99 Reagan: SALT-2 ongedaan maken TASS ontkent muiterij van Afghaanse troepen w Voorzitter parlement: tegen fascisme Stemmenwinst EG: misverstand over Israel conservatieve door vertaalfout partij Finland Marcos beveelt arrestatie 29 dissidenten Warschau-Pact Cuba ziet af van kandidatuur Ook Bonn wordt somberder over Zware sneeuwval groei economie Zwitserse Alpen samenwerking wil voortzetting van ontspanning Tampons krijgen bijsluiter in VS Massale betoging in Brussel voor opvolging van Labourleider Veiligheidsraad Oeganda laat Cubanen komen Kindermoorden in Atlanta extreem-rechts” Internationale verdeeldheid Karmal uit Moskou vertrokken Nieuwe kandidaat Giscard profiteert van historische NAVO akkoord met Griekse terugkeer dUfW J.. „Militair potentieel VS versterken” mes mee Sm iary uge ss dat lands- >n dat verla cht en strijd afhan- k met ermee Times vbaar, K wraw W Df DINSDAG 2 1 OKTOBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) 1 VI È4 I TEHERAN-WASHINGTON- BAGDAD. Het Iraanse par lement zal binnen twee of drie dagen een beslissing nemen over de voorwaarden waarop de Amerikaanse gegijzelden zullen worden vrijgelaten. VMV* Mg s ml Snel besluit Iran gegijzelden over i s w X ir naar iet ge- ambte- ir voor ich pas jksvol- kerk Enge- erig in eld. i trots k toch En het Ise in dan in waar- lamde iswaar Sociale uceer- ij een •tje er in The >ence’, eerst ■rlogse t voor 'orden speld horen zich), rdook zielen, ïarres- ippen. idacht n ont- 1, maar obitua- in het kunt de En- at zijn en. Hij blazen, geldt in The :unnen slijk in langer ij zijn it-Brit- uit de dag 18 ktober imme, Secretaris-generaal Waldheim van de VN zei gisteren in een interview met de Oostenrijkse televisie, hoopvol te zijn dat de gegijzelden spoedig zullen worden vrij gelaten. Hij wees erop, dat de Iraanse premier Radjai in een gesprek met hem heeft gezegd, dat de gegijzelden „in de nabije toekomst” zullen worden vrijgela ten. Over de oorlog tussen Irak en Iran President Carter van de VS heeft giste ren tijdens een verkiezingstoespraak ge zegd, dat bij vrijlating van de gegijzelden alle Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken zullen worden vrijgemaakt en dat het handelsembargo tegen Iran zal wor den opgeheven. Hij noemde „een sterk en verenigd Iran” in het belang van de VS. In plaats daarvan wil hij - indien hij tot president wordt gekozen - onmiddellijk (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Naar schatting 50.000 mensen hebben gisteren in Brussel deel genomen aan een demonstratie tegen LONDEN (DPA). Vice-voorzitter Mi chael Foot van de Britse Labourpartij heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor opvolging van de aftredende Labourlei der Callaghan. Volgens politieke waarnemers is de 67- jarige Foot, die bekend staat als gematigd links, de enige man in de partij die kan voorkomen dat kandidaat Dennis Healy al bij de eerste stemronde op 4 november wordt gekozen. Hij geniet zowel in de fractie van het Lagerhuis, die de nieuwe partijvoorzitter zal moeten kiezen, als in de partij organisatie zelf een vrij grote populariteit. De linkervleugel in de La bourpartij heeft nog twee officiële kandi daten: Peter Shore (56) en John Silkin (57). Tot de betoging was opgeroepen nadat eerder deze maand de Vlaamse Militan ten Orde (VMO) de woede van veel Bel gen opwekte door in paramilitaire uni formen door de straten van Antwerpen te marcheren. Daarbij werd met kettin gen gezwaaid en werden leuzen geroe pen tegen in België wonende buitenlan ders. De demonstranten eisten gisteren een verbod van de VMO. racisme en fascisme. De leiders van alle grote politieke partijen liepen in de de monstratie mee. daar- tolpen, dat er net in iceerd. ie ver- averle- Cimes, jt mi jt aan an die a only lurlijk 1958), 1950), em in >m in em in itgaan in de id be- odest, in be- vialer doden ar 1978 evolge jkheid igheid, lovem- weer Enge- t num- obitu- izzone, e op 8 i over Fran- 1 op 22 WASHINGTON. Amerikaanse fabri kanten van tampons moeten hun produkt voortaan voorzien van een bijsluiter, waarin wordt gewezen op de mogelijke risico’s die het gebruik van tampons voor de gezondheid kan opleveren. Dit heeft de Amerikaanse keuringsdienst voor waren (FDA) aanbevolen. De fabrikanten heb ben zich inmiddels bereid