f Onderzoek TNO-instituut: 5 Jongeren protesteren tegen kabinetsplannen HAL-order kreeg onvoldoende steun Zwarte circuit heeft ook goede kanten Bisdom Breda Van Aardenne in Kamer: Somber rapport Ruzie door economie Polen Smit verspeelt boorplatform angst voor schadeclaim Pot pindakaas wordt duurder Minder produktie van bakstenen stoot pakket aandelen af „Geen verlaging jeugdloon inde 21 ECONOMIE 19 8 0 OKTOBER VRIJDAG 24 0 F (Van onze redactie economie) H: DEN HAAG. Verdergaan de automatisering van indu striële arbeid leidt vaak tot een kwaliteitsvermindering van het overblijvende werk. O Automatisering holt arbeidstaken uit (Van onze redactie economie) Volgende week dinsdag, houden de jon- Min. van Aardenne Voorraden in de baksteenindustrie. Door de stagnatie in de bouw zijn de baksteenfabrikanten gedwongen hun produktie te verminderen datie. iet n aar van i de ing, dig 005 UTRECHT. Hoe kun je als zelfstandig mens rondkomen van een loon van 932 gulden bruto per maand. Dat is de vraag waar een werkende jongere van achttien jaar over enkele maanden voor komt te staan als de plannen van het kabinet om fors te snijden in de jeugdlonen doorgaan, aldus een aantal jongerenorganisaties. ‘hnische outen toersen. oor dit nen euvel ius aan. «-claim, iten. i naast ook 194.00 204.00b 600.00 3.00 3.00 Dit is in tegenstelling tot het idee, dat bij toenemende automatisering vooral het geestdodende, routinematige werk van de mensen wordt overgenomen. Dat is een van de conclusies uit een Nee, ik weet ook niet hoe groot het „zwarte circuit” is. Maar wel dat het erg groot is. Enkele tientallen miljar den, om de gedachten te bepalen. Er zijn wel pogingen geweest om de omvang van het zwarte circuit te ramen. Uit het onderzoek blijkt, dat wanneer de automatisering verder gaat, veel passief bewakingswerk ontstaat, dat door de be trokken werknemers negatief wordt erva ren. Mensen die dit soort werk doen zijn De Fransen, die de order nu krijgen, kun nen daar misschien nog wel bovenuit, zei Van Aardenne, „maar voor de Nederland se overheid zijn er ook grenzen”. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zei dat gisteren in de Tweede Ka mer op vragen van de PvdA’er Van der Hek. Wanneer de Nederlandse overheid zou zijn ingegaan op de eisen, dan zou minstens 25 procent van het orderbedrag door de staat aan steun zijn opgebracht. Dat kwam mede omdat de HAL een finan- cieringsschema wilde, waaraan grote risi co’s zijn verbonden. Er zal meer aandacht moeten worden besteed aan menselijke vermogens. Dit is ook van belang voo- de veiligheid van industriële installaties, omdat bij een ver keerd ontwerp snel en juist ingrijpen bij storingen vaak niet goed mogeljjk is, vol gens de uitkomsten van het onderzoek. minder tevreden over hun werk, hebben meer gezonheidsklachten en een hoger ziekteverzuim. De onderzoekers conclu deren dat bij het ontwerp van nieuwe installaties en produktieprocessen te veel uitsluitend technische en economische ei sen een rol spelen. ARNHEM (ANP). De ruim honderd Nederlandse baksteenfabrieken gaan met ingang van volgende maand hun produk tie beperken. Als gevolg van de malaise in de bouw is de totale baksteenvoorraad in ons land opgelopen tot ongeveer 500 mil joen stuks ofwel 2,5 keer de normale voor raad. Omdat „de vooruitzichten niet wijzen op een snel aantrekken van de bouw” heeft een werkgroep binnen de Vereni ging de Nederlandse Baksteenindustrie nu een regeling opgesteld, die enerzijds voorziet in een algemene produktiebeper- king van tijdelijke aard op vrijwillige ba sis en anderzijds in een mogelijke uitkoop wegens corruptie. Die uitspraak verwon derde mij. Iedereen wist wel dat er cor ruptie heerste, maar er werd, zeker in de top van het regeringsapparaat, nooit over gesproken. De zaak lag ook anders dan ik aanvankelijk dacht. Het was niet de cor ruptie van de ministers als zodanig die tot hun val had geleid. De ministersposten waren zodanig verdeeld geweest dat de een veel meer mogelijkheden voor corrup