SCHORSING NA RAPPORTAGE WAARNEMER bij badminton José de Cauwer sportpuntig assistent-leider TOUR LATER KNVB: liever Baan houden Tegen aangepaste reglementen UCI en FICP toro-lotto Toekomstronde wordt gemengd Ook Volkerijk bondscoach-af Volgend seizoen weer hoofdklas m! I I uit 22 23 OKTOBER VRIJDAG 24 19 8 0 SPORT >de FC DEN HAAG ONGERUST Afspraken uto- rros uit. om f S en 1 Weinig verschillen I Telstar overweegt hoger beroep tegen straf Buma zes i! AD HEESBEEN Ajax in beraad na n eens k n alle r Tourbazen in oppositie met (Van onze sportredactie) dan -S; (tl IJMOND opend. 106 winnaars, die elk 77,30 ont- 2656 winnaars, die elk 4,90 ont- Leen Volkerijk: opgestapt JAN PREENEN Dick Boering: oud-vice-voorzitter van Ajax nu waarnemer „Ik vind het onbegrijpelijk”, zo licht Klaas Groen toe, „dat er toch bewijs kracht is gevonden voor het opleggen (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar overweegt in be roep te gaan tegen de schorsing van Floor Buma, die door de tuchtcommis- sie van de KNVB voor vier duels bui tenspel is gezet. Het bestuur van de Velsense eerste-divisionist is het niet eens met die uitspraak en wil derhalve trachten de schorsing van de speler ongedaan gemaakt te krijgen. Of de clubleiding inderdaad stappen gaat on dernemen is volgens voorzitter Klaas Groen voornamelijk afhankelijk van de vraag of het ondernemen van een derge lijke poging enige kans van slagen heeft. „Wanneer blijkt dat er reële mo gelijkheden zijn om een andere uit spraak te bewerkstellingen dan zullen we dat beslist doen. Eerst willen we echter de reglementen nog eens goed bestuderen”. In financieel opzicht zal het debacle van Ajax in München ongetwijfeld grote ge volgen hebben. Bartels: „Zou Ajax het wel goed hebben gedaan, dan hadden we in Amsterdam een vol stadion gehad. Dat zou ons dan bruto een krappe twee mil joen gulden hebben opgeleverd. Zoals de zaken er nu voorstaan, ben ik al lang blij als het Olympisch Stadion op 5 november half vol zit”. Een mogelijkheid om de hoge toegangs prijzen (gemiddeld 35 gulden) aan te pas sen is er niet: „De afspraken met de direc tie van het Olympisch Stadion liggen vast. Zoals wij ook niet meer kunnen uitwijken naar ons eigen stadion, zo kunnen we dé mensen ook niet lokken door minder te vragen”. Een score van 2-1 in het voordeel van Bayern, die tot acht minuten voor tijd op het scorebord prijkte, zou voor de pen ningmeester van Ajax ideaal zijn ge weest. Dat de stand in die slotfase toch nog is opgelopen tot 5-1 schrijft trainer Beenhakker toe aan persoonlijke fouten: „Ik praat niet over verdiend of onver diend, maar dit had nooit meer mogen gebeuren. Zelfs met 3-1 zouden we nog een kans hebben gehad. Nu zit ik met een aangeslagen ploeg. Het zal erg moeilijk worden om de kater die er is vóór de uitwedstrijd zaterdagavond tegen PEC te verdrijven”. Beenhakker hoopt in dat duel weer te kunnen beschikken over Keje Molenaar. „De overige geblesseerden kan ik voorlo pig nog wel afschrijven. Ik kan dus weinig veranderen, ook al heb ik zeker na woens dagavond m’n bedenkingen tegen een paar spelers”. Duidelijk is dat daarmee vooral het duo Zwamborn-Boeve wordt bedoeld, dat in München ver beneden Amsterdams peil voetbalde. Bartels: „Versterking moet er beslist komen, maar we zijn echt niet van plan paniekaankopen te doen. Wij hebben echt geen behoefte aan mensen dje alleen op de loonlijst staan”. Over het gesprek van vanmiddag zegt hij ten