Tichonov nieuwe premier Sovjet-Unie Teheran voorbereid op EG-initiatief over strijd in Cambodja lange strijd met Irak sli 1 VN-afgevaardigde Ardakani: OPEC richt persbureau op Nieuwe Franse VS eisen van Weer moorden Britse zeelui VN aanvaardt resolutie Ex-topman uit leger Moegabe veroordeeld kernproeven voorspeld Douglas twee miljoen gulden Schapen in wei bij Seveso dood staken vandaag In Tsjaad weer bestand gesloten VS bezorgd over annexatieplannen Golan-hoogvlakte „Weinig effect graanembargo tegen Moskou” in Baskenland Gaulliste kandidaat voor Franse presidentschap „Hele provincie in El Salvador wordt uitgemoord” Til 3 19 8 0 OKTOBER BINNEN- EN BÜ^FENLANO VRIJDAG 24 fa: fa fa ïfa - S> fa' fa fa (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische premier Kosigin is gisteren afgetreden en vervangen door eerste vi ce-premier Tichonov. Kosigin is ook ontheven van zijn lidmaatschap van het politburo. De benoe ming van Tichonov wordt door waarnemers ge zien als een versterking van de positie van presi dent en partijleider Brezjnjev. fa MBM» fa Mrfafafa 1 ..fa Brezjnjev sterker door vervanging van Kosigin 1 fa 1 ■S. veek tornt tus- Ar ar te erleg ellen ïging avers rheid aven n, dat ;el zal loon- cono- •n de ociale ■erder ocent e niet loon- >egde rs en i, hij In 1976 kreeg Kosigin voor het eerst een hartaanval, waarna Brezjnjev de toen 71- jarige Nikolai Tichonov benoemde tot eer ste vice-premier. Evenals Brezjnjev komt Tichonov uit de Oekraïne. Zij kennen elkaar al sinds hun studententijd en Ti chonov wordt gezien als een lid van de groep van getrouwen rond Brezjnjev. Woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond gezegd, dat het vertrek van Kosigin „geen wezenlijke ver- (de Rode Khmer) of vertegenwoordigers van de door Vietnam in het zadel gehol pen Heng Samrin. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Charles Maredza, een hoge officier uit het voormalige guerrilla- leger van de huidige premier Moegabe, is gisteren in Zimbabwe tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens een vijf maanden geleden ondernomen poging tot moord op twee blanken. De man, lid van de generale staf van het ZANLA, het Zimbabwese bevrijdingsle ger, schoot in mei van dit jaar in de hoofdstad Salisbury op een meisje en haar vriend. Zij reden met hun auto juist weg van de plaats waar Maredza hen had aangehouden. Het meisje werd bij de schietpartij geraakt, de jongen niet. De regering van Zimbabwe heeft overi gens gisteren gdzegd alle handelsbetrek- kingen met Zuid-Afrika te zullen verbre ken, met uitzondering van de olie. Pas tegen het einde van 1982, zo is gisteren in Salisbury meegedeeld, zal Zimbabwe olie krijgen uit de havenstad Beira in Mozam bique en via de 300 kilometer lange pijp leiding naar de raffinaderij in Feroeka, in het oosten van Zimbabwe. adviseur van Pompidou, de 46-jarige Marie-France Garaud, geldt vanwege haar grote invloed in de gaullistische beweging (de Rassemblent pour la Re- publique - RPR) als de „eminence grisse Aan de linkerzijde van het politieke spectrum hebben zich tot dusver twee politici kandidaat gesteld: de secretaris generaal van de communistische partij, Georges Marchais, en de economische deskundige van de socialistische partij, Michel Rocard. De voorzitter van de socialisten, Francois Mitterand, heeft zich nog niet aangeboden voor het hoog ste ambt in de staat, evenmin als presi dent Valery Giscard d’Estaing. egen loon- ngen loest ir de zelf for- t uit >inet oon- aan srde- joor- elen oon- en ang- tabi- in is Uyl een deze orief •t de >pen aan- loon- natie de ;gen- min- eling t de i een de Het aftreden van de 76-jarige Alexei Kosigin als premier werd gisteren be kendgemaakt door Brezjnjev op de twee de dag van de zitting van de Opperste Sovjet (het 1500 leden tellende parlement van de Sovjet-Unie), waarop de economi sche en financiële plannen voor het ko mend jaar worden besproken. Volgens Brezjnjev heeft Kosigin zelf „om gezond heidsredenen” om het ontslag gevraagd. Onmiddellijk na de bekendmaking keur den de parlementsleden de door Brezjn jev voorgestelde benoeming van Tichonov goed. Brezjnjev zei verder nog, dat hij een brief van Kosigin had ontvangen, waarin deze