tie had dan de ander. U begrijpt, zei mijn zegsman, dat zoiets niet kan. Dat bedoel ik met de ongeschreven re gels van de wetsontduiking. Er heerst ook in het zwarte circuit een morele code die maakt dat het allemaal betrekkelijk regel matig en weinig storend verloopt. Maar in Om een dergelijke verlaging te voorko men hebben elf jongerenorganisaties de koppen bij elkaar gestoken. Deze organi saties, variërend van de KWJ en de WDM tot de CDA-jongeren en de „in principe solidaire” VVD-jongeren, willen door al lerlei acties een krachtig protest laten horen tegen de kabinetsplannen. De orga nisaties hopen dat het parlement de plan nen bij de behandeling in de kamer over enige tijd zal afwijzen. ROTTERDAM. De sleper Smit-New York van Smits Internationale Sleepdien sten in Rotterdam heeft woensdag in de Stille Oceaan het booreiland Dan Prince verspeeld. Het booreiland is gekapseisd en drijft nu ondersteboven op ongeveer 600 kilometer vanuit de kust van Alaska. Vijf dagen nadat de sleep was vertrok ken vanuit de plaats Dutch Harbour in het zuidwestelijke puntje van Alaska, wak kerde de storm aan om op 16 oktober windkracht 12 te bereiken. Twaalf van de achttien bemanningsleden verlieten ten slotte de Dan Prince. De andere zes wer den er door de Amerikaanse kustwacht afgehaald. Woensdag begon het boorei land zware slagzij te maken, waarop het kapseisde. geren in Utrecht een eerste gezamenlijke manifestatie tegen de verlaging van de jeugdlonen. Afgelopen dinsdag werd al een prikactie op de Amsterdamse effec tenbeurs gehouden. Van dit soort verras- singsacties zijn er overigens nog meer te verwachten, naast de „officiële” protest- bijeenkomsten die her en der in den lande op het programma staan. Op het gebied van de uitkeringen wil de regering een wachttijd van een half jaar invoeren voor werkloze schoolverlaters, voordat zijn in aanmerking kunnen ko men voor een RWW-uitkering. Ook staat er een verlaging van deze uitkering op stapel, omdat die door het voorgestelde ingrijpen in de jeugdlonen voor een deel boven het wettelijk minimumjeugdloon zou komen te liggen. Volgens de jongerenorganisaties bete kent het verder verlagen van de jeugdlo nen een ernstige belemmering voor jonge ren om op eigen benen te gaan staan en zich te ontplooien. De indruk dat jongeren hun geld alleen maar stoppen in patat, platen en make-up gaat voor de meesten niet op. Een jongere die nog thuis woont betaalt vaak kostgeld en jongeren die zelf standig wonen zijn met de huidige huren en vaste lasten al gauw de helft van hun loon kwijt, aldus de protesterende organi saties. 7.41) 1.57 :a msen De maatregelen die het kabinet in het kader van zijn bezuinigingsplannen heeft aangekondigd voor jongeren vallen uiteen in twee delen: een ingrijpende verlaging van de minimumjeugdlonen en een verla ging van enkele sociale uitkeringen. Wat het loon betreft wil de regering de korting voor ieder jaar dat men jonger is dan 23 verhogen van 7,5 tot 10 procent. Voor een 20-jarige betekent dat volgens een bere kening van de jongerenorganisaties een loonsverlaging van 90 gulden schoon per maand (8 procent van het loon), voor een 18-jarige 162 gulden per maand (een da ling van 18 procent) en voor 15-jarigen zelfs bijna een halvering van hun huidige loon: 289 gulden per maand, een daling van 48 procent. De wedde vaif dienstplich tige militairen, die aan het minimum jeugdloon van 18-, 19- en 20-jarigen is gekoppeld, gaat naar verhouding omlaag. Het Nederlandse bankwezen durfde de financiering niet aan, omdat de HAL een nafinanciering vroeg in (zwakke) dollars met een vast rentepercentage, wat bij een dergelijke zwakke valuta zeer ongewoon is, zo zei de minister. Geen Nederlandse bank wilde dat risico dragen. Een nadeel van zo’n operatie zou voor de Nederlandse overheid ook zijn geweest dat vrijwel het gehele steunbedrag aan de kosten van de financiering zou zijn opgegaan. Daar tegenover staat de hoeveelheid geld die in circulatie is gebracht. Het verschil tussen beide