Doorgeefluik” van Newyorkse avant-garde komt naar Nederland Sterke verbeeldingskracht Schillen: scherven in grafiek Marius Bauer wereldbeeld van een Mel Andringa’s theater van de associatie I ■tl, MUZIEK, DANS EN PERFORMANCES VAN THE KITCHEN Beroep Globe verworpen door 19 Raad van State Museumvereniging verontrust over Zuiderzeemuseum ■P 15 VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 Drawing Legion terug in Mickery Steun Isolement 4 KUNST musici onder auspiciën van The s, BOEIENDE THEMATIEK BIJ VOLWASSEN POPPENTHEATER HAARLEM. Voor de tentoonstel ling van grafiek van Marius Bauer in het Teylers museum is een keuze ge maakt uit het bezit van dit museum. Marius Bauer behoort tot die mensen bij wie het van jongsaf aan volstrekt duidelijk is dat ze een uitgesproken talent hebben en die er ook op gericht zijn dat talent te ontwikkelen. Als kind van drie jaar zag hij eens een feestelijke optocht van mensen, ge kleed in oude kostuums. Thuisgeko men maakte hij daar een tekening van. Dit onderwerp bleef hem zijn leven lang boeien; een straat met veel mensen, liefst gekleed in exotische gewaden. EINDHOVEN. Twee gebeurtenissen van meer dan marginaal belang tonen aan dat er in Eindhoven niet alleen bij het gerenommeer de Van Abbemuseum een levendige belangstelling bestaat voor grens verleggende activiteiten op kunstzinnig gebied. Van 29 oktober tot en met 2 november zullen in de Brabantse lichtstad concerten, uitvoerin gen en performances gegeven worden door vooraanstaande New yorkse kunstenaars, dansers en Kitchen. AMSTERDAM. De tijd is voorbij dat er alleen verhalen mer verdrietige prinsessen en heksen bij het poppentheater verwacht kunnen worden. Het poppenspel heeft al lang het vol gassen stadium bereikt. Zowel in thematiek als in vormgeving porden voortdurend nieuwe ter reinen verkend. Toch is het nieu we programma Schillen een op merkelijke productie. Zeven mensen, uit de solistisch inge- (telde wereld van het poppenthe ater, hebben hun krachten ge bundeld voor dit programma, terwijl zij daarnaast gewoon hun eigen voorstellingen blijven geven. (Van onze kunstredactie) sn i. ƒ01 n ?t JOHN OOMKES JAN BAART Ets van Marius Bauer. srbij e tort i ligt van men -nd, 4 ;t reldbeeld noemt het spelerskollektief deze emotionele levensstrijd. DEN HAAG De zuidelijke to neelgroep Globe krijgt noch subsi die van de gemeente Tilburg noch geld van het ministerie van CRM voor een afvloeiingsregeling ten behoeve van een aantal werkloze acteurs. Tegen zowel het besluit van de gemeente als dat van het departement had Globe beroep aangetekend bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Beide beroepen zijn verworpen. voorbeeld de jazzmusicus George Lewis, performer Eric Bogosian en Joe Hannan, al neemt de laatste ditmaal allen de coör dinatie van de toemee voor zijn rekening. Bij dit initiatief om The Kitchen naar Nederland te halen heeft het duo echter wel de onontbeerlijke steun gehad van het Van Abbemuseum en de Eindhovense Stadsschouwburg. Vooral CRM, de pro- Eric Bogosi an presenteert The Ricky Paul Show in een vorm die afge leid is van de conference van bijvoorbeeld Lenny Bruce: een verzameling songs en teksten die in razend tempo wordt ge bracht. We zien ook Andringa een paneel be schilderen. Hij doet dat met een verfroller en er ontstaat een behangselachtig reliëf. Het gebeurt heel zorgvuldig en Andringa lijkt dan ook te schrikken, als hij midden in een baan bij een lichte hapering de roller van het paneel licht. De hedendaagse vertaling die Andringa geeft van datgene wat hij uit vervlogen tijden opdiept, ontgaat me toch groten deels, hoewel ik geniet van de koele wijze waarop het geheel zich voltrekt. Het komt mij voor als theater van