Spoordijk weggespoeld I J en vanderpol dreigt te verdwijnen” Vertrouwen in gulden ®i8 SÉ! Rijexamens in Topambtenaar ministerie waarschuwt: prijs omhoog Staalproduktie valt drastisch terug Leden Solidariteit Krakers moeten legden werk neer uit wooncentrum Hoogovens Onroerend goed- gigant in grote moeilijkheden VANDAAG Elma Plast bv s „Aandacht voor Palestijnen mag niet verslappen” Ziekenfondspremie moet fors hoger” Fietspadennet Verbroedering New York In beroep? I „de i «jS DAMIAATJESWffi airconditioning Bang&Olufsen het woord is aan... Bij D’66 duidelijke agenda pagina 9 onduidelijkheid eau weersverwachting b.v. HOUT- EN BOUWMATERIALEN reau Veel bewolking H 5x4 (ADVERTENTIE) VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 H. L. Meneken: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 299 pagina's (Van onze IJmondredactie) imimiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii est eral. 1 Geautoriseerd B&Odeater: 3 jaar garantie makelaardij o.g. 17 15 6 6-7-9 13 19 13 23-25 2 2 13 13 50 SOOrt&n stenen met bijpassende strip Heringaweg 6, Industrieterrein Waarderpolder Tel. 023-310612-323488 Beurs20 Binnen- en buitenland.... 2-3-4 Economie21 Filmpagina Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers Sport Trijfel Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer TON KUYLENBURG GEN. CRONJÉSTRAAT 1 HAARLEM e -- NIEK ij plaat- i-er met afdeling rdt, het calcu le an stuk onder- Kunststofkonstrukties PERSPEX PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing -1 FOXTROT ISCHRÖDER Veilinghuis fi AANKONDIGING XI' OKTOBERVEILING UMUIDEN. Gedwongen ontslagen lijken bij Hoog ovens niet langer te vermij den, Dit is een gevolg van de aanhoudende staalcrisis in Europa. Nadat Hoogovens de produktie eerder dit jaar van 5,4 naar 5 miljoen ton per jaar terugschroefde, zal op korte termijn opnieuw een produk- tievermindering worden door gevoerd tot maximaal 3,4 mil joen ton. ,'W. J' Aft - - - '’W - B IJmuider Courant (Van onze redactie buitenland) Zie ook pagina 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ontslagen dreigen bij Hoogovens Zie verder provinciepagina. !S,t:: 8 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) KEUR van het KNMI tot morgenavond: i! im is op niveau, t groot- lan ook werk is vij een spaalde ip gaat irengen a baan a werk tent uit of 3- leld. meisje vaste verktij- heden de zal open- RIJSWIJK (ANP). De prijzen voor rijexamens gaan met ingang van 1 novem ber omhoog. Een volledig examen in de categorie BE (personenauto’s) komt van 61,50 op 64. Dit heeft het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) vandaag bekend gemaakt. De prijzen van de examens in de andere categoriën gaan met 2,25 gulden omhoog. Ook het formulier ter verkrijging van een medische verklaring wordt duurder. Dit formulier gaat voortaan 5,50 gulden kos ten, een verhoging met een kwartje. lid n.b.m. Haarlem tel. (023)-259551* Welgesteld zijn: nét iets meer verdienen dan de man van de zuster van je vrouw. Op initiatief van twee Eindhovense kunstminnaars heeft komende week een bescheiden invasie van vooraan staande New Yorkse musici, dansers en performers plaats. Zij werken al len onder de hoede van The Kitchen, een voorbeeld van zelforganisatie en een middel om gemakkelijker een eigen publiek te vinden. Amerikaan se avant-garde op bezoek in Neder land. Zie de kunstpagina TEL. 023-255429 064 Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023 -322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 of 3- anburg A» 1 V'' S DANSTIP (ADVERTENTIES) danscentrum I IL JOUAIT DU PIANO DEBOUT FRANCE GALL KIJKDAGEN 25 en 26 OKTOBER van 11.00-17.00 uur VEIUNGDAGEN 27, 28 en 29 oktober Aanvang telkens om 19.00 uur. Spaarne 86, Haarlem, tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Het buitenland dreigt zijn vertrouwen in de Nederlandse gulden te verliezen. Gaat die geloofwaardigheid ontbreken, dan zijn de zeer grote problemen veel dichterbij dan velen denken”. Dit werd vanmiddag gezegd door the- saurier-generaal Wellink van het ministe rie van Financiën bij een toespraak voor Internationale verbroedering wordt als wat versleten slogan