slotte: „We zullen alles met elkaar eens goed moeten uitpraten zonder dat we al te persoonlijk worden”. aan het worden is. Er is in de afdeling, in vergelijking met de eredivisie wat het geven van gele en rode kaarten betreft, gewoon sprake van een heksenjacht”. De straf voor Floor Buma is voor Telstar, in casu Joop Brand, niet de enige tegenslag, die deze week moest worden geïncasseerd. Zo liep aanvoer der Frans Reuser tijdens een training- spartijtje een spierscheuring in de lies op en is daardoor zeker een drietal we ken niet beschikbaar. Verder werd be kend dat de commissie van hoger beroep van de KNVB geen aanleiding zag de schorsing van een half jaar van René Smit te wijzigen, hetgeen betekent dat hij tot 31 maart 1981 niet voor Telstar mag uitkomen. Volgens Klaas Groen zal in de eerstvolgende bestuursvergade ring worden bekeken hoe deze zaak ver der zal worden afgewikkeld. Wat Joop Brand betreft hoeft Smit, die het afgelopen seizoen werd overgeno men van de amateurclub OSV uit Oost- zaan, niet meer terug te komen. „Met hem kunnen we niet verder gaan. Dat heeft geen enkele zin”, aldus de Telstar- coach, die daarentegen voorlopig wel een beroep kan doen op de Engelsman Colin Ayre. De Brit maakte afgelopen zondag tegen Vitesse zijn rentree als libero en deed dat niet onverdienstelijk. Ayre, die de afgelopen twee seizoenen basisspeler bij de Velsenaren was, raak te uit de gratie bij Telstar, toen hij in een laat stadium terugkwam op zijn beslis sing en het hem aangeboden contract alsnog accepteerde. Ayre was echter niet meer welkom en Telstar weigerde dan ook met hem een nieuw dienstverband aan te gaan. De door de Engelsman ingeschakelde arbitragecommissie floot het Telstar-bestuur echter terug met als gevolg dat Colin Ayre na overleg alsnog werd (lees: moest worden) toegevoegd aan de selectie. „Maar”, zo stelt de Brit onomwonden, „als ik de kans krijg, dan vertrek ik. Ik heb niets tegen deze club als zodanig, maar ik ben gewoon niet tevreden over het contract dat mij is aangeboden”. Tot dusver heeft zich nog geen club gemeld voor Ayre. Mocht dat gebeuren dan mag hij van Klaas Groen vertrekken. „Mits”, zo vult de Telstar-voorzitter aan, „die club maar een transferbedrag betaalt”. (Van onze sportredactie) PARIJS José de Cauwer, jarenlang de meesterknecht van Hennie Kuiper, trad donderdag in Parijs op in een nieuwe rol. De 31-jarige Belgische ex-profwiel- renner is komend seizoen assistent-ploeg- leider bij de DAF-formatie van Fred de Bruyne. Dan kan hij overigens nog zijn vriend Hennie Kuiper terzijde staan, want zoals bekend tekende Kuiper onlangs voor die ploeg. (Van onze sportredactie) PARIJS. Er is een grote kans dat de Ronde van Frankrijk in 1982 twee weken later dan normaal wordt verreden. De directie van de Tour de France overweegt serieus pas 9 juli te starten en op 4 augus tus in Parijs aan te komen. De reden van die verschuiving is de concurrentie die men vreest te ondervinden van het we reldkampioenschap voetbal, dat tot en met 10 juli in Spanje wordt gehouden. ril 1979 ni1977 ei 1979 ril 1978 1978 irt 1977 C. 1977 ni1977 Jt. 1976 C. 1976 ....1977 rt. 1976 nl 1978 n. 1978 <t. 1978 ril 1977 n. 1978 ei 1978 ril 1979 jli 1978 ei 1978 v. 1978 ei 1978 X j. A. van een straf, terwijl de getuigenverkla ringen zeer tegenstrijdig waren”. En bevestigt Floor Buma: Alle getui gen spraken elkaar tegen. Zelfs de ver klaringen van de twee spelers van Cam- buur waren