s CAO-akkoord bij Naarden Kamer ontevreden over exportbeleid I Geen extra huurverhoging minima” Prikacties in hele land verwacht Geen stappen van procureur tegen zender kraakpand P Romme begraven Rentetarieven half pet lager Meer strijdvaardigheid bepleit w Meerderheid Tweede Kamer tegen plannen Brokx V Gehandicapten als volwaardig aanvaarden” Bij eeuwfeest VU negen eredoctoraten ft h si The Times C( VI Six pence Obituary De enige D BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 OKTOBER DINSDAG 2 1 WEERRAPPORTEN T b; Ier da ov de ZLL w tenli die wan qué ning onts van veili begi r (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. De blok kade van de kerncentrale bij Dodewaard is sinds gister avond opgeheven. Volgens de actieleiding is de actie een suc ces geweest omdat activisten tegen kernenergie in staat zijn gebleken tot één actievorm te komen en omdat de discussie over kernenergie sterk in de belangstelling is komen te staan. De actieleiding meent dat de beweging tegen kern energie is versterkt. trijfel Blokkade opgeheven rond kerncentrale De Friese journalist en oud-hoofdredac teur van het Fries Dagblad, Hendrik Algra, kreeg gisteren een ere-doctoraat van de Am sterdamse VU. Man en vrouw kunnen met elkaar naar bed zijn geweest, ze kunnen op het ge meentehuis hun huwelijk door de ambte naar hebben laten voltrekken, maar voor hun gevoel, en hun geloof, zijn ze toch pas echt getrouwd als ook de huwelijksvol trekking in de rooms-katholieke kerk heeft plaatsgevonden. Zo ben je in Enge land pas goed dood als dat uitvoerig in The Times in een obituary is vermeld. Mi pres pers spra De directie van de centrale zegt ver heugd te zijn dat de blokkade is afgelo pen. Gisteravond hebben de autoriteiten het beleidscentrum in Andelst opgedoekt. Wel zal de politie de komende tijd nog verscherpt surveilleren rond de kerncen trale. Naar verwachting zijn enkele dagen De regering staan twee maatregelen voor ogen. Ten eerste moeten de stich- tingskosten van de nieuwbouw beperkt worden, onder meer door een soberder bouw. Daarnaast is het volgens Brokx onvermijdelijk dat iedereen meer voor het wonen gaat betalen. Dit zal vanaf volgend jaar gebeuren door een versnelde huur verhoging voor die woningen die volgens het puntenklassement te weinig huur op brengen. Brokx denkt dat binnen onge veer 9 jaar de aanpassing voltooid zal zijn. Het effect van deze aanpassing van de huren aan de werkelijke kosten zou echter De huren zijn volgens Brokx te ver achtergebleven bij de werkelijke bouw en exploitatiekosten. Het verschil moet aangepast worden door individuele- en objectsubsidies door de overheid. Deze subsidies drukken dermate op de begro ting van Volkshuisvesting, dat er te weinig ruimte overblijft voor het bouwen van nieuwe woningen, aldus de staatssecre taris. Hoewel de blokkade is opgeheven, zul len waarschijnlijk in het hele land prikac ties worden georganiseerd bij toeleve ringsbedrijven van de Dodewaardse cen trale. Gisteren gebeurde dat al in het Betuwse Kesteren bij Bataafse Beton Maatschappij. De poort van de BAM was gedurende enige tijd geblokkeerd doordat actievoerders er onder meer koelkasten hadden neergegooid. nodig om alle materieel en versperringen rond de centrale te verwijderen. Namens het personeel van de kerncen trale hebben twee werknemers gisteren laten weten dat naar hun mening de extra veiligheidsmaatregelen van de afgelopen dagen moeten worden gehandhaafd. De werknemers zeggen over die maatregelen zeer tevreden te zijn. Twee Westduitse organisaties, de Ver eniging voor Milieubescherming en de Be weging tegen Dienstplicht, organiseren zaterdag een massademonstratie in het De Kamerleden Nypels (D’66) en Jansen (PPR) sloten zich bij Dijkman aan. Van Het CDA-Kamerlid Dijkman wees een aanpassing van de individuele huursubsi die in beginsel niet af, maar hij verzette zich tegen de aantasting van de koop kracht van de mensen met een minimum inkomen door de huurverhoging. In een tijd van minlijnen voor de mensen met de laagste inkomens moet voorkomen wor den dat deze mensen nog eens moeten inleveren op de huursubsidie, aldus de CDA’er. Hij diende hiertoe een