Maandag beslissing over staking en dan dit nog 1 Tegenvallers stapelen zich op achtergrond Damiate Pers op frauderapport” Onjuiste kritiek Conferentie over veiligheid en ontstaan kanker kernenergie Oud-staatssecretaris Nooteboom: Kunstenbond fel Boottocht voor VPRO: aanklacht Nederlandse werf tegen optreden politie R’dam Veel verschillen in normen voor a' Mogelijk kort geding over promotie jarig zoontje van Smit-Kroes tegen nieuwe regeling BKR Ontsnappingen van criminelen Suriname gemeld toewijzen woning Nieuwe politieke arrestaties in mist grote order door kopieerstof „georganiseerd” „Radioactieve wolk niet gevaarlijk” Onderzoek naar Umuider Courant BINNEN. EN BUITENLAND 1980 4 OKTOBER DINSDAG 2 1 D (Door Frans Nypels) y Vrijgezellen b L V a. E b n S1 w t( v Fosfaten (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. „De kritiek op het rapport-Van Bijsterveld, in welk rap port onder meer wordt gesteld dat ruim tweederde van de ondernemers fraude pleegt bij de aangifte van inkomstenbelasting, is onjuist. De conclusies van Van Bijsterveld blijven recht overeind”. Vrije Poolse bond (Van onze redactie binnenland) onderling verdeeld de Op een bijeenkomst met mijnwerkers in Katowice krijgt Lech Walesa, leider van de vrije bond Solidariteit, enige mijnwerkersattributen (Van onze redactie binnenland) DIRECTIE: Mr. H. C van der Mije (Van onze redactie binnenland) 155.00 Dit werd gisteren gezegd door oud- staatssecretaris Nooteboom van Finan ciën tijdens een gastcollege op de Techni sche Hogeschool Twente. De kritiek op het rapport-Van Bijsterveld is vorige week geleverd door professor Christiaan- se, die tijdens een rede voor het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) onder meer zei, dat de nog achter haalbare fraude op de inkomstenbelas ting niet over éen jaar zou gaan, maar over meer jaren. Bovendien stelde Chris- tiaanse dat de boekenonderzoeken van de Belastingdienst „selectief’ waren. De over een bepaald jaar na boekenon derzoek bli ondernemers achterhaalde in komstenbelasting bedraagt 600 miljoen gulden en de over een daaropvolgend jaar nog te achterhalen fraude bedraagt een miljard gulden, zo zei Nooteboom biste ren. Samen is dat 1,6 miljard gulden en hierop heeft het rapport-Van Bijsterveld betrekking. De boekenonderzoeken die volgens Nooteboom absoluut niet selectief waren, gaven een fraudepercentage aan van 67 percent. De oud-bewindsman merkte verder op, dat zowel gemeenten en andere publiek rechtelijke instellingen als ondernemin gen soms terughoudend zijn bij het ver strekken van inlichtingen aan de Belas tingdienst, omdat men zou vrezen dat be paalde bedrijven er ernstig onder zouden kunnen lijden. Hierover wordt momenteel overlegd. Nooteboom zei te vinden dat het bedrijfsleven ook met de bewindslieden van Financiën dit soort problemen zou moeten kunnen behandelen. De Nederlandse Vrijgezellenbond wil dat ongehuwden geen AWW-premie meer hoeven te betalen. Ook wordt gepleit voor verlaging van de AOW-premie voor onge huwden. In een telegram aan de minister van Sociale Zaken wijst de bond op een uitspraak van de Tweede Kamer dat geen volksverzekering verschuldigd dient te zijn door personen die geen zelfstandig recht op uitkering hebben, zoals vrijge zellen. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse Fe deratie van Arme Landbouwers (FAL) maakt in een op 16 oktober gedateerde open brief melding van de arrestatie van vier van haar bestuursleden. In de open brief wordt nu de onmiddellijke invrij heidstelling van alle opgesloten progres- sieven geëist. Verder eist de FAL de opheffing van de avondklok, de opheffing van de noodtoe stand en het herstel van de democratische rechten in Suriname. De Surinaamse me dia hebben geweigerd de open brief van de FAL te verspreiden. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewljks E. Koning (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse ge meenten hanteren zeer verschillende re gels en normen bij inschrijving van wo ningzoekenden en bij toewijzing van wo ningen. Dit wordt gemeld door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening naar aanleiding van een onder zoek hiernaar door de Stichting Bouwcen trum te Rotterdam. Uit een rapport van de stichting blijkt onder meer, dat binnen de 368 gemeenten die toewijzingsnormen hanteren, 52 verschillende normen hier voor bestaan. Bij de toewijzing van wo ningwetwoningen blijken 235 verschillen de combinaties van normen te bestaan. De meeste gemeenten werken met eigen, unieke combinaties en bovendien ver schillen de interpretaties van de normen vaak, aldus de stichting. tweede instrument snijdt het kabinet in eigen vlees. Vermindering van de vakan tietoeslag leidt onherroepelijk tot ver mindering van de vakantietoeslag leidt onherroepelijk tot verminderde belas tinginkomsten. In de hele discussie rond dit onderwerp is dit nevenaspect uit het oog verloren. Of, al dan niet opzettelijk, buiten de discussie gehouden. En dan hebben de Haagse rekenmeesters ook nog te maken met verminderde premie ontvangsten voor de sociale fondsen. Als de tekorten die optreden via premiever hogingen achteraf door de loontrekken- den moeten worden opgebracht, wordt de loonmatiging die in 1981 wordt be reikt in 1982 door de inkomenstrekkers zelf betaald. Het kabinet, dat maar wil blijven pra ten, zou er beter aan doen een funda mentele, brede maatschappelijke dis cussie te starten over de relatie tussen het loonzakje en de betaalbaarheid van het sociale paradijs. Een loonmaatregel voor volgend jaar kan de ruimte schep pen om het kernprobleem van de BV Nederland te lijf te gaan. Kortom: een antwoord te vinden op de vraag of de niet-actieven minder te besteden krijgen of de actieven. Een van de twee groepen moet inleveren om de vicieuze cirkel te doorbreken zodat de arbeidskosten netto loon, premies voor sociale verzeke ringen en pensioenen en belasting, plus aardgas) omlaag kunnen waarmee de arbeidsuitstoot mogelijk een halt kan worden toegeroepen. STOCKHOLM (DPA). In de Zweedse hoofdstad Stockholm is gisteren een inter nationale conferentie begonnen over vei ligheid bij kernenergie. Aan deze door het Internationaal Agentschap voor Atoom Energie (IAEA) georganiseerde bijeen komst doen meer dan 700 mensen uit 40 landen mee. BEZORGKLACHTEN maandag t(m vrijdag van zaterdags van O tf b d n P d z< ir w g di k g' ff g' si zi g: zi d b o d I. n t< SI d k v o d Oude weg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 b P w h ri di C N ci N ai n P h w ai n s1 ai a: ai VI ZI e: Dit adviesorgaan van de regering kan nog niet precies invullen hoeveel meer de ziekenfondsverzekerden maandelijks aan premie moeten afdragen in 1981, vast staat wèl dat de hogere kosten niet geheel uit de reservepot van het fonds kunnen worden gedekt. Berekend is te vens dat bij forse matiging van de loon som de premie voor de ziekenfondswet hoger zal uitvallen. Zo ingewikkeld zit het loon- en sociale verzekeringsstelsel van de BV Nederland in elkaar. De tegenvallers - hoewel in meerjaren ramingen wel reeds zichtbaar - stapelen zich de laatste dagen op. Vorige week immers werd bekend dat de beheerders van het WAO-fonds ook een stevige pre mieverhoging voor loontrekkenden wil len doorvoeren om de onbeheerst stij gende kosten de baas te kunnen blijven. Ondertussen knabbelt het parlement aan de fundamenten van het dekkings- plan waarmee het kabinet-Van Agt de zaak drijvende wil houden. Er tekent EINDHOVEN. Het heeft er alle schijn van, dat de laatste tijd regelma