niet eensluidend. Bovendien was niet iedereen het eens over de wijze, Floor Buma heeft zijn (zware) straf te danken aan ex-Ajax-bestuurslid Dick Boering, die op 14 september als waar nemer aanwezig was bij de wedstrijd Telstar-SC Cambuur. Volgens Boering zou de Telstar-aanvaller in die ontmoe ting buiten het gezichtsveld van de scheidsrechter een trappende beweging hebben gemaakt naar Klaus Roosen- burg van Cambuur, die bij die actie gewond raakte. Hoewel noch arbiter Bannet noch zijn assistent aan de zijlijn een overtreding had geconstateerd en daarvan dan ook geen melding maakten op het wedstrijdformulier maakte de KNVB-afgevaardigde tóch rapport op van het incident en deponeerde dat bij de tuchtcommissie van de KNVB, die vervolgens een onderzoek instelde. Af gelopen woensdagavond werden alle partijen, met uitzondering van het arbi trale trio, van wie slechts een verklaring op schrift was gevraagd, gehoord met als resultaat een negatieve uitkomst voor Floor Buma. bedrag beschikbaar van bijna 33.000. vangt. 2e prijs: vangen. 3e prijs: vangen. 4e prijs: vangen. PARIJS De Ronde van Frankrijk is een instituut in de wielersport. Een soort onafhankelijke staat, waar zelfs de overkoepelende organisaties maar moei lijk greep op kunnen houden. Dikwijls leek het erop, dat de Tour-directie wetge ver en ordehandhaver was met een losse interpretatie van de officiële regels. Dat moet de internationale wielrenunie (UCI) en de profsectie (FICP) pijn hebben ge daan. Óp het congres tijdens de wereld kampioenschappen in Sallanches werd de reglementering aangepast en wel zo danig dat de Tour-directie nu in het oppo sitiebankje zit. De FICP en de UCI hebben namelijk besloten het verschijnsel van tijdstraffen te verbieden en te vervangen door hogere geldboetes. Daarmee wordt de leiding van de Tour de France een machtig wapen uit handen geslagen. Deze en enkele andere kleine ingrepen zitten Félix Lévitan en Jacques Goddet flink dwars. Tijdens de persconferentie, waarop donderdag de Ron Baan: af wachten tot volgende week vrijdag (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Spelers, trainers en bestuursleden van Ajax zullen vanmiddag om de tafel gaan zitten om de problemen te bespreken waarmee de Amsterdamse club op dit moment wordt geconfronteerd. De drie partijen, die overigens wel vaker van gedachten wisselen, besloten tot dit overleg na de afgang van Ajax bij Bayern München (1-5) in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen. Gespro ken zal onder meer worden over enkele conflicten, het grote aantal blessures en de mogelijkheden om nieuwe spelers aan te trekken. Volgens penningmeester Loe Bartels is de noodzaak om nieuwe krachten te con tracteren na het verlies in München echter minder groot geworden. „Die kwestie is niet zo urgent meer nu Ajax vrijwel is uitgeschakeld. Hadden we in deze tweede ronde wel een positief resultaat behaald, dan hadden we op korte termijn tot aan kopen moeten overgaan. De UEFA schrijft immers voor dat spelers, die je in de kwartfinale wil opstellen, vöör 15 de cember gekocht moeten zijn. Wel, die re geling is voor ons op dit moment niet zo actueel”. Floor Buma: „alle getuigen spreken elkaar tegen Ronde van Frankrijk 1981 werd gepresen teerd, fulmineerde Lévitan tegen UCI en FICP. Geïrriteerd riep Félix Lévitan de wieler- bonzen toe: „Gaat u maar eens op onze plaats zitten”. En getergd gaf de Tour- baas een opsomming van de problemen, waarmee