politienieuws Eeuwenoude panden gesloopt voor Voetgangster overlijdt na aanrijding uitgevaren visserij'schepen Tijdgebrek beperking Heemskerkse wijkpolitie Commissie Culturele Vorming meldt forse deelname lagere scholen Verbroedering motto voor Duits-Nederlandse week burgerlijke stand ws! )<5k 14” hciven- berichten I Ik Politiewagen ramt koppel jongvee en werve van schep' rederijen kort ijmondniejws k VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 Bijkomende taken hinderen eigenlijke wijkwerk z Z ’Dit openbaart zich frequent! ’Wat bedoelt u?’ Fancy-fair open huis Huisvrouwen ’Het komt vaak voor.’ Club VOOR INPASSING PROGRAMMA MEERJARENPLAN NODIG” ’Zeg dat dan meteen’. 7 IJMOND INFORMATIE EN AMUSEMENT IN TREFCENTRUM (Van een onzer verslaggevers) 3- V HEEMSKERK. De wijkagenten in Heemskerk hebben te weinig tijd om hun werk optimaal te kunnen doen. Oorzaak daarvan is dat de politiemensen naast hun werk in de wijken tevens ingezet worden voor de normale surveillancetaak. Ook gaat erg veel tijd verloren met het afhandelen van processen-verbaal, de inning van boetes en dergelijke in de wijken. GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Voor verdere informatie: Grootwinkelcentrum Schalkwijk - 023-330109 BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden I worefen wv gordijnen GRATIS GENAAID ■Bi 6 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) EU U UE Dnnement (ADVERTENTIE) 90 53. f» in IJ (ADVERTENTIE) nru IJ- In- oeven erwijkse vat wij nieuws invult! De agenten in de wijkploegen moeten echter wel voor een deel hun normale surveillancewerk blijven doen. Dat nu blijkt volgens het rapport van de Heems kerkse politie toch wat bezwaarlijk te zijn. Niettemin is de politie van plan door te gaan met het huidige systeem. Er wordt naar gestreefd om de verschillende ploe gen bij het normale werk in de eigen wijken te laten opereren. Zo rijden ze tijdens de surveillancedienst vaker door Maandag 20 oktober Hektrawler Jo hanna KW. 39, Schout Velthuys KW. 49., MT. Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209, Ora et Labora KW. 51, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, ML Michiel KW. 167. MK. Walvis IJM. 1, Carla Albertine IJM. 2, Marina IJM. 3, Poolster IJM. 11, Gertjan Pieter IJM. 14, Voor dit onderdeel en de balletvoorstel ling was De Nieuwe Slof als locatie geko zen. Andere programmapunten werden in de scholen zelf afgewikkeld. Bedroevend gering bleek de animo voor de programma-onderdelen „Het stedeliik 100,- inruilpremie na inlevering van uw oude kleedje - ook machinaal bij aankoop vanaf 500,-. de eigen wijk. „De ploegen dienen de tijd te krijgen om het contact met het publiek optimaal te maken”, zo stelt het rapport. „Het imago van de „ingeblikte” agent kan niet van de ene dag op de andere worden veranderd in die van een „lopende veld wachter in de wijk”, zo gaat het verder. In het rapport wordt voorts per wijk opgesomd wat de ervaringen zijn geweest in het afgelopen jaar. Uit de opsomming wordt duidelijk dat de wijkploegen zelf hun werk als zeer nuttig beschouwen. Als duidelijk teleurstellend wordt de matige belangstelling voor de spreekuren erva ren. Ook de wijkbewoners denken zeer positief over de manier waarop de wijk ploegen functioneren, zo zou de politie mensen uit gesprekken gebleken zijn. In de meeste wijken hebben de agenten dit jaar rond de vijftig klachten behan deld. De meesten daarvan konden direct worden afgehandeld. Een dringende wens van de politie én de bewoners in alle wijken is dat de fiets- en voetsurveillances uitgebreid worden. Het rapport van de politie besluit met de opmerking dat hoewel de wijkploeg nim mer