motie in. aan de Nederlandse grens gelegen Nord horn. Het gaat om een protest tegen de voorgenomen bouw van een kerncentrale nabij de stilgelegde centrale van het West duitse Lingen en tegen de overlast die het militaire oefenterrein bij Nordhom ver oorzaakt. Bij de demonstratie worden ook Nederlanders verwacht. Dam (PvdA) was het met het principe van de motie eens, maar wilde een duidelijker formulering en diende een eigen motie in. Dijkman en Van Dam sloten zeker niet uit dat vóór de stemmingen de moties ineen geschoven zouden worden. Aannemen van één of beide moties zal volgens Brokx een flink gat in de begro ting slaan. Volgend jaar zal het de rege ring ongeveer tien miljoen kosten en in 1985 zelfs bijna honderdmiljoen. Hij had dan ook grote moeite met de motie. re landen „zeer agressief bezig zijn”. Van der Hek (pvdA) wil een „centraal punt” op het ministerie voor exporteurs en vroeg per motie exportbevordering ook per be drijfstak aan te pakken. Voor het overleg van gisteren hadden de vakbonden gedreigd met eventuele acties wanneer de directie onwillig zou blijven. Volgende week leggen de Industriebon den FNV en CNV het onderhandelingsre sultaat aan hun leden voor. Aan de laatste onderhandelingsronde ging gistermiddag een werkonderbreking vooraf van ongeveer honderd van de ne genhonderd werknemers van het chemi sche bedrijf. De overeenkomst houdt on der meer een uitbreiding in van het aantal vakantiedagen, een over drie jaar in te voeren gecombineerd vier- en vijfploegen- systeem en een regeling voor vervroegde uittreding. AMSTERDAM (ANP). De procureur- generaal bij de Hoge Raad kan geen ge volg geven aan de klacht, die de Amster damse radiozendamateur A. Oort heeft ingediend over het niet-vervolgen van de genen die de illegale zender in het kraak- complex de Groote Keyser bedienen. Hij heeft dit in een brief aan Oort laten weten. (Van onze redactie binnenland) NAARDEN. Vertegenwoordigers van de werknemers bij Naarden International hebben gisteravond toch een akkoord be reikt met de directie over een CAO die tot mei 1982 loopt. Oort had in zijn klacht aangedrongen op vervolging van de ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken en van de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, omdat zij volgens hem verantwoor delijk zijn voor het beleid ten aanzien van de illegale zender. Uit het voorbeeld van Nadia Boulanger blijkt wel, dat The Times zich bij zijn dodenherdenkingen niet tot Groot-Brit- tanniërs beperkt. Dat bleek ook uit de obituary die in The Times van zaterdag 18 oktober verscheen over de op 16 oktober overleden professor C. P. M. Romme, Dutch elder statesman. Een Obituary is een In Memoriam, maar dan in het Engels. De beroemdste obitua ries verschijnen sinds jaar en dag in het Londense dagblad The Times. Je kunt rustig stellen dat een vooraanstaande En gelsman niet echt dood is voordat zijn obituary in The Times is verschenen. Hij kan de laatste adem hebben uitgeblazen, hij kan begraven zijn, maar het geldt allemaal pas als ook zijn obituary in The Times is verschenen. Je zou het kunnen vergelijken met een katholiek huwelijk in Nederland. (Van onze redactie binnenland) OISTERWIJK/AMSTERDAM. In stil te is gisteren oud-KVP-leider professor C. Romme bijgezet in het familiegraf in Am sterdam. Tevoren was in een kerk in het Brabantse Oisterwijk onder grote belang stelling een uitvaartmis gehouden. Onder de aanwezigen waren vele politici en oud- politici. Een familielid van de vorige week op 83-jarige weeftijd overleden Romme droeg de mis op en omschreef de overle dene als iemand die altijd accepteerde wat hem in zijn leven overkwam. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck KlagenfUrt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel zzw z zzw zzw zzw zzw z zzw z zzw o nno wzw zzw zo zzo zzo zw wnw verand. windst. wzw ono ozo ozo z windst. nw windst. zzo nnw windst. ono no no w verand. n windst. o O< schs een In veel wik! zinn als ovei in F Ni de n part me een per H 15 18 Ik heb het niet zonder gevoel van trots gelezen. Op zulke momenten ben ik toch altijd nationalist van top tot tenen. En hét aardige was, dat ik in dat Engelse in memoriam weer andere dingen las dan in al die Nederlandse in memoriams waar mee ik het heb vergeleken. Het befaamde kwartje van Romme kwam weliswaar overal ter sprake (als minister van Sociale Zaken in het kabinet-Colijn introduceer de Romme een spaarplan, waarbij een werkloze voor elk gespaard kwartje er een kwartje bij kreeg van de staat), in The Times heette het ’Romme’s sixpence’, maar ik las in The Times voor het eerst dat dit toch zeer omstreden vooroorlogse kwartje het startschot was geweest voor onze vergaande welvaartsstaat. Zijn capaciteiten als redenaar worden in The Times geprezen („Je kon een speld horen vallen, je kon een zandkorrel horen vallen”, herinnerde een toehoorder zich), en er wordt gemeld dat hij onderdook toen de Duitsers ons land binnenvielen. Hij werd echter gevonden en gearres teerd, maar wist later weer te ontsnappen. Deze feiten waren alle aan de aandacht van Romme’s Nederlandse biografen ont snapt... Vo geste neer, west volk, autoi In zend werk het I De hebt verk op spra] Pr moei De repu land. ES 8 8 7 3 8 8 9 6 8 7 3 17 5 3 6 8 3 5 H tere gen opg die zit. D pro< pro< cen1 vier alge part derr tij i dooi ten jaar 18,5 licht die de s van die haal tiepi Zwe De bela hebt eerd rijk de r het weer -2 3 11 -0 6 5 4 11 6 10 -3 4 11 12 1 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank neeft, in verband met de ontwik kelingen op de valutamarkt, met in gang van vandaag de tarieven over de hele linie met een half procent ver laagd. Het wisseldisconto bedraagt nu acht procent, het promessedisconto ne- geneneenhalf procent en de voorscho- trente negen procent. Deze verlaging is al de vierde sinds 23 juni van dit jaar. Voor het laatst gebeurde dat op 22 september. Sommi ge noemen de verlaging verrassend omdat West-Duitsland de rentetarie ven niet heeft verlaagd. Meestal volgt Nederland de Westduitse ontwikke ling. De Tweede Kamer ging ook niet ak koord met de afschaffing van de garantie- en vergelijkingshuren in standsvernie- wingswjjken. Dit systeem maakt het voor de oude bewoners van de wijken makke lijker om naar de nieuwe huizen in hun buurt terug te keren doordat de huren kunstmatig laag worden gehouden. Men begrijpt dus de paniek in doden- land toen The Times op 30 november 1978 tijdelijk ophield te bestaan ten gevolge van een arbeidsconflict. Die tijdelijkheid leek op den duur wel een eeuwigheid, want The Times kwam pas op 13 novem ber 1979, dus bijna een jaar later, weer terug. Een jaar lang had iedereen in Enge land opgehouden te sterven! In dat num mer van 13 november stonden twee obitu aries, een over mr. Edward Ardizzone, illustrator, schrijver en schilder, die op 8 november was overleden, en een over mademoiselle Nadia Boulanger, de Fran se musicienne en componiste, die al op 22 oktober 1979 was overleden. door Nico Scheepmaker (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Èen meerderheid van de Tweede Kamer gaat niet ak koord met een extra huurverhoging voor mensen met een minimuminko men. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de vaste Kamercom missie voor volkshuisvesting. CDA en WD klaagden over het te grote aantal instanties dat met steun aan bedrij ven voor export te maken heeft. Bij motie drong het CDA erop aan op korte termijn vereenvoudiging aan te brengen in proce dures en voorschriften. PvdA, WD, D’66 en CDA vroegen de regering in een motie de financiële export bevorderende instrumenten te herzien om de concurrentie van andere landen beter het hoofd te kunnen bieden. Daarbij werd geconstateerd dat de Nederlandse concur rentiepositie op bepaalde markten wordt aangetast door financiële voordelen van concurrenten. Er is vooral meer behoefte aan voorfinanciering en rentemogelijk heden. In de vergadering van de vaste Kamer commissie voor buitenlandse handel werd gesteld dat de manier waarop de export bevordering wordt aangepakt ondoor zichtig is. In de begroting voor volgend jaar missen de Kamerleden concrete voorstellen op dit terrein. Met name de WD is groot voorstander van een aparte minister voor Buitenlandse Handel. „Een apart sub-departementje”, zoals Van Aar- denne zei, „zou