de organisatoren worden gecon fronteerd. Niet zonder trots voegde hij eraan toe wat er voor zo’n ronde allemaal komt kijken. De Tour van 1981 zou zonder een herzie ning van die beslissing weleens een uiterst bizar verloop kunnen krijgen. Joop Zoete melk. de winnaar van dit jaar. gelooft dat er flink misbruik zal worden gemaakt van de nieuwe regels. „Stel je eens voor, dat je in de finale een lekke band krijgt. Als je nu achter een auto naar het peloton terug rijdt, kost je dat straftijd. In de toekomst alleen geld. Nou, dat heb je er wel voor over”. De UCI en de FICP werken de misdaad dus alleen maar in de hand. Met de nieuwe regels is het een koud (maar duur) kunstje geworden om de wedstrijd te vervalsen. „Eerlijkheid staat hoog in ons vaandel”, stelde Lévitan, die met dat argument moet trachten de wielerhoogheden tot andere gedachten te brengen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag zal pas volgende week vrijdag weten of Rob Baan als trainer in dienst kan treden. Dan vergadert namelijk het bondsbe- stuur van de KNVB, dat een besluit moet nemen over de aanvraag van contract- verbreking van Baan, de assistent van bondscoach Jan Zwartkruis. De overeen komst die de KNVB met Rob Baan heeft, loopt nog tot en met het toernooi om het wereldkampioenschap in 1982 in Spanje. Voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag ziet de vergadering van het bonds- bestuur met zorg tegemoet. „Als de KNVB Rob Baan zou willen laten gaan, dan had den we dat allang geweten. Zowel Baan als FC Den Haag weten op dit moment niet waar zij aan toe zijn. Dat duidt op problemen van de zijde van het bondsbe- stuur. Maar welke die problemen zijn, horen we pas op 31 oktober”. Zolang nog geen beslissing is genomen over de opvolging van Hans Kraay blijft Piet de Zoete, trainer van het C-team, de honneurs waarnemen. Hoewel hij niet over de benodigde papieren beschikt om hoofdtrainer te zijn, heeft de WON (Ver eniging van Oefenmeesters) hem voor twee maanden dispensatie verleend. Den Duik: „Maar ook De Zoete ziet Baan liever vandaag dan morgen komen. De Zoete heeft namelijk een drukke praktijk als fysiotherapeut”. 12,70. Daartegenover staat de visie van de bondswedstrijdcommissie, die graag een hoofdklasse van acht clubs ziet, om het mogelijk te maken dat de kampioenen uit de twee overgangsklassen automatisch promoveren. Dat houdt in dat er ook twee hoofdklassers degraderen. De bondswed strijdcommissie is van mening dat als er twee clubs uit een groep van zes moeten afvallen, dat een te groot percentage is. Er komt nu één hoofdklasse die uit acht clubs bestaat, met een automatische pro- motie/degradatieregeling. Om het de hoofdklassespelers mogelijk te maken aan buitenlandse toernooien deel te ne men, zal de duur van de competitie door het spelen van dubbelprogramma’s met enige weekeinden worden bekort. Het enige probleem wat nog opgelost moet worden is of de hoofdklassecompeti- tie volgend jaar in tien of in twaalf week einden wordt verspeeld. Daarover zal het bondsbestuur van de badmintonbond, zo dra het overleg van de clubs met hun achterban tot een eensluidend standpunt heeft geleid, in december een uitspraak doen. De jeugdspeler M. Boonstra van Volen dam heeft van de tuchtcommissie van de KNVB drie wedstrijden onvoorwaarde- lijk gekregen. De Veendammer J. Korte, die zondag thuis van het veld werd ge stuurd werd vrijgesproken. Eric Wilborts is er in geslaagd in het