KUSTVAARDER VERLIEST LADING HOUT Twintig noodwoningen voor bewoners renovatie-huizen 4 rs Deze week bij de melkman: Van Keulen Bonami Alleen de betere modezaak mag Melka verkopen. :ht nt KwaliteitenVrijheid 1 i 4 5 DINSDAG 'aten f:.\* ellen Gevaar IJMUIDEN. Maandagoch tend is een begin gemaakt met het plaatsen van twintig zogenoemde wisselwoningen op het Moerberg- plantsoen en het Gijzenveltplant- soen in IJmuiden. Ze dienen als tijdelijk onderkomen voor men sen uit IJmuiden en Santpoort van wie de woningen een renova tie ondergaan. Kennemerlaan 61, IJmuiden 's maandags gesloten. Kopers Jutters (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Met de veilige beschutting van de haven van IJmuiden in zicht moest de Westduitse kustvaarder West fjord toch nog zijn tol betalen aan de stormachtige elementen. Dat gebeurde zaterdagochtend bij het krieken van de dag. Een mijl of drie uit de kust bij een stevige west-noordwester met windkracht 7 a 8 oftewel 75 me ter per minuut. Bij het verlaten van de noord-zuidvaarrichting de Westfjord was van Finland onderweg naar Algerije raak te het schip in een slingerende beweging waardoor de dekla ding begon te schuiven. IJMOND Scheepvaartroute in gevaar !n de Middensluis liep een varende jutter" tegen de lamp. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) >nd 55,00 uur. uur jur d wil meer it voor onge- inister >p een t geen *nt te tandig vrijge- De verpakte balken en planken die in de loop van zondag niet op het strand belandden, dreven maandag her en der op slechts enkele honderden meters uit de kust. Nabij en tussen de pieren van IJmuiden bleken de nauwelijks waar neembare paketten een direct gevaar in te houden voor de in- en uitvarende schepen. Door personeel van de loods- dienst werd dit gevaar het eerst onder kend. Hoewel het scheepvaartverkeer van de aanwezigheid van de obstakels op de hoogte werd gesteld door het ra- darbedienende personeel, werd ook kon- Stutpalen en sjorringen waarmee de deklast was vastgezet begaven het. Ze ker een paar honderd last balken, in gewicht variërend van 600 tot 3000 kilo gram, verdewenen in de schuimende golven. Als gevolg daarvan herstelde de stabiliteit van het schip zich. Zou dit niet zijn gebeurd dan zou de kans heel erg groot zijn geweest dat de Westfjord zou zijn omgeslagen. voorzien van alles wat men in een modern huis aantreft. De huizen hebben drie niet al te grote slaapkamers, een woonkamer, een kleine hal, een toilet, een douche als mede een bescheiden berging. Het keu kentje is uitgerust met een koelkast, gei ser, aanrecht met spoelbak en een kleine afzuigkap. Gordijnen en vloerbedekking zijn in alle kamers aanwezig, evenals een gaskacheltje. Alle noodwoningen worden aangesloten op water, elektra, gas en rio lering. 15,90 45,85 60,00 80,70 33,00 0,80 veedse i inter- er vei- >or het Atoom bijeen- uit 40 Import en distributie Telefoon 015-569324* water orden ismid- 7 olks- en by .erzui- 1983 elheid ver- 85 tot aldus -sj. 1) bij de erdam treden en de n der politie an de uitke- Spaar- tg- radio >r acht de mi- ggever corder ■eeg te Ier „in als hij n van Van de twintig noodwoningen worden er tien op het Moerbergplantsoen en tien op het Gijzenveltplantsoen neergezet. To tale kosten: ruim 1,1 miljoen gulden. De woningen zijn tamelijk groot, ongeveer vijftig vierkante meter. Dat betekent dat er op beide plantsoenen maar weinig groen overblijft. De wisselwoningen zijn Donderdagavond verkoop van 7-9 De havensleper Triton levert een paar pakken af die werden opgepikt uit de vaargeul tussen de pieren Aan de noordkant van het Noordzee- kanaal ook veel bedrijvigheid. In Wijk aan Zee verzamelde hulp-strandvonder Theo Schoos eigenhandig het aange spoelde hout. „Ik ben met mijn mensen van zondagochtend tot maandagoch tend onafgebroken in touw geweest”, aldus Schoos wiens houtvoorraad bij de strandafgang werd bewaakt door een politieman. In alle gemeenten is de burgemeester als strandvonder verantwoordelijk voor de naleving van de strandvonderijwet. „Die treedt in werking”, aldus burge meester J. C. Gmelich Meyling van Ca- stricum, als de eigenaar komt opdagen om zijn bezit terug te krijgen. Dat kan alleen als hij de gemaakte kosten ver goedt. Heeft de rechtmatige eigenaar geen belangstelling meer voor zijn gewe zen bezit dan wordt het na verloop van een paar maanden openbaar verkocht. Alles wat het meer opbrengt dan de kosten die gepaard gingen met het ver zamelen, vervoer en opslag vervallen aan het Rijk.” Hulpstrandvonder Prins uit IJmuiden weet nog te vertellen dat de door derden gemaakte kosten om de houtvoorraad bij de strandvonder te deponeren, in eerste instantie worden vergoed door de gemeente. „Die verhaalt