. Soli liet met dit werk een uitstekende indruk achter, de nauwkeurige detailafwerking was een logisch gevolg van de duidelijke en exacte directie van Jan Schuit. Qua opvatting en tempo maakte de vierdelige „Second Suite” van Gust Holst een voortreffelijke totaalindruk, vooral in het ritmisch gecompli ceerde laatste deel waarin de spanning door Schuit geraffineerd werd opgevoerd. Voor herhaling vatbaar is het initiatief van Soli en het Santpoorts Hervormd Koor, om gezamenlijk een concert te verzorgen in het Soli Muziekcentrum te Driehuis Op sommige plaatsen in Nederland, zo als Zoutelande in Zeeland of de Langevel- derslag ten zuiden van Zandvoort is deze sport weliswaar toegestaan maar niet ge regeld binnen een verordening. Op andere plaatsen is het vaak een race tegen de duinwachters. In Heerlen is een pretpark, waar een heuveltje is gebouwd voor be ginners. klein maar zeer kneedbaar koor dat waakzaam reageert op zijn intenties. Hoewel het Santpoortse Hervormd Koor voor een gemengd koor dun „bemand" is.ide verhouding is ongeveer één op vier) weet Brugman toch nog wel een bevredigende totaal- klank aan zijn discipelen te ontlokken. Het vijfstemmig gezon gen speelse „Sing we and chant it” van Thomas Morlye werd vederlicht en elegant vertolkt. Een fijngevoelige, kleurrijke interpretatie beluisterden we van „Sometimes I feel lika a motherless child” in een arrangement van Jan Verhuist. aldus Rens Boot, „als deze sport een wet telijke basis heeft en in IJmuiden is gele galiseerd. Hopelijk volgen dan meer ge meenten aan de kust. Het grootste be zwaar tegen de sport is de beschadiging van de duinen als een vlieger met zijn apparaat tegen een duintop loopt. Als het goed is geregeld en we hebben een start plaats kunnen we voorkomen dat ongeoe fende vliegers de duinen beschadigen. De sport trekt veel toeschouwers, die ook de duinen beschadigen”. „Als we in IJmuiden een afdeling op richten”, zo vervolgt hij, „kunnen we er voor zorg dragen dat vliegers hun sport naar behoren kunnen uitoefenen en het publiek een aantrekkelijk schouwspel bie den, zonder dat de duinen worden bescha digd. Ook dan kunnen we het wildvliegen tegengaan”, aldus Rens Boot. Ook de beschikbaarstelling van grond op het industrieterrein in IJmuiden zal be sproken worden. moest De Vries met een schijfverlies genoegen nemen. Hoewel hij daarna nog lange tijd stand hield, werd hij in het eindspel keurig verslagen. Henk Smit z’n winstaspiraties werden door Arnold Beukema goed in toom ge houden. Door middel van enkele ver vlakkingen voerde Beukema de partij in de veilige remisehaven. Ook Coen Bais zocht zijn heil in de verdediging. Leo van Ombergen had lange tijd een beter ogen de stand zonder dat hij tot overwegend voordeel kon komen. Het eindspel lever de voor Bais dan ook weinig moeilijkhe den op om tot een welverdiende punten- deling te komen. In de eerste klasse viel opnieuw een overwinning voor de jeugdige Marcel Doombosch te noteren. Gerard Post bleek niet in staat om het agressieve spel van Doombosch te weerleggen en moest al gauw in een nederlaag berusten. Door de zege gaat Marcel Doombosch samen met Wim Gomes en Piet Smit stevig aan de leiding in de eerste klasse. perfectionist, die als begeleider steeds de juiste sfeer wist op te hoepen en met zijn solistische bijdragen voor een welkome, swingende afwisseling zorgde. Samen stonden ze borg voor een verras sende tour-de-chant. Chansons als „Ru bens”, „Klaartje”, „Une simple melodie”, „Ga - laat me nu maar”, „Als een huis zonder ramen”, „Heksensabbath” en „Ik ken jou niet” (een mooie, melodieuze bal lade over de eenzaamheid van de oude dag) werden met grote inzet vertolkt. Del-, la Bosiers’ liedjes ademen veelal een ster ke levensdrift. Die visie sprak ook uit de poëtische tekstjes, waarmee ze de num mers aan elkaar praatte. Mede door het uitgekiende gebruik van licht en geluids-,- effecten leverde deze kennismaking met dit sympathieke zangtalent uit België een