satelliettoernooi (achtste finales, gespeeld in Steenwijk) met 7-6 6-3 van de Tsjecho- slowaak Jiri Granat te winnen. Huub van Boeckel versloeg Theo Gorter (6-0, 6-1), terwijl Michiel Schaper kansloos was te gen de Engelsman Jeroy Beats die met 6-1, 6-0 won. Loek Sanders werd in de tweede ronde van een internationaal in Tokio in twee sets (6-2, 7-6) verslagen door de Belg Ber nard Boileau. Paul van der Sterren heeft in de zeven de ronde van een schaaktoernooi in Silke- borg verloren van de zeventienjarige Deen Curt Hansen. Ger Ligerink onder ging hetzelfde lot tegen de Zweed Lars Karlsson. De schaakfinale tussen de Westduitser Robert Hübner en Viktor Kortsnoi zal 20 december beginnen in het Zuidtiroolse Alto Adige. Gerard Jansen heeft in de zevende ron de van het toernooi om de nationale titel dammen voor junioren de leiding behou den. Hij speelde remise tegen Jacob Okken. Het voetbalteam van Costa Rica wei gert in de voorronden van de strijd om de wereldtitel uit te komen tegen El Salva dor. De reden: angst om de veiligheid van de spelers. De voetbalbond noemt dit „on aanvaardbaar”. (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Vertegenwoordigers van de badmintonhoofdklasseclubs zijn in een gesprek met de bondswedstrijd commissie van de badmintonbond ermee akkoord gegaan dat de nu lopende bad- mintoncompetitie afgewerkt wordt vol gens het aan het begin van deze competi tie ingevoerde poulesysteem. Tevens is een afspraak gemaakt voor de opzet van de competitie ’817’82. De clubs wilden graag terugkeren naar het oude systeem met een uit zes clubs bestaande hoofd klasse. PARIJS. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan zal de Ronde van de Toekomst volgend jaar staan voor deelneming door zowel beroeps- als amateurrenners. Dit is donderdag meegedeeld door Félix Lévitan. De ronde, die tot dusverre uitslui tend aan amateurs was voorbehouden, kan een interessante krachtmeting op leveren tussen de beroepsrenners en de amateurs uit de Sovjet-Unie en Co lombia, die de koersen dit jaar beheer sten. De ronde staat open voor twintig ploegen nationale amateurploegen, beroepsploegen of eventueel nationale beroepsploegen en vertrekt vanuit St. Étienne, de stad waar de Ronde van de Toekomst in 1961 haar primeur be leefde. De komende Tour, met een lengte van 3900 kilometer, verschilt niet al te sterk van die van vorig jaar. Joop Zoetemelk onderschreef dat gisteren, nadat hij uit handen van Lévitan de traditionele pla quette voor de Tourzege had ontvangen. „Ik zie weinig verschillen. De komende Tour is in de Pyreneeën wat lichter en in de Alpen wat zwaarder. Maar op het gebied van individuele en ploegentijdrit ten is het ongeveer hetzelfde”, stelde de Nederlander. Na de start in Nice (25 juni) trekt de karavaan via de Pyreneeën naar het noorden, waar inmiddels traditie ge worden via de beruchte kasseienstrook van de Hel van het Noorden België wordt aangedaan. In de laatste week duikt de Tour de Alpen in, waar normaal gespro ken de beslissing moet vallen met cols als de Joux Plane, Avoriaz, Madeleine, Glan- don en Alpe d’Huez. Opvallend in dat geheel zijn echter opnieuw de verplaatsin gen. De grootste is die tussen het Belgi sche Zolder en het Franse Mulhouse over een afstand van ruim 500 kilometer, die de coureurs per vliegtuig overbruggen. De plannen van de Tour-directie om etappes bij het krieken van de dag te laten starten (om coüreurs nachtwerk te bespa