ze weer op het Rijk”, aldus de heer Prins. Kapitein Seiler van de Westfjord voelt weinig voor een gesprek over de ware toedracht van de manoeuvre die zijn schip maakte er die hem behalve het verlies van een deel van zijn lading ook nog een behoorlijk oponthoud bezorgde. Hij wenst geen commentaar te geven op het „gerucht” als zou hij zelf het bevel hebben gegeven een deel van de dekla ding overboord te zetten teneinde zijn schip te behouden. Zeker is in ieder geval dat die deklading door de grote hoeveelheden overkomend water extra zwaar was geworden en de stormachtige wind het schip en zijn bemanning zwaar op de proef heeft gesteld. De ettelijke honderden tonnen hout die voor IJmuiden „over de muur” gin gen hebben het volk langs de waterkant naast handenvol werk in ieder geva] ook een paar dagen stof tot gesprek ver schaft. Voorlopig blijven de wisselwoningen een jaar of vijf staan. Die periode kan echter verlengd worden als mocht blijken it de renovatiewerkzaamheden meer L.jd vergen. De mensen die tijdelijk in de wisselwo- nmgen ondergebracht worden, zijn af komstig uit de Zeeheldenbuurt in IJmui- Terwijl de Westfjord werd overge bracht naar de kade bij Van Gelder Papier, waar de deklast opnieuw zou worden gestuwd, dreef voor de Noord- hollandse kust een vloot van houtvlotten richting kust. Zondagochtend spoelden de eerste op de stranden van Egmond, Castricum, Wijk aan Zee en IJmuiden. Natuurlijk was het aan de kust gedomi cilieerde gilde der jutters snel ter plekke. Met vrachtautootjes en trekkers met aanhangers verdween het eerste drijf natte „timmerhout” landinwaarts. De politie maakte aan de illegale bedrijvig heid even snel een eind. Een argeloze wandelaar die met een balk of een plank aan de haal ging werd zondagochtend nog getolereerd. De professionele strandverzamelaars moester er echter aan geloven. Zij mochten hun vrachtjes afleveren op door hulpstrandvonders aangewezen plekken waar ook de oogst van hetgeen de golven verder nog prijs zouden geven, tijdens en na het week end, zou worden gedeponeerd. In IJmuiden probeerde een schipper met niet minder dan maar liefst drie pakken planken, bevestigd aan weerszij den van zijn werkbootje, door het slui- zencomplex te glippen. De douane greep in. „Gewoon voor een schuurtje te bou wen”, verklaarde de man toen hem werd gevraagd wat hij van plan was met zijn „vondst”. takt opgenomen met .Rijkswaterstaat. Omstreeks elf uur werd een verken- ningsvliegtuigje uitgezonden. Dankzij het rustige weer en het goede zicht kon den de plekken, waar zich nog gedeelten van de deklast van de Westfjord bevon den, worden gelocaliseerd. De havenslepers Titan van Bureau Wijsmuller en de Triton van Iskes wer den ingezet bij de opruimingswerkzaam heden. Maar ook de vissersvloot liet zich niet onbetuigd. De „Zes Gebroeders”, „Afra Cornelia", „Regina Maris”, „Cor nelia Johannes”, „Elisabeth” en „Brigit- ta” van de Volendamse vloot en de IJM- 19 oftewel „Pieter” uit Umudien onder braken hun reis naar de visgronden om partijen „drijfhout” op te pikken en op de kade van IJmuiden af te leveren. Daar werd de oogst door hulp-strand vonder A. Prins „Ik ben gepensio neerd. Vijftien jaar ben ik al hulp- strandvonder. Dit is de eerste keer dat ik in actie mag komen” geïnventari seerd. In overleg met een vertegenwoor diger van de gemeente werd besloten de houtvoorraad voorlopig over te brengen en op te slaan op het terrein van de dienst Openbare Werken aan de Amster damse straatweg. den en de Bloemenbuurt in Santpoort. In beide buurten worden uitgebreide reno vaties uitgevoerd. In de Zeeheldenbuurt krijgen 240 woningen een opknapbeurt en in de Santpoortse Bloemenbuurt zijn dat er 37. Vermoedelijk worden de noodhui- zen ook nog benut bij andere renovatie projecten in Velsen, maar daar is nog niets over bekend. Bewoners van het re- novatiegebied in Oud-IJmuiden zullen in ieder geval geen gebruik maken van de woningen. Voor hen zijn andere voorzie ningen getroffen. Begin november verhuist waarschijn lijk het eerste gezin naar een wisselwo- ning. Ieder gezin blijft gemiddeld een maand of drie in de noodwoning, afhan kelijk van de duur van de opknapbeurt van het huis. Gedurende die tijd betalen de mensen gewoon hun gebruikelijke huur. ;p de ri van 1 inter netsen es. De Fleriijke wijnen voor elke dag. i In rood, rosé, wit (dcmi-sec en sec). Met vakmanschap en uiterste zorg behandeld, jf Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Een overzicht van de chaos aan boord van de Westfjord afgemeerd in de haven van IJmuiden <r De bemanning van de IJM-19 Pieter" druk bezig met het lossen van de branchevreem de vangst. 1 SK ■M’WnW*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5