Eisen tot tien maanden voor diefstal haring achtergrond Het geweten van de vliegers L Drie jaar cel voor doodslag Alle Bankdlrekicuren de I Faillissementen OOOÖ Waarom de KLM-directie met de Airbus haar zin niet krijgt terstal interieurarchitektuur Nieuw dieptepunt overschaduwt crisis van 1977 ELS al weer tien jaar men’s fashion van internationale klasse... V.I.1? 11 10 VRIJDAG 24 OKTOBER 19 80 PROVINCIE Officier: Gestolen vis moet duur betaald worden” ONS I Als t over hoeden en petten gaat.. Schadevergoeding 37 idrijf - en aan en en (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. De crisis waarin Hoogovens op het moment verkeert, gaat die van 1977 in omvang ver te boven. Kon het staalbedrijf drie •jaar geleden volstaan met een structurele kostenverlaging van 200 miljoen gulden op jaarbasis, anno 1980 zal er dieper in zowel de uitgaven als het personeelsbestand gesneden moeten worden. Het toekomstbeeld is uitgesproken somber: weinig geld voor broodnodige investeringen, een gestaag teruglopende produktie met daaraan ge koppeld een noodzakelijke afslanking van het personeelsbestand. Van een kortstondige crisis zoals in 1977 is allerminst sprake. Het zal Hoogovens deze keer veel meer moeite kosten het hoofd boven water te houden. 7)S MOTOREN REVISIE KENNEMERLAND b.v. ZUIGERVEREN-KLEPPEN LAGERSCHALEN- PAKKINGEN ETC. Vraagtekens )’s en «n Bovig igsrep- Fordo- 8-10, 02507- '•I!, g ^Hfl’» men’s fashion grote houtstraat 124/haarlem Noodsituatie 27.500,. (ADVERTENTIE) 10.000,- tie van merk RHEID (ADVERTENTIES) i door ar t (in Haarlem en omgeving) L. F. KLEIN SCHIPHORST hatters since 1896 ngen !4 uur. Overigens bent ook graag genodigd U treft ongetwijfeld voldoende kenners van bankzaken om u safe en solide te laten informeren En mocht u over een andere bank denken en een uitstekende belegging, in topklasse leder, dan is „De Sede” een overweging zeker waard is alleen hoe het uitgevoerd moet worden. Van een renovatie van warmbandwalse rij-! zal vooralsnog geen sprake kunnen zijn. Dit 250 miljoen gulden kostende pro ject had eigenlijk al in uitvoering moeten zijn, maar Estel heeft de zaak noodged wongen op de lange baan geschoven. Al leen steun van de overheid kan voorko men dat deze renovatie achterwege blijft. Op 21 oktober 1980 is wegens gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: Egbert Jan Jonker te Assendelft, ge meente Zaanstad, Dr. Bonstraat 48, Cura tor Mr. G. de Leeuw, advocaat en procu reur te Zaandam, Peperstraat 148, post bus 1350, 1500 AJ Zaandam. Aannemersbedrijf M. Ebbing B.V. te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmer meer, Staringstraat 48. Curator Mr. J. A. van den Berg, advocaat en procureur te Haarlem, Parklaan 5, postbus 228, 2000 AE Haarlem. laan 51. Curator Mr. J. Baars, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 60, postbus 408, 2000 AK Haarlem. De onoverkomelijke bezwaren van piloten en boordwerktuig kundigen tegen de cockpit van de Airbus A-310 zijn weliswaar op de eerste plaats gericht tegen het ontwerp van de Franse vliegtuig- fabrikant, maar hebben ook een diepere achtergrond. Voor de mensen die straks met de toestellen moeten vliegen was het een De twee hoofdverdachten van de dief stal hadden ieder 40.000 gulden overge houden aan de praktijken, waaraan eind mei een halt werden toegeroepen, toen ze werden betrapt. De chauffeur kreeg onge- veec 1200 gulden. Bij de oudste verdachte