de associatie. En wil je kunnen associëren, dan zul je ook moeten kunnen onthouden. De cirkel lijkt wat dat betreft rond. KO VAN LEEUWEN. Abbemuseum. Samenvlechting van dans, muziek en projektie. ien ri Ien 3nde stijn, oast :rips, Remko Scha, een van de initiatiefne mers, voelt zich in zijn eigen werk als musicus sterk verwant aan de activiteiten die onder de vlag van The Kitchen vorm krijgen. „Ik speel zelf elektrisch gitaar. Wat mij net name interesseert is de ont wikkeling van andere geluidskleuren. In Nederland zijn daar niet zoveel mensen mee bezig, maar in New York houden juist mensen vanuit hun kunstzinnige ach tergrond zich bezig met de new wave scene. Dat is een leuk soort ontwikkeling. Zij laten zien dat er wel degelijk een heel artistiek gebruik van het medium rock muziek kan worden gemaakt en komen anderszins als kunstenaar uit hun isole ment naar voren. Ze bedienen zich van middelen van een op zich populaire cul tuur”. „Ik ben in New York met verscheidene van de kunstenaars die nu naar Neder land komen in kontakt geraakt, omdat zij met vergelijkbare dingen bezig waren als ik. De officiële kunstwereld beleeft een zeker isolement. Ik heb daardoor zelf een wat dubbelzinnige relatie met kunst, ter wijl ik er aan de andere kant zeer in geïnteresseerd ben. De sfeer is wat be klemmend, het kan een benauwd wereldje zijn. Een aantal kunstenaars die nu bij The Kitchen werken grijpen niet voor ar ien De herinneringskunst leefde ook weer even op bij een zekere Camillo, die in de Renaissance een vorm van theatermaken moet hebben beoogd die op Simonides’ theorieën over het onthouden geënt was. Op een welhaast filosofische manier lijkt Mel Andringa met zijn voorstelling commentaar te leveren op die kunst van het onthouden, gaat hij er in elk geval op in. Het zijn Andringa’s eigen waarnemin gen en ervaringen die hij vervlecht met de heet die weg nu de Marius Bauerweg in plaats van de Tramweg. ROME DUFOUR. Grafiek Marius Bauer (1867-1932) in het Teylers Museum (Spaarne 16, Haar lem). Nog te zien tot en met 4 januari. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, en elke eerste zondag van de maand van 13-17 uur. werken op de toeschouwers. Hoe men daarbij een ogenschijnlijk simpele bak steenmuur telkens weet te transformeren en suggestief met verkleiningen en ver grotingen het perspectief bespeelt, zijn slechts enkele facetten van het technisch raffinement dat Schillen, naast de boeien de thematiek, tot een uitstekende, slechts hier en daar stroeflopende, voorstelling maakt. niets naar de rock ’n roll; dan dwing je je zelf naar buiten te treden, uit het isole ment van de officiële kunstuiting”. Om die reden heeft Remko Scha in samenwerking met zijn compaan Panhuy- sen ook het Apollohuis opgezet. „Het ge bouw was vroeger van een parfumerie- groothandel en is nogal ruim bemeten. Op de begane vloer kunnen allerlei activitei ten plaats vinden. Boven wonen we zelf. We willen het Apollohuis in principe „open” houden. Er is ook geen subsidie aangevraagd omdat je dan snel een insti tuut wordt en als instelling onvermijdelijk bureaucratieseert”. Evenementen die in het kader van The Kitchen in Eindhoven bij te wonen zijn: DEN HAAG (ANP). Het bestuur van de Nederlandse Museumvereniging is verontrust over het voltooien van het buitenmuseum van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen. Dit staat in een tele gram dat de vereniging donderdag heeft gezonden aan de vaste Kamercommissie voor CRM. Volgens de museumvereniging heeft de G staatssecretaris onlangs besloten het af- bouwen van het buitenmuseum voor on- bepaalde tijd stop te zetten en dringt erop .C aan dat dit museum, volgens plan, in 1982 ’l4 bij de 50-jarige herdenking van de