VS melden grote vooruitgang bij gesprek M. -Oosten Ziekenfondspremie wellicht fors hoger Quaker Oats BV neemt Mellona Santpoort over nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken lichfreklame F Toeristen van de weg ZFR neemt overmorgen besluit Beurshandelaren werken bezetters de deur uit Geen gevolgen werknemers VANDAAG HAARLEM ■KUB U B „Overheid laat bouw vallen” r Vermeulen „Partijen voor 80 procent eens” Stijgend aantal jongeren in WAO Laatste betogers weg bij centrale 1 i OE LEERSHOP het woord is aan... agenda pagina 9 r D’Eendt 20 jaar weersverwachting Vrij zacht schrijfmachines kantoor-tekenkamer-efficientie Het axioma van de ondergang voor exclusieve Herenmode Hout TM contra NCRV (ADVERTENTIE) DINSDAG 21 OKTOBER 1980 F Seneca: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 296 RilJMPH Teleffoonbeantwoorders M v (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. President Carters speciale onderhande laar voor het Midden-Oosten, Sol Linowitz, heeft gisteren op een persconferentie in Los Angeles verklaard, dat „erg veel” vooruitgang is geboekt bij de onderhandelingen tussen Israel, Egypte en de VS over Palestijns zelfbestuur. Grandioze kollektie LEREN en SUÈDE JACKS GROTE HOUTSTRAAT 1 a en 2 HAARLEM Beurs15 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips11 Sport17,19 Trljfel2 Weerrapporten2 A I IJmuider Courant pagina's Zie kunstpagina (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) van het KNMI tot morgenavond: QED, OUDE GRACHT 103 2011 GN HAARLEM TEL 023-324650 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij Quaker Oats werken 330 mensen, bij Mellona 28. Het is de bedoeling van Qua ker Oats om Mellona als zelfstandig be drijf te laten voortbestaan. Voor de werk nemers heeft de overneming geen nadeli ge gevolgen, aldus een gezamenlijke me dedeling. In overeenstemming met de SER-fusie- gedragsregels zijn de ondernemingsraad, de vakorganisatie, en de overheidsinstel lingen over de ontwikkelingen ingelicht. Een ondeugd met succes heet deugd. APELDOORN (ANP). Zowel het rijk als de lagere overheden laten het dit jaar weer volledig afweten op het punt van het bouwbeleid, zo stelde directeur Van den Bos van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf (AVBB) vanmorgen op de verbonds- vergadering in Apeldoorn. Van den Bos verwijt de regering, dat met name de begroting van Verkeer en Waterstaat erop achteruitgaat, terwijl de uitgaven voor de collectieve voorzienin gen „politiek onaantastbaar uit de pan blijven rijzen.” KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020AS64S6 Grote Houtstraat 59 - Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur Galerie D’Eendt in de Spui straat in Amsterdam bestaat twintig jaar en viert dat met een expositie uit eigen bezit. D’Eendt liet tal van nu zeer bekende kunstenaars zien, in de achterliggende periode. Het expositiebeleid bij deze galerie is steeds sterk afhan kelijk van de persoonlijke smaak van de galeriehouder. Het kent wel verrassingen, hoewel een duidelijke lijn ont breekt. De beide directies menen dat in de beoog de samenwerking de verdere uitbreiding en groei van Mellona het beste zijn ge waarborgd. Quaker Oats heeft niet alleen in de Benelux maar ook in diverse andere Europese landen eigen vestigingen, zoals in Engeland, Denemarken, Frankrijk, Duitsland en Italië. „We zijn het eens geworden over tachtig procent van de bevoegdheden en verant woordelijkheden die moeten worden overgedragen aan een zelfbesturend Pa lestijns gezagsorgaan op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook”, al dus Linowitz. Hij zei te geloven dat in de toekomst verder vooruitgang zal worden geboekt bij de onderhandelingen over, wat hij noemde, „de harde kern van twin tig procent waarvoor nog een basis voor overeenstemming moet worden gevon den”. Op 17 november wordt het gesprek hervat, in Egypte of in Israel. De „harde kern van twintig procent” omvat volgens