een vol waardige vervanger kan zijn van de wijkagent, de resultaten van dit eerste jaar een voortzetting rechtvaar digen. Een surveillancewagen van de gemeen tepolitie uit Heemskerk is donderdag nacht omstreeks vier uur op Rijksweg-9 ter hoogte van de kruising met de Aag- tendijk op een koppel jonge koeien inge- rëden. Van de dieren, die waren uitgebro ken uit een aan de Rijksweg gelegen weiland, werden er twee op slag gedood. De politiewagen werd stevig beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De Beverwijkse politie was via een Drie achttiende-eeuwse panden aan de Torenstraat in Dorp Velsen gaan momen teel tegen de vlakte om daarna in de oude stijl te worden herbouwd. Dat gebeurt met de oude stenen, die worden schoonge- bikt. Ook een deel van het originele hout werk gebruikt men opnieuw. De panden, bestaande uit een voormalig pakhuis en twee woonhuizen, waren zo vervallen dat het onmogelijk bleek om ze op een wat minder ingrijpende manier op te kalefa teren. Met name de specie tussen de bak stenen had duidelijk z’n beste tijd gehad. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Als gevolg van een aanrijding is donderdagavond een 26- jarige inwoonstei uit Heemskerk aan haar verwondingen in het Sint Josef Ziekenhuis overleden. Bij het oversteken van de Rijks- straatweg in Heemskerk is zij donder dagavond omstreeks zeven uur ge schept door een 20-jarige motorrijder uit Limmen. Beide slachtoffers zijn met een ambulance overgebracht naar het Sint Josef Ziekenhuis. De voet gangster had been- en hoofdletsel. De motorrijder liep schaafwonden op en had een hersenschudding. Voor de reconstructie van de juiste toedracht van het ongeluk roept de Heemskerkse politie getuigen op. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Onder het vertrouwde motto „verbroedering” en „verdieping van lopende contacten” wordt tussen 9 en 15 november in het Trefcentrum, Arendsweg 57 in Beverwijk een Duits-Nederlandse week gehouden. In de regio werkzame Duitsers en hun Nederlandse aanhang (gastgezinnen en vrienden) wordt in die periode een programma geboden met culturele en zuiver informatieve elementen. De heer G. Fischer, ambassadeur voor de Duitse Bondsrepubliek in ons land, geeft op 9 november ’s middags om drie uur het officiële startsein voor de Duits- Nederlandse week. De hulpverlening aan drugsverslaafden wordt aan de orde gesteld op 14 no vember. In het Trefcentrum wordt gedurende de Duits-Nederlandse week een expositie in gericht over het vredesthema door de Ak- tion Sühnezeichen. Getoond worden te vens reprodukties (in zwart-wit) van kunst uit de befaamde Dresdener Galerie. school in het Noordhollandse Bergen in beeld. <en nij voor een: Op woensdag 29 oktober houdt het ka tholiek Vrouwengilde Driehuis-Santpoort de jaarlijkse fancy-fair, waarvan de op brengst bestemd is voor het werk ten behoeve van zieken. De aandacht wordt gevraagd voor een grote collectie hand werken, planten en boeken. Er is tevens een rommelmarkt. Bovendien wordt een rad van avontuur opgesteld, evenals een aantal speciale attracties voor de jeugd. De fancy-fair wordt gehouden in het Witte Huis aan de Schaepmanlaan te Driehuis, ’s middags van twee tot vijf uur en ’s a- vonds vanaf zeven uur. De Heemskerkse zwemvereniging Oeza houdt zaterdag 25 oktober open huis in haar onlangs gereed gekomen clubhuis aan de P. Breugelstraat in Heemskerk. Belangstellenden zijn welkom van ’s mid dags half vier tot half zes. Dinsdag 28 oktober komt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bijeen in het Wijkcen trum aan de Burgemeester Enschedélaan voor een programma dat zal worden ver zorgd door een landelijk