Velsen, Beverwijk en Heemskerk samen in onderzoekteam n Klokketoren weer als nieuw Woningstichting houdt fors bedrag over aan huizensloop politienieuws s Grond Gregoriuskerk volledig beschikbaar voor scholenbouw HOERAVOOR DIE HEERLIJKE WOLLIGE WINTERMODE M| van Vu uren mode BEVERWIJK CASTRICUM DEN HELDER HAARLEM HEEMSKERK HEILOO HOORN IJMUIDEN il a in a fO a iet it 1 L. NATUURLIJK NU AL BIJ VAN VUUREN i I *4 I 'I 5 4 1980 DONDERDAG 23 OKTOBER IJMOND I a (Van een onzer verslaggevers) Financiële afwikkeling Wijkeroog 1 Grafresten inmiddels bijgezet op (Van een onzer verslaggevers) F Voor de mode- èn budgetbewuste vrouw Gezamenlijk II III Duinhof” HAARLEM. In de sanerings- wijk Oud-IJmuiden ligt het ter rein van de voormalige Grego riuskerk momenteel gereed voor een nieuwe bestemming, waar voor de aanduiding „bijzondere bebouwing” als restrictie geldt. Na sloop van het kerkgebouw be gin vorig jaar is pas nu het ach terliggende kerkhofje volledig ontdaan van gedenktekens en stoffelijke resten. IJMOND. Met het instellen van een arbeidsmarktteam heb ben Beverwijk, Heemskerk en Velsen samen met Hoogovens een eerste aanzet gegeven tot een ge degen bestudering van de IJmon- diale arbeidsmarkt. Het team heeft tot taak alle ontwikkelingen op de voet te volgen en waar mogelijk voorzichtig in de toe komst te blikken. Dat kan voor de betrokken colleges en de Hoog- ovens-directie beleidsaanbevelin gen opleveren. Wil het team opti maal kunnen functioneren, dan moet er binnenkort wel voldoen de geld op tafel komen om de vele werkzaamheden te bekostigen. Het arbeidsmarktteam in de - IJmond kan in z’n huidige vorm uniek voor Nederland genoemd worden. IJmond-gemeenten kiezen voor gedegen arbeidsmarkt-studie (ADVERTENTIE) id 5,00 t Industrie en havens, de IJmond heeft er dagelijks mee te maken. Het arbeidsmarktteam heeft tot taak de colleges en Hoogovens re voorzien van voldoende gegevens en adviezen die het ogelijk moeten maken een verantwoord beleid te voeren. jr jr 5,90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 oppo- ft pre- yraagd e hou- ng tot ilitaire i voor i voor retaris izet. Met de komst van een arbeidsmarkt team (waarin medewerkers van de afde ling externe planologie en personeelsza ken van Hoogovens, medewerkers van het bureau economische zaken en sociogra fisch onderzoek Velsen en het sociografi sche bureau Heemskerk-Beverwijk zit ting hebben) wordt de kroon op veel voor bereidend werk gezet. In de IJmond werd al geruime tijd gesproken over een geza menlijke aanpak. Hoogovens is in het team opgenomen omdat dit bedrijf op ondubbelzinnige wij ze een stempel drukt op het sociaal-econo- misch gebeuren in de regio. Bij het wat Joosten noemt „systematisch in de toe komst kijken” wordt gebruik gemaakt van diverse modellen die door computers van Hoogovens uitgewerkt kunnen wor den. Consequenties en mogelijkheden zijn daardoor snel beschikbaar. Het arbeids marktteam verzamelt de basisgegevens en kan bij de uitwerking daarvan ook ver afwacht. Ik heb de indruk dat Velsen, Heemskerk en Beverwijk er graag op in willen springen, maar dat betekent voor die gemeente wel een zwaardere belas ting,” zo meent Joosten. dels met de grootst mogelijke zorgvuldig heid van die taak gekweten. Met behulp van een grijper is een duizendtal stoffelij ke overschotten verwijderd en inmiddels weer bijgezet op een nieuw toegewezen plek op de begraafplaats Duinhof. Voor achtentwintig familiegraven resulteerde verlenging van het lopende grafrecht in plaatsing van nieuwe dekstenen met in scriptie. Voor de resterende overschotten werd volstaan met een gemeenschappe lijk graf, waarop een stenen kruis met de aanduiding „Gregoriushof’. De alleroudste geruimde graven date ren van kort na 1886, het jaar van conse cratie en ingebruikneming van de Grego riuskerk aan de Kanaalstraat. Joosten vindt de komst