Linowitz de volgende pun ten: garanties voor de veiligheid van Is rael; de toekomst van de joodse nederzet tingen in de bezette gebieden; de bevoegd heden van het zelfbesturende gezagsor gaan tijdens de overgangsperiode; de vraag of de Palestijnse inwoners van Oost-Jeruzalem zullen mogen deelnemen aan de verkiezing van het zelfbesturende gezagsorgaan; een billijke verdeling van het beschikbare water in bezette ge bieden. Premier Begin van Israel heeft gisteren voor het eerst „in principe” ingestemd met het verzoek om een gesprek dat twee Palestijnse burgemeesters van de Weste lijke Jordaanoever hebben ingediend. De twee burgemeesters willen bij Begin plei ten voor intrekking van het uitwijzings- besluit tegen twee van hun Palestijnse collega’s. Overigens hebben de Israëlische militaire autoriteiten op de Westelijke Jor daanoever het protest van de twee tegen hun verbanning van de hand gewezen. De maatregel tegen de Palestijnse burge meesters werd genomen na een aanslag in Hebron waarbij zes Israëliërs om het le ven kwamen. Terwijl de donkere wolken van een drei gende geweldsconfrontatie rondom de kernenergiecentrale in Dodewaard zijn weggedreven, nadert een wolk vol radio actieve deeltjes West-Europa. Deze wolk is van Chinese herkomst, gevolg van een atoombomexplosie op Chinees proefge bied. Zij is welhaast symbolisch voor de wereldwijde angst, die het gebruik van kernenergie verwekt symbolisch ook voor de nauwe verbinding tussen energie en wapens, zoals die door de kernenergie wordt gelegd. De angst voor de gevaren van kernener gie en atoomoorlogen is reëel. Atoomstra- ling is een verschrikkelijk monster, zowel bij het directe vrijkomen als in haar lang durige genetische en biologische gevol gen. Het toenemen van atoomwapenen kan worden gestimuleerd door de ver spreiding van kennis die de kernenergie met zich brengt. Een internationale confe rentie in Stockholm, gisteren begonnen, zal zich met die gevaarsaspecten bezig houden en wellicht wat meer bezinning brengen, maar de hoop dat door interna tionaal overleg, verdragssluitingen of uit wisseling van gegevens ooit nog een stra- lingsvrije wereld zal kunnen worden be reikt, is ijdel. Zelfs de hoop dat door het afzweren van kernenergie een afschaffing van nucleaire bewapeningen zou worden bewerkstelligd, is illusoir. De mens ge bruikt altijd alles wat aan kennis en tech niek binnen zijn bereik is gekomen, zodra het voor zijn doel dienstig is. Het meren deels in onbruik raken van bijvoorbeeld de stoom als energiebron betekent niet dat men niet meer weet hoe men een stoommachine moet maken. In oorlogs tijd zal de bijna verslagene naar de uiter ste middelen grijpen, ook al heeft hij duizend maal beloofd dat nimmer te doen. Wat de kernenergie betreft, die zal pas worden afgeschaft als er andere, betere, goedkopere energiebronnen voorhanden zijn. Uit ethische overwegingen, veilig- heidsargumenten zal geen enkele natie haar atoomcentrales afbreken. Zij zou daardoor haar internationale economi sche positie prijsgeven, tenzij een alterna tieve energie haar in staat zou stellen te blijven concurreren of (nog beter) effec tiever te kunnen concurreren. De uitred ding ligt dan ook uitsluitend in een koorts achtig zoeken naar en in bedrijf brengen van alternatieve energiebronnen. In dit opzicht zijn ook kolen, aardgas en olie nog alternatieven, althans wanneer het ge bruik daarvan economischer zou worden gemaakt dan de toepassing van kern energie. Maar zonder kernenergie blijft de we reld toch nog zitten met de kernbewape ning. Zij is nu al opgevoerd tot een punt waarop het volledige gebruik van de voor raden het einde van de wereld zou beteke nen. Waartegen in de eerste plaats strijd zal moeten worden gevoerd, is de neiging tot het bijgeloof dat een „beperkt” of taktisch gebruik van atoomwapens moge lijk is en dat daarmee een oorlog kan worden gewonnen. De veiligheid van de wereld hangt aan het zijden draadje van een