werd 17.500 gulden in beslag genomen. De man wil dat geld direct ter beschikking van de bestolen vishandel stellen. Over meer schadevergoeding moet nog een bod worden uitgebracht. Een straf zou volgens zijn raadsman meer in de financiële sfeer gezocht moeten worden. Hij opperde een afbetaling in termijnen. Ook de jongste verdachte wil wel beta len, ondanks het feit dat hij zeer krap bij kas zit. Rechtbankpresident mr. T. van Daalen hekelde een passage in een van de uitgebrachte reclasseringsrapporten, waarin stond dat een voorarrest van ne gen dagen als celstraf voor een van de drie voldoende zou zijn. „In de volksmond heet dat: ze hoeven maar negen dagen te zitten voor drie ton.” deling. Zelfs bij een bemanning met drie koppen (twee piloten en een boordwerktuigkundige) is het ontwerp onhandelbaar en onveilig, zo menen de vliegers. Het verhaal zou pagina's lang worden wanneer alle ongemak ken en onvolkomenheden moe ten worden opgesomd, waaruit mag blijken dat de VNV en VKB met zwaar geschut de strijd met de KLM aanbinden. break sl. 023- 32.500, - 17.500, - 16.500, - 11.000,- 12.500, - 14.000,- iovag- 10.000 reerd. 'OOR. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 42-jari- ge man uit Zaandam veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar voor doodslag op zijn 29-jarige huis genoot. V RAS- >j. eind ■n. gas banden 57.000 Tel. bij Hoogovens u wagenweg 1 haarlem hoek houtplein 023-312172 15.000,- 12.950,- 5.500,- 8.750, - 8.500, - 7.500, - 7.500,- 7.500, - 7.750, - 7.750, - 7.250, - 6.750, - 6.500, - 6.500,- 6.500, - 5.500, - 5.250, - 8.750,- 7.500, - 5.000,- 2.350,- 250,- 1.500, - met 50 6.500,- 6.250, - 6.500, - 5.750, - 5.500, - 13.750,- 13.750, - 14.500, - 9.500, - 10.000,- 10.000,- 12.750, - 15.000,- 8.750, - 8.500, - 7.750, - 7.850,- 6.000,- 6.750, - 8.750, - 7.600,- 9.750, - 8.750, - 8.750, - 9.000,- 9.500, - 10.000,- 9.000,- 10.500, - 10.000,- 9.500,- 9.250, - 9.500,- 9.900,- 7.750, - 7.250, - 7.750,- Combi ndgeel dt pet Té. ia GE- irondig je:est? zeker to Na- t 4-6, 260116 aal rij' De piloten hebben steeds ge zegd „dat in alle redelijkheid niet van ze verwacht mag wor den dat ze zonder verweer bui ten het proces van besluitvor ming worden gehouden ten aanzien van het werkterrein en de veiligheid”. Een fraaie vol zin, die simpelweg gezegd zo veel betekent als: geen in spraak, dan gaan we staken. Volgens de vliegers heeft de KLM te lichtvaardig gekozen voor een nieuwe generatie com puter gestuurde vliegtuigen, zonder dat daar deugdelijk we tenschappelijk onderzoek aan vooraf is gegaan. Louter econo mische motieven zouden de drijfveren bij die keuze zijn ge weest. Een keuze op advies van economen (papieren vliegers, zeggen de praktijkmensen) die achteraf door de hooghartige houding van de KLM-top wel eens duurder dan ooit gedacht kan uitvallen. De vliegers schu wen de verantwoordelijkheid voor hun werk niet. In Frank rijk hebben ze hun zin gekre gen. Daar wordt de Airbus ge maakt zoals de piloten dat wil len. De president van de Franse zustervereniging zei het in een gesprek met Airbus 20: wij zijn verantwoordelijke mensen en nemen liever deel aan het ont werp dan jullie na elk ongeval te kruisigen. In plaats in bloed te betalen, denken we liever mee voordat het toestel ge bouwd is”. KRUISWEG 71 HAARLEM zijn door Terstal van harte uitgenodigd om de nieuwste Zwitserse bank van „De Sede” persoonlijk op betrouwbaar heid