verklaard vrij willig over te gaan tot het bijsluiten van een waarschuwing. Als tegen de aanbeve ling van de FDA geen bezwaren worden ingediend wordt de aanbeveling na dertig dagen een bindend voorschrift. De waarschuwing volgt na meldingen over ziektegevallen die verband zouden houden met het gebruik van tampons van het overigens alleen in de VS verkrijgbare merk Rely. HELSINKI (AFP). De zondag en gis teren gehouden gemeenteraadsverkiezin gen in Finland hebben een overwinning opgeleverd voor de Conservatieve partij, die in het Finse parlement in de oppositie zit. De conservatieven hadden toen 95,5 procent van de stemmen was geteld 23,1 procent van de stemmen tegen 20,9 pro cent bij de gemeenteraadsverkiezingen vier jaar geleden en 21,7 procent bij de algemene verkiezingen vorig jaar. De vier partijen van de regeringscoalitie (Sociaal democraten, communisten, Centrumpar tij en Liberale Zweedse partij) kregen door een sterk verlies van de communis ten gezamenlijk minder stemmen dan vier jaar geleden. De communisten gingen van 18,5 procent in 1976 naar 16,6 procent. De lichte winst van de sociaal-democraten, die met 0,8 procent winst 25,6 procent van de stemmen behaalden en de kleine winst van 0,4 procent voor de Centrumpartij, die nu 18,8 procent van de stemmen be haalde, konden dit verlies van hun coali tiepartner niet goedmaken. De Liberale Zweedse Partij bleef op 4,7 procent. De uitslag vön deze verkiezingen kan belangrijke gevolgen in het parlement hebben, omdat de Communistische Partij eerder had aangekondigd bij een belang rijk verlies zich te zullen terugtrekken uit de regering. BONN (DPA). Het Westduitse minis terie van Economische Zaken verwacht dat de werkloosheid in de Bondsrepubliek volgend jaar zal kunnen toenemen tot een miljoen of meer. Dit blijkt uit de nieuwste vooruitzichten van het departement, welke weliswaar zijn aangepast aan de nieuwste, sombere vooruitzichten, maar nog altijd veel opti mistischer zijn dan de voorspellingen van de Westduitse economische instituten. Nu bedraagt de werkloosheid in het land 900.000 en de economische groei van dit jaar zal op ruim 2 percent uitkomen. Die groei zal komend jaar kunnen halveren, zo voorziet *het ministerie, waarbij echter als positieve kant de mogelijkheid van een beperkte stijging van de consumenten prijzen wordt aangehaald. Dit heeft de voorzitter van het parle ment, Rafsanjani, gisteren verklaard in een telefonisch vraaggesprek met het persbureau Associated Press. Rafsanjani zei dat er „slechts een gerin- toonde de secretaris-generaal zich pessi mistischer. Hij zei niet te verwachten dat het gewapend conflict spoedig zal worden beëindigd. De ayatollah Khomeini ver klaarde gisteren na een onderhoud met secretaris-generaal Habib Sjatti van de Islamitische Conferentie, dat een hoge islamitische bemiddelingsdelegatie wel kom is in Iran om de „misdaden” van de Iraakse president Saddam Hoessein te onderzoeken. Irak heeft gisteren overi gens geëist dat de internationale scheep vaart met onmiddellijke ingang de Iraak se soevereiniteit over de gehele omstreken grensrivier Sjatt-el-Arab erkent. Aan het front wordt de strijd tussen Irak en Iran intussen steeds heviger. Vooral bij de Iraanse oliestad Abadan wordt zeer fel gevochten. WARSCHAU. De ministers van Bui tenlandse Zaken van het Warschau-Pact, die gisteren in de Poolse hoofdstad bijeen waren, hebben na afloop in een communi qué opgeroepen tot hernieuwde ontwape- ningsinitiatieven, het voortzetten van de ontspanning en het met succes afronden van de vervolgconferentie over Europese veiligheid, die op 1 november in Madrid begint. Ook riepen de ministers van de War- schau-Pact-landen op tot het houden van een Europese ontwapeningsconferentie. In het communiqué werd niet met zo veel woorden ingegaan op de jongste ont wikkelingen in Polen. Wel bleek uit twee zinnen de bezorgdheid van zowel Polen als zijn communistische bondgenoten over de in hun ogen westerse inmenging in Poolse aangelegenheden. Na afloop van de besprekingen hadden de ministers een onderhoud met de Poolse partijleider Kania. ge kans” is dat de gegijzelden, die al bijna een jaar worden vastgehouden, terecht zullen moeten staan. Over de Iraanse ei sen voor de vrijlating zei hij: „Ik kan nu niets voorspellen. Het zal worden bespro ken in het parlement. Ik denk dat de voorwaarden dezelfde zullen zijn als die gesteld zijn door de imam (Khomeini, red.)”