zuivelbedrijf. De bijeenkomst begint om twee uur. Donderdag 9 oktober Hektrawler Zeehaan IJM 57, Comelis Vrolijk Fzn SCH. 171. Vrijdag 10 oktober Hektrawler Frank Vrolijk Czn SCH. 81. Zaterdag 11 oktober Hektrawler On derneming II SCH. 108. Dinsdag 14 oktober Mk. Marry Jacob KW. 117. Woensdag 15 oktober MK. Rosemarie KW. 34. Donderdag 16 oktober Hektrawler Monica VL. 89. Zaterdag 18 oktober Hektrawler Hen- drika Johanna KW. 81. In buurthuis De Planeet aan de Mercu- riusstraat organiseert De Stichting IJmui- den-West een woensdagmiddagclub voor kinderen van vier tot en met zeven jaar. melding middels een praatpaal op de hoogte gesteld van de aanwezigheid van het vee op de rijbaan. Toen zij ter plekke verscheen trof zij daar de onfortuinlijke Heemskerkse collega’s aan. Personeel van het slachthuis ontferm de zich over de kadavers en maakte een einde aan het leven van een derde koe beest dat zwaar gewond was. Vier koeien die ongedeerd uit de nachtelijke escapa de kwamen werden in een nabijgelegen weiland gedreven. Dat is de conclusie „na één jaar wijk agent” in Heemskerk, vermeld in een summier rapport van de politie. Het korps in Heemskerk werkt met zes zogenoemde wijkploegen, bestaande uit in totaal 24 agenten. Iedere groep, met aan het hoofd een brigadier, opereert in een bepaalde wijk. Destijds is voor het wijkploegensysteem gekozen omdat de sterkte van het korps niet toeliet dat er aparte wijkagenten inge steld werden. Ook bleek de leeftijdsop bouw van het korps een obstakel te zijn. Het overgrote deel van de Heemskerkse agenten is onder de dertig jaar, terwijl voor een wijkagent een wat ouder iemand gewenst is, die over levenservaring be schikt en de burgerij vertrouwen inboe zemt. Het ziet er naar uit dat het letterteken ARM van Arnemuidense visserijen gaat verdwijnen, want het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft beschikt dat nieuwe schepen van deze vissersplaats het letterteken ARM niet meer zullen mogen voeren, en dat gaat ook gelden als schepen van eigenaar verwisselen. De Zeeuwse Vissersvereniging Zevibel en de gemeente Arnemuiden hebben al een protest laten horen. Zij zijn van me ning dat de Arnemuidenaren hierdoor een belangrijk stuk identiteit moeten inleve ren. De schepen kunnen door hun diep gang de eigenlijke thuishaven niet meer bereiken en het betreft op dit moment 7 kotters en 4 zijn er in aanbouw. Winkeldiefstal. Een nog onbekende man heeft donderdagmiddag in een Doe- het-zelfzaak aan de Zeestraat in IJmuiden een elektrische zaag gestolen en een ge reedschapskist met een boormachine. De waarde van de buit bedraagt 640 gulden. Videorecorder. Bij een groot waren huis aan de Breestraat in Beverwijk zijn woensdag twee videorecorders gestolen, ter waarde van 3000 gulden per stuk. Voor de openingsdag vermeldt het pro gramma verder een optreden van het hier te lande welbekende Wespetheater. Sket ches worden opgevoerd over de woon- en werksituatie van Duitsers in ons land. Aanvang van de voorstelling: vier uur ’s middags. Voor 10 november wordt aan- gekondigd een avondvullend programma waarin het in Amsterdam gevestigde Goe the Instituut Duitse en Nederlandse schoolsystemen naast elkaar zet. In dat kader komt terloops ook de Europese Eben Haezer IJM. 18, Pieter IJM. 19, Maarten Cornelia IJM. 44, Wiron VII IJM. 207, Janny Jacoba KW. 4, Deo Volente II KW. 11, Alida KW. 22, Willem Adriana KW. 25, Ada KW. 29, Anna Hendrika KW. 45, Doggersbank KW. 63, Clasina Jacoba KW. 77, Pelikaan KW. 88, Wilma KW. 113, Maartje Jacoba KW. 137, Tiny KW. 145, Wilhelmina KW. 173, Pieter Gijsbertha KW. 175, Hans KW. 189, Anna Lydia KW. 194, Agatha KW. 214, Arie Jacob KW. 221, Marco