soepelheid en waardevastheid te komen toetsen MOTOREN IN DIVERSE TYPES MET EN ZONDER INRUIL MOGELIJK_ R. PEEREBOOMWEG 18 WAARDERPOLDER HAARLEM TEL. 320251 V NABIJ P.T.T. TOREN over. Het woord „smees”, visserslatijn voor gestolen vis, was wél gevallen bij de onderhandelingen, zei een van hen. Dat de gestolen vis, die bij de groothandelaar werd aangevoerd op pallets met daarop de naam van de gedupeerde, ’s nachts werd afgeleverd, vond de aangeklaagde „niet vreemd”. Ook de naam op de pallets had hem niet aan het denken gezet. Estel is hierover met het ministerie van economische zaken in gesprek. Vielen er in 1977 vooral klappen in de overheidsector (produktieondersteunen- de afdelingen, red.) deze keer is het vooral de produktie zelf die in gevaar is. Na de crisis in 1977 werd de werving van perso neel vrij snel hervat. Deze ligt nu vrijwel stil. moet van de aanvrager weten wat diens toekomstverwachtingen zijn. Hoogovens zal duidelijk moeten maken dat er over niet al te lange tijd weer volop werk in IJmuiden is. Kan die garantie niet worden gegeven, dan is het niet uitgesloten dat de werktijdverkorting geweigerd wordt en het bedrijf moet reorganiseren. In dat geval zouden er werknemers ontslagen moeten worden”, aldus de woordvoerder van de Arbeidsinspectie. De Hoogovensdi- rectie verwacht pas medio 1981 een her stel van de Europese staalmarkt. Door de slechte financiële situatie waar in Estel verkeert, staan ook diverse reno vatieprojecten op een laag pitje. Het ver nieuwen van de kooksfabriek (waarvoor 200 miljoen gulden uitgetrokken was, red.) blijkt aanzienlijk, duurder uit te val len. De Raad van Commissarissen van Estel zal binnenkort een besluit moeten nemen over de voortgang van dit project. Volgens Estel staat wel vast dat het pro ject op zich niet in gevaar komt. De vraag Jacobus Johannes Barendse, voorheen te Haarlem, Bos en Vaartstraat 1, thans te Rotterdam, Mathenesserlaan 238, uitge sproken 15 april 1980, curatrice Mr. A. E. Houtman te Haarlem. J. R. V. Visser, voorheen te Koog aan de Zaan, gemeente Zaanstad, Jan de Witt- straat 105, thans te Zaandam, gemeente Zaanstad, Hof van Zaenden 106, uitge sproken 11 maart 1980, curatrice Mr. H. Canters te Zaandam. Op 21 oktober 1980 is na gedaan verzet vernietigd het vonnis van faillietverkla ring van: Gerardus Antonius van Eekhout te Beverwijk, Crocuslaan 4, uitgesproken 23 september 1980, curator Mr. H. R. Kant te Velsen-Zuid. R. C. M. Boeyink te Badhoevedorp, ge meente Haarlemmermeer, Sloterweg 189, h.o.d.n. Safety Glas Nederland, uitgespro ken 7 oktober 1980, curator Mr. A. van Traa te Haarlem. Op 21 oktober 1980 is bij beschikking van de arrondissementsrechtbank te Haarlem de definitieve surséance van be taling verlengd met drie maanden, in gaande 27 augustus 1980 aan: Pieter Teu- nis Kuijper, wonende te Zaandam, ge meente Zaanstad, Clèude Monetstraat 14. Bewindvoerder Mr. A. H. Kist te 2012 NC Haarlem, Wagenweg 61. In deze faillissementen is Mr. J. W. Wes tenberg tot rechter-commissaris benoemd. De officier zette veel vraagtekens bij zijn verhaal. Hij had behoren te weten dat het niet om „zwarte”, maar om gestolen haring ging, aldus mr. Bijl de Vroe. De aangevoerde partijen zouden daarvoor te groot zijn. De lage prijs zou voor hem ook een seintje moeten zijn geweest dat dé, handel niet in de haak was, meende de officier. De raadsman van de beschuldigde han delaar vond het „volstrekt normaal