Pali.Mali Export s medische verzorging in het weekeinde 1 langs sluizen en havens toename autogebruik afremmen” „Veilig fietspadennet moet 'MEM ENFB wijdt nota aan knelpunten in Velsen e II kort ijmonclnieuws ?r Geen Spreekuur 1 it ilL Beurs Vrijwilligers open huis thema-ochtend Ja l'lll'lilll J I VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 IJMOND 4 y n I f I Will// wereldbekend aroma r ■M Noodzaak ARIE VAN DER VEER J 'I i J uil II lij lil ,/W"? ...en de echte geur van amerikaanse tabak rook met plezier rook Fhll Mail Export discriminatie” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Velsense colle ge noemt in de vorige maand ver schenen doelstellingen voor een nog vast te stellen verkeerscircu latieplan een reeks bezwaren kle vend aan een toenemend autoge bruik. Aan de positie van de auto mobilist binnen het plaatselijk verkeer wordt echter niet ge tornd. De Werkgroep Velsen van de Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) doet dat wel in een eigen discussiestuk genaamd „Bellen helpt niet...” (ADVERTENTIE) Wpuiir i l ■r id 5,00 77 fi H f s ïtrouw- dat de Frans il voor- lurope- ur van I) id jaar in ge stelling via de nu toe sort te :ft een Meer ;n zijn )0 aan- tst. De weede in ge il levisie achten lieuwe slopen, omdat bleven •beids- ig van len en e bon- vertre- nische sn dan Voord- nenlij- ;e ver- 5,90 i5,85 iO.OO 10,70 13,00 0,80 ur jr Voorrang krijgen hierin op alle fronten voetgangers en fietsverkeer categorie. Als bijdrage voor de komende VCP-Discussie wordt voor Velsens grondgebied bepleit aanleg van een aaneengesloten net van voet- en fietspaden op ruime afstand van de rijbaan voor auto’s. Als ideaal stelt de ENFB-nota een veili ge verkeersafwikkeling met uiterste be perking op het punt van lawaaioverlast, energieverbruik, stankoverlast (door uit laatgassen) en tenslotte de vervoerskosten voor de individuele weggebruiker. Bevor dering van het niet-gemotoriseerde („me chanische”) verkeer is daarop het enige antwoord voor de opstellers van de nota. Fietsgebruik wordt met name aangepre- zen als geruisloze, schone, goedkope en ontspannende manier van voortbewegen waarbij de benodigde ruimte bovendien minimaal is. Ook de veiligheid wordt als gunstig aspect genoemd wat in het licht van eveneens opgenomen ongevallencij fers nadere verklaring behoeft. De fietser is zichzelf noch de medeweggebruiker echt tot last maar is tegenover gemotori seerd bepaald wel de zwakkere partij. In De ENFB onderkent de noodzaak van doorgaande voet- en fietspaden en noemt aan zo’n apart wegennet te stellen eisen. Parkeren dient direct tegen de rijbaan en niet pal langs fiets- of voetpaden te ge schieden. De paden moeten goed berijd- Velsen waren gedurende de tweede helft van 1979 102 fietsers bij aanrijdingen be trokken. Bij drie van die aanrijdingen viel een dode, in 47 gevallen was van al dan niet zwaar lichamelijk letsel sprake. Op de foto de motortrawllogger Heem stede IJM.53 die van 1947 tot 1957 te IJmuiden ingeschreven heeft gestaan en een bijzonder schip is geworden - want het heeft de leeftijd bereikt van 77 jaar - en momenteel op Texel thuishoort onder de naam Nova Cura TX.27 met als eigenaar de Fa. Gebr. Keyzer. Het schip is zijn taak aangevangen in het jaar 1903 als zeillog- ger voor W. Janzen Co te Maassluis, welke rederij het had laten bouwen door de werf Otto te Krimpen aan de IJssel. Eerste schipper was Hendrik van Rossen. In dat jaar