gehanteerd door de organisatoren van de Duits- Nederlandse Week, van 9 tot 15 no vember te houden in Beverwijk. Wel kom zijn in de IJmond en elders in Noord-Holland woonachtige Duit sers met hun „aanhang”. Het ge bouw Trefcentrum aan de Arends- weg is gekozen als plaats van samen komst. De waarschijnlijk nog steeds in opmars zijnde politieke partij Democraten ’66 worstelt op het ogenblik met de samen stelling van haar verkiezingsprogram, waarvan diverse belangrijke paragrafen onoplosbare hoofdbrekens kosten. Hoe moeilijk zij het heeft met het bepalen van haar houding werd gisteren geïllustreerd door de hooglopende discussie in de afde ling Noord-Holland, waar het Tweede- Kamerlid Brinkhorst de grootste moeite had om het voorlopige standpunt van D’66 ten aanzien van de plaatsing van kernra- ketten in Nederland (geen onvoorwaarde- ijjk néén tegen die plaatsing) enigszins overeind te houden. Enigszins want een amendement waarbij hij zich heeft moeten neerleggen veranderde die opstelling in een wel dege lijk afwijzend standpunt, met dien ver stande dat deze afwijzing voortdurend en zorgvuldig zal worden afgemeten aan de voortgaande ontwikkeling der wapenbe- heersingsafspraken tussen de grote mo gendheden. Daarmee ontkwam D’66 voor lopig aan een definitieve keuze die regel recht in strijd zou zijn geweest met het CDA-program en tegelijk een partijkiezen zou hebben betekend in de principiële tegenstelling op dit gebied tussen PvdA en WD. D’66 volgt hiermede de lijn van de „pragmatiek”, die van oudsher het uit gangspunt van de partij is geweest, sinds in 1966 het „democratische appèl” ver scheen en die in de loop der eerste jaren na 1966 herhaaldelijk en uitvoerig door Hans van Mierlo is toegelicht. Nu is het aanvaardbaar dat in plaats van de oude, verstarde „ismen” der liberale, socialisti sche en confessionele partijen een aan de eis van de actualiteit toegevende opstel ling wordt gekozen voor praktische be leidsproblemen, maar ten aanzien van het kernwapen zijn blijkbaar toch ook bij D’66 principes ingeslopen die niet meer voor „praktische beweeglijkheid” vatbaar zijn. Met andere woorden: velen in D’66 willen eenvoudig niets met het gebruik van kernwapens te maken hebben, afge zien van de praktische vraag of het westen, deze wapens uitsluitend defensief wil en moet toepassen. Deze opvatting splitst de gelederen van D’66 duidelijk en maakt het voor deze partij moeilijk zich op een be paalde coalitievorm te richten, die de meeste ruimte biedt voor het pragmatisch manoeuvreren van eventuele ministers in een toekomstig kabinet. Vandaar dat Brinkhorst „verlangens naar regeringsmacht” naar het hoofd kreeg geslingerd, wat voor een topfiguur in D’66 een zeer zware beschuldiging moet zijn, omdat deze partij van het begin af aan de „regeringslust” van de confessio nelen aan de kaak heeft gesteld en zelfs begonnen is aan een soort arbitrage tus sen WD en PvdA, „die immers een broe derlijke afkeer van de confessionele par tijen hebben”, (Hans van Mierlo in 1968) „maar door hun verouderde ideologische starheid de macht van die confessionelen rekken.” De huidige problematiek, ook op econo- misch-maatschappelijk terrein, maakt het voor D’66 steeds moeilijker duidelijk met definitieve keuzen tevoorschijn te komen. Dat geldt natuurlijk voor andere partijen ook, maar D’66 ontleent haar bestaans recht nog steeds aan „pragmatische dui delijkheid”. En dat wordt voor de defini tieve formuleringen in het komende ver kiezingsprogramma toch wel een helse toer. men, lijkt nu voor Hoogovens fataal te worden. In de loop van het vorige jaar werd door de raad van bestuur de financiering van een aantal renovatieprojecten goedge keurd. Hiermee was een bedrag van 500 miljoen gulden gemoeid. Deze investerin gen waren gebaseerd op een verwachtingspatroon dat door de huidige ontwikkelingen is achterhaald. Boven dien valt de renovatie van de kooksfa- briek aanmerkelijk duurder uit dan was begroot. Eerst opklaringen, later veel be wolking en af en toe regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 8 gra den, middagtemperatuur rond 11 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind, draaiend