tig ontsnappingen worden georgani seerd voor zware criminelen die in strafinrichtingen verblijven. Dit zei gisteren een woordvoerder van de Eindhovense politie naar aanleiding (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De VPRO zal bij de hoofdofficier van justitie in Rotterdam een klacht indienen tegen het optreden van de Rotterdamse politie tegen de VPRO-radioverslaggever Ton van der Graaf. Van der Graaf werd door de politie verhinderd opnamen te maken van de ontruiming van het door dertien uitke- ringstrekkers bezette pand van de Spaar bank Rotterdam vorige week vrijdag. Volgens Jan Haasbroek (hoofd radio VPRO), die zegt te beschikken over acht getuigen, werd op zeker moment de mi crofoon uit handen van de verslaggever gerukt door de politie. De bandrecorder werd afgezet en Van der Graaf kreeg te verstaan dat hij en zijn bandrecorder „in elkaar zouden worden gestampt” als hij niet zou stoppen met het maken van opnamen. Over vijf jaar zal het oppervlaktewater in Nederland niet langer meer worden vervuild door fosfaathoudende wasmid delen. Dit zei minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne gisteren bij de opening van een vernieuwde waterzui veringsinstallatie in Harderwijk. In 1983 mag een halvering van de hoeveelheid fosfaten in wasmiddelen worden ver wacht, terwijl de hoeveelheid in 1985 tot praktisch nul zal zijn teruggebracht, aldus de minister. Op de valreep van de tweede on derhandelingsronde tussen kabinet- Van Agt, werkgevers- en werkne mersorganisaties over de inhoud van het loonzakje volgend jaar heeft de financiële commissie van de Ziekenfondsraad een ilinke pre mieverhoging voor de ziekenfonds wet in uitzicht gesteld. AMSTERDAM. De Kunstenbond FNV keert zich in een brief aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken fel tegen de voorgenomen integratie van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) in de algemene uitkering uit het Gemeente fonds. Volgens de bond wordt hiermee de toepassing van de BKR op losse schroe ven gezet. De kosten die nu door gemeenten wor den gemaakt ten behoeve van de BKR, worden voor 75 procent vergoed door het rijk. De gemeenten hebben de mogelijk heid het resterende gedeelte voor 80 pro cent te declareren bij het Gemeentefonds onder de voorziening kosten sociale' zorg. Door de integratie, die op 1 januari 1981 zou moeten ingaan, vervalt de declaratie mogelijkheid, aldus de Kunstenbond FNV. „Dat heeft desastreuze gevolgen voor zowel de rechtszekerheid van de beeldende kunstenaars als voor het Ne derlands cultuurgoed”, aldus de bond. De bond verwijt de minister dat hij met zijn plan het karakter van de BKR als een minimale sociale regeling op on duldbare wijze aantast. De gemeenten zul len immers door de integratie uit louter financiële overwegingen gedwongen wor den de BKR zo min mogelijk toe te passen, zo meent de bond. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De eerste bijeenkomst van alle vakbondscomités die zich hebben aangesloten bij de onafhankelijke Poolse bond Solidariteit is gisteren in de Silezi- sche mijnstad Jastrzebie-Zdroj in grote verwarring geëindigd. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Holland America Cruises in New York (de voormalige Hol land Amerika Lijn, HAL) heeft gisteren een order voor de bouw van een passa giersschip dat 270 miljoen gulden zal kos ten, geplaatst bij de scheepswerf Chan- tiers de TAtlantique in het Franse St. Nazaire. Bovendien heeft de onderneming een optie op een tweede schip van dit type en wordt gedacht aan een derde. Een van de drie schepen zal dienen als vervanging van de gezonken Prinsendam en de ande re twee als vervanging van verouderde schepen. Dat de Franse werf deze order krijgt betekent dat de Nederlandse werf De Merwede deze uiterst belangrijke op dracht die tienduizenden manjaren werk zou opleveren heeft gemist. De cruise- maatschappij stelt dat de werf een goede offerte heeft gemaakt, maar dat de onder- handelingen zijn stukgelopen op financie ringsproblemen die aan onvoldoende steun van de Nederlandse overheid zou den zijn te wijten. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11 30-12.30 uur Tijdens de beraadslagingen tekende zich een meerderheid af voor een nieuwe algemene staking, maar voor het tot stem ming kwam sloot vakbondsleider Lech Walesa de vergadering. Tijdens een bij eenkomst van de coördinatiecommissie van Solidariteit, na afloop van de tumul tueuze vergadering, is besloten een beslis sing over een eventuele staking uit te stellen tot volgende week maandag. De grote bijeenkomst van vakbondsco mités was niet toegankelijk voor journa listen, maar deelnemers vertelden dat de „gematigden” onder aanvoering van Wa lesa duidelijk in de minderheid waren. Walesa vertrok om te voldoen aan een tevoren gemaakte afspraak voojseen mas sabijeenkomst in de sporthal van Kato wice. De comités moesten hun houding bepa len tegenover de Poolse overheid, die tot dusver registratie van de bond Solidari teit heeft geweigerd, omdat in de statuten de leidende rol van de communistische partij niet expliciet wordt erkend. Oprichter-voorzitter Walesa van vrije Poolse vakbond heeft overigens in een interview met het orgaan van de com munistische jongeren gezegd, dat hij in de toekomst geen leidende vakbondsfunctie wil bekleden. „Ik heb er een te groot gezin voor”, aldus Walesa, die zichzelf geen ech te leider-voorzitter vindt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De medische dienst van de Arbeidsinspectie zal de komende we ken aandacht schenken aan de eventuele aanwezigheid van kankerverwekkende stof in kopieermachines. Dit gebeurt naar aanleiding van vragen van een bedrijfsge neeskundige dienst. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken zei dat in de Verenigde Staten bijna een jaar geleden een discus sie is ontbrand over het al dan niet kan kerverwekkend zijn van Trinitolfluore- non (TNF), een stof die in kopieermachi nes en regeldrukkers wordt gebruikt. Het ministerie vermoedt dat de vraag van de bedrijfsgeneeskundige dienst naar aanlei ding van deze discussie is gesteld. Voor alsnog is er geen reden tot verontrusting, aldus de woordvoerder. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG. Het zoontje van staatssecretaris Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat viert overmorgen zijn tiende verjaardag met een door de Deltadienst van Rijkswaterstaat verzorgde boottocht. Mensen van die dienst zullen zorgen voor begeleiding. Rijkswaterstaat heeft op aanvraag van het ministerie ingestemd met het verzoek van de staatssecretaris, de boot ter beschikking te stellen. Het gaat om een directievaartuig dat voor excursies wordt gebruikt. Mevrouw Smit-Kroes verklaarde gisteravond dat het haar bedoeling is het uitgestelde feestje van haar zoon tje die in augustus jarig was, een interessant en leerzaam karakter te geven. Ze zei ook dat ze over de Deltawerken veel enthousiaste ver halen heeft gehoord, maar dat ze er zelf nog nooit ter plaatse iets van heeft gezien. „Ik vind het fijn dat Rijkswater staat wil helpen om van het veijaardagsfeestje iets bijzonders te maken. Het lijkt me niet dat daar iets oneerbaars aan is.” Volgens het ministerie van Verkeer in Den Haag heeft het tochtje van mevrouw Smit-Kroes, haar zoontje en een aantal schoolvriendjes, geen officieel tintje. zich een meerderheid in de Tweede Ka- ‘mer af die de voorgestelde aantasting van individuele huursubsidies voor de laagst betaalden ongedaan wenst te maken. Hoe Van