dat over de herkomst niet was gesproken”. Dat er ver beneden de prijs zou zijn ge kocht, was volgens hem niet aangetoond, Met „enige schroom” stelde hij, dat er van heling geen sprake kon zijn omdat de vis’ zou zijn gekocht voordat hij gestolen was. Volgens de officier klopte die redenering niet, omdat de koop pas was gesloten bij aflevering van het gestolen goed. Op de vraag van de raadsman waarom alleen zijn cliënt - en later nog de compagnon van de handelaar - terecht moet staan en niet nog meer opkopers, zei de officier dat het in de andere gevallen ging om handel in kleine partijen vis van matige kwaliteit. Bovendien was het gebeurd in een periode waarin haring niet schaars was. Ford 3 en De omstreden Airbus A-310 met zijn twee-manscockpit heeft slechts één pluspunt, zo wordt gesteld in een grap die over het omstreden vliegtuig de ronde doet, als het toestel een maal de lucht ingaat en veron gelukt zal er een slachtoffer minder te betreuren zijn: de boordwerktuigkundige. i --. V L A V irf ia ViÉ Bj. 11- Tel.: Tegen de man was vier jaar en terbe schikkingstelling van de regering geëist. Volgens een psychiatrisch rapport was hij op het moment van zijn daad sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. Op 21 oktober 1980 is bij vonnis van de Haarlemse rechtbank het faillissement uitgesproken van: E E Plastics B.V. te Haarlem, in het Unicomgebouw aan de Stephensonstraat 45-47. Curator Mr. J. R. Goppel, advocaat en procureur te Haar lem, Oude Groenmarkt 18, Postbus 280, 2000 AG Haarlem. Rechter-commissaris Mr. E. J. Schreuder Theodorus Cornells Van Dijk te Assen delft, gemeente Zaanstad, Blijdschap- straat 7. Curator Mr. C. M. Sanders, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65, postbus 169, 2000 AD Haarlem. P. Butter te Haarlem, C. de Langestraat 7. Curator Mr. A. van Traa, advocaat en procureur te Haarlem, Schoterweg 3, Postbus 2022, 2002 CA Haarlem. Cornells Hermanns Katteler te Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer, Graan voor Visch 13816. Curator Mr. J. Weer- meijer, advocaat en procureur te Haar lem, Ged. Oude Gracht 65, postbus 169, 2000 AD Haarlem. B. V. Houtwerk, h.o.d.n. Doe Het Zelf Shop, te Nieuw-Vennep, gemeente Haar lemmermeer, Venneperhof 3. Curator Mr. J. F. J. Homan, advocaat en procureur te 2132 CJ Hoofddorp, Kruisweg 656. Marinus Otte, h.o.d.n. Eerste Haarlemse Autohulpdienst, te Haarlem, Stresemann- onverteerbare zaak geworden dat de KLM categorisch bleef weige ren deskundigen uit de praktijk van alle dag te betrekken bij de keuze van nieuwe vliegtuigen. Naar buiten toe werden de ar gumenten genuanceerd onder woorden gebracht. De inrich ting van de cockpit en de sa menstelling van de bemanning behoort bij uitstek het terrein te zijn waar vliegers hun mening over mogen aandragen, zo klonk het beschaafd. Feitelijk waren de piloten en bkw’s ra zend. Een commentaar van pi loot Dorreboom, hoofdredactu- er van Op de Bok het orgaan van de VNV, spreekt wat dat betreft duidelijke taal. Hij stelt onomwonden vast dat „de fac tor macht in deze onverkwikke lijke affaire” een rol speelt. Dorreboom signaleert de nei ging om de managersrol exclu sief te houden. Hij ziet de wei gerachtige houding van de KLM-directie ook als een du bieus spelletje poker. Want wie gaat er nu achtie voeren, met alle gevolgen van dien, in een bedrijf dat met verlies draait? De directie zou zich gretig in de martelaarsrol