ren), worden komend seizoen niet uitge voerd. Het bleek op te veel bezwaren te stuiten bij de ploegleiders. De vorig jaar geïntroduceerde regel om de laatste van het algemeen klassement uit de wedstrijd te nemen, keert in 1981 niet terug omdat de ervaringen niet te best waren. Kortom: Lévitan en Goddet hebben gisteren de tekeningen uit hun schetsboek laten zien. Van 25 juni tot en met 19 juli mogen de renners de plaatjes kleuren. waarop de wedstrijd na de behandeling van de blessure van Roosenburg was hervat. Roosenburg heeft overigens zelfs gezegd, dat hij niet heeft gezien dat ik hem heb geraakt, maar dat hij het wel heeft gevoeld. Hij maakte een sliding en ik probeerde die te ontwijken, meer is er niet gebeurd”. De commissie van beroep, die de straf maat heeft bepaald, heeft Floor Buma overigens alleen voor het voorval in de confrontatie tegen Cambuur een schor sing opgelegd. Dat betekent dat de twee gele kaarten, die de Zaankanter al heeft, gewoon blijven staan. Daardoor is de Telstar-speler in een moeilijk parket ge komen, want een derde gele kaart houdt opnieuw uitsluiting van een aantal duels in. Wat dat betreft heeft hij een lichtend voorbeeld in zijn teamgenoot Ab van Oorschot, die dat dit seizoen al eerder overkwam. „In feite heeft Floor Buma na weken nog een rode kaart gekregen. Dat is weer een unicum in het betaalde voet bal”, aldus Telstar-oefenmeester Joop Brand. „Ik kan het allemaal niet meer volgen. Nu is de stem van een waarne mer weer doorslaggevend. Ik vraag me af wat de macht is van een rapporteur. Het begint er steeds meer op te lijken dat de eerste divisie een soort proefkeuken Tijdens de presentatie van het etappe-schema van de Tour 1981 krijgt de winnaar van dit jaar Joop Zoetemelk een trofee, hem overhandigd door de bazen Félix Lévitan (midden) en Jacques Goddet (links) DEN HAAG. Na het voor Nederland teleurstellend verlopen wereldkampioen schap honkbal in Tokio heeft na Jan-Dick Leurs nu ook Leen Volkerijk zich als bondscoach van het nationale team terug getrokken. Inmiddels heeft het bondsbe stuur besloten voor het A-team een Ameri kaanse manager aan te trekken. Het zal zo spoedig mogelijk contact opnemen met zijn Amerikaanse relaties. Verder zullen waar mogelijk en in overleg met de ver enigingen capabele clubcoaches worden ingeschakeld bij de werkzaamheden rond de nationale teams DEN HAAG. Er was geen winnaar in de lotto nr. 42. Voor de bijna 27.000 winnaars was een prijzenbedrag beschikbaar van 1.552.272,-. Ie prijs: geen winnaar. Van dit prijsbedrag van meer dan 500.000.- gaat een bedrag van 108.659,09 als jackpot naar lotto 43. De reste rende ruim 3’/2 ton gaat naar de overige prijs winnaars van deze lotto. 2e prijs: 11 winnaars, die elk bruto 23.989,60 ontvangen 3e prijs: 142 winnaars, die elk bruto 2.404,90 ontvangen 4e prijs: 8.312 winnaars, die elk 50.40 ont vangen. 5e prijs: 18.280 winnaars, die elk 22,90 ont vangen. Toto normaal systeem 42. Voor de meer dan 1000 winnaars was een prijzenbedrag ter beschikking van ƒ252.431,15. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 37.864,60 ontvangen. 2e prijs: 58 winnaars, die elk 870,40 ont vangen. 3e prijs: 965 winnaars, die elk 130.70 ont vangen. toto-gelijk 42. Voor de bijna 2800 winnaars was een prijzen bedrag beschikbaar van bijna 33.000. Ie prijs: 1 winnaars, die bruto 9.842,- ont- 9 winnaars, die elk 182.20 ont- München”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23