boeiend en uiterst onderhoudend avondje op. De Nederlandse kust is ideaal voor deze sport. De zeilvliegers zijn sterk afhanke lijk van de wind. Alleen bij westenwind en bij tenminste windkracht vier kunnen zij de lucht in. Als gevolg van een egale zeespiegel ontstaat een gelijkmatige wind. De eerste duinenrij veroorzaakt een stij gende windrichting. De zeilvliegers ma ken daarvan gebruik en kunnen onafge broken in de lucht blijven. Ze bereiken in IJmuiden een hoogte van zestig tot zeven tig meter. Ze zijn genoodzaakt boven de eerste duinenrij te blijven, omdat de wind boven de daarachter gelegen duinen te turbulent is. Bij Zandvoort spelen strand huisjes en de boulevard de vliegers par ten. Deze wijze van vliegen noemt men soaring. Een schoolvoorbeeld voor de vlie gers zijn de meeuwen. rnrrrrrrpp/ nrrrrnTj*- d”. ngen issie lid- ngen 1 st dat egen dit a ;e VELSEN. Voor de komende week staat een tweetal commissievergaderin gen op het programma. Woensdag om 15.30 uur vergadert in het stadhuis de commissie volkshuisvesting. Deze zal zich onder meer bezighouden met de financië le afwikkeling van de sloop van 115 voor oorlogse woningwetwoningen in Velsen- Noord. Ook komt het jaarverslag 1979 van de dienst volkshuisvesting aan de orde. Donderdag om 19.30 uur vergadert de commissie ruimtelijke ordening. Deze zal zich buigen over de voortgang van de Velserbroekplannen en het ontwerp-be- stemmingsplan Willemsbeekweg-Zeeweg. De zeilvliegers in Zoutelande maken gebruik van termiek. Ze starten vanaf een zeventig meter hoge duintop, waardoor zij een hoogte kunnen bereiken met soaring van 150 meter. In deze luchtlaag ontstaat termiek, waardoor de vliegers tot een hoogte komen van 180 meter. In de Alpen landen en Engeland wordt bij het beoefe nen van deze sport ook gebruik gemaakt van termiek. wenste te wijken. Na een spannende partij werden de punten gedeeld. Henk Buys blijft het in de fyoofdklasse voortreffelijk doen. Al had tegenstander Wim Dijkman zeker meer verdiend dan de nederlaag. Dijkman had gedurende de gehele partij duidelijk de leiding, maar faalde in het afspel dat zich in hevige tijdnood afspeelde. In het treffen tussen Cees van der Vlis en Wim Jurg was het een strijd van aanval tegen verdediging. Een fel op de aanval spe lende Jurg kon door een misrekening van Van der Vlis alsnog de overwinning behalen. Jaap van Straten lijkt zich dui delijk te herstellen van zijn matige com petitiestart. Moest vorige week Dijkman zijn meerdere in de nog altijd gerouti neerde Van Straten tonen, nu was het Koos de Vries. In een klassieke partij bracht hij De Vries al snel in moeilijkhe den. Om aan direkt verlies te ontkomen IJMUIDEN. Het lijkt er op dat Ton de Haas titelkandidaat nummer één wordt in de strijd om de clubtitel van Damclub IJmuiden. Zelf kwam hij tot een overtuigende overwinning en moet voorlopig alleen nog de verrassend sterkspelende Henk Buys bij zich in de buurt dulden. Gerard Beerepoot moest voorlopig afhaken, daar hij tegen routi nier George Postma niet verder kwam dan remise. In Nederland zijn de meeste zeilvliegers georganiseerd in de Nederlandse Vereni ging voor de Luchtvaart. Ten behoeve van deze tak van sport is een speciale afdeling opgericht. Hierbij zijn ongeveer 200 vlie gers aangesloten. In diverse plaatsen zijn zeilvliegscholen, waar liefhebbers een brevet kunnen halen. De scholen zijn on der meer gevestigd in Amsterdam, Koog aan de Zaan en Heemstede. Eind van het jaar verwachten de leden van de NVVL dat er een wettelijke basis komt voor het zeilvliegen. Momenteel lig gen de stukken ter goedkeuring bij de Raad van State. Een van de weinige zeilvliegers in IJ muiden is Rens Boot. Hij is van plan in IJmuiden een afdeling op te richten van de NVVL. „Het is erg toe te juichen”. Della Bosiers, een charmante, ranke verschijning, beschikt over een lenige, vaste stem met een - zij het in de hogere registers soms wat geknepen - aangenaam warm timbre. In Ben van der