de coördinatie niet ten goede komen en juist weer nieuwe knel punten scheppen. Tussen de verschillende departementen die met export te maken hebben, is de samenwerking naar beho ren. Het plan voor een centraal „export- loket” waar het bedrijfsleven voor infor matie terecht kan, moet verder worden uitgewerkt”. De Kamer bleek echter niet tevreden. De gezamenlijke aanpak van overheid en bedrijfsleven moet planmatig zijn, aldus Van lersel (CDA), die erop wees dat ande- De procureur-generaal zet uiteen dat hij niet zelfstandig over kan gaan tot vervol ging van bewindslieden. Daartoe heeft hij bijvoorbeeld een machtiging van de Tweede Kamer nodig. Zendamateur Oort heeft inmiddels aangekondigd dat hij een beroep zal doen op Kamervoorzitter Dol man om voor een dergelijke machtiging te zorgen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren veel kritiek gespuid op het exportbeleid van minister Van Aardenne van Economische Zaken en diens staatssecretaris voor Buitenlandse Handel, Beijen. De Kamer vindt het beleid te weinig strijdvaardig en de resultaten te gering. Weer in binnen- en buitenland Tot opheffing van de blokkade werd besloten omdat voor het bezet houden van de drie toegangswegen tot de kerncentra le ongeveer 1500 mensen nodig zijn. Gis termiddag was het aantal demonstranten echter te klein geworden om een effectie ve blokkade te kunnen handhaven. Na opheffing van twee blokkades werd de derde aanvankelijk nog in stand gehou den, maar ook die werd bij het vallen van de duisternis ongedaan gemaakt. Tijdens de laatste discussies in het ten tenkamp bij het Gat van Hagen kreeg de actieleiding van verscheidene kanten het verwijt te horen dat ze te autoritair zou zijn opgetreden en het moreel van de blokkadegroepen zou hebben onder- mijnd. De voorgenomen feestelijke afslui ting van de actie ging dan ook niet door. Velen trokken gisteravond al huiswaarts, anderen vanochtend. De gigantische achterstand was daar mee natuurlijk allerminst verholpen, maar beloofd werd toen al meteen dat er alsnog drie speciale afleveringen met in memoriams zouden worden gepubliceerd. Gelukkig maar, dan konden al die ver- geefs gestorvenen zich eindelijk overle den wanen... regen geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. regen geh. bew. geh. bew. zw. bew zw. bew. regen regen 1. bew 1. bew. onbew. h. bew. mist onbew. regen mist mist h. bew h. bew. onbew. 1. bew mist 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew h. bew. onbew 1. bew. onbew. zw. bew. mist 1. bew. h. bew. g 3 o. C CU 1 0.2 0.4 0.2 0.2 2 0 0 0 o 8 2 0 0.1 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0 1 0.1 0 o o 0.2 0 0 0.5 0.2 0 0.2 0 0 0 0 Bij de installatie van de nationale commis sie internationaal jaar van gehandicapten gis teren waren aanwezig prinses Juliana en de voorzitter van de commissie de heer Stuyt. DEN HAAG (ANP). De nationale commissie internationaal jaar van gehan dicapten, die gisteren in de Ridderzaal in Den Haag officieel is geïnstalleerd door staatssecretaris Veder-Smit van Volksge zondheid, ziet het bereiken van aanvaar ding van de geestelijk en lichamelijk ge handicapte als volwaardig deelnemer in het maatschappelijk leven als haar voor naamste taak. „Veelal wordt de gehandicapte nog in een situatie gedrongen die hem of haar in een zeker isolement brengt ten opzichte van de niet-gehandicapte”, zei L. B. J. Stuyt, voorzitter van de commissie, in zijn toespraak ter gelegenheid van de installe ring. De commissie zal, in het kader van het door de Verenigde Naties voor vol gend jaar uitgeroepen internationaal jaar van gehandicapten, coördineren en stimu leren bij de voorbereiding en uitvoering van actieplannen voor volgend jaar en daarna. De mentaliteitsverandering die moet lei den tot de volledige integratie van gehan dicapten, moet niet alleen komen van de niet-gehandicapte. De houding van de ge handicapte zelf behoeft ook verbetering, aldus voorzitter Stuyt. Hij meent dat de communicatiemedia bij de mentaliteitsverandering van beide groe pen een belangrijke rol kunnen spelen. Vooruitzichten voor donderdag, opge steld door het KNMI: Veranderlijke bewolking en waar schijnlijk