sluiting van de Zuiderzee geopend kan worden. Volgens het ministerie van CRM is er echter geen sprake van het stopzetten van 'M de bouw voor onbepaalde tijd. Het is zo, aldus CRM, dat de finaciële middelen die voor de bouw op de begroting voor 1980 stonden, nu zijn uitgeput. Voor het begro tingsjaar 1981 kan het Zuiderzeemuseum rekenen op 2,5 miljoen gulden en het buitenmuseum zal in 1982 geopend kun- nen worden. Wat het museum niet krijgt is een aan vullende bijdrage. De museumdirectie m had daarom gevraagd om het buitenmu- seum versneld te kunnen openen, maar dat zit er volgens CRM niet in. ten geroepen en op het moment dat hij buiten het gebouw was, stortte dat achter hem in. Iedereen kwam om en de lijken waren gruwelijk verminkt. Simonides wist zich echter de tafelschikking feilloos te herinneren en kon de slachtoffers op die manier indentificeren. uit de literatuurgeschiedenis geplukte anekdotes en mythen. De spelers, Andrin ga zelf en F. John Herbert (met die des tijds ook betrokken was bij The Confiden- ce-Man), hebben hun theateradaptie geba seerd op een boek dat dr. Francis Yates schreef over het geheugentheater van Camillo. Camillo zien we in de voorstelling in de persoon van Herbert, die in Renaissance- kostuum illustratief verschijnt op het mo ment dat Andringa terzijde bij een sche merlampje uitleg geeft. Hij doet dat in monotoon Engels. Vervolgens zien we al lerlei dingen gebeuren met figuren uit de klassieke oudheid. In een fotostudio wordt een jongen gefotografeerd terwijl hij als een jonge god is uitgedost: Apollo, god der wijsheid en schone kunsten. dans van Bill t. Jones Arnie Zane en Molissa Fenley. Donderdag 30 oktober in de Stadsschouwburg (20.30 uur). Bill T. Jones Arnie Zane demonstreren een vrolijke choreografische stijl. Molissa Fenley maakt bij haar driedelige stuk Energizer gebruik van een synthesizer en new wave-rockmuziek. muziek van Julius Eastman en Jeffrey Lohn in het Apollohuis. Vrijdag 31 okto ber (20 uur) Apollohuis. muziek van George Lewis en Douglas Ewart in het Apollohuis. Zaterdag 1 no vember (20 uur) Apollohuis. performance van Eric Bogosian en mu ziek van Rhys Chatham. Zondag 2 novem ber (20 uur) Apollohuis. Schillen, een gezamenlijke produk- tie van het Poppentheaterkollektief en Popstudio Hinderik. Spelers: Tri nette Kuijpers, John van Miltenburg, Hans Schoen, Theo Terra, Dato de Weerd. Techniek: Dick Feld. Ontwerp, tekst en regie: Hinderik de Groot. Shaffy Theater Amsterdam, 23 ok tober 1980. Voorstellingen t/m 1 no vember. vincie Noord-Brabant en de gemeente Eindhoven konden aldus sneller overtuigd worden van het belang van het initiatief. De drie subsidiegevers verstrek ken nu een bedrag van tussen de 40 en 45 mille, dit zijn de gages van de artiesten. De centrale Amerikaanse overheid subsidi eert overigens de Europese toemee van The Kitchen voor wat de overheadkosten e.d. betreft. Schillen: van de huidlaag ontdoen, blootleggen van het innerlijk. Een man blijkt dan misschien zowel het kind als de moeder. Wanneer voor die onthulling het masker valt, hoeft de verdere poppenkast niet meer. Dan wordt het sterven niet meer afgewacht, maar de dood gekozen. Met prachtige beelden die vaak aan een vertraagde enscènering van Dali’s schil derkunst doet denken, laat men de ver haalfragmenten, Reve-achtig van stijl, in- De voorstelling werkt de gekozen the matiek (worsteling met het leven en ont kenning van eigen sexuele identiteit) uit door brokstukken verhaal te mengen met brokstukken mens, brokstukken pop, brokstukken muur. Scherven van een we- Videobanden. Op alle dagen in het weekeinde in het Van Abbemuseum (15 uur). Werk van Dara Birnbaum, Ed Bo wes, Vivienne Dick, Julia Heyward e.a. Daarnaast een