Linden heeft ze een virtuoos begeleider gevonden, die haar liedjes van dynamische arrangemen ten heeft voorzien. Naast de vertrouwde piano gebruik makend van een uitgebreid arsenaal aan eigentijdse toetseninstru- menten (orgel, fenderpiano, synthesizer) toonde Van der Linden zich een muzikaal Alleen zeilvliegers met een brevet mo gen deze sport in IJmuiden bedrijven. Voorts moeten zij een van de grond af herkenbaar registratienummer hebben en is een lidmaatschap vereist van de lande lijke organisatie, de Nederlandse Vereni ging voor de Luchtvaart (NWL). Bij de startplaats moet een startofficier aanwe zig zijn, die een logboek bijhoudt. Het onderhoud komt voor rekening van de vereniging. Het voetpad naast de strandafgang aan de IJmuider Slag leidt naar de duintop, waar deze sportbeoefenaars nu reeds zeil vliegen. Ten behoeve van hen wordt een houten vlonder gebouwd van drie meter. Dit platform is lang genoeg voor de vlie gers om zich af te zetten. In het kader van deze Hollandse toer- nee waren Della Bosiers en haar vaste begeleider Ben van der Linden vrijdag avond voor het Heemskerkse Assum- burgtheater te beluisteren in De Janshee- ren, waar een klein doch - zo concludeer de de vocaliste bij voorbaat - „select” groepje toeschouwers getuige van hun optreden was. Bij Hoogovens in IJmuiden werd vrij dag en zaterdag open huis gehouden, voor de personeelsleden van Oxystaalfa- briek 2 en hun gezinsleden. Een en ander vloeide voort uit het gereedkomen van de nieuwe volcontinu-gietinstallatie, die deeluitmaakt van de Oxystaal 2. De conti- nu-gietinstallatie, die sinds 11 mei in pro- duktie is, fabriceert tot plakken gegoten staal. Het blokgieten en blokwalsen kan met deze moderne produktiemethode achterwege gelaten worden. Vrijdagmid dag lieten zo'n achthonderd belangstel lenden zich op de hoogte stellen van de werkwijze in de Oxystaalfabriek 2. De gas ten werden via een van tevoren uitgestip pelde route rondgeleid en kregen volop gelegenheid een kijkje te nemen bij de gietmachine. Zaterdag kwamen ongeveer 2000 belangstellenden een kijkje nemen. Zij werden aan het einde van hun excursie De stimulerend leidende Brugman voerde zijn vocalisten in het subtiele „If I can help somebody” naar lichtvoetige, fraai uitge balanceerde koorzang, met een welhaast gewichtsloos pianissi mo. Een geraffineerd effect werd bereikt in „Viva la musica” van Aichinger in een arrangement van de dirigent: het koor werd in tweeën gesplitst elk aan het eind van de zaal, het achtstemmig gezongen lied oogstte veel succes. Het gezamenlijk met een soli- ensemble uitgevoerde „Trumpet Voluntary” van Henry Purcell kwam niet zo bevredigend uit de verf omdat het koor naast het blazersensemble stond opgesteld, waardoor de klanken gene gelegenheid kregen voldoende samen te vloeien. Het door de bezoekers zeer gewaardeerde concert werd beslo ten door Soli en SHK in een gezamenlijke uitvoering van „Amen” van Hairston. Onder leiding van Cees Brugman groeide dit uit tot een imposante manifestatie van het kunnen van beide vereni gingen met solo-bijdragen van Marie Verlaan (zang), Jan Schuit (saxofoon) en de niet met name vermelde slagwerker. De volgza me en kundige pianobegeleiding van het SHK berustte bij Heleen Elling in bekwame handen. Zoals gebruikelijk nam de heer Graafsma de vlotte presentatie van de avond weer voor zijn rekening. Zaterdagavond vond een herhaling van het concert plaats. Ton de Haas en Jan Apeldoorn voch ten een felle openingsstrijd uit. Beide spelers investeerden veel tijd in dit ge deelte van de partij. De kleinste misreke ning kon fatale gevolgen voor het resul taat tot gevolg hebben. De Haas ver kreeg spoedig voordeel en won een schijf. Hierna maakte hij, ondanks we derzijdse hevige tijdnood, de zaak kun dig af. Gerard Beerepoot stuitte op hef tig verzet van George Postma, die in een „Roozenburg”-partij geen duimbreed Hoogovens verstrekt aandenken.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5