. Deze noemde vorige maand als eisen: teruggave van de rijkdommen van de sjah, intrekking van Amerikaanse vor deringen op Iran, het vrijgeven van bevro ren Iraanse tegoeden in de VS en Ameri kaanse garanties voor niet-inmenging in Iran. Rafsnajani ontkende met klem dat vrijlating van de gegijzelden mogelijk zou zijn in ruil voor levering door de VS van militair materieel, zoals in de Amerikaan se media de laatste dagen herhaaldelijk is gesuggereerd. MOSKOU (UPI/Reuter/AFP). Op de laatste dag van het bezoek van president Babrak Karmal van Afghanistan aan Moskou, heeft het Russische persbureau TASS gisteren tegengesproken, dat er in de hoofdstad Kaboel sprake is geweest van een muiterij onder Afghaanse soldaten. (Van onze redactie buitenland) MANILLA. De Filippijnse president, Ferdinand Marcos, heeft gisteren de ar restatie bevolen van 29 voornamelijk in de Verenigde Staten wonende Filippijnse dissidenten. Het bevel volgt op de bomaanslag die zondag werd gepleegd op een bijeenkomst van Amerikaanse reisa genten in Manilla en waarbij twintig ge wonden vielen. Marcos, die de opening van de bijeenkomst bijwoonde bleef bij de aanslag ongedeerd. Onder de gezochten is de vroegere pre sidentskandidaat Benino Aquino, die in 1977 ter dood werd veroordeeld maar in mei van dit jaar toestemming kreeg om voor een hartoperatie naar de VS te ver trekken. Aquino heeft iedere betrokken heid bij de aanslag ontkend. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan wil het SALT-2-verdrag met de Sovjet-Unie (dat nog niet door de Amerikaan se Senaat is geratificeerd) terzijde leggen. beginnen met onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst: SALT-3. Daar naast wil hij het Amerikaanse militair potentieel zeer aanmerkelijk versterken. Reagan verklaarde dit tijdens een televi sietoespraak in gekochte zendtijd. President Jimmy Carter heeft in een reactie Reagans gedachte „buitengewoon naïf’ genoemd. Het plan om SALT-2 on gedaan te maken zou „een vernietigende en wellicht fatale slag zijn” voor de be heersing van kernwapens. De Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, becijferde gisteren dat verwerping van SALT-2 zo’n 100 miljard dollar aan extra lasten voor defensie met zich mee zal brengen, willen de VS gelijke tred kunnen houden met de Sovjet-Unie. „Zonder SALT-2”, aldus Brown, „zullen de Russen binnen tien jaar tweemaal zo veel kernkoppen kunnen hebben als dat het verdrag toestaat.” NEW YORK (DPA/Reuter). Cuba heeft gisteren zijn kandidatuur voor een van de vijf niet-permanente zetels in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ingetrokken. Naast het gisteren gekozen Japan, Spanje, Ierland en Oeganda zal nu Costa Rica vermoedelijk deel uit gaan maken van de Veiligheidsraad. Cuba was met Costa Rica kandidaat voor de zetel voor een Latijnsamerikaans land. Ook vorig jaar was Cuba kandidaat voor een zetel. Na meer dan 150 stemron den werd toen bij wijze van compromis Mexico gekozen. De Cubaanse regering is thans kennelijk tot de conclusie gekomen dat het weinig kans maakt op verkiezing en dat herhaling van de slepende stempro cedures derhalve weinig zin heeft. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. In militaire kringen in Oeganda is bekend gemaakt, dat de rege ring in Kampala Cubaanse militaire een heden heeft laten komen uit Ethiopië om Oegandese strijdkrachten op te leiden. Het zou gaan om een betrekkelijk klein aantal Cubanen. De komst van de „adviseurs” zou in verband staan met de gevechten in het noordoosten van het land, waar enige weken geleden aanhangers van het oude leger van de verdreven dictator Idi Amin waren binnengevallen. Intussen is de hoofdstad Kampala het afgelopen weekeinde geteisterd door een golf van geweld. Minstens acht mensen zouden zijn vermoord. Ook zijn ontplof fingen gehoord. Sinds het verdwijnen van Amin in april van het vorig jaar wordt de hoofdstad, waar een half miljoen mensen wonen, voortdurend geplaagd door „gol ven” van moorden, diefstallen en plunde ringen. ATLANTA. Na de moord op tien kinderen heeft de gemeente Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia alle