filmprogramma met werk van Erica Beekman, Emie Gehr e.a. Een stem op de band vertelt een ver haal. De geschiedenis van een gestorven man, de gedachtensprongen van een klein jongetje? Verbeelding vervormt de wer kelijkheid. Poppenspelers nemen de rol van pop over. De omgeving neemt een lurrealistisch uiterljjk aan. Het verschil tussen fantasie en werkelijkheid dreigt te vervallen. De uitwisseling van ideeën en technie ken leverde een kettingreactie van nieuwe beelden op. En hoewel de voorstelling een jaar later is uitgebracht dan aanvankelijk bedoeld, stond bij voorbaat vast dat Schil len geen kleinschalig spel in een kast voor kinderen zou worden. Mel Andringa duikt daarvoor diep in de antieke historie, want het was de Griekse dichter Simonides van Keos 500 v.Chr., die de uitvinder van de zogenoemde me- motechniek, de geheugen- of herinne ringskunst, genoemd wordt. Aanleiding daartoe is een anecdote, die gaat over een *onderbaarlijke redding van Simonides <e Krannon in Thessalië. De dichter, die Wnzat aan een feestmaal werd naar bui- Onder die eenvoudige naam opereert in New York City een kunstcentrum als een soort doorgeefluik tussen de avantgarde én de officiële kunstwereld. The Kitchen komt naar Nederland op initiatief van Paul Panhuysen en Remko Scha en dat valt samen met de opening van het door ben opgezette Apollohuis, dat een nieuw podium voor beeldende kunst, muziek en performance moet gaan worden. The Kitchen heeft de afgelopen jaren »en voorname rol gespeeld in het naar Jutten brengen van nieuwe of andere kunstuitingen op het gebied van muziek, jans, film, performance en video, terwijl deze overkoepelingsorganisatie ook de ac- Sviteiten van loft-jazzmusici heeft aange- noedigd. Hetzelfde centrum heeft zich ook ener giek ingespannen teneinde de minimal muziek van Amerikaanse makelij ingang te doen vinden. Componisten als Terry Riley, Steve Reich en Philip Glass hebben veel aan die promotie te danken. Een tv- jpera als Perfect Lifes van Robert Ash ley, die onlangs in Mickery te zien was, sluit sterk aan bij de activiteiten van The Kitchen. De jongste activiteiten van dit Newyork- se centrum laten een groeiende interesse zien voor een op de beginselen van de rock in no wave georiënteerde stroming in de minimal muziek, waarvan Rhys Chatham, Jeff Lohn, Glenn Branca en Peter Gordon Je vertegenwoordigers zijn. Ook stafle den van The Kitchen zijn zelf actief als kunstenaar. Naar Eindhoven komen bij delen met arceringen in een kort en trefze ker handschrift. Hij werkt zö met de toon- waarden dat het papier er uiteindelijk oud en beduimeld uitziet; als een doorleefd gezicht, verweerd en vol groeven. Daarin voegt hij dan de voorstelling. En zo ver mijdt hij schrille contrasten en wordt de voorstelling opgenomen in een sfeer van iets dat al eeuwen zo is. De compositie blijft rustig, vaak is er een diagonale op bouw met een paar details op de voor grond. Het geheimzinnige van een donke re omgeving van waaruit zich een lichte figuur schijnt los te maken en het monu mentale van de architectuur zijn ook ele menten die aan Rembrandt doen denken. Kenmerkend voor de werkwijze van Marius Bauer was, dat hij bij thuiskomst van een verre reis, zijn reisschetsen lange tijd liet rusten. Soms moest er eerst nog een andere reis gemaakt worden voordat hij de eerste schetsen kon uitwerken. Zo liet hij de indrukken eerst bezinken en werkte dan vanuit een visuele herinnering en een sterke verbeeldingskracht, waar door het werk een zekere spontaniteit behield. Hij heeft heel veel gereisd; in 1888 naar Constantinopel, in 1896 naar Rusland, in 1898 naar Brits Indië en in 1925 naar Nederlands Indië. Vanaf zijn 12e jaar ging hij naar de Haagse Academie (1879 1884) en