van west naar noord. Fietsers en voetgangers hebben als zwijgende meerderheid in de Echte Nederlandse Fietsersbond ein delijk een spreekbuis en pleitbezor ger gevonden. Ook in het Velsense waar een ENFB-nota voor deze kwetsbare weggebruikers tal van knelpunten signaleert. Filosofie ach ter aanbevolen verbeteringen als een veilig fietspadennet: „Met faciliteiten voor deze groep wordt een vicieuze cirkel (risico's op de fiets dus toch maar auto-aanschaf) doorbroken' AMSTELVEEN (ANP). De Zieken fondsraad heeft gistermiddag unaniem geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering te verhogen van 8,1 naar 8,5 procent. Normaal stijgt de premie jaarlijks slechts met 0,1 of 0,2 procent. De forse verhoging die ditmaal wordt geadviseerd hangt samen met het feit dat door de vermindering van de overheidsbijdrage met 310 tot 236 miljoen gulden, de verze kerden de fondsen van geld moeten voor zien. Met name de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Zieken fondsraad bekritiseerden gistermiddag het overheidsbeleid, omdat de regering het ene jaar de sociale fondsen veel geld zou geven en een ander jaar weer weinig. Telstar overweegt in beroep te gaan tegen de straf, die door de KNVB is opgelegd aan Floor Buma. De Telstar-aanvaller werd voor vier duels aan de kant gezet, omdat hij in de wedstrijd tegen Cambuur Roosenburg geschopt zou hebben. Dit voorval werd niet waargenomen door de arbiter of grensrechter. Wel echter door waarnemer Boering. „Na zes weken alsnog een rode kaart noemt Joop Brand het. Zie de sportpagina's WARSCHAU (DPA). Het Poolse dag blad Zycie Warszawy heeft vanmorgen bericht, dat de arbeiders van de tractorfa- briek Ursus bij de Poolse hoofdstad War schau gisteren drie uur lang het werk hebben neergelegd. De werkonderbreking zou zijn gehou den naar aanleiding van door de directie ingestelde veranderingen in de loonstruc- tuur, welke door de onafhankelijke vak bond Solidariteit werden bestreden. Voor zitter Walesa van Solidariteit heeft vol gens het bericht de arbeiders opgedragen de actie te beëindigen. den vermoord, verblijven in hongersta king in de gevangenis, in afwachting van een definitief besluit over hun depor tatie. Israel heeft gisteren een resolutie op gesteld, volgens welke de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties alle landen in het Midden-Oosten moet op roepen om bijeen te komen en te praten over een verdrag over het instellen van een atoomvrije zone in het Midden-Oos ten. personeel op korte termijn concrete gege vens te verstrekken over de huidige situa tie”, aldus de woordvoerder van Hoog ovens. Op het moment is een drastische pro- duktievermindering in een aantal fabrie ken in voorbereiding. Begin dit jaar liet Estel nog weten er naar te streven de produktie in IJmuiden boven de 5 miljoen ton per jaar te houden. De crisis in de auto- en de staalindustrie laat echter niet toe, dat dit streefgetal wordt gehaald. Een gebrek aan bereid heid bij de Europese staalproducenten om tot gezamenlijke prijsafspraken te ko- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse on roerend goed-gigant F S-properties verkeert in financiële problemen. Deze situatie heeft er inmiddels toe geleid dat één van de schuldeisers, de Amsterdamse Centrumbank, vijf woningen aan de Ce- ramstraat in de hoofdstad gaat veilen om een schuld van 700.000 gulden te verhalen. Een verzoek van Hoogenbooms Beveili gingsdienst, die een vordering van 130.000 gulden heeft, om F S failliet te laten verklaren is op 14 oktober door de recht bank afgewezen. Hoogenboom is echter in beroep gegaan. In makelaarskringen in Amsterdam wordt in geval van een faillis sement rekening gehouden met een stroom van executies (openbare verko pen) van panden, „hetgeen de prijzen geen goed zou dóen”. medewerkers van het Burgerlijk Pensi oenfonds in Heerlen. Alleen vermindering van het financieringstekort van de overheid en herstel van het evenwicht op de betalingsbalans kunnen leiden tot handhaving van het vertrouwen in onze munteenheid, zo stelde Wellink. Hij benadrukte het belang van dit ver trouwen door erop te wijzen, dat buiten landse beleggers dit jaar al