was de rederij in het bezit van nog twee zeilloggers: de Vertrouwen MA. 36, schipper Jan van Ingen en de Volhar ding MA.38, schipper Jan Verhaas. De nieuwe aanwinst heette Goede Verwach ting MA. 37, welke in 1923 voor het eerst van eigenaar ging veranderen tegelijk met de Vertrouwen MA. 36. Beide schepen werden verkocht aan de Visscherij Maat schappij Arbeid Adelt onder directie van P. Brouwer Pzn, die reeds een houten zeillogger in de vaart had onder schipper Cornells Tuijtel Sr. De twee aangekochte loggers kwamen in bedrijf als Minister Kuyper MA. 36, schipper Cornells Tuijtel Jr en de Goede Verwachting werd her doopt in Govert van Wijn MA. 37 en Mat- thijs van der Snoek werd er schipper op. In 1933 kreeg het vaartuig voor een logger een wat vreemde thuishaven en wel het noordelijk gelegen Zoutkamp als Mi nister Colijn ZK. 52 met als eigenaar de Visscherij Mij. Marie van A. Scherpenhui- Buiten- tegen- hoopt van de dragen ens de kgt dat In de Marie Boreel-kleuterschool in Driehuis organiseert de Dorpsraad Drie huis een kinderkledingbeurs. Kleding kan ingebracht worden tot een leeftijdsklasse van twaalf jaar op vrijdagavond 24 okto ber tussen zeven en acht uur. De verkoop vindt zaterdagmiddag 25 oktober plaats van twee tot vier. Verdere informatie is te krijgen onder nummer 18908/15554. Voor het taalonderricht aan buitenlan ders vraagt coördinatrice zuster Van Hilst vrijwilligers. Voor hen is woensdagoch tend 29 oktober een instructie-ochtend in buurthuis Zeewijk in IJmuiden, die op donderdagavond 6 november wordt her haald. Inlichtingen zijn te verkrijgen on der nummer 02550-17135 of 11468. De Heemskerkse zwemvereniging Oeza houdt zaterdag 25 oktober open huis in haar onlangs gereed gekomen clubhuis aan de P Breugelstraat in Heemskerk. Belangstellenden zijn welkom van ’s mid dags half vier tot half zes. zen Jz. Meteen eindigde de zeilperiode want er kwam een 2 cil middeldruk Krom- houtmotor in van 100 pk. en in 1933 zien we de logger in de vaart komen onder het letterteken van Katwijk. Schipper-eige- naar T. de Haas had de Minister Colijn overgenomen en ging er de trawlvisserij mee uitoefenen zonder dat de naam ver anderde als KW.52. Tot 1940 nam het vaartuig geregeld van uit IJmuiden aan de trawlvisserij deel. De oorlog maakte daar een eind aan althans voorlopig want eind 1940 gaven de Duit sers toestemming om vanuit Schevenin- gen te gaan vissen en vanaf februari 1941 was het weer vanuit IJmuiden mogelijk gemaakt. In mei 1943 zagen we de logger in de haven verschijnen met een gasgenerator. Dit apparaat betekende een uitkomst in die jaren toen de olie schaars was maar werd na de oorlog meteen verwijderd en de Minister Colijn KW. 52 was een van de eerste schepen die in mei 1945 ter visserij konden gaan omdat het vaartuig van vor dering verstoken was gebleven. Toen schipper-eigenaar de Haas in het jaar 47 een nieuw schip in de vaart bracht werd de KW. 52 verkocht en kwam bij een nieuwe rederij de Rederij en Handelmij. Heemstede van C. Bregman Jr. Onder schipper C. Haasnoot ging het naar zee als Heemstede IJM. 53. In 1951 werd de uitoe fening van het bedrijf onderbroken voor het ondergaan van een verbouwing. Het schip kreeg een nieuw dekhuis, een bak en een nieuwe motor en wel een 200 pk Werkspoor. Een bijzonderheid was dat de oude Kromhout van 1928 geplaatst werd in de logger Mr. Dirk Donker Curtius KW.2 en daar nog jaren mee gevaren heeft. Nadat de Heemstede