de partij en de Opperste Sovjet dank te voor het vertrouwen dat zij jarenlang in hem hadden gesteld. Volgens waarnemers was het opmerkelijk dat de president zelf geen enkel woord van lof aan het adres van de scheidende premier uitte. Hieruit wordt afgeleid dat hij mogelijk verant woordelijk wordt gesteld voor de econo mische problemen in de Sovjet-Unie, als gevolg waarvan reeds vijf jaar de econo mische groei afneemt. Kosigin was sinds 3 augustus niet meer in het openbaar gezien, wat reeds aanlei ding had gegeven tot speculaties over zijn aftreden. Geruchten deden de ronde dat hij evenals in 1976 een hartaanval had gehad en zwaar ziek zou zijn. De afgetre den premier behoorde tot het drieman schap (Brezjnjev, Podgorni en Kosigin) van de vijfde republiek”. Tot vorig jaar was zij beleidsmedewerkster van Chi rac, maar zij keerde zich van hem af. Minister Van der Klauw heeft de in de resolutie vervatte oproep aan alle strij dende „en andere betrokken” partijen om een conferentie over Cambodja te beleg gen vooraf besproken met onder meer zijn collega’s uit Thailand en Maleisië. Het idee van een internationale confe rentie over Cambodja wordt vooral ge propageerd door de vijf landen van het verbond van Zuidoost Aziatische staten Asean (Indonesië, de Filippijnen, Malei sië, Singapore en Thailand), waarmee de Europese Gemeenschap een samenwer kingsovereenkomst heeft gesloten. De landen van Europese Gemeenschap hébben de door Frankrijk, West-Duits- land Luxemburg en Nederland ingedien de motie allen gesteund. De EG-landen verschilden echter van mening over de vraag wie Cambodja in de Verenigde Na ties moet vertegenwoordigen, de afge vaardigden van Democratisch Cambodja Hij was na een carrière in de staalindus trie en een ministersschap voor Staalza ken in 1964 door Brezjnjev aangewezen als een van de tien vice-premiers. Pas twee jaar geleden kreeg hij het volledige lidmaatschap van het politburo. Van Ti chonov worden geen veranderingen in het politieke beleid verwacht. Bovendien wordt gemeend dat zijn benoeming van wege zijn hoge leeftijd, 75 jaar, een jaar jonger dan Kosigin, slechts een tussenop lossing is. De meerderheid van de EG-landen stemde voor de afgevaardigden van De mocratisch Cambodja, maar drie landen, waaronder Nederland, onthielden zich van stemming. Frankrijk, Nederland en Ierland meenden dat de Rode Khmer zo danig met de mensenrechten in Cambod ja is omgesprongen dat deze beweging onmogelijk kan worden gesteund. De overige zes EG-landen zijn van mening dat het niet steunen van de Rode Khmer neerkomt op het steunen van agressie van buitenaf. Omdat een meerderheid voor Heng Samrin in de VN onhaalbaar is zou niet-steunen van de Rode Khmer neerko men op het kiezen van een lege stoel, hetgeen de Sovjet-Unie, Vietnam en hun bondgenoten in de kaart speelt, aldus de zes EG-landen. Hij sprak tijdens de voortzetting van het debat in de Veiligheidsraad, waarin de oorlog ter sprake is. Hij verzocht de raad nogmaals de terugtrekking te eisen van de Iraakse troepen en het land wegens oor logsmisdaden te veroordelen. Ook de Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry riep in dit debat Irak op zijn troepen van Irans grondgebied te halen. Volgens McHenry wordt „de nationale eenheid van Iran door de invasie uit Irak be dreigd” en „moet iedereen tegen de ampu tatie van grondgebied van Iran zijn”. De Iraakse gedelegeerde Kittani ant woordde dat Irak het conflict was opge drongen. Syrië heeft intussen de Iraakse president Sassam Hoessein ervan be schuldigd „namens het Amerikaanse im perialisme en het zionisme een koortachti- ge oorlog tegen de Iraanse revolutie te voeren.” In Teheran is gistermiddag bekendge maakt dat binnen afzienbare tijd rantsoe nering van olieprodukten voor binnen lands gebruik te verwachten is. Volgens Irak is het leger van Iran „afgesneden van zijn eigen olievoorraden” doordat een be langrijke oliepijpleiding bij Abadan zou zijn opgeblazen. Iraanse vliegtuigen heb ben intussen bombardementen uitge voerd op Iraakse stellingen bij de steden Khorramsjar, Abadan en Ahwaz. In de Perzische Golf zou Iran een Iraaks oor logsschip tot zinken hebben gebracht, ter wijl Irak meldt een Iraanse kanonneer