was leerling van S. van Witsen. Al spoedig kwam zijn talent naar voren. Na zijn eerste reis naar Istanbul werd hij vooral bekend om zijn Oosterse taferelen. Ook was hij illustrator onder andere van het werk van Flaubert. Tevens was hij politiek tekenaar voor De Kroniek. Sinds 1901 woonde Bauer in Aerden- hout met zijn vrouw, de schilderes Johan na Bauer-Stumpff, die behoorde bij de Amsterdamse Joffers. Het huis was ge bouwd door zijn broer Willem en had lichte interieurs en een Oosters vertrek vol exotische voorwerpen. En daarom performance van Robert Longo. Woensdag 29 oktober (20 uur) in het Van AMSTERDAM. De Amerikaan Mei kndringa (eerder in Mickery in 1976 met Die Confidence Man en vorig jaar met Belshazzar’s Feast) is nu opnieuw in het theater aan de Rozengracht met een Mort voorstudie op een grotere voorstel ling die hij wil gaan maken. Andringa irijpt voor zijn manier van theaterma an, die in directe relatie staat tot de beeldende kunst, graag terug op histo- risch opmerkelijke gebeurtenissen of per ken. In Belshazzar’s Feast trok hij pa rallellen met de Amerikaanse kunstschil der Allston, die een groot deel van zijn ^even besteedde aan een schilderij dat Moit voltooid zou worden. In de nieuwe Voorstelling Heptaplus, readings for Ca- Milto gaat het om de kunst van het ont- touden. Voorstelling: Heptaplus, readings for Camillo. Groep The Drawing Le gion. Spelers Mel Andringa en F. John Herbert, die ook de tekst maakten. Produktie Mickery. Première 21 okto ber, Mickery theater. Amsterdam. Nog te zien tot 1 november. Hoewel de leiding van Globe teleur gesteld is, heeft de uitspraak geen dra matische gevolgen voor de toneel groep. Het ontbrekende subsidiebe drag van Tilburg zal worden aange vuld door de provincie Noord-Brabant. Ook de kwestie van de afvloeiingsrege ling is inmiddels minder urgent gewor den. Van de acteurs, die niet bereid bleken destijds in het kader van de door CRM bepleite regionale spreiding van de toneelvoorzieningen van Am sterdam (vroegere vestigingsplaats) naar Eindhoven te verhuizen, heeft een aantal weer werk gevonden. De gehele zaak hangt nauw samen met deze verplichte verhuizing. Til burg wilde Globe alleen blijven subsi diëren, als de toneelgroep tijdig bin dende afspraken met acteurs en actri ces over deze verhuizing kon overleg gen. Dit is in de visie van de gemeente niet gebeurd. Globe echter vindt wel dat op tijd aan de eisen is voldaan. Scène uit Schillen waarin de man levend is geschild. Zijn huid is tegen de muur gespijkerd door twee zwijgende figuren. Speciaal in Oosterse landen vond hij de inspiratie voor deze onderwerpen. In 1888 maakte hij zijn eerste reis naar Istanbul en daarna zijn het voornamelijk Oosterse taferelen die van zijn hand verschijnen: donkere stadspoorten van waaruit mense lijke figuren opdoemen gehuld in lichte kledij. Oude straatjes tussen hoge muren, pratende groepjes mensen, en wat honden. Er spreekt een romantisch gevoel uit over „verre landen” en „lang vervlogen tijden”. Tegenover het lange verhaal dat een grote oude muur van een moskee vertelt over het verleden, valt het op dat de menselijke figuren nietig en van voor bijgaande aard schijnen te zijn. Turner maakte in 1830 een aquarel van de kathedraal te Rouen waarbij de kathe draal het over eeuwen heeft, terwijl de mensen op de voorgrond zo klein en be weeglijk zijn dat je ze nauwelijks rustig kunt bekijken. De gravure van de kathe draal van Amiens van 1890 van Marius Bauer heeft hetzelfde karakter. Zijn grafische techniek doet in vele op zichten aan Rembrandt denken. Hij be gint er als het ware mee het gehele beeld vlak in bezit te nemen door het te behan- /oor-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15