kinderen onder de zestien jaar verplicht de komen de drie maanden na het donker worden ’s avonds binnenshuis te blijven. Het stoffelijk overschot van het laatste slachtoffer een meisje van zeven dat sinds juni werd vermist, is in het weekeinde gevonden door honderden blanke en zwarte vrijwilligers die braakliggende ter reinen in negerwijken uitkamden. De poli tie zegt ervan overtuigd te zijn, dat alle tien moorden door dezelfde persoon zijn gepleegd. Het oudste slachtoffer was 16 jaar. Vier kinderen van dezelfde leeftijd worden nog vermist. Men vreest dat ze eveneens zijn vermoord. Het uitgaansverbod voor de kinderen in Atlanta duurt tot zeven uur ’s morgens. (Van onze redactie buitenland) BERN. Als gevolg van de zware sneeuwval van de afgelopen dagen zijn in de Zwitserse Alpen verschillende berg passen gesloten of slechts met sneeuwket tingen berijdbaar. De Zwitserse automobielclubs ATC en TCS meldden gisteren de sluiting van de volgende passen: Albula, Furka, St. Gott- hard, Grimsel, Grosser St. Bernhard, Klausen, Nufenen, Operalp, San Bernar dino en Susten. Voor de passen Bernina, Flueela en Umbrail zijn sneeuwkettingen nodig. De overige passen zijn nog goed berijdbaar. Op het traject Gönschenen-Andermatt ligt een dikke laag sneeuw. De toegang tot de Gotthardtunnel is evenwel vrij. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/DEN HAAG. De plan- commissie voor de NAVO-defensie, waar in van ambassadeurs van de lidstaten van de verdragsorganisatie zitting hebben, is gisteren akkoord gegaan met terugkeer van Griekenland in de militaire eenheid van de westelijke alliantie. Uit welingelichte NAVO-kringen ver luidt dat de reïntegratie van Griekenland met onmiddellijke ingang een feit zou kunnen zijn, maar ook wordt 1 januari als officiële ingangsdatum genoemd. De Griekse terugkeer wordt in het NAVO- hoofdkwartier in Brussel positief verwel komd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteren zijn waardering uitgesproken voor de houding van Griekenland en Turkije en de bemid delende rol die NAVO-opperbevelhebber generaal Rogers tussen beide landen heeft gespeeld in zijn pogingen Griekenland weer in de militaire organisatie van de NAVO te laten terugkeren. s .5: M '■rsxso's.' rw-- (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De voorzitter van de EG-ministerraad Gaston Thom heeft nooit gezegd of willen zeggen dat Israel zich uit alle bezette gebieden moet terug trekken. Dat dit toch in een rapport van Thorn aan het ministerscomité van de Raad van Europa staat, is te wijten aan een „vertaalfout”, aldus goed ingelichte kringen in Straatsburg. De fout is ge maakt door de vertaaldienst van de Raad van Europa. In feite gaat het om de toevoeging van een woord in de Franse tekst van Thoms rede waardoor de indruk wordt gewekt dat de noodzaak van een terugtrekking van Israel uit alle bezette gebieden een van de conclusies is van de reizen die hij onlangs door het Midden-Oosten heeft ge maakt. De onjuist vertaalde passage baar de opzien, omdat de EG tot nu toe steeds de minder expliciete formulering gebruik te dat Israel eén eind moet maken aan de territoriale bezetting die het sinds 1967 handhaaft. Daarbij wordt niet duidelijk gezegd, dat dit slaat op alle bezette ge bieden. I 'V* In een lange stoet trekken de 50 000 demonstranten tegen fascisme en racisme door de straten van de Belgische hoofdstad. Volgens berichten uit de Indiase hoofdstad New Delhi, hebben Russische troepen, gesteund door tanks en helikopters in de buitenwijken van Kaboel een muiterij neergeslagen van 8000 Afghaanse soldaten. TASS noemde dit een verzinsel van de westerse media. „De situatie in Kaboel en het merendeel van de Afghaanse provincies is volkomen normaal”, aldus het Russische persburea. Ook de Afghaanse militaire autoriteiten spraken berichten over moeilijkheden tegen. In Moskou werd gisteren hartelijk afscheid genomen van pitesident Karmal. Tiendui zenden inwoners van de Russische hoofdstad, die voor deze gelegenheid vrij van hun werk hadden gekregen, stonden met Afghaanse en Russische vlaggen langs de weg van het Kremlin naar het vliegveld. President Brezjnjev begeleidde zijn Afghaanse gast. De besprekingen die Karmal tijdens zijn bezoek met Russische leiders heeft gevoerd, hebben geen verrassingen gebracht. Zondagavond werd in een gemeenschappelijke verklaring nog eens gezegd dat de Russische troepen naar Afghanistan waren gekomen op verzoek van de Afghaanse regering. Van terugtrekking van die troepen kan pas sprake zijn wanneer er een einde gekomen is aan iedere agressie tegen Afghanistan. President Karmal bedankte zondagavond de Russische troepen in zijn land voor hun moed bij het helpen verzet te bieden tegen „agressie van buiten af’. De Afghaanse leider vloog gisteren naar Bitlis, de hoofdstad van de Russische republiek Georgië. Vandaar gaat hij weer naar Leningrad voor hij terugkeert naar zijn land. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. Binnen de Franse socialistische partij is enige klaar heid ontstaan over de gang van zaken bij de presidentsverkiezin gen het komend voorjaar, sinds Michel Rocard zich begin deze week met enige plechtigheid kan didaat voor het hoogste ambt heeft gesteld. (Van onze redactie buitenland) BONN. Rechts-extremisten in Euro pa, de Verenigde Staten en Canada onder houden contact en werken met elkaar samen. Dit zegt de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Gerhard Baum, vandaag in een interview met een West- duits dagblad. Ook zou uit een onderzoek zijn gebleken dat deze extremisten in ver binding staan met antisemitische groepen in het Midden-Oosten, aldus Baum. Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde de joodse begraafplaats in Keulen-Deutz geschonden, zo maakte de Westduitse politie gisteren bekend. Dertig grafstenen werden omvergegooid en op één steen werden een hakenkruis en de woorden „Adolf lebt, Juden raus” gekrast. In Parijs heeft de politie gisteren na een anonieme tip een bom aangetroffen in het gebouw van de effectenbeurs. De bom kon door deskundigen onschadelijk wor den gemaakt. Partijvoorzitter Francois Mitterrand heeft zijn beslissing tegen eind volgen de week aangekondigd. De strijd tus sen beide mannen heeft de gemoede ren binnen de partij danig beziggehou den. Volgens een opinieonderzoek van vorige week maken ze echter geen van beiden enige kans op de overwinning. De huidige president Giscard d’Es- taing zou volgens dit opinieonderzoek ruim 50 percent van de stemmen op zich weten te verenigen. De bijna vijftigjarige Rocard behoort tot de meest ontwikkelde mensen in Frankrijk en heeft de moeilijkste scholen van het land met succes door lopen. Bij de verkiezingen van ’69 was Rocard al kandidaat, maar toen voor een partij die links staat van de socia listen. De strijd werd destijds gewon nen door Georges Pompidou. In ’74 wendde Rocard zich van zijn partij af en sloot hij zich aan bij de socialisten van Francois Mitterrand, waar hij nu wordt beschouwd als de voorman van de „sociaal-democratische” vleugel De procedure binnen de partij om te komen tot een algemene presidents kandidaat is gecompliceerd. Na een reeks van conferenties zal op 25 en 26 januari van het komende jaar op een bijzonder congres de eenheidskandi- daat worden aangewezen uit de dan voorhanden kandidaturen. Michel Rocard legde de verklaring waarin hij zich kandidaat stelde af in het gemeentehuis van Conflans Sainte Honorine in de buurt van Parijs, waar hij burgemeester is. Hij maakte daar bij voor de tv-camera’s de indruk van een slecht acteur met plankenvrees, die zijn lesje opzegde, zwaar steunend op de tekst die achter de camera’s voor hem werd afgerold. Het „eerlij ke” en bijna onpolitieke karakter van Rocard, die zich de afgelopen maan den over geen enkel brandend thema heeft uitgelaten, wordt beschouwd als een van zijn sterke kanten. In politieke kringen in Parijs wordt alge meen aangenomen dat president Gis card volgend voorjaar de verkiezingen voor een nieuwe termijn van zeven jaar zal winnen. De strijd tussen de socialisten Rocard en Mitterrand, met op de achtergrond communistenleider Marchais, die op niet meer zou kunnen rekenen dan hooguit 20 percent van de stemmen, wordt dan ook gezien als een deel van de folklore die aan het gebeuren kleur geeft. Het is juist de historische kloof tussen communisten en de weer onderling verdeelde socialisten, die president Gi scard de mogelijkheid biedt in het kamp van het „midden” het staatsge zag te behouden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3