begeven. Dorre boom suggereert verder dat door de KLM bewust de beroer de economiche omstandighe den worden aangegrepen om verdere democratisering van het bedrijf tegen te gaan. De vliegers zijn dus echt boos. Ze- (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Of de haring nou „smees” of „gesnuffeld” genoemd werd, maakte voor officier van justitie mr. J. H. Bijl de Vroe niet veel uit. Hij vertaalde deze handelsterm als gestolen, „en ook gestolen vis zal duur betaald moeten worden”, zei hij. Het drietal uit IJmuiden, dat gisteren voor de Haarlemse rechtbank stond, ging er bij vele nachtelijke bezoeken aan een grote vishandel in IJmuiden vandoor met een partij haring met een handels waarde van ruim drie ton. Elke keer maakten ze vele duizenden kilo’s diepgevroren vis buit. Het ging een voudig in zijn werk. De ene verdachte, een 21-jarige, wist precies hoe het er toeging in het bedrijf: hij werkte er namelijk. De andere, een 34-jarige die een kleinhandel in vis heeft, zorgde voor een vrachtwagen en regelde de afzet. De derde verdachte (31) bestuurde de vrachtwagen. Voor de chauffeursdiensten eiste de officier vier maanden waarvan twee voorwaardelijk (proeftijd twee jaar). Tegen de twee hoofdverdachten eiste mr. Bijl de Vroe een celstraf van tien maanden waarvan vier voorwaardelijk. De bestolen vishandelaar kreeg het pas in de gaten toen er al vele tienduizenden kilo’s verdwenen waren. Oorzaak: de ad ministratie in het grote bedrijf klopte van geen kanten. Dat was alleen maar erger geworden tijdens een grote verbouwing. Over afzet van het gestolen goed hoef den ze niet te klagen. Bij handelaren om de hoek vond de haring gretig aftrek. Voor een prijs die ruim een gulden onder de normale kiloprijs van rond de drie gulden lag, was de gestolen vis snel ver kocht. De grootste afnemer, die vijf van de tien ontvreemde partijen opkocht, stond gisteren terecht voor heling. Vol gens de officier moest hij hebben geweten dat hij gestolen vis in handen kreeg. Hij hoorde een gevangenisstraaf van vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk tegen zich eisen. Tijdens de drie uur durende zitting werd duidelijk dat de handel in vis tame lijk oncontroleerbaar is en - daar leent het produkt zich wel voor - razendsnel gaat. Met de wettelijke bepalingen over de maximumhoeveelheid haring die gevan gen mag worden (de „quotering”), wordt zelfs op grote schaal de hand gelicht. Het kopen van „zwarte” haring is „heel nor maal”, zei de groothandelaar (37) die van heling wordt verdacht. De verboden ha ring wordt op zee ingevroren en verpakt in dozen met het opschrift „makreel” ver handeld. Zo zouden er volgens de ver dachte per jaar voor miljoenen guldens aan „zwarte” haring worden omgezet. „Er gebeurt in IJmuiden zo ontzettend veel buiten de markt om”, zei hij. De opmer king was in het bijzonder gericht aan het adres van een controleur van de visserij- inspectie, die als getuige was opgeroepen. Deze vertelde wel wetenschap te hebben van de handel in vis die buiten de „quote ring” valt. De verboden haring wordt vol gens hem wel steeds in kleine partijen verhandeld. De groothandelaar, die de gestolen vis in grote partijen afnam, dacht mogelijk met „zwarte” haring te maken te hebben. Ondanks het feit dat er de officië le naam haring op de dozen stond. Ovér de herkomst was volgens hem nooit gespro ken. De dieven dachten daar heel anders Illustratief voor de