WR. 32, Johanna Cornelia WR. 57, Leendert Jan SCH. 256. Dinsdag 21 oktober Hektrawler Voor waarts VL. 142, MK. Walvis IJM. 1, Carla Albertina IJM. 2, Marina IJM. 3, Gertjan Pieter IJM. 14, Stormvogels IJM. 9, Eben Haezer IJM. 18, Pieter IJM. 19, Zeearend IJM. 25. Woensdag 22 oktober MK. Carla Al bertine IJM. 2, Marina IJM. 3, Gertjan Pieter IJM. 14, Eben Haezer IJM. 18, Pie ter IJM. 19, Zeearend IJM. 25, Davina IJM. 27. De wederopbouw van de monumentale panden begint volgende wéék en neemt zeker een maand of acht in beslag. De restauratie gebeurt overigens in op dracht van de particulieren, die de hui zen verleden jaar van de gemeente heb ben gekocht. Vooral de Stichting Dorp Velsen heeft zich toen fel verzet tegen de verkoop aan particulieren. De stichting had veel liever gezien dat de panden in handen van de gemeente waren gebleven. Indertijd heeft de stichting het voorstel gedaan om de panden te verbouwen ten behoeve van een- of tweepersoonshuis houdens. Het college van B. W. van Velsen zag daar echter niets-in. GEBOORTEN. J. L. Koppen-Stil, z„ IJmuiden; W. H. Vennik-de Rooij, d„ IJmuiden; H. M. Ter- horst-Duijsings, d„ IJmuiden; M. A. Hui- ge-de Jager, z„ IJmuiden; M. A. Maas- Klut, d„ IJmuiden; J. Dekker-Haagsman, z„ IJmuiden; M. K. Komen-Fokkens, d„ Beverwijk; T. S. Huijboom-de Wit, 2x d., IJmuiden; E. E. Schoorstra-van der Sluis, z„ IJmuiden. OVERLIJDEN. H. A. Ymker, 86 jaar, weduwe van: P. Jongejans, Velsen (zuid); G. Zwenne, 74 jaar, weduwnaar van: M. H. A. Allan, IJmuiden; F. A. Zeilmaker, 93 jaar, we duwnaar van: R. Nienkemper, IJmuiden; H. Alders, 75 jaar, echtgenoot van: W. M. Dienaar, IJmuiden; J. W. Schachtschabel, 58 jaar, echtgenoot van: G. Falk, IJmui den; A. Koning, 73 jaar, weduwe van: F. J. J. Lauwers, IJmuiden; B. Nijman, 81 jaar, weduwe van: J. Hommes, Heemskerk; K. Wegman, 69 jaar, echtgenoot van: L. Olyr- hook, IJmuiden; G. J. Griekspoor, 78 jaar, weduwe van: W. Brouwer, Driehuis; A. W. C. Holtes, 71 jaar, weduwe van: J. H. Witziers, IJmuiden; C.E. Warmenhoven, 81 jaar, weduwe van: J. A. Osendarp, IJmuiden; N. van’t HERT, 92 jaar, wedu we van: F. J. Kloos, Driehuis. ONDERTROUW: J. Bottenheft en I. S. Stam, beiden Vel- sen-Noord; C. J. Mens, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en I. W. P. Dordia, IJ muiden; C. M. A. Brouwer, Vogelenzang en M. Mes, Santpoort. HUWELIJKEN: A. W. Tromp en A. G. Balm, Santpoort; D. Meijer en R. Zeilmaker, Monnic- kendam. detail” (expositie van de landelijke stich ting Beeldende Vorming) en de voorlees- wedstrijd waarop slechts vijf van de zes entwintig aangeschreven lagere scholen inhaakten. De laatste activiteiten vonden om die reden geen doorgang. Via op de scholen gehouden enquêtes probeerde de commissie zicht te krijgen op inpassing van de programmapunten in het onder wijsproces! Aandacht voor cultuur al of niet binnen de schoolmuren reikt bepaald verder dan de „gezellige middag” of de „genoeglijke afronding van de schooldag”. Met nadruk wordt dit gesteld in het zojuist verschenen verslag over het schooljaar 1979-1980. Een forummiddag, in februari belegd in De Nieuwe Slof, was bedoeld als overlegfo rum voor personeel van deelnemende scholen voor gewoon lager en buitenge woon onderwijs in de gemeente. Ge vraagd werd hier om meer informatie over de diverse programmapunten. Dit om tegenover de leerlingen tijdig op het gebodene te kunnen inspelen. Eenstem migheid bestond verder over opstelling van een meerjarenplan met mogelijkheid voor meer logische opeenvolging van cul turele produkties in het leerprogramma. Het vrijblijvende karakter van eenmalige activiteiten komt bij zo’n gerichte aanpak te vervallen. Het