axioma, een onbewijsbare stelling en op dat terrein is het bijgeloof meestal sterker dan de waarheid. De valse profe ten hebben het voordeel, dat zij na het einde van de wereld niet meer ter verant woording kunnen worden geroepen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De kustvaarder Westfjord - thuis haven Hamburg - verspeelde in het weekend een deel van zijn deklading. Een paar honderd pakken hout dobberden naar de Noord-hollandse stranden. Hier en daar leverden de nauwelijks waarneembare obstakels gevaar op voor de scheepvaart. Een ver- kenninsvliegtuig van Rijkswater staat spoorde de pakken hout op. Vissersvaartuigen en sleep boten brachten de „vangst” naar IJmuiden. Daar werd ook een begin gemaakt met het opruimen van de chaos aan boord van de Westfjord. (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering gaat volgend jaar wellicht fors omhoog. ring dit jaar en volgend jaar fors wordt verlaagd. De ZFR kan overmorgen kiezen uit ver schillende mogelijkheden: handhaving van het premiepercentage op 8.1, hetgeen een ongedekt financieringstekort van on geveer 62 miljoen gulden zal opleveren; het percentage verhogen tot ongeveer 8.6 procent, bij handhaving van een risico dekking van vier procent; een premie van 8.7 procent teneinde ervoor te zorgen dat het eigen vermogen van de verzekering niet verdwijnt. Wat de premies voor bejaarden- en vrij willige verzekering betreft, deze kunnen iets worden „gedrukt” door bijdragen van in totaal een miljard gulden van de ZFR uit de kas van de verplichte verzekering. De premie van de bejaardenverzekering kan alleen worden getemperd als de overheid 60 miljoen gulden meer op tafel legt dan in de begroting wordt genoemd. Ook moet de overheid meer geld geven om een te forse stijging van de premie voor vrijwillig verzekerden te voorkomen. (Zie ook pag. 4) De financiële commissie van de Zieken fondsraad (ZFR) heeft voorgesteld de pre mie (nu 8.1 procent van het loon) te verho gen tot een percentage dat ligt tussen de 8.4 en 8.7 procent. Ook de premies voor de vrijwillige verzekering en de bejaarden verzekering zullen omhoog moeten, tenzij de regering de rijksbjjdrage verhoogt. Overmorgen moet de ZFR een advies op stellen. Welk percentage er precies voor de verplicht verzekerden uit de bus komt, is nog niet duidelijk, omdat nog niet vast staat wat er gaat gebeuren met de lonen waarover het premiepercentage moet worden berekend. Als de regering er in het overleg met werkgevers en werkne mers dat vandaag is begonnen in slaagt de voor volgend jaar geraamde loonkosten stijging van acht procent terug te brengen (de regering hoopt op vijfenhalf procent), betekent dat namelijk een daling van de premie-opbrengsten per werknemer voor de verplichte ziekenfondsverzekering. Landelijk gezien scheelt dat 85 miljoen gulden per procent „lagere loonstijging”. Daar staat echter tegenover dat dan ook de salarissen van mensen die werken in de gezondheidszorg, een deel van de totale kosten, minder omhoog gaan. Een onzekere factor is verder de hono rering van artsen, tandartsen, apothekers en dergelijke. Voor dit jaar zijn hierover nog vrijwel geen overeenkomsten afgeslo ten. De regering heeft per 1 oktober een prijsbeschikking afgekondigd, maar deze wordt door de specialisten via juridische procedures aangevochten. De overheid heeft intussen bekendgemaakt, dat de rijksbijdrage aan de 'ziekenfondsverzeke- Eerst enkele opklaringen, later meer bewolking en kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Tot vrij krachtig, langs de kust en op het Ijsselmeer tot hard toenemende zuidenwind. al vanaf139,- f MODE IN LEER j Spekstraat 1, tel. 322187 J Gen. Cronjéstr. 