kan een aanduiding zijn van de omvang van het zwarte circuit. Een andere mogelijkheid is, te bereke nen hoeveel inkomstenbelasting er binnen zou moeten komen krachtens de geldende tarieven, in aanmerking nemende de af trekposten en de vrijstellingen. Daarte genover kan de werkelijke opbrengst wor den gesteld. Het verschil tussen beide kan ook een aanwijzing zijn hoeveel er weg lekt naar het zwarte circuit. Men kan verder de bedragen voor aankopen van pleziervaartuigen en tweede huizen bij elkaar optellen. Al die dingen komen hoog uit, maar wel sterk verschillend. Ik waag mij daarom niet aan een cijfermatige raming. Ook zonder zulk een raming is het mo gelijk iets te zeggen over oorzaken en gevolgen. In de eerste plaats moeten we alle officiële cijfers enigszins wantrou wend bezien. Als die juist zouden zijn zou onze economie eigenlijk helemaal niet meer kunnen draaien. Dat ze wel zij het sterk knarsend nog functioneert, zou wel eens kunnen komen door het zwarte circuit. Er zijn zoveel overheidsvoorschriften dat zij niet meer allemaal volledig kunnen worden opgevolgd. Waar dat wel gebeurt, zoals bij model-werken, loopt de zaak in het honderd. Model-werken, dus precies alle overheidsvoorschriften in acht ne men, geldt als een soort sabotage. Alles kan alleen nog maar soepel verlopen door de voorschriften niet strikt toe te passen. Zo is getracht na te gaan hoeveel geld er zoek is. Men kan een gooi doen naar de hoeveelheid geld die nodig is voor het financieren van alle aan- en verkopen. van bedrijven, die de produktie moeten staken. Ook tijdelijke werktijdverkorting bij de steenfabrieken is mogelijk. De vereniging van baksteenfabrikanten verwacht, dat alle bedrijven in deze bran che zich op korte termijn in de voorgestel de regeling kunnen vinden. Gehoopt wordt, dat de eerste effecten van de rege ling nog dit jaar bereikt kunnen worden. De vakbonden zijn van een en ander op de hoogte gesteld. WARSCHAU (Reuter). Polen heeft ook volgend jaar een tekort aan de meest noodzakelijke levensbehoeften als suiker, aardappelen en vlees. De waarde van het tekort bedraagt zeker veertig miljard zlo ty (tegen de officiële koers ongeveer 2,6 miljard gulden). Dit staat in een regerings rapport over de voorstellen voor de begro ting van volgend jaar, zo meldt het Poolse persbureau PAP. Dit jaar levert de handel met het buitenland een tekort op van 900 miljoen dollar, terwijl was voorzien in een positief saldo van 750 miljoen dollar. De groei van het bruto nationaal pro- dukt (BNP) - in de Oosteuropese landen nationaal inkomen genaamd - komt dit jaar twee procent kleiner uit dan de ge plande 1,8 procent. Vorig jaar was sprake van een vermindering van het BNP met 2,2 procent. Ondanks extra invoer van 50.000 ton vlees is er dit jaar 100.000 ton te weinig. Ook de 40.000 ton suiker die is ingevoerd is onvoldoende. De Poolse aardappeloogst levert dit jaar dertig mil joen ton op tegen vijftig miljoen ton vorig jaar. Veevoeder is er ook te weinig, hoe wel Polen dit jaar anderhalf miljoen ton graan invoert. Door de slechte gang van zaken is het moeilijk om voor volgend jaar een duide lijk beeld te schetsen, zo staat in het regeringsrapport. Bovendien wordt het voor Polen steeds moeilijker in het buiten land kredieten op te nemen doordat de westerse landen minder geneigd zijn sa men te werken. De kans bestaat dat Polen zijn reputatie als betrouwbare leverancier van steenkool, koper en zwavel kwijtraakt als gevolg van een vermindering van de mijnbouwproduktie, zo schrijft de Poolse regering in haar rapport. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De order van de Holland-Amerika-Lijn (HAL) voor de bouw van twee passagiersschepen is naar het buitenland gegaan, omdat noch het Nederlandse bankwezen, noch de Nederlandse overheid aan de scheepswerf De Merwede een voldoende concurrerend financieringsaanbod kon doen. onderzoek, dat in opdracht van een com missie van de Sociaal-Economische Raad (SER) werd verricht door het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheids zorg TNO in Leiden. Bij dit onderzoek werden 24 meer en minder geautomati seerde arbeidssituaties vergeleken, waar bij complexe technische installaties wor den bewaakt en bestuurd. xkdiv. ei noteert: 7,62 1,58 1,57 3,00 442,00 1.00 372.00 3,15 3,15 3,00 88.50 Door het naar Frankrijk gaan van de order (honderden miljoenen guldens groot) gaat aan de Nederlandse industrie voor 5,8 miljoen manuren aan werk voor bij, waarvan 2,9 miljoen in de scheeps bouw. Het zou voor De Merwede drie jaar werk hebben beteken. 32.00 51.50 71.00 108.00 87.80 98.00 99.00 15,50 38,80 276,50 28,50 82,50 49,40 137.00 53.00 62,40 81,80 16,00 137.80 156.00 49,10 110,00 55.90 100,40 58.10 44.00 31.70 266.00 224.00 75.20(1 42.60 135.50 40.30 58.70 60.00 130.60 63.00 72.50 154,90 112,00 161.00 45,30 60.30 139,00 72.50 63,30 50.00 86,50 104,00 48.60 143.00 58.30 47.90 90.00 30.50 55.00e 192.00 104.50 58.50 179.00 44.00 108.00 155.00 79,20 269.50 37,50 91,20 141.80 27.006 42.50 38.50 57.00 49.80 124.50 375.00 Het zwarte circuit ontstaat wanneer en doordat de overheid zwaar op het be drijfsleven drukt. Het bloed kruipt dan waar het niet gaan kan. Het druist tegen de menselijke natuur in als men geen stap kan verzetten zonder overheidsdwang. Dus wreekt de natuur zich. Bij zeer hoge belastingen komt er ontduiking. Bij straf fe loonbeheersing ontstaan er zwarte lo nen. Bij rantsoenering ontstaat er een zwarte markt. Dat zijn enerzijds uitwas sen, maar anderzijds gezonde reacties van een economie die wil blijven functioneren en zich niet laat doodregelen. Nu is bij ons het zwarte circuit een verschijnsel dat we nog niet lang in deze omvang kennen. Toen er nog met mate geregeerd werd, golden bij ons wetten als voorschriften die gehoorzaamd moesten worden. In meer zuidelijke landen gelden zij al lang als voorschriften die er zijn om ontdoken te worden. Daarom heeft men in die landen veel meer ervaring hoe het beste om te gaan met het zwarte circuit. Ook de overheid heeft geleerd er mee te leven. Alles wordt er niet zo serieus genomen als bij ons. De soep wordt nooit zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Nu wij ook met een groot zwart circuit zitten kan het de moeite lonen te leren van de landen waar het een normaal en aanvaard ver schijnsel is. Met name zien we in die landen dat in het illegale deel van het economische proces zeker niet alles mag en kan. Het heeft zijn eigen ongeschreven regels. Daardoor werkt het ook niet ont bindend, maar veeleer regelend. Waar de mensen geboren wetsovertre ders zijn hebben zij tevens geleerd dat er grenzen zijn aan de wetsovertreding. Waar nooit de wet wordt overtreden be staat het gevaar dat men, als de druk van de overheid ondraaglijk wordt, in het an dere uiterste, dat van de chaos, terecht komt. Ik kwam in een Afrikaans land eens in gesprek met een minister van een pas benoemd kabinet. Hij vertelde dat het vorige kabinet naar huis was gestuurd ARNHEM (ANP). De motorenfabriek Thomassen Holland BV in het Gelderse De Steeg hoeft vooralsnog geen 1,2 mil joen gulden voorschot te betalen aan de in financiële moeilijkheden verkerende houthandel Stenfert in Rheden. Vorige week diende hierover een kort geding bij de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma, maar deze heeft giste ren de door Stenfert gevraagde tussen komst geweigerd. Thomassen (onderdeel van het RSV- concem) beschuldigt de 20 man personeel tellende houthandel ervan verantwoorde lijk te zijn voor de vertraging in de bouw van een gas-doorpompstation in Algerije. Met de bouw van dit station door Thomas sen is een bedrag van 275 miljoen gulden gemoeid. De motorenfabriek zegt een Algerijnse schadeclaim van 20 miljoen gulden te ver wachten voor de vertraging die volgens Thomassen is ontstaan doordat Stenfert veel te laat afkwam met de materialen voor de bouw van een kampement bij het gasstation. Thomassen wil bij de houthan del een schadeclaim van 3,4 miljoen gul den indienen en weigert