weinig regen. Middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Ook de mededeling in The Times dat Romme na een bezoek aan Nederlands- Indië tot de conclusie was gekomen dat wij Nederlanders dat land moesten verla ten en dat hij daarna zijn hele gewicht en dat van zijn partij (de KVP) in de strijd heeft geworpen voor Indonesiës onafhan kelijkheid, is eerder in tegenspraak met de werkelijkheid, dan dat het ermee strookt. Zijn die obituaries in The Times eigenlijk wel zo goed en betrouwbaar, vraag je je dan toch af? Toen hij 75 werd, schrijft The Times, benoemde koningin Juliana hem tot mi nister van Staat, en van die tijd af tot aan zijn dood was hij de enige bezitter van die titel (thence till his death he was the only holder of the title). Maar dat is natuurlijk onzin. Dr. W. Drees (kreeg hem in 1958), mr. E. N. van Kieffens (kreeg hem in 1950), mevr. dr. M. A. M. Klompé (kreeg hem in 1971), mr. dr. J. Donner (kreeg hem in 1971) en mr. J. A. W. Burger (kreeg hem in 1974) zijn ook minister van Staat. Laten we er daarom maar van uitgaan dat in ieder geval de laatste regel in de obituary van The Times op waarheid be rust: „He was the most lovable, modest, and genial of men” „Er was geen be minnelijker, bescheidener en jovialer man dan hij”. De regering wil deze huurverhogingen bereiken door de benedengrens voor huursubsidies te verhogen. Voor de mini muminkomens staat staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening een verhoging van de bene dengrens met een kwart procent per jaar over een tijdvak van 4 jaar voor ogen en voor de modale inkomens een verhoging met een half procent en dat ook vier keer. Dat zou betekenen dat de minimuminko mens maandelijks 4,50 gulden meer zou den gaan betalen na 1 juli (dan zouden de kabinetsplannen in moeten gaan) en voor de modale inkomens een extra huurver hoging van 11,50 gulden. deels teniet gedaan worden wanneer deze gecompenseerd zou worden door overheidssubsidie. Daarom wil de be windsman de normhuurquote, de verhou ding tussen het inkomen en de verschul digde huur waarop de toekenning van individuele huursubsidie gebaseerd is, verhogen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In aanwezigheid van koningin Beatrix en minister-president Van Agt zijn gisteren aan de honderdjari ge Vrije Universiteit in Amsterdam negen eredoctoraten uitgereikt in zeven studie richtingen. Dit gebeurde in de Nieuwe Kerk, waar precies honderd jaar geleden prof. dr. Abraham Kuyper, de eerste rec tor van de VU, de openingsrede uitsprak. De eredoctoraten werden toegekend aan dr. Jose Miguez Bonino, theoloog- predikant in Buenos Aires en vermaard pleitbezorger van de bevrijdings-theolo- gie, aan mr. Yap Thiam Hien, advocaat in Jakarta, aan mevrouw drs. S. Kruyt, arts apotheker in Soerabaja en aan drs. F. E. R. de Maar, tandarts in Den Haag. Voorts werden eredoctoraten toege kend aan prof. dr. A. G. M. van Melsen, emeritus-hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, aan dr. C. F. Bamaby, de directeur van het Internatio nal Peace Research Institute in Stock holm en aan prof. dr. G. Duby, hoogleraar geschiedenis in Parijs. Prof. A. B. Frie- link, buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, werd ere doctor in de economische wetenschappen, en H. Algra, journalist-publicist in Leeu warden, kreeg het ere-doctoraat in de sociale wetenschappen. De eredoctores zullen in de komende periode gastcolleges geven aan de VU. Vandaag wordt het eerste gegeven door Dom Helder Camara, die al sinds 1975 eredoctor aan de VU is. Een hoeveelheid vuil, afval. plastic lappen, actieborden en achtergebleven spandoeken, over de prik keldraadversperring gedrapeerd, is alles wat rest, nadat de demonstranten hun blokkade hebben opgeheven. 12 11 10 11 11 11 11 10 10 10 7 23 20 10 16 10 9 10 10 10 14 10 20 15 13 9 20 20 21 7 19 9 15 20 19 8 13 10 25 30 WOENSDAG 22 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.15 uur, onder 17.29 uur Maan op 17.23 uur, onder 04.50 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 02.06 uur en 14.32 uur Laagwater 10.09 uur en 22.24 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2