der Stee de in zijn begroting geslagen bressen - voor het bezuinigings plan Pais moet ook een opvangnet ge vonden worden - wil dichten, is volsla gen onduidelijk. Veel, zo niet alles, hangt af van de houding van de sociale part ners - werkgevers en werknemers - van daag in het overleg met de regering. Dat overleg zit eigenlijk muurvast Het kabinet, zo heeft de premier vorige week na afronding van het kamerdebat over de miljoenennota geopperd, mikt op een loonmatiging van 2,5 procent - uitgaande van wat reeds in collectieve arbeidsove reenkomsten ligt vastgepind, namelijk een loonsomstijging met 8 procent in 1981. Aftopping van de prijscompensatie en vermindering van de vakantietoeslag vormen de instrumenten die het kabinet de sociale partners aanreikt. Het eerste lijkt onaanvaardbaar voor de grootste vakcentrale, de Federatie Nederlandse Vakbeweging. Met het EINDHOVEN. De Tilburgse arts en jurist mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven zal mogelijk in kort geding de rechter vragen de promotie van de neuroloog J. Berendes te verbieden, als hij niet de beschikking krijgt over een uit Berendes’ proefschrift weggelaten tekst en de nieu we tekst die daarvoor in de plaats komt. Schuurmans Stekhoven heeft van de Leidse universiteit en van Berendes geëist dat hij deze teksten krijgt. De promotie van de neuroloog werd onlangs uitgesteld nadat Schuurmans Stekhoven had bekendgemaakt dat in het proefschrift, dat gaat over de bewaking van patiënten tijdens operaties aan slag aders, weliswaar zeven geslaagde opera ties zijn beschreven maar dat een achtste mislukte operatie was weggelaten. Dit achtste - bij een cliënt van Schuurmans - „geval" zal nu alsnog in het proefschrift worden opgenomen. Schuurmans Stekhoven zegt dat de fa milie van zijn cliënt het ernstige vermoe den heeft dat de bij de mislukte operatie betrokken artsen, de ziekenhuisstaf en de ziekenhuisdirectie, een onjuiste voorstel ling van zaken hebben gegeven. Hij wil dat alle gegevens over de operatie boven tafel komen, ter vermijding van valse con clusies over de door Berendes aanbevolen bewakingsmethode. In zijn openingstoespraak riep de Zweedse minister Carl Axel Petri van Energiezaken op tot sluiting van een inter nationaal verdrag met minimumeisen voor de veiligheid van kerncentrales. De conferentie duurt tot vrijdag. van de ontsnapping zondag van zeven gedetineerden uit strafinrichtingen in Veenhuizen. Volgens de Eindhovense politie woordvoerder staat het vrijave! vast, dat sommigen van hen bij hun ont snapping hulp van buitenaf hebben gehad. Een woordvoerder van het ministe rie va Justitie zei overigens gister avond geen idee te hebben hoe de Eindhovense politiezegsman aan zijn uitspraak komt dat er regelmatig ont snappingen worden georganiseerd voor zware criminelen. Justitie heeft geenszins de indruk dat ontsnappingen systematisch worden gepland, aldus de woordvoerder. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180.70 233.00 0,80 BONN-DE BILT (AFP/DPA/ANP). De kans dat in Europa radioactieve neer slag zal vallen van enige betekenis als gevolg van het overtrekken van een wolk met radioactieve deeltjes die vorige week ontstond door een Chinese bovengrondse kernproef, is vrijwel te verwaarlozen. Dit wordt gezegd door een woordvoer der van het KNMI in De Bilt in een reactie op een uitlating van de directeur van het observatorium in het Westduitse Bochum, dat de deeltjes uit de wolk (strontium 90, cesium 37 en plutonium) eind deze week op Europa kunnen neerregenen. Ook in de Verenigde Staten, waar de wolk mo menteel overheen trekt, maken milieu- instituten zich weinig zorgen over de radioactiviteit. Wel worden dagelijks me tingen verricht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4