met verschillende schippers de visserij had uitgeoefend werd het schip in 1957 eigendom van J. de Waal en bleef in IJmuiden maar de naam veranderde in Adeodatus IJM.30 onder welke de Werkspoormotor in 1961 werd vervangen door een Stork van 282 pk. Na enige jaren onder schipper D. Kuijt te hebben gevaren brak in 1967 het moment aan om nog eens van eigenaar te verande ren. Aangekocht door schipper-eigenaar Jan van der Plas wijzigde de naam in Marjan KW. 130 om eind 1972 weer in andere handen over te gaan. Na Maas sluis, Zoutkamp, Katwijk, IJmuiden en weer Katwijk werd de in 1903 gebouwde logger in januari 1973 ingeschreven op Texel en van die tijd af kennen we het vaartuig als Nova Cura TX. 27 maar het is daarna weer enige malen van eigenaar veranderd. Eerst voer het voor de Fa. Blom Schagen, in 1974 ging het schip over aan D. A. Schagen en thans is de Nova Cure het eigendom van de Firma Gebr. Keyzer. BEVERWIJK Artsen: Voor de groep artsen Bonarius, Fierstra, Hobster, Pemot, Plantinga, Reddingius, Rolink, Takken, Roelse en Visser wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondag morgen 9 uur door J. D. Reddingius, Vondellaan 48, Beverwijk, tel. 25551. Voor dezelfde groep artsen wordt de dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot 24.00 uur door C. L. Pernot, Vondel laan 34, Beverwijk, tel. 26820. Tijdens bet weekeinde houden deze art sen spreekuren voor dringende geval- Het Vrouwencafé Heemskerk houdt donderdag 30 oktober een thema-ochtend over „verkrachting”. Met name wil men ingaan op de taboesfeer die om aanran ding en verkrachting hangt. Het Vrou wencafé is gevestigd in buurthuis De Zandkraai aan de Höndelstraat in Heems kerk. Er is een maatschappelijk werkster aanwezig. De bijeenkomst begint ’s mor gens om half tien. baar en door afwijkend plaveisel en be wegwijzering direct herkenbaar zijn. Voorrang dient voor ieder duidelijk en mogelijk ten voordele van fietser en wan delaar geregeld te zijn. Het padennet moet aansluiting geven op doorgaande routes naar buurgemeenten. Bewaakte fietsen stallingen zijn nodig bij stations en bus haltes (goede aansluiting openbaar ver voer) en publieke attracties als bioscopen en stadions. In de nota „Bellen helpt niet...” wordt opgesomd waar op bovenstaande punten een achterstand bestaat binnen de ge meente Velsen. Situaties komen voor van geringe oversteekmogelijkheid (voor fietsers en voetgangers) op brede doorgaande wegen waar de automobilist flink gas op de plank pleegt te geven. Standweg, Heren duinweg, Lange Nieuwstraat, Planeten weg, Kennemerlaan en Orionweg worden voor IJmuiden als voorbeelden genoemd. Voor Santpoort kan het rijtje worden aan gevuld met Wüstelaan en Hagelingerweg. Onoverzichtelijke kruisingen, door parke ren tot dicht bij de straathoek en knelpun ten voor met name fietsers door voorsor- VELSEN. Wethouder Th. C. Witte van financiën en wthouder K. W. Bijl van ruimtelijke ordening in Velsen houden maandag 27 oktober geen spreekuur. De heer H. J. Scheeper, wethouder Onder wijs, heeft woensdag 29 oktober geen spreekuur. len op zaterdag en zondag van 16.00 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen tot zondag 24.00 uur door M. ten Harmsen van de Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen in spoedgevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek: Voor de avond-, nacht-, en zondagdienst in de periode van vrijdag tot vrijdag 17.30 uur Duinwijk