boot te hebben vernietigd. Het internatio nale scheepvaartverkeer in de Straat van Hormoez verloopt volgens berichten uit Oman momenteel normaal. Het Iraanse Rode Kruis heeft gisteren meegedeeld dat sinds het uitbreken van de vijandigheden op 22 september in de provincie Khoezestan naar schatting 1325 Iraanse burgers zijn gedood en ruim 6000 gewond. Gistermiddag is in Den Haag (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Een woensdag door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aangenomen resolutie, waarin wordt aangedrongen op onmiddelijke terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja is mede op Nederlands initiatief ingediend. NEW YORK-DAMASCUS-TEHERAN. De Iraanse VN-afgevaardigde Ardakani heeft gisteravond verklaard, dat zijn land is voorbereid op „een lange, slopende oorlog met Irak”. meer en in door i een nont- nt te s niet Tegel i bui- het /oord 11 het irrec- i ook ocent zon ’d. akbe- twik- voor- CNV, e mi- sding 1. De icom- it be- i tus- s ver- agste dalen meer et nu >este- egen- vak- nder- isom- nt. terug •actie heeft as op dat m de uit- >r de WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft giste ren een grote contractant van het ministe rie van Defensie, de vliegtuigfabriek McDonnell Douglas, voor 949.000 dollar (ongeveer 2 miljoen gulden) in rechten aangesproken wegens vermeende steek penningen voor het helpen verkopen van vier toestellen van het type DC-10 in Pa kistan. McDonnell Douglas zou bij de transac tie de US Export-Import Bank die de aankoop van de vliegtuigen financierde om de tuin hebben geleid. De bank is een rijksdienst die handel tussen de Verenigde Staten en landen in het buitenland of hun onderdanen, helpt financieren. McDonnell Douglas en vier directiele den werden twee jaar geleden in staat van beschuldiging gesteld wegens het verber gen van ruim zeven miljoen dollar smeer geld die overzee betaald werden om DC- 10’s met brede romp te helpen verkopen. kan n de >t ni- kan seeld Iden. egel, inde- t we- ’elijk >eten i het ijven regel een n, en voor WENEN (AFP). In Wenen is gisteren de oprichting bekendgemaakt van een persbureau van OPEC, de organisatie van landen die olie exporteren. Het bureau heeft in de Oostenrijkse hoofdstad zijn hoofdzetel. Het nieuwe persbureau heet OPECNA (Opec News Agency) en het zal begin november gaan werken met verspreiding van nieuws over zaken als economie en energie, bestemd voor de dertien lid-sta- ten en de ontwikkelingslanden. OPECNA zal van maandag tot en met vrijdag een dagelijks nieuwsbulletin van 2000 woorden publiceren. PARIJS/(DPA). Naast een mannelij ke kandidaat beschikt de gaullistische beweging in Frankrijk sinds gisteren ook over een vrouw die het president schap ambieert. De vroegere raadsvrou we van wijlen president Pompidou stel de zich beschikbaar voor het hoogste ambt, waarvoor de Fransen in april vol gend jaar naar de stembus mogen. Eer der had oud-premier Michel Debré te kennen gegeven ambities te hebben. Deze ontwikkeling achten waarne mers in de Franse hoofdstad ongunstig voor de belangrijkste gaullistische poli ticus van het moment, Jacques Chirac die burgemeester is van Parijs. De ex- Kosigin Tichonov dat in 1964 na de val van Chroensjov de macht in de Sovjet-Unie overnam. In dit drietal kreeg Brezjnjev steeds meer in vloed en werd Podgorny op den duur als president gewipt. Kosigin handhaafde zich echter als premier en kreeg bekend heid als een vaardig diplomaat, volhar dend onderhandelaar en bekwaam econoom. Zo bemiddelde hij in 1966 met succes in Tasjkent tijdens de vredesconferentie tus sen India en Pakistan en leverde hij een jaar later bijdrage aan de ontspanning tussen Oost en West door een ontmoeting met de toenmalige Amerikaanse presi dent Johnson. In 1968 bracht hij vele bezoeken aan Tsjecho-Slowakije tijdens de Praagse Lente en na de Russische inval, die hij volgens onbevestigde berich ten heeft willen voorkomen. In 1969 bracht hij een verrassend be zoek aan Peking, nauwelijks een maand na grensincidenten tussen beide landen. Verder bezocht hij in de loop van de tijd enkele Westeuropese landen, India, Egyp te, Cuba en Noord-Vietnam. In de jaren zeventig richtte hij zich voornamelijk