van een arbeids marktteam voor de IJmond een goede zaak. „We leven tenslotte in een buitenge woon interessant gebied waar van alles en nog wat aan de hand is. Het is bijvoor beeld opmerkelijk om te zien hoe de hou- 1971 kan hiermee weggewerkt worden. Voor de Woningstichting Velsen blijft na aftrek van bovenstaande bedragen een bedrag over van ruim 3V4 ton te storten in de eigen bedrijfsreserve. te wensen over. Gebreken aan de rioolaf- voer en afdichting van spouwmuren tegen doorslaand vocht vergden snelle maatre gelen ter voorziening in de elementaire wooneisen. ft gis- 'azzan ing te de de i haar ntwerp t wets- 'an de om de te be es ver- pen op die ig blij Diefstal trailer. Van het Stations plein in Oud-IJmuiden is dinsdagnacht een eenassige trailer met het kenteken- nummer 62-VL-92 ontvreemd. Benadeel de is een ondernemer gevestigd aan de Julianakade. beleidsaanbevelingen doen. Het is echter niet uitgesloten dat de onderlinge menin gen zullen verschillen als bijvoorbeeld de havenontwikkelingen in de IJmond ter sprake komen. Ter illustratie: de denk beelden van Hoogovens en Beverwijk lo pen op dit punt danig uiteen. In dat geval beperkt men zich tot het publiceren van de gegevens en blijft het commentaar daarop deels achterwege. toritei- gelijk- nie te igenen itische sstopt. confe- in de een is e voor 1. jijeen- avond uit de en. In n een meer ig jaar droeg, ing en ;ze ge- It k Het komende mode-seizoen zal ons nog lang heugen als de ’winter waarin de wol weer terugkwam’. Eindelijk kan de vrouw die van echte soepel vallende materialen houdt er weer modieus eqjoch warmpjes bijlopen. Bijvoorbeeld in deze elegant vallende, geraflineerd- simpele japon van wol met angora, verkrijgbaar in verschil lende kleurencombinaties. Voor al die ’dertigers’ en ’veertigers’, die gesteld zijn op mooi, zacht en draagbaar' als basis voor hun smaakvolle com binaties (die bij deze schitteren de japon zowel sportief' als gekleed kunnen uitvallen!). Deze geraffineerde japon verkrijgbaar in de maten 36-42 toch maar voor een prijs van f Q jagers uitge- d Bei- ta een iep in m. imen- ei dat rs ge- 1 Enige bevreemding wekte in de com missie toegepaste verbeteringen vóór 1967 met, toen nog, een spoedige renovatie in het vooruitzicht. Mevrouw C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66) had aanvankelijk twijfels over de noodzaak destijds van getroffen voorzieningen. Informatie ver strekt door voorzitter B. J. P. Boerrigter van de Woningstichting liet aan duidelijk heid over absolute noodzaak ervan niets Gebruik van het 2800 vierkante meter grote terrein voor scholenbouw is op dit moment het meest waarschijnlijk. Het mi nisterie van onderwijs verleende eerder dit jaar de vereiste „verklaring van geen bezwaar” voor nieuwbouw ten behoeve van de drie bestaande scholen in Oud- IJmuiden (openbaar, protestants-christe- ljjk en rooms-katholiek), die op de huidige plek, de Kerkstraat, ernstige hinder on- Met nieuwbouw en nog dit najaar plaatsbepaling daarvoor, worden aanbe velingen in de twee jaar geleden versche nen Scholennota Oud-IJmuiden eindelijk realiteit. In de nota waarin een inventari satie van de beschikbare onderwijsruim ten, werd gezamenlijke nieuwbouw voor de drie gevestigde scholen voorop gesteld in het gebied „ten westen van de Kerk straat”. Het voormalige kerkterrein komt met die richtlijn als eerste in beeld. De grond maakt deel uit van het deelgebied „Koningsplein en omgeving” na de lopen de bouwactiviteiten tussen Bloemstraat en Kanaalstraat de eerstvolgende sane- ringsfase in de wijk. Naast gemelde scho len is een vervangend buurthuis (nieuw bouw De Brulboei) een tweede gemeen schapsproject in deze omgeving. Met de voorbereiding van scholen en buurt- huisbouw wordt uiteraard rekening ge houden met de stedebouwkundige opzet elders in dit deelgebied. De gemeente Velsen kreeg