Apo theek, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts: Zaterdag, zondag J. A. van Erp, Zaanweg 25, Wormerveer, tel. 075- 288193. Tandarts: Zie IJmuiden. Medisch Wetenschappelijk Consulta tiebureau voor Alcoholisme. Spreek uur elke vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in gebouw voor Geeste lijke Volksgezondheid. Moensplein 10, van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, tel. 35215, Beverwijk. Wijkverpleging: Voor weekenddienst bellen 02510-42884; van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 7 uur. Verloskundige: Zaterdag en zondag Mevr. M. T. de Bie, p.a. Vondellaan 83, Beverwijk, tel. 32588. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in de IJmond. Spreekuur leidsters gezinsverzorging, bejaarden hulp en hulp chronische zieken: maan dag t.m. vrijdag 9-10, Büllerlaan 10, Be verwijk, tel. 02510-35215. Stichting Blijf van m’n iijf: IJmond, tel. 02510-42627. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur voor gezinsverzorging alsmede hulp aan be jaarden en langdurig zieken in ontmoe tingscentrum „De Nieuwe Slof’, Kerk straat 46, tel. 29195, Beverwijk. Telefonische Hulpdienst De Wegwij zer: Van vrijdagavond 18 uur tot zon dagavond 18 uur te bereiken onder nummer 02207-11700. Bureau voor Levens- en Gezinsmoei lijkheden Kennemerland: Stumphius- straat 45, tel. 24000, Beverwijk. Telefo nische afspraken van maandag tot en met vrijdag. HEEMSKERK Artsen: Voor de groep artsen Bakker, Hazenberg, Kloek, Van Monsjou, Na ber, Schumacher. Van der Torre en Toutenhoofd wordt waargenomen als volgt: van vrijdagavond 20 uur tot zater dagavond 24 uur door de artsen Touten hoofd, Jan van Kuikweg 78, Heems kerk, tel. 34113. Zondag van 00.00 tot 24.00 uur door J. C. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Voor dringende gevallen houden deze artsen spreekuren op zaterdag en zon dag van 10 tot 10.30 uur en van 17 tot 17.30 uur. Apotheek: Zie onder Beverwijk. Dierenambulance: Voor noodgevallen, van vrijdagavond 20 uur tot zondag avond 20 uur; algemeen alarmnummer 38295 Tandarts: Zie onder IJmuiden. Verloskundige: Zie onder Beverwijk. Wijkverpleging: Tel. 32644 of 32654. Kruisvereniging: Heemskerk, zaterdag, zondag A. Pels, tel. 02518-55421. VELSEN-IJMUIDEN Artsen: Van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via de dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de arts men zich dient te wenden. Vóór 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Tandarts: Voor IJmuiden, Velsen en Driehuis alleen voor spoedgevallen op zaterdag en zondag 17.00 tot 17.30 uur W. L. Thieme, Hoofdstraat 246, Sant poort, tel. 023-371371. Apotheek: Voor IJmuiden, Velsen en Driehuis: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. Dierenarts: -Via informatiedienst, tel. 023-313233.Bij spoedgevallen de eigen dierenarts raadplegen. Interkerkelijke Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Velserduinweg 52, da gelijks van 9 tot 10 uur, tel. 02550-11830 en 22169. Hoofdkantoor: Zie Beverwijk. Sociaal Advies Bureau: Zie dagelijkse agenda. Moeders voor Moeders. Contactadres: Mw. B. Tunteler-Siderius, Schumann- straat 7, Heemskerk, tel. 02510-33534. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in Umond. Inlichtingen over de weekenddienst wijkverpleging tel. 02550-19043. Spreekuren leidsters ge zinsverzorging: Maandag t/m vrijdag 9 tot 10 uur wijkgebouw Andromeda- straat 3, IJmuiden. Spreekuren leid sters bejaardenhulp en hulp aan chro nisch zieken: maandag t.m. vrijdag 9-10 uur in het Wijkgebouw aan de Andro- medastraat 1 te IJmuiden en Wijkge bouw Zeeweg 20 te IJmuiden. Deze adressen zijn bereikbaar onder het cen trale telefoonnummer 02550-19043. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag t/m vrijdag van 9 tot 11.30 uur. Tel. 02550-18888. Weekendhulp Umond. Van vrijdagmid dag 5 uur tot maandagochtend 8 uur: tel. 023-256198. SANTPOORT Artsen: Zaterdag en zondag A. J. van Wely, Hoofdstraat 268, Santpoort- Noord, tel. 023-378510. Apotheek: Apotheek ’t Gildenhuys, Ko ninginneweg 3, Haarlem, tel. 315358, Mamix Apotheek, Marnixstraat 65, Haarlem, tel. 256357. Telefonische Hulpdienst De Wegwijzer. Van vrijdagmiddag 14 uur tot zondag avond 18 uur te bereiken onder nummer 02207-11700. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in de Umond. Inlichtingen over weekenddiensten wijkverpleging 02550-19043, voor spreekuren zie onder Velsen-I J muiden ter Verkeerssituatie in Velsen waarbij de fietser in de meest leterlijke zin klem komt te zitten De ENFB-nota geeft een uitvoerige opsomming van zulke knelpunten De fietsroute dient volgens de ENFB- nota de kortste verbinding te vormen. Plaatsen waar onnodig omgereden moet worden zijn volgens de nota Pontplein (Velsen-Zuid), de kruising Kruisberglaan- Doomeberglaan, Grote Beerstraat, Spaarnestraat, Rijnstraat, Noordersluis (IJmuiden) en in het Santpoortse de route van en naar de Slaperdijk. Ook van on dermaatse verlichting op fietspaden en slechte toestand van het wegdek wordt expliciet melding gemaakt. Bewaakte rij wielstallingen worden noodzakelijk ge acht bij een aantal NS-stations (met name Santpoort-Noord en Driehuis), bushaltes en het City Theater aan de IJmuidense Kennemerlaan. Het soms oogluikend toe gelaten stoepparkeren (onder meer op de hoek Valeriuslaan-Driehuizerkerkweg) wordt tegenover de fietser en voetganger als duidelijke discriminatie ervaren. Uit spraak in dit verband: „Auto’s nemen botweg voetgangersruimte in beslag. Dit terwijl in die situatie onvermijdelijk lopen op de rijbaan niet toegestaan is.” Besloten wordt met twee voorwaarden waaraan een Velsens verkeersplan zal moeten voldoen. De zwakke verkeersdeel nemer verdient bescherming en autover keer moet worden teruggedrongen met alle middelen die de gemeente ten dienste staan. Het gemeentebestuur wordt terloops ge brek aan visie verweten op het punt van verkeersplanning tot dusver. „Het college program voor de huisige zittingsperiode bevat hierover zelfs geen apart hoofd stuk”. De gemeenteprogramma’s waar mee de Velsende raadsfracties zich in 1978 presenteerden komen er in de ENFB al even slecht af bij uitsplitsing van het punt „verkeersveiligheid”. Alleen de ge dachtengang van D’66 en Progressief Vel sen over deze materie wordt in ENFB- kring in grote lijnen gedeeld. terende autos worden eveneens met name genoemd. Een verhaal apart vormen voor de ENFB wegversmallingen door, soms aan weerskanten, geparkeerde auto’s. Ri sico’s voor fietsers (abrupt openslaande autoportieren) zijn volgens de nota te ver mijden door een gewijzigde wegindeling met verwijzing van fietsers naar de voet gangersruimte. Bij smalle wegen wordt eenrichtingsverkeer als oplosssing genoemd. De bromfiets wordt daarentegen als „gemotoriseerd verkeer” zonder omhaal verwezen naar de hoofdrijbaan. c'g4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5