daarom de al overeengekomen eerste betaling van 1,2 miljoen gulden aan Stenfert te voldoen. Het contract tussen Thomassen en de Houthandel beloopt in totaal 7,3 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP). Pindaprodukten zullen binnenkort duurder moeten wor den. Dit geldt voor potten pindakaas, zak jes noten en andere produkten, waarin pinda’s zijn verwerkt, zo heeft de Vereni ging van Verwerkers van Consumptie- grondnoten bekendgemaakt. De prijsverhogingen worden vooral ver oorzaakt door sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt. Abnormale droogte in belangrijke produktiegebieden in Noord- Amerika en te langdurige regenval in Zuid-Amerika deden de oogsten van dit jaar grotendeels mislukken. Dit heeft een veel kleiner aanbod van noten tot gevolg. Andere produktielanden kunnen deze vermindering van het aan bod niet ongedaan maken. Sinds enige tijd lopen de prijzen van pinda’s daardoor zo sterk op, dat de industrie nu al het dubbele voor pinda’s moet betalen verge leken met de prijs van enkele maanden geleden. BREDA (ANP). Het bisdom Breda heeft in de afgelopen vijf jaar al zijn aandelen afgestoten en omgezet in obligaties, voornamelijk staatslenin gen. Vorig jaar is het toen nog resteren de geringe aandelenpakket geheel ver kocht. Dit staat in de toelichting op de balans van het bisdom per 31-12-79, die is opgenomen in Overweg, het infor matieblad voor het bisdom Breda. Het bisdom wilde hiermee voorko men dat op een of andere wijze „be smette aandelen” in zijn bezit zouden zijn. Verder was de opbrengst van de aandelen een overweging voor dit beluis. Enkele weken geleden bleek uit een rapport van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam dat dit bisdom aandelen bezit van onder nemingen, die essentiële onderdelen voor wapens en wapensystemen pro duceren of betrokken zijn bij de pro duktie van kernwapens. Het onderzoek hiervoor was verricht door de Stich ting Oecumenisch Studie- en Actiecen trum voor Investeringen (OSACI) te Amsterdam. een land van nauwgezette wetsbetrach- ters, zoals ons land altijd is geweest, heb ben we zulk een code niet. Behalve zuidelijke landen kunnen ook oostelijke landen als voorbeeld worden opgeroepen. In Oost-Europa drukt de overheid nog veel zwaarder op het econo mische proces dan bij ons. Toen alles daar nog redelijk liep sloeg men zich officieel voortdurend op de borst over het goed werkende systeem. Maar bij iets dieper graven, als mensen die het systeem van binnenuit kenden wat meer loslieten dan in de partij pers werd gepubliceerd, bleek dat alles nog betrekkelijk goed ging on danks het heersende systeem. Alleen door te ritselen, langs sluipwe gen, door onderlinge uitwisseling van be- voorrechtingen komt er iets terecht van de produktie. Langs de officiële weg zou den de meeste grondstoffen te laat komen, de wielen wel maar de moeren niet toege zonden worden, de machines al ter plaatse zijn als de fabriekshal nog in de steigers stond. De bureaucratie verstart en ver lamt alles. Zij is er om ontgaan en ontdo ken te worden. Wij zijn in sterke mate op weg naar de alles regelende staat. Dat werkt bij ons nog slechter dan bij die anderen, want wij hebben geen regels van „ritselgedrag” om op terug te vallen. Prof. Schouten, bekend van zijn optre den in de Sociaal-Economische Raad, zegt in zijn nieuwste boek: laten is voor de overheid beter dan doen. Er wordt veel te veel gedaan en veel te weinig gelaten. Als bij ons het kabinet met een beleidsnota komt wordt in het parlement dikwijls een vermanende vinger opgestoken: regering, regeer! Daarmee wordt bedoeld: kom met wetsontwerpen, want daarvoor zitten we hier. Alles moet geregeld worden. Dat levert de voedingsbodem waarop het zwarte circuit groeit. Het is een uitlaat klep voor spanningen die zich anders zou den ophopen. Alleen door het bestaan van het zwarte circuit kan de grote druk van de overheid op het economische proces worden verdragen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21