voor bijna twee miljard gulden hebben deelgenomen in openbare leningen van de Nederlandse staat. Bovendien kunnen Nederlandse banken voor grote bedragen kortdurende leningen afsluiten in het buitenland. De overheid is hierdoor in staat „op niet zuinige wijze een graantje mee te pikken”, bijvoorbeeld door het blijven financieren van onze collectieve sector, zo meent Wellink. Vallen deze bronnen droog, dan ont staan financieringsproblemen die alleen nog door nog hogere rentes dan de huidi ge (hetgeen kapitaal uit het buitenland aantrekt) worden opgelost. „Op dit mo ment heeft het buitenland nog vertrouwen in het vermogen van Nederlanders orde op eigen zaken te stellen en betrekken buitenlanders met een half oog onze aard gasrijkdom in hun beschouwingen”, aldus Wellink. De thesaurier-generaal vreest echter, dat onze tekorten op de lopende rekening van de betalingsbalans het buitenland op een gegeven moment argwanend zullen maken. Inkomensmatiging, zelfs als deze deels moet worden „afgekocht” is de eni ge manier om de situatie rond de beta lingsbalans en het financieringstekort te herstellen, zo meent Wellink. Hij stelde I verder onder meer, dat Nederland in de afgelopen jaren veel van de ruimte die bestaat om tegenslagen in de economie op te vangen, heeft „opgesoupeerd”. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. De krakers van het wooncentrum Casa del Norte van Hoog ovens in Heerhugowaard moeten het in maart van dit jaar in bezit genomen ge bouwencomplex binnen veertien dagen verlaten. Gebeurt dat niet dan zullen ze voor iedere dag dat de termijn is overschreden een dwangsom van 500 moeten betalen. Dit werd gisteren beslist door de meervoudige kamer van de Alk- maarse rechtbank, onder voorzitterschap van mr. Doedens. Eerder, dit jaar had Breesaap BV, een onderneming die voor Hoogovens de huis vesting van werknemers verzorgt, een kort geding tegen de krakers van Casa del Norte verloren, omdat niet kon worden aangetoond dat het woonoord, dat al ge ruime tijd leeg stond, nog een functie voor Hoogovens had. Omdat het bedrijf thans concrete plan nen heeft om werknemers in het wooncen trum onder te brengen werd een nieuwe procedure aangespannen die gisteren voor de Alkmaarse rechtbank diende. BALTIMORE. De Palestijnse kwes tie ligt aan de basis van alle problemen in het Midden-Oosten. De aandacht zou dan ook niet moeten worden afgeleid door de oorlog tussen Iran en Irak. Dit heeft de Egyptische ambassadeur in de Verenigde Staten, Asjraf Ghorbal, van daag gezegd op een bijeenkomst in Balti more. „We moeten het Palestijnse probleem nooit vergeten want de Palestijnse kwes tie is de sleutel tot onrust en stabiliteit in het gebied,” zo zei Ghorbal. Egypte heeft gisteren Israel opgeroe pen zijn „onbuigzame” houding tegeno ver de twee Palestijnse burgemeesters van de Westoever op te geven. De burge meesters, verbannen na een Palestijnse aanval in Hebron waarbij zes joden wer- bloemendaalsAweg ?75/overveen tel (023 259491 F g. Een aantal uitbreidingen en (nieuw)bouwprojecten is stopgezet. Een woordvoerder van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Beverwijk bevestigde, dat het niet langer aannemelijk is, dat de rijksoverheid aanpassing van het perso neelsbestand mogelijk zal maken door werktijdverkortingen. Bij Hoogovens is reeds geruime tijd werktijdverkorting van kracht. Het rijk zou alleen voor uit breiding en/of verlenging van werktijd verkorting voelen, indien herstel van de zorgwekkende situatie, waarin Hoog ovens verkeert, op korte termijn kan wor den verwacht. Dit is niet het geval, mede in het licht van de voorgenomen verlaging van de produktie. Hoewel de gevolgen voor het produktie- personeel op dit moment niet precies zijn aan te geven, kan worden aangenomen dat ontslagen onontkoombaar zijn. „De directie van Hoogovens is van plan het Een Amerikaanse functionaris heeft de schade bekeken die overstromingen van de rivieren Sacramento en San Joaquin hebben aangericht aan een spoorbaan bij Stockton in Cailfornië. Bij de doorbraak van de spoordijk raakten gisteren twee locomotieven in het water

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1