nut van studiemiddagen om de leerkracht nauw bij behandelde thema’s te betrekken werd daarnaast ten volle onderkend door de aanwezigen. Dit laatste punt wordt op ook financiële haal baarheid bekeken door de commissie. Suggesties voor nieuwe activiteiten gol den museumbezoek, experimenteel pop pentheater en „actief muziekbeleid”. Zon der nadere formulering bleef discussie over het laatste punt noodgedwongen erg op de vlakte. Voor het eerst kon via extra financiële ruimte van de gemeente in het leerjaar 1980-1981 ook het kleuteronder wijs worden betrokken bij de activiteiten. Sluitstuk van de internationale week is op 15 november een uiteenzetting door een gemeentelijke woordvoerder over de ste denband Beverwijk/Neuwièd (om drie uur ’s middags) gevolgd door een koud buffet, grabbelton en andere evenemen ten met een gezelligheidsaspect. Met deze advertentie wil SIRE In samenwerking met dit blad het „SIRE gebruik van Klare Taal bevorderen w De Aktion Sühnezeichen Friedensdien- ste, een op kerkelijke leest geschoeide vredeswerkgroep, levert op 11 november een bijdrage aan het avondprogramma. Hier behandelde thema’s: de mentaliteit noodzakelijk voor goede verhoudingen, ook internationaal, en de vrede tussen de- landen slechts te bewerkstelligen na goe de verwerking van het jongste verleden. Nederlanders moeten met Duitsers leven en andersom” aldus een in dit kader ge hanteerde slogan. BEVERWIJK. De in Beverwijk werk zame Commissie Culturele Vorming Schooljeugd ziet in de deelname aan de zelf uitgestippelde activiteiten in het schooljaar 1979-1980 alle aanleiding voort te gaan met het lopende programmabe leid. De plaatselijke lagere scholen werd keus geboden uit een vijftal culturele acti viteiten. Relatief grote animo bestond voor optredens van het poppentheater La Condola, (84 procent van de aangeschre ven scholen), het Scapino Ballet (92 pro cent) en het Oosters Theater Swami Singh waarvoor eenzelfde percentage inschreef. - Op hetzelfde niveau lag getoonde belang stelling voor het Pantomimetheater Rob van Reijn en een proefrepetitie door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Noord-Holland-Noord herbergt 1800 Duitsers niet meegerekend voor kortere termijn bij Hoogovens gestationeerde uit zendkrachten. Duits wordt als voertaal gehanteerd tijdens de verbroederings- week. Woensdag aangekomen: Pantanasse, Riverplate; Maasborg, Zaandam, Bolsta; Fridel, IJmuiden, Boulogne; Henry Stahl, Kingslynn; Kenrix, IJmuiden, Whitby; Ruhr, Boston; Oil Explorer Cyp, Cont Plat; Adriatic, IJmuiden, Rotterdam; Menchie, Bilbao; Frans, Noordzee, muiden; Woensdag vertrokken: Westfjord, muiden, Algiers; Menna, Antwerpen; geborg, Rotterdam; Vera Rambo, Stock holm; West Osprey, Velsen, Cont Plat; Heif Staerke, Rotterdam; Henry Stahl, Bremerhaven; Aguila, Hamina; Scoll Pro gress, Zaandam, Hamina; Breeveertien, Noordzee; Prince Mara 7, Le Havre; Brask, Rostock; Helga s, IJmuiden, Sol- vesborg; Donderdag aangekomen: West Osprey, Cont Plat, Velsen: Mor Viana, Rotterdam, Beverwijk, Pacific Forrester, Vancouver, Velsen; Hamburg, Noordzee, IJmuiden; Save, Lorient; Pirat, Noordzee, IJmuiden; FNV-districtsbestuurder Henk Krul - verschijnt met Duitse vakbondsmensen achter de microfoon op 12 november. Tus- sen het organisatiepatroon in beide lan den wordt op die datum een vergelijking getrokken toegespitst op de rechtspositie van de Duitser in ons land. Op een meer luchtige toer gaat op 13 b november de Duitstalige cabaretgroep— „Die Drei Tornado’s,, met zogenoemde Schunkelmelodieën gelardeerd met maat schappijkritische teksten. NAAST DE KVkKRyp feï I I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7