141tel. 270850, Haarlem (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een kortstondige be zetting van de Effectenbeurs in Amster dam door een groep jongeren, vandaag rond het middaguur, is snel beëindigd doordat de groep door woedende beurs handelaren hardhandig naar buiten werd gewerkt. De jongeren, die zeiden te protesteren tegen de plannen van de regering om de minimumjeugdlonen te verlagen, veroor zaakten op de beurs een enorme chaos. Met behulp van mechafoons over schreeuwden zij de altijd luidruchtige handel. Binnen enkele seconden was de beursvloer bezaaid met pamfletten, ser pentines en toiletpapier. Een groot aantal beurshandelaren ren de naar de bezoekersgalerij, waar zij de bezetters beetgrepen en met harde hand uit het beursgebouw verwijderden. bij De organisatie Transcendente Me ditatie (TM) in Zwitserland overweegt tegen de NCRV een kort geding aan te spannen als deze omroeporgani satie vanavond in de uitzending „Niet te geloven” bepaalde filmbeelden vertoont, aldus een persbericht van TM. In de tv-uitzending van samen steller Sipke van der Land komt on der meer een scène voor, waaruit zou blijken dat de cameraploeg van de NCRV door een knokploeg zou zijn verwijderd uit het internationale hoofdcentrum van TM in Zwitser land. Volgens het persbericht mocht Van der Land alleen filmen na het tekenen van een schriftelijke verkla ring, waarin stond opgenomen dat TM inspraak in de uitzending zou hebben. Van der Land weigerde te tekenen, aldus TM, en werd de toe gang tot het gebouw in Zwitserland ontzegd. Volgens TM geeft Van der Land met de tijdens dat incident gemaakte filmbeelden een totaal ver keerde indruk van het voorval en men wil dan ook voorkomen dat die beelden te zien zijn. Op de RTV- pagina een Interview met Sipke van der Land (foto) over de veel bespro ken serie „Niet te geloven ROTTERDAMSANTPOORT.(ANP) Quaker Oats BV te Rotterdam staat op het punt om BV Bijenstand Mellona voorheen Joh. de Meza te Santpoort over te nemen. Quaker Oats is fabrikant van ontbijtprodukten H.O. Havermout en Quaker Muesli Krokant, alsmede van de bekende merken dierenvoeding Catty, Flora, Tom Poes en Pluto. Mellona houdt zich bezig met import, verwerking en verkoop van honing. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het aantal jongere werknemers dat arbeidsongeschikt wordt, stijgt naar verhouding het snelst: van het totale aantal zogeheten toekennin gen, was het aandeel van de 15- tot en met 34-jarigen vorig jaar 24 procënt. In 1969 was dat nog maar 15 procent. Over enkele jaren zal de situatie zijn bereikt, dat een op de vijf verzekerde werknemers recht zal hebben op een WAO-uitkering. Dit blijkt uit het verslag over 1979 van de Gemeenschappelijke Medische Dienst, de instantie die verantwoordelijk is voor het onderzoek en de begeleiding van dege nen die arbeidsongeschikt worden ver klaard. Eind vorig jaar waren in totaal 595.000 mensen als uitkeringsgerechtigden voor de beide verzekeringen (WAO en AAW) ingeschreven: 496.000 werknemers en 99.000 zelfstandigen. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. Vanochtend rond zes uur hebben de laatste demonstranten bij de kerncentrale bij Dodewaard hun po ging de centrale te blokkeren opgegeven. Zij deden dit na dringende oproepen van het actiebestuur en na heftige discus sies, die regelmatig uitmondden in ruzie, gedurende de hele nacht. De overblijven de demonstranten noemden de organisa tie en coördinatie van de blokkade-actie slecht en beschuldigden de organisatoren van een „slappe houding” omdat niet werkelijk zou zijn geprobeerd de kerncen trale door middel van de blokkade stil te leggen. In de Tweede Kamer heeft de PSP-er Van der Spek vragen gesteld over de aard en de kosten van het politie optreden tijdens de demonstratie. Zie ook pagina 2. 4 B Zweedse brandweerlieden en medisch personeel halen passagiers uit een Nederlandse bus die gisteren nabij Gotenburg van de weg raakte. Vijftien Nederlandse toeristen raakten bij het ongeluk gewond Zes van hen liggen nog in het ziekenhuis. De bus, eigendom van een Amsterdams reisbureau, moest uitwijken voor een tegenligger en belandde naast de weg in een slootje.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1