op de economie in het eigen land, waarbij hij beperkte economische hervormingen in voerde. Kosigin is in de loop der jaren vermaard geworden vanwege zijn vermogen te overleven binnen de Russische politiek. In 1919 sloot hij zich als 15-jarige jongen aan bij het Rode Leger en werd achtereenvol gens ingenieur, fabrieksdirecteur, burge meester van Leningrad (toen nog St. Pe tersburg), volkscommissaris en in 1940 vice-premier en lid van het politburo. Hij overleefdepiet allgen Stalins zuiveringen aan- het eind van de jaren dertig, maar- ook een nog onopgehelderde terugslag toen hij ;in 1952 uit het politburo werd gezet. Verder was het opmerkelijk dat hij zich bij de val van Chroetsjov als premier kon handhaven. (Van onze redactie buitenland) DESIO. Ongeveer 150 schapen zijn dood gevonden, nadat zij hadden gegraasd in een ongebruikte wei, die vier jaar geleden werd besmet door giftige damp uit de chemische fabriek in de Italiaanse plaats Seveso. Het land waarop de schapen stierven, ligt in een gebied waar sinds de rampzalige explosie in de fabriek in 1976 veeteelt en landbouw is verboden. De schaapherders zeiden tegen de politie dat niemand hen ooit heeft laten weten, dat grazen in het gebied verboden is. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Britse zeelieden staken vandaag tegen de maatschappij Cunard uit protest tegen het besluit twee schepen onder vreemde goedkope vlag te plaatsen, zodat niet-Britse bemanningen kunnen worden aangesteld. Omdat volgens de maritieme wet in dit geval alleen kan worden gestaakt tegen schepen die in Britse havens liggen, zal de actie het scheepvaartverkeer op de lange route nauwelijks treffen, maar wel de veerdiensten tussen Groot-Britannië en het Europese vasteland en Ierland. De Nationale Unie van Zeelieden heeft voor 3 november een algemene staking van een dag uitgeroepen. (Van onze redactie buitenland) LOMÉ. Vertegenwoordigers van de strijdende partijen in Tsjaad hebben een akkoord bereikt over een bestand in de al zes maanden durende burgeroorlog, zo melden betrouwbare bronnen in de hoofdstad van Togo, Lomé. Het akkoord is opgesteld onder leiding van functiona rissen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Het akkoord moet nog worden goedge keurd door de leiders van de strijdende partijen, president Goukouni Oueddei en oud-minister van Defensie Hissene Habre. De burgeroorlog in Tsjaad concentreert zich rond de hoofdstad N’Djamena. Beide Partijen zeggen de helft van deze stad in handen te hebben. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Verenigde Staten hebben hun „ernstige bezorgdheid” geuit over Israëlische plannen tot annexatie van de in 1967 op Syrië veroverde Golan- hoogvlakte. In Israel zelf sprak de Israeli- sche vice-premier Jadin zich al uit tegen -i wetsontwerpen tot annexatie, die eerder; deze week door een twintigtal parlement- sleden in de Knesseth werden ingediend. Woensdag bezocht de Amerikaanse am bassadeur in Israel, Samuel Lewis, pre-'fa mier Begin. Hij liet de eerste minister weten dat de annexatie van de Golan een zeer ernstige schending zou zijn van reso lutie 242 van de Veiligheidsraad (in die op 22 november 1967 aanvaarde resolutie 1 werd Israel onder meer opgeroepen zich terug te trekken uit bezette gebieden, red.). Ook bij het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag toont men zich verontrust door de Israëlische plannen om na Oost-Jeruzalem ook de, hoogvlakte van Golan te annexeren. De annexatie van Oost-Jeruzalem, enkele maanden terug, lokte een scherpe afkeu ring van de Nederlandse regering uit. Intussen is het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington een onderzoek begonnen naar de bewe ring, dat Israel deze week bij luchtaanval len op Libanon door de VS geleverde vliegtuigen heeft gebruikt. Tussen Israel en de VS is de afspraak gemaakt, dat dit niet zou gebeuren. AMSTERDAM (ANP). Frankrijk be gint volgende week met een nieuwe reeks kernproeven bij het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Dit heeft de milieu-organi- satie Greenpeace gisteren bekendge maakt. De organisatie verwacht dat de eerste test klein zal zijn maar dat later een eerste zogenaamde onder-de-lagune-test gehouden zal worden. Greenpeace baseert zich op informatie van een geheime bron binnen de Franse gemeenschap op Nieuw-Zeeland, die te gen de reeks kernproeven is. „Het. overgaan op testen onder de lagune is een belangrijke verandering in de Franse me- thodes van proeven nemen en wij hebben de regeringen in het gebied opgeroepen krachtig protest aan te tekenen” aldus de coördinator van Greenpeace op Nieuw--.' Zeeland, Thomas Donohue. „Het is een" nieuwe en gevaarlijke methode. De tech- niek is tot nog toe door geen enkel land toegepast en het vrijkomen van radioac- .’