teruggang in IJmui den is het feit dat Hoogoven-6 een maand eerder dan gepland buiten bedrijf gesteld wordt. Ook diverse fabrieken gaan met ingang van november ver terug in hun produktiecapaciteit: de warmbandwalse rij-! van 80% nu, naar 50% in november, blokwas 1-1 van 70 naar 40%, walserij- west blijft op 60% gehandhaafd terwijl de staaf- en draadwalserij begin november minstens een week buiten bedrijf gesteld zal worden, het personeel krijgt vrij. Volgens een woordvoerder van Hoog ovens zullen deze maatregelen resulteren in een verhoogde aanvraag van werktijd verkortingen. Of die verleend zullen wor den is echter zeer twijfelachtig. Een woordvoerder van de Arbeidsinspectie te Haarlem liet desgevraagd weten dat er geen sprake kan zijn van het onbeperkt voortduren van werktijdverkortingen. Deze zijn bedoeld als tijdelijke oplossing en kunnen niet willekeurig aangevraagd worden. „De minister van sociale zaken ken tot het werk waarvoor ze werden betaald, was de ont goocheling compleet. Schelme nopmerkingen, reageerden de piloten en boordwerktuigkun digen onthuist. Het standpunt van de VNV en VKB werd on wrikbaar en grimmig. Actie kon niet uitblijven. L 1 De KLM mag dan min of meer een genationaliseerd be drijf zijn, de dienst wordt er nog altijd uitgemaakt door en kele hooghartige heren. Ruzie met de ondernemingsraad over de mate van medezeggenschap is aan de orde van de dag en de onfrisse affaire rond de loslip pige accountant Jos de Wit ligt nog vers in het geheugen. De directie blijft daar stoïcijns on der en maakt zelf wel uit wat goed is voor het bedrijf en zijn werknemers. De deur van de keuken in het hoofdkantoor te Amstelveen zit altijd opslot en alleen de directeuren hebben een sleutel. Pottekijkers zijn niet welkom. Deze ivoren toren is niet alleen voor het perso neel, maar ook voor journalis ten onbereikbaar. Een inter view met directeur Sergio Or- landini is (verschillende verzoe ken zijn zonder meer afgewe zen) uitgesloten. Als buitenstaanders kun je niet meer doen dan je daar mokkend over verbazen en je er onder protest bij neerleggen. De Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers (VNV) en de Vereniging van KLM Boord werktuigkundigen (VKB), niet bepaald de mensen die als eer ste barrikades beklimmen, wie- gerden echter zich te laten af schepen. Aanvankelijk hebben de VNV en VKB geprobeerd normaal overleg op gang te brengen. Het zou zo dacht het elite corps onder de KLM-med- werkers allemaal zo’n vaart niet lopen. Maar toen de piloten botweg te verstaan werd gege ven dat ze zich moesten beper- Uiteindelijk is de KLM voor dat dreigement door de knieën ge gaan. Maar met de gesprekken die nu gaan komen, beginnen de moeilijkheden pas goed. In het verleden hebben de VNV en VKB nog wel eens aangeboden het overleg te beperken tot de vraag: komt er een Airbus met een cockpit vóór twee of voor drie bemanningsleden. Toen het maar niet tot praten wilde komen, gingen de VNV en VKB op eigen initiatief naar de vlieg tuig fabrikant. De ervaring met de demonstratie-apparatuur was alarmerend. Er deugde maar weinig van de cockpitin- Zonder boordwerktuigkundige komt de piloot handen tekort, (een cartoon uit Op De BokO. ker toen uitlekte dat de KLM- directie tegenover Airbus-men- sen had gezegd dat de vliegers- verenigingen zich in hun actie sterker voordeden dan ze in werkelijkheid zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11