de parochie- grond eind 1979 voor een bedrag van 3,5 ton in eigendom. Op het tijdstip van aan koop was de Gregoriuskerk al gesloopt. Ruiming van het inmiddels deerlijk geha vende kerkhofje moest toen nog, op kos ten van de nieuwe eigenaar, zijn beslag krijgen. De Haarlemse begrafenisonder nemer P. C. Uitendaal heeft zich inmid- Daarnaast is op verschillende plaat sen op en rondom het torentje de lood- De betrokken woningen waren gelegen in de omgeving Princestraat, Walraven straat, Eendrachtstraat en Corverslaan. De door sloop vrijkomende grond kwam de gemeente goed van pas in het kader van een grondruiltransactie met de nabij gelegen papierfabriek Van Gelder Zonen N.V.Met het platwalsen van de voormali ge woonwijk kwam de hierop rustende erfpachtregeling voorgoed te vervallen. dervinden van langsdenderend vrachtver keer. Definitieve aanwijzing van de bouw plaats wordt nog dit jaar verwacht. De ministeriële toezegging biedt ruimte voor in totaal twintig lokalen voor de drie lagere scholen, die nu al met de nabijgele gen kleuterscholen van dezelfde signa tuur een zekere eenheid vormen, vooruit lopend op de toekomstige basisschool. Het gaat om de openbare Moerbergschool (toewijzing vier leslokalen, drie lokalitei ten voor kleuteronderwijs), de rooms-ka- tholieke Claraschool met kleuterschool Windekind (samen vier lokalen) en ten slotte de protestants-christelijke Comité- school, waaraan gekoppeld de Van Tuijll- kleuterschool. Voor het laatste scholen koppel komen bij elkaar negen nieuw te bouwen lokalen beschikbaar. De ruimtetoewijzing is gerelateerd aan door de gemeente uitgebrachte leerlingen prognoses voor de periode „tot 1990”. De nieuwbouw ten behoeve van de drie scho len wordt met instemming van alle be trokken schoolbesturen als één bouwpro ject gepresenteerd en straks ook uitge voerd. De lokalentoewijzing valt voor Moerbergschool en Claraschool lager uit dan de ruimtebehoefte op dit moment. Alleen voor de Comitéschool bevat de geplande nieuwbouw hét nu al benodigde aantal lokalen. Ribfractuur. Een 40-jarige Ier, opva rende van de aan de Trawlerkader afge meerde visserskotter Western Viking, kreeg woensdag bij een ongelukkige val aan dek een aantal ribfracturen waarbij de longen werden doorboord. De man is opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. Volgens J. Joosten, medewerker van het Velsense bureau economische zaken, is het noodzaak dat er op korte termijn geld op tafel komt zodat het team goed uitgerust aan de slag kan. „Ik bespeur bij veel raadsleden een wat halfslachtige houding. De komst van het team wordt toegejuicht, maar het mag niet te veel geld kosten. Er spelen in de IJmond allerlei zaken die van groot belang zijn voor de arbeidsmarkt en dan gaat het eenvoudig om de keuze of je daarbij als betrokken' gemeente voorop wilt lopen of dat je lie- ding van velen tegenover de industrie gewijzigd is. Vroeger was er sprake van een groot wantrouwen en werd ieder plan eigenlijk bij voorbaat al afgewezen. Te genwoordig is er toch sprake van een andere sfeer, de mensen zijn het wat nuchterder gaan bekijken. We weten dat de IJmond door haar unieke ligging een erg waardevol gebied is en de vraag is hoe je daar als gemeenten gebruik van maakt; heb je pretenties of niet” aldus Joosten. Plannen voor diezelfde IJmond zijn er op grote schaal: het aanleggen van een overslagterrein bij Hoogovens, de aanlan ding van gas en olie, het verdiepen van de vaargeul en mogelijk zelfs steenkoolver- gassing. Joosten daarover: „Uit puur eco nomisch oogpunt geredeneerd vormen al deze projecten samen een gezonde zaak. Als er ruimte voor de industrie nodig is, wat is er dan aantrekkelijk dan het op schuiven van de duinen bij de zuidpier in westelijke richting. Daardoor zou er veel grond vrijkomen terwijl het strand in tact blijft. Het punt is alleen dat je bij het opstellen van dergelijke plannen niet al leen economisch mag redeneren. Er ko men ook heel andere zaken om de hoek kijken die eveneens zwaar wegen.” Joosten acht het een goede zaak dat Velsen (en ook de andere gemeenten) nauw betrokken blijft bij de ontwikkelin gen rond het pilot-plan dat voorziet in kolenoverslag bij het Hoogovens-terrein. Nu het oorspronkelijke voorhavenplan dat veel grootschaliger was voorlopig van tafel geveegd is, kan er meer in regionale termen gesproken worden hetgeen vol gens Joosten een zakelijker verloop van de discussie mogeljk maakt: „Het wordt voor de IJmond steeds interessanter om dicht bij het vuur te zitten.” De medewer kers van het arbidsmarktteam zien, zo blijkt uit Joostens woorden, wel degelijk een toekomst weggelegd voor het samen werkingsverband. Het wachten is echter op meer steun, met name vanuit de be trokken gemeenteraden. Joosten daar over: „Wij zouden een semiwetenschappe- lijk orgaan moeten worden dat los komt te staan van de politiek. Om ons werk zo creatief mogelijk te kunnen doen is het wel nodig dat er voldoende speelruimte komt. Dat is voor economen altijd een erg belangrijke factor.” Aanrijding. Een 21 jarige Beverwij- ker kwam woensdagnacht op de Büller- laan met zijn personenauto in botsing met een tegenligger. De man, reeds eerder veroordeeld wegens rijden onder invloed, reed in de richting van de Alkmaarseweg op de linkerweghelft. Een bloedproef be vestigde vermoedens van overmatig drankgebruik. Een hersenschudding en borstkneuzingen maakten ziekenhuisop name noodzakelijk. De tweede betrokke ne, een in Heemskerk woonachtige Duit ser, kreeg geen noemenswaardig letsel. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie voor de volkshuisvesting verdiepte zich woens dagmiddag in de financiële afwikkeling van de inmiddels volledig gesloopte woon wijk Wijkeroog I in Velsen-Noord. De naamsaanduiding staat voor een project van bij elkaar 115 in de jaren twintig gebouwde huurwoningen waarvoor de keus sloop/renovatie begin zestiger jaren nog volop ter discussie stond. In 1979 vielen de vijf laatste woningen van het project onder de slopershamer. De Wo ningstichting Velsen kan conform een voorstel van B en W als voormalige eige naar recht doen gelden op een vergoeding ineens van 7,75 ton. Dit bedrag komt ten laste van het ge meentelijk grondbedrijf. De Woningstich ting kan uit dat bedrag aanzuiveren een investering van ruim tweeëndertigdui zend gulden in de periode 1959-1969 ge daan voor woningverbetering (rioolstel sel, vochtwering) en een nadelig saldo van het onderhoudsfonds ten bedrage van 264.927, 65. Ook een gemeentelijk voor schot en een nadelig exploitatiesaldo over bekleding vernieuwd en hersteld. Ook de haan heeft een opknapbeurt gekre gen. In eerste instantie werden de her- stelkosten geraamd op zestig mille. Naarmate het werk vorderde, werd er echter meer rot hout ontdekt en stegen de kosten allengs tot een kleine hon derdduizend gulden. Vat dat bedrag is nu rond de zeventigduizend gulden binnen, dankzij de vrijgevigheid van de leden van de kerkgemeente en de opbrengsten van een tweetal bazars, die rond de veertigduizend gulden op leverden. Voor de resterende dertig duizend gulden zal het kerkbestuur wederom een beroep moeten doen op de gulheid van de kerkgangers. De ranke klokketoren van de uit 1911 stammende Nieuwe Kerk aan de IJmuidense Kanaalstraat staat er weer gaaf bij. Ruim een jaar is het houten torentje door steigers aan het zicht onttrokken geweest. Een flink stuk van het houtwerk was door voch- tinwerking verrot en moest vernieuwd worden. Een tamelijk lastig karwei, dat door de mensen van aannemersbe drijf Zwart uit IJmuiden nu met suc ces is geklaard. Het nieuwe hout is behandeld met een speciale vloeistof zodat vocht er geen vat meer op heeft.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5