-i tieve stoffen is onvermijdelijk” zo voegde' hij eraan toe. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Russische graanimport is, ondanks een graanembar go dat de Verenigde Staten na de inval in Afghanistan hebben ingesteld, ten opzich te van vorig jaar verdubbeld. Dit meldt het Amerikaanse dagblad Washington Post. Volgens de krant hebben slechts de lan den van de Europese Gemeenschap zich gehouden aan hun belofte niet van het Amerikaanse graanembargo te profite ren. De Washington Post meldt verder dat de VS zelf meer graan aan de Sovjet-Unie hebben geleverd dan officieel bekend is gemaakt. Volgens een Amerikaanse rege ringswoordvoerder gaat het om een ver schil van 400.000 ton graan. Omdat dit graan al onderweg was naar de Sovjet- Unie is het niet meegeteld bij de maxi mumhoeveelheid graan, die krachtens het embargo nog mocht worden verscheept, aldus de woordvoerder. 9 n ggi andering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de VS met zich hoeft mee te brengen.” T bekendgemaakt dat de bouwmaatschap-’1"’ pij Hollandse Betongroep 38 Nederlandse* en 17 Engelse en Franse medewerkers, vanwege de oorlog uit Irak heeft terugge haald. Zes man blijven nog achter. De Britse kernfysicus dr. Frank Barna by, directeur van het Zweedse instituut voor internationaal vredesonderzoek SI-' PRI, heeft gisteren gewaarschuwd dat:c Irak voldoende technologische kennis. heeft om een kernbom te maken en dat deze zou kunnen worden gebruikt als het conflict met Iran aanhoudt. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Bij politieke gewelddaden in het Noordspaanse Baskenland zijn gis-i teren drie mensen om het leven gekomen.; In een bar in Elgoibar, ten westen van San; Sebastian, werd ’s morgens Jaime Arrese, vooraanstaand lid van de regeringspartij UCD, doodgeschoten. Later op de dag- werden nabij San Sebastian nog het lijk gevonden van een directeur van een tele foonmaatschappij. In de stad Amorebieta, nabij Bilbao/-.;» werd een man doodgeschoten toen hij zijn,. 4' werk verliet. Politiek geweld in Noord- Spanje heeft inmiddels aan 103 mensen het leven gekost. i." (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/SAN SALVADOR. Vijfduizend soldaten, uitgerust met tanks, granaatwerpers en ondersteund door de luchtmacht, hebben de provin cie Morazan in El Salvador omsingeld. Zij proberen door het uitmoorden van 20.000 burgers het verzet tegen het re gime van het Midden-Amerikaanse land te breken. Dit is gisteren in Brussel gezegd door een medewerker van de Britse hulpor ganisatie OXFAM. Uit eerdere berich ten was al bekend, dat de machtheb bers van El Salvador in het genoemde gebied een zuiveringsactie uitvoeren, waarbij veel mensen zouden zijn gedood. Volgens OXFAM zijn intussen 3000 mensen omgebracht. De veestapel en de oogst worden stelselmatig vernie tigd. Journalisten die in deze provincie hun werk wullen doen, worden onder bedreiging met de dood hiervan weer houden. Mensen die erin slagen te vluchten, lopen vast aan de grens met Honduras, die door het leger van dat land hermetisch is afgegrendeld. Mensenrechtenorganisaties en het aartsbisdom van El Salvador hebben een dringende oproep tot politici, vak bonden, politieke partijen, humanitai re en kerkelijke organisaties in de we reld gericht om hun stem te verheffen tegen de misdaden die in El Salvador worden bedreven. De Italiaanse schaapsherders Pierangelo Maj en Ernesto Zappa staan hier aangeslagen temidden van de vele kadavers van hun plotseling